forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka Sp. 10 - Chaboute Omnibus

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/11/2012 : 08:26:26


Christophe Chabouté je jedan od najzanimljivijih francuskih novovalnih strip kantautora, a ovaj omnibus predstavlja svojevrstan presjek njegove bogate i uspješne karijere.

Omnibus sadrži sljedeće naslove:

Nekoliko ljetnih dana
Otočić sreće
Zoe
Vještice
Pun mjesec
Zvijer
Gorke bajke


Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvih 160 stranica (PDF, 7Mb)

Orka Specijal 10 • Omnibus • 812 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Christophe Chaboute • Crtež Christophe Chaboute • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 13.11.2012. • Cijena 170 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 04/11/2022 : 17:20:26
Iako znam da nisu praktični za čitanje, jako volim ove debele Orke. Ima nešto moćno u dojmu kada iz njih čitam.
S autorom se do sada nisam susretao pošto je manje-više sve njegovo u Fibri izašlo prije ere mog čitanja Fibrinih albuma. Reprint je bio očito poziv na buđenje.
Ispočetka prve dvije priče nisu probudile neko oduševljenje u meni. Bile su sasvim korektne, "tihe", meditativne i vrlo logične. Bez neke pretjerane impresije.
Zoe je već malo ozbiljnije i kvalitetnije ispalo. Vještice su sjajan primjer crnog humora i poigravanja s očekivanjima čitatelja. Vrlo pohvalan odabir stapanja kratke forme s povezivanjem u jednu širu sliku.
No, onda kreće finalni trio koji oduševljava i uistinu diže standard kolekcije za nekoliko nivoa. Puni mjesec koji je ironija, pa čak i triler te pomalo jeza u jednome. Na sjajan crnohumorni način Chaboute ovdje ismijava ljudsku oholost, predrasude i glupost. Zvijer je nešto klasičniji small town horor koji ima vrlo dojmljiv twist i ispod površine svoje priče govori šalje dublju poruku. Gorke bajke su vrhunac. Nekolicina kratkih priča, ne većih od 10 stranica u kojem je Chaboute par excellence majstor svakodnevnice i kroz naoko obične prizore i motive šalje jezivo deprimirajuće poruke i obrate.
Cijela kolekcija je podosta depresivna i tmurna, ali ima duboku poruku i čvrsta načela kojima se vidi i zaista se osjeti autorski potpis. U većini slučaja Chaboute jako dobro krstari kroz bespuća društva, predrasuda i ljudskih mana. Zbog slabijeg početnog dijela nije najviša ocjena, ali za ovo idu sve pohvale. Crtež estetski nije najdojmljviji, ali vrlo vješto kadriranja i smisao za tečnost radnje i događanja. Estetika ovdje nije u prvom planu, već se žrtvuje ponešto i zbog funkcije.
Eh, sad da je još nekako doći do Sam samcat i Ribara. Ali, zato postoji svojevrsni nastavak ove kolekcije pa će se to nabaviti.
4.5/5
naker Posted - 01/07/2022 : 21:52:03
quote:
Originally posted by Manny
Šabute se može čitati više puta bez straha od dosade. Ono što mi se kod njega sviđa jeste jasan politički stav, iz aviona se vidi da nije desničar, nacionalista, te u svojim stripovima iznosi svoje (ljudsko) viđenje problema migranata, klasih sukoba, i drugih problema današnjice. Istovremeno se vrlo inteligentno igra i sa ljudskim karakterima, te sa onim što ljudi zaista jesu unatoč tome kako se predstavljaju. Tu su naravno i motivi prolaznosti i odnosa pojedinca sa društvom i vremenom u kojem živi. Svaki strip (ili pak male epizode unutar određenih stripova) završava se sa nekim preokretom, preokretom koji nam ukazuje da smo od početka priče zaboravili da sagledamo priču iz tuđeg ugla, i da se zapitamo da li je naše viđenje stvarnosti - (ikada) verodostojno.



+1

Chaboute mi spada među one retke autore koji su do savršenstva izbrusili talenat pripovedanja kroz c/b grafiku, nema kod ovih kratkih priča mnogo teksta, ali on kroz crtež i slike tako lako i bez napora čitaocu predstavlja ideje kojima želi da se bavi u svojim pričama. Chaboute je sjajan.

Hvala za reprint
Shaner Posted - 12/06/2022 : 20:46:04
Napokon uhvatio vremena ponoviti ovaj "stari" Chabouteov omnibus kao uvod u novi. Više-manje sam se sjećao svih priča otprije, ali to nije nimalo umanjilo užitak čitanja. Štoviše, rekao bih da mi je na drugu ovo još i bolje. Iako se neki motivi ponavljaju, ovdje ne samo da nema loše priče, već su gotovo sve odlične. Chaboute je majstor crno-bijelog crteža, a teme kojima se bavi nažalost su i dalje aktualne pa ovaj omnibus ostaje jednako značajan kao i kad se prvi put pojavio, a njegov reprint potpuno opravdan.

Odoakar Posted - 17/05/2022 : 10:14:38
Zahvaljujući reprintu, napokon pročitao Omnibus.Koliko su teške i crne teme, toliko je strip dobar. Kratke priče pogotovo moćno udaraju pravo u dušu...najviše su me pogodile priče s djecom, mala koja kuca roditeljima ujutro na vrata, djevojcica u avionu...teža depresija.

Vrhunski secirana problematika modernog društva, od predrasuda, rasizma, mržnje, nedostatka empatije...happy enda nema.
BeaGea Posted - 22/01/2022 : 19:44:13
Kad god se govori o ovom omnibus uvijek se sjetim ljudine koja mi je prodala ovaj strip po cijeni koja je na koricama, iako je odavno bil rasprodan...Hvala boddhisatva!
borg Posted - 22/01/2022 : 19:34:44
Fibrinog Šabutea nisam ni jednog uhvatio. A gotivim ga. Čekam ovaj novi da BK izbaci. Što se Omnibusa tiče, ne znam... Imam Veštice/Pun mesec i nije mi to nešto posebno (čekaju novo čitanje). Čini mi se kao da se u kratkoj formi slabije snalazi. Ne znam kakve su ostale pričice, ali kontam u stilu ovih navedenih. Mislim da bih više voleo Sam samcat kao reprint. Ali ako bi se pojavio bilo koji, ja zadovoljan.
Peyo Posted - 22/01/2022 : 14:12:32
quote:
Originally posted by Oki
Po meni, bez konkurencije, definitivno najluđa noć i najbolja priča je "Pun mjesec"!!!



+1

Vrijedna kolekcija kvalitetnih stripova.

Pun mjesec je vrh i sam je dostatan za kupnju.
Manny Posted - 20/12/2021 : 11:09:06
Impresivan skup odličnih Kristofovih stripova! Neke od njih sam već čitao u domaćem izdanju (konkretno Veštice i Pun mesec u izdanju Besne Kobile), no K. Šabute se može čitati više puta bez straha od dosade. Ono što mi se kod njega sviđa jeste jasan politički stav, iz aviona se vidi da nije desničar, nacionalista, te u svojim stripovima iznosi svoje (ljudsko) viđenje problema migranata, klasih sukoba, i drugih problema današnjice. Istovremeno se vrlo inteligentno igra i sa ljudskim karakterima, te sa onim što ljudi zaista jesu unatoč tome kako se predstavljaju. Tu su naravno i motivi prolaznosti i odnosa pojedinca sa društvom i vremenom u kojem živi. Svaki strip (ili pak male epizode unutar određenih stripova) završava se sa nekim preokretom, preokretom koji nam ukazuje da smo od početka priče zaboravili da sagledamo priču iz tuđeg ugla, i da se zapitamo da li je naše viđenje stvarnosti - (ikada) verodostojno. Iz tog razloga, bilo bi dobro videti ovakve stripove i kao deo nastavnog programa u školama.
Trivia - jedna od priča savršen je uvod za njegovo drugo odlično delo - "Malo drveta i gvožđa" (Besna Kobila, 2017.).
www2 Posted - 03/02/2021 : 09:40:13
UF.....i meni je srce poskočilo

AleksandarN Posted - 02/02/2021 : 22:17:09
quote:
Originally posted by Poli


Ja vec pomislio da je moguca najava reprinta.




Tome se vecina nas nada ali tesko sudeci po Markosovim reakcijama na pitanje o reprintu ovog Omibusa.
Poli Posted - 02/02/2021 : 20:21:23

Ja vec pomislio da je moguca najava reprinta.


Živs Posted - 02/02/2021 : 17:43:57
Chabouté plete svoju mrežu polagano, njemu se ne žuri baš. Priče su mu ponajviše laganog tempa i nisu u službi akcije, više su ugođajnog tipa. Ima priča tužnih, ima tragičnih, ima peckavih, duhovitih, ima onih o gluposti i mržnji.
Omnibus ovaj nije niz remek-djela, al je dobar u svakom svom segmentu. Eventualno katkad zakorači u klišej i patetiku, no to je rijetko i ne ostavlja značajnu štetu.
Crtež je fantastičan.
Vrijedno je povremeno naletjet na jaku autorsku ličnost. Chabouté za mene to svakako jest.
anto Posted - 14/04/2015 : 23:53:46
Šest dužih i jedna kraća priča je ono što nam donosi ovaj Omnibus.
Neke govore o životu,životu običnih ljudi ili ljudi sa margine (Nekoliko letnjih dana,Otočić sreće,Gorke bajke), neke su horor krimići smešteni u zabitima Francuske (Zoe,Zver),a Veštice su jednostavno priče o vešticama.Pun mesec unosi i vudu elemenat,pored silnog veštičarenja i pojavljivanja pravih i lažnih veštica u ovoj knjižurini.
Besna kobila je ranije objavila Veštice i Pun mesec,i nekako sam bio ubeđen da će te dve epizode biti "nosioci" ovog omnibusa (ako bih tako smeo da se izrazim) - srećom,prevario sam se, u ovoj debeljuci su mi se najviše dopale priče Zoe i Zver,uz urnebesni Pun mesec.
Nekoliko letnih dana je vrlo kratka epizodica ali tako životna i šarmantna.
Otočić sreće poučna.
Gorke bajke razgolićuju moderno društvo pokazujući njegove ružne strane.
Veštice su simpatične i zabavne pričice,sa često predvidljivim krajem.
Omnibus i pored svoje debljine se čita jako brzo (mislim da mi je trebalo malo više od dva sata), i to mi je jedna od mana Šabutea.Sam samcat sam recimo pročitao za manje od 20-ak minuta.

Šabute mi nije autor koji me je osvojio,kao recimo dosta njih koje sam upoznao preko Fibrinih izdanja (Peeters,Baru,Rabate,Gibrat,Pedrosa,..),ali je defitivno upečatljiv i ume da stvori sjajnu atmosferu u svojim delima.Šteta je što me ona često ostave ravnodušnim.

Ocena za kompletan omnibus je 8/10,ali jedna granitna osmica koja samo što ne pređe u devetku.
Shaner Posted - 24/01/2015 : 00:32:06
Chaboute - Omnibus

Stripove sadržane u ovom omnibusu prije svega povezuje što svi govore o nesretnoj sudbini. Ne znači to da u njima nema svjetlih trenutaka i nade, čak i humora, ali tuga je prevladavajući osjećaj. Bar sam se ja tako osjećao čitajući Omnibus. Magija koja se provlači kroz većinu priča kao i smrt koja vreba na svakom koraku, pridodaju dozu jeze i nelagode čineći tako cjelokupno iskustvo čitanja još zanimljivijim i bogatijim. Naime to što sam čitajući Zoe bio uplašen, čitajući Zvijer ganut, a Gorke bajke su me dovele do suza, nije mi ništa manje vrijedno od zadovoljstva koje sam osjećao čitajući Pun mjesec ili smijeha uz Vještice. I pozitivne i negativne priče su me uspjele uvući u svoj svijet i učiniti da mi je stalo. Dobrim dijelom su to napravile i probudile spomenute emocije zahvaljujući odličnom Chabouteovom crno-bijelom crtežu, nepogrešivom u stvaranju atmosfere. Cjelokupan omnibus ima nekoliko slabih trenutaka, ili su možda samo u pitanju situacije s kojima se nisam uspio saživiti, tako da me nije do kraja oduševio. No u svakom slučaju, emotivno ocrtavanje ljudskih sudbina i kritika sebičnog društva punog predrasuda, kao i jezovita atmosfera, učinili su mi čitanje ovih stripova vrijednim iskustvom i sigurno ću im se opet vratiti.

8/10
Villain Posted - 20/11/2014 : 21:18:33
Vadim iz nafatalina. Sa razlogom.
Ovo sam u par navrata smazao. Sa oduševljenjem.
Ali ubedljivo najvrelija priča je sa šalterskim službenikom u socijalnom, ili kako je već to kod njih. Ne najbolja, ali realnost je da onakav tretman mnogi zaslužuju. Ali odlično odmeren. Niti gori niti bolji.
Sviđa mi se ta raznovrsnost, to podrugivanje... Lucidan mi je i sveštenik...tmurno, lik iz emigracionog sa malom crnkinjom...
Strip me je podsetio na naslov bajagine pesme...život je nekad siv, nekad žut...a nekad crn...
supermark Posted - 13/09/2014 : 08:40:20
zar nije cijena 165kn? :O
Hajo Posted - 12/09/2014 : 21:41:43
Hmmm, Markos je u prvom postu napisao da je cijena 170 kn, a na mojem primjerku (kojeg sam dobio na poklon) je na zadnjoj korici otisnuta cijena od 150 kn. U čemu je fora???

P.S. Strip mi se sviđa, crtež rastura, a ni priča nije puno lošija, samo ne znam kad ću ga pročitati.
Mord Posted - 19/07/2014 : 22:45:20
Stiglo i ovo na red. Vecinom vrhunske price, mozda jedno dvije malo losije. Crtez ubija. Ako ovo nije best buy, ne znam sto je...
supermark Posted - 04/09/2013 : 00:07:48
zbog Sam samcat kupio i ovo, a da nisam ni znao o čemu se radi
Chaboute me nije razočarao - odličan strip
obožavam ove kratke pričice u stripovima.... taman me pogode kako bi strip i trebao

valjda se planira sto od ovog autora i ubuduce...
aved Posted - 06/05/2013 : 21:41:24
Chaboute sa svojom uhodanom i opravdanom kritikom lagano dijeli samare predrasudama u svakom svom djelu. Odlicno, izvrsno i za svaku preporuku.
maram Posted - 28/01/2013 : 10:09:41
Ovaj čovjek posjeduje neku lakoću izražavanja, čak i pomalo melodičnu, ako se to tako uopće može nazvati. Jednostavne priče još jednostavnije ispričane, a opet nadasve zanimljivo... Preko 800 stranica pročitanih u jednom dahu, skoro... I na kraju ti proleti misao: Eh, da bar znam francuski!
stbojan Posted - 17/01/2013 : 00:40:46
Najapre moram da kazem da je ovo prvi strip koji sam kupio samo zato sto sam se naterao da procitam preview (sto inace nikada ne radim) i sto mi se to sto sam procitao u preview-u uistinu dopalo...
Bio sam odusevljen atmosferom, crtezom, nacinom kako su price iz preview-a "ispricane"... ocekivao sam nesto slicno i u ostatku Omnibusa i priznajem bio pomalo zabrinut da li cu moci da "izdrzim" tu i takvu atmosferu i slicne price na 800 strana stripa...
Medjutim, moj "sok" je bio neverovatan odmah posle price "Zoe", a zatim i posle svake naredne price iz albuma...
Mene je ovo sve, sto sam citao, toliko oduseviljavalo, da sam ceo strip procitao u "cugu"... naprosto sam "progutao" svih 800 strana i mogu slobodno da kazem da sam izistinski uzivao u apsolutno svakoj stranici stripa, svakom crtezu i svakoj prici...
Chabouté je uistinu genije i nema sta mnogo da dodam sem da preporucim Omnibus svakome ko ga jos nije procitao... ovo je apsolutno fenomenalno... makar meni ;)
Deers Posted - 10/01/2013 : 19:16:03
Nakon kompletiranja čitanja ovih 2 i nešto kila stripova jako sam zadovoljan omnibusom. Najbolje su mi priče Zoe i Vještice, mada mi se i Zvijer dopala. Gorke bajke su taman za gorki kraj.
Izdanja također odlično, masivno ali izgleda da uvez drži bez problema. Doduše, stranice na donjoj strani dodiruju police ali mislim da ne bi to trebalo stvara problem.
Deers Posted - 08/01/2013 : 21:30:07
quote:
Originally posted by Oki

E da, i mislim da su kratke pričice "Mačka"(počinje na 313.strani),te "Lutka"(331.strana) potpuno nepotrebne jer sve iz "Mačke" je već viđeno u "Nekoliko ljetnih dana",a sve iz "Lutke" je već viđeno u "Zoe"....tako da mi je malo glupo čitati iste detalje i fore iz ovih većih priča u manjoj i zasebnoj pričici pošto se sve nalaze u jednoj te istoj knjizi.



Hmmm, navedene priče iako imaju slične motive pripadaju albumu Vještice koji se sastoji od kratkih priča koje su, većina, međusobno povezane i to ne samo temom.
Deers Posted - 08/01/2013 : 21:27:15
Počeo čitat i zapravo je bolje od očekivanog. Najviše su me iznenadile riječi. Pripovijedanje mu je stvarno polako ali nikad sporo. Sviđaju mi se te ruralne teme koje su mi dosta bliske. Vještice kao da su ilustrirane priče iz Orlićeve zbirke Štorica o štrigama i štriguni.
Nastavljam s guštom.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000