forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 29 - Metro/Stranac

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 12/01/2013 : 15:22:25


“Stranac je teško probavljivo, previše intimno djelo u kojem korespondiram sa samim sobom i svojim vlastitim opsesijama bez želje da se, u skladu sa svojom tadašnjom postpunkerskom fazom, svidim publici.” Prva pilot epizoda stranca od petnaestak stranica napravljena je polovinom sedamdesetih dok je Igor pohađao Školu za primijenjenu umjetnost i nestala nakon skupne izložbe novog kvadrata. Nekoliko godina kasnije, zahvaljući Tozi Tomiću, glavnom uredniku novosadskog Marketprinta, Igor se ponovo vraća strancu iznova nacrtavši nestalu prvu epizodu i ovaj put ga, pod utjecajem omiljenih filmova, literature i glazbe, inspiriran dogodovštinama iz vlastitog života i upamćenim snovima, razvija u svoj “prvi pravi strip-album”.

“Metro je zeka-peka, postkvadratovski nastavak eksperimentiranja s medijem, potreba da se ostane poseban i u tadašnjem trendu čačkanja po fenomenu alijenacije.” Ciklus je to priča nastalih u razdoblju od 1981. do 1983. koje predstavljaju zrelu, završnu fazu suradnje Igora Kordeja i Mirka Ilića, nakon koje im se karijere razilaze. “Metro i danas drži vodu i ima kultni status, posebno zbog žestokog crnog humora koji se provlači u svim epizodama i čini podnošljivim to u biti vrlo nihilističko djelo."

Orka 29 • Stranac/Metro • 128 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Igor Kordej • Mirko Ilić • Crtež Igor Kordej • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 11.1.2013. • Cijena 100 Kn
20   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Shaner Posted - 21/03/2016 : 19:26:44
Dva albuma od kojih se sastoji ova knjiga, Stranac i Metro, su gotovo jednaki po pitanju Kordejevog uobičajeno gustog crteža, ali ne odskaču puno ni pričom. Lako možemo zamisliti svijet Metroa kao onaj iz kojeg glavni lik Stranca bježi kroz vrijeme. Razlika ipak postoji i ona je poglavito scenaristička. Dok je Stranac pomalo konfuzan i ostavlja dosta otvorenih pitanja, kratke priče Metroa su puno jednostavnije i s jasnim porukama. Niti jedan, niti drugi doduše nisu ostavili neki pretjerani dojam na mene, no u pitanju je dovoljno zanimljivo štivo za ubiti vrijeme.

5/10

S obzirom na rasprodane Zvijezde i Vama neobično mi je da jedan Kordejev strip ima ovoliko malo komentara. U čemu je štos? Zašto je (i je li uopće) ovo većina zaobišla?

ninel Posted - 14/12/2014 : 22:01:23
Ko nije čitao Stranca kao klinac, teško da će mu se svidjati kao odraslom čoveku.
Ja sam ga čitao kao tinejdžer u osamdesetim godinama u YU stripu i bio mi je super. A i sad mi je jako drag.
trolodtroje Posted - 14/12/2014 : 19:36:46
Igor Kordej: Stranac

Njegov osnovnoškolski strip kaže. Šetnja po snovima. Kordej u intervjuu kaže da "volim kad izađe album, listati objavljene stvari i tražiti greške" (Booksa tribina „Strip-tease Matka Vladanovića“).

Baš me zanima, jel našo grešku na prvoj stranici?



Metro

7 kračih priča crnog humora. Meni dosta bolji od Stranca.
supermark Posted - 03/12/2014 : 19:12:25
Kad smo kod zbunjenosti: mene su oni hijeroglifi u vecini prica bunili
Imao sam osjecaj kao da tu pise nesto sto bih trebao procitati, a ja nikako skuziti sto :)
stbojan Posted - 19/06/2013 : 23:59:28
Mislim da nisam nista od ovoga ranije citao, a ako i jesam... zaboravio sam... (sto ce se sigurno opet desiti sa kratkim pricama iz drugog dela - Metro). Sto se tice Stranca... meni prilicno dobar... prva strana mi je jedan od najboljih „ulaza“ u pricu/radnju nekog stripa... ostaje mala „zbunjenost“ na kraju..., ali u pozitivnom smislu... jer nagoni na razmisljanje...
Markos Posted - 16/01/2013 : 12:17:54
Ne...
JAH WOBBLE Posted - 16/01/2013 : 11:08:23
Da li su možda ovde i stripovi rađeni po r'n'r pesmama?

Lastan Posted - 15/01/2013 : 22:16:44
quote:
Originally posted by ninel

Baš bi voleo da dodjem, ali mi je Zagreb predaleko.
Možda če biti promocija i u Ljubljani?



Zar je Ljubljana bliža od Zagreba ako si u Beogradu?
Cromwell Posted - 15/01/2013 : 10:59:22
Bome sam iznenađen, ovo iz previewa izgleda izuzetno zanimljivo. Dolazim u 5ak!
ned_lynx Posted - 15/01/2013 : 01:07:44
Videsmo, ali ne u prvom postu, di je trebo biti;)

Što reče @Ernie Pike, nijedan detalj mi nije poznat, a trebalo bi da jeste: iz privjua se može osetiti baš onaj dobri stari smrad dvadesetog veka koji se pominje, a za dalje ću pročitati kada kupim izdanje.

E da, fala za privju;)

Paka01 Posted - 14/01/2013 : 23:36:00
Stavljen je preview, ako niste vidili.
Markos Posted - 13/01/2013 : 13:28:10
Stavit cu danas.
Paka01 Posted - 13/01/2013 : 11:49:29
quote:
Originally posted by ned_lynx

Oćel biti privjua?
ninel Posted - 13/01/2013 : 09:05:40
Najbolja definicija Stranca mi je iz pera Zorana Djukanovića
u predgovoru prvom izdanju Kondora iz 1990 godine:
"Junaci u Strancu su stranci u svojim snovima."
ninel Posted - 13/01/2013 : 07:48:50
Baš bi voleo da dodjem, ali mi je Zagreb predaleko.
Možda če biti promocija i u Ljubljani?
Lastan Posted - 12/01/2013 : 22:55:00
U petak,18.siječnja u SK "Lastan" možete sa Igorom porazgovarat o ovom strip-albumu.Svaki kupac koji bude želio dobit će potpis,a ukoliko bude volje i vremena- možda i poneki crtež u albumu.
ned_lynx Posted - 12/01/2013 : 22:49:51
Oćel biti privjua?

A po toj se ceni kupuje.
ninel Posted - 12/01/2013 : 22:48:22
Naslovnica je zanimljiva, ali meni je ipak draža naslovna
ilustracija Stranca iz poslednjeg Yu stripa (br. 85/1987),
kad stranac skida masku. Kao što mi je za Zvezde najbolja
naslovnica iz Spunk novosti (br. 2/1984), koja mi je ujedno i
jedna od najboljih (ako ne i najbolja) naslovnica domaćih autora.
Ernie Pike Posted - 12/01/2013 : 22:46:31
Stranac je izlazio u Yu stripu 86. godine. Trebao bih se sjecati, ali ne pamtim ni jedan detalj.
Kordej zbilja radi dobre naslovnice.
anto Posted - 12/01/2013 : 21:58:41
prelepa naslovnica
toliko je lepa da bih uzeo ovaj album samo zbog nje.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000