forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 19 - Ljepota tame

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 12/01/2013 : 15:00:53


Proljeće je, a u polju leži djevojčica, nepokretna. Je li mrtva? Tko ju je ubio? To nikada nećemo saznati.

Ovdje, ondje, sa svih strana izvire sićušno društvo, koje kao da je pobjeglo iz neke bajke: Aurora, Oholica, Nazadna, Avanturistica, Princ Pravim-se-važan... Godišnja doba prolaze, a zamalo-princeza Aurora se još uvijek brine za svoj mali svijet kojeg želi poboljšati, i trudi se uskladiti tu neobičnu skupinu s prirodom i zvijerima koje ih okružuju. Sve do onog zimskog dana kada će se naći lice u lice s teškim izborom...

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvu 31 stranicu (PDF, 12Mb).

Kolorka 19 • Ljepota tame • 96 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Vehlmann • Crtež Kerascoët • Prijevod Ema Pongrašić • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.11.2012. • Cijena 120 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 16/09/2023 : 11:50:05
Nevinost u djevojčici umrla. Djetinjstvo gotovo. Žaba se ne pretvori u princa već ga proždere i onda ispovrati. Trudila se ali ipak je shvatila da život nije bajka već surova borba za preživljavanjem. Sve ono nevino u sebi je eliminirala i (žive) zapalila.

E sad da li je trebalo to baš na ovako brutalan nacin prikazati - ocito jest jer većini vidim da je ovo jedan od najboljih stripova koje je fibra izdala.


going going Posted - 05/04/2022 : 23:31:42
Ajmo reprint! Hocemo reprint!
naker Posted - 05/04/2022 : 23:02:28
Nema baš puno stripova koji mogu svojim čitaocima da opale šamar, jer misle da znaju kako treba da izgleda jedan strip, a zapravo pojma nemaju. Lepota tame je jedan od takvih stripova.

Truljenje tela u šumi nedavno preminule devojčice je nateralo njene ličnosti, njene fantazije, njena sećanja, nazovite ih kako hoćete, da napuste brod koji tone, ali ono što niko nije očekivao da će uslediti je surova borba za opstanak, jer nema ništa jezivije od gledanja kako se likovi koji kao da su iskočili iz neke bajke za decu, međusobno ubijaju i bore za opstanak u surovom okruženju gde sve može da predstavlja smrtnu opasnost.

Misterija oko smrti devojčice se rešava postepeno dok posmatramo šta se dešava sa njenim "sećanjima", prvo sećanje je ono najosnovnije - glad, što sugeriše da je devojčicu glad i potraga za hranom dovela do toga da se izgubi u šumi. Lik devojčice kojoj se infekcija nezadrživo širi po telu insinuira da je naša počinula uspavana lepotica najverovatnije umrla od konzumiranja otrovnih bobica. Fantazije oko lakomislenog princa i zle princeze su ono što po meni diže strip na još jedan viši nivo, jer se u priču ubacuju likovi iz čuvenih priča za decu, samo što se ovde na sličan način kao i kod Winshlussa i njegovog Pinokija, sve okreće naglavačke, poljubiti žabu ne znači da će se magično pojaviti princ, ovde žaba jede i ubija princa, simbolički ubija našu detinjastu nevinost i primorava nas da prerano odrastemo i uđemo u nasilan svet odraslih.

Dok posmatramo kako liliputanci polako umiru jedan po jedan, dolazimo do lika Gulivera, on je u ovom stripu predstavljen kao div, koji živi samotnim životom okružen neredom, smećem i ispijenim pivskim flašama. Tuga oca koji je izgubio svoje dete se često pronađe na dnu flaše piva. Oca često vidimo u kadrovima gde sedi za radnim stolom i nešto popravlja, on dokono troši vreme dok uzaludno pokušava da popravi pokvareni mehanizam sata, on pokušava da popravi grešku koju je napravio jer je previše burno reagovao i njegova svađa sa devojčicom je dovela do toga da ona pobegne od kuće i izgubi se u šumi i neumitno pogine. Fascinantan je kraj stripa gde se poslednje sećanje, sećanje o ocu, uspne na sat sa kukavicom dok posmatra svog oca, svaka devojčica sanja o svom princu na belom konju, ali pošto je njega izgubila, okreće se jedinom muškarcu kojeg zna - njenom ocu. Devojke često podsvesno biraju partnera koji najviše podseća na njihovog oca, jer on je ideal muškarca koji joj je usađen još u mladosti, on je jedini muškarac koji joj je preostao - njen voljeni princ.

Primećujem ovde i otkačenog Pinokija, i Gospodara muva, i filmove Inside Out i Identity, čuvene Disney priče i bajke Andersena i braće Grim, a sve to u stripu od 90tak stranica. Malo li je? Iako se strip bavi morbidnom tematikom ovo je tip stripa koji poziva na ponovna čitanja jer svako novo prelistavanje nudi mogućnost da se pronađe detalj koji ranije nije primećen, strip je potpuno otvoren za interpretaciju i svaki čitalac može da napravi svoju verziju događaja i teško je dokazati da nije u pravu. To je po meni prava vrednost ovog stripa, jer te tera da se zapitaš i sve dovedeš u pitanje.

Genijalan strip
anto Posted - 10/05/2020 : 23:43:19
quote:
Originally posted by anto


da ti dam jedan koristan savet,kao neko ko je duže na forumu:
kad pročitaš strip,OBAVEZNO baci pogled na tumačenja ovog stripa od strane forumaša,pogotovu bodisatve,duplog i neflitea,ali i stinkija!!!
ovo je tema - http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43302&whichpage=1

AleksandarN Posted - 10/05/2020 : 17:51:11
Ovaj strip nisam ni hteo da kupujem ali je dosao pod ruku prosle nedelje za male pare i rekoh neka se nadje. Anto ga je hvalio (zar neki fibrin Anto nije hvalio? ) i nagovarao me da ga procitam i evo. Na prvi pogled mi je naslovna mnogo dopala, crtez unutra i ne bas dok nisam poceo da citam. Vec posle nekoliko stranica sam skapirao da me ceka uvrnuta prica ali nije bas tako. Ovo nije uvrnuto, ovo je bizarno na predivan nacin! Naizgled sladak crtez i pitka prica ali u neki delovi su me sokirali (imajte u vodu da sam odrastao uz horor filmove i knjige a procitao sam i gomile knjiga na temu true crime / serial killers). Ova prica savrseno daje sliku odrastanja i okrutni decji svet. Secate se onih popularnih decaka ili devojcica koji su ugnjetavali ove druge? To je savrseno prikazano ove ali osveta je na nivou. Crtez mi je seo kada sam poceo da citam i mislim da je savrsen za ovakvu pricu - naizgled slatku bajku ali morbidnu do srzi. Eh, da sam imao ovakve bajke kada sam bio mali.
Treba nam jos ovakvih stripova! ...a sad malo Betmena da vratim psihu u normalno stanje.
9/10
sumohrvat Posted - 01/09/2019 : 14:58:05
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by sumohrvat

Moguće je da ja nisam još sasvim prerastao Zagora i Bonellija, ali meni je ovo na prvo čitanje ostavilo "koji je ovo kurac" dojam. Jednostavno nije moj đir. Više od stripa mi se svidila Stinkyeva recenzija. Nakon što sam pročitao njegov pogled na ovaj strip vjerovatno ću ga pročitati još jednom...




Strip je dobar, a Stinkyev osvrt još bolji.


Vjerujem da strip ima svoju vrijednost i kvalitetu. Meni jednostavno nije legao. Volim Fibru, navukao sam se na te Kolorke koliko sam god mislio da meni kao Zagorovcu to nikad neće ići. Ali stvarno ima vrhunskih crteža, vrhunskih scenarija, ali ovo je jednostavno još uvijek preteško za mene. 5 je savršen broj, Neću umrijeti kao lovina, Ljepotica, Sotonija... Neke Orke. To jednostavno nije za mene. Ja sam od Kolorki oduševljen sa Potočićima, Odgodom, Papkom, Atentatom, Šninkelom, Bilo jednom u Francuskoj, Majmunom iz Hartlepoola, Danima što nestaju... To mi je baš ono, vrh vrhova...
DiSkAcH Posted - 01/09/2019 : 14:04:34
quote:
Originally posted by sumohrvat

Moguće je da ja nisam još sasvim prerastao Zagora i Bonellija, ali meni je ovo na prvo čitanje ostavilo "koji je ovo kurac" dojam. Jednostavno nije moj đir. Više od stripa mi se svidila Stinkyeva recenzija. Nakon što sam pročitao njegov pogled na ovaj strip vjerovatno ću ga pročitati još jednom...



Strip je dobar, a Stinkyev osvrt još bolji.
sumohrvat Posted - 01/09/2019 : 11:39:02
Moguće je da ja nisam još sasvim prerastao Zagora i Bonellija, ali meni je ovo na prvo čitanje ostavilo "koji je ovo kurac" dojam. Jednostavno nije moj đir. Više od stripa mi se svidila Stinkyeva recenzija. Nakon što sam pročitao njegov pogled na ovaj strip vjerovatno ću ga pročitati još jednom...
Manny Posted - 29/07/2019 : 00:38:36
Mislio sam da će to biti jedan laki popodnevni odmor uz bajkovitu priču koju sam planirao da zaboravim već koji sat kasnije (ne, nisam čitao privju, niti ovu diskusiju). Kako sam se prevario!
Dobri poznavaoci horora znaju da je jedan od jezivijih i upečatljivijih načina da se čitalac ili gledaoc prepadne, da se zlo stavi u lik deteta. Ili u više njih.
"Ljepota tame" započinje priču vrlo naivno, crtežom i likovima koji će bez problema proći i kod najmlađe dece, ali pažljivom čitaocu se ubrzo daje do znanja da je stvarnost drugačija. Naime, već par stranica nakon početka albuma nalazimo se na livadi uz telo mrtve devojčice. I tu negde oko nje, oko njenog leša na koji gotovo niko ne obraća pažnju, započinje prava priča koja će obilovati metaforama ali i scenama koje uzimaju daha, na mnogim mestima mi je vilica otpala.
Verovatno ste do sada više puta čuli frazu kako deca mogu biti okrutnija od odraslih, ovaj strip je negde na tom tragu, ali opet kao metafora, jer šta su deca nego li ogoljeni ljudi koji još nisu naučili da vešto sakriju svoje poteze. Gorak i uznemirujući strip, preporučljiv za mizantrope i ostale koji misle je svet jedno grozno mesto i da smo tome najviše sami doprineli. A to nije uopšte daleko od istine.
mamlaz Posted - 29/04/2019 : 17:51:00
Procitah Stinky-ja, nije lose.
lwood Posted - 27/04/2019 : 18:58:02
Pročitah ovo danas. Ništa posebno.
Just_Charlie Posted - 22/04/2019 : 01:37:35
quote:
Originally posted by stinky

http://www.filmokaz.com/?p=1667





Pročitala sam ti ovo jučer ujutro uz kavu, kava se otegla..
Da, zaintrigirao si me da želim pročitati Ljepotu tame zbog tebe, ne samog stripa, jer me nije privukao prije.
Sada je, jer moram pročitati da bih sama doživjela strip i bolje razumjela zašto si napisao onako svoju interpretaciju istog.
Ne vjerujem da je i sam autor toliko dubokim osmislio strip.
No, u tome i jeste ljepota umjetnosti svake. Ona je tu da isprovocira svakoga i u svakome njegovu vlastitu interpretaciju.
lwood Posted - 20/04/2019 : 15:08:37
Ima li ovaj strip kakvu poveznicu sa filmom the Dead girl iz 2006.?
Btw film je sranje,strip mi izgleda zanimljiv bra po pr.
Macon Posted - 18/04/2019 : 13:11:52
Nije svejedno šta se piše, svi aspekti su važni. Svejedno sam upotrebio za ljudski lik na kraju stripa. Ono sa komadičima i praznim kvazi radom si vrlo dobro primjetio i napisao.

Nadam se, da sam nešto naučio iz tvoga teksta.
stinky Posted - 18/04/2019 : 11:42:24
Ovo je velika pohvala, Macon, ako kažeš da nisi čitao bolje.

Samo te ne pratim kad kažeš da ti je svejedno što se piše, bilo koji sadržaj, važna je samo estetska obrada. Ja sam se malo našalio i stavio Platona (malo ga ispremiješao), ali, u osnovi, bliže mi je njegovo shvaćanje, makar bih ja bio popustljiviji. Platon možda ne bi ni dozvolio takve stripove kao Ljepota tame; ja mogu to čitati, ali opet (mi) je važno sagledati sve i vrednovati (to što kažeš "promisliti").
Macon Posted - 17/04/2019 : 14:05:39
Stinky je dobro napisao, da nema nikakvog razvoja (odraštanja) i zbog toga nema nikakvog i ničijeg oca. Ona nedefinirana planina u ljudskom obliku samo prevrče šraufe i komadiče. Svejedno bi bilo ako bih umjesto čovjeka tamo sjedilo drvo ili godzila, avtori su vas samo naveli, da će se nešto desiti i na nešto odgovoriti. I vi to prevrčete dalje jer valjda "nešto mora biti". Fora je u tome, da ne treba.

Nema odgovora jer nikad nije bilo ni pitanja. Prihvatili ste formu čovjeka jer bih se vam drvo ili godzila učinili neozbiljni ali je zabavno to, da je sve to isto. Tu igru sam shvatio posle par strana čitanja stripa.

Stinky je napisao odličnu recenziju sa idejnog gledišta, nešto bolje još nisam pročitao.

Ali strip je kompleksan rad i zato otvara i estetska i narativna pitanja. Zato treba i osvrt na tekst, dialog, montažu, crtež i kolor.

Ali idejno gledište je stvarno fenomenalno pokriveno.

Ne verujem, da su autori promislili to što je promislio Stinky jer za to moraš nešto pročitati, imali su intrigantnu premisu i kraj a unutra su nabacali jedan crni vic za drugim. Jer to su ljudi naviknuti na sve moguče, dok ste vi potreseni i neugodno se osiječate, oni su se zabavljali sa simbolima, trikovima i razbacivali se maštom.
ivi skoj Posted - 14/04/2019 : 19:00:45
Samo još mali off.
Stinky će ionako voditi glavnu riječ, pa samo još jedno moje zapažanje u vezi čovjeka iz kolibe.
Ako je riječ o odrastanju onda možda čovjek predstavlja oca.
Koliko djece ima bilo kakav odnos sa ocem u sazrijevanju?
Šutljivi autoritet koji radi stvari koje mora, a djecu i njihove probleme u principu i ne primjećuje.
Možda je on ubojica njezinog djetinjstva, a ona se vraća kući nakon punog kruga.
Nije kao Filip Latinovicz koji deset stranica gleda kvaku, nego svojevrstan povratak na početak i podsjećanje na miris kose...

Ili samo kao James Dean, živi brzo, umri mlad i budi lijep leš

stinky Posted - 13/04/2019 : 09:32:51
Moj obračun sa crnom romantikom i sa tri M: mamlazom, maconom i markosom.

LJEPOTA TAME: SAN, LUDILO, NOĆNA STRANA PRIRODE

«Novalis je priznao Fichteu, da je naučavao i otkrio djelotvornu uoptrebu organa mišljenja; ali se pita, je li Fichte otkrio i zakone djelotvorne upotrebe organa uopće. On misli na mogućnost, da steknemo vlast nad pojedinim dijelovima našega tijela, koji obično nisu podložni našoj volji. On ne smatra isključenim, da će čovjek onda, potpuno neovisan od prirode, moći sebi vraćati izgubljene udove i da se samom voljom ubija. Bude se smione, pretjerane nade; daleko se šire granice ljudskom samoodređenju. Čovjek, koji se bavio tom mišlju, sam se dugo vremena trudio da samom voljom sebi zada smrt.»

Pozabavit ćemo se odmah ovim bluđenjima crnog romantičara «da samom voljom sebi zada smrt» u kontekstu Aurore i Ljepote tame.

http://www.filmokaz.com/?p=1667

stinky Posted - 09/04/2019 : 14:52:00
Da, točno kažeš. Meni je uvijek dominantna razina ta idejna strana; ne kažem da je ostalo nevažno, no kod mene preteže to što si vidio.

Inače, napisat ću tekst, moja razmišljanja o ovome stripu; tek tu ćeš vidjeti bolje što ja mislim i kako to vidim.
Recimo da su to razračunavanja sa ovakvim stavom "Ovaj strip je vrlo zabavan jer je nepredvidljiv i zbog zloće skrivene u naivi."; tu te ja ne mogu baš razumjeti, jer nešto što je nepredvidljivo ne može biti zabavno, a isto tako ni zloća ne može biti zabavna. Prije se tu radi o tome da ti misinterpretiraš samoga sebe, nemaš kriterije odakle bi sagledao taj "nepredvidljivi" strip i uzimaš puke senzacije za posljednju stvar. Drugim riječima, ti si u demonologiji, makar to ne shvaćaš tako i čudno ti zvuči kada ovo kažem. Ali to ću se pokušati pojasniti u tekstu. Postovi čitatelja (te i tvoj doživljaj i pojašnjenja) pokazuju da oni ne mogu jasno shvatiti stvar, a to neuhvatljivo interpretiraju kao nešto snažno, uvlačeće, pozivajuće na raspravu i tumačenja itd. To je sve vid demonološkog nazora. A kako tome prići, pokušat ću reći u jednoj sintezi s čijim susretom će tvoje biće ustreptati (jer neće biti skrivene zloće). U tebi će se odvijati pobuna protiv te elementarne čistoće. Kako ćeš razriješiti, to se ne zna, jer te su odluke teške. Ako i posrneš, ostaje ti barem "zabava", jer su ta razmatranja nepredvidljiva, a misaoni tokovi onakvi kakve ne susrećeš često.
Macon Posted - 08/04/2019 : 21:01:31
Uzeo si samo idejni siže stripa i dao mu ocjenu.

Imaš i tehnikalije: crtež, kolor, montažu, scenarij i po mome su svaki bliže 10 nego 5. Vrlo dobro sam se zabavljao sa ovim stripom jer su mi neprijatni stripi sa puno grešaka (tehničke i klišeji koji se prave pametni) a ne ovo majstrstvo. Ovaj strip je vrlo zabavan jer je nepredvidljiv i zbog zloće skrivene u naivi.
stinky Posted - 07/04/2019 : 11:35:14
quote:
Originally posted by vukozec
Je li djevojčica ubijena? Mi to ne znamo (premda su neki čitatelji automatski to pretpostavili), na njoj nema nikakvih tragova nasilne smrti. Tko je čovjek u kolibi? U kakvoj je vezi sa djevojčicom? Lutka sigurno nije ...



Priča ne daje točan odgovor na to pitanje. Ali tu se ni ne radi o toj razini, da se rekonstruira neki slučaj; ne radi se o krimi zapletu i detekciji. Tako da je manje važno što se TOČNO dogodilo od onoga s čime se tu koketira.

Na toj razini, kako je nama dano, mi smo na jedan način 'prisiljeni' zamišljati da je djevojčica ubijena. Izvana na njoj nema rana, ali iznutra su pokazani tragovi nasilja: jedan idilični svijet se ruši, a nešto "gnjecavo" pada sa svih strana. To gnjecavo što pada, razvlači se, izaziva gađenje kod stanovnika idiličnog svijeta, u crvenim, purpurnim, tamnim bojama, to opet upućuje na - krv.
Zatim vidimo da je taj svijet koji se srušio, da je to zapravo unutrašnji svijet jedne djevojčice - i to djevojčice koja sada leži u noći, po pljusku, negdje vani, negdje u prirodi... Dalje se događa to da ta djevojčica postaje leš koji se raspada.

Osim nje, u stripu se pojavljuje još samo jedan čovjek, tj. ono što mi smatramo pravim svijetom, što smo opet 'prisiljeni' smatrati pravim svijetom, sastoji se samo leša djevojčice i nekog čovjeka koji živi u nekoj kolibi. I taj "vanjski" svijet bi mogao biti bajkovit svijet, međutim u njemu se nalaze artefakti: torba, bilježnica, keksi, novčići, flaše itd. Tako opet moramo doživljavati taj svijet kao ljudski svijet, tj. naš svijet, iako je to jedan neljudski svijet zapravo (ovo je sada točka otkuda se ruši ovaj strip, ali vrijedi li se o tome raspisati, vidjet ćemo).
Djevojčica koja pred našim očima postaje leš i čovjek koji tuda baulja, živi sam u kolibi, šuti i bavi se nekim svojim stvarima, sve nas to opet prisiljava da povlačimo vezu između nje i njega.

Dakle, mi smo na neki način prisiljeni pretpostaviti da je djevojčica ubijena i da je taj čovjek ubojica. Još smo uvijek određeni aristotelovskom poetikom ma kako bili izloženi i postmodernim razbijanjima jedinstva. Ali 'zadatak' nekako uvijek ostaje tražiti jedinstva, pa tako u ovom stripu odmah, ili kako kažeš "neki su čitatelji automatski pretpostavili" povlačimo veze: djevojčica - leš - raspad -> čovjek koji se tu mota.

No, odmak od te fabularne rekonstrukcije i doživljavanje onoga što nam se tu predstavlja (a to je razina koja je relevantnija za sagledavanje ovog (ne)djela) ne čini priču ljepšom, nego - još gorom. Znači, i ako ovaj čovjek nije ubojica i ako djevojčica nije ubijena, čak i ako samo "sanja", ovaj strip nije lijep.

Zato mi je čak drago da kažeš

quote:
osobni osjećaj je takav da mi ne ulazi u ligu "najdražih" stripova


premda se ne možeš sasvim odrediti prema ovome stripu. S jedne strane ti je "intrigantan i rasprave vrijedan, dakle dobar", a s druge osjećaj govori da nešto ne štima.
U ovome procijepu se nalaze i neki drugi diskutanti, koliko sam vidio u postovima.

Ja kažem da ovo nije dobar strip; u ponovljenom čitanju dodatno mi je pao, premda ga sada mogu još bolje razumjeti, imam još jasnije odnose prema njemu. Čak je dosadan u nekim izvođenjima, koja su možda i dominantna (karikaturalni entiteti, "unutrašnji svijet" i njihove zgode). Međutim, lajtmotiv, pozadina koja nosi prikazano je takva da izaziva reakciju: bilo samo emotivno (većina diskutanata ovdje) bilo u razračunavanju sa ovim pogrešnim stavom. Tek tu je pravi paradoks: strip nije dobar, dapače i dosadan možda većinu vremena, pa ipak poziva na raspravljanje. Da li već samo to izazivanje reakcije označiti kao vrijednost, kao dobar strip kako kažeš, usprkos osjećaju koji govori da to ipak nije "najdraži strip", da nešto ne štima?

Na ovo pitanje se ne može odgovoriti iz čisto estetske pozicije, tj. na tom tlu čovjek ostaje, u osnovi, zbunjen.
Ako se vratimo na prošlu diskusiju (divlju), Jurica je primijetio da ne živimo u vremenu Velikih Istina, premda neki (on kaže: stinky zagortustra) žive. Njemu je to za poštovanje, iako sam ne može subjektivirati takav stav. On radije (ili je primoran?) ostaje oprezan. Pa ipak, vidimo kasnije da mu je ovaj strip fejk, da nema neke suštine, nego se vrti oko praznog.

I zaista to dobrim dijelom stoji, ovaj strip je prazan u osnovi, no nije tako bezazlen kako bi to dupli, jurica itd. olako otpisali. Ima tu taj "lajtmotiv", taj nazor koji promalja i nosi čitav strip, a koji poziva na raspravu i izaziva reakciju. Ima i nečeg pozitivnog dakle, ne samo praznine. To "pozitivno" koje nas ovdje susreće je nefilozofija koja nastupa u ruhu filozofije (prema Jaspersu).

Ali to je duga priča o kojoj možda drugi puta.

edit: zaboravio reći - dajem 5/10 za ovaj strip
stinky Posted - 03/04/2019 : 19:48:41
ma tu sam bio još pravi mad dog i razletio sam se na sve strane. pa nisam ni dovršio priču, to je rat na sto frontova i zbog te "ratničke" nastrojenosti uopće se izgubio iz fokusa sam strip. vidim sada da je nišan pomaknut (tako da je dobro što sam i to rekao o stripu:)

zato kažem da bih sada nešto drugačije
možda baš posudim, nešto u zadnje vrijeme više čitam stripove
vukozec Posted - 03/04/2019 : 18:38:47
Stinky, ma dobro si ti ti artikulirao i prvi put. Mislim, između onih, kako ih zoveš, "divljih" postova :)

quote:
Originally posted by stinky


"Autori su sasvim izgledno namjerno ostavili nama da projektiramo vlastite teorije na ta neodgovorena pitanja (ako nisu, onda su napravili slab posao da objasne što su točno mislili"

ovo se ne smije shvatiti tako kao da autori točno znaju o čemu se radi. ne, jer da znaju, onda bi mogli i prenijeti. ovdje se ne radi o tome da autor posjeduje rješenje, pa ostavlja tragove ili šifre koje treba odgonetati i doći do točnog rješenja. naprotiv, onaj tko postavi relevantno značenje, otkrit će i samom autoru smisao (njegovog djela).



Pa da, slažem se sa tom teorijom, bez nje uostalom bilo koja kritika, književna filmska, glazbena itd. ne bi imala smisla, bilo bi dovoljno samo priupitati autore za objašnjenja. Gledao sam nedavno kako je Nikica Gilić u Posebnim dodacima (moguće da je bila epizoda o Carpenteru) na tvrdnju koja je otprilike išla da ljudi u filmovima često pronalaze značenja kojih sami autori uopće nisu bili svjesni odgovorio: "Ali zato smo mi tu da autorima objasnimo što su htjeli reći". :)
DiSkAcH Posted - 03/04/2019 : 18:16:15
Ja sam baš neki dan pročitao privju i svidio mi se, posudim u knjižnici pa ubrzo i pročitam, trenutno je Tyler Cross na redu :)
stinky Posted - 03/04/2019 : 18:13:39
da, izvukao si ovo, pogledao sam kako sam nekada pisao i vozio divlje
možda pogledam ponovo taj strip, možda je red i da malo artikularinje napišem komentar, možda, možda...

no,

"Autori su sasvim izgledno namjerno ostavili nama da projektiramo vlastite teorije na ta neodgovorena pitanja (ako nisu, onda su napravili slab posao da objasne što su točno mislili"

ovo se ne smije shvatiti tako kao da autori točno znaju o čemu se radi. ne, jer da znaju, onda bi mogli i prenijeti. ovdje se ne radi o tome da autor posjeduje rješenje, pa ostavlja tragove ili šifre koje treba odgonetati i doći do točnog rješenja. naprotiv, onaj tko postavi relevantno značenje, otkrit će i samom autoru smisao (njegovog djela).

inače,
rasprava je, makar malo divlja haha, bila ipak zanimljiva i podosta toga se moglo čuti što vrijedi

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000