forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Manuele Fior: 5000 KILOMETARA U SEKUNDI

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 11/04/2013 : 11:36:23


5000 kilometara u sekundi
Komikov "Prvi izbor"
Strana: 144
Štampa: kolor
Format: B5
Povez: tvrdi
Tiraž: 700 primeraka
Cena: 1200 dinara
Datum izlaska: 17. 4. 2013.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jocko Posted - 22/02/2020 : 13:17:50
quote:
Originally posted by ZoranC

Fantasticna analiza radnje i karakterizacija licnosti, Jocko. Bravo!



Hvala na lepim rečima.

Ovo je baš romansa / slice of life po mom ukusu - realna, tera na razmišljanje i analiziranje, bez patetike a opet melanholična i intimna. Komikovi stripovi retko omanu.
Jocko Posted - 22/02/2020 : 13:14:35
Antov otrežnjujući komentar sa darkvuda!

ness1602
za Jun 25, 2014, 06:40:56 am
Pa jeste antihepiendovski, zato sto nesto sto su cekali 1/2 zivota nije se ostvarilo. Plus ona scena u klonji.
A ako cemo realno, veca je sansa da sa 42 napravis glupost nego sa 22 koliko mi se cini(mogao sam da napisem nesto drugo, ali da ne spojlujem).


Anto:
e brate moj;ne da nije antihepiendovski, nego je kraj verimačhepiendovski, samim tim što je lik izbegao onaku lujku da mu bude žena; pa vidiš da mu se i ne diže na nju.
anto Posted - 22/02/2020 : 12:59:09
[quote author=Anto link=topic=16554.msg392949#msg392949 date=1403282875]
5000 km/s je definitivno odličan strip.
Prelepo naslikan,inteligentno ispripovedan.
Ljubavna priča ispričana na pravi "muški" način (ako mogu tako da se izrazim) - direktno u "vugla", bez standardnih srceparajućih klišea!
Kraj maestralan, i ne bih ga nazvao "anhepiendovski" - već krajnje realističkim.

Šteta je što imamo malo ovakvih pravih "slice of life" stripova - stoga preporučujem i Plave pilule svima onima kojima se svideo ovaj strip.

Izdanje odlično; samo što mu fali 4 mm da mi se uklopi sa Krambovim albumima i Orka specijal bibliotekom; i trenutno mi je najomiljeniji Komikov strip (dobro,uz legendarni Srednjovekovni zamak).
[/quote]

[quote author=hejvule link=topic=16554.msg426728#msg426728 date=1425477521]
Još jedna priča o odrastanju, fino i lagano ispričana.
Šta se dešava kad smo na nekim životnim prekretnicama, da li nastaviti školovanje ili se baciti u
ralje egzistencije, prijateljstva i njihovo propadanje. Prva ljubav i njene posledice, i opet naravno pitanje izbora i da li je to ono pravo ili možda postoji i neko
bolji tamo negde. U suštini ovo je prikaz o tome kako nas život menja i oblikuje, nekoga na kraju samelje a neko ispliva.
Sjajno teče radnja, preplitanje prošlosti i sadašnjosti jako fino urađeno. Kao čaša vode na vrućini samo sklizne, čita se u cugu i uživa.
Super mi je što autor nije podlegao holivudštini i srećnom kraju, već je završetak stripa nekako realan, ni srećan a ni tužan,
baš kako treba po meni ;)
Crtež, tj akvareli su odlični, nekako melanholični, dopada mi se što svako poglavlje ima boju koja dominira i dočarava trenutnu atmosferu.


Prvi izbor još jednom pogađa pravo u centar [hail2]

Ocena 5 bambija


[/quote]
ZoranC Posted - 22/02/2020 : 12:32:44
Fantasticna analiza radnje i karakterizacija licnosti, Jocko. Bravo!
Jocko Posted - 22/02/2020 : 11:43:21
Niti jedan komentar o pročitanom ovde, a na fibrinoj temi tek jedan komentar vredan pažnje. Šteta.

Baš mi se zaređalo o ljubavnim mukama... raskid, pa Annie Hall, pa sad 5000 km/s. Skenjao me je ovaj strip pošteno. Za razliku od Vudijevog filma, ovde nema puno humora, likovi su više ordinary a pilula je mnogo gorča.

Videh na goodreads-u da je ocena samo 3.61. Komentare čitaoca koji su dali 1-3 zvezdice nisam ni čitao - ne zato što mogu da mi zagade utisak ovog odličnog stripa, već zato što će mi zagaditi pet minuta svojim komentarom. Većina tih komentatora hvali crtež a kudi priču. Meni se crtež svideo, ali ne koliko sam očekivao - u većini scena prati i lepo dočarava priču, ali mi je zasmetao povremeni 'pikasovski' stil, da ga tako laički nazovem. Naročito u uvodnom delu stripa.
Ipak, kolorit prati priču pa je tako jedno varljivo leto prikazano u zeleno-žutim nijansama, trudnički isečak u prolećnim bebi-roze i zelenim, egzotični delirijum u tamnim braon i žutim tonovima a poslednji randevu tamno ljubičasto.
Ipak mi je priča jači aspekt ovog stripa, i ne mogu se manje složiti sa ljudima koji u ovoj priči ne vide vrhunsko pripovedanje. Razumem ako su pročitali na klonji za 15 minuta pa im je puno toga promaklo, ali priča nam je tako servirana da je mnogo toga namerno ostalo skriveno od našeg pogleda. Skokovi u budućnost nisu mali i mi ne vidimo odnos između Pjera i Lucije dok su oni zapravo zajedno. Vreme neumitno teče i na nama je da iz onoga čime nas je Fior ponudio izvučemo suštinu. Fior je vremenske skokove majstorski odradio, svaki put nas iznova iznenađujući svojom suptilnošću u naraciji - ali to nije sprečilo plebs da ne skapira o kakvom se majstorstvu radi. Ljudi valjda vole pravolinijske priče bez mnogo glavolomki, ali ova priča ne lomi glavu (već srce), samo se treba malo uneti u pročitano... Na kraju ne ostajemo uskraćeni ni za poneki twist i iznenađenje, a melanholija prolaznosti ljubavi kojom strip odiše ravna je onoj kakva se sreće u Pradovom stripu Tangente - s tom razlikom što je tamo reč o više kraćih isečaka sa jedinstvom mesta u svakoj od pričica. Tog jedinstva ovde nema - Fior nas vodi od slikovitog italijanskog priobalja, preko Osla do juga Egipta i nazad.
Ljudi su se žalili na nedovoljno razrađene sporedne likove. Ni sa tom konstatacijom se ne bih složio - Nikoli je dato sasvim dovoljno prostora kao trećoj nogari ovog ljubavnog tronošca; Lucijina majka, njen bivši muž Sven i njegova majka su dovoljno kvalitetno profilisani imajući u vidu ograničen broj strana; Pjerove kolege i prijatelji Egipćani zauzimaju važno mesto u njegovom delu priče.
Reći ću vam gde je je fora ovog stripa - u onih četiri-pet strana sa kapima kiše, koje razdvajaju poglavlja. E tu se dešava sve ono što nepažljivi čitaoci nisu uspeli da isprate. I zato je strip, kao i film, fantastičan medijum, jer treba paziti na neizrečeno, bar isto onoliko koliko i na izrečeno. Priča koja pokriva raspon od koliko - 18?, 20? godina - na tek 144 strane (sa dosta krupnih kadrova!) sasvim logično mora da iseče sve one nepotrebne scene iz života protagonista. Ovde, ma koliko se neka scena činila nebitnom, postoji itekako dobar razlog zašto je tu - čak i ona sa haribo bombonama. Ili ona suptilna ironija kada Pjero vikne za Lucijom ''Lusi'' a automatski taksi budućnosti izgovori nešto tipa, tražena kategorija nije pronađena.
Fior je lukav scenarista, recimo završnicom drugog Pjerovog poglavlja u Egiptu, stvorio je osećaj, tačnije pozitivnu tenziju u telefonskom razgovoru Lucije i Pjera, da će se uskoro videti. I zaista, u sledećem, kišnom, finalnom poglavlju se i vide, prepričavajući uz histerično intiman smeh događaje s kraja prethodnog poglavlja. Samo, Lucija izgleda nešto okruglije i starije, a Pjerova frizura je izmenjena... i, da... vrlo brzo iz razgovora saznajemo da je između dva poglavlja prošlo 8 godina. 8!
Fior takođe ne beži od erotike, što se videlo i u njegovom stripu koji sam prvi pročitao, Gospođica Elza (mada je to adaptacija romana). Scena Pjerovog delirijuma u vozu kroz Saharu je jedan od najmoćnijih aspekata stripa, a njegova ljubomorom-zaslepljena snena erotika nešto kroz šta je prošlo (i šta je sa godinama - najčešće - prevazišlo!) svako ludo zaljubljeno mlado momče (uključujući i mene). Uz tu, vrlo je upečatljiva i scena u toaletu restorana, koja vešto i bez imalo vizuelnog ustručavanja oslikava noćnu moru venuće ljubavi i onih zrelih godina otrežnjenja (koje ja tek treba da doživim).
Tu je i mala ali vrlo slatka scena 'smuvavanja' Lusi i Svena, u tri paralelna toka, od kojih je jedan među mojim najdražim crtaćima svih vremena.
Na kraju, imamo epilog u vidu četiri strane flešbeka, kojim se ne otkriva ništa revolucionarno, ali koji služi da na jedan manje depresivan način zatvori ovu depresivnu priču. Tim vraćanjem u prošlost, na dan kada su Lusi i Pjero prvi put imali intimu, dato nam je da bolje osmotrimo naš trougao od likova, pre svega lik pomalo zaboravljenog, ali vrlo važnog lika Nikole. I opet, ono što će uslediti nakon te poslednje vinete označene sa ''fine'' - nije nam dato. Fior zna kada da bude sirovo realan u svojim prikazima erotike, a kada da priču prepusti mašti čitaoca.

Ovo je strip u kome svako ko je zaista iskreno voleo i nosi u sebi gorčinu one ili onih nesrećnih ljubavi, može da se pronađe: kao Pjero, Lusi ili Nikola, Sven, njegova majka...
Zato me je toliko i zabolelo.
KOMIKO Posted - 14/11/2014 : 20:49:43

Recenzija "5000 km u sekundi" u novom broju Urban BUG-a. Napisao Pavle Zelić

anto Posted - 24/09/2014 : 14:48:25
quote:
Originally posted by Mord

quote:
Originally posted by anto

malo ću biti bezobrazan, ali meni je drago da je Komiko kupio prava i za Cro tržište.Smatram da će Vuk korektno odraditi ovo izdanje, a mislim da fibra ima šta da objavljuje i da je glupo da se ovde izdanje duplira.



Ovo onda povlaci i da ti je zao sto Fibra nije kupila prava za Srbiju za biljeske za ratnu pricu, plave pilule i habibi. A isto tako ti je glupo sto je Komiko to objavio i bespotrebno duplirao u najmanju ruku korektno odradjena izdanja Fibre.


baš tako!
umesto nabrojana tri stripa, Komiko je mogao objaviti nešto drugo od Đipija i Frederika P., a umesto Habibija je mogao odraditi neku drugu debeljucu.
A i šteta je što su Bleške objavljene u B5 formatu - ovo je ipak za veći format, pa nek košta šta košta.
Mord Posted - 24/09/2014 : 14:19:25
quote:
Originally posted by anto

malo ću biti bezobrazan, ali meni je drago da je Komiko kupio prava i za Cro tržište.Smatram da će Vuk korektno odraditi ovo izdanje, a mislim da fibra ima šta da objavljuje i da je glupo da se ovde izdanje duplira.



Ovo onda povlaci i da ti je zao sto Fibra nije kupila prava za Srbiju za biljeske za ratnu pricu, plave pilule i habibi. A isto tako ti je glupo sto je Komiko to objavio i bespotrebno duplirao u najmanju ruku korektno odradjena izdanja Fibre.
KOMIKO Posted - 24/09/2014 : 13:37:31

Svako ko kupi 5000 kilometara u sekundi na Salonu stripa na poklon će dobiti print formata 15x21 cm sa ilustracijom Manuele Fiora štampan na umetničkom akvarel papiru.

Ko ne voli da mu se autor potpiše u knjigu može tražiti da mu potpiše print.
KOMIKO Posted - 09/10/2013 : 22:29:29
Evo i mali preview>

http://www.scribd.com/doc/174867688/5000km-preview
KOMIKO Posted - 12/06/2013 : 08:00:00
Drago mi je da ti se svidelo.
A izdanje je i rađeno za B5 format, u tom formatu je i premijerno objavljeno u Francuskoj i tako osvojilo Grand Prix u Angulemu.
Moderni autori sve češće rade u B5 formatu ali na više strana.
stripadzija Posted - 11/06/2013 : 08:33:02
Pročitao juče. Lepo ispričano i prelepo nacrtano. Sve pohvale za izdanje, mislim da se ništa posebno nije izgubilo sa B5 formatom.
KOMIKO Posted - 21/04/2013 : 11:24:35
Hvala svima koji su bili na promociji juče u Novom Sadu, i prekjuče u Beogradu.
Ja sam prezadovoljan interesovanjem i prvim komentarima koji pokazuju koliko je naše stripsko tržište vitalno i otvoreno.
jaki Posted - 13/04/2013 : 23:20:48
Zašto ne bi mogli komentirati?kad bi se vodili tvojom logikom onda ne bi ništa ni komentirali
anto Posted - 13/04/2013 : 22:54:54
malo ću biti bezobrazan, ali meni je drago da je Komiko kupio prava i za Cro tržište.Smatram da će Vuk korektno odraditi ovo izdanje, a mislim da fibra ima šta da objavljuje i da je glupo da se ovde izdanje duplira.Posebno zato što je Fibra, kao što Markos to često ponavlja, ograničenog trajanja.

E sad što se tiče korektnosti kupovine prava i za druge države, mislim da je glupo da mi koji nismo izdavači to komentarišemo i (pr)osuđijemo.Jer pitanje je kako bi mi postupili da smo u koži izdavača?!?
KOMIKO Posted - 12/04/2013 : 08:56:13
Evo nekoliko oglednih tabli:












A evo i jednog zanimljivog prikaza na kom ona simpatična gospođica Penelopa predstavlja 5000 kilometara u sekundi (na francuskom je jeziku, ali ipak...):

http://www.madmoizelle.tv/v3/1532,chronique-bd-5000-km.html
KOMIKO Posted - 12/04/2013 : 08:49:18
U tom smislu ćemo i nastaviti.
Tornadomaster Posted - 12/04/2013 : 07:08:04
Zašto bi mene interesovalo kako se tamo neka gospoda glože oko prava ili čega već. Za mene jedina valjana informacija je ta da će izaći, po mnogima, odličan strip. Tako da o njemu želim da čitam na ovom topiku.
bosancicigor Posted - 11/04/2013 : 20:50:10
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by maddox031

ovo za jezik je najveca glupost koju sam procitao ovdje :D

danci, norvezani i svedjani se takodjer bez veceg problema razumiju kada medjusobno pricaju svatko na svom jeziku

isto vrijedi za portugalce i talijane

skoti razumiju galski irski, kao i welski

irci razumiju galski skotski, kao i welski

svatko iz sssr-a bivseg razumije ruski, a opet svi imaju svoj jezik ukljucujuci cak i bjelorusiju

tako da :)

i nije point da ja ne citam sprski recimo, imam i knjiga i stripova na sprskom, point je u drugim stvarima ;)


A u cemu je po tebi point (sta god taj pojam znacio) prijatelju ????


Dobro pitanje. Point bi trebala biti fer igra i ne zabijanje noža u leđa, ali kako to očito nije moguće jer jelte kapitalizam je i on nema ljudsko lice pa je sve dozvoljeno i s tim opravdano. Poanta je dakle, boli me ona stvar što, gdje i kako sve dok ja na kraju mogu kupiti što jeftinije.
Dr. Zistis Posted - 11/04/2013 : 20:09:54
quote:
Originally posted by maddox031

point = poanta = poenta kako god vec ;)

je u tome, da trenutno dok traju prava nema ovoga na hrvatskom, vj ni u bosni i ostatku ;)



A jebi ga prijatelju,ti si ovoga puta na gubitku
maddox031 Posted - 11/04/2013 : 20:07:00
point = poanta = poenta kako god vec ;)

je u tome, da trenutno dok traju prava nema ovoga na hrvatskom, vj ni u bosni i ostatku ;)
Dr. Zistis Posted - 11/04/2013 : 20:03:48
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by Peyo

Kupuju li Nijemci prava za objavljivanje u Francuskoj i Velikoj Britaniji?

Ovo je više pokazatelj kako nas stranci doživljavaju i tretiraju.

Pretpostavljam (možda i griješim u tome) da se onaj tko je kupovao prava za područje bivše države nije zanosio mišlju da će bogzna što zaraditi od prodaje u novostvorenim državama.


a dobro, druga stvar je kada se radi o različitim govornim područjima
kod nas se ipak radi o tome da se razumijemo, iako su to formalno različiti jezici
pretpostavljam da belgija, francuska i švicarska također imaju 'zajedničkih' izdanja stranih stripova, kao i njemačka i austrija




Dao si bolju usporedbu zemalja s obzirom na jezik kojim govore. Ipak, debelo sumnjam da navedene zemlje kupuju (ili bolje rečeno da mogu kupiti) prava za više zemalja unutar i izvan EU.

Ipak, ova rasprava je skrenula pozornost s onoga što je najvažnije, a to je da je ovaj čini se izniman strip objavljen što je razlogom za veselje nas koji volimo ovakve stripove i strip općenito.



Jebi ga prijatelju,izgleda da je to nekima najmanje vazno
Dr. Zistis Posted - 11/04/2013 : 20:01:24
quote:
Originally posted by maddox031

ovo za jezik je najveca glupost koju sam procitao ovdje :D

danci, norvezani i svedjani se takodjer bez veceg problema razumiju kada medjusobno pricaju svatko na svom jeziku

isto vrijedi za portugalce i talijane

skoti razumiju galski irski, kao i welski

irci razumiju galski skotski, kao i welski

svatko iz sssr-a bivseg razumije ruski, a opet svi imaju svoj jezik ukljucujuci cak i bjelorusiju

tako da :)

i nije point da ja ne citam sprski recimo, imam i knjiga i stripova na sprskom, point je u drugim stvarima ;)


A u cemu je po tebi point (sta god taj pojam znacio) prijatelju ????
maddox031 Posted - 11/04/2013 : 18:23:30
ovo za jezik je najveca glupost koju sam procitao ovdje :D

danci, norvezani i svedjani se takodjer bez veceg problema razumiju kada medjusobno pricaju svatko na svom jeziku

isto vrijedi za portugalce i talijane

skoti razumiju galski irski, kao i welski

irci razumiju galski skotski, kao i welski

svatko iz sssr-a bivseg razumije ruski, a opet svi imaju svoj jezik ukljucujuci cak i bjelorusiju

tako da :)

i nije point da ja ne citam sprski recimo, imam i knjiga i stripova na sprskom, point je u drugim stvarima ;)
leshwolsh Posted - 11/04/2013 : 18:01:42
Kapitalizam funkcionise tako, sto mali hoce da sruse velike, a veliki ne daju malima da porastu. Konkurencija funkcionise kao rat za trziste. Ako neko hoce da otkupi prava za 17 drzava, da bi unistio konkurenciju ili poboljsao svoju poziciju na trzistu, njemu je dozvoljeno da to i uradi. U kapitalizmu nema ljubavi i fer playa. Postoje odredjena pravila i bespostedna borba. Nema tu drugarstva medju kompanijama (izdavacima).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000