forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Jérôme K. Jérôme Bloche 1 i 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 16/03/2013 : 22:09:17


Pogledajte tu siluetu: bezobličan šešir, baloner boje gline što para zrak poput pelikanovih krila, hropćući moped. Jérôme K. Jérôme Bloche jedinstvena je stripovska pojava. On nije ‘heroj’ u klasičnom smislu, krut i samouvjeren. On je šeprtlja. Silazak stubama se pretvara u filmsku vratolomiju. Istraga u maglovitoj Normandiji u simfoniju kihanja … J. K. J. Bloche živi! Ovdje i sada. Njegovo živo i gipko ponašanje tako je nalik gospodinu Hulotu, junaku Jacquesa Tatija. Međutim, iako J.K.J. i Hulot dijele poneku obiteljsku crtu, uzori našega istražitelja su nešto posve drugo: privatni detektivi klasičnoga američkoga krimića. Raymond Chandler, Humphrey Bogart i Robert Mitchum njegov su osobni panteon!

U prvoj knjizi nalaze se prvih pet Jeromeovih pustolovina:
1. SJENA SMRTI
2. BIĆA OD PAPIRA
3. ZA ŽIVOT I ZA SMRT
4. KRHOTINE PROŠLOSTI
5. IGRA UTROJE

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put cijeli četvrti album (PDF, 13Mb).

Jérôme K. Jérôme Bloche 1 • Knjiga prva • 252 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Serge Le Tendre • Makyo • Crtež Alain Dodier • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.3.2013. • Cijena 250 Kn



Pogledajte tu siluetu: bezobličan šešir, baloner boje gline što para zrak poput pelikanovih krila, hropćući moped. Jérôme K. Jérôme Bloche jedinstvena je stripovska pojava. On nije ‘heroj’ u klasičnom smislu, krut i samouvjeren. On je šeprtlja. Silazak stubama se pretvara u filmsku vratolomiju. Istraga u maglovitoj Normandiji u simfoniju kihanja … J. K. J. Bloche živi! Ovdje i sada. Njegovo živo i gipko ponašanje tako je nalik gospodinu Hulotu, junaku Jacquesa Tatija. Međutim, iako J.K.J. i Hulot dijele poneku obiteljsku crtu, uzori našega istražitelja su nešto posve drugo: privatni detektivi klasičnoga američkoga krimića. Raymond Chandler, Humphrey Bogart i Robert Mitchum njegov su osobni panteon!

U drugoj knjizi nalaze se drugih pet Jeromeovih pustolovina:
6. ZELDA
7. LAK PLIJEN
8. TAJANSTVENI SKITNICA
9. NESTAO
10. BEBA U BIJEGU

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put cijeli deveti album (PDF, 13Mb).

Jérôme K. Jérôme Bloche 2 • Knjiga druga • 256 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Serge Le Tendre • Makyo • Crtež Alain Dodier • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.3.2013. • Cijena 250 Kn

Zahvaljujući inicijativi pojedinih forumaša i činjenici da je ovo izdanje dobilo određene EU subvencije, organizirali smo posebnu promotivnu prodaju pa ćete od 18.3. do 1.5.2013. moći kupiti ove dva stripa po cijeni jednoga. Istu ćemo promociju organizirati i za knjige 3 i 4 koje će izaći u lipnju/srpnju.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 18/03/2020 : 19:30:18
Evo ekipa, recenzija prve knjige je tu:

https://www.stripovi.com/recenzije/jerome-k-jerome-bloche-jkjb-fb-1-knjiga-prva/2395/


Očekujem i komentare!
anto Posted - 18/02/2020 : 20:30:47
ali Žerom nije osrednjeg kvaliteta,već sjajnog kvaliteta.
ali kapiram zašto tako mieliš - pročitao si jednu-dve epizode ovog serijala u na osnovu njih doneo sud koji si doneo;a koji je pogrešan.
@shaner
držim te za reč!!
izivko Posted - 18/02/2020 : 20:17:16
@ Anto
Kad kažem sličnih njemu, nisam mislio nužno na žanr nego općenito.
Puno je takvih stripova, recimo osrednje kvalitete, koji me baš ne privlače.
Pročitaš jednu-dvije epizode, vidiš o čemu se radi i to je to.

Drugi stripovi čekaju
Shaner Posted - 18/02/2020 : 20:16:27
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner


Pa evo, sad čitam Sandmana, a čekaju me Vrh bogova, kasnije knjige Negra Blanca, kasnije knjige Opskurnih gradova, hrpa Moorea, Buddha... Mene sve to puno više zanima od Jeromea, ali ako se na kraju ispostavi da mi je Jerome bolji, javim.


pa dobro,sve su to super stripovi;ali kad ih završiš,odvoji vremena za Žeroma,i on je vredan pažnje.
A ako ne veruješ meni,peju,erniju i ostalima koji ga ovde hvale,onda u qrac.


Naravno da vjerujem da je vama dobar. Samo dovoljno poznajem svoj ukus da na temelju reprezentativnog uzorka mogu zaključiti da meni neće biti ništa posebno. Ali ne brini, doći će i on na red. Evo, svečano obećajem da ću se potruditi pročitati sva četiri integrala do kraja godine.

anto Posted - 18/02/2020 : 19:43:53
quote:
Originally posted by Shaner


Pa evo, sad čitam Sandmana, a čekaju me Vrh bogova, kasnije knjige Negra Blanca, kasnije knjige Opskurnih gradova, hrpa Moorea, Buddha... Mene sve to puno više zanima od Jeromea, ali ako se na kraju ispostavi da mi je Jerome bolji, javim.


pa dobro,sve su to super stripovi;ali kad ih završiš,odvoji vremena za Žeroma,i on je vredan pažnje.
A ako ne veruješ meni,peju,erniju i ostalima koji ga ovde hvale,onda u qrac.
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A sumnjam, ako se strip ne prodaje, Marku i nema nekog smisla da ga nastavlja.
Doduše bio bi preseretan da izađe 5-i integral. :)
Ali stvarnost je očito malo drugačija.


opet ti sa tim "nema smisla da ga nastavlja" i tako tim mračenjima;zašto nema smisla da ga nastavlja?? Prodate su dve trećine keca i dvojke i to je fina cifra;prodaće se i više,a možda i za peti (a potom i šesti) album markos dobije finansijsku podršku kao za prva četiri,pa mu biblioteke otkupe dobar deo tiraža...
Biće to sve u redu,čitaćemo mi nastavke Žeromovih avantura uskoro.
DiSkAcH Posted - 18/02/2020 : 12:11:29
A sumnjam, ako se strip ne prodaje, Marku i nema nekog smisla da ga nastavlja.
Doduše bio bi preseretan da izađe 5-i integral. :)
Ali stvarnost je očito malo drugačija.
Peyo Posted - 18/02/2020 : 10:26:30
quote:
Originally posted by Spock
E, pa Jérôme je kriminalistički strip koji nije napisan samo za ljubitelje takvog žanra, već ima čarobnu kombinaciju koja privlači šire mase raznoraznim netipičnim privlačnim elementima.



Nas 50-ak?

Inače, drago mi je da se i tebi sviđa Jerome, a tvoji osvrti možda privuku još ponekoga i omekšaju Marka.
Spock Posted - 18/02/2020 : 08:03:38
Meni se čini da je Jérôme svojevrsna kombinacija Rica Hocheta i Gila Jourdana. Uz to što je u sva tri slučaja većinom riječ o laganim detektivskim pričama u istim sredinama, ima veliku dozu humora po uzoru na Jourdana i veliku dozu ozbiljnosti kao Hochet. Ne sumnjam da je Dodier imao ova dva serijala na umu pri stvaranju Jérômea.

Dobivena kombinacija je (meni) puno bolja od oba spomenuta serijala. Još nigdje (baš nigdje) nisam vidio toliku neozbiljnost i komičnost, a istovremeno i ozbiljnost. Dok čitaš Hocheta, Jourdana ili neki drugi srodni strip imaš u glavi da je to samo priča napisana za izgubiti pola sata vremena i kojoj nema mjesta u stvarnosti.

Kod Jérômea nije tako! Likovi su tako neobični, životni, a realni - itekako mogući, sa svim ljudskim manama i vrlinama. Po toj razini osjećaja realnosti usudio bih ga usporediti s Hercule Poirotom (ne nadrealnim Sherlock Holmesom).

Stoji da je ovo moderniji i noviji strip od gore spomenutih, napisan u duhu vremena kad je izlazio (baš kao i ta dva), ali to ne spori činjenicu da je Jérôme meni puno, puno bolji.
Volim detektivske priče, ali to sve ostaje na razini sviđanja. Ne ide korak dalje.
Jérôme ima neku magičnu kombinaciju koja pravi razliku od običnih detektivskih priča.

Sad ću povući jednu suludu usporedbu!
Sve detektivske TV serije su slične, s manjim ili većim razlikama u protagonistima, sceni..., ali u biti napisane za istu publiku i za razonoditi se nekih 45 minuta, bez neke ozbiljne intencije u stvaranje nečega što će praviti onu bitnu razliku od ostalih srodnih serijala. I onda dođe "Mentalist", ista takva kriminalistička serija, ali s genijalnim nositeljem radnje, koji pravi razliku, stvara dojam svježine i originalnosti, a u konačnici privlači i ljude koji ne mare puno za obične krimi serije.

E, pa Jérôme je kriminalistički strip koji nije napisan samo za ljubitelje takvog žanra, već ima čarobnu kombinaciju koja privlači šire mase raznoraznim netipičnim privlačnim elementima.
Shaner Posted - 18/02/2020 : 06:53:59
quote:
Originally posted by anto


ajde baš mi reci koje ti to znaš serijale slične Žeromu?


Jerome je krimi/detektivski serijal sa klasičnim odrednicama žanra. Iako sam svjestan da unutar samog žanra postoje različitosti i nijanse, nisam dovoljno upoznat s njima da bi ih sve razlučio, a niti posebno zainteresiran za to. Slijedom rečenog, meni Jerome pripada u skupinu s Nestorom Burmom i Samom Pezzom (vrlo površno, znam, mea culpa). Drugim riječima, bez obzira na broj sličnih serijala, odaje mi dojam već viđenog.

quote:
Originally posted by anto


quote:
Originally posted by Shaner

Možda jednom dođu na red i ostale, ali za sada ima puno toga zanimljivijeg za čitanje.


o kako se samo varaš.


Pa evo, sad čitam Sandmana, a čekaju me Vrh bogova, kasnije knjige Negra Blanca, kasnije knjige Opskurnih gradova, hrpa Moorea, Buddha... Mene sve to puno više zanima od Jeromea, ali ako se na kraju ispostavi da mi je Jerome bolji, javim.

alexts Posted - 18/02/2020 : 01:51:05
quote:
Originally posted by anto

[quote]Originally posted by alexts


ako me već nešto podseća na Bloša,to bi možda bio Rik Hošet,ali samo kod početnih epizoda.



I Rik Hošet je ta "linija".
Peyo Posted - 17/02/2020 : 23:53:06
quote:
Originally posted by anto
... ako me već nešto podseća na Bloša,to bi možda bio Rik Hošet,ali samo kod početnih epizoda.



To je bio i moj dojam frende .
anto Posted - 17/02/2020 : 22:57:56
quote:
Originally posted by alexts

Nastavlja tradiciju, uz vidljive različitosti, ne znači da je istovetan, da je isti tip stripa - tradicija se razvija.

Zapeli ste sa tim da je "moderniji" u odnosu na Žila. Pa to se podrazumeva, ali oba stripa odražavaju duh svog vremena.

Vidim i ja razlike, koje se vide iz aviona - Žil je karikaturalan, a Bloche realističnije crtan. Ali deluje da oba stripa imaju prvenstveno taj francuski duh, u kojima ambijenti, scenografija i detalji koji su prikazani imaju važnu ulogu u kreiranju armosfere (ne samo mehaničko crtanje arhitekture, kakvo je danas prisutno u fra-belg stripu, pod pritiskom urednika izdavača), koja je urbana. Takođe sličnost je u simpatičnom liku (likovima) koje čitaoci vole da prate, a to je moglo bi se reći i šira odlika klasičnog BD-a.


nisi u pravu - totalno je druga koncepcija kod Žeroma u odnosu na Žila Žurdana;jedino što ih vezuje to je slovo Ž u njihovim imenima.

Žerom se kao lik,kao i njegova okolina,razvija i menja u serijalu;sam strip postaje sve ozbiljniji,ali i crtež prati te promene.

nemaju ova dva stripa ništa zajedničko osim zemlje porekla i donekle žanra.

ako me već nešto podseća na Bloša,to bi možda bio Rik Hošet,ali samo kod početnih epizoda.

Mada,kad smo već kod Hošeta,baš bih voleo da vidim ovo:
https://www.bedetheque.com/serie-47644-BD-Ric-Hochet-Les-nouvelles-enquetes-de.html
Ernie Pike Posted - 16/02/2020 : 19:45:08
Preporuka za Jeroma i od mene.
Slažem se da su kasniji albumi bolji, ali meni su i albumi u prvom integralu dosta dobri.
Dr. Zistis Posted - 16/02/2020 : 19:30:16
quote:
Originally posted by alexts

Nastavlja tradiciju, uz vidljive različitosti, ne znači da je istovetan, da je isti tip stripa - tradicija se razvija.

Zapeli ste sa tim da je "moderniji" u odnosu na Žila. Pa to se podrazumeva, ali oba stripa odražavaju duh svog vremena.

Vidim i ja razlike, koje se vide iz aviona - Žil je karikaturalan, a Bloche realističnije crtan. Ali deluje da oba stripa imaju prvenstveno taj francuski duh, u kojima ambijenti, scenografija i detalji koji su prikazani imaju važnu ulogu u kreiranju armosfere (ne samo mehaničko crtanje arhitekture, kakvo je danas prisutno u fra-belg stripu, pod pritiskom urednika izdavača), koja je urbana. Takođe sličnost je u simpatičnom liku (likovima) koje čitaoci vole da prate, a to je moglo bi se reći i šira odlika klasičnog BD-a.



Ma pusti Antisu, on nikad ne skapira sustinu iz prve
alexts Posted - 16/02/2020 : 19:23:01
Nastavlja tradiciju, uz vidljive različitosti, ne znači da je istovetan, da je isti tip stripa - tradicija se razvija.

Zapeli ste sa tim da je "moderniji" u odnosu na Žila. Pa to se podrazumeva, ali oba stripa odražavaju duh svog vremena.

Vidim i ja razlike, koje se vide iz aviona - Žil je karikaturalan, a Bloche realističnije crtan. Ali deluje da oba stripa imaju prvenstveno taj francuski duh, u kojima ambijenti, scenografija i detalji koji su prikazani imaju važnu ulogu u kreiranju armosfere (ne samo mehaničko crtanje arhitekture, kakvo je danas prisutno u fra-belg stripu, pod pritiskom urednika izdavača), koja je urbana. Takođe sličnost je u simpatičnom liku (likovima) koje čitaoci vole da prate, a to je moglo bi se reći i šira odlika klasičnog BD-a.
anto Posted - 16/02/2020 : 17:53:29
quote:
Originally posted by alexts

Nisam do sada čitao Blocha, ali imam utisak da se radi o stripu koji nastavlja tradiciju tj. pristup Žila Žurdana (uz sve različitosti). Ili grešim?


grešiš;Žerom se više bazira na drami,uz pristup koji je prilično moderniji od onog u Žilu (inače,meni sjajnom serijalu)
quote:
Originally posted by Dr. Zistis


Apsolutno si u pravu



quote:
Originally posted by izivko


Možda je problem u tome što ima dosta sličnih njemu.


eto vidiš,a ja baš smatram suprotno - ovakvih stripova poput Žeroma je baš malo.

ajde baš mi reci koje ti to znaš serijale slične Žeromu?
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by izivko


Možda je problem u tome što ima dosta sličnih njemu.[/b]


Ovo je i moj dojam nakon dva albuma. Zanimalo ima li tu zapravo nešto više ili je to to.


isto pitanje i za tebe.
quote:
Originally posted by Shaner

Možda jednom dođu na red i ostale, ali za sada ima puno toga zanimljivijeg za čitanje.


o kako se samo varaš.
anto Posted - 16/02/2020 : 17:46:55
quote:
Originally posted by Peyo

A najbolje tek slijedi.


baš tako
quote:
Originally posted by Peyo


Teško mi je reći, ali imam utisak da je niža cijena nekima bila sumnjiva.
Kao da im je to bio signal da strip i nije nešto, pa da ga se manjom cijenom pokušava nekako prodati.


i ja isto;rekao sam to već više puta.
quote:
Originally posted by Shaner

Ponukan ovim simpatičnim Spockovim osvrtom i najavom recenzije, pročitao sam epizode koje je Marko stavio kao privju, dakle četvrtu i devetu. Da ne pričam napamet, može li mi netko tko je pročitao sve potvrditi jesu li navedene epizode reprezentativne za serijal?


svakako da jesu,uz opasku da je efekat čitanja serijala najbolji kad se čita hronološki;to što si pročitao 4. i 9. epizodu (pa još u skenu) nikako nije isto kad se sa Žeromom i njigovim svetom upoznaješ album po album.
Sa tim što je meni ono pravo od 10.albuma.

ako veruješ peju i meni,šteta je što si ovo zaobišao;vrlo inteligentan serijal.
Peyo Posted - 16/02/2020 : 14:58:16
quote:
Originally posted by corto33
U svakome ima pomalo komedije ali Jourdan je više orijentiran na akciju i avanturu a Jerome više na dramu i misteriju.



Slažem se:

quote:
Originally posted by Spock
... iako kod sličnosti ja sam više aludirao na ležernost, opuštenost i vedrinu kojom zrače oba serijala.



To su karakteristike klasičnih BD serijala.
Spock Posted - 16/02/2020 : 14:30:40
quote:
Originally posted by corto33

quote:
Originally posted by Spock

Pristup da, ali Bloche je (meni) nekoliko kopalja ispred Gila Jourdana u svim elementima (humor, priča, scenarij, likovi, crtež, kolor). Bloche je moderniji strip - strip osamdesetih.




Meni je sve baš obrnuto. Čak mi je Jourdan moderniji i dinamičniji iako je nastao prije. Jerome ima dosta klasični pristup što se tiče scenarija, priče i pogotovo crteža.

Iako su glavni likovi oboje detektivi ne bih rekao, da je pristup sličan. U svakome ima pomalo komedije ali Jourdan je više orijentiran na akciju i avanturu a Jerome više na dramu i misteriju.



Ukusi nam se razlikuju i potpuno stoji ovo što si napisao, a ja boldao, iako kod sličnosti ja sam više aludirao na ležernost, opuštenost i vedrinu kojom zrače oba serijala.
corto33 Posted - 16/02/2020 : 10:47:00
quote:
Originally posted by Spock

Pristup da, ali Bloche je (meni) nekoliko kopalja ispred Gila Jourdana u svim elementima (humor, priča, scenarij, likovi, crtež, kolor). Bloche je moderniji strip - strip osamdesetih.




Meni je sve baš obrnuto. Čak mi je Jourdan moderniji i dinamičniji iako je nastao prije. Jerome ima dosta klasični pristup što se tiče scenarija, priče i pogotovo crteža.

Iako su glavni likovi oboje detektivi ne bih rekao, da je pristup sličan. U svakome ima pomalo komedije ali Jourdan je više orijentiran na akciju i avanturu a Jerome više na dramu i misteriju.
kasper Posted - 16/02/2020 : 09:58:53
quote:
Originally posted by Shaner

Znam te podatke, samo stalno odgađam čitanje jer mi se čini da nije u pitanju strip u potpunosti po mom guštu. Ove dvije epizode to potvrđuju. Korektno i na momente simpatično, ali ništa posebno ni u kojem pogledu. Možda jednom dođu na red i ostale, ali za sada ima puno toga zanimljivijeg za čitanje.



lik postane drag i sva ta njegova okolina, pa se gubi ovo na 'momente simpatican' i postaje simpatican u celini.
marko je dobar covek, napravice on nama peti integral
Shaner Posted - 16/02/2020 : 09:53:47
Znam te podatke, samo stalno odgađam čitanje jer mi se čini da nije u pitanju strip u potpunosti po mom guštu. Ove dvije epizode to potvrđuju. Korektno i na momente simpatično, ali ništa posebno ni u kojem pogledu. Možda jednom dođu na red i ostale, ali za sada ima puno toga zanimljivijeg za čitanje.

P.S.
I dalje se veselim recenziji.

Spock Posted - 16/02/2020 : 09:06:25
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by alexts

Nisam do sada čitao Blocha, ali imam utisak da se radi o stripu koji nastavlja tradiciju tj. pristup Žila Žurdana (uz sve različitosti). Ili grešim?


Apsolutno si u pravu



Pristup da, ali Bloche je (meni) nekoliko kopalja ispred Gila Jourdana u svim elementima (humor, priča, scenarij, likovi, crtež, kolor). Bloche je moderniji strip - strip osamdesetih.


quote:
Originally posted by Shaner

Ponukan ovim simpatičnim Spockovim osvrtom i najavom recenzije, pročitao sam epizode koje je Marko stavio kao privju, dakle četvrtu i devetu. Da ne pričam napamet, može li mi netko tko je pročitao sve potvrditi jesu li navedene epizode reprezentativne za serijal?



Hvala!

Nisam pročitao sve, ali prema utiscima drugih mogu kazati da bi te dvije epizode mogle biti reprezentativne za serijal.

Usput, Fibra je do sada izdala 4 integrala (20 albuma), dok je u Francuskoj izašlo ukupno 27 albuma, od kojih je zadnji izdan 18.10.2019..
Shaner Posted - 16/02/2020 : 06:19:44
quote:
Originally posted by izivko

A tko je pročitao sve? Možda Anto?

Šalim se naravno. Čitao jesam, jedan ili dva albuma, ne sjećam se točno.
Rekao bih dobar strip, u najmanju ruku solidan. Ali nikako da je loš.
Možda je problem u tome što ima dosta sličnih njemu.



Ovo je i moj dojam nakon dva albuma. Zanimalo ima li tu zapravo nešto više ili je to to.

Dr. Zistis Posted - 16/02/2020 : 02:01:33
quote:
Originally posted by alexts

Nisam do sada čitao Blocha, ali imam utisak da se radi o stripu koji nastavlja tradiciju tj. pristup Žila Žurdana (uz sve različitosti). Ili grešim?


Apsolutno si u pravu

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000