forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Bosonogi Gen 1 & 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 27/06/2013 : 23:39:25



“Ime glavnog lika, Gena, na japanskom ima nekoliko značenja. Može značiti ‘korijen’ ili ‘porijeklo’ nečega, ali i ‘elementarno’ u smislu atomskog elementa, kao i ‘izvor’ vitalnosti i sreće. Zamislio sam Gena kako bosonog čvrsto stoji na vrhu spaljene hrpe koja je bila Hirošima i podiže glas protiv atomskog oružja. Gen je moj alter ego, a njegova je obitelj nalik mojoj. Epizode u Bosonogom Genu baziraju se na događajima koji su se zaista dogodili meni ili drugim ljudima Hirošime.”

Kroz Bosonogog Gena, Keiji Nakazawa oslikava tragediju kakva se ljudskoj rasi nikad prije nije dogodila. On prikazuje jezivu destruktivnu snagu atomskog oružja, ali i okrutnu sudbinu žrtava i preživjelih u godinama koje su uslijedile. Gen, mladi junak ove priče, ipak nekako uspijeva prevladati nedaću za nedaćom, uvijek pun hrabrosti i smisla za humor. Bosonogi Gen je priča o nadi i ljudskom trijumfu pred licem nuklearnog holokausta koja je nadahnula generacije čitatelja širom svijeta.

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvih 127 stranica (PDF, 11Mb).

Bosonogi Gen 1 • Strip o Hirošimi • 288 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Keiji Nakazawa • Crtež Keiji Nakazawa • Prijevod Tamara Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2013. • Cijena 110 Kn

Bosonogi Gen 2 • Dan poslije • 240 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Keiji Nakazawa • Crtež Keiji Nakazawa • Prijevod Tamara Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2013. • Cijena 110 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 20/02/2023 : 18:04:15
Gen je video bolje dane. Nakon što su neke biblioteke povukle strip sa polica, sad su počeli i da izbacuju pojedine scene iz udžbenika.

https://www.asahi.com/ajw/articles/14841955
vukozec Posted - 22/09/2021 : 10:56:35
quote:
Originally posted by Curunir

B-52 1945.?????
lolčina.



Ovo je izgleda lapsus u našem prijevodu (koji se provukao na 2 mjesta)?

Jasno je da je nacrtan pravi model, B-29, a ne B-52, a u engleskim izdanjima piše ovako:





Izgleda da se i u originalu točno spominje B-29:

anto Posted - 07/09/2015 : 17:15:40
badseed,sjajan osvrt - jedan od boljih komentara o nekom stripu koje sam pročitao.
Svaka čast!
badseed Posted - 06/09/2015 : 23:04:59
Bosonogi Gen 1&2

Često mi se desi da kada oko nečega imam visoka očekivanja, utisci nakon čitanja/gledanja ispadnu prilično mlitavi. Kod Bosonogog Gena to uopće nije slučaj, ne volim previše kvantificirati stavove o onome što sam čitao ili gledao, ali ako je ikada nešto po mom zaslužilo 10/10 - riječ je o ovom uradku. Prva knjiga počinje sa prikazom teškog odrastanja u Hiroshimi za vrijeme rata. Ma koliko sam pratio materijale vezane za taj period u ljudskoj povijesti, iznenadili su me prikazi jada i siromaštva u japanskim gradovima. U tom čemeru, Gen kao dijete od šest godina proživljava djetinjstvo isprepleteno dječačkim zanosom, igrom, nepodobštinama, ali i čestim danima bez zalogaja, nesigurnom budućnosti i kriznim situacijama vezanim za oca "izdajnika" - u realnosti izrazitog openenta ratu. Do pred kraj prve knjige, skoro pa dnevne gungule kroz koje Gen prolazi vezane su za nepravdu, koju radi očevih stavova većina susjeda gaji prema njegovoj obitelji, ali nakon pada atomske bombe, šestogodišnji dječak, koji je već tada bio mnogo odrasliji od svojeg "godišta na papiru", mora dodatno odrasti i pokušati sebi, svojoj majci i sestrici svakog novog dana ponuditi nadu u preživljavanje. Prvu knjigu sam završio sa čvorom u želucu, a druga knjiga je Nakazawin pakao na zemlji u strip formatu. Gen je u potrazi za malim komadićem riže, a u trenucima nakon eksplozije bombe i kataklizmičkim stanju u gradi i regiji, to uopće nije jednostavno. Grafički vrlo eksplicitno prolazimo kroz horore generirane eksplozijom i njenim posljedicama. Kako i završna misao druge knjige kaže - "atomska bomba je stvorila pakao umirućima, ali i onima koji su preživjeli"...

Vrhunsko djelo!
DKoor Posted - 08/12/2014 : 18:38:08
quote:
Originally posted by Milazzo

Procitao prva dva dijela. Odlična manga, neke scene ce mi sigurno, kao i Spiegelmanu, ostati u sjecanju. Jedva cekam nastavke!

+1

O ovom stripu mogu samo u superlativima.
anto Posted - 06/12/2014 : 17:01:29
Zadnjih dana sam pročitao sjajne stripove sa jakom kritikom besmisla rata.Našu majku rat,Adolfa,Perzepolis,a evo sada i Bosonogog Gena.
Bosonogi ima i najtežu temu od svih nabrojanih,pa samim tim je i njegova kritika najžešća!
A sam strip je užasno težak;nisam pročitao strip koji me je više potresao.
Već u uvodu je autor nagovestio šta sve čeka čitaoca u stripu;ali sam sve nekako bio ubeđen da će on to nekako ublažiti,"zašareniti",da neće ići tako daleko sa prikazivanjem ratnih užasa i atomskog holokausta.Ali "šipak" - Nakazava je ogolio sav ratni pakao i prikazao ga u svoj svojoj punoći.
Pa ipak,ovo je pre svega strip o ljubavi,požrtvovanju,nadi.Bosonogi Gen je neverovatno nabijen emocijama, i zaista ga ne preporučujem onima sa slabijim živcima.A preporučujem ga od sveg srca, jebeno dobar strip.Iako ostaje gorak ukus nakon čitanja.
U zadnje vreme sam podelio dosta desetki,a tu ocenu dajem i ovde (doduše, baš biram šta ću čitati, pa nije ni čudo).

Jedino što mi se ne sviđa u celoj priči je pretpostavka da prodaja nije idealna,čim ja razmak između dve ture skoro dve godine.
danielp Posted - 03/01/2014 : 19:03:21
Procitao oba!
Ako bude glasanje, ovo je po meni strip i izdanje godine!
Milazzo Posted - 28/08/2013 : 16:31:33
Procitao prva dva dijela. Odlična manga, neke scene ce mi sigurno, kao i Spiegelmanu, ostati u sjecanju. Jedva cekam nastavke!
Markos Posted - 28/08/2013 : 15:36:32
http://www.planb.hr/keiji-nakazawa-bosonogi-gen-1-i-2/
SenG Posted - 27/08/2013 : 17:03:05
http://www.tportal.hr/kultura/knjizevnost/282379/Antiratni-strip-izazvao-je-kontroverze-u-Japanu.html
Villain Posted - 21/08/2013 : 18:20:34
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Villain

Šteta što nije veća slika. Predpostavljam da je reprezentativnije od domaćih izdanja...


Nisu to samo domaća izdanja. To su izdanja Bosonogog Gena iz cijelog svijeta.


God damn, osećam se kao mali goku. Ne čupaj mi rep...
Da, zato i napisah "reprezentativnije"...tj prevedeno. Bolji bi bio predstavnik u svetu nego bilo koje domaće (njihovo) izdanje "Bosonogi Gen"!
Hvala na razumevanju
Mhejl Posted - 21/08/2013 : 16:13:49
Priča o Hirošimi, i poslednjim danima carskog Japana. Drugo lice istorije - u kome nema velikih dijela i riječi, samo tegobe prljavog rata i borba običnih ljudi za opstanak. Slika kolektivne histerije i militarizacije japanskog društva, traženja ljudskosti u nama i ljudima oko nas, kada je najteže... neopisivo moćan i potresan rad.
supermark Posted - 21/08/2013 : 15:57:06
onda fibra ima najlosije naslovnice :)
Mr. Bushido Posted - 21/08/2013 : 15:15:52
quote:
Originally posted by Villain

Šteta što nije veća slika. Predpostavljam da je reprezentativnije od domaćih izdanja...


Nisu to samo domaća izdanja. To su izdanja Bosonogog Gena iz cijelog svijeta.
jaki Posted - 21/08/2013 : 15:05:16
što piše ispod?
Villain Posted - 21/08/2013 : 14:47:15
Šteta što nije veća slika. Predpostavljam da je reprezentativnije od domaćih izdanja...
D.J. Posted - 21/08/2013 : 10:07:59
Lijepo!
Dobar glas daleko se cuje.
Markos Posted - 21/08/2013 : 09:31:51
Bosonogi Gen u Hiroshima Library

ivan_micic Posted - 03/07/2013 : 18:18:18
Prijatelj mi jutros posudio, genijalno. Jedva cekam da mi uvali i drugi
Poli Posted - 03/07/2013 : 17:06:57
quote:
Originally posted by Curunir

B-52 1945.?????
lolčina.


sto, nisi cuo za vremeplov


danielp Posted - 01/07/2013 : 10:43:26
Retko šta imam od Fibre, ali ovo uzimam sigurno!!!
Emir Pasanovic Posted - 30/06/2013 : 00:53:54
Ovaj topic zavrjeđuje više od 22 komentara i 930 pregleda.
paro Posted - 29/06/2013 : 21:23:43
Must have..
Trebat ću uskoro Edvina zivkat
anto Posted - 29/06/2013 : 14:14:48
quote:
Originally posted by swamp thing

Koliko još ima Bosonogih nakon ova 2?


10 valjda
DeeCay Posted - 29/06/2013 : 13:32:07
quote:
Originally posted by swamp thing

Koliko još ima Bosonogih nakon ova 2?



U najavi su još 2 nakon ovoga.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000