forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 najbolji hrvatski stripovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
stinky Posted - 23/08/2013 : 12:08:35
jednostavno,
koji su hrvatski stripovi vrijedni pažnje?

čitao sam ponešto, ali još nisam našao svoj definitivni hrvatski strip... ima li ga?! naprotiv, u književnosti i filmu ima konačnih djela. je li strip toliko slabiji ili se samo meni manje sviđa taj medij ili još ne poznajem dovoljno...

Maurović je svakako vrijedan pažnje i još ću ga malo pogledati... ali, ovo malo što pogledah, skoro pa je nečitljivo. malo tko voli western više od mene, ali Andrija je došao prije vremena da bi dao definitivan hrvatski strip i to još western. ovi njegovi su c kategorija, gotovo ispod razine prvih zagora. na žalost, nisam siguran da ću naći nešto na tom putu...

Vama sam nekada jako volio. nedavno ili prošle godije ponovih - spao je na osrednje.
onda sam uzeo Zvijezde. osrednje ili ispod.
dobro crta Kordej, ali ni to nije definitivni hrvatski strip. tek doskočice, a one ipak ne vrijede puno.

pročitam Ponos vragova. vidim da ljudi ovo jako vole. ma, i to je osrednje ili nešto malo iznad. ideja nije loša i čak ima potencijal da bude definitivni hrvatski strip - samo da ga je Macan uradio iz hrvatske pozicije. Macan, povjesničar, utkao je hrvatsku povijest u ovu priču, a onda nije izgurao do kraja, nego porušio čitavu stvar jednim "kozmopolitskim" stajalištem. šteta.

čitao sam Papka. već sam zaboravio. osrednje.

uglavnom, to su neki koje se može uzeti u obzir, može se njima malo pozabaviti. postoji li još što...



25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
supermark Posted - 17/01/2015 : 14:37:35
kakav je herlock sholmes?
ninel Posted - 17/01/2015 : 14:15:28
vknez Posted - 15/01/2015 : 20:24:23
JULES: Kroz minula stoljeća

meni najdraži hrv. crtač
Zoroasterixx Posted - 05/03/2014 : 20:34:01
Nitko nije spomenuo Super - Hrvoja

Inače ozbiljno, slabo poznajem domaće autore, ali Thorgal na ovom forumu radi jako dobre stripove. Pogotovo Mirakul i Boje moga grada.
dino alic Posted - 05/03/2014 : 10:02:21
Jules-Furtinger-Afričke pustolovine. Strip je izlazio šezdesetih i u to vrijeme ne samo da se mogao mjeriti sa svjetskom produkcijom što crtežom,što scenarijem nego je puno bolji od velike većine iz tog vremena.Neki dan sam ga ponovo čitao.I dan danas ga vrijeme nije pregazilo.
D.J. Posted - 21/02/2014 : 21:57:08
quote:
Originally posted by xilrion

we need a bigger boat.


Apsolutno! Pa samo na ovom forumu ih ima barem jos 5.
xilrion Posted - 21/02/2014 : 17:36:00
we need a bigger boat.
Poli Posted - 21/02/2014 : 09:02:26

kad nema drugog topica (pa da ne otvaram novi) ...

Ovo su autori koji će spasiti hrvatski strip
http://www.vecernji.hr/vizualna-umjetnost/ovo-su-autori-koji-ce-spasiti-hrvatski-strip-921941

stinky Posted - 01/09/2013 : 09:17:36
lovac jest veličanje amerike i ti se varaš što promatraš samo pjevanje, rekoh ti u peemu.
za maurovića se slažem - triput najveći, već sam stavio njegove (neke) stripove na top-listu.
na texas kida ću obratiti pažnju kad bude papirnati i arhiviran u knjižnice. ne da mi se gubiti vrijeme na online skenove, pored toliko papira - a on mi je majka.
ken2 Posted - 31/08/2013 : 15:34:18
quote:
Originally posted by stinky

pa da, ako napraviš Moby Dicka, to je tvoj strip. a kako si radio adaptaciju, tako ćeš i požnjeti: jesi li bio čista mehanička lutka koju nahodi Melville od A do Ž, jesi li dao nešto svog, jesi li uradio reviziju itd.
ja nisam čitao roman po kojem su urađena Trojica; ne vjerujem ni da si ti. možda nitko ovdje, a ni u hrvatskoj. tako da ne mogu reći kako stoji s obzirom na "adaptaciju", uostalom, neću to nikada ni čitati i većinu zasluga sam "prinuđen" pripisati Mauroviću i Kovačiću. evo, to je jedan zanimljiv fenomen, pa možeš o tome kontemplirati, ako baš hoćeš.

ma ne trebaš shvaćati doslovno za papka i mirakul, ali ako se baš hoće, gotovo je sigurno da se može i tu naći uzor, idejno već obrađeno urađeno i arhivirano.
kad smo već kod mirakula, malo čega se sjećam iz tog stripa; ostalo mi je u pamćenju da se fura na Lovca na jelene... međutim, upravo je tu pogreška, jer je Lovac veliki američki patriotski film, veličanje amerike. dok je mirakul, na žalost, bljedunjavo kritizerstvo. ne kritika, nego kritizerstvo. izgleda da autor nije razumio Lovca na jelene, američka-država-integracija film.
(postoji minimalna mogućnost da se varam, jer eto, ne sjećam se mirakula i cijele radnje. tako mi je ostalo u sjećanju, kao nerazumijevanje Lovca)



ne bih volio skretati s teme, ali lovac na jelene jednostavno NIJE veličanje amerike
ako misliš da zadnja scene, u kojoj pjevaju 'bože čuvaj hr..ameriku' pretvara ovu bolnu dramu u patriotski film, onda moram reći da se varaš
naravno da svatko ima pravo na svoju interpretaciju, ali ta scena je toliko depresivna i besmislena da jednostavno ne može poništiti ton filma, a koji je bez ikakve sumnje antiratni i kritika (ne kritizerstvo) amerike
meni ta scena čak i podcrtava taj dojam
ako imaš spremnu razradu teme, pošalji mi na PM ili otvori temu pod film

što se tiče hrvatskog stripa, maurović je jedan i jedini, triput najveći
stoji konstatacija da se (možda) pojavio prerano i da je dobar dio njegovog opusa u scenarističkom zaostatku za crtežom - da je aktivan bio 70tih, 80tih, 90tih, danas bi bio veličina koju bi slavio cijeli svijet
vidim da su svi stari velikani spomenuti
a od novijih?
treba obratiti pažnju na texas kida, to je već sada veliki strip, a još se stvara
crni popaj ti se neće svidjeti, ali to je dobar strip
pcoro Posted - 29/08/2013 : 21:38:50
Nekako mi teško zvuči ta riječ definitivni, ja to čitam kao remek djelo, savršeni strip. Nisam siguran čak ni da li u cjelom svjetskom stripu ima takvog, gotovo savršenog stripa?
Ali evo, definitivni hrvatski stripovi za mene: Trojica u mraku + Sedma žrtva i Mataković: ranija djela, ajmo reć Imamo les proutes.

A zanimljivih i dobrih hrvatskih stripova koji nisu definitivni ima hrpe, često prođu i ispod radara. Neki dan sam ponovno čitao stari Macanov i Štefov humoristični strip o krokodilima u kanalizaciji, to spada u vrh, pa Ukleti vitez prvi album - to je bilo jako dobro, drugi mi je bio puno slabiji, Crni Popaj i Gnom de monde su zabavni i krasno nacrtani. Imam doma jedan stari Patak sa Biukovićevim stripom o Sarajevu, Žeželjevim tigrom i Matakovićevom obradom Uzalud vam trud svirači - pa to su fenomenalni stripovi itd itd

Napomena u vezi Grandel tales: mislim da kad su Macan i Biuković to radili rat još nije bio gotov, pa možda zato nisu zaokružili "hrvatsku temu" (nije baš vjerovatno ali eto )

E, i Kordejev Teksas kid mi se sviđa, puno još očekujem od tog stripa.
all_ba Posted - 28/08/2013 : 19:50:14
STARI MAČAK (i kasnije POVRATAK STAROG MAČKA) je kultni western strip Maurovića i ima posebno mjesto u njegovom opusu, a kako nemam nikakvu relaciju niti neki odnos prema ovom ostvarenju, besumnivo velike vrijednosti (u vrijeme kad je izlazio, a za mnoge kritičare i kasnije), nisam ga uopće svrstao u najbolja njegova djela.
dupli Posted - 28/08/2013 : 16:40:41
Za Maurovićeve stripove nisam objektivan jer sam ih više gledao nego čitao pa ih uglavnom
vrednujem po kvaliteti crteža.

Na posebnom mjestu mi je Posljednja pustolovina Starog Mačka.


Uglavnom, cijeli taj opus oko Starog mačka i Polagane Smrti mi je OK.




I za kraj, počast legendi.



(gornje stripove sam radio za ponedjeljaQ koji je objavljivan na Macanovom blogu - www.darkomacan.com)
all_ba Posted - 28/08/2013 : 11:31:14
Nešto hronološki nešto po kvaliteti:

1.VJERENICA MAČA
2.PODZEMNA CARICA
3.LJUBAVNICA S MARSA
4.GUNKA DAS (Groblje živih mrtvaca u Indiji)
5.TROJICA U MRAKU
6.SEDMA ŽRTVA
7.GROB U PRAŠUMI
8.SEOBA HRVATA
9.GRIČKA VJEŠTICA (nedovršen serijal), ali odličan strip
10.BARBA NIKO (trilogija):BLAGO FATAHVE, BROD BUNTOVNIKA,TAJANSTVENI KAPETAN

Kolorni stripovi iz Plavog vjesnika
11.KIŠOVA ZAGONETKA
12.BISER ZLA
13.UGLOMI GOSPODAR PEĆINA
14.UKLETI BROD
15.ČUVAJ SE SENJSKE RUKE
16.DJEVOJKA SA SIJERE
all_ba Posted - 28/08/2013 : 11:27:48
quote:
Originally posted by ninel

Meni najdraži, a i najbolji, su Maurovićevi politički
naučno fantastični stripovi Podzemna carica i Ljubavnica
s Marsa. Podzemna carica je politički protest protiv
kapitalizma, u središtu zemlje, kamo se spuštaju
Maurovićevi junaci, nailaze na gotovo komunističko
društvo. U Ljubavnici s Marsa, glavni junak podiže
Oktobarsku revoluciju na Marsu!



Ta dva sam zaboravio uvrstiti u spisak. Odlični su stripovi.
I oni dođu po redoslijedu iza VJERENICA MAČA

15.PODZEMNA CARICA
16.LJUBAVNICA S MARSA
ninel Posted - 28/08/2013 : 11:25:07
Meni najdraži, a i najbolji, su Maurovićevi politički
naučno fantastični stripovi Podzemna carica i Ljubavnica
s Marsa. Podzemna carica je politički protest protiv
kapitalizma, u središtu zemlje, kamo se spuštaju
Maurovićevi junaci, nailaze na gotovo komunističko
društvo. U Ljubavnici s Marsa, glavni junak podiže
Oktobarsku revoluciju na Marsu!
all_ba Posted - 28/08/2013 : 11:20:00
Nešto hronološki nešto po kvaliteti:

1.VJERENICA MAČA
2.GUNKA DAS (Groblje živih mrtvaca u Indiji)
3.TROJICA U MRAKU
4.SEDMA ŽRTVA
5.GROB U PRAŠUMI
6.SEOBA HRVATA
7.GRIČKA VJEŠTICA (nedovršen serijal), ali odličan strip
8.BARBA NIKO (trilogija):BLAGO FATAHVE, BROD BUNTOVNIKA,TAJANSTVENI KAPETAN

Kolorni stripovi iz Plavog vjesnika
9.KIŠOVA ZAGONETKA
10.BISER ZLA
11.UGLOMI GOSPODAR PEĆINA
12.UKLETI BROD
13.ČUVAJ SE SENJSKE RUKE
14.DJEVOJKA SA SIJERE

Dosta za početak.:) Ovo su stripovi onako po sjećanju za mene najbolji. Ima on još dosta kvalitetnih stripova.
stinky Posted - 28/08/2013 : 10:58:54
ajmo poznavatelji:
vrednujte Maurovićeve stripove, postavite ljestvicu 10-15-20 najboljih radova

(što više ljestvica i prijedloga, tim bolje)
stinky Posted - 28/08/2013 : 10:56:56
osjetno su mi bolji Lovci na čaplje od Zemlje slijepih. zapravo, u ovim trenucima, što više razmišljam o Čapljama, pretvaraju mi se u sam vrh - je li moguće da sam našao defintivni hrvatski strip??
razlika između Čaplji i Slijepih je što kod prvih ima integracije, a u Slijepima ne: tu ostaje sumnja, dvojba, a junak propada, postaje pijanac. u Čapljama je integriran u društvo (i državu čak), a opet ostaje jedna iskričava nota egzotike (završetak: "tamo negdje daleko na krvavom nebu letjele su čaplje."). zapadnjak ipak mora nositi jednu romatičarsku crtu i maštati da su "tamo negdje daleko... čaplje". izgleda mi da je u Čapljama pogođena mjera i zato tako čvrsto stoje dan danas - kovano željezo. ni posvemašnje integracije ni puko sanjarenje, tj. mala doza romantike korigira ukalupljivanje pojedinca u stroj, da bude samo funkcija... države, društva...

Lovci na čaplje su sjajan, vrhunski strip (potrebuje tek mala korektura hegelijanskim prozapadnim stavom, jer ipak se radi o djelu sa klasičnom 'prirodnom' pričom o otuđenju zapadnjaka koji izvornost, život, snagu smješta tamo "drugdje", u divlju prirodnu argenitnu, recimo)
all_ba Posted - 27/08/2013 : 16:45:03
Drago mi je da nailaziš na ugodna iznenađenja po pitanju hrvatskog stripa. Pomalo ti i zavidim (ja sam gotovo sve što je relevantno od klasika hrvatskog stripa pročitao još odavno, a nešto se i podsjetilo zadnjih godina)na otkrivanju dobrog nacionalnog stripa. Ono što će te na kraju fascinirati će biti jedna potpuno drugačija slika od one koju si na samom početku imao. Maurović ima more jako dobrih stripova iz drugih žanrova, a Gotovčevi stripovi su scenaristički pojaki, tako da ti preporučujem njega kao obaveznu lektiru (Anđeo sjevera), a možda najbolje njegovo djelo je njegov (malo poznati strip) "Zemlja slijepih". Ne zaboravi i Maurovičeve stripove iz Plavog vjesnika u koloru.
Braća Neugebauerovi, su također priča za sebe. Ugodno čitanje.:)
stinky Posted - 27/08/2013 : 13:46:52
čisto da zabilježim
Trojica u mraku i Sedma žrtva (nešto slabiji) su mi dovoljno zanimljivi.
a ugodno iznenađenje su mi Gotovca Lovci na čaplje.
tako da malo pomalo, mic po mic, oformila se nekakva lista dobrih hrvatskih stripova. a prije tjedan-dva mi je izgledalo poražavajuće - očito sam fulao i uzeo najslabijeg Maurovića (izbor Maurović na Divljem zapadu).
stinky Posted - 25/08/2013 : 14:35:29
pa da, ako napraviš Moby Dicka, to je tvoj strip. a kako si radio adaptaciju, tako ćeš i požnjeti: jesi li bio čista mehanička lutka koju nahodi Melville od A do Ž, jesi li dao nešto svog, jesi li uradio reviziju itd.
ja nisam čitao roman po kojem su urađena Trojica; ne vjerujem ni da si ti. možda nitko ovdje, a ni u hrvatskoj. tako da ne mogu reći kako stoji s obzirom na "adaptaciju", uostalom, neću to nikada ni čitati i većinu zasluga sam "prinuđen" pripisati Mauroviću i Kovačiću. evo, to je jedan zanimljiv fenomen, pa možeš o tome kontemplirati, ako baš hoćeš.

ma ne trebaš shvaćati doslovno za papka i mirakul, ali ako se baš hoće, gotovo je sigurno da se može i tu naći uzor, idejno već obrađeno urađeno i arhivirano.
kad smo već kod mirakula, malo čega se sjećam iz tog stripa; ostalo mi je u pamćenju da se fura na Lovca na jelene... međutim, upravo je tu pogreška, jer je Lovac veliki američki patriotski film, veličanje amerike. dok je mirakul, na žalost, bljedunjavo kritizerstvo. ne kritika, nego kritizerstvo. izgleda da autor nije razumio Lovca na jelene, američka-država-integracija film.
(postoji minimalna mogućnost da se varam, jer eto, ne sjećam se mirakula i cijele radnje. tako mi je ostalo u sjećanju, kao nerazumijevanje Lovca)
dupli Posted - 25/08/2013 : 14:10:58
quote:
Originally posted by stinky
Trojica u mraku i ostalo = to jesu hrvatski stripovi, jer su ih stvorili hrvatski autori. druga je stvar što je western pravi američki žanr; ali to je ujedno i nadžanr, govori o univerzalnoj temi = zato i jest tako popularan, tj. općeprihvaćen globalno.
uostalom, ako hoćeš gledati tako usko, onda - ima li što autentično hrvatsko? je li Vam hrvatski? Mirakul i Lovac na jelene? jebote, ni Papak nije, i košarku su izmislili ameri, a igraju crnci.



Ne govorim ja o vesternu kao žanru.
Trojica u mraku i Vam su jedini od navedenih striktno rađeni po
književnom predlošku. Kao da ja sad adaptiram Mobi Dika i crtam sve
one brodove i kitove točno kako piše u knjizi. Radnja počne i završi
kako tamo piše, kapetan se zove Ahab, glavni lik Išmael itd. Jel
to onda hrvatski strip u smislu priče i ideje?
Mirakul ima elemente Lovca na jelene ali mu je motivacija totalno
drugačija, a da ne govorimo o mjestu radnje i likovima. A kojeg je
to književnog predloška ili filma Papak adaptacija?
stinky Posted - 25/08/2013 : 14:08:27
pročitao Kordeja i Djanga
eto, ponovo partibrejker, ponovo "tebe je teško zadovoljiti", ali što da se radi: dragi ste mi, al draža mi istina, ljudi.
U zoni sumraka Kordeja i Djanga je polovični uradak; može se guštati crtež, može se (poneko) prepustiti "logici snova" kako reče mali mate, a onda se valja vratiti u tvrdu stvarnost i reći pošteno: s pravom možemo posumnjati, ne u benevolentnost, nego u vrijednost ovog uratka. ako se nešto "opire jednostavnoj racionalizaciji do ... mjere" (makar "racionalizacija" je pogrešan termin, al dobro, shvaćamo) onda to ne znači ništa drugo nego da je djelo ostalo nejasno, neshvaćeno, tamno, kaotično ------- a to ujedno znači da mu se ne može prišiti velika vrijednost. ono ostaje hijeroglif, ako ne dođe netko i probije mu kod. ako nitko ne probije kod, onda to u svijetu nema veliku vrijednost: eventualno ostaje mlaka zanimljivost kao bizarnost.

mali kod je poduzeo mali (mate). i time podignuo Zoni sumraka; bez malog mate gotovo se može reći "U zoni sumraka je ništa, s malim matom nešto". da bude još više, mali mate ili veliki mate, moraju dati definitivni kod.

mali kod je "slika", motiv koji mali mate primjećuje u ovoj papazjaniji. primjećuje i "racionalizira", te tako opovrgava sam sebe (a kako drugačije?). ne može se ništa reći o "logici sna", o besmislenom kaotičnom protjecanju nepovezanih elemenata, a pisac fantastike može se beljiti koliko hoće - vrijedi pravilo: uradi jasno i smisleno ili kupi prnje u donji razred. dakle, mali mate radi jedino moguće; prevađa jedno kaotično djelo i to se važi (a ne ono što govori mali mate o snovima, zajebavanju, srednjim prstima i beljenju. iskusiti tu nema što tražiti, mislim, kada pričamo o djelu; možemo iskusiti u misterijskim inicijacijama, a ovdje je riječ upravo o - pojmiti.

i zato valja korigirati malog matu kada kaže:

"""Kaotični svijet u kojem živimo opire se uzdama ratia koji jest u stanju spoznati njegove manje ili više izolirane fragmente no nije u stanju ponuditi plauzibilnu sliku totaliteta"""

da, ratia, ali ne Vernunfta!
um vlada svijetom i daje nam totalitet. razum ne, evo granice razuma krasno pokazane u ovom kordejevom stripu: kaotično, zbrkano, tamno. i sve dok um ne da totalitet (probije kod ovog uratka i objasni ga dovoljnim razlogom), U zoni sumraka ostaje na razini malimateovskih platonovskih slika; ali u onoj drugoj grupi koje platon postavlja obzirom na problematiku bitka i privida: oponašanje na nesličan iliti lažan način = fantasma = sofistika. U zoni sumraka je sofistika, zamuckivanje o bitku kroz fantazijske predodžbe i nepovezano protjecanje slika mašte.
all_ba Posted - 25/08/2013 : 11:21:04
A, možeš i Kišovu Zagonetku, po meni njegovo najveće remek-djelo, strip rađen u slikarskoj tehnici i to je presedan u svijetu devete umjetnosti.
I ovdje imaš izvanrednu priču i izvanredan crtež. Prvi put je objavljen u Plavom vjesniku (14 nastavaka) u c.b tehnici; kolornu izvornu (u sepiji), možeš čitati (vidjeti) u izdanju Dečijih novina iz 1983. u formi albuma, zajedno sa još tri kolorna stripa.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000