forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 14 - Pyongyang

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 23/09/2013 : 23:18:26


Na glasu kao pripadnica «osovine zla», Sjeverna Koreja jedna je od najtajanstvenijih i najzatvorenijih zemalja današnjeg svijeta. Niz katastrofa – što prirodnih, što onih koje je skrivio čovjek – učinio ju je i jednom od najsiromašnijih. Nakon što je ova tvrđavi slična zemlja odškrinula vrata stranim ulaganjima, strip crtač Guy Delisle zatekao se u njenoj prijestolnici Pyongyangu s radnom vizom odobrenom francuskoj kompaniji za prozivodnju crtanih filmova, što ga je učinilo jednim od rijetkih zapadnjaka koji je svjedočio sadašnjim prilikama u nadrealnom oglednom gradu. Naoružan prokrijumčarenim radijem i primjerkom Orwellove 1984., Delisle je Pyongyang i njegovu okolicu mogao istraživati samo u društvu svog tumača i vodiča. No Delisle je, mimo kipova, portreta i propagande vođa Kim Il Sunga i njegovog sina Kim Jong Ila - jedine svjetske komunističke dinastije - o kulturi i životu nekolicine Sjevernokoreanca koje je upoznao saznao mnogo više no što su njegovi gosti namjeravali. Njegova oštroumna i zajedljiva opažanja o životu pod strogim i tmurnim režimom čine okosnicu ovog značajnog stripa. Pyongyang je informativan, osoban i pristupačan pogled na enigmatičnu zemlju.

Orka Specijal 14 • Pyongyang: Putovanje Sjevernom Korejom • 176 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Guy Delisle • Crtež Guy Delisle • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.9.2013. • Cijena 90 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 29/12/2021 : 16:19:23
Nabavio sam na engleskom ovaj strip i Jerusalem od istog autora.
Ono što ubrzo nakon čitanja upada u oči je da ovo neće biti nepristran pregled glavnog grada najzatvorenije države na svijetu. Autor kao glavni lik je izrazito upadljiv te svojom ciničnošću i manjkom razumijevanja dosta utječe na percepciju događanja oko sebe.
Sami strip nije razduljen i nema previše dosadnih dijelova, ali moglo se iz odabrane teme izvući dosta zanimljivija radnja sa podrobnijim presjekom društva u ovoj državi i vrlo tvrde vladavine. Na momente se Delisle vrti u krug s raznim motivima i činjenicama te često previše fokusa uperi u krivu stvar.
Crtački ništa spektakularno, dapače ovaj minimalistički gag crtež dosta reducira prizore i dojam te se osjeti zakinutost u prikazima.
Usprkos navedenim manama, strip je interesantan zbog dosta direktnog stila i pripovjedanja uz neočekivanu i neobičnu perspektivu u Sjevernoj Koreji. Ono što nedostaje je šira slika života, percepcija pojedinaca, no, razumljivo je i to s obzirom na okolnosti.
3.5/5
anto Posted - 20/10/2018 : 21:40:49
nisam rekao da mi se ne sviđa - dobar mi je ;ali sam očekivao više.
najveći problem kod njega mi je što je na trenutke dosadan,a i tamo gde je zanimljiv,nije sad nešto što bi me zapanjilo.
Jebi ga,trebo je Delil da uradi nešto ludo,da se napije i pobije sa nekim,siluje neku Korejanku,tako nešto.
A što rekoh,i ti svernokorejanci - zanimljivi su ko babe u staračkom domu.
U principu,nije tu ni moglo da se izvuče nešto bolje.
Red Marquis Posted - 20/10/2018 : 20:15:08
Ja stvarno ne znam zašto se ovaj strip ljudima ne sviđa, ali šta da se radi...
anto Posted - 20/10/2018 : 19:02:20
Gi Delil:Pjongjang (Komiko&Kornet)

Pjongjang mi je jedan od onih stripova za koje sam pogrešio u proceni - po svim elementima sam smatrao da će to biti pogodak u sred srede,iako su komentari za Fibrino izdanje bili većinski mlaki;iznervirah se kad se Markosov strip rasprodao,ali se i obradovah kad videh da će biti Vukovog.

Elem,Gi Delil,kanadski crtač dolazi poslovno u Pjongjang,i daje svoja zapažanja o ovoj,za nas,misterioznoj zemlji.
I pre svega ubitačno dosadnoj - mogao je Delil da dođe podno planine Jelice u Gornju Trnavu kod Zablaća,i da pravi reportažu o čobanima,došlo bi na isto.
Znači,ne toliko smeo način prikazivanja jedne totalno šablonizirane države,odnosno društva.
Sa druge strane,Delilov stil,kako crtački,tako i pripovedački je zaista sjajan,ali zbog prethodno rečenog,ovaj strip mi je samo ok.Šteta,nadao sam se nečemu boljem.
3/5
ivke80 Posted - 20/12/2017 : 13:22:39
A izdanja iz Srbije kupujem na latinici. Vidjet ću, ili još malo na aukcijama pričekati ili engleska varijanta.
tutto maxim Posted - 19/12/2017 : 23:33:31
Izašlo je Komikovo izdanje ovog stripa. Samo čini mi se da je na ćirilici pa ne znam da li ti to predstavlja problem.
ivke80 Posted - 19/12/2017 : 22:13:13
I meni je super zanimljiv strip. Mislim da je odlično uhvatio atmosferu, npr. večere u hotelu, kako ih prate sa zabave, Itd., Itd. Ne smeta mi njegov pogled na Sjevernu Koreju, opisuje onako kako ju je on doživio. Zao mi je sto je strip rasprodan, nabavio bi ga odmah. Ne sjećam se ni da sam ga vidio na aukcijama. Sestra mi živi vani, stalno je žicam englesko izdanje da mi dofura. Jeruzalem mi stoji na polici i nikako da dodje na red.
vukozec Posted - 19/12/2017 : 18:25:48
Procitao sam primjedbe na ovaj strip, uglavnom su slicne (autor je dosao sa predrasudama, nije se od njih maknuo i na sve gleda sa podsmijehom) i mogu ih razumjeti. Ipak, meni te stvari nisu smetale, jer mislim da bi bilo pomalo licemjerno da se autor pretvarao da nema sustav vrijednosti inherentan drustvu koje je njega oblikovalo, odnosno da je glumio lazno razumijevanje. Ovako smo dobili prikaz kako Sj. Koreja izgleda kroz oci tipicnog zapadnog Evropljanina koji se tamo zatekao slucajno. Meni je strip bio vrlo zanimljiv, tojest progutao sam ga.

Ps: Tek sad sam vidio stripic koji je šaš postao na prethodnoj strani. Odlicno.
Poli Posted - 22/11/2016 : 09:19:46

samo prenosim ... nista ne komentiram




zeljko Posted - 03/11/2016 : 10:11:11
ovo me pravo zanima

čitao sam izvješća ljudi koji su pobjegli...strijeljanja u skolama kojima moraju djaci nazociti
amerika je najgora zemlja svuda je nered samo u njih nije
ljudi tamo ne znaju za neke osnovne pojmove... npr medjunarodna zajednica i tako
radni logori zbog biblije ili gluposti
brat ti nes zasere i tebe posalju u logor

ma ludnica
Shaner Posted - 03/11/2016 : 09:40:47
Rekao bih ne samo na moju nego na žalost svih nas, a pogotovo ljudi koji tamo žive. Si gledao možda Det røde kapel (Crvena kapela)? Je gledao možda tko drugi? Čuo sam da je jako dobar, a nikako da dođe na red.

Johnny Difool Posted - 02/11/2016 : 22:31:33
U veljači ove godine na ZagrebDoxu sam gledao izvrstan dokumentarac Ispod sunca ukrajinsko-ruskog autora Vitalija Manskija, i slike Sjeverne Koreje su identične onima u Pjongjangu i na fotkama iz e-novina.

Zahvaljujući činjenici da je autor državljanin prijateljske Rusije (rođenjem je Ukrajinac), vlasti u Pjongjangu su mu omogućile da ondje provede čitavu godinu i da kamerom prati jednu osmogodišnju djevojčicu, njezine roditelje te ljude s kojima se susreću u radnim okruženjima, u školi i na poslu.

Strogi nadzornici su u stopu pratili filmaša, određivali što smije snimati i kada, a sve je u svakom trenutku i na svakom koraku bilo precizno režirano i koreografirano.

Apsolutno sve, od jutarnjih buđenja do večernjih odlazaka na spavanje čitave obitelji, doručci, ručkovi i večere, odlasci u školu i na posao te povratci kući, razgovori s kolegama na poslu, nastava u razredu i školske priredbe... apsolutno sve i u stopu.

Išlo se čak dotle da su na trgovima i ulicama organizirane masovke s običnim šetanjima ljudi na "prepunim" mjestima koja su inače posve prazna, ljudi masovno izlaze iz kadrova i ulaze u njih, kad nestane goriva u autobusu javnog prijevoza svi putnici guraju vozilo, i svi su dakako oduševljeni u svakodnevnim ritualiziranim slavljenjima velikih vođa i njihovih veličanstvenih djela.

No domaćini nisu znali, jer im je sofisticiranija tehnika nepoznanica, da autor kameru ostavlja uključenu i kad oni vjeruju da je isključena, pa je snimljeno sve - sva režiranja svih snimljenih scena u obitelji, školi, na poslu i na ulicama.

A kamera izdajnički bilježi i nelagodu roditelja koji moraju sudjelovati u idealiziranoj predstavi, i demenciju partijskih glavešina koji dječici u školi drže predavanja o revoluciji pa se gube i ne znaju o čemu pričaju, sve do suza male protagonistice koja je neprestano izložena iznimnoj opresiji od strane režima i njegovih kerbera.

Sjajan film koji, na Shanerovu žalost, nudi baš ovakve slike kakve možemo vidjeti i kakve je Delisle nacrtao.






Shaner Posted - 02/11/2016 : 21:36:41
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Shaner

Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Odgovore na ova pitanja dobit ćeš tek kada osobno posjetiš Sjevernu Koreju.



A bilo bi zanimljivo otići tamo, zar ne?

quote:
Originally posted by Opti


Kakvu drugačiju sliku si očekivao



Ne znam ni sam točno kakvu, ali posjet nekom mjestu/državi/čemugod ipak pruža neki drugačiji kut gledanja na stvari, zar ne? Naravno, sasvim je moguće da su stvari upravo takve kakvima ih je opisao Delisle, ali i ako jest tako mogao je pokazati malo više razumijevanja za te ljude, bar se meni tako čini.

Opti Posted - 02/11/2016 : 20:07:35
Inače pa dr strangelove s foruma je bio posjetio Sjevernu Koreju prije par godina, sjećam se da je stavljao neke slike na forum. Pitaj njega
Opti Posted - 02/11/2016 : 20:06:42
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by ned_lynx

@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?



Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Kakvu drugačiju sliku si očekivao
Mr. Bushido Posted - 02/11/2016 : 19:03:06
quote:
Originally posted by Shaner

Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Odgovore na ova pitanja dobit ćeš tek kada osobno posjetiš Sjevernu Koreju.
Shaner Posted - 31/10/2016 : 15:44:51
quote:
Originally posted by ned_lynx

@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?



Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.

Peyo Posted - 31/10/2016 : 13:37:59
Ove stambene zgrade im izgledaju kao neke tvrđave ili kaznionice.

Jedino me čudi ona slika sa prodavačima cigareta ako sam dobro vidio. To su njihovi "delbojevi"?
ned_lynx Posted - 31/10/2016 : 13:09:16
@Poli - eh, nisu samo godišnja doba u pitanju, gle
http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/103312-Severna-Koreja-Iza-propagandnih-kulisa.html
Poli Posted - 31/10/2016 : 11:58:11

A da su radije slikali u proljece ili ljeto, te po suncu (mada ima kasnije i tih slika)? :D


Ono sto ne znas, to te ne boli, i ako (zaista) ne znas za nista drugo ...


A mi na zapadu zavisimo od previse konzumiranja svega i svacega i okruzeni smo tonama nepotrebnih @-stvarcica bez kojih bi nam zivot sigurno bio ljepsi, samo sto ih se sami ne mozemo odrijeci, pa ti to napravi jedino rat ... ili prosvetljenje.

Dobro, ne bih da zivim u SK, ali isto tako ne bih ni u Americi. Zapravo, nigdje drugje, bas mi je ljepo u dezeli. :P


Peyo Posted - 31/10/2016 : 11:08:02
Gustog li prometa, dobro da imaju prometnu policajku.

Još malo pa će i prvi semafori ...

ned_lynx Posted - 31/10/2016 : 09:55:46
@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?
Peyo Posted - 26/10/2016 : 22:53:07
Ha, ja sam prvo čitao Burmu.

Moguće da se i meni dogodilo što i tebi samo obrnutim redoslijedom .
Mrkva Posted - 26/10/2016 : 21:51:42
quote:
Originally posted by Peyo

Meni je Burma puno bolja i zanimljivija od Pyongyanga.

Burma Chronicles mi ima širinu i zanimljivost, dok mi je doživljaj Pyongyanga sličan Shanerovom.



Moze biti da sam subjektivna, zbog poretka čitanja (Burma mi je bila sad zadnja). Priznat ću da je Pyongyang daleko više egocentričan strip (thus ono što je Shaner eksplicirao da mu nije sjela osobnost glavnog lika) od Burme, ali njegov pripovjedački način naprosto mi je postao toliko poznat (za pet plus) da mi se činio predvidljivim.
Peyo Posted - 26/10/2016 : 20:42:42
Meni je Burma puno bolja i zanimljivija od Pyongyanga.

Burma Chronicles mi ima širinu i zanimljivost, dok mi je doživljaj Pyongyanga sličan Shanerovom.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000