forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 29 - Svagdanja borba

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 23/10/2013 : 22:25:37


Manu Larcenet je, uz Lewisa Trondheima i Joanna Sfara, najistaknutiji predstavnik revolucionarnog novog vala strip autora koji su učmalom francuskom stripu udahnuli prijeko potreban dašak svježine, uzbudljivosti i aktualnosti. Svagdanja borba, njegovo najznačajnije i najpoznatije djelo, dobitnik Grand Prixa festivala u Angoulêmeu, priča je o suvremenom čovjeku u suvremenom svijetu, mladom fotografu koji je upao u životnu i kreativnu krizu. Nezadovoljan svojim radom, opterećen porijeklom i odnosom s roditeljima, te pritisnut sve češćim napadajima tjeskobe, izlaz pronalazi u selidbi u provinciju. Nova okolina i novi ljudi donose mu nove poticaje, ali ubrzo shvaća kako život ipak nije tako jednostavan, jer ljudi se mogu promijeniti, a i nitkovi ponekad mogu imati dušu. Potka ove potresne i dirljive drame o odrastanju, životnim odlukama, ljudskim odnosima i osjećajima je slika suvremene Francuske, njenog društva, politike i povijesti. Svi se ti elementi, u kombinaciji sa izvanrednim crtežom i prekrasnim kolorom, stapaju u jedno izuzetno kompleksno i duboko djelo, no ipak ispričano na iznenađujuće jednostavan i pristupačan način. Jednom riječju; genijalno!

Kolorka 29 • Svagdanja borba • 248 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Manu Larcenet • Crtež Manu Larcenet • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.10.2013. • Cijena 250 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 02/08/2023 : 10:57:32
Napokon pročitao svagdanju borbu, dugo me odbijao crtež koji mi je povremeno iritantan kao i glavni junak. Epski hvalospjevi su napisani o ovom stripu i dobar mi je bome, vrlo slojevit, ali mi glavni junak totalno ide na jetra i nemam baš puno empatije za njega. Na crtež sam se već navikao, negdje je čak i genijalan. Što priča ide dalje i manje se burazeri druže (manje je debilne spike) a više je politike i ostalih sudbina ljudi to mi je strip sve bolji i bolji a i glavni junak u zadnjem dijelu napokon postane prihvatljiv lik.
Salkan Posted - 12/07/2023 : 22:27:22
I kad konačno pročitam Blast, sumnjam da ću se složiti kako se nešto desilo sa Larcenetom, pa je značajnije zamračio druga dva albuma. Ne. Mislim da je niz događaja u Marcovom životu savršeno realno posložen i sve vodi ka zadnjoj tabli sa piknikom i lastavicama. Drugo, sve ispričano je na prvo čitanje tako dobro sjelo, da zasad izgleda kao 1) žestok kroše nama klipanima koji mislimo da nikad nećemo ostariti i 2) srednji prst i pa-pa mudroserima svih vrsta, jer čovjek najsilnije životne mudrosti priča prostim rečenicama i karikaturama. Ono što meni zasad nije najjasnije su neke relacije iz djetinjstva. Ipak je Marco možda za bobu pretjerano narcisoidan u odnosu na svog brata, a nisam dešifrovao šta je dovelo do toga. Roditelji nisu očito, a nisam vidio neku značajniju traumu. Osim te sitnice, mislim da je strip jednostavno odličan. Iako sam dobrano okasnio sa čitanjem, jer nije baš kurentan sa trenutnom anarhijom u Francuskoj, priča jasno pokazuje kroz šta su prošli kao društvo do te anarhije, nesigurnosti i zapaljenih auta po ulicama. Super!
Red Marquis Posted - 13/10/2021 : 16:13:03
Mislim da je Manu hteo da kaže da je to nešto opipljivo i nešto sa čime će pokušati/želi da ostvari svoj mir i svrhu, da to potraži kroz porodicu, ženu i dete a ne da to je nešto samo dato kao sigurno. I dalje je to borba...
naker Posted - 13/10/2021 : 15:31:04
Koliko je to mir, a koliko pomirenje sa sudbinom je diskutabilno jer Marku je svrha nametnuta jer društveno je prihvatljivo da neko osnuje porodicu, a ako želi da zadrži svoju lepšu polovinu on je morao da pristane na njene "ultimatume" oko življenja zajedno, dece itd
Odoakar Posted - 13/10/2021 : 14:07:03
Ja mora da sam čitao neki drugi strip. U ovom kojeg sam ja čitao Marko u početku osjeća frustraciju roditeljstvom, osjeća da je izgubio tu slobodu, odnosno vrijeme za sebe koje sad mora posvećivati djetetu, više nije fokus na njemu, ali s vremenom razvija ljubav prema tom djetetu i shvaća da mu ono što je mislio da je obveza zapravo predstavlja sreću.

Napokon je pronašao svoj mir i svrhu u roditeljstvu.

Red Marquis Posted - 13/10/2021 : 14:03:16
Meni kao nekom ko niti ima niti je ikad želeo decu, to zasnivanje porodice jeste jedina prava depra u stripu
naker Posted - 13/10/2021 : 12:58:52
Vuče ga cura i ona želi da zasnuje porodicu jer joj kuca biološki sat dok Marko pokušava da odloži obavezivanje jer taj čin za muškarca znači gubitak toliko cenjene slobode, ergo, naslov poslednjeg albuma "Zabijanje čavala". Seme depre iz Blasta je posejano u Svagdanjoj
Jocko Posted - 13/10/2021 : 09:32:43
Po mom skromnom misljenju, svagdanja ima pravu meru humoristicnih i tuznih momenata, savrseno izbalansiranu, tako da se ne moze reci ni da je cista komedija niti cista drama. Ne znam je l slice of life ili ne, ali kao i svaki zivot, prikazuje uspone i padove. Gotivim Nakerove osvrte, ali ni meni strip nije bio bas depresivan, cak mi je treci deo (ono u caletovoj radionici) bio tuzniji nego ozloglaseni cetvrti (kazem ozloglaseni jer se navodi da je prethodio Blastu itd). Na stranu sto mi je Blast bolji, ali Blast je ipak najcrnja depra, mnogo vise nego Svagdanja. U cetvrtom delu Svagdanje mi je ostala upecatljiva scena kad ga recimo pukne panicni dok posmatra cerku kako se igra. Ali mi ni taj 4. deo nije ostao u secanju kao mnogo depresivniji od prva tri. Mozda jer je zasnovao porodicu pa ga to vuce napred.

going going Posted - 12/10/2021 : 18:28:42
U pravu je Naker. Svakako remek delo franucskog stripa 21. veka. I strip koji treba svako da procita. Uskoro se bacam na Blasta u integralnom Orka izdanju. Samo da zavrsim Diplomatske hronike i par Zagora sto me cekaju.
john connor Posted - 12/10/2021 : 14:01:59
Hvala Marku za Svagdanju Borbu, otkrovenje je bilo kada je izaslo, jos imam one dve knjige uvecanog a4 formata, sada sam citao mnogo slicnih stripova, ali Svagdanja ostaje jedinstvena.

Iako je strip vedrog tona, slazem se sa nakerom gledano kroz albume, i kako zivot ide, vremenom mu je pogled na svet nekako turobniji, bez nade u bolje sutra. Sa ove distance je i imao pravo.
petarStripovi10 Posted - 12/10/2021 : 12:18:53
Strip je vrhunski. Ali meni je scenaristički bolji i koliko se sjećam smješniji bio Povratak zemlji. Zapravo nekako su mi vrlo slični (crtački naravno identični), a Povratak bolji.
Kerempir Posted - 12/10/2021 : 11:27:59
Ne sjećam se depre ali ponukalo me da ponovo pročitam strip. Dosta sam ga gutao i dosta ga pamtim, ali ipak je prošlo par godina od zadnjeg čitanja.
borg Posted - 11/10/2021 : 21:39:28
Ovo je drama, ne slice of life. Na drugom topiku je ridiculus lepo preneo definiciju slice of life.
A strip je pozitiva sa dozom humora. Jeste da glavni lik pada, ali stalno ustaje. Na kraju je on na jednom novom početku. Porodica, deca, posao...
Meni je strip ostao u lepom sećanju. Nikakve depresije i tako to.
I verovatno najbolja Fibrina kolorka.
Poli Posted - 11/10/2021 : 21:11:47

Stinky, ti li si!? :o


naker Posted - 11/10/2021 : 20:07:06
Harman i Braća Fasmer su mi omiljeni stripovi

Šalu na stranu; Marko se tokom igranja sa curicom nijednom nije nasmešio, brat je u jednom momentu prestao da se pojavljuje, najveći uspeh u karijeri i susret sa njegovim idolom je bio veliko razočarenje, psiholog koji je trebao da mu pomogne je zaspao tokom seanse, politička situacija loša, a biće sve gora, gradilište kao lepa uspomena na detinjstvo porušeno, da li je uopšte potrebno spominjati šta se desilo sa njegovim ćaletom i dnevnikom? Englezi su ovaj strip preveli kao "Ordinary victories", svagdanje / svakodnevne pobede jel, može se shvatiti kao "pirove pobede", jer koliko god pobeda odneo znaš da ćeš poslednju izgubiti. Ne može se reći da ovde nema lepih momenata jer ih ima, ali Svagdanja borba je u suštini tužan i depresivan strip. A Blast je počeo da izlazi godinu dana nakon Svagdanje Ovo nisu moji lični stavovi o životu već pokušaj interpretacije šta je Larcenet hteo da poruči ovim stripom
Red Marquis Posted - 11/10/2021 : 19:32:12
Nadam se da živi u stanu, jer ako ima tavan...uf
anto Posted - 11/10/2021 : 18:58:41
kakav je ovaj nejker depresivac
Poli Posted - 11/10/2021 : 14:16:53

...sto je zapravo cista nirvana, nema gore, nema dole, nema sutra, nema jucer, sve je beskrajno, vjecno i ispravno.






:D

naker Posted - 11/10/2021 : 14:12:01
Koji je isti kao prethodni
izivko Posted - 11/10/2021 : 13:35:59
A poslije noći slijedi novi dan.
kasper Posted - 11/10/2021 : 11:16:19
quote:
Originally posted by borg

Strip o sazrevanju



i odlasku u mrak
naker Posted - 11/10/2021 : 11:12:56
Svaki slice of life strip je u neku ruku priča o sazrevanju
borg Posted - 11/10/2021 : 10:51:07
Strip o sazrevanju.
pcoro Posted - 11/10/2021 : 10:43:19
Ma ne, Daytriper je prezašećerena breskva iz konzerve, u glukoznom sirupu koji izaziva začepljenje žila


SB je ta prirodna breskvica, ona sa crvom. Autor možda i je bio u nekoj depri ali to mi se ne vidi toliko kroz strip, ja to nisam osjetio, više sam osjetio te neke nedoumice. Npr, to da nije htio imat djecu, nije baš tako, pa na kraju krajeva, imao ih je, samo se bojao, bio nesiguran ali je riješio to riješio i ajmo dalje.
naker Posted - 11/10/2021 : 10:11:03
Pa to je Daytripper

Što je najgore Marko nije ni hteo da bude otac sve dok ga lepša polovina nije na to nagovorila. Čak i dok gledamo kako se igra sa devojčicom on se "bori" i sumnja da će joj moći biti dobar uzor. Uostalom četvrti album se po atmosferi bitno razlikuje od prethodnih i izašao je godinu dana pre pojave Blasta, mislim da je to dovoljan pokazatelj u kom stanju svesti je bio autor i koji je bio njegov generalan stav o životu u tom momentu

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000