forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 18 - Lulu, oslobođena

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 29/05/2012 : 14:04:15


Lulu, obična četrdesetogodišnja majka obitelji, nestala je prije više od dva tjedna, napustivši muža i djecu te uznemirivši prijatelje. Jedan od njih, Xavier, pronašao joj je trag. A večeras se poduhvatio da ostalima ispriča sve što je Lulu doživjela tijekom svojega putovanja: Lulu je iskoračila iz svakodnevnoga života nakon što je izašla s tko zna kojega neuspjeloga razgovora za posao. Ništa nije planirala. Sve se dogodilo samo od sebe. Otputovala je sa ženom o kojoj ništa nije znala i prisvojila si je nekoliko dana slobode i samoće na obali, bez druge namjere doli da dokraja uživa, bez grižnje savjesti, u tim nesmetanim praznicima. Gotovo iznenađena vlastitom odvažnošću, Lulu sreće čudne ljude koji, svaki na svoj način, kroče rubom svijeta. Opojna će, osvježavajuća, opasna i okrutna nenadana pustolovina od Lulu učiniti posve novu ženu.

Privremeno se ostavivši dokumentaraca i nacrtanih reportaža, Étienne Davodeau vraće se literaturi, na svoj način, što će reći onaj blizak narodu i svakodnevnome životu, svim srcem ukotvljen za stvarnost. Pričajući nam o Lulu i njezinu neobičnomu putovanju, Étienne Davodeau nas čini sretnim - čas suzdržano a čas eksplozivno - što smo upoznali jednostavnu i veličanstvenu ženu s kojom ćemo se definitivno sprijateljiti.

"Jedna od najvećih snaga stripa leži u njegovoj neposrednosti. Čitatelju šapćemo ravno u uho", zapisao je Étienne Davodeau. A mi ne možemo nego pokleknuti pred elegancijom tih riječi, preciznošću crteža, izražajne i radosne trezvenosti koju nam donosi njegova umjetnost, življa nego ikad.

Nakon uspjeha "Mauvaises gens" i "Un homme est mort", s "Lulu, oslobođena", Étienne Davodeau se potvrđuje kao jedan od prominentnih sudionika suvremene stripovske scene.

Za razliku od ostalih Kolorki kod kojih imamo princip 1 strip - 1 knjiga, ova Kolorka, na izričit zahtjev autora se sastoji od dva dijela. No, moći će se kupiti isključivo zajedno, u elegantnoj kutiji koja će sadržavati oba nastavka.

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvih 31 stranicu (PDF, 12Mb)

Kolorka 18 • Lulu, oslobođena • 160 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Étienne Davodeau • Crtež Étienne Davodeau • Prijevod Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.5.2012. • Cijena 200 Kn

Više detalja na:
http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=13&TitleID=186
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 16/06/2022 : 15:37:09
Osjećam noću kako me mjesec žari, a tijelo prekriju dlake ...
Shaner Posted - 16/06/2022 : 14:45:24
quote:
Originally posted by Peyo


Nažalost i opet sam najbliže Shanerovoj ocjeni.


Kako si krenuo, uskoro ćeš pisati "nasreću" i preobrazba će biti potpuna.

Peyo Posted - 16/06/2022 : 14:21:13
Ako je netko oslobođen, znači da je bio zarobljen.

Tko ga je zarobio i na koji način? Roditelji, društvo crkva, hipnoza, sam sebe, zahrđali mehanizam ramišljanja?

Od čega se sastoji sloboda? Besciljnog skitanja, opijanja, seksa s prvom skitnicom? Bježanje od obaveza i odgovornosti koje je netko sam preuzeo? Postoje li preduvjeti za postizanje slobode?

Tema je nudila veće mogućnosti nego je krajnji rezultat dao.

Nažalost i opet sam najbliže Shanerovoj ocjeni.
Dzonka Posted - 16/06/2022 : 13:19:47
Da li ste ikada pomislili da se sklonite od svih svojih problema tako što ćete otići na neko pusto ostrvo?

Lulu je nezaposlena sredovečna žena, kojoj je kap prelila čašu kada je još jednom odbijena na intervjuu za posao. Ona napušta muža i troje dece i počinje da živi u trenutku. Prepušta se sudbini koja je nosi u avanturu bez cilja, unosi vedrinu u životu i vraća osmeh na lice.

Odlična autorova tema, ali je nije dobro razradio. Čitajući strip dobio sam utisak da Lulu svojim činom ništa nije postigla i da je "oslobođena" samo na nekoliko nedelja.

Crtež je sasvim dobar, ali kolorit mi je odlično legao. "Jesenje" pastelne boje, pogotovo na plaži pored mora, podiže ovu dvodelnu priču na viši nivo. Sviđa mi se kompozicija tabli kod Davodua, ali posebno briljira kod crteža gde se proteže preko cele pasice.
Edi B Posted - 19/10/2021 : 18:45:15
Da netko možda nema slipcase za dotični strip?
Knjige imam, ali nemam slipcase, pa ako neko ima, a da mu ne treba, neka javi.
Manny Posted - 14/07/2019 : 19:02:05
quote:
Originally posted by sumohrvat
Doduše, ja se zapitam desetak godina nakon što je ostatak forumaša već pročitao ovaj strip pa moram sam sebi u bradu komentirat 😂😂😂😂



Verujem da Univerzum ima svoje razloge zašto nas navede da neki strip pročitamo odmah ili tek nakon 10 godina.
Tako da si ga sigurno pročitao u pravom trenutku.
anto Posted - 14/07/2019 : 11:29:03
samo ti komentariši,nećemo ti zameriti ništa.
sumohrvat Posted - 14/07/2019 : 11:10:41
Sve je ovo super, imaš 40 godina, nemaš posla, perspektive i muči te onaj osjećaj da život prolazi kraj tebe, da nisi stigao proživjeti ništa o čemu ćeš pričati unucima. I sad ti poput nekog teenagera odlučiš pobjeći od kuće, pobjeći od stvarnosti i malo se zabaviti. Sve ja to mogu razumjeti. Svakome od nas dođe da tako pobjegnemo od realnosti. Kod nas u Rijeci za to imamo karneval 😂😂😂😂 Ali ne radiš to ako imaš dva klinca doma koja ostavljaš sa pijanim mužem. Bakica od 89 godina svakako najjači lik u stripu. Iskrena preporuka za strip jer se lako čita, a opet na kraju se zapitaš jer se svi nađemo u situacijama da nas život pritisne i odvede tamo gdje se nismo nadali. Doduše, ja se zapitam desetak godina nakon što je ostatak forumaša već pročitao ovaj strip pa moram sam sebi u bradu komentirat 😂😂😂😂
sumohrvat Posted - 14/07/2019 : 01:21:20
.... i pročitan. Kao okorjeli Zagorovac i općenito Bonellijevac dugo sam se opirao pa sada guštam u Fibrinim Kolorkama sa jedno 7,8 godina zakašnjenja. Lulu je odličan strip i guštao sam u njemu od crteža do dijaloga od prve do posljednje stranice. Po meni je minimalno 8,5 ako ne i 9/10. Stripčina
sumohrvat Posted - 19/06/2019 : 22:27:58
Kupljen ....
Manny Posted - 19/06/2019 : 10:38:23
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Manny
Etin Davodu (Davoduvi?)



Etjen Davodu
https://youtu.be/-7hwsm1AKas?t=15



Da, biće da si u pravu, hvala. Ja sam ovo ranije čuo:

https://youtu.be/6wxtb0igB4I?t=44

ali biće pre da je Etjen nego li Etin.
Jozzinelli Posted - 19/06/2019 : 04:31:24
quote:
Originally posted by Manny
Etin Davodu (Davoduvi?)



Etjen Davodu
https://youtu.be/-7hwsm1AKas?t=15
Manny Posted - 19/06/2019 : 01:18:14
quote:
Originally posted by sumohrvat

Već sam nekoliko puta držao ovaj strip u rukama i odlučio se za kupnju nekog drugog stripa. Vjerukem da je krajnje vrijeme da ga konačno kupim i pročitam.



Ako je verovati internetu, ima ga još uvek u Asteroid B612.

http://skab612.com/index.php?site=info&id=1786
sumohrvat Posted - 18/06/2019 : 23:03:59
Već sam nekoliko puta držao ovaj strip u rukama i odlučio se za kupnju nekog drugog stripa. Vjerukem da je krajnje vrijeme da ga konačno kupim i pročitam.
Manny Posted - 18/06/2019 : 00:39:24
Mislim da sam mesecima pri svakoj poseti omiljenoj striparnici u ruke uzimao "Lulu, oslobođena", bilo je nečeg istovremeno i fascinatnog i spokojnog na toj naslovnici, nisu slučajno more i morska (pa i nebeska) pučina tu, i čovek negde po strani, kao nemi efemerni posmatrač Prirode. Onda su rasprodali strip, i kao uz inat, meni se sve više čitao.
"Lulu, oslobođena" ima neverovatnu temu - šta bi bilo da jednog dana, jednog trenutka, posve izenada i bez najave, ostavite vaše problematične živote, porodicu, obaveze, sve, i umesto na voz za Nazad, uđete u kola neznanca i krenete drugim putem. Ako ima nekog ko nije pomislio na tako nešto u jednom trenutku, neka prvi baci kamen. Svestan da Lulina priča nije samo njena nego i naša, Etjen pre čitanja stavlja napomenu:

Ova je pripovijest izmišljena.
Sva sličnost s događajima iz vašega života
ili života vaših bližnjih je, dakle, plod čistog
slučaja (koji je šaljivčina samo takav).

I je, život je šaljivčina samo takav, neslane šale su mu omiljene, i glavnu junakinju nije štedeo - bez posla, zaroboljena u braku koji više nije kao nekad, sa mužem koji pije, bez zadovoljstva, bez smeha. I jednog dana je, nakon loše obavljenog razgovora za posao, ta pogrbljena (takvom je vidimo na prvim tablama), nesigurna, iscrpljena i izgubljena žena odlučila učiniti nešto Drugo. A Etjen je neće štedeti, tu njenu odluku - ma koliko se ona doimala sanjalački i romantično - staviti će na sve moguće ispite, jer ta odluka jeste krajnje upitna i nepromišljena, a u pravom svetu takve odluke mogu da koštaju.

Knjiga je po zahtevu autora podeljena na dve jednake zasebne celine - u prvoj knjizi, mi pratimo kako će se Lulu u tim novim okolnostima snaći, dok u drugoj - verovatno ispravno izdvojenoj - razmišljamo zajedno sa Lulu šta i kuda dalje sa svim tim što je odluka sa početka donela i odnela. Kao da odvajanjem u dve knjige nam autor želi poručiti da su u pitanju ne samo drugačije priče, nego i drugi glavni likovi. Promena se dogodila.
Negde pri kraju druge knjige, Lulu i sama naslućuje da jedan događaj nosi po(r)uku, no ona kaže "samo ne znam točno što". Životne lekcije jesu nekad nedorečene.

Etjen Davodu (Davoduvi?) crta vrlo poetično, u avanturi gde sledimo Lulu brojni su kadrovi koji odišu mirom (ili potragom za mirom), osvrtanjem oko sebe, pronalaženjem sebe. Na drugoj strani vidimo familiju i prijatelje koji su ostali u onom domaćem haosu (haosu doma?), tamo negde na prvim stranicama albuma, dok se nikome - pa možda ni Etjenu - nije činilo da će Lulu da uradi nešto drugačije.

Za kraj, da spomenem da je ovo izdanje tehnički predivno urađeno, taj papir koji je korišten govori 1000 jezika. I sve ih razumem.

Strip o mogućem koje izgleda nemoguće. Strip o ličnoj slobodi i mestu gde je ponovo možemo tražiti. Mestu kraj mora.
anto Posted - 10/03/2019 : 17:25:05
Lulu,oslobodženu sam te 2012.kad je izašla,ladno zaobišao,uprkos Davodeovom crtežu koji mi se stvarno dopao,jer sam naslutio iz par komentara da je u pitanju neki političko korektni,feministički strip.Dve godine kasnije,pročitao sam Neznalice od istog autora,i tu zaključio da mi itekako odgovara njegov stil;ali, Lulu je i dalje bila precrtana.I onda kad videh prošle godine da je pred rasprodajom,brže bolje je nabavih čisto da se ipak ne ispostavi da sam preskočio nešto valjano (a i da mi se nije svideo,računao sam da ću ga lako razmeniti sa obzirom da ga na lageru više nema),i bio sam u pravu - zaobišao bih odličan strip.
(tek posle videh da su komentari pojedinaca sa čijim se ukusom slažem,makismalno pozitivni).

Lulu je četrdesetogodišnjakinja,koja uprkos činjenici da ima porodicu (muža kretena,ćerku nadrkanu tinejdžerku i sinove blizance,nesnošljive klince),ima u neku ruku isprazan život.Prijatelji kažu da je nisu videli nasmejanu godinama.I onda jednog dana,nakon fijaska na razovoru na posao,nešto je kvrcne u glavi, i umesto da ode kući,ona započinje putovanje bez cilja i smisla.
Ovo bih definisao kao slajs of lajf podžanra "neobičan strip o običnim stvarima i vice versa";strip je nepretenciozan,čita se lagano,ima interesantnu atmosferu i emotivan kraj.Šta će lepše.
Preporuka.
Ah,da,ne može se više naći,rasprodat je
Shaner Posted - 31/05/2016 : 19:57:01
Lulu je četrdesetogodišnja žena koja napušta (barem privremeno) muža i troje djece da bi pronašla sebe. To zvuči vrlo poetski i filozofski no ona je zapravo vrlo obična osoba koja u svojem lutanju francuskom obalom ne dolazi do nikakvih velikih spoznaja. Lulu ne otkriva skrivenu tajnu života niti doživljava prosvjetljenje, no ipak se nešto mijenja. Ona se smije i osjeća zadovoljstvo, a kako doznajemo od njenih prijatelja, to nije čest slučaj.

Ne mogu a ne zapitati se je li Lulu morala napustiti obitelj na nekoliko tjedana da bi to doživjela, da bi stekla nekakvo samopouzdanje? Da, muž se loše odnosio prema njoj, djeca mogu biti veliko opterećenje, svi su ju uzimali zdravo za gotovo i potpuno je razumljivo da joj je bio potreban odmor od svega toga, svojevrsno "resetiranje" i vrednovanje van zadanih žena-majka-domaćica okvira. Ali kroz priču doznajemo da Lulu ima krug bliskih dugogodišnjih prijatelja i za pretpostaviti je da ju oni promatraju van spomenutih okvira, što bi joj trebalo osvjestiti njene vrijednosti. I zar se nije mogla obratiti nekome od njih i uz njihovu pomoć proći kroz nužnu preobrazbu?

Iako mi je motivacija jasna, ostaje mi dakle neuvjerljiv sam način na koji se Lulu "oslobodila", a isto vrijedi za njene dogodovštine tijekom tog kratkog lutanja. Čitajući ovaj strip, u svakom trenutku se osjeti scenarij, smišljeno nizanje događaja i detalja koji imaju određenu svrhu u cjelokupnom djelu, iako se Davodeau trudi prikazati sve stvarnim i običnim, čemu ako ništa ide u prilog crtež: zagasitih boja, realističan, s tek natruhom karikaturalnosti u licima i bez puno dinamike.

Lulu, oslobođena je na kraju ispao skoro pa pamflet koji nepravedno pojednostavljuje vrlo složene ozbiljne životne teme, a istovremeno gotovo idealizira moralno upitne odluke. Davodeau se uhvatio teme o kojoj itekako treba pričati, samo nisam siguran da je to učinio na pravi način.

4/10

Ignus Posted - 16/02/2014 : 22:16:33
quote:
Originally posted by stbojan

Lulu mi ostavlja neki simpaticno/pozitivni utisak tokom citanja..., ali mi se i cini da je ovo ipak pomalo povrsno i sablonski odradjeno... ima par momenata koji su sasvim ok. (posebno kako je prica ispricana), ali generalno utisak mi je kao da nema dovoljno "iskrenosti" u samoj prici i da potencijal teme, kojom se strip bavi, nije dovljno iskoriscen...



Slažem se. Ni ja se nisam mogao osloboditi dojma površnosti pa čak i banalnosti dok sam ga čitao. Još bi našao neko opravdanje da je strip nastao ranih 70tih recimo ( kad su se snimali filmovi poput Alice Doesn't Live Here Anymore i sl )
stbojan Posted - 16/02/2014 : 21:47:36
Lulu mi ostavlja neki simpaticno/pozitivni utisak tokom citanja..., ali mi se i cini da je ovo ipak pomalo povrsno i sablonski odradjeno... ima par momenata koji su sasvim ok. (posebno kako je prica ispricana), ali generalno utisak mi je kao da nema dovoljno "iskrenosti" u samoj prici i da potencijal teme, kojom se strip bavi, nije dovljno iskoriscen...
ŠAŠ Posted - 05/12/2013 : 10:45:00
strip je predobar,tesko ce ga se nadmasit.hvala na info.
Markos Posted - 05/12/2013 : 09:45:50
Snimljen je i film, koji uskoro kreće u kina:

http://lulufemmenuelefilm.wordpress.com/
lwood Posted - 21/10/2013 : 12:58:25
quote:
Originally posted by ŠAŠ

Ne treba umanjivat tuđu nesreću jer je nečija veća.Ovo nije bio nekakav hir za jednu noć.Ovo je očajnička potreba za promjenom načina života,onakvog kakvog nam je svima danas nametnut u civiliziranom društvu.Mnoštvo se ljudi susreće sa ovakim problemima,rijetko tko nešto pokuša.Njezinu odluku smatram više hrabrom, nego neodgovornom.Inače strip je prelijep,a boje su predivne.



ŠAŠ Posted - 20/10/2013 : 21:07:14
Ne treba umanjivat tuđu nesreću jer je nečija veća.Ovo nije bio nekakav hir za jednu noć.Ovo je očajnička potreba za promjenom načina života,onakvog kakvog nam je svima danas nametnut u civiliziranom društvu.Mnoštvo se ljudi susreće sa ovakim problemima,rijetko tko nešto pokuša.Njezinu odluku smatram više hrabrom, nego neodgovornom.Inače strip je prelijep,a boje su predivne.
dino alic Posted - 07/04/2013 : 10:57:39
Komentara otkriva neke detalje price pa onaj tko nije citao Lulu neka ne cita daljnji tekst!Lulu je odlucila pobjeci od surove svakodnevnice i isprobati nesto novo,osjecati se slobodno. Otisla je nekoliko desetaka kilometara dalje poseksala se sa propalim tipom pronevjeriteljem i kriminalcem c klase,a poslije ubrzala smrt usamljenoj bakici.Tih par dana uopce ne misli na svoje troje djece i na kraju balade trci nazad u zagrljaj muzu propalici.Bespotrebna i besmislena prica,solidno nacrtana.Iz perspektive zena iz nase okoline koje prolaze ili su prosle puno gore probleme ova prica je zanemariva.
ziki Posted - 10/12/2012 : 12:36:10
Pročitao jučer i baš mi se svidio. Puno puta se život uzima zdravo za gotovo, a pogotovo ljudi koje ne kraju definira njihova uloga, a ne ono što jesu. Vjerujem da će puno ljudi imati pitanja, kao i svaki dan kad netko učini nešto što nije primjereno "općem" pojmu normalnog ponašanja kod nas. Većinom se to kaže: "Red je to i to". Je vraga!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000