forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 27 - Mostarske želje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/10/2013 : 13:26:05


-Šta je sad ovo, Petruša, molim te!? – zapitaše se dragi ljudi.

Kao i uvijek imam par odgovora.
„Mostarske želje“ su zahvala obitelji Kordić što su me hranili tih godina.
„Mostarske želje“ su dubok naklon najvećem košarkašu svih vremena. Nakon Dražena, naravno.
„Mostarske želje“ su zahvala mome ocu koji je bio sa mnom i kada nije bio sa mnom.
„Mostarske želje“ su apsolutno istinita priča bez obzira što Gerrod Abram nikada Mostara nije vidio.
„Mostarske želje“ su ispovijest jednog neuspjelog ateista. „Mostarske želje“ su moj oproštaj od djetinjstva.
Počivalo u miru.

Kolorka 27 • Mostarske želje • 96 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frano Petruša • Crtež Frano Petruša • • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.10.2013. • Cijena 90 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
sumohrvat Posted - 14/07/2019 : 21:26:13
I za kraj nedjelje pročitane i Mostarske želje.... Da su samo snifanje ljepila i Warriorsi već bi se pronašao u ovom stripu, ali tu ima i toliko nostalgije da je to nevjerovatno. Ako ga safatam na nekom od sljedećih festivala žicam ga obavezno crtež Warriorsa.... Hvala Petruša na ovom predivnom stripu. A za suzu u oku ćeš mi platit 😊😊😊😊😊
Combatrock Posted - 18/02/2015 : 23:48:55
Ovo je vec bomba. Moj cup of tea. A kup cemo valjda uzeti opet. Sve kako treba. Bravo za ovoga Franu, rastura.
frano Posted - 29/12/2014 : 16:05:55
Zahvaljujem svima na lijepim rijecima.

Mostarske zelje su trebale biti prica od tri albuma. Nazalost, projekt nije tako odobren, i puno toga se trebalo izbaciti pa tako i obitelj Kordić, moji staratelji iz Mostara. Pojave se na trenutak na početku stripa i onda nestaju.
I ostale svari su dosta srezane, ali eto, strip ipak "fercera"

Anto, hvala na pozivu, vidjeti cu kakve ce biti moje zivotne okolnosti u to doba godine.
Živ bio.
Boston Jack Posted - 29/12/2014 : 00:30:37
quote:
Originally posted by supermark

Rastura ovaj Petruša,
Papak mi je jedan od najboljih fibri, a ni Zelje ne zaostaju puno
Nadam se da ima Petruša još tako dobrih stripova.... I da će ih Fibra izdati, naravno

Zna li tko kako su primljeni njegovi stripovi u Francuskoj?



U novom broju časopisa Kvadrat (br. 29) je iscrpni Franin intervju pa preporučam...
Što se tiče ovog pitanja, iz intervjua... Papak se je prodao oko 6000 primjeraka, Mostarske Želje oko 3000. frano kaže da su reakcije za Papka pohvalne, da je uspio na mali broj stranica uhvatiti puno emocija.

U intervju-u je ukratko predstavljen i Franin sljedeći stripovski projekt, grafička novela Otac, može se vidjeti i nekoliko tabli iz stripa.
anto Posted - 28/12/2014 : 23:32:04
pitanje za Frana:
zašto je ovaj strip zahvala porodici Kordić?
kako kapiram,oni su ti pomogli nakon povratka u Zagreb iz Mostara pa se i ne pominju se u ovom stripu?

još nešto:
bilo bi lepo kad bi došao (ako te pozovu iz Sveta stripa,a verujem bi te zvali ako bi ti bio u prilici) na letnji strip festival u Kragujevcu (prvi vikend jula);recimo spakuješ se sa markosem i macanom , i dođete.Umemo tu da organizujemo i nekakav basket ili košarku u pauzi strip dešavanja, pa da vidim ko je gde od stripadžija u ovom sportu!!
anto Posted - 28/12/2014 : 23:09:54
Frano me je gađao direktno u glavu,muda i noge ovim stripom.
Kupio me je već nakon datih odgovora na zadnjoj korici albuma, a što sam najpre pročitao.
Od prve stranice strip me je "ščepao za gušu" i poveo u prekrasnu avanturu.Frano je mlađi od mene tri godine i par meseci, i prosto je neverovatno koliko sam sam sebe našao u Mostarskim željama:film Voltera Hila,Ratnici podzemlja iliti Warriorsi su jedini film koji sam posedovao na preko stotinu video kaseta.Na ostalima su bile Džordanove utakmice,par filmova o njemu (Come fly with me,MJ playground,onaj treći kome se ne sećam imena) i još nekoliko raznih nba/reprezentativnih/all star utakmica.Ali Come fly with me je bio sveti gral moje kolekcije.
Dalje,i duvanje lepka je umelo da se desi u tim ludim godinama.Opsednutost košarkom i zakucavanjem (i danas obožavam i igram košarku,ali odavno mne mogu da zakucam).Zglob koji je prikazan na par fotki je identičan i mom zglobu tih godina.
Moj otac je bio iz severne Bosne tako da sam se i tu našao u nekim elementima (bezbrižno i sjajno druženje sa pripadnicima ostalih veroispovesti u BiH koje je donekle prekinuo rat).

No,da se vratim na sam strip.Čak i da nema ovih subjektivnih faktora,strip je odličan.Ne tako kao Papak,ali tu negde.Šteta što Frano nije još malo opisao život u Mostaru.I jedini deo koji mi se nije baš dopao,to je kad ga crnac u dresu spašava sa mosta i kad beže u džamiju.Taj deo priče mi je malo pokvario opšti utisak,ali odmah nakon toga priča se vraća "u kolosek" i autor je odlično finišira.
Dodatci su mi odlični;i haklovanje i galerisanje i fotkanje.

Frano,hvala ti na još jednom sjajnom stripu!
supermark Posted - 19/11/2014 : 21:53:19
aha, pod Dječaka mislis na onaj novi strip o Draženu
ma mislio sam to kupiti, ali su pretjerali sa cijenom
cini mi se da je dvadesetak stranica pedesetak kuna
tiraž je valjda sedam :P
supermark Posted - 19/11/2014 : 21:51:29
a jesi se raspisao

sto znaci toplo?
i na kakve Djecake mislis?
Poli Posted - 19/11/2014 : 21:33:31

Toplo.


Procitaj i Djecaka, fino napravljeno.


supermark Posted - 19/11/2014 : 19:08:34
Rastura ovaj Petruša,
Papak mi je jedan od najboljih fibri, a ni Zelje ne zaostaju puno
Nadam se da ima Petruša još tako dobrih stripova.... I da će ih Fibra izdati, naravno

Zna li tko kako su primljeni njegovi stripovi u Francuskoj?
Oki Posted - 14/11/2014 : 23:08:52
Totalno "domaća" priča...oduševljava 100%
Just_Charlie Posted - 14/11/2014 : 20:46:39
Imam pitanje, hoćete se igrati?

Zašto je strip nazvan "Mostarske želje?"

(Jelda da se većina sjetila "Mostarskih kiša"..nemoguće je izbjeći asocijaciju.)
Just_Charlie Posted - 13/11/2014 : 15:42:46
Svoje zelje na trenutak ostavljam po strani.
Citajuci odusevljenjem ispunjene komentare, predajem se danas
Mostarskim zeljama.
Imam li u ruci zlatnu ribicu u fontani zelja?
Manabo Posted - 10/10/2014 : 16:53:09
Sve pohvale Petruši za "Mostarske želje", odličan, odličan strip.
S guštom sam ga pročitao. Sad moram nabaviti i "Papka".
stbojan Posted - 20/05/2014 : 20:29:41
Utisak slican kao i za Papak... vrlo emotivno, licno i prilicno lepo “ispricano”… period zivota koji se (pretpostavljam) “ureze” i ostavlja traga…, to jednostavno ne moze, a da se “ne oseti” i u stripu… Nakon citanja, prvi utisak mi je bio i da je mozda mogla jos koja stranica vise, ali taj utisak verovatno potice iz ocekivanja i potrebe da sve ima neki svoj “stripovski” (a ne ipak “zivotni”) kraj… Medjutim, tu je bonus prica koja sasvim “pomaze” u tom smislu… sve zajedno, jako lepo...
Beva Posted - 11/12/2013 : 13:19:08
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Slažen se. I meni odgovara kad domaći autor obrađuje domaće teme, i Evropa mi je genijalan strip.
Šta se poistovjećivanja u potpunosti sa nekin likom tiče, meni su Svagdanja i Evropa otprilike isti.
Nemoj mi reć da se možeš u potpunosti poistovjetit sa Žiletom, Ciglom ili čika Miletom?
Ja se recimo dosta više mogu poistovjetit sa Marcom iz Svagdanje nego sa nekin od likova iz Evrope. Možda čak ne ja osobno, budući neman problema sa napadima tjeskobe, ne bojin se roditeljstva i iman odličan odnos sa roditeljima, ali isto ka šta ti likove i situacije iz recimo Evrope doživljavaš bliskima meni je isti slučaj sa Svagdanjom borbom.
Osin tih nekakvih poveznica sa samin likovima, meni se sviđa šta u Svagdanjoj mogu vidit dosta onoga šta se dešava oko mene.
Gubljenje radnih mjesta, jačanje desnice zbog nezadovoljstva naroda, propadanje brodogrališta, itd...

Kažeš da kod Evrope nema lokalpatriptitma?
Ima, samo ti je lokal malo veći
Nije više Mostar, ali je BiH ili ex YU.

Uostalon, lokalpatripotizam je skroz OK.




Ne znam, bit će da je do toga što sam ih čitao jedan za drugim pa sam očekivao sličan doživljaj...

Ali Svagdanjoj borbi ću se sigurno još vraćati, nije to strip koji pročitaš i zaboraviš...
NESVRSTANI Posted - 11/12/2013 : 10:04:55
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Bogohuliš
Mostarske želje su odlične al mi se ipak ne mogu mirit sa Svagdanjom borbom.
Kod tebe je vjerovatno proradio lokalpatriotizam, vjerovatno se možeš negdi pripoznat ili se možeš vezet uz neka mjesta ali ovo je ka da ja kažen da je Hajduk veći i bolji od Bayerna



Ima vjerojatno i toga, a možda se jednostavno lakše poistovjetim sa stripovima domaćih autora općenito... Lavričeva Evropa je izvrstan primjer toga, a tu nikakav lokalpatriotizam nije prisutan... Mislim da Francuzi ne mogu na isti način gledati na taj strip kao i ljudi iz bivše Jugoslavije jer je mentalitet ipak drukčiji...

Mislim da mi u Svagdanjoj borbi fali to da se ni s jednim likom ne mogu u potpunosti poistovjetiti, njihovi problemi mi nisu toliko bliski i naravno da će na jednog Francuza taj strip ostaviti jači utisak, zbog prisutne socijalno političke podloge... Mostarske želje i Evropa pričaju priče o ljudima koje točno mogu zamisliti, situacijama koje su mi bar donekle bliske, a ispričane su na jako zanimljiv način...

Tako da, donekle si u pravu, ali više u pogledu mentaliteta junaka nego lokalpatriotizma... Ukratko, izgleda da mi odgovara kad domaći autori obrađuju domaće teme...



Slažen se. I meni odgovara kad domaći autor obrađuje domaće teme, i Evropa mi je genijalan strip.
Šta se poistovjećivanja u potpunosti sa nekin likom tiče, meni su Svagdanja i Evropa otprilike isti.
Nemoj mi reć da se možeš u potpunosti poistovjetit sa Žiletom, Ciglom ili čika Miletom?
Ja se recimo dosta više mogu poistovjetit sa Marcom iz Svagdanje nego sa nekin od likova iz Evrope. Možda čak ne ja osobno, budući neman problema sa napadima tjeskobe, ne bojin se roditeljstva i iman odličan odnos sa roditeljima, ali isto ka šta ti likove i situacije iz recimo Evrope doživljavaš bliskima meni je isti slučaj sa Svagdanjom borbom.
Osin tih nekakvih poveznica sa samin likovima, meni se sviđa šta u Svagdanjoj mogu vidit dosta onoga šta se dešava oko mene.
Gubljenje radnih mjesta, jačanje desnice zbog nezadovoljstva naroda, propadanje brodogrališta, itd...

Kažeš da kod Evrope nema lokalpatriptitma?
Ima, samo ti je lokal malo veći
Nije više Mostar, ali je BiH ili ex YU.

Uostalon, lokalpatripotizam je skroz OK.
Beva Posted - 10/12/2013 : 22:31:35
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Bogohuliš
Mostarske želje su odlične al mi se ipak ne mogu mirit sa Svagdanjom borbom.
Kod tebe je vjerovatno proradio lokalpatriotizam, vjerovatno se možeš negdi pripoznat ili se možeš vezet uz neka mjesta ali ovo je ka da ja kažen da je Hajduk veći i bolji od Bayerna



Ima vjerojatno i toga, a možda se jednostavno lakše poistovjetim sa stripovima domaćih autora općenito... Lavričeva Evropa je izvrstan primjer toga, a tu nikakav lokalpatriotizam nije prisutan... Mislim da Francuzi ne mogu na isti način gledati na taj strip kao i ljudi iz bivše Jugoslavije jer je mentalitet ipak drukčiji...

Mislim da mi u Svagdanjoj borbi fali to da se ni s jednim likom ne mogu u potpunosti poistovjetiti, njihovi problemi mi nisu toliko bliski i naravno da će na jednog Francuza taj strip ostaviti jači utisak, zbog prisutne socijalno političke podloge... Mostarske želje i Evropa pričaju priče o ljudima koje točno mogu zamisliti, situacijama koje su mi bar donekle bliske, a ispričane su na jako zanimljiv način...

Tako da, donekle si u pravu, ali više u pogledu mentaliteta junaka nego lokalpatriotizma... Ukratko, izgleda da mi odgovara kad domaći autori obrađuju domaće teme...
Amos Posted - 10/12/2013 : 13:41:51
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Potočiće obavezno pročitat.
Nekako mi se čini da su potcijenjeni a radi se o genijalnom stripu.




Potpis.
Vrhunski strip.

Što se tiče Svagdanje, ni mene nije nešto pretjerano dirnula.
NESVRSTANI Posted - 10/12/2013 : 12:55:27
quote:
Originally posted by jaki

Zar nije?


Je
kasper Posted - 10/12/2013 : 12:12:11
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Potočiće obavezno pročitat.
Nekako mi se čini da su potcijenjeni a radi se o genijalnom stripu.



Potocici su objavljeni ispred svog vremena, svakako jedan od najboljih da sam procitao.
jaki Posted - 10/12/2013 : 12:11:51
Zar nije?
NESVRSTANI Posted - 10/12/2013 : 11:21:23
quote:
Originally posted by Beva

Sad će možda nekima izgledati kao bogohuljenje, ali nakon pročitanih 'Mostarskih želja' 'Svagdanja borba' (također prvi put pročitana) nije imala ni blizu takav efekt na mene...

Kod Petruše me priča potpuno uvukla, zanimalo me što će biti s akterima, ostao mi je onaj osjećaj da hoću još... Crtež, boje, vođenje priče, sve mi je savršeno sjelo...

Vratit ću se ponovno i jednom i drugom stripu, ovaj put ne u tako malom razmaku, pa ću vjerojatno Svagdanju borbu objektivnije procijeniti, zasad mi izgleda da sam ipak nakon tih silnih pohvala očekivao previše...

Mostarske želje su, s druge strane, ispunile očekivanja i to mi je jedan od dražih stripova koje posjedujem... Hvala Petruši na izazvanoj emociji, podsjeti me zašto volim stripove...



Bogohuliš
Mostarske želje su odlične al mi se ipak ne mogu mirit sa Svagdanjom borbom.
Kod tebe je vjerovatno proradio lokalpatriotizam, vjerovatno se možeš negdi pripoznat ili se možeš vezet uz neka mjesta ali ovo je ka da ja kažen da je Hajduk veći i bolji od Bayerna
NESVRSTANI Posted - 10/12/2013 : 11:17:18
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by trolodtroje

Baš volim ove priče i izlete u mladost, što je valjda dokaz da sam star.

Ajde, procitaj sad vec tu Svagdanju borbu. Vratit ce te u mladost.

A mozes i Potocice (mada tu vrijeme tece "u suprotnom smjeru" ).






Potočiće obavezno pročitat.
Nekako mi se čini da su potcijenjeni a radi se o genijalnom stripu.
Beva Posted - 10/12/2013 : 11:11:25
Sad će možda nekima izgledati kao bogohuljenje, ali nakon pročitanih 'Mostarskih želja' 'Svagdanja borba' (također prvi put pročitana) nije imala ni blizu takav efekt na mene...

Kod Petruše me priča potpuno uvukla, zanimalo me što će biti s akterima, ostao mi je onaj osjećaj da hoću još... Crtež, boje, vođenje priče, sve mi je savršeno sjelo...

Vratit ću se ponovno i jednom i drugom stripu, ovaj put ne u tako malom razmaku, pa ću vjerojatno Svagdanju borbu objektivnije procijeniti, zasad mi izgleda da sam ipak nakon tih silnih pohvala očekivao previše...

Mostarske želje su, s druge strane, ispunile očekivanja i to mi je jedan od dražih stripova koje posjedujem... Hvala Petruši na izazvanoj emociji, podsjeti me zašto volim stripove...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000