forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 KOMIKO PREDSTAVLJA> LEDENO DOBA (Nikola de Kresi)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 26/11/2013 : 08:16:33


Poštovani čitaoci, s ponosom predstavljamo novu knjigu Komikovog "Prvog izbora" - Ledeno doba danas jednog od najcenjenijih i nagrađivanijih savremenih francuskih autora - Nikole de Kresija. Ledeno doba je jedna antiutopijska, futuristička avantura, puna duha i humora, sarkazma i šarma. Producirana u saradnji sa Muzejom u Luvru, prva je knjiga iz sada već čuvene serije u kojoj velikani savremenog stripa inspiraciju pronalaze u verovatno najčuvenijem muzeju sveta. Posle de Kresija o Luvru su stripove nacrtali i Bernar Isler, Matje, Enki Bilal, David Prudom...


Tehnički podaci:

„PRVI IZBOR“

LEDENO DOBA
Tekst i crtež: Nikola de Kresi
Glavni urednik: Vuk Marković
Prevod: Goran Kostrović
Strana: 80
Štampa: u boji
Format: 17×24 cm
Povez: tvrdi
Cena: 1100 dinara
24   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
anto Posted - 30/09/2019 : 10:52:40
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Peyo

Moram ovo pročitati.

Ako je barem blizu Salvatoreu bit ću zadovoljan.


nažalost,ni blizu - doduše,pročitao sam samo prvi album S. (uskoro ću i preostale),ali ovo je druga liga;barem meni.




Koji je druga liga? I u kom smislu - iznad ili ispod?



[quote author=Anto link=topic=20444.msg393048#msg393048 date=1403341100]
Sve do 52. stranice strip mi je bio dobar - postapokaliptični sf sa odličnim dijalozima te sjajnom idejom.A od te stranice sam pomalo zbunjen neočekivanom konverzacijom svinjolikog kučeta Hulka sa statuama iz muzeja;ni ovaj deo stripa mi nije loš, ali sam očekivao da će mi kraj dati neka objašnjenja, ali me je tek sam završetak potpuno zbunio i pomalo razočarao.
Šta znam;nije loše Ledeno doba, ali nije baš moja "šoljica čaj".

Podsetio me strip u nekom trenutku na Bilalov Animalz, iako sa njim osim postapokaliptične ideje nema dodirnih tačaka.

I još da dodam da mi umanjeni format ovde i nije naškodio užitku čitanja/gledanja stripa (kao što mi jeste kod Tišine).

[/quote]

eh,sad se podsetih da mi je smanjeni format ovde nije predstavljao problem - izvinjavam se na omašci.
KOMIKO Posted - 30/09/2019 : 08:40:48
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Peyo

Moram ovo pročitati.

Ako je barem blizu Salvatoreu bit ću zadovoljan.


nažalost,ni blizu - doduše,pročitao sam samo prvi album S. (uskoro ću i preostale),ali ovo je druga liga;barem meni.




Koji je druga liga? I u kom smislu - iznad ili ispod?
anto Posted - 29/09/2019 : 14:07:23
quote:
Originally posted by Peyo

Moram ovo pročitati.

Ako je barem blizu Salvatoreu bit ću zadovoljan.


nažalost,ni blizu - doduše,pročitao sam samo prvi album S. (uskoro ću i preostale),ali ovo je druga liga;barem meni.

i minus za mali format.
Shaner Posted - 28/09/2019 : 13:55:15
quote:
Originally posted by Peyo

Moram ovo pročitati.

Ako je barem blizu Salvatoreu bit ću zadovoljan.


Meni je ostalo u sjećanju kao zaokruženije od Salvatorea pa samim tim i nešto bolje. Mislim da se nećeš razočarati.

Peyo Posted - 28/09/2019 : 13:45:52
Moram ovo pročitati.

Ako je barem blizu Salvatoreu bit ću zadovoljan.
Gil-galad Posted - 28/09/2019 : 02:26:07
zarmix Posted - 01/07/2017 : 14:22:35
Ne sviđa mi se način na koji je ovaj lik lud.
Mrkva Posted - 01/07/2017 : 08:42:31
quote:
Originally posted by stbojan

prilcno sam toga ocekivao od Ledenog doba, ali nekako ostadoh na kraju malo i razocaran... odlicna ideja, ali utisak je da potencijal iste nije iskoriscen do kraja i na najbolji nacin... vec da je sve ostalo na pukom prikazu i nabrajanju (moguce) izgubljenih/zaboravljenih umetnickih dela i istorije postojanja... "mali" omaz "velikom" Luvru i "stvaranju" uopste, donekle povrsno realizovan...



Potpisujem da strip ne doseze koliko bi htio/mogao.
Meni je najbolja bila ta ljubavna prica između jedine zene u ekspediciji i SVIH ostalih muzjaka, ukljucujuci i "psa" (zapravo svinjopsa). Uzasno je zabavan taj svemir koji je stvoren, ekspedicija i profil pojedinaca u njoj sjajan, ali sam kraj - razocarava. Kad sam vec uvucena u taj fascinantni svemir, barem da je dulje trajalo. Rijec "nedorecen" je ovdje najprikadnija. Ne mogu nista konkretno zamjeriti samom stripu, osim da nije dosta, da je puno nejasnoca, da se pred kraj forsira taj imaginarij zato da se ne mora baviti konkretnim SF pitanjima - tko, sta, kako, zasto.
Ako se htjelo u hommage Louvreu, onda skratiti prvi dio i to znacajno, a produljiti taj drugi, didakticki dio gdje skulpture krenu govoriti sa svinjopsom. Ako se htjelo u SF, onda skroz izbaciti drugi dio, razraditi setting i napraviti dva ili tri dijela stripa. Svejedno, meni je bas bio vrckav i zabavan strip za procitati i drago mi je sto ga imam, no ne planiram mu se u skorije vrijeme vracati.
stbojan Posted - 30/06/2014 : 23:32:35
prilcno sam toga ocekivao od Ledenog doba, ali nekako ostadoh na kraju malo i razocaran... odlicna ideja, ali utisak je da potencijal iste nije iskoriscen do kraja i na najbolji nacin... vec da je sve ostalo na pukom prikazu i nabrajanju (moguce) izgubljenih/zaboravljenih umetnickih dela i istorije postojanja... "mali" omaz "velikom" Luvru i "stvaranju" uopste, donekle povrsno realizovan...
Boston Jack Posted - 14/06/2014 : 16:29:15
Čini se odlično!
danielp Posted - 12/06/2014 : 17:10:07
quote:
Originally posted by KOMIKO

Na 07:15 Mlađa i Daško u Uzbudilniku (12. 6.) pričaju o Ledenom dobu Nikole de Kresija.

http://www.b92.net/radio/najave.php?cid=66#n3629


nisam slušao jbg. a slušam ih skoro svako jutro...
KOMIKO Posted - 12/06/2014 : 16:04:22
Na 07:15 Mlađa i Daško u Uzbudilniku (12. 6.) pričaju o Ledenom dobu Nikole de Kresija.

http://www.b92.net/radio/najave.php?cid=66#n3629
mr murdoc Posted - 20/02/2014 : 17:29:02
Zanimljivo..stavljam na listu
KOMIKO Posted - 20/02/2014 : 08:10:44
Recenzija Ledenog doba objavljena u listu Danas 19. 2. 2014.
Napisala Anica Tucakov.

KOMIKO Posted - 19/02/2014 : 12:17:41
Прилог о Леденом добу Николе де Кресија - субота, 15. фебруар 2014.
На 17.00 минута

http://media.rtv.rs/sr_ci/dva-lica-urban/5374
KOMIKO Posted - 11/02/2014 : 16:33:22
Tekst Aleksandra Manića o Bilalovoj knjizi i Luvrovoj ediciji koju je otvorilo Ledeno doba De Kresija:

Fantomi Bilalovog stvaralaštva

Knjiga i izložba "Fantomi Luvra", Enkija Bilala samo na prvi pogled izgledaju kao zanimljiv projekat

Fantomi Luvra (Futuropolis/Louvre Editions), knjiga zamišljenih portreta iz četkice poznatog strip autora Enkija Bilala, pojavila se u francuskim knjižarama pred novogodišnje praznike, u vreme kada se kupuju pokloni i kada lepe knjige i slikovnice uspevaju da povećaju svoje tiraže. Istovremeno, u pariskom muzeju Luvr, organizovana je i izložba originala iz knjige, koja će trajati do 18. marta.


Pre osam godina, u saradnji sa Futuropolisom, muzej Luvr je odlučio da svake godine dâ priliku jednom od oprobanih strip majstora, da po svom nahođenju napravi strip u kome će muzej Luvr ili zgrada muzeja imati značajno mesto. Tako je Nikola de Kresi zamislio post-apokalitičnu priču u kojoj preživeli ljudi slučajno nalaze zatrpane ruševine muzeja. Iler je zgradu Luvra stavio u središte dramatičnih događaja francuske Revolucije, dok je David Pridom zamislio šetnju muzejem u kojoj je prikazao ponašanje posetilaca...

Za razliku od drugih autora ovog dugogodišnjeg projekta, Bilalova slikovnica "Fantomi Luvra" nema nikakavu priču, nego je u pitanju koncept. U prvom delu svog projekta, Bilal je napravio četiri stotine fotografija dela izloženih u muzeju, muzejskih sala i ambijenata. Odabravši 22 klišea, on je načinio fotografije veličine 50 x 60 cm, ne na papiru, nego na platnu. Potom je neposredno na fotografijama akrilikom i pastelom slikao portrete. Sledeći korak bilo je pisanje kratkih biografija naslikanih likova, u šest stotina reči.

Knjiga i izložba "Fantomi Luvra" samo na prvi pogled izgledaju kao zanimljiv projekat. Prilikom pomnije analize, u oči padaju dva elementa. Slikarski, Bilal se trudio da njegovi portreti imaju prepoznatljiv pečat njegovog, svima poznatog stila. Nepotrebno je raspravljati o njegovom zanatskom umeću, jer je ono među najboljim u strip svetu. Međutim, trudeći se da zamišljeni fantomi fantomski izranjaju iz fotografije, Bilal je ustanovio kompozicioni šablon koji se ponavlja 22 puta.

Drugi element su Bilalove biografije zamišljenih likova, čiji je život na neki od načina bio povezan ili sa sâmim umetničkim delom, ili sa autorom dela. Biografije su napisane po istom šablonu, a oživljavanje likova se vrši kroz brzi opis života, davanje nevažnih materijalnih podataka, beleženje datuma i časova, da bi se stiglo do trenutka koji je povezan sa prikazanim delom.

Najskuplji živi strip autor

Sasvim prirodno, čitaoci knjige i posetioci izložbe mogu da se zapitaju čemu služi ovaj neinventivan projekat u opusu velikog strip majstora Enkija Bilala. Vrlo brzo u oči upada komercijani potencijal Bilalovog preduzeća. Naime, otkako je Bilal 2007. godine na aukciji pariske kuće Artcurial prodao jednu svoju ilustraciju velikog formata za 177.000 evra i uspostavio svetski rekord za živog strip majstora, njegov pristup stvaralaštvu se promenio i okrenuo ka finansijskom aspektu.

Strip album Animal'z, objavljen 2009. godine u Francuskoj (Casterman) i Srbiji (Veseli četvrtak), pronašao se, vrlo brzo na aukciji Artcuriala. Čitav album, odnosno 350 prizor-polja ponuđeni su kolekcionarima diljem sveta. Prodalo ih se oko 250 za sumu od milion evra. Novac koji je ostao autoru, posle isplate troškova aukcijske kuće, bio je znatno veći od honorara zarađenog prodajom albuma.

Potom se Bilal odlučio da iz stripa pređe u slikarstvo i tako da unovči svoju planetarnu slavu. Naslikao je 15 platna većeg formata i posle komercijalnog izlaganja u više gradova, ove slike, nazvane serijal Oksimor, oktobra prošle godine, prodale su se na aukciji Artcuriala za 1,5 miliona evra.

Problem sa Bilalovom novom karijerom u slikarstvu nije njegovo znanje i tehnika, nego njegov pristup. Njegova slikarska platna su, u stvari, ilustracije velikog formata, u kojima su tretirani elementi iz njegovih stripova. Na taj način, on je obezbedio prepoznatljivost i kupcima ponudio da kupe, prvenstveno, jednog Bilala, a ne umetničko delo.


Od umetničke slobode do komercijalne neslobode

Po Markuzeovim rečima, umetnost odražava neslobodu pojednica u neslobodnom društvu. Kada bi ljudi bili slobodni, umetnost ne bi bila izraz njihove slobode. Suprostavljajući se, umetnik postiže svoju autonomiju. Pune dve decenije, Bilalovo stvaralaštvo izgledalo je kao ilustracija Markuzeove analize. Krajem 70-ih godina prošlog veka on se upustio u avanturu slikanja stripova neposrednom upotrebom akrilične boje, gvaša, pastela i tuša. Potom je, sredinom 90-ih godina, ponovo učinio pomak u odnosu na klasično strip crtanje. Umesto table koja sadrži niz prizor-polja, on ih je slikao na posebnim kartonima, većeg formata, te ih je skenirao i ujedinjavao u strip table. Kompozicije kadrova su postale apstraktnije, elipse su postale radikalnije, narativni prosede je nalikovao književnom. Pored inovacija u strip stvaralaštvu, Bilal je uspeo da stvori sopstveni vizuelni pečat, lako prepoznatljiv vrlo širokoj publici.

Bilo je to vreme bez kompromisa.

Ne volim svu tu špekulaciju koja proizilazi iz prodaje tabli i faunu koju privlači novonastalo tržište, kazao je Bilal 1984. godine kada su njegovi originali počeli da zanimaju imućnije kolekcionare.

Međutim, uprkos početnoj ideji Bilala da, kroz inovaciju i destrukciju, naruši poredak koji je vladao u strip umetnosti, on je, pre desetak godina, lagano uplovio u jednodimenzionalni, potrošački svet. Na taj način, on je ojalovio sopstveno stvaralaštvo i pretvorio ga u robnu marku.

Bilalovo poslednje stvaralačko preduzeće, upravo u sebi nosi sve odlike uspešne i luksuzne robne marke. Prepoznatljivost je obezbeđena kroz ostajanje u najčistijem bilalijanskom vizuelnom svetu. Prihvatljivost za publiku je obezbeđena kroz brzo shvatljive motive, nezavisno od duhovne i emotivne otvorenosti posmatrača. Poželjnost je stvorena kroz ograničeni broj originala, a tržišna vrednost je podignuta kroz referentnu knjigu i izložbu u jednom od najlepših muzeja sveta.

Može se pretpostaviti da će Bilalove slike iz serije Fantomi Luvra da se na jesen pojave na aukciji, po cenama od pedesetak hiljada evra. Kupci će najverovatnije, uz svaki portret, dobiti lepo ukoričenu ili uramljenu biografiju, potpisanu rukom autora koji će, sasvim zasluženo, da inkasira oko milion evra.

Čitava priča me je neodoljivo podsetila na posprdnu pesmicu iz mog detinjstva: Borio se, borio i u keks pretvorio, heroj naš Josip Kraš.


http://www.balkanmagazin.net/slikarstvo/cid151-59380/fantomi-bilalovog-stvaralastva
KOMIKO Posted - 30/01/2014 : 23:16:10
Jedan kratak osvrt na Ledeno doba. Smiley

http://punjenipaprikas.com/nikola-de-kresi-%E2%80%9Eledeno-doba%E2%80%9D
DKoor Posted - 27/11/2013 : 20:56:29
Hvala ljudi .

Odlučio sam da mi se sviđa strip, nabavljam ga.
KOMIKO Posted - 27/11/2013 : 13:03:04
Evo i oglednih stranica ovde>

http://www.scribd.com/doc/187546216/Nikola-de-Kresi-Ledeno-Doba
bosancicigor Posted - 27/11/2013 : 11:55:30
Imaš ovdje par strana

http://www.amazon.com/Glacial-Period-Louvre-Collection-Nicolas/dp/1561634832


@
axle munshine

eh, originalni format....od tih snova sam ja odavno odustao.
DKoor Posted - 27/11/2013 : 09:34:37
Djeluje interesantno.
Ima li neki preview za strip?
Tabla-dvije barem?
axle munshine Posted - 27/11/2013 : 00:19:06
Lepo iznenadjenje od Komika...
Al opet taj mali format, gde sad nestade originalni francuski "grand format"...
KOMIKO Posted - 26/11/2013 : 23:25:02
Ne planiramo sve nikako, mozda još poneki.
Videcemo. Sad smo usredsređeni na De Kresija.
bosancicigor Posted - 26/11/2013 : 12:06:52
Nice!
Koliko je do sada naslova iz ove serije izašlo i planira li ih Komiko sve objaviti?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000