forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 "STRIP REVIJA Večernjeg lista" broj6-- 23.02 2014-

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Lastan Posted - 24/09/2013 : 12:01:42
STRIP REVIJA U DNEVNIM NOVINAMA!



U nedjelju 23.02 2014 godine na svim kioscima u Hrvatskoj: Strip revija Večernjeg lista br.6 + Večernji list za samo 9,90 kn!!!!!!!!!!!

















---------------------------------------------------------------------





----------------------------------------------------------------------







--------------------------------------------------------------------






U nedjelju 29.rujna(listopad) 2013. čitatelji Večernjeg lista moći će u popularnom dnevniku pronaći nešto nesvakidašnje za dnevne novine - strip magazin od 64 stranice ispunjene vrhunskim stripovima domaćih i stranih autora."Strip revija Večernjeg lista" zajednički je projekat Večernjeg lista i zagrebačke udruge prijatelja stripa Stripforum.

Strip revija Večernjeg lista će izlaziti jednom mjesečno svake zadnje nedjelje u njesecu umetnuta kao prilog u Večernjem listu i prodavat će se za samo 3,00 kn (ukupno 10,00 kn za komplet)!Narednih dana do izlaska novog broja prodavat će se na kioscima po cijeni 9,90 kn primjerak.

Format A4,crno-bijelo,meke korice,64 stranice.........
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 05/10/2023 : 22:07:02
Senka iznenađujuće o istarskom vinu:

https://www.stripovi.com/recenzije/price-iz-baze-drugdje-pibd-vczs-5b-put-vina/3096/
Poli Posted - 09/05/2014 : 14:55:38

Ima galebova i u Ljubljani, pa i u Mariboru, a najblize more je preko 100 km, u slucaju Mb preko 200 km. ;)


mogorovic Posted - 09/05/2014 : 14:19:43
Ispričavam se duboko za Galebove. Obzirom da je tu i rijeka St. Lawrence, točnije "vodeni put" (sustav rijeke i kanala), u kojem se izrazito miješa morska voda sa slatkom, mogao sam, eto, i sam zaključiti da tu galebovi mogu pronaći svoje stanište. Još jednom isprika za taj detalj.
Otto Kraus Posted - 09/05/2014 : 13:11:03
Ja sam bio uvjeren da se den deri vratio na forum u velikom stilu,kad ono...mogorovic.
rommel Posted - 09/05/2014 : 07:49:06
mogorovic Posted - 08/05/2014 : 23:19:14
Žao mi je što se rommel toliko uzbudio zbog mojega negativnog mišljenja o kvaliteti stripa Posljednja granica, ali, ako je dobro pratio, sve primjedbe sam, uglavnom, argumentirao primjerima iz stripova Borisa Talijančića. Drago mi je da rommel vidi napredak u njegovom likovnom izrazu, međutim, on je u dvadesetak godina, koliko je prošlo od Jeseni Avara, jedva primjetan. Slažem se da sam manjim dijelom dao osvrt na Posljednju granicu, a većim na Neretljanskog ratnika. To je jednostavno zato, što je prvi strip kompletiran i objavljen, što ne znači da se ne može komentirati 15 objavljenih stranica (dakle trećina) novog stripa, tim prije što je to dovoljno materijala za uvidjeti što je grafičko-likovni dvojac napravio. Kod scenarista je to teže, jer je priča nepredvidljiva, može u posljednjih 30-ak stranica krenuti u dobrom ili lošem smjeru. No, kod crtača i kolorista je teško očekivati da će iznenada promijeniti stil i grafičko-likovno znanje i prirediti nam nešto novo i bolje do kraja stripa. Onome tko imalo o stripu, pogotovo njegovom crtačkom zanatskom dijelu zna, to je savršeno jasno. Stog dopuštam i Tontovu mogućnost, da Peko kao scenarist do kraja zabljesne, kao najsvjetlija autorska karika u ovoj priči. Nisam ja kritičar, još manje samozvani. Samo sam na ovom forumu izrazio svoje mišljenje o stripu, valjda je to dopušteno. Iskreno, na to me je ponukalo upravo ono što je Tonto izrekao, a to je, da se rasprave i razmjene mišljenja na ovom forumu, u zadnje vrijeme, svode samo na neargumentirane pohvale svakom uratku, pa i očitoj škrabotini (ne mislim da je ovaj strip škrabotina! Dapače, nisam nikada rekao da je loš, nego dobar, ali ne odličan). Začuđuje me impulzivna reakcija o nekakvim "interesima". Da imam interesa, bilo bi mi stalo da se zna tko to imenom i prezimenom nešto i zbog čega zastupa, no ja sam samo jedan običan član foruma, koji je kao i polovina članova iskoristio svoje diskrecijsko pravo da ne dajem svoje osobne podatke, što je valjda dopušteno. Osobno mislim, da je to korektnije od one "polovine preostale polovine", koji su svoj osobni karton ukrasili izmišljenim imenima, državama, gradovima i zanimanjima. Moje vam ime i podaci, većinom ne bi mnogo značili. Moja vokacija, te reference o poznavanju ove materije, već bi. Eto, samo malo da ipak otkrijem, na visokoškolskoj ustanovi, koju sam davno završio, apsolvirao sam, između ostalog, i kolegij "crtanje", odličnom ocjenom, kod dvojice hrvatskih akademika, koji su mi bili profesori. Ovo govorim, zbog zanimljivog kurioziteta (naravno, u pitanju je strip), jer sam, kao slobodnu likovnu temu, kod spomenutog HAZU dvojca, izradio strip od 4 stranice, koji ih je toliko oduševio, da sam jedini na godini bio oslobođen obaveznog ljetnog kolokvija! To je bilo još u drugoj polovini 80-ih godina prošlog stoljeća.
No, dosta o prisjećanju na lijepe studentske dane, vratimo se komentaru na strip Posljednja granica, obzirom da se rommel žali da sam malo o njemu rekao. Nitko ne kaže, ponavljam, da autori stripa ne zaslužuju biti prezentirani ovim svojim radom, ali svrsishodno je reći, a to može najviše koristi njima samima, da greške postoje, kao i uzroci, koji se mogu otkloniti. Poštenije je to , rommele, nego "sladiti" poput tebe, neargumentirano, samo zbog nekakvih osobnih poznanstava sa autorima (pretpostavljam još sa Mafesta). To im neće pomoći, nego konstruktivna kritika, koja možda i zvuči ponekad surovo, ali ako je argumentirana, onda je, na nečiju žalost, istinita.
Kakav je to vidan napredak, u dvadesetak godina crtanja, kada se onako nacrta vizura na grad Montreal, sa onim naherenim, naivno nacrtanim kućicama, koje ne odgovaraju gradu od 9000 stanovnika (Peko se tu potrudio doći do podatka iz popisa 1801.godine, bravo Peko!!), a da nema onih jedrenjaka u prednjem planu, neupućenom bi se činilo da je u pitanju pitoreskno dalmatinsko mjesto, sa bezbroj razvučenih ležaljki na plaži (mislim na nevješto prikazane kanue izučene na obalu). O nedefiniranoj fizionomiji onih dvaju crkvenih zvonika i groteskno nacrtanim križevima na njima, neću niti govoriti. Nepoznavanje perspektive je evidentno, na već ranije prikazanom kadru eksterijera krčme, koja, kada se izvan stripa gleda kao zasebna slika, izgleda kado rad s izložbe učenika 7 razreda. Ovo ne karikiram, moja nećakinja iz 7 razreda doslovce na istoj razini crta arhitektonske oblike, čak joj je crtež zagrebačke katedrale nagrađen i objavljen na internetu! Da Boris ne poznaje perspektivu, a o tome mogu govoriti s punom kompetencijom, jer je perspektivo crtanje svakodnevnica u mojem profesionalnom opusu, vidi se u njegovom sustavnom izbjegavanju kadrova sa jasnim horizontom, jer bi se to nepoznavanje tako lakše otkrilo. Njegovi kadrovi uglavnom završavaju siluetom reljefa, a kada ih ne može izbjeći, kao na primjer na 9. stranici, kada gospoda ispraćaju sa mula jedrenjak, vidi se kardinalno nepoznavanje geometrijskog principa perspektive. Dovoljno je pogledati nesuvisao smjer pružanja dasaka mula, pod nogama aktera, da se to jasno uoči. No, to Boris popuni detaljima koji odvuku pažnju, kao što su mnogobrojni galebovi, gotovo u svakom kadru (Bože, galebovi na rijeci, u Montrealu! Valjda su galebovi, iako im tu nije mjesto, nema nigdje mora. Zasigurno jesu, jer Boris odlično crta ptice i životinje, pogledajte kako je malo kasnije prekrasno nacrtao patke u letu i gavrana!). Svakako, pleada glavatih ljudi, koji, kad sjede, nemaju vrat, i slične pogreške, da dalje ne nabrajam, ne ulijevaju nadu da će se nešto u preostale dvije trećine stripa popraviti, što ne znači da ja, kao stripoljubac, osoba koja se na akademskoj razini profesionalno izražava crtežom svaki dan, te čovjek koji 30-ak godina crta strip, ne smijem to primijetiti. Ne branim niti drugima da se bave stripom i kritikom, kao ni rommelu, koji na ekonomskom fakultetu nije sigurno ništa učio o crtanju i stripu pa je (svejedno neću reći samozvani) kritičar i to dobar. Ne sporim niti pravo Milku Peki da je scenarist, početnik i to dobar. Iako mislim da mu njegova poezija i literarne doskočice neće tu puno pomoći u razvoju, kao ni srednja ekonomska škola ,koju je završio, niti čitav radni vijek, koji je proveo kao običan prodavač novina u kiosku. Ove podatke ne navodim da bih nekoga omalovažavao, već da bih apostrofirao kakvi potencijali se nalaze u "običnim" ljudima. Svako znanje i zanimanje je pošteno. Problem je u ljudima, njihovoj iskrenosti i nesavladanim frustracijama. Što se mogorovića tiče, svi ste dobrodošli kao crtači , scenaristi, kritičari, koloristi, svi koji nešto znate o stripu i strip beskrajno volite. Samo budite iskreni u svemu što u tom pogledu radite, pogotovo u međusobnoj komunikaciji, jer tako jedino jedni drugima pomažemo. I najljuća kritika mora biti argumentirana, jer, kao takva, u dubini krije poriv za pravim napretkom. Stoga ne očekujem da će se svima svidjeti moj stav, kao niti stavovi drugih. Možda se mogu slagati sa Tontom ili Johnny Difoolom, pošto smo na bliskim valnim dužinama, što ne znači da se moram slagati sa rommelom, ili s nekim drugim, što opet ne znači da se ne možemo približiti u stavovima jednom.
Usput, da se referiram na Tontov stav o koloristu. Slažem se s tobom, na prve dvije stranice to još funkcionira (ne mislim pri tom na onu uvodnu sa zavijajućim kojotom), sva dalje postaje slatkasto, sa prezasićenim bojama, sličnije koloriranju slikovnica.
Ispričavam se svima na epskoj opširnosti, no cijeli dan sam crtao i pisao u svojem uredu, pa sam sebi malo, u ove kasne sate, dao oduška, ne zamjerite.
Johnny Difool Posted - 07/05/2014 : 22:21:22
Slažem se, a i gore sam to naveo, da Talijančić vidno napreduje. (edit: na temelju onog njegovog što sam čitao, a toga nema puno, nisam čitao ni Bornu ni Hamerfall, a Jesen Avara je bila davno).
I Peka dosta cijenim, pa mi je ova trećina Posljednje granice sasvim dobra.
Mogorović je dao svoje mišljenje, dominantno je prilično negativno uz poneki rijetki plus, ali to su njegovi legitimni stavovi na koje ima pravo i koje je dosta detaljno obrazložio.
E sad, ne vidim smisao u napadanju nečije negativne kritike i u potezanju pitanja motiva i pozadine iste, odnosno u nastupu ad hominem, makar se taj hominem krio iza nicka.
Zar bi svi o nečemu, u ovom slučaju o Posljednjoj granici, morali misliti isključivo pozitivno i pisati samo afirmativno?
Osobno sam uvijek za argumentirane i utemeljene konfrontacije, s naglaskom na pridjevima "argumentirane" i "utemeljene".

Tonto Posted - 07/05/2014 : 22:16:02
Kakvi interesi, što ti trabunjaš? Ovo je jedna zdrava i konstruktivna rasprava o stripu i njegovim autorima, ljudi iznose svoja mišljenja i argumentiraju ih za razliku od velike većine postva na ovom forumu. Zar ne smijem reći da mi se nešto ne sviđa ako mislim tako... ili je ovaj forum rezerviran samo za "bravo, bravo" i uvlačenje u guzice, ako je tako onda dobro neću više pisati... i da, ako nekog prozoveš onda bi te trebalo zanimati koga si prozvao. Ne, nisam priznao da Talijančić napreduje jer se to ovdje ne vidi. Crtež je jedva malo bolji od "Jesen Avara" i napretka gotovo da nema. Ne znam kad je crtano, ali ako je nedavno onda je u odnosu na Hammerfall i debelo nazadovanje. Za razliku od mogorovica koji koloristu vidi kao najsvjetliju točku meni je to ipak scenarist koji još uvijek ima šanse napisati poštenu i dobru priču.
rommel Posted - 07/05/2014 : 21:28:42
detaljna analiza jeste ali čega? najmanje Posljednje granice i to zapravo tek početka albuma o kojem se pričalo -...i to odma takvim drvljem i kamenjem da se čovjek zapita koji su zapravo interesi samozvanih kritičara (moram upotrijebiti riječ samozvani jer niti znam niti me zanima tko se krije iza nickova istih) a recimo da čovjeku uopće nije priznato da napreduje sve više i više i da zapravo i on i Milko (kojemu osim čitatelja i ljubitelja stripova (što mu je eto priznato) daleko više u scenarističkom djelu pomaže njegovo iskustvo pisca i poete - i zapravo me to tako asocira na jedan drugi primjer kad se sjetim kako su izgledali prvi morrisovi talični (i to oni bez goscinnyja) - vjerojatno bi s takvim grubim (kvazi stručnim a više plamenorigajučim) načinom razmišljanja - zauvijek bi si uskratio taj fenomenalni strip...ili kako je neko danas vrlo lucidno primjetio u razgovoru samnom - PRATT JE IMAO SREĆE DA NIJE HRVAT... shvatite tko kako hoće ovu opasku - ja imam velika nadanja od posljedneje granice - očekujem dugu kvalitetnu pametnu priću - kad bi tražio filmski pandan rekao bih Leanovsku iz doba Lawrence ili Mosta - jer mi baš i djeluje nekako tako...i znam da Peko i Talijančić neće razočarati...
Johnny Difool Posted - 07/05/2014 : 12:12:33
quote:
Originally posted by mogorovic

Talijančić, ustvari, ima problem sa očiglednom impulzivnošću. Nesuzdržanom željom da što prije završi strip. Imam njegovog Bornu, Neretljanskog ratnika, vidio sam i kadrove i stranice Hammerfalla, a eto, priliku i pratiti ovaj početak Posljednje granice. Od trojca koji radi ovaj strip (scenarist, crtač i kolorist), Talijančić je, nažalost, najslabija karika. Milko Peko se, inače početnik u scenarističkom stripovskom izražavanju (iako cjeloživotni konzument i kolekcionar stripova s nevjerojatnom kolekcijom stripova), pokazao veoma nadobudnim i studioznim scenaristom, sa izraženom željom dociranja čitatelja kroz strip, čemu svjedoče brojne fusnote, kojima i izvan naracije stripa želi objasniti bitne pojmove iz života nepoznatog zapada onoga vremena. To je rijetkost danas, nekada zabilježena kao pojavnost u najboljim starijim serijalima francusko-belgijske škole. Kolorist je odradio lavovski dio posla na onim dijelovima stripa koji, očito, Talijančića nikada nisu zanimali, a to je - pozadina! Čovjek je doslovce "oslikao" (a ne kolorirao!) kompletne vodene površine (mora i rijeke), sva neba i livade. Netko bi mogao reći da je to i dogovor autorske trojke, međutim, tko je vidio ranije Talijančićeve radove, svjestan je da je to rezultat crtačeve površnosti. Za Borisa je definitivno jasno jedno. A, to je, da njega prvenstveno zanimaju kostimirani srednjovjekovni likovi, oklopi, štitovi, oružja, vojne i konjske opreme, u statičnim ili dinamičnim pozama, osobito u masovnim scenama bitki. Sve ostalo ga ne zanima! Jer, kako objasniti, da crtač, koji se istinski potrudi prostudirati srednjovjekovnu odjeću i opremu starih Hrvata, Avara, Vikinga, a eto i ranih osvajača divljeg zapada, crta šume u pozadini na đačkoj razini, kao zašarane klupčaste oblike, sa nekakvim neuvjerljivim nožicama, koje bi trebale biti debla (pogledajte, recimo zadnjih nekoliko stranica Neretljsnskog ratnika). Na isti način prikaže litoralnu obalu Makarskog primorja, na kojem se bitka odigrala, kao nesuvislu aglomeraciju kongulastog kamenja, kakvog nigdje nema na srednjodalmatinskoj obali, a sam je iz tog kraja (živi nekoliko kilometara od mjesta odigravanja bitke protiv Mlečana!). Također je njegovo more (valovi, na primjer) čisti izraz brzine i površne, neodoljive želje da prijeđe na sljedeću sliku, gdje će guštati u crtanju svog novog viteza s mačem u ruci. Strip je umjetnost za strpljive. Zbog toga je Talijančić, kao nositelj ovog stripa, samo dobar crtač, ne odličan (čak niti vrlo dobar). Pogledajmo, recimo, jednog Julesa, ili Bekera, u iscrtavanju studiozno proučenih elemenata pozadine, osobitno arhitekture. Kakvi su zamci i zidine u Zaviši, a kakve je splitske zidine u Neretljanskom ratniku Talijančić nacrtao? Da ne govorimo o vanperspektivnim črčkarijama starohrvatskih neretljanskih naselja (odmah na prvoj stranici Ratnika!), kao i površno naivno nacrtanoj krčmi u Posljednjoj granici, sa diletantski (opet đački) nacrtanim škurama na prozorima, bočnim prozorom izvan linije onih na glavnom pročelju, a da o perspektivi ne govorimo! Ponavljam, kolorist spašava ovaj strip, on je dobitna kombinacija ovog uratka, stoga mu je mjesto u Strip reviji. Sve ovo, naravno, ne znači da Talijančić na treba crtati i objavljivati stripove. Na koncu konca, tko mu može osporiti činjenicu da za Dupuis crta Hammerfall!? Potencijal, i to međunarodni očigledno ima. Ali, nije ništa više od jednog dobrog crtača. Slažem se i s primjedbom o kopiranju Hermannovih kadrova, ali i s činjenicom da se, kako se čini, strip crta samo zbog tih nekoliko kadrova! Kako objasniti, opet na primjeru Neretljanskog ratnika, onu nesuvislu, zbrljanu zadnju stranicu, na kojoj je, u jednoj sporednoj sličici, prikazana smrt, odnosno pogibija mletačkog dužda Petra I Candiana. Pravi autor (tu je i Pekina pogreška!) morao bi shvatiti bit i povijesne posljedice te pogibije, pa prikazati agoniju mletačkog tlačitelja kroz kadrove na čitavoj jednoj stranici. Da ne govorimo o upropaštenom zadnjem kadru, gdje se s uzvisine vidi bojno polje "post festum", zagrađeno s dva nepotrebna dijaloška kadra, koji su apsolutno uništili završetak čitave priče.





Svaka čast na detaljnoj analizi, nakon što se album zaokruži mogao bi je pretvoriti u recenziju.

Tonto Posted - 07/05/2014 : 11:11:09
quote:
Originally posted by mogorovic

Talijančić, ustvari, ima problem sa očiglednom impulzivnošću. Nesuzdržanom željom da što prije završi strip. Imam njegovog Bornu, Neretljanskog ratnika, vidio sam i kadrove i stranice Hammerfalla, a eto, priliku i pratiti ovaj početak Posljednje granice. Od trojca koji radi ovaj strip (scenarist, crtač i kolorist), Talijančić je, nažalost, najslabija karika. Milko Peko se, inače početnik u scenarističkom stripovskom izražavanju (iako cjeloživotni konzument i kolekcionar stripova s nevjerojatnom kolekcijom stripova), pokazao veoma nadobudnim i studioznim scenaristom, sa izraženom željom dociranja čitatelja kroz strip, čemu svjedoče brojne fusnote, kojima i izvan naracije stripa želi objasniti bitne pojmove iz života nepoznatog zapada onoga vremena. To je rijetkost danas, nekada zabilježena kao pojavnost u najboljim starijim serijalima francusko-belgijske škole. Kolorist je odradio lavovski dio posla na onim dijelovima stripa koji, očito, Talijančića nikada nisu zanimali, a to je - pozadina! Čovjek je doslovce "oslikao" (a ne kolorirao!) kompletne vodene površine (mora i rijeke), sva neba i livade. Netko bi mogao reći da je to i dogovor autorske trojke, međutim, tko je vidio ranije Talijančićeve radove, svjestan je da je to rezultat crtačeve površnosti. Za Borisa je definitivno jasno jedno. A, to je, da njega prvenstveno zanimaju kostimirani srednjovjekovni likovi, oklopi, štitovi, oružja, vojne i konjske opreme, u statičnim ili dinamičnim pozama, osobito u masovnim scenama bitki. Sve ostalo ga ne zanima! Jer, kako objasniti, da crtač, koji se istinski potrudi prostudirati srednjovjekovnu odjeću i opremu starih Hrvata, Avara, Vikinga, a eto i ranih osvajača divljeg zapada, crta šume u pozadini na đačkoj razini, kao zašarane klupčaste oblike, sa nekakvim neuvjerljivim nožicama, koje bi trebale biti debla (pogledajte, recimo zadnjih nekoliko stranica Neretljsnskog ratnika). Na isti način prikaže litoralnu obalu Makarskog primorja, na kojem se bitka odigrala, kao nesuvislu aglomeraciju kongulastog kamenja, kakvog nigdje nema na srednjodalmatinskoj obali, a sam je iz tog kraja (živi nekoliko kilometara od mjesta odigravanja bitke protiv Mlečana!). Također je njegovo more (valovi, na primjer) čisti izraz brzine i površne, neodoljive želje da prijeđe na sljedeću sliku, gdje će guštati u crtanju svog novog viteza s mačem u ruci. Strip je umjetnost za strpljive. Zbog toga je Talijančić, kao nositelj ovog stripa, samo dobar crtač, ne odličan (čak niti vrlo dobar). Pogledajmo, recimo, jednog Julesa, ili Bekera, u iscrtavanju studiozno proučenih elemenata pozadine, osobitno arhitekture. Kakvi su zamci i zidine u Zaviši, a kakve je splitske zidine u Neretljanskom ratniku Talijančić nacrtao? Da ne govorimo o vanperspektivnim črčkarijama starohrvatskih neretljanskih naselja (odmah na prvoj stranici Ratnika!), kao i površno naivno nacrtanoj krčmi u Posljednjoj granici, sa diletantski (opet đački) nacrtanim škurama na prozorima, bočnim prozorom izvan linije onih na glavnom pročelju, a da o perspektivi ne govorimo! Ponavljam, kolorist spašava ovaj strip, on je dobitna kombinacija ovog uratka, stoga mu je mjesto u Strip reviji. Sve ovo, naravno, ne znači da Talijančić na treba crtati i objavljivati stripove. Na koncu konca, tko mu može osporiti činjenicu da za Dupuis crta Hammerfall!? Potencijal, i to međunarodni očigledno ima. Ali, nije ništa više od jednog dobrog crtača. Slažem se i s primjedbom o kopiranju Hermannovih kadrova, ali i s činjenicom da se, kako se čini, strip crta samo zbog tih nekoliko kadrova! Kako objasniti, opet na primjeru Neretljanskog ratnika, onu nesuvislu, zbrljanu zadnju stranicu, na kojoj je, u jednoj sporednoj sličici, prikazana smrt, odnosno pogibija mletačkog dužda Petra I Candiana. Pravi autor (tu je i Pekina pogreška!) morao bi shvatiti bit i povijesne posljedice te pogibije, pa prikazati agoniju mletačkog tlačitelja kroz kadrove na čitavoj jednoj stranici. Da ne govorimo o upropaštenom zadnjem kadru, gdje se s uzvisine vidi bojno polje "post festum", zagrađeno s dva nepotrebna dijaloška kadra, koji su apsolutno uništili završetak čitave priče.


Fino objašnjeno. Što se tiče kolorista slažem se da čovjek zna svoj posao i nije imao nimalo lak zadatak spašavanja crtačeve površnosti, ali mislim da su tonovi totalno promašeni. U početku s indijancima to još nekako funkcionira, ali kasnije to sve postaje nekako dječački kičasto i počinje gristi za oči. Jeste, lijepo je oslikao i vodene površine i nebo, no to bi svaki pošteni kolorist trebao znati i uz malo vježbe nije neki problem.
teller Posted - 07/05/2014 : 08:48:02
dobio na dar juće 8 broj te revije...odlična je, baš onako retro šminkerska...svega pomalo, sviđa mi se i bez Bonellija..više strip škola ukompovano u jednu zanimljivu cijelinu....preporuka velika.
nadam se da to bude na ljeto na kioscima u kompletima pa da prekratim vrijeme od Zagora do Zagora.
mogorovic Posted - 06/05/2014 : 22:11:49
Talijančić, ustvari, ima problem sa očiglednom impulzivnošću. Nesuzdržanom željom da što prije završi strip. Imam njegovog Bornu, Neretljanskog ratnika, vidio sam i kadrove i stranice Hammerfalla, a eto, priliku i pratiti ovaj početak Posljednje granice. Od trojca koji radi ovaj strip (scenarist, crtač i kolorist), Talijančić je, nažalost, najslabija karika. Milko Peko se, inače početnik u scenarističkom stripovskom izražavanju (iako cjeloživotni konzument i kolekcionar stripova s nevjerojatnom kolekcijom stripova), pokazao veoma nadobudnim i studioznim scenaristom, sa izraženom željom dociranja čitatelja kroz strip, čemu svjedoče brojne fusnote, kojima i izvan naracije stripa želi objasniti bitne pojmove iz života nepoznatog zapada onoga vremena. To je rijetkost danas, nekada zabilježena kao pojavnost u najboljim starijim serijalima francusko-belgijske škole. Kolorist je odradio lavovski dio posla na onim dijelovima stripa koji, očito, Talijančića nikada nisu zanimali, a to je - pozadina! Čovjek je doslovce "oslikao" (a ne kolorirao!) kompletne vodene površine (mora i rijeke), sva neba i livade. Netko bi mogao reći da je to i dogovor autorske trojke, međutim, tko je vidio ranije Talijančićeve radove, svjestan je da je to rezultat crtačeve površnosti. Za Borisa je definitivno jasno jedno. A, to je, da njega prvenstveno zanimaju kostimirani srednjovjekovni likovi, oklopi, štitovi, oružja, vojne i konjske opreme, u statičnim ili dinamičnim pozama, osobito u masovnim scenama bitki. Sve ostalo ga ne zanima! Jer, kako objasniti, da crtač, koji se istinski potrudi prostudirati srednjovjekovnu odjeću i opremu starih Hrvata, Avara, Vikinga, a eto i ranih osvajača divljeg zapada, crta šume u pozadini na đačkoj razini, kao zašarane klupčaste oblike, sa nekakvim neuvjerljivim nožicama, koje bi trebale biti debla (pogledajte, recimo zadnjih nekoliko stranica Neretljsnskog ratnika). Na isti način prikaže litoralnu obalu Makarskog primorja, na kojem se bitka odigrala, kao nesuvislu aglomeraciju kongulastog kamenja, kakvog nigdje nema na srednjodalmatinskoj obali, a sam je iz tog kraja (živi nekoliko kilometara od mjesta odigravanja bitke protiv Mlečana!). Također je njegovo more (valovi, na primjer) čisti izraz brzine i površne, neodoljive želje da prijeđe na sljedeću sliku, gdje će guštati u crtanju svog novog viteza s mačem u ruci. Strip je umjetnost za strpljive. Zbog toga je Talijančić, kao nositelj ovog stripa, samo dobar crtač, ne odličan (čak niti vrlo dobar). Pogledajmo, recimo, jednog Julesa, ili Bekera, u iscrtavanju studiozno proučenih elemenata pozadine, osobitno arhitekture. Kakvi su zamci i zidine u Zaviši, a kakve je splitske zidine u Neretljanskom ratniku Talijančić nacrtao? Da ne govorimo o vanperspektivnim črčkarijama starohrvatskih neretljanskih naselja (odmah na prvoj stranici Ratnika!), kao i površno naivno nacrtanoj krčmi u Posljednjoj granici, sa diletantski (opet đački) nacrtanim škurama na prozorima, bočnim prozorom izvan linije onih na glavnom pročelju, a da o perspektivi ne govorimo! Ponavljam, kolorist spašava ovaj strip, on je dobitna kombinacija ovog uratka, stoga mu je mjesto u Strip reviji. Sve ovo, naravno, ne znači da Talijančić na treba crtati i objavljivati stripove. Na koncu konca, tko mu može osporiti činjenicu da za Dupuis crta Hammerfall!? Potencijal, i to međunarodni očigledno ima. Ali, nije ništa više od jednog dobrog crtača. Slažem se i s primjedbom o kopiranju Hermannovih kadrova, ali i s činjenicom da se, kako se čini, strip crta samo zbog tih nekoliko kadrova! Kako objasniti, opet na primjeru Neretljanskog ratnika, onu nesuvislu, zbrljanu zadnju stranicu, na kojoj je, u jednoj sporednoj sličici, prikazana smrt, odnosno pogibija mletačkog dužda Petra I Candiana. Pravi autor (tu je i Pekina pogreška!) morao bi shvatiti bit i povijesne posljedice te pogibije, pa prikazati agoniju mletačkog tlačitelja kroz kadrove na čitavoj jednoj stranici. Da ne govorimo o upropaštenom zadnjem kadru, gdje se s uzvisine vidi bojno polje "post festum", zagrađeno s dva nepotrebna dijaloška kadra, koji su apsolutno uništili završetak čitave priče.
Johnny Difool Posted - 06/05/2014 : 19:09:03
Meni je najveći problem s Talijančićevim crtežom što je pretjerano statičan.
U starijim stripovima lica likova su redom nekakve grimase, kao da pate od opstipacije, plus su nekako čudno zamrznuti u trenutku, a unutarnja dinamika crteža može se naslutiti tek povremeno.
Nisu mi se sviđale ni njegove naslovnice za Comic Strip, gdje je samo kopirao kadrove iz tuđih stripova, ali je to radio relativno slabo.
Takav crtež je osnovni razlog što "Bornu" nemam u kolekciji, ali ovo ću uzeti jer se na temelju prve trećine čini da je evoluirao u kvalitativnom smislu, a i Milka Peku dosta cijenim.

Edit: u "Neretljanskom ratniku" je već Talijančić puno bolji.

Tonto Posted - 06/05/2014 : 18:33:30
quote:
Originally posted by jaki

i sve ste to zaključili iz prve trećine albuma?

Da. Ti dodaj "zasad" ako ti je tako lakše. Bez zajebancije, Talijančić mi nikad nije legao... osrednji crtač koji direktno precrtava Hermannove kadrove pa onda precrtava sam sebe kako precrtava Hermanna. Hammerfall nisam čitao i ovo što sam izguglao ne izgleda tako loše. Ovdje (Posljednja granica) na žalost izgleda kao da crta preko neke stvari, griješi gdje god stigne i djeluje prilično loše, priča ne nudi ništa posebno, a boja je ridikulozna. To je naravno moje subjektivno mišljenje.
jaki Posted - 06/05/2014 : 17:28:51
i sve ste to zaključili iz prve trećine albuma?
Tonto Posted - 06/05/2014 : 16:54:28
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Samo bih dodao da se nadam da ćemo Posljednju granicu dobiti i kao album, onako kao Neretljanskog ratnika, jer ovako dobar strip tako i mora biti objavljen.





Da, slažem se. Dobar strip. I ništa više. Samo dobar, jer za odličan treba ipak nešto više.

Slabašan strip.

edit: ostali u ovom broju su jako dobri.
mogorovic Posted - 05/05/2014 : 22:23:05
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Samo bih dodao da se nadam da ćemo Posljednju granicu dobiti i kao album, onako kao Neretljanskog ratnika, jer ovako dobar strip tako i mora biti objavljen.





Da, slažem se. Dobar strip. I ništa više. Samo dobar, jer za odličan treba ipak nešto više.
rommel Posted - 05/05/2014 : 20:45:59
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by rommel

recimo kao sjajni film Sidneya Lumeta Jeremiah Johnson kada nadmoć još nije tako izrazito prešla na drugu stranu...


Zapravo si mislio na Sydneyja Pollacka, zar ne?


da Pollacka...naravno zapravo sam razmišljao više da li je Sydney s jednim ili dva Y i onda uspio faliti sve :)
Mr. Bushido Posted - 05/05/2014 : 20:45:07
quote:
Originally posted by rommel

recimo kao sjajni film Sidneya Lumeta Jeremiah Johnson kada nadmoć još nije tako izrazito prešla na drugu stranu...


Zapravo si mislio na Sydneyja Pollacka, zar ne?
Johnny Difool Posted - 05/05/2014 : 20:43:01
Samo bih dodao da se nadam da ćemo Posljednju granicu dobiti i kao album, onako kao Neretljanskog ratnika, jer ovako dobar strip tako i mora biti objavljen.

rommel Posted - 05/05/2014 : 20:38:07
da su stvari normalne vjerojatno bi krenuo apsolutno najboljom pričom Jamesa Bonda Conneryjevskog lika kako ga je sjajno uhvatio McLusky - ali kad bolje razmislim već ni sama ta priča nije "normalna" pa valjda zato i jest jedna od najboljih..ali u ovom broju strip revije ima nešto još posebnije...sjećam se ima tome već godina i godina da me put i prijatelji odvedoše u Gradac, ubijte me ali do tada nikad nisam čuo ime a kamoli bio u mjestu...a onda sam zalutao zapravo baš tamo gdje sam i trebao doći - kod, sad mogu reći, prijatelja Milke i zapravo to ne bi imalo apsolutno nikakve veze s ovom tu temom da se razgovor nije poveo, a da o čemu drugom, nego li o stripu...a onda se na tapetu našao i Hans Kresse i Indijanci ...i da unisoni zaključak je bio da je to sjajan strip i da bi ga trebalo objaviti kako spada - kompletnog - godine su prošle od tog trenutka Kresse se nije pojavio, ali srećom ni Milko sjedio skrštenih ruku...jer kako sad vidim napravio je svojeg vlastitog Kressea, svoje vlastite indijance - i što je još bitnije vremenski pomjerio radnju cca pedesetak godina ranije u vjerojatno najzanimljivije razdoblje - prije Henryjevke i repetirki - recimo kao sjajni film Sidneya Lumeta Jeremiah Johnson kada nadmoć još nije tako izrazito prešla na drugu stranu...mada već imamo jasne konture uništenja domorodaca uvođenjem vatrene vode...kadrovi prelijepi onako kako maestro Boris već zna...baš kao nanizane scene iz filma samo se čeka projektor da ih zavrti...ćini mi se da će strip doseći uzor a znajući autore - mislim da to nije posljednja granica - već tek prva koju će preći i produžiti dalje...
Lastan Posted - 01/05/2014 : 22:33:17
quote:
Originally posted by delboj

Od kog datuma je ovo u prodaji?



Na kioscima 27.4 nedjelja.....
delboj Posted - 01/05/2014 : 20:54:50
Od kog datuma je ovo u prodaji?
Lastan Posted - 01/05/2014 : 20:52:55

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000