forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 19 - Neznalice

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 11/07/2014 : 12:13:31


Zima je, lijepo vrijeme, a dva lika s kapama na glavama i škarama u rukama podrezuju lozu. Jedan radi samouvjereno, drugi, suzdržaniji, promatra prvoga i pokušava shvatiti što "povezuje tog tipa s njegovom lozom" i čudi se "jedinstvenom spoju pojedinca i komada stijene na udaru vjetra". Prvi je vinar, drugi je autor stripa.

Godinu je dana Étienne Davodeau uživao u radostima rezidbe, okopavanja, bačvarstva, a i preispitujući se o biodinamici. Richard Leroy je zauzvrat čitao stripove koje je odabrao Étienne, susretao autore, odlazio na festivale, posjetio tiskaru, visio nad Étienneovim crtaćim stolom…

Étienne i Richard razmjenjuju svoja znanja i vještine, pokazuju mjesta koja njihov rad (umjetnički i vinogradarski) mogu dijeliti, a ona su brojnija nego što se na prvi pogled moglo zamisliti...

Orka Specijal 19 • Neznalice: Priča o međusobnoj inicijaciji • 272 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Étienne Davodeau • Crtež Étienne Davodeau • Prijevod Goran Marinić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 11.7.2014. • Cijena 100 Kn

Preview: http://www.fibra.hr/Download.asp?ID=142
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Živs Posted - 25/10/2023 : 21:36:37
Nesvakidašnji strip, ugodan za čitanje. "Radnja" tečna, "likovi" dopadljivi.
Puno su mi zanimljiviji dijelovi usredotočeni na vinara/vinogradara nego na stripaški svijet. Svakako, interesantni su uvidi u struku i jednog i drugoga, uvidi koji se daju poopćiti u neka životna načela. Primjerice, baš mi se svidio vinarov odnos prema prirodi, njegovo poštovanje prirodnog ciklusa, kojega je on dio, ali istovremeno i netko tko postaje sukreator u toj priči.
Čini mi se da je Davodeauu jedna od namjera bila proširiti granice stripa i prikazati kako medij može kvalitetno uroniti u jednu naizgled banalnu temu kao što je bavljenje vinogradarstvom i onda to ispremiješati s nastajanjem stripa i svega što ono sa sobom nosi.
U tom pogledu, a i inače - vrijedan strip.
Paka01 Posted - 17/04/2022 : 15:53:05
Drago mi je što je recenzija pomogla
Shaner Posted - 17/04/2022 : 15:50:09
Nakon pet godina (skoro u dan!), potaknut Pakinom recenzijom ponovo sam pročitao Neznalice. Iako mi se strip i prvi put dosta svidio, ovaj put su dojmovi još bolji. Divno djelo o zanimljivim ljudima, njihovom prijateljstvu i tome kako je lako (i koliko je važno) raditi ono što voliš. Svakako ću mu se opet vraćati.

Spock Posted - 14/03/2022 : 21:29:43
Paka se vraća nakon dužeg vremena s recenzijom ovog Orka specijala:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-orka-sp-19-neznalice-prica-o-medusobnoj-inicijaciji/2785/
don_draper Posted - 05/03/2022 : 23:28:54
Kao mnogi ovdje, ni ja baš nemam nekog pojma o vinima i procesu proizvodnje. Nemam doduše ni previše pojma o Davodeauu pošto nisam ništa do sada čitao od njega, ali otvorena srca i uma sam prešao na čitanje ovoga.
Ne volim preispitivati autorske umjetničke odluke, ali ovdje mi je vrlo rano upalo u oko pitanje je li moglo ovo biti u boji. Da se razumijemo, lijepo je ovo nacrtano, dojmljivog kadriranja i uz korištenje svih tonova crno-bijele, ali dojma sam da je ova tematika nudila jako lijepe kolorne mogućnosti.
Dosta sam drugačije zamišljao tu cjelokupnu inicijaciju. Sviđaju mi se ove 1 na 1 interakcije između autora i prijatelja, ali nekako su mi manje sjela ova gostovanja raznih autora i vinara. Razumijem da to širi perspektivu i još podebljava saznanja iz obje industrije, ali su mi skretali fokus s glavne teme.
Dobrih strana stripa ima ipak dosta da se iz ovog izvuče jedna jaka ocjena. Prizori koji veličaju prirodu su jednostavno veličanstveni. Kao što gore spomenuh, razgovori 1 na 1 su jako dobri i informativni te najviše doprinose karakterizaciji likova. I ono što je dosta bitno, em sam se zabavio, em sam nešto dobroga i naučio.
4/5
NevaSa Posted - 12/01/2022 : 12:17:16
Za razliku od mnogih ovdje, ja nikada nisam imao dodira sa vinogradima i samim procesom pravljenja vina. Iako volim i vina, mnoga pića su mi ipak ispred njih. Tako da nisam znao šta tačno da očekujem od Neznalica, ali me strip odlično pogodio. Stvarno divan strip i velika preporuka.
Richardova strast je zarazna, pa sam i više od očekivanog obraćao pažnju i vraćao se na detalje iz njegove struke. Odlično mi je i kako jedan drugog podbadaju kada nešto pogriješe ili ne shvate odmah, uživaju u podučavanju i kako upijaju najbolje iz oba svijeta. Ipak, meni lično su najbolji momenti kada se prikazuje svijet stripa, proces stvaranja i upoznavanje sa autorima.
Uglavnom, strip iz kojeg se može dosta naučiti, mnogo interesantnih detalja iz oba svijeta i garantuje opuštenu zabavu. Znam da ću bar pokušati da "natjeram" nekoliko ljudi na čitanje, a nekima bi mogao i da bude sjajan poklon.

5/5
Peyo Posted - 25/11/2021 : 09:46:23
orig. fr.
position on ne peut plus claire de Wolf Blass sur le degré d'alcool: " Aucun vin de table titrant plus de 15° ne devrait recevoir [...]

eng.
... Blass's position on alchol content is clear: "No table wine over 15% should ever get any medal, anywhere in the world, ever.

https://www.linguee.fr/francais-anglais/traduction/degr%C3%A9+du+vin.html
Beva Posted - 25/11/2021 : 09:44:14
Ma može biti da je Davodeau to pogrešno upamtio, ipak je čovjek neznalica oko vina :D
Deers Posted - 25/11/2021 : 09:04:41
Mora biti da je preračunao jer 14 stupnjeva je jako malo, barem za nas. A opet, ne znam kako se kreću šećeri u francuskom grožđu.
Markos Posted - 25/11/2021 : 08:52:00
Paka01 Posted - 25/11/2021 : 00:54:14
Markose, možeš li nam rasvijetliti ovu "misteriju" s vrha stranice? Čisto me iz znatiželje zanima kako je u originalu.
ken2 Posted - 20/11/2021 : 19:42:40
a gledaj, lako je moguće da richard, kao iskusni vinar, odmah u glavi preračuna udio alkohola
mada, ni meni nije jasno o čemu se radi, jer tu richard kaže da ima 14 stupnjeva alkohola, a ne postotaka
Paka01 Posted - 20/11/2021 : 19:31:14
quote:
Originally posted by ken2

mislim da ti je to povezano
ima neka formula između količine šećera u moštu i budućeg udjela alkohola
tako da, može biti i prevoditeljska greška, a i ne mora




Aha, nisam znao za tu formulu.
Ovako gledano mi je bilo logično da Richard s moštomjera direktno očitava količinu sladora, zato mi je bilo neobično. No ipak, vjerojatno si u pravu.
Peyo Posted - 20/11/2021 : 19:26:49
quote:
Originally posted by Peyo
Poklonio frendu vinaru. Čekam njegovo mišljenje.



Prijatelj se oduševio i kupio jedan primjerak kao poklon za kolegu.
ken2 Posted - 20/11/2021 : 19:25:17
mislim da ti je to povezano
ima neka formula između količine šećera u moštu i budućeg udjela alkohola
tako da, može biti i prevoditeljska greška, a i ne mora
Paka01 Posted - 20/11/2021 : 19:04:49
Baš čitam Neznalice i došao sam do ovog dijela sa slike dolje, pa imam jedno pitanje (za Markosa ili za bilo koga drugoga tko možda zna).
Nisam nikakvi ekspert, no igrom slučaja imam nešto iskustva s proizvodnjom vina i nije mi baš jasna ova izjava "četrnaest stupnjeva alkohola" u desnom kadru. Koliko mi se čini iz prikazanog, u menzuri koju Richard drži je mošt u kojem pluta moštomjer. S moštomjerom se ne mjeri alkohol, već količina sladora u moštu. Zbunjuje me to jer koliko znam u moštu još uvijek nema alkohola (grožđe je tek samljeveno), pa ne znam je li ovo greška prevoditelja ili je i u originalu tako? Ili sam ja nešto krivo pohvatao?

BeaGea Posted - 24/09/2021 : 11:27:43
Da skratim...vino i stripovi imaju isto djelovanje, a ono ovisi o karkteru i fizičkom stanju pojedinca.
Mr. Bushido Posted - 24/09/2021 : 11:12:24
quote:
Originally posted by BeaGea

Nemoj isključiti ni mogućnost da se vecini ne grči lice kad piju vino, dapace vrlo su veseli.


Pa to je očito. Inače vina ne bi bila toliko popularna.

quote:
Originally posted by BeaGea

A stripovi svakako djeluju na raspoloženje, i on je različito od osobe do osobe. Kao i konzumacija vina.


Kada je vino u pitanju, ja ne govorim o raspoloženju. Govorim o reakciji moga tijela kada popijem vino. Nijedan strip kod mene nije izazvao takvu reakciju.
BeaGea Posted - 24/09/2021 : 10:55:04
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Mislim, ok, ne isključujem mogućnost da netko ima takvu reakciju dok čita određene stripove.


Nemoj isključiti ni mogućnost da se vecini ne grči lice kad piju vino, dapace vrlo su veseli.

A stripovi svakako djeluju na raspoloženje, i on je različito od osobe do osobe. Kao i konzumacija vina.
Mr. Bushido Posted - 24/09/2021 : 10:39:21
quote:
Originally posted by BeaGea

Ma kakve kruške i jabuke. Kao kaj je tebi odbojno vino tako je drugome strip. Potpuno isto.


Nije isto, jer mi se prilikom konzumacije stripova ne grče lice i utroba.

Mislim, ok, ne isključujem mogućnost da netko ima takvu reakciju dok čita određene stripove.

quote:
Originally posted by BeaGea

Postoje slatka vina, postoje blaga rose vina i još puno različitih vrsti koje nisu ni kisele niti imaju miris vina.


Da, takva pića kod mene spadaju u kategoriju "podnošljivo". Fino? Nikako.
BeaGea Posted - 24/09/2021 : 10:25:23
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Uspoređuješ kruške i jabuke. Konzumacija vina nije isto što i konzumacija stripova.

Nekome je vino možda božansko piće, a nekome nije jasno zašto bi itko to uopće pio.



Ma kakve kruške i jabuke. Kao kaj je tebi odbojno vino tako je drugome strip. Potpuno isto. Postoje slatka vina, postoje blaga rose vina i još puno različitih vrsti koje nisu ni kisele niti imaju miris vina.
Mr. Bushido Posted - 24/09/2021 : 10:17:10
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nikad nisam volio vina sama po sebi, imaju grozan okus.


E, svašta! Šta sve čovek neće da pročita na forumu...

Mislim, postoje i vina koja imaju grozan okus (onakva kakva pije Superhik ),
ali ovako generalizovati i vređati božansko piće, to stvarno nisam očekivao od tebe, Bushido, koji se često buniš
kad neko iznosi takve uopštene (negativne) stavove, recimo o američkim ili japanskim stripovima...


Uspoređuješ kruške i jabuke. Konzumacija vina nije isto što i konzumacija stripova.

Nekome je vino možda božansko piće, a nekome nije jasno zašto bi itko to uopće pio. Em je kiselo, em smrdi, em je nevjerojatno grozan osjećaj dok to klizi kroz tvoju utrobu. U životu nisam probao vino ili neko drugo alkoholno piće koje bi mi se imalo svidjelo, a probao sam svašta. Najljepša riječ kojom mogu opisati neko od ispijenih pića jest "podnošljivo". Nema to veze s kvalitetom. Može to biti najbolje vino na svijetu, ali meni se neće svidjeti, jer osjećaj koji vino u meni općenito izaziva je apsolutno odbojan.

S druge strane, mogu pročitati bilo koji strip, tako da će i Neznalice jednom doći na red.
lwood Posted - 24/09/2021 : 06:11:34
Ne pijen vina ,al strip ću pročitat jednog dana. Pari zanimljiv.
going going Posted - 24/09/2021 : 02:29:59
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nikad nisam volio vina sama po sebi, imaju grozan okus.


E, svašta! Šta sve čovek neće da pročita na forumu...

Mislim, postoje i vina koja imaju grozan okus (onakva kakva pije Superhik ),
ali ovako generalizovati i vređati božansko piće, to stvarno nisam očekivao od tebe, Bushido, koji se često buniš
kad neko iznosi takve uopštene (negativne) stavove, recimo o američkim ili japanskim stripovima...



Istina!
Jozzinelli Posted - 24/09/2021 : 02:10:54
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nikad nisam volio vina sama po sebi, imaju grozan okus.


E, svašta! Šta sve čovek neće da pročita na forumu...

Mislim, postoje i vina koja imaju grozan okus (onakva kakva pije Superhik ),
ali ovako generalizovati i vređati božansko piće, to stvarno nisam očekivao od tebe, Bushido, koji se često buniš
kad neko iznosi takve uopštene (negativne) stavove, recimo o američkim ili japanskim stripovima...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000