forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 39 - SOS Sreća

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 01/10/2014 : 14:59:58


Sve savršeno funkcionira. Socijalna država bdije nad srećom svih nas. Sreća je službena. Sreća je programirana. Kao i uvijek, Louis je mogao ignorirati postojanje "neregistriranih", tih odmetnika koji su sistematski izbrisani iz velikog središnjeg registra i osuđeni na društvenu smrt. Kao i uvijek, mogao je zatvoriti oči pred postojanjem ilegalaca, te djece ilegalno rođene nakon što je donesen zakon o ograničenju nataliteta. No eto, nakon trideset i pet godina prelojalnog služenja policiji, Louis je poželio podići glavu i naposljetku pogledati istini u oči. A kada mu je Johnny, jedan od ilegalaca, pružio svoju ručicu, Louis mu dopušta da ga odvede, bez žurbe, kroz zrcalo njegovih iluzija. Naših iluzija.

Kolorka 39 • SOS Sreća • 172 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean Van Hamme • Crtež Griffo • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 1.10.2014. • Cijena 180 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 27/03/2024 : 14:03:25
Ja sam ga isto ponovio nedavno, ma odličan i aktualan. Pravi evregreen. ;)
Aco Posted - 26/03/2024 : 20:25:42
Čitao odavno i bio mi pomalo bezveze , ali sad na drugo čitanje - jako dobro. Sad ne znam jel su tu pomogle crne godine korona-ludila (pojedini segmenti lockdowna su opisani i ovdje), ali strip je itekako aktualan i danas a to je jedna od najboljih preporuka koja se može dati. Priča o zdravstvenom osiguranju doslovno boli koliko je točna. Svidjela mi se i priča sa planiranim godišnjim odmorom. Vrlo aktualno sve. Crtež u stilu Moebius/Bilal, svidio mi se.
Pitko, jednostavno, a teme itekako aktualne i danas. Palac gore.
Space Marine Posted - 17/01/2022 : 10:10:06
Što bi se dogodilo da vlada kontrolira sve u Vašem životu jer ona misli da zna najbolje za Vas?

Priča poput ove, svijet u kojemu je sve kontrolirano - Vaša prehrana, Vaše zdravlje, Vaš posao, čak i gdje i kada idete na odmor.

Želite razgovarati s nekim iz druge grupe? Ne ne, ti si plavi i kloni se zelenih. Nema tvojeg broja u registru - pa ti ni ne postojiš.

Druga priča o zdravstvu je prerealna za današnjicu što je užasno i tužno jer je to ipak pretjerana satira iz 80-ih. Poruke svake priče su oštre i bitne.

Velika preporuka, 8/10.


naker Posted - 13/11/2021 : 22:36:33
Nemam pojma Paka, i SOS Sreća i Šninkel su u suštini anti-ljudski stripovi i nisam do sada stekao utisak da uživaš u čitanju takvih štiva
Shaner Posted - 13/11/2021 : 20:28:17
https://znanje.hr/product/sos-sreca/246561

Paka01 Posted - 13/11/2021 : 20:17:30
Hvala na zanimljivom osvrtu, već se dugo mislim bi li ga kupio jer mi je preview izgledao zanimljivo, ali nikako da prevagnem i uzmem ga. Naravno, u međuvremenu se rasprodao, ali eto, ako naiđe digod po okej cijeni...
naker Posted - 13/11/2021 : 20:06:10
Nastavlja se moja sveta potraga za odličnim stripovima sakrivenim iza očajnih naslovnica i SOS sreća je nažalost još jedan od tih primera gde slika ljudi koji marširaju u protestu mašući zastavama odaje utisak kao da se u ovom stripu radi o nekim sindikatima koji se bore za zaštitu svojih radnih prava ili o nekom sličnom političkom mitingu ali zapravo ovde se dobije nešto sasvim drugo

Orwell je u svojoj najčuvenijoj knjizi rekao da postoje samo tri grupe ljudi; prvu čine ljudi na vlasti i sve što oni žele je da zadrže vlast, drugu grupu čini opozicija i sve što oni žele je da svrgnu one koji su na vlasti, treću grupu čine ljudi koji misle da svi treba da budu jednaki - 99% ljudi spada u ovu treću grupu. Ovaj strip je priča o čoveku iz treće grupe koji je dobio priliku da vidi modus operandi ljudi iz prve dve grupe gde kod početnih kratkih priča autor koristi apsurdan smisao za humor na jedan veoma sličan način kao Prado kod Delirične svakodnevnice, samo bez nadrealnih momenata, da pošalje upozorenje koliko tehnološki progres i politički ekstrem može dovesti do (ne)željene distopije i iako ovaj strip dolazi sa kraja '80tih on je itekako aktuelan i relevantan i u ovo današnje doba, možda čak i previše relevantan jer za većinu stvari Van Hamme je dobro prognozirao i pogodio tačno u centar u kom smeru će se kretati društvo u kojem živimo

Da se ovaj strip sastojao samo od tih kratkih priča bio bi ovo samo jedan prosečan strip koji je OK za jedno čitanje i ništa više od toga, ali onda nastupi poslednja epizoda koja objedinjuje sve ono što se dešavalo u kratkim pričama jer u biti ovo je priča o distopiji koja je toliko pragmatično i realna napisana da je to.. realnost. Samo naivni veruju u proteste, revoluciju, otpor, iluziju da se nešto menja, da dolazi do promene, ali zapravo nema korenite promene jer sve ostaje jedno te isto, sa istim ljudima na vrhu kule. Šta može jedan običan čovek da uradi po tom pitanju i kako on može da dođe do sreće živeći u ovom predodređenom mehanizmu, on mora da se snalazi kako zna i ume, a ako ne uspe jedino što mu preostaje je da uputi SOS poziv u pomoć na koji se niko neće odazvati jer u ovom našem državno-političkom mehanizmu uvek će se većina naći na dnu piramide dok će manjina biti na vrhu. Protestima i revolucijama se forma može promeniti, ali sadržaj u suštini uvek ostaje isti

Nakon što sam pročitao Šninkela i SOS Sreću stekao sam utisak da Van Hamme ima poprilično ciničan pogled na svet u kojem živimo, iako je Šninkel imao delić moći boga, a ljudi politički aparat da urede život kako dolikuje, mi uvek pronađemo način da sve upropastimo jer to je u ljudskoj prirodi, čovečanstvo neće dobiti happy end jer ga u biti ni ne zaslužuje. Van Hamme je mudar, pronicljiv, i nadasve realan scenarista
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 18:02:52
Dobar je SOS.
Neznan imaju li Steenfort i Texel iz stripa nekakve veze sa poznatin markama piva.
prop_ovednik Posted - 17/09/2021 : 13:52:46
Pročitao sinoć, napokon. Nisam toliko oduševljen, pojedinačne priče me nisu dirnule dovoljno - mogao bih reći da je tu malo riječ i o jeftinom štosu, država pušta malo dijete da umre, ne da mladima da se vole - a konačno povezivanje svih priča i rasplet... cijenim način pisanja, scenaristički jako dobro Van Hamme to odradio, ali nije mi kraj legao. Čim je Louis čuo da priči fali samo mučenik, trebalo mu je biti jasno što ga čeka ako krene na tu pozornicu. Možda bi mi draži bio kraj koji nudi iskakanje iz petlje, nego nastavak iste.

Priča se dobro vodi, ali mi nije pasalo. Crtež je dobar. Dao bih možda 6.6/10, jer ne mogu reći da je loše i jasno mi je zašto ovo stoji u vječnosti, ali valjda me jednostavno nije dirnulo toliko.
DiSkAcH Posted - 12/04/2021 : 10:44:46
quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam ga uzeo nakon tri strane previewa... Tko nije citao, zajebo se.



+1

Mislio sam da je ovaj strip odavno rasprodan.
Odličan je!

Ima i nastavak, nisam čitao.
Cromwell Posted - 09/04/2021 : 20:13:12
quote:
Originally posted by vukozec
Hm, strip je totalno politički-polemičan. Kao i svaki distopijski SF uostalom.


Pa upravo to- u srži distopijskih tema uvijek ima nekakvog oblika (političke) represije. Politika je ionako sve oko nas pa se to izbjeći ne može.
Nego sam htio reći da se ovaj strip ne čita kao tipičan povijesno/politički triler poput Giardinovih stripova, Mattea, KP- Štrajk i slično. A površnim preletom preko naslovnice, opisa i previewa bi se dalo zaključiti da je to taj žanr.
A nije.
Ovo je distopijski sliceoflife i rastura!
anto Posted - 09/04/2021 : 15:08:21
quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam ga uzeo nakon tri strane previewa... Tko nije citao, zajebo se.


i ti nešto pametno da kažeš
Tonto Posted - 09/04/2021 : 14:19:57
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam ga uzeo bez previewa... Tko nije citao, zajebo se.




Meni je Van Hamme dovoljan razlog da kupujem na "slepo".
Fenomenalan strip!



Nije sve od Van Hammea top. Ovo je.

...ali je sve u najmanju ruku korektno.
vukozec Posted - 09/04/2021 : 14:15:39
quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam ga uzeo bez previewa... Tko nije citao, zajebo se.




Meni je Van Hamme dovoljan razlog da kupujem na "slepo".
Fenomenalan strip!



Nije sve od Van Hammea top. Ovo je.
vukozec Posted - 09/04/2021 : 14:14:30
quote:
Originally posted by Cromwell

Sad vidim da je na 40% . Pa to je stvarno bagatela za jedan od najboljih Van Hammeovih scenarija ikad. A nije da ih ima malo.

Što se tiče naslovnice- ista stvar je i meni bila. Dugo sam mislio da je to nekva političko/aktivistička tema koja mi se baš i ne čita a kad ono distopijsko remek djelo!



Hm, strip je totalno politički-polemičan. Kao i svaki distopijski SF uostalom.
AleksandarN Posted - 09/04/2021 : 13:21:58
quote:
Originally posted by Tonto

Ja sam ga uzeo bez previewa... Tko nije citao, zajebo se.




Meni je Van Hamme dovoljan razlog da kupujem na "slepo".
Fenomenalan strip!
Tonto Posted - 09/04/2021 : 12:57:53
Ja sam ga uzeo nakon tri strane previewa... Tko nije citao, zajebo se.
Cromwell Posted - 09/04/2021 : 12:22:27
Sad vidim da je na 40% . Pa to je stvarno bagatela za jedan od najboljih Van Hammeovih scenarija ikad. A nije da ih ima malo.

Što se tiče naslovnice- ista stvar je i meni bila. Dugo sam mislio da je to nekva političko/aktivistička tema koja mi se baš i ne čita a kad ono distopijsko remek djelo!
Jerry Krause Posted - 08/04/2021 : 21:57:04
Još jedna odlična kolorka. Ne znam kako sam je uspješno izbjegavao dosad. Vjerovatno me nije privlačila naslovnica i mislio sam da je riječ o potpuno nekoj drugoj temi.

Kad sam otkrio da je riječ o distopijskom integralu onda svakako više nije bilo dileme. Izrazito zarazna tema, iako vremenski u 80-im godinama prošlog stoljeća vrlo aktualna i danas. Vrlo se lako može povući paralela s današnjim histeričnim vremenima covida i pitanjima dal se cijepiti ili ne te da li nas vodi neka nevidljiva svjetska ruka što ispravno uraditi, a što ne, slično kao u ovoj Hammeovoj distopiji.

Pričice su sve odreda zanimljive, ali posljednja koja ih sve povezuje je vrhunac. Završetak je fantastičan, ne sjećam se da je itko ovako efektno poentirao priču kao Van Hamme.

Nije mi nikako jasno kako ova kolorka nije rasprodana i još k tome s tako velikim popustom. Sigurno među najboljim kolorkama koje sam dosad pročitao.

9.4/10
AleksandarN Posted - 24/03/2021 : 06:34:07
quote:
Originally posted by Combatrock
Gospodari su top.


Tako je, Chronos-a mu!
Svi pricaju kako su Gospodari sapunica a ustvari je odlican stip! Ponovo ce na citanje kad ga malo zaboravim.
going going Posted - 23/03/2021 : 23:32:25
Vestern odlican! I Van Ham i Rosinski su na visini zadataka u Vesternu.
anto Posted - 23/03/2021 : 23:29:14
odličan,ne znam zašto uopšte pitaš?!
Combatrock Posted - 23/03/2021 : 22:43:22
Ok je do kraja. Sam taj zavrsetak je predvidiv (ubi me kilometraza).

Uzecu Sninkela ponovo, Gospodari su top. Kakav je Western? Iskustva...
Humbert Coe Posted - 23/03/2021 : 14:58:36
A to si, u vezi s tim poglavljem, odlično primijetio. Ne treba zaboraviti ni zdravstvenu policiju koja tjera da se gleda vremenska prognoza i sve obavijesti. Zvuči vam poznato?
Humbert Coe Posted - 23/03/2021 : 14:55:39
quote:
Originally posted by Combatrock

Au, dugo je ovo bilo na mh listi. I tako cekajuci nova izdanja vidim nije se prodalo u af.

Druga prica ... brutalno aktuelna. Svi nose maske...



Cijeli je strip izuzetno aktualan, od samoga Hammeovog uvoda o gospodinu u uredu koji je radio besmislen posao, a bio uvjeren u suprotno. Svako poglavlje priča priču o svakodnevici koju živimo ili, ako nešto ne poduzmemo, hoćemo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000