forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO 28 Bilo jednom u Francuskoj

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 14/10/2013 : 18:50:06


Siroče.
Imigrant.
Sakupljač starog željeza.
Milijarder.
Kolaboracionist.
Član pokreta otpora.

Jednima zločinac, drugima heroj...
Joseph Joanovici bio je sve to, i još mnogo više.

Ovo je njegova priča.

Kolorka 28 • Bilo jednom u Francuskoj • 360 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Nury • Crtež Sylvain Vallée • Prijevod Jelena Bulić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 7.11.2013. • Cijena 250 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dapazin Posted - 06/01/2023 : 10:45:14
Očekivao puno, dobio dovoljno da me zabavi - neki konačni sukus iščitavanja BJUF.

Prva knjiga je pocela i zavrsila fantasticno, izmjena tempa između vremenskih perioda, milijun upitnika koji su se stvorili, milijun likova koji su se spomenuli. Stvarno filmski tempo, čak sam i glazbu sebi u glavi stvarao.

Problem je nastao sto je ostalih pet knjiga isti tempo, bez ikakvog perioda da radnja diše, da događaji dišu, da likovi prodišu i profiliraju se. Samo je bambambam, druga scena. Bambambam, druga scena. Od druge do pred kraj zadnje knjige, strip postaje samo nizanje kratkih situacija koje osoba ne moze ni upiti kako spada jer istom brzinom stize druga situacija.

Primjer scena silovanja koja je toliko brzo odrađena da njen efekt u konačnici ostaje umanjen jer je nakon toga dosla druga situacija koja se odvila brzinom munje. Ista stvar vrijedi i za ubojstvo, toliko se brzo odradi da emocionalna težina toga ostane nedorečena.

Upravo to mi je najveći problem sa stripom - iako je urnebesno zabavan, pitak i lako se čita, nije mi stalo do ikoga i ičega unutar tih 360ak stranica jer su likovi karakterizirani, ali nisu razrađeni i isprofilirani - jednostavno ne znam tko su oni zapravo, samo većina njih postaje plitki scenaristički stereotip (pogotovo sporedni likovi, s iznimkom Lucie i Eve)
Glavni lik je zao, prevrtljiv, ali u konačnici - bezdušan. Od njega nisam dobio apsolutno ništa, nije mi zabavno zao, nije mi ni siva zona bivanja zlim, jednostavno je običan. Da nije debel, s izraženim nosom, sumnjam da bih ga po ičemu zapamtio. Paralelu s njegovom pričom možemo povući sa Schindlerom - no s jedne strane Joanovici je nedorečen, a Schindler odrađen kako spada.

Pričati o simpatijama za Joanovicija je teško, iako postoji tendencija da se stvore simpatije za njega ili barem neko ljudsko razumijevanje. Ne radi se ovdje o čovjeku kojemu je osobno preživljavanje glavni motiv, nego osobni probitak u vremenu najgorih događanja. Mogao je on otići u Ameriku na početku rata s obitelji, ali je odbio jer NJEGOVI NOVCI ON JE SVE TO ZARADIO, NECE ON TO OSTAVLJATI, i s tim je, barem kod mene, izgubio svaku simpatiju jer postaje obični profiter i ljigavac za kojeg nemam razumijevanja.

Scebaristički gledano, razgovori su sjajno napisani, nije bilo balončića koji me izbacio iz priče, neprirodnih odgovora i slično. Jedino što mi je bilo nasilno ugurano i što sam naglas negodovao je referenca na holokaust pred kraj stripa, kad otkupljuje vlakove. Bas je bila ubačena niotkuda i nije rezultirala ičim. Ali s obzirom da je jedini trenutak koji mi je ostao upamćen kao negativan, dovoljno govori o razini pisanja kroz cijelu knjigu.

Crtež mi se dosta svidio, nije tehnički izvrstan, ali je evokativan - zadimljene kancelarije, prazne pariške ulice, mondeni gradići, prljava skladišta - svaki lokalitet više manje mi je bio fantastično kadriran, osmisljen i pun detalja.

Na kraju, zabavan strip, zabavna prica, ali kao da gledam generični biografski film gdje dobijem samo nizanje događaja vez emocionalne uključenosti. Kraj stripa je s druge strane - sjajann
don_draper Posted - 18/07/2021 : 22:09:14
Pred nešto manje od 8 godina je izdan ovaj klasik, pred 2 godine reprintan. Ali, eto tek sada sam uzeo u ruke i pročitao ga. Propust na kvadrat.

Znao sam čim sam uzeo u ruke strip da se radi o neprikosnovenom remekdjelu i pravom modernom klasiku francuske škole.
Svih 6 albuma su na visokom nivou. Možda na početku je malo teško bilo pohvatati likove jer su neki sličnog izgleda, ali kroz strip to sve jasno legne. Sviđa mi se što je Nury otkrivanje likova i radnje radio postupno, a ne školski i u natuknicama objašnjavajući na početku tko je što.
Strip koji ima sve kvalitete pravog filmskog klasika, znalački obrađenu tematiku i ugođaj dostojan tog povijesno bitnog perioda.
Sviđa mi se ta gotovo pa scorseseovski odrađena biografija iz više kuteva jednog lika, njegov uspon i pad koji ni u jednom trenu ne gubi svoj distanciran, ali opet prilično oštar fokus na glavnom protagonistu i ljudima koji ga okružuju.
Crtež je fantastičan, izuzetno lijepo oblikovani likovi i kolor koji je totalno pogođen za vremenski period i atmosferu koju prikazuje.
Veselim se pročitati i Katangu od istog dvojca, ali i prije svega veselim se ponovnom čitanju ovog stripa.
Uistinu fenomenalno, fokusirano i briljantno do samog kraja, ovo je remkedjelo koje ne savjetujem odgađati ovako kao što sam ja. Uz Svagdanju borbu, 7 života kopca i Dane što nestaju definitivno u samom vrhu dosad pročitanih Kolorki.
Kolosalnih 5/5
Chui Posted - 15/02/2021 : 23:38:09
quote:
Originally posted by going going


Chui obavezno procitaj i Katangu od istog autorskog dvojca, prava bomba od stripa!


obavezno
going going Posted - 15/02/2021 : 22:39:37
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Markos

Crtez je dobar, iako ne vrhunski, ali prica je izvrsna, to me povuklo. Ono, pravi hit, skolski primjer kako od dobrog predloska napraviti napetu, uzbudljivu i zanimljivu pricu. Ovaj strip bi mogao doslovno biti udzbenik "zanatstva" stripa, nacin na koj je zamisljen, izreziran, sproveden u djelo je doslovno za udzbenike.


Evo baš pročitao i potpisujem sve što si napisao. Odlična priča i likovi, da crtež je klasik karikatura komercijalniji, pa ostaje dojam da je možda malo posebniji da bi strip zakucao do kraja, al s druge strane ovakav crtež brijem da će pomoći da priča dospije do što više čitatelja, a onda opet kako čitaš strip s vremenom taj vizual postane dio identiteta likova i ne želiš ih zamisliti drugačije, sve se nekako sljubi i iako si takav sličan crtež već prije vidio mnogo puta zbog vrhunske priče poželiš ga pečatirati sa ovim stripom na način da je on pravi vlasnik tog crteža a ostali su copy



Chui obavezno procitaj i Katangu od istog autorskog dvojca, prava bomba od stripa!
Peyo Posted - 15/02/2021 : 17:12:38
To su školski ponavljači, prolaze tek nakon produžne, iz druge.
anto Posted - 15/02/2021 : 15:47:04
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Paka01

Sve u svemu, BJUF je djelo koje ću rado ostaviti na polici i pročitati ga još jednom, no ne mogu sakriti djelomično razočaranje jer nakon brojnih hvalospjeva na forumu očekivao sam više.



To se meni bilo isto dogodilo s ovim stripom i sa Svagdanjom borbom. Oba su mi ta stripa na drugo čitanje puno bolje sjela jer sam sad znao točno što očekivati i mogao sam se prepustiti priči. Kad ljudi nahvale strip, u glavi stvoriš nekakvu predodžbu kako bi taj strip trebao izgledati na osnovu tih komentara, a često se očekivanja i realnost ne podudaraju. Tako pročitamo odličan strip ali smo očekivali tko zna što i budemo nekako razočarani. Nije bez razloga ono antovo drugo čitanje, tu već imaš predznanje i možeš opušteno uživati u stripu.



dobro je da me je neko razumeo o čemu govorim sve ove godine
Chui Posted - 15/02/2021 : 13:47:48
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Paka01

Sve u svemu, BJUF je djelo koje ću rado ostaviti na polici i pročitati ga još jednom, no ne mogu sakriti djelomično razočaranje jer nakon brojnih hvalospjeva na forumu očekivao sam više.



To se meni bilo isto dogodilo s ovim stripom i sa Svagdanjom borbom. Oba su mi ta stripa na drugo čitanje puno bolje sjela jer sam sad znao točno što očekivati i mogao sam se prepustiti priči. Kad ljudi nahvale strip, u glavi stvoriš nekakvu predodžbu kako bi taj strip trebao izgledati na osnovu tih komentara, a često se očekivanja i realnost ne podudaraju. Tako pročitamo odličan strip ali smo očekivali tko zna što i budemo nekako razočarani. Nije bez razloga ono antovo drugo čitanje, tu već imaš predznanje i možeš opušteno uživati u stripu.


Meni je bilo tako samo u početku zbog crteža, al onda kad me usisala priča bio sam totalno unutra. Rado ga pročitam jopeta.
Beva Posted - 15/02/2021 : 09:46:10
quote:
Originally posted by Paka01

Sve u svemu, BJUF je djelo koje ću rado ostaviti na polici i pročitati ga još jednom, no ne mogu sakriti djelomično razočaranje jer nakon brojnih hvalospjeva na forumu očekivao sam više.



To se meni bilo isto dogodilo s ovim stripom i sa Svagdanjom borbom. Oba su mi ta stripa na drugo čitanje puno bolje sjela jer sam sad znao točno što očekivati i mogao sam se prepustiti priči. Kad ljudi nahvale strip, u glavi stvoriš nekakvu predodžbu kako bi taj strip trebao izgledati na osnovu tih komentara, a često se očekivanja i realnost ne podudaraju. Tako pročitamo odličan strip ali smo očekivali tko zna što i budemo nekako razočarani. Nije bez razloga ono antovo drugo čitanje, tu već imaš predznanje i možeš opušteno uživati u stripu.
Chui Posted - 15/02/2021 : 09:32:55
quote:
Originally posted by Markos

Crtez je dobar, iako ne vrhunski, ali prica je izvrsna, to me povuklo. Ono, pravi hit, skolski primjer kako od dobrog predloska napraviti napetu, uzbudljivu i zanimljivu pricu. Ovaj strip bi mogao doslovno biti udzbenik "zanatstva" stripa, nacin na koj je zamisljen, izreziran, sproveden u djelo je doslovno za udzbenike.


Evo baš pročitao i potpisujem sve što si napisao. Odlična priča i likovi, da crtež je klasik karikatura komercijalniji, pa ostaje dojam da je možda malo posebniji da bi strip zakucao do kraja, al s druge strane ovakav crtež brijem da će pomoći da priča dospije do što više čitatelja, a onda opet kako čitaš strip s vremenom taj vizual postane dio identiteta likova i ne želiš ih zamisliti drugačije, sve se nekako sljubi i iako si takav sličan crtež već prije vidio mnogo puta zbog vrhunske priče poželiš ga pečatirati sa ovim stripom na način da je on pravi vlasnik tog crteža a ostali su copy
anto Posted - 27/08/2020 : 01:07:41
drž se paka superheroja
Paka01 Posted - 25/08/2020 : 16:11:06
Silom prilika sam čitanje ovog stripa razvukao na skoro misec dana. Danas sam ga napokon završio pa rekoh da napišem štagod.

Bilo Jednom u Francuskoj je vrlo dobar strip, no iskreno, ne mogu reći da dijelim sveopće oduševljenje s brojnim forumašima u ovoj temi. Ovo je tip stripa koji u meni nije izazvao nikakvu emocionalnu reakciju te sam ga više doživio kao dokumentarni prikaz Joanovicijevog života. Ne kažem da je to loše (volim dokumentarce ), no očekivao sam da će me ipak malo više "dirnuti", da se tako izrazim. Nury je itekako kvalitetan scenarist i mislim da je ovakvim pristupom odlično prikazao samog Joanovicija, ali i ljude oko njega. Odlično barata prikazivanjem i karakteriziranjem likova u toj sivoj zoni te ostavlja nama, čitateljima da prosudimo je li Joanovici više pozitivna ili negativna ličnost.

Međutim, unatoč svim pozitivnim značajkama, moram priznati da mi je sredina stripa (albumi 2-5) djelovala poprilično suhoparno, kao puko nabrajanje situacija kroz koje prolaze Joanovici i ostali likovi. Upravo mi je tu koncentracija najčešće padala dok sam čitao i imao sam osjećaj kao da strip odrađujem, a ne da ga čitam s guštom. Sve u svemu, BJUF je djelo koje ću rado ostaviti na polici i pročitati ga još jednom, no ne mogu sakriti djelomično razočaranje jer nakon brojnih hvalospjeva na forumu očekivao sam više.

E da, htjedoh još samo reći da sam s crtežom sasvim zadovoljan. Nije sad ne znam kakav pa da kvalitetom baš masu iskače iz prosjeka, al oku je ugodan, detaljan koliko treba biti i sasvim lijepo odgovara tonu i temi priče.
anto Posted - 29/09/2019 : 13:59:36
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by Red Marquis

Kako to kad stručnjaci sa DW foruma kažu da nikog ne interesuju strana izdanja, ni srbe hrvatska izdanja ni obrnuto.



Strana?!



Strana u smislu komšijska. Pa mi baš drago kad čujem nešto ovako ko za BJUF, Nury širi Bratstvo i jedinstvo


Ako me nešto interesira i dovoljno je kvalitetno odrađeno uzmem bez obzira na zemlju izdavača. Ako postoji izdanje u hrvatskoj i srpskoj verziji nemam problema da uzmem srpsku verziju ako mislim da je bolje napravljena i povoljnija. I vjerujem da puno njih na ovom forumu slično razmišlja.


ma normalno.

na dw forumu već godinama "vodim rat" u vezi tih "domaćih" stripova.
ali dobro,i na scomu ima ljudi kao tamo koji ne priznaju susedska izdanja.

što bi rekao jedan drugi Riječanin:
quote:
Originally posted by DiSkAcH


Pa baš to, sve je to naše. :D

anto Posted - 29/09/2019 : 13:54:26
quote:
Originally posted by Red Marquis

Kako to kad stručnjaci sa DW foruma kažu da nikog ne interesuju strana izdanja, ni srbe hrvatska izdanja ni obrnuto.


ha,ha,ha....
quote:
Originally posted by kasper

lapo kasper kaze da fibrin bjuf mora uvek da bude dostupan


što si onda uzeo lokomotivin?
sawitch Posted - 29/09/2019 : 10:45:58
@Diskac
Razmisljao sam da otmem Edi ali Markos najavio reprint :D Uzecu u AF-u kad dodje dopuna.
DiSkAcH Posted - 29/09/2019 : 07:00:18
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by sawitch

Jebote, juce cimam Marka u AF-u, da uxmem ovo, kaze prodalo se 20 komada u 3 dana. :O



Pa šta ga nisi uzeo kod nas?
Si uspio ugrabit primjerak na kraju ili ?



Pa nisam ni mogao. Rasprodato je odavno. A prosle nedelje Markos pustio reprint.




Ma znam da je rasprodano, ali sam mislio da je reprint već vani.
A si uspio na kraju kupit?

quote:
Originally posted by Peyo

Kvaliteta je kvaliteta.

S druge strane mi kupujemo Asterikse od ČK i sl.



Pa baš to, sve je to naše. :D
sawitch Posted - 28/09/2019 : 22:25:32
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by sawitch

Jebote, juce cimam Marka u AF-u, da uxmem ovo, kaze prodalo se 20 komada u 3 dana. :O



Pa šta ga nisi uzeo kod nas?
Si uspio ugrabit primjerak na kraju ili ?



Pa nisam ni mogao. Rasprodato je odavno. A prosle nedelje Markos pustio reprint.
Peyo Posted - 28/09/2019 : 20:12:20
Kvaliteta je kvaliteta.

S druge strane mi kupujemo Asterikse od ČK i sl.
Red Marquis Posted - 28/09/2019 : 20:01:55
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by Red Marquis

Kako to kad stručnjaci sa DW foruma kažu da nikog ne interesuju strana izdanja, ni srbe hrvatska izdanja ni obrnuto.



Strana?!



Strana u smislu komšijska. Pa mi baš drago kad čujem nešto ovako ko za BJUF, Nury širi Bratstvo i jedinstvo
DiSkAcH Posted - 28/09/2019 : 17:25:42
quote:
Originally posted by Red Marquis

Kako to kad stručnjaci sa DW foruma kažu da nikog ne interesuju strana izdanja, ni srbe hrvatska izdanja ni obrnuto.



Strana?!
Red Marquis Posted - 28/09/2019 : 17:15:07
Kako to kad stručnjaci sa DW foruma kažu da nikog ne interesuju strana izdanja, ni srbe hrvatska izdanja ni obrnuto.
DiSkAcH Posted - 28/09/2019 : 17:14:04
quote:
Originally posted by sawitch

Jebote, juce cimam Marka u AF-u, da uxmem ovo, kaze prodalo se 20 komada u 3 dana. :O



Pa šta ga nisi uzeo kod nas?
Si uspio ugrabit primjerak na kraju ili ?
kasper Posted - 28/09/2019 : 17:10:30
lapo kasper kaze da fibrin bjuf mora uvek da bude dostupan
sawitch Posted - 28/09/2019 : 17:06:37
Jebote, juce cimam Marka u AF-u, da uxmem ovo, kaze prodalo se 20 komada u 3 dana. :O
anto Posted - 18/09/2019 : 23:47:14
gde je to rekao? Ne verujem - Sedam života kopca mu se prosto mora svideti.
kasper Posted - 18/09/2019 : 21:11:10
nece, rece da mu je kobac smor

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000