forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Diskusija o redatelju: Federico Fellini

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Opti Posted - 31/08/2014 : 17:17:56
-------

Dosadašnji popis redatelja:

Alfred Hitchcock (1. stranica topica)
Henri-Georges Clouzot (2. str.)
Masaki Kobayashi (2.str.)
Federico Fellini (3. str.)

-------

Zanimljivo kako ovaj topic do sada nije bio otvoren, a bila su dva jako slična, gdje se raspravljalo o zadanom filmu, koji se mijenjao nakon par dana. Ovo bi onda trebalo biti isto to, samo naravno o specifičnim redateljima/njihovim djelima (u zadnje vrijeme na forumu fali filmskih diskusija).

Evo, prvi neka bude Alfred Hitchcock, prvi zato jer je bio među prvima koji su među širom publikom isfurali vlastiti imidž i autorski pečat. Karakteristike su već skoro pa opće-poznate; pionirske tehnike u polju krimića i trilera, kameo pojavljivanje u svakom filmu, ledena plavuša, glazba Bernarda Hermanna ili Franza Waxmana, i jaka napetost prožeta crnim humorom. A i njega sam prvog odabrao jer se ne sjećam da je na ovom podforumu ikad bila otvorena tema o njegovim filmovima.

Poznatiji filmovi:

Rebecca (1940)



Rope (1948)



Rear Window (1954)



Vertigo (1958)



Psycho (1960)



The Birds (1963)



Frenzy (1972)



--

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Opti Posted - 25/10/2014 : 15:19:22
quote:
Originally posted by Opti

Evo kratkih mišljenja o tri Kobayashija koja sam pogledao:

Seppuku/Harakiri: ovaj film mi je bio super-dosadan. Mislim, način na koji je prepričana radnja automatski dosadi onima kojima ona i nije tako zanimljiva. Rebellion je imao identični pacing, ali tamo su i likovi bili zanimljiviji. U Harakiriju mi je malo toga bilo interesantno, a za inat takvima poput mene se cijeli film svodi na brbljanje u ogromnoj prostoriji. :))
Zanimljiv je simbolizam u ovom filmu - Kobayashi dodatno pojačava svoje kritike prema bushido-kodeksu tako što ubacuje onaj ogromni oklop nekog pretka kojemu se likovi klanjaju. Dakle, raskošan izvana a iznutra prazan. Ovakav motiv se javlja još gdjegod u ovom filmu.




Ovaj topic je već mrtav pa ne znam ima li smisla nadovezati se na ovaj post ali neka. Nedavno sam pogledao Harakiri po drugi put i sad mi je puno, puno bolji. Uvidio sam njegovu genijalnost i sad mi je jedan od omiljenih filmova. Dakle, svima masivna preporuka za Harakiri. Film je još bolji ako se usporedi s mlakim Miikeovim remakeom iz 2011.

Našao sam vremena za pogledati desterosatni The Human Condition/Ningen no joken/Ljudsko stanje. O ovoj trilogiji se može pričati satima, a meni se ne da puno pisati. Uglavnom, prva dva filma su zanimljiva (drugi je čak inspirirao Full Metal Jacket), ali treći je nešto zaista nenadjebivo i definitivno najmoćniji antiratni film za kojega znam.
Tatsuya Nakadai je jako potcijenjen glumac, raznolikost njegovih uloga je tolika da u mi u svakom filmu izgleda skroz drugačije, a Kaji u Ljudskom stanju je jedna od njegovih najboljih uloga.
Opet, velika preporuka.

Evo jednog zgodnog intervjua s Kobayashijem:

http://csac.buffalo.edu/harakiri.pdf
Opti Posted - 11/09/2014 : 14:18:58
Idemo dalje - opet je riječ o jednom od značajnijih - Federico Fellini
- najpoznatiji talijanski režiser i jedan od najutjecajnijih uopće (više mi se ne da pisati ove uvode jer ionako se bekgraund produži u komentarima :)).

Poznatiji filmovi:

La strada (1954)



Le notti di Cabiria (1957)



La dolce vita (1960)



8 1/2 (1963)



Giulietta degli spiriti (1965)



Amarcord (1973)



--

Opti Posted - 09/09/2014 : 20:08:21
Evo kratkih mišljenja o tri Kobayashija koja sam pogledao:

Seppuku/Harakiri: ovaj film mi je bio super-dosadan. Mislim, način na koji je prepričana radnja automatski dosadi onima kojima ona i nije tako zanimljiva. Rebellion je imao identični pacing, ali tamo su i likovi bili zanimljiviji. U Harakiriju mi je malo toga bilo interesantno, a za inat takvima poput mene se cijeli film svodi na brbljanje u ogromnoj prostoriji. :))
Zanimljiv je simbolizam u ovom filmu - Kobayashi dodatno pojačava svoje kritike prema bushido-kodeksu tako što ubacuje onaj ogromni oklop nekog pretka kojemu se likovi klanjaju. Dakle, raskošan izvana a iznutra prazan. Ovakav motiv se javlja još gdjegod u ovom filmu.

Samurai Rebellion: film koji također kritizira tadašnji društveni ustroj, ali ovaj mi je puno zanimljiviji, i još ktome ima bolju glazbu, vizualna rješenja i trikove kamerom. Zadnjih pola sata je apsolutno fantastično i jako upečatljivo.

Kwaidan: prva priča je dobra, ali kraj mi je malo nejasan. Druga mi je fenomenalna, zaslužuje i više od deset, impresionističke boje, gluma, priča, ma apsolutno sve u ovoj priči mi je genijalno. Treća priča ima finu radnju ali traje prepredugo. Četvrta mi je možda i najlošija - radnja je prosječna a montaža je užasna. Ipak, ovo mi je najbolji Kobayashijev film samo zbog druge priče.
Opti Posted - 09/09/2014 : 19:57:30
Onda bi podforum bio malo prenatrpan. Mislim, evo samo u Japanu 20.st. ima dosta fantastičnih redatelja (Shindo, obje Kurosawe, Kinoshita, Obayashi, Kobayashi, Teshigahara, Naruse, itd. itb.), a da ne brojim još europske, američke i sl.
Mr. Bushido Posted - 09/09/2014 : 19:49:56
Iskreno, svi ovi redatelji zaslužuju vlastite teme, kako bi se o njima stalno i iznova raspravljalo.
Opti Posted - 09/09/2014 : 19:33:38
Da, to je to. Makar, dosta Ozuovih filmova je jako slično po tematici pa ih nije teško pomiješati. Kasno proljeće i Rano ljeto imaju skoro pa istu radnju (ti slični naslovi većine njegovih filmova također doprinose zbunjoli).

@dosada: meni je Kurosawa ipak bolji od Kobayashija, ali elaborirat ću malo tek kad postavim Kurosawu za nositelja topica.
zeljko Posted - 09/09/2014 : 19:21:34
Tokjska priča je ono kad se djeca odreknu roditelja tojest nemaju vremena za njih kad oni dođu u posjet???
dosada Posted - 09/09/2014 : 18:50:26
Ako velim da mi je po svojim filmovima ispred jedinstvenog Kurosawe (Akire, mislim ne onog mlađeg). Pogledal sve filmove koje navodite i jedan je bolji od drugog. Stvarno impresivna niska filmova!
Opti Posted - 09/09/2014 : 02:56:59
Iskreno nemam blage veze zašto je Tokijska priča tako cijenjena. Od tri Ozua koje sam gledao, taj mi je najlošiji.
Mr. Bushido Posted - 09/09/2014 : 00:06:39
Nikad neću zaboraviti tu večer kada sam u komadu odgledao Ozuovu Tokijsku priču i Kobayashijev Seppuku.

To su oni momenti koji ostanu s tobom cijeli život.
zeljko Posted - 08/09/2014 : 12:30:08
inače malo mi je laknulo psihički kada sam se riješio manije kompletizma
jer ako je neko snimio 50 filmova... brat bratu 20 ih je govno...
tako da manijakalno gledanje baš svih filmova koje je snimio neki redatelj je stvar prošlosti


s druge strane gledam ono što mi se sviđa u datom momentu i kobajašijevi naslovi su bili super dok sam ih gledao
Opti Posted - 08/09/2014 : 11:59:14
quote:
Originally posted by rommel

Opti, ne znam koliko znaš filmove ali izvlačiš vrhunske režisere...



Ne znam baš puno filmove (od pop kulture su mi stripovi valjda na prvom mjestu :D), ali za Kobayashija naravno da znam jer mi je japanska kinematografija 20. st. specifično interesantna...
rommel Posted - 08/09/2014 : 11:34:40
Opti, ne znam koliko znaš filmove ali izvlačiš vrhunske režisere...Masaki Kobayashi mi je u rangu Clouzota - jedan od najboljih...
teško mi je reči koji mi je njegov najbolji film uvijek dvojim između Harakirija i Samurai Rebellion - pa možda ipak prevagu odnese Rebellion jer je žena prikazana kao največi Samuraj od svih što je fascinantan detalj za žanr za samurajski film i Japan...
Human Trilogy je u nekim crtama gotovo autobiografski film i pravi je praznik za oči - tim više što su japanski filmovi o WWII zapravo nevjerojatno rijetko dostupni - a ovo predstavlja jedan od vrhunaca - uz ogradu da sam ih pogledao desetak - pa teško da mogu biti mjerodavan - ali ono što je bilo dostupno je u pravilu bilo vrhunsko - (Burmese Harp, Fires on the Plain, I Bombed Pearl Harbor)...
Soba debelih zidova još je jedan sjajan primjer raskoši Kobayashijeva talenta - govori o suđenju za ratne zločine japanskim vojnicima nakon rata - ukazujući da su nižerangirani platili ceh a više rangirani prošli neokrznuti - i u stvari donoseći temu ne o pravdi i suđenju već o korupciji i među "osloboditeljima" - Kobayashi je i tada pokazao tvrdoglavu hrabrost kao i za rata kad je u ludilu samurajizma zagovarao pacifizam i snosio posljedice - tako je i sovim filmom odbio dozvoliti da se išta mijenja mada su ga molili producenti da učini tako da se ne zamjere amerikancima - film je bio bunkeriran na tri godine a i kad je prikazan napokon to je učinjeno kradom da bi opet nestao u zaboravu sve do nedavna izdanja Eclipse serije...korupcijom u i oko američkih baza u Japanu i ljudima koji tu gravitiraju (bordeli, barovi) samo da bi osigurali golu egzistenciju bavi se i filmom Crna rijeka, iznimno turoban film, ali ništa manje sjajan
zeljko Posted - 08/09/2014 : 11:18:04
rebelion je super film
human condition mi je predugačak ali jednom će se pogledati
Opti Posted - 08/09/2014 : 11:04:40
Samurai Rebellion je prejeben film, meni osobno puno bolji od Harakirija koji mu je najhvaljeniji.

Ali od ovoga što sam gledao od Kobayashija, meni je Kwaidan najbolji film, ako samo zbog kinematografije i uporabe boja.

The Human Condition nisam još gledao, mislim traje 9 i po sati, treba imati živaca za tako nešto.

Malo kasnije ću detaljnije napisati pokoju riječ o ovim filmovima...
Poli Posted - 08/09/2014 : 10:42:55

Samurai Rebellion je maaaajkaaa!


Opti Posted - 08/09/2014 : 10:33:37
Masaki Kobayashi. Zanima me što mislite o ovom redatelju, makar ne očekujem da će se puno ljudi javiti jer je nažalost još slabije poznatiji od Clouzota.

Poznatiji filmovi:

Ningen nō joken trilogija (1959-1961) - The Human Condition trilogy



Harakiri (1962) - Seppuku



Kaidan (1964) - Kwaidan



Jōi-uchi: Hairyō-tsuma shimatsu (1967) - Samurai Rebellion



--


dosada Posted - 05/09/2014 : 22:15:12
quote:
Originally posted by Opti


quote:
Originally posted by dosada

evo i Opti je pogledal samo njegova 3 naslova koliko vidim po komentarima (:




Ustvari, dva. Gavrana nisam. S Clouzotom sam se upoznao tek prije dva tjedna kad su Demoni bili prikazani na HRT-u 3. :D


Gavran je bil prošli vikend, tak nekak.
Opti Posted - 05/09/2014 : 22:13:03

quote:
Originally posted by dosada

evo i Opti je pogledal samo njegova 3 naslova koliko vidim po komentarima (:




Ustvari, dva. Gavrana nisam. S Clouzotom sam se upoznao tek prije dva tjedna kad su Demoni bili prikazani na HRT-u 3. :D
rommel Posted - 05/09/2014 : 21:33:20
quote:
Originally posted by dosada

ne objašnjavm tebi nek se referiram na tvoju opasku, a objašnjavam onima koji ga još nisu pogledali. Malo ljudi je gledalo njegove filmove, evo i Opti je pogledal samo njegova 3 naslova koliko vidim po komentarima (:


pa iznenadio bi se ali ja kad sam krenuo - krenuo sam s jednim filmom :)
dosada Posted - 05/09/2014 : 21:25:00
ne objašnjavm tebi nek se referiram na tvoju opasku, a objašnjavam onima koji ga još nisu pogledali. Malo ljudi je gledalo njegove filmove, evo i Opti je pogledal samo njegova 3 naslova koliko vidim po komentarima (:
rommel Posted - 05/09/2014 : 21:13:56
dobro o ukusima je besmisleno raspravljati
Opti Posted - 05/09/2014 : 21:12:57
Pa to i je najbolji dio uvoda. Ostalo je dosadno.
rommel Posted - 05/09/2014 : 20:43:25
quote:
Originally posted by Opti

Gavrana nisam još gledao, ali ostala dva koja sam naveo jesam. Les diaboliques mi je fantastičan film (ovaj i je povezan s Hitchcockom zato jer ga je Clouzot pretekao na prava za ekranizaciju romana po kojem je baziran). Odličan dvostruki preokret, napetost (scenu s pisaćom mašinom je kasnije Kubrick nanovo oživio u Isijavanju) i sve u svemu ugođaj.

Nadnica za strah mi je ekstremno razočarenje. Druga polovica filma je iznimno napeta, to stoji, ali prva polovica je živi užas. Umjetno razvučena i loše uvodi likove. (btw glavna dva lika se zovu Mario i Luigi ). Više mi se sviđa Sorcerer, adaptacija istog romana koja je izašla '77, a režirao ju je William Friedkin. I taj film ima nekoliko problema, ali su bar likovi zanimljiviji i uvod u likove je bolje napravljen.


meni je baš uvod pregenijalan i preaktualan - moćna kompanija koja traži nesretnike koji nemaju više šta izgubiit - vrlo bi bilo lako transponirati u današnje vrijeme - ovrhe, izbacivanje na ulice lihvarsdki krediit i više nemora biti latinoamerička zemlja lijepa naša je dovoljno lijepa za takvu sumornu stvarnost....da ne mislite da je prije bilo bolje - nikad neću zaboraviti mamin komentar iz sedamdesetih/osamdesetih - kad su dali taj film - OPET ĆE CIJENE OTIĆI GORE ...i jesu...
rommel Posted - 05/09/2014 : 20:39:54
quote:
Originally posted by dosada

zakaj samo današnje diletante, bilo ih je u svako doba ;)

rommele kod njegovog debitantskog uradka se primječue još nedostajanje atmsfore ali ideja je vrlo zanimljiva i više nego dobro izvedena. Poslije mu jesu filmovi napetiji baš zbog atmosferičnosti, vrlo često. Teško je odmah u prvom filmu sve dobiti, pogotovo kad imaš visoke ciljeve.


zašto meni to moraš pojašnjavati imam ga u nekoliko verzija ali sam jasno rekao da nije film koji bih opet gledao - ne pored svega onoga što za života (jednog) neću uspjeti - kvalificirao se s pristojnim brojem ostalih filmova za rerunove

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000