forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 30 - 5 je savršen broj

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/05/2014 : 21:12:58

Napulj, 1972. Peppino Lo Cicero je umirovljeni guappo (ubojica) koji živi povučenim životom, povremeno odlazi u ribolov i vodi brigu o sinu Ninu, također guappu. No na svom posljednjem zadatku Nino pada u zasjedu i biva usmrćen od čovjeka kojeg je on sam trebao ubiti. Izdan. Ugrožen je i život njegova oca Peppina, koji je, iako ne predstavlja veliku opasnost, svejedno smetnja u očima protivnika. Stoga Peppino, ubojica starog kova, u novonastalnim okolnostima pronalazi novu snagu i vraća se svome starom zanatu.

5 je savršen broj kritika je proglasila remek-djelom koje se ne smije propustiti. Radnja ove panorame Italije sedamdesetih godina prošlog stoljeća smještena je u Napulju i ispričana na pola puta između ironije i tragedije. Priča je to o ponovnom rađanju, povratku u život čovjeka koji je mislio da je gotov i kojemu se u paklu pucnjave počinje prikazivati vizija jednog drugačijeg života. To je pravi pravcati pulp kojim autor odaje počast narativnoj tradiciji crtanog romana, talijanskom noiru, filmskom stvaralaštvu Sergia Leonea i Takeshija Kitana, ali u isto vrijeme djelo koje nadilazi sam žanr. Suprotstavljajući svjetlo i tamu Igort je dao glas prijetećoj tišini nespokojnih i profinjenih figura dok je brutalni sjaj imaginarnog Napulja učinio sve ostalo.

5 je savršen broj osmišljen je za vrijeme autorova boravka u Tokiju te je plod njegova desetogodišnjeg rada. Objavljen je u devet zemalja osvojivši mnogobrojne nagrade, među kojima je i ona za knjigu godine na Frankfurtskom sajmu knjiga 2003.

Kolorka 30 • 5 je savršen broj • 176 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Igort • Crtež Igort • Prijevod Jelena Bulić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 30.4.2014. • Cijena 180 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 14/01/2022 : 12:27:43
Meni se baš svidio strip, prijevod mi je genijalan što čini glavnog junaka posebno simpatičnim, crtež i atmosfera su mi super mada na par crteža nisam uspio skužiti što je autor htio reći i to mi je jedina zamjerka, al ko mi kriv kad sam čorav. E da, narativno priča ima neku svoju logiku na par momenata što ste većina primijetili ali mi to uopće ne smeta.
anto Posted - 03/12/2021 : 16:28:05
Strip sam pročitao pre tačno sedam godina (ej,kako vreme leti),nije me pogodio i otišao je na doboš,pa sad kad ga je drugar kupio,reših da vidim kakav će mi sad biti.
Na drugu loptu,stvari se nisu popravile,čak naprotiv.

Mafijaški noir sa scenom u Napulju 70-ih,u kome je glavni junak mafijaški ubica u penziji kome ubijaju sina,takođe guappoa (plaćenog ubicu) i on kreće u osvetu.
Kao prvo,crtež koji mi se tad,kad sam čitao strip pre sedam godina svideo,sad me nešto nervira,i baš mi nije prijao.Ne znam zašto.
Kao drugo,sve ono što sam zamerao scenariju prvi put,sad se ponavlja - priča mi je tanka;matorci koji nisu za kurac pobijaju gomilu profića,završni preokret debilana,i hu d fak iz Rita?? Prvo sam mislio da je Pepina halucinacija bivše žene,ali onda sam skontao da je stvarna.
Generalno strip nije loš kako može da liči na osnovu izloženog,ali ni blizu nečeg posebno vrednog.
3/5
Jerry Krause Posted - 13/10/2021 : 23:00:52
Još jedna kolorka iz reda "iskoristi veliki popust" i ovaj put nisam poslušao glas svjetine koja je većina savjetovala da ovo preskočim.

I drago mi je da ih nisam poslušao, jer mi je ovaj strip ugodno iznenađenje. Ono kad ništa ne očekuješ, a dobiješ puno toga. Nisam ljubitelj noira i noirovskog žanra mada je gangsterska tematika koja se prožima kroz strip ono što svakako volim.

Najveći plus stripa je njegova atmosferičnost protkana izvrsnim dijalozima, sjajan ambijentalni crtež s plavom notom, izvrstan prljavi prikaz Napulja te konstantno balansiranje između ironije i tragedije koje je tako dobro pogođeno.
U svemu tome priča teče glatko i ti zaokreti koji se dešavaju u zadnjem poglavlju uopće ne kvare cjelokupni dojam. Peppino je zaslužio svoj odmor od svega.

8,5/10
BeaGea Posted - 10/01/2021 : 15:44:16
quote:
Originally posted by alexts

Kakve melodrame!? Bili su to kriminalistički filmovi (crime). A i danas su.



Ajde ih pogledaj više od tri pa komentiraj. Za početak ti savjetujem da baciš oko na https://en.wikipedia.org/wiki/Film_Noir_Classic_Collection
Pogledao sam ih sve i više pola su melodrame.

A kad to pogledaš bacio oko na još jednu odlično noir kolekciju:
https://www.librarything.com/series/Fox+Film+Noir

Pa počnimo od prvog filma, Laura.

Jel to kriminalistički film?


Evo, čak ni IMDB ne navodi pod žanr krimi vec samo drama i misterija, te noir naravno.
https://www.imdb.com/title/tt0037008/
alexts Posted - 10/01/2021 : 13:13:43
Kakve melodrame!? Bili su to kriminalistički filmovi (crime). A i danas su.
john connor Posted - 10/01/2021 : 12:05:45
Igort je ovde vizuelno impresivan, prica je po meni u drugom planu, sta, kako, kraj price ovakav, onakav, nebitno, sve je u funkciji crteza...pogresio bih da sam ga zaobisao...
anto Posted - 10/01/2021 : 00:11:34
noir je podžanr
BeaGea Posted - 09/01/2021 : 23:29:04
I bile su melodrame, zbog toga je noir za mene stil. ;)

iako je nemoguće poreci da je i zanr.
going going Posted - 09/01/2021 : 20:58:04
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.



Kao ljubitelju noira imam jedno pitanje za tebe ;) Noir stil ili žanr?



Ja bih rekao da je noir isprva bio stil koji se vremenom pretvorio i evoluirao u zanr.
Kada su snimani prvi noir filmovi 40`ih nisu bili tako nazivani, vec su ih zanrovski odredjivali da su melodrame, kasnije ih je jedan francuski kriticar retroaktivno nazvao american film noir.
S obzirom na to koliko je jasno definisano i odredjeno sta sve sadrzi jedan noir film(low key osvetljenje, fatalna zenska, cinicni anti-junak, korupcija i moralno posrnuce), mislim da se sa sigurnoscu moze reci da je noir zanr.
BeaGea Posted - 09/01/2021 : 20:54:14
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.



Kao ljubitelju noira imam jedno pitanje za tebe ;) Noir stil ili žanr?
going going Posted - 09/01/2021 : 20:51:07
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.




Apsolutno se slazem.
Ali meni ostaje u kolekciji zbog fantasticnog crteza. Ali kraj price me je bas razocarao.
vukozec Posted - 09/01/2021 : 16:25:32
Ovo nije "čisti" žanrovski noir. Ovo je meta-noir. Žanr kojem najviše pripada je crna komedija.
Peyo Posted - 09/01/2021 : 16:13:38
Kod mene tu nije bilo dileme. Nije u kolekciji.
DzekDenijels Posted - 09/01/2021 : 14:27:48
Jedan od onih stripova sa kojima nisam načisto da li ih zadržati u kolekciji ili ne.
Ja sam neko ko zaista voli NOIR tematiku u stripovima i filmovima. Zbog toga sam imao zaista velika očekivanja od ovog stripa.

Na početku čitanja mi se crtež nije svideo. Ja sam neko ko voli realističan prikaz likova i okoline, punoću boja, ispunjenost svake sličice. Ali već nakon 20-ak strana ova kombinacija crno-sivo-belog me je uzela pod svoje. Ono što je na mene ostavilo utisak su odlično urađene akcione scene, pucnjava, krv koja leti na sve strane. Poseban utisak je ostavio prikaz kiše i mračnog vremena, koji daje neki poseban šmek svemu. I to sve sa samo 3 boje...

Što se samog scenarija tiče tu ima svega: Odlično prikazan šmek gangesterskog načina života, kodeks časti kojeg se pridržavaju, a onda izdaja pa obračuni. Sve to začinjeno odličnim dijalozima, sa neizbežno ubačenom gangsterskom filozofijom: “Kaže se da čoveka ne ceniš po onome što jede i onom što kenja. Ceniš ga po načinu na koji ubija.” (Komikov prevod). Priča o časti i važnosti porodice, o ocu koji odlučuje da osveti sina po cenu svega, o pokajanju...
E sad to pokajanje, oproštaj ubici sina, gubitak hrabrosti i odlazak u Ameriku je nešto što mi nikako ne ide sa ovom pričom. Taj nagli zaokret koji je Igort napravio sigurno je i imao zadatak da čitaoce izbaci iz ravnoteže, iznenadi obrtom u priči, ali meni se nije svideo. Posebno deo kada shvata ko mu je izdao sina...Kao da se na kraju sve svodi na priču o “karmi” koja nemilosrdno plaća svoje dugove.
Ali opet kažem, to je nešto što mi ne ide sa ovim stripom. Bar sa njegove prve 4 petine.

I kao što rekoh na početku, jedan od stripova sa kojima nisam načisto da li su za kolekciju ili ne.
U svakom slučaju odluka će sačekati još jedno čitanje...
vukozec Posted - 24/11/2020 : 15:49:08
Strip inspiriran multikulturarnim utjecajima Italija, SAD, Japan, film noir, teatar, Batman, Dick Tracy, fummeti neri. Kroz strip se onda grafički i narativno promišlja o tim utjecajima i kulturama. Logičnost radnje i karakterizacija likova su u drugom planu. Ipak se drži nekih postulata mafijaških priča, kao što su npr. motivi lojalnosti i izdaje. Grafički zaigran i eksperimentalan. Zanimljiv strip.


Manny Posted - 24/08/2020 : 10:52:44
Bio sam siguran da sam ostavio par komentara o ovom stripu, ali izgleda da ipak nisam.

Dosta dugo sam planirao ovo da kupim, ima nešto u Igorovoj naslovnici što nagoveštava strip posve drugačije provenijencije, uzimao sam više puta u ruke Fibrino izdanje i vrteo ga, svaka stranica me je dojmila na poseban način, kao da gledam neki avantgardni minimalistički eksperiment, Igorova igra sa oblikom i bojom (magični duoton plave i sive) istovremeno je inteligentna i vizuelno zaslepljujuća. Ja volim noar no Igor iskače iz granica koje nameće žanr, zadržava mističnu atmosferu i neobične dijaloge, scenografija je jednostavna i ostavlja prostora za maštu. Sama fabula je pravolinijska i pitka, ne zahteva udubljivanje, ne iznenađuje puno (čak i kad unose iznenađenje, obrti su poprilično žanrovski), i služi više kao podloška za vizuelni karusel kroz koji nas Igor vodi.

Fibrino izdanje je zaista savršeno urađeno, ovakav strip prosto zahteva fizičku verziju u kojoj autorov trudi ne bledi lošim štamparskim ili prevodilačkim radom (uzgred, sve pohvale za Jelenu Bulić, napuljsko-splitski melanž uzbudljiv je i upečatljiv, i daje poseban šarm izdanju).
going going Posted - 28/01/2020 : 17:51:46
quote:
Originally posted by anto



Elem,crtež je superiška.Sjajan je taj minuciozni crtež koji krasi i Đipija,Fiorea (mada mi nije nešto dočarao atmosferu Napulja,kao što je me oduševio sa prikazom izmišljene latino države Južni Parador).
Dijalozi su takođe dojajni.
Ali priča mi ima par rupa, i sa njima nisam mogao da se nosim.
Mogući spojleri:
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.
2.Ritino pojavljivanje je potpuno bezvezno, a i ostale stvari koje se tiču njene uloge u ovom stripu su mi mlake i neubedljive.
3.I kao vrhunac gluposti - otkrivanje ko stoji iza ninovog ubistva.Mislim, stvarno;mozgao sam i mozgao, ali nisam našao ni jednu jedinu mogućnost kako je tako nešto moguće (da je ta osoba igrala takvu igru,a prošla kroz ono što je prošla u stripu).




U potpunosti potpisujem zapazanja kolege.
Mislio sam da ce ovaj strip bas da me pukne. Veliki sam ljubitelj noir prica, kako na filmu tako i u stripu, a i cistih gangsterskih stripova. Ocekivao sam nesto izmedju Torpeda 1972 (jer se radi o matorom placenom ubici) i nekog stripa Paskvalea Rujua na primer Jos jedna cigareta.
I strip je stvarno odlicno poceo i odlicno vozio sve do poslednjeg petog poglavlja, koji je upropastio ceo strip. Ubacivanje brata doktora kome Pepino prepricava kraj dogadjanja, Rita koja nema nikakve svrhe niti smisla u prici, ko je ona, kakve veze ima sa njima, zatim otkrivanje ko je pravi nalogodavac ninovog ubistva: e tu je logika bas na nuli, kakve on veze ima s tim, zasto bi on to uradio, kako bi mu to pomoglo da postane Don. Bas nigde veze.

Tako da mi je ovaj strip jako prijao do tog poslednjeg poglavlja. Crtez neobican ali odlican. Voleo bih da je bilo vise kolora i ubacivanje i crvene boje koja odlicno lezi crtacu/scenaristi Igortu kao sto smo mogli da vidimo na ilustracijama u galeriji na kraju izdanja (Ja imam Komikovo izdanje ne znam da li ima tih ilustracija i u Fibrinom izdanju).

Ocena 7/10
Deers Posted - 22/05/2018 : 12:00:20
http://www.fumettologica.it/2018/05/toni-servillo-5-numero-perfetto-fumetto-igort/

Snima se film a režira ga sam Igort.
ivke80 Posted - 22/10/2017 : 12:59:46
Strip ima odličnu atmosferu, dijaloge, uvuče te unutra sa naracijom, crtež je drugačiji i baš mu odgovara ali kraj mi je ipak malo pokvario cijeli strip. Ipak meni je priča važna, sve mora imati neko logično obrazloženje i slijed a nikako mi ne uklapa osoba ubojice u sve ono što se u stripu odigravalo, baš mi nema smisla.
kasper Posted - 11/11/2014 : 09:56:28
quote:
[i]Originalsted by anto[i]
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.



Bre anto na tu scenu sam puko od smeha.
zare80 Posted - 09/11/2014 : 23:57:43
quote:
Originally posted by anto

Od samog početka sam imao probleme sa ovim stripom.
Prvo sam se malo pomučio dok nisam našao primerak koji bih kupio;pa kad sam ga kupio, posle par sati sam ga izgubio;srećom su mi ga našli i poslali posle par dana.A onda kada sam krenuo sa ritualnim prelistavanjem pre čina čitanja,provalio sam da nešto nije u redu - fale stranice 117-124,a drugih osam su duplirane;moja prva Fibra sa felerom.
Ali reših svakako da pročitam strip pa ću ga u dogledno vreme zameniti,jer stvarno nisam imao više živce da odlažem čitanje.I tu ide šlag na tortu.
Elem,verovatno kao i sve iskusnije stripadžije,imam šesto čulo koje mi pouzdano govori kako će mi se koji strip svideti, a na osnovu detalja kao što su ovlašno prelistavanje,slušanje komentara,privju;pa čak i na neviđeno imam često intuiciju kako će mi neki strip leći.Retko,taj me osećaj prevari.
E kod 5 je savršen broj me je prevario - bio sam ubeđen da će me Igortov strip gađati direkt u glavu,podariti par časova sjajne zabave ...
Nije da nije dobar strip.Dobar je.Ako bih se gađao matematikom, dao bi mu jednu "light" osmicu.Ali šta je to u poređenju sa vrlo visokim očekivanjima.

Elem,crtež je superiška.Sjajan je taj minuciozni crtež koji krasi i Đipija,Fiorea (mada mi nije nešto dočarao atmosferu Napulja,kao što je me oduševio sa prikazom izmišljene latino države Južni Parador).
Dijalozi su takođe dojajni.
Ali priča mi ima par rupa, i sa njima nisam mogao da se nosim.
Mogući spojleri:
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.
2.Ritino pojavljivanje je potpuno bezvezno, a i ostale stvari koje se tiču njene uloge u ovom stripu su mi mlake i neubedljive.
3.I kao vrhunac gluposti - otkrivanje ko stoji iza ninovog ubistva.Mislim, stvarno;mozgao sam i mozgao, ali nisam našao ni jednu jedinu mogućnost kako je tako nešto moguće (da je ta osoba igrala takvu igru,a prošla kroz ono što je prošla u stripu).

Jedino ako se u ovih osam stranica izdešavalo nešto što bi mi totalno izmenilo mišljenje glede ovih stvari koje mi se nisu svidele.



Moja ima sve stranice, ali jednako supljikavu pricu :)
Deers Posted - 09/11/2014 : 17:53:59
Strip mi je puno jači grafički nego pričom. Izgleda da mi baš i ne leži noir.
stbojan Posted - 08/11/2014 : 00:32:00
kod mene je sve ok.
KOMIKO Posted - 08/11/2014 : 00:04:16
Da li u celom tiražu fali tih 8 strana stripa ili vredi tražiti valjan primerak?
JefCostello Posted - 07/11/2014 : 17:50:14
I moj primerak ima isti feler sa nedostajućim/dupliranim stranicama, kupljen takođe u Darkwoodu... :(

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000