forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dragonero na makedonski jazik

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
M-comics Posted - 21/08/2014 : 12:07:50
Од овој септември...
Нова, поинаква стрип серија...
Драги стрип пријатели,
На наше огромно задоволство ви го претставуваме новиот
стрип серијал на македонски јазик - ДРАГОНЕРО, најновата долгорочна серија од италијанската издавачка куќа Серџо Бонели Едиторе (јуни 2013), прва од жанрот Епска Фантастика, приказна создадена од авторите Luca Enoch и Stefano Vietti.
Кој е Драгонеро?
Иан Аранил, главниот лик во серијата, е поранешен кралски извидник кој живее во кралството Ерондар, припадник на древната лоза "Ловци на змејови".
Кралството Ерондар се простира на територија колку и контитентална Европа и низ него поминуваат големи пловни реки прекриени со густи шуми во кои живеат шумски виленици, опкружен со безбројни архипелази со кои се одвива трговија со секаква трговска стока преку големиот број пристанишни градови на југот. На север од Кралството се наоѓа Земјата на змејовите, непрегледна тундра населена со мрачни суштества без ништо човечко во нив наречени Алгенти и џиновите Абоними. Долж северната граница на Кралството се протега Големиот бедем, кој го одвојува од Земјата на змејовите, подигнат уште од древните времиња поради заштита од нападите на Алгентите. На исток и на запад се наоѓаат бројни независни територи и провинции, номадски сатрапии населени со варвари, разбојници и криумчари.
Овде започнува авантурата на Иан Аранил, во придружба на неговиот верен пријател оркот Гмор, кој го напушта кланот на орките и заедно со Иан живее во Солиан, главниот град на една од четирите Републики. Дружината на Иан ја сочинуваат и неговата сестра Мирва Аранил, припадник на редот на "технократите", застапници на науката, виленичката Сера, која исто така го напушта својот народ - шумските виленици кои живеат во хармонија со природата, храбрата технократка Ксара и стариот волшебник Албен, последниот претставник на Магиското братство "Чувари на светлината"...
Овде го завршуваме овој прв вовед во новиот стрип серијал.

Добредојдовте во волшебниот свет на Драгонеро!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
cronos six Posted - 20/09/2015 : 14:16:31
Makedonci bravo.
najbolja opcija,jedan strip jedna naslovnica.
sve sto je naslovnica unutar knjige(sc,hc) nema tu draz.
M-comics Posted - 20/09/2015 : 13:19:13
Dragonero br. 5
Naslov "Sobirot na izvidnicite"
18.09.2015
M-comics Posted - 30/04/2015 : 13:08:46
‪Драгонеро‬ бр. 4
Наслов: „Мрачната тврдина“
Текст: Luca Enoch и Stefano Vietti
Илустрација: Giuseppe Matteoni и Luca Malisan
Во продажба на киосците ширум Македонија, Бункер, Југотон и книжарниците на Топер


M-comics Posted - 16/01/2015 : 10:50:49
Драгонеро бр.3
Наслов: „Нечистите“
Текст: Luca Enoch и Stefano Vietti
Илустрација: Giuseppe Matteoni
Во продажба на киосците ширум Македонија

M-comics Posted - 14/01/2015 : 11:16:21
За два дена...
Пред големиот остров на орките се игра опасна игра, во која Кралската флота во раце го има оружјето кое може да го промени текот на претстојната војна...
Драгонеро бр.3



teller Posted - 08/01/2015 : 19:01:18
quote:
Originally posted by sergej773

quote:
Originally posted by teller

svaka čast M-COMICS, šteta što mi je jezik nerazumljiv.



Nauči


ma nesto znam..ucili smo u skoli..samo nisam siguran da taj Dragonero vredi truda....
sergej773 Posted - 08/01/2015 : 13:20:37
quote:
Originally posted by teller

svaka čast M-COMICS, šteta što mi je jezik nerazumljiv.



Nauči
M-comics Posted - 08/01/2015 : 12:26:26
Од следната недела...
Иан и неговите придружници, советувани од волшебникот Албен, тргнуваат кон Ратун-кун, јужно од планинскиот венец на Супрелурендар во потрага по таинственото оружје наречено Суанин...



teller Posted - 14/11/2014 : 12:07:39
svaka čast M-COMICS, šteta što mi je jezik nerazumljiv.
Johnny Difool Posted - 14/11/2014 : 10:39:54
Imam prvi broj makedonskog izdanja Dragonera, i stvarno izgleda izvrsno, i tisak i kompletna oprema.

Jest da ne znam makedonski (razumijem kad ga slušam, ali ne mogu govoriti ni čitati), a i s ćirilicom nisam baš na "ti", ali nije važno.

Solid Snake Posted - 14/11/2014 : 09:42:08


Broj 2 od danas na sve kioske.
M-comics Posted - 03/11/2014 : 12:40:08



Во вториот број на стрип серијата Драгонеро...
После мисијата во Баиџадан, Иан, Мирва, Сера и Гмор се упатуваат кон југоисточните брегови на големото море Еоланисур, за да побараат совет од нивниот пријател, волшебникот Албен, во врска со криумчарењето на една пратка со оружје. Истовремено, Иан го продолжува раскажувањето на својата авантура, кога пред шест години, заедно со кралскиот офицер Каил и храбрата технократка Ксара, ја извршуваа нивната мисија во земјата на Маркгрофот Горан Моравик, обидувајќи се да ја откријат тајната лабораторија во која се произведува новото оружје наречено "огнена кал"...




M-comics Posted - 26/09/2014 : 13:24:42
Морено Буратини ја објави првата илустрација од специјалниот team up број Загор и Драгонеро, кој е најавен за 2015 година.

M-comics Posted - 20/09/2014 : 12:49:00

solar Posted - 10/09/2014 : 12:31:58
Dragonero fanart iz Makedonije:
Hajo Posted - 09/09/2014 : 00:38:10
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by zlatan bihac

da su bar jedan broj tiraža preveli na neki od naših jezika a ostalo na makedonski..



E, to bi im bio pravi potez.
Tada bi imali i mene kao sigurnog kupca


+1
aved Posted - 08/09/2014 : 16:36:13
Svaka cast. Neka bude sa srecom i da prodaja bude dobra pa da sto prije predje u mjesecni ritam.
cronos six Posted - 08/09/2014 : 15:48:04
makedonijo
Colt Posted - 08/09/2014 : 14:07:03
2 evra, okvirno.
bjelolasica Posted - 08/09/2014 : 14:06:56
quote:
Originally posted by Poli


Kolika je cena?



119MKD=14.77kn
Piše ti na naslovnici
Poli Posted - 08/09/2014 : 14:02:33

Kolika je cena?

M-comics Posted - 08/09/2014 : 13:00:04
Драги стрип пријатели,
Ви го претставуваме првиот број од стрип серијалот #Драгонеро на македонски јазик, најновиот стрип херој од издавачката куќа Серџо Бонели Едиторе, за прв пат надвор од Италија после неговата премиера во јуни 2013 год.
#Драгонеро бр.1
Наслов: „Крвта на змејот“
Текст: Luca Enoch и Stefano Vietti
Илустрација: Giuseppe Matteoni
Во продажба од вторник, 09.09.2014 год.

solar Posted - 05/09/2014 : 08:40:05
Trailer
Solid Snake Posted - 03/09/2014 : 15:40:14
Cekameeee...
M-comics Posted - 03/09/2014 : 15:29:22
Na 09.09.2014 izlazi prvi broj fantazi strip serijala Dragonero na makedonski jezik




forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000