forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 31 - Lydie

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 29/04/2014 : 19:58:07


Jeste li čuli dosad za „Odvojak brkatoga djeteta“? Ne tražite tu uličicu na karti, uzalud ćete potratiti vrijeme! Jedino vas Zidrou i Jordi Lafebre mogu onamo odvesti! Stanovnici te slijepe ulice, takozvani „Brkonje“, dijele radosti i boli svoje svakodnevice pod budnim okom kipića Gospe s malim Isusom. Kada Camille, mlada žena ne odviše bistra uma, izgubi svoju malenu, tek rođenu Lydie, svi joj stanovnici pružaju podršku. Ponovno iskazuju svoju solidarnost kada im Camille nagovijesti čudesni povratak svoje kćerkice. Svi misle kako lijepa laž vrijedi više od ružne istine. Samo, što se dogodi kada se istina vrati po ono što joj pripada?

Kolorka 31 • Lydie • 68 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Jordi Lafebre • Prijevod Petra Hrebac • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 30.4.2014. • Cijena 90 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 03/11/2023 : 19:09:55
Ugođaj i odnosi među likovima u malom mjestu me malo podsjećaju na Trgovinu od Loisela.
Kao što je prethodnik napisao, priča balansira na granici patetike ali brzo se pročita pa nije zamorno. Može proći. Generalno, meni se ipak svidjelo. Zadnji oblačič s tekstom "Svatko ima djecu kakvu zaslužuje" nekako zaokružuje ovu priču koju sam ja dozivio kao nekakav trougao Lydie, mačke i statue Marije. Svaka od njih sa svojom "djecom".
Crtački vrhunski. Tip sjajno crta mimike likova, crtež mu je baš pun života. Odabir naslovnice mi se ne sviđa. Trebalo je ostaviti originalnu.
Jocko Posted - 15/11/2021 : 10:13:08
Pročitao Lidiju. Ovo mi je četvrti Zidrou (nakon Medvjeđa koža, Lijepo putovanje i Mrtve prirode).

Počinje kao teška životna priča, a završava se s blago nadrealnim elementima. Dodatak na kraju, iako ne toliko bitan za samu radnju stripa, ipak je simpatična pripovedačka tehnika, kakvu je Zidrou još više razradio na kraju Mrtvih priroda (slično važi i za tekstove između poglavlja u Pradovom Potezu kredom). Doduše to je ovde dato tako suptilno da nije ni čudo što neki od čitalaca nisu skapirali poentu, jedva sam i ja skapirao nakon Franovog komentara. Ali ipak, ko je otac Lidije nije toliko bitno (kao ni sam taj epilog), oca nema pa nema, tj. nije se angažovao i otkrio tokom celog stripa, i sav teret roditeljstva je pao na pleća mlade Kamile, njenog oca, a (ne)posredno i na ostale stanovnike brkate ulice.

Priča govori o tome kako hiljadu puta izgovorena laž, bilo iz psihopatologije i samo-zavaravanja (Lidijina majka Kamil), ili sažanjenja i milosrđa (stanovnici ulice) na kraju postane istina; stoga ovaj strip ima gotovo nadrealnu završnicu - Lidija je stvarna onoliko koliko ljudi veruju u nju. Scena kada učiteljica doktoru pokazuje dečije crteže na kojima je gotovo istovetno nacrtana Lidija, mi je skroz creepy i u X-files fazonu. Strip pleše na tankoj niti između mašte i zbilje, želja i stvarnosti...
Sviđa mi se i poveznica između nadrealnog naratora (statue deve Marije), simbola majčinstva, te Kamil kao majke. A ni smrt mačića (što me je takođe potreslo, kao i smrt tek rođene bebe) na početku nije slučajna.

Ako izuzmemo staru vešticu i 4 gruba dečaka, većina stanovnika ulice su dobronamerni i spremni da igraju 'igru' u kojoj je nesrećna majka Kamil 'materijalizovala' svoje preminulo, nesrrećno čeljade. Ovaj strip govori baš o tome, da je majčinstvo (ne)svakidašnja borba, čak i onda kada (psihijatri bi rekli patološka) fantazija i fiksacija postanu zbilja. Baš su me rastužile neke scene, pre svega Kamil na kiši, zatim kada ona ocu predlaže da Lidija studira, a otac kaže videćemo... pa kada spakuje lanč-paket za dete u školi.
Ima i dosta lepih (vožnja u lokomotivi), čak i šaljivih scena (rođendanska torta), tako da je strip daleko od nekog crnila kako bi se dalo naslutiti po fibrinoj verziji naslovnice, ali ipak seta i tuga provejavaju kroz ceo strip. Ostaje pitanje da li je i koliko Zidrou prešao granicu patetike - to zavisi od čitalaca i njihovih ukusa, ali po meni kod njega postoji dobra mera svetlih i tužnih trenutaka, balansira tako da ne ode u patetiku (mada mi je poslednja strana Medveđe kože recimo bila nepotrebna).

A tužno je što bi Kamil kod nas na Balkanu (a i drugde po svetu) ljudi otpisali kao ludaču, jer je u ljudskoj prirodi da osuđuje sve što je strano i ne uklapa se u okvire prihvatljivog. Stigma često boli više nego sama bolest, bila ona fizička ili duševna. Kamil bi vrlo verovatno kod nas bila predmet poruga, žigosana kao seoska 'luda' i završila na hospitalizaciji u Lazi, kljukana antipsihoticima.
Zato mi je to prihvatanje i sažaljenje od strane komšiluka više neverovatno i nerealno nego sama činjenica da pred kraj Lidija počinje da se materijalizuje, kao da zaista postoji.
Doduše ni to prihvatanje nije došlo odmah - isprva kroz podsmeh i ogovaranje. Lidija je, voleli je, mrzeli ili bili indiferentni, ipak postala neka vrsta kvartovske atrakcije. Majci je ako ćemo realno bila potrebna terapija, da bi se oslobodila lažnog uverenja i prihvatila istinu, ali tada nije bila razvijena psihijatrija. Verovatno bi je lečili elektrošokovima. S druge strane, delom i zahvaljujući okolini koja je podsticala deluziju, ona je u svom uverenju otišla predaleko, pa bi bilo preopasno vratiti je u realnost, možda i kobno.
Ali na kraju, šta je realnost? Ona se ostvarila kao majka i mi saosećamo sa njenim bolom ali i radošću. Nije važno postoji li dete ili ne; ono za svoju majku postoji, a vera je hranjena ljubavlju koju majka pruža detetu.

Kome se svideo strip, preporučujem film Lars and the real girl, koji je varijacija na temu.
https://www.imdb.com/title/tt0805564/

Trenutna pozicija na listi: 5 /od 19/ (2010. god.)


anto Posted - 13/11/2021 : 17:33:56
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by frano
Takav je i meni filing kad čitam SF tematiku ili super herojske stripove.

Meni je Lydie jedna od najboljih Fibri. 9/10







quote:
Originally posted by Peyo



Odjavljujem se zauvijek s ovog topica.


frano Posted - 13/11/2021 : 14:25:22
SF kao žanr je meni bolesna mašta. No, ak uhvate dobru priču, ondak mi SF okviri nisu bitni. Ne mrem se sjetit iskreno nekog primjera ... a, Alien 2. Majka na maju - usred svemira. Hand made. Kupljeno :)
frano Posted - 13/11/2021 : 14:21:57
Pa gdje piše da se mora nekom svidjet ili ne.

Meni su Inkal, Moore, i sl. hitovi, bez veze. No, poštujem da se mnogima sviđa.

Meni je Lydie dašak svježeg zraka u svijetu stripa.
Evo, dovršil sam Usprkos svemu. Vrloo dobar sentiš.


BeaGea Posted - 13/11/2021 : 14:14:50
jedan jako kratak i dobar osvrt na strip...
https://www.comicbookdaily.com/collecting-community/bound-together/lydie/?fbclid=IwAR3zB4T7tKUayHzdIyoeQNEviwYBR-HcnT1yjCuGZdd8Z3JW8o_I8UjPWr0
Peyo Posted - 13/11/2021 : 14:10:07
Neću provjeravati, vjerovat ću ti na riječ da zaostaješ za +1.

Molim te da to nadoknadiš da me ne grize savjest .

Odjavljujem se zauvijek s ovog topica.
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 13:58:45
quote:
Originally posted by Peyo

Da, ovo je puno sadržajnije od +1.



Nije, to je ekvivalent onome +1, ali nisam to napravil dvaput i to na istoj stranici. O tome govorim?
Peyo Posted - 13/11/2021 : 13:44:51
Da, ovo je puno sadržajnije od +1.

OK, neću više.
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 13:22:29
Ti si iznesel svoj sud, a zatim na istoj stranici dvaput ulijećeš sa odgovorom +1. Gdje toga ima kod drugih? Ako su se vec i javili više puta nekaj su napisali, a ne +1.
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 13:20:14
quote:
Originally posted by Peyo

Vidim da i drugi (npr. frano, BeaGea i dr.) rade isto, tj. iako su rekli svoje mišljenje o ovom djelcu opet se "kače" na komentare koje odobravaju.

Pa rekoh zašto ne bih i ja tako?



Zato kaj mi afirmaramo ovaj naslov, za razliku od tebe.
Peyo Posted - 13/11/2021 : 12:41:24
Vidim da i drugi (npr. frano, BeaGea i dr.) rade isto, tj. iako su rekli svoje mišljenje o ovom djelcu opet se "kače" na komentare koje odobravaju.

Pa rekoh zašto ne bih i ja tako?
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 12:23:38
Isto (+1 na negativni komentar stripa) si vec odgovoril u prvom upisu na ovoj strani!? Jasno nam je da ti se ne sviđa.
Peyo Posted - 13/11/2021 : 12:17:11
quote:
Originally posted by Space Marine

Meni je ovo bilo nekako isforsirano i naivno...kao da nam autor daje neki prikaz pa nam onda govori kako da se osjećamo. Likovi su mi bili infatilni i prozirni, a ta atmosfera susjedstva je poprilično isprana i namjerno prepatetična - jednostavno isforsirana.



+1
BeaGea Posted - 13/11/2021 : 12:04:19
quote:
Originally posted by frano
Takav je i meni filing kad čitam SF tematiku ili super herojske stripove.

Meni je Lydie jedna od najboljih Fibri. 9/10



frano Posted - 13/11/2021 : 07:51:38
Trenutno čitam "Usprkos svemu" - Lafebre kao kompletni autor.

Ne mogu se oteti dojmu da je on Zidrou puuuno doprinjeo, ili bar utjecao, mozda i korigirao pri pisanju scensrija za Lydie.

Nisam dočitao do kraja "Usprkos svemu", no, za sada je izvrsno. Kad završim napišem osvrt.
frano Posted - 13/11/2021 : 07:46:00
quote:
Originally posted by Space Marine

Meni je ovo bilo nekako isforsirano i naivno...kao da nam autor daje neki prikaz pa nam onda govori kako da se osjećamo. Likovi su mi bili infatilni i prozirni, a ta atmosfera susjedstva je poprilično isprana i namjerno prepatetična - jednostavno isforsirana. Jeftine patetike kao da gledam neki sterotipični hrvatski film.

2/10







Takav je i meni filing kad čitam SF tematiku ili super herojske stripove.

Meni je Lydie jedna od najboljih Fibri. 9/10
Space Marine Posted - 07/11/2021 : 21:19:22
Meni je ovo bilo nekako isforsirano i naivno...kao da nam autor daje neki prikaz pa nam onda govori kako da se osjećamo. Likovi su mi bili infatilni i prozirni, a ta atmosfera susjedstva je poprilično isprana i namjerno prepatetična - jednostavno isforsirana. Jeftine patetike kao da gledam neki sterotipični hrvatski film.

2/10

Kerempir Posted - 27/08/2021 : 09:54:08
Uzev u obzir da sam ovaj strip uzeo na akciji i to samo zato da dopunim narudžbu do besplatne poštarine, strip mi je bio skroz ok i dovoljno kratak da ne ode u neke patetične dužine i širine. U osnovi mi je strip zapravo jako tužan premda ne toliko da nakon odlozenog stripa dumam o pročitanom. Ima dijelova gdje se pitamo počinje li autor prelaziti granice stvarnosti i fantazije ( na stranu bogorodicin kip) ali mislim da je to prepušteno tumačenju čitatelja. Cijela pak susjedska atmosfera, kao i narator (kip/ duh pokojnog muža) me jako podsjetila na Trgovinu. Dodatak na kraju sam ipak doživio skroz nepotrebnim, pogotovojer mi se ne uklapa sa emocijama lika u stripu.
Peyo Posted - 23/08/2021 : 12:53:58
quote:
Originally posted by leKrava
Nope, ova krava ne daje mljeko :)



Dobar ...
leKrava Posted - 23/08/2021 : 12:53:05
quote:
Originally posted by Peyo

LeKrava je žensko ?



Nope, ova krava ne daje mljeko :)
Peyo Posted - 23/08/2021 : 12:51:21
quote:
Originally posted by pcoro
Mi smo ti lošiji



Road to hell .

Dobra stvar je da nećemo biti bez tople vode ...

LeKrava je žensko ?
BeaGea Posted - 23/08/2021 : 12:48:12
quote:
Originally posted by leKrava

Ja sam drugacijeg misljenja, meni je ponasanje ljudi iz brkate ulice dosta uvjerljivo.
Radi se ljudima koji se svi poznaju, isto tako oni nisu bas bili "dobri" prema Camille u pocetku.
Kad se desi tragedija nije neobicno da se ljudi udruze, ipak je Camille njihova a ako malo ljepe lazi cini Camille sretnu nije bas da ih to puno kosta.
Radnja je u proslosti i koliko se ja sicam bar za mog djetinstava svi smo bili vise skupa i cesce isli jedni drugima druzili se i tako, za razliku od danas... tako da vidim da je nes ovako ili nekakva solidarnost moguca (s tim da bi danas ipak zavrsila na psihijatriji ili nekakvim ljekovima).



A i interpretacija zašto su takvi mogu biti razne:
....možda bolje luda Camille nego da ju zamjeni stranac (Alžirac možda, ne daj Bože jer u stipu su svi Francuzi )!?
....a možda su joj se samo nastavili smijati iza leđa kaj nam autor nije dočaraval!?
...možda, možda!?
Ali upravo te interpretacije koje su moguće daju vrijednost ovom stripu.
pcoro Posted - 23/08/2021 : 12:38:51
quote:
Originally posted by Peyo

Pcoro hvala ti na ovom upisu.

Već sam mislio da sa mnom nešto nije u redu, da sam u najmanju ruku gori i od Dartha Vadera.



Postoje ljudi koji su bolji i ljudi koji su lošiji. Mi smo ti lošiji
leKrava Posted - 23/08/2021 : 12:38:50
Ja sam drugacijeg misljenja, meni je ponasanje ljudi iz brkate ulice dosta uvjerljivo.
Radi se ljudima koji se svi poznaju, isto tako oni nisu bas bili "dobri" prema Camille u pocetku.
Kad se desi tragedija nije neobicno da se ljudi udruze, ipak je Camille njihova a ako malo ljepe lazi cini Camille sretnu nije bas da ih to puno kosta.
Radnja je u proslosti i koliko se ja sicam bar za mog djetinstava svi smo bili vise skupa i cesce isli jedni drugima druzili se i tako, za razliku od danas... tako da vidim da je nes ovako ili nekakva solidarnost moguca (s tim da bi danas ipak zavrsila na psihijatriji ili nekakvim ljekovima).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000