forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Sandman 1 & 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/11/2014 : 16:39:35

Strip Sandman scenarista Neila Gaimana, jednoga od najprodavanijih svjetskih strip-autora prema New York Timesu, najznačajniji strip je devedesetih godina. Kao bogata mješavina modernih mitova i mračne fantastike u koju su neprimjetno utkani suvremena književnost, povijesna drama i legende, Sandman se također smatra jednom od najoriginalnijih i umjetnički najambicioznijih serija modernoga doba. Do svoga svršetka 1996. znatno je pridonio umjetničkom sazrijevanju stripa, a sam postao fenomen pop-kulture.

Ovaj klasik stripa Fibra vam ponosno predstavlja u ultimativnom izdanju. Prva od četiri prekrasno dizajnirane knjige donosi prvih dvadeset sveski Sandmana s posve novom i od autora odobrenom bojom na prvih osamnaest brojeva, mnoštvom nikad prije objavljenih materijala, uključujući cjelovit prijedlog serije, galeriju dizajna likova koje su crtali Gaiman i crtači prvih varijanti Sandmana, kao i čitav scenarij za 19. broj Sandmana, "San Ivanjske noći", nagrađen s World Fantasy Award. Uz scenarij su priložene i reprodukcije originalnih crteža olovkom Charlesa Vessa.

Sandman 1 • Knjiga prva • 612 stranica • Kolor • 212 x 320 • Tvrdi uvez • Scenarij Neil Gaiman • Crtež Charles Vess • Sam Kieth • Mike Dringenberg • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan i Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 11.11.2014. • Cijena 350 Kn



Strip Sandman scenarista Neila Gaimana, jednoga od najprodavanijih svjetskih strip-autora prema New York Timesu, najznačajniji strip je devedesetih godina. Kao bogata mješavina modernih mitova i mračne fantastike u koju su neprimjetno utkani suvremena književnost, povijesna drama i legende, Sandman se također smatra jednom od najoriginalnijih i umjetnički najambicioznijih serija modernoga doba. Do svoga svršetka 1996. znatno je pridonio umjetničkom sazrijevanju stripa, a sam postao fenomen pop-kulture.

Ovaj klasik stripa Fibra vam ponosno predstavlja u ultimativnom izdanju. Druga od četiri prekrasno dizajnirane knjige donosi brojeve 21-39 stripa Sandman uz remasterirani kolor na svih 19 epizoda, a Colleen Doran ponovo je otuširala svoje crteže olovkom za 34. epizodu. Knjiga sadrži i mnoštvo dodatnog materijala, uključujući i dvije nikad prije pretisnute Gaimanove priče (jednu u prozi i jednu ilustriranu), GALERIJU SNOVA i cjelovit Gaimanov scenarij i crtež olovkom Kelleyja Jonesa za drugo poglavlje priče "Doba magli" iz Sandmana #23.

Sandman 2 • Knjiga druga • 616 stranica • Kolor • 212 x 320 • Tvrdi uvez • Scenarij Neil Gaiman • Crtež Charles Vess • Mike Dringenberg • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan i Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 11.11.2014. • Cijena 350 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Kerempir Posted - 22/05/2023 : 11:23:08
Čitam kratku povijest gotovo svega od Billa Brysona i nalrtih na dio da je za vrijeme 1.svjetskog rata izbila epidemija tzv bolesti spavanja odnosno letargicnog encefalitisa koja je bila zasjenjena španjolskom gripom. Ni dan danas se ne zna uzrok a to je očito nadahnulo gaimana da na svoj način iskoristi tu pojavu vezanu uz zarobljavanjem sandmana. Uvijek nešto novo saznam:)
naker Posted - 02/11/2021 : 20:57:35
Sandman je jedan od najpoznatijih i najkvalitetnijih serijala sa engleskog govornog područja i nemam puno toga za dodati, a da već nije rečeno ili poznato, ali čitalo se ovo online, čitalo se i u BP/DW izdanju i evo čita se i po treći put i ništa, ali ništa se ovde ne gubi sa ponovnim čitanjima i uživanje je ponovo sanjati zajedno sa Gaimanom i ovo je meni lično jedan od najdražih stripova

Što se tiče samog izdanja Sandmanu odlično stoji absolute format, poboljšan kolor je plus u mojim očima, dok je bogatstvo propratnog materijala jedan lep poklon za sve fanove. Prvi tom sadrži najzanimljivije bonus dodatke jer se može malo više saznati o tome kako je započeo san o Sandmanu
going going Posted - 17/02/2021 : 17:17:47
quote:
Originally posted by Deers

Meni se Fasada baš baš dopala.
Ne bih rekao da nije povezana, ako ne disketno sa Sandmanom vezana je uz karakterizaciju njegove sestre.



Isto, meni je Fasada najjaca prica u trecem trejdu.
Evo sta napisah pre par godina:

Fasada

E ovo je stvarno sjajna prica. Bas potresna i ostavi ti gorak ukus tuge u ustima posle poslednje stranice. Gejman je izvukao zaboravljenog lika iz DC univerzuma (toliko zaboravljenog da ga nema ni u Who`s who) i prikazao ljudsku stranu superheroja i uzase svakodnevice. Bas se oseca otudjenost, anskioznost i tuga. Ali Gejman je milosrdan i dobar i daje na kraju katarzu i mir.
10/10
pcoro Posted - 17/02/2021 : 11:58:56
quote:
Originally posted by Kerempir
Vjerojatno misliš na tesalijku. Ma ima hrpu zanimljivih sporednih likova, kao uostalom u cijelom sandmanu, ima tih fantastičnih elemenata, zanimljivu premisu o kukavici, nije cani dosadno, ali kako rekoh, ne znam objasniti zašto mi nije leglo.




Sigurno zbog osrednjeg crteža i pretjeranog forsiranja čudnoće

Meni je bilo moćno kako se Sandman pojavi na kraju i riješi stvar, ali zbog takvog kraja kroz većinu priče fokus bude na dosadnijim sporednim likovima.
Deers Posted - 17/02/2021 : 11:41:38
Meni se Fasada baš baš dopala.
Ne bih rekao da nije povezana, ako ne disketno sa Sandmanom vezana je uz karakterizaciju njegove sestre.
Kerempir Posted - 17/02/2021 : 09:29:15
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by Kerempir

Igram se tebe
Nije loš ali iz nekog razloga nikad mi nije sjeo i da ga izbace iz Sandmana ne bih ni primjetio. Možda mi je predepresivan premda to nije strano ni ostatku serijala? (3)




Šta se ne pojavljuje tu ona vještica kojoj se zamjeri Sandman pa mu se onda osveti u 9tici, ne pomogne mu ili tako nešto? Ne sjećam se najbolje ..



Vjerojatno misliš na tesalijku. Ma ima hrpu zanimljivih sporednih likova, kao uostalom u cijelom sandmanu, ima tih fantastičnih elemenata, zanimljivu premisu o kukavici, nije cani dosadno, ali kako rekoh, ne znam objasniti zašto mi nije leglo.

quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by Kerempir

za razliku od Fasade koja mi baš nikako ne sjeda, ni crtački ni pričom i ne vidim joj smisao. (1/2)



Fasada je zanimljiva priča koliko se sjećam i meni je strašno draga. Stvar je u tome što je ovdje Gaiman uzeo jednog prastarog lika iz DC univerzuma, Element Girl koja je imala svega nekoliko pojavljivanja u stripovima krajem 60ih godina i nakon toga je pala u zaborav, kako od strip autora, tako i od publike. Gaiman je izvukao iz naftalina i dao joj lijep i zadovoljavajući kraj, spasivši je tako od stripovskog limba u koji je upala. Sličnim se konceptom služio i Grant Morrison u Animal Manu.



A znači u tome je stvar.. naprosto nisam shvaćao ovu epizodu ničim povezanu sa Sandmanom.
Paka01 Posted - 17/02/2021 : 09:07:30
quote:
Originally posted by Kerempir

za razliku od Fasade koja mi baš nikako ne sjeda, ni crtački ni pričom i ne vidim joj smisao. (1/2)



Fasada je zanimljiva priča koliko se sjećam i meni je strašno draga. Stvar je u tome što je ovdje Gaiman uzeo jednog prastarog lika iz DC univerzuma, Element Girl koja je imala svega nekoliko pojavljivanja u stripovima krajem 60ih godina i nakon toga je pala u zaborav, kako od strip autora, tako i od publike. Gaiman je izvukao iz naftalina i dao joj lijep i zadovoljavajući kraj, spasivši je tako od stripovskog limba u koji je upala. Sličnim se konceptom služio i Grant Morrison u Animal Manu.
pcoro Posted - 17/02/2021 : 08:54:15
quote:
Originally posted by Kerempir

Igram se tebe
Nije loš ali iz nekog razloga nikad mi nije sjeo i da ga izbace iz Sandmana ne bih ni primjetio. Možda mi je predepresivan premda to nije strano ni ostatku serijala? (3)




Šta se ne pojavljuje tu ona vještica kojoj se zamjeri Sandman pa mu se onda osveti u 9tici, ne pomogne mu ili tako nešto? Ne sjećam se najbolje ..
Kerempir Posted - 16/02/2021 : 19:32:11
Prvo radno mjesto, na granici sa Srbijom, i odlascima preko u Vojvodinu naletio slučajno na jednu knjižaru i prvi put vidio stripove od Belog puta. Nisam ni slutio da postoje takvi stripovi i što god se danas mislilo o Belom putu, činjenica jeste da su me skroz okrenuli stripu gdje sam s vremenom proširio interes i na druge izdavače. Jedan od tih prvih stripova je bio Sendmen, bio mi je koliko začuđujuć toliko i interesantan i s vremenom sam nabavio preostale stripove.

Ipak, kako su oni stali, uskočila je Fibra sa svojim absolute izdanjima koji su mi se isprva činili pretjeranima. Nije mi se dalo duplirati brojeve pa sam sa Fibrom krenuo od broja 3, a premda mi je odgovarao format Belog puta, toliko sam se zaljubio sam u Fibrina izdanja a kako mi je Sandman mi je jedan od dražih stripova, nedavno sam konačno nabavio i prva dva broja Fibre i ponovno (peti put?) krenuo ispočetka sa čitanjem.

Nisam puno čitao Gaimana, zanimljiv mi je ali i dosta pretenciozan. Knjige koje su mi bile dostupne nisu me se stilski dojmile, a od stripova mi je još jako dobra Knjiga magije, dok su mi ostali stripovi koje sam čitao većinom ok do zaboravljivi, ali u Sandmanu (i Knjizi magije) mi je pretencioznost baš dobro sjela.

Iako se Sandman može pročitati samostalno, činjenica jeste da ima mnoge reference na neke druge stripove (i druga djela), a mnoge sam tek naknadno naučio i zato mi je svako novo čitanje uvijek novi istraživački rad (primjerice razne reference na Mooreov Swamp Thing)

Većinom su mi sjeli razni crtački stilovi koji su se izmjenjivali kroz cijelog Sandmana, a posebice mi se sviđaju oblačici sa tekstom personalizirani po govornicima, čak mi daju naslutiti zvukove.

Sandman 1
Prvi ciklus sa zarobljavanjem Morfeja, njegovog bijega, povratka u kraljevstvo, skupljanja moći i susreta sa sestrom mi je odličan sa tolikim fantastičnim i horror elementima (pogotovo sa Deeom). Posebno mi se izdvajaju silazak u Pakao, susret sa Constantineom te razgovor sa sestrom koju zivcira njegova depra. Najslabiji dio mi je sa superjunacima, ali to kratko traje. (4/5)

Priče u pijesku
Crtacki mi nije nešto, ali zanimljiva priča, pojašnjava pozadinu žene zatocene u paklu. (4)

Lutkina kuća
Isto mi je crtački slabija, šteta jer mi je cijeli ovaj ciklus vrlo dobar, Gilbert mi je baš simpatičan koliko je Korincanin zajeban, a posebice je suluda cijela konvencija serijskih ubojica. Morfej traži Vrtlog koji prijeti uništiti snove, a u Sandmanu 6 će se otkriti zašto je opsjednut time. Iako mi crtez spušta ocjenu ovom ciklusu priča je i dalje vrlo zanimljiva. (4)

Ljudi sretne ruke; Kaliopa; San ivanjske noći
Simpa priče za koje se isprva čini da služe samo kao fileri, ali itekako upotpunjuju i obogaćuju cijeli Sandmanov svijet. Sami naslovi su mi poredanih kako su mi se svidjeli, sam San ivanjske noći mi je najslabiji. (5; 5; 3/4)

San tisuću mačaka je čisti filer, znači bez jadne veze sa glavnim tokom priče (osim možda u Sandmanu 6) ali tako mi je simpa (5) za razliku od Fasade koja mi baš nikako ne sjeda, ni crtački ni pričom i ne vidim joj smisao. (1/2)

Sandman 2

Doba magli
San se pokušava iskupiti sto je bezrazlozno dao zatociti staru ljubav u Paklu i vraca se tamo kad ga doceka iznenađenje. Cijeli ciklus mi je jedan od dražih dijelova u Sandmanu, ako ne i najdraži. (5)

Daleka zrcala
Nakon ovog ciklusa opet dolazimo do niza od tri filer priče od kojih Termidor ima, pokazat će se, jasniju vezu sa glavnom pričom Sandmana, dok August i Tri rujna i siječanj baš i ne, ali sve tri priče su po gustu u čitanju podjednake. (5)

Igram se tebe
Nije loš ali iz nekog razloga nikad mi nije sjeo i da ga izbace iz Sandmana ne bih ni primjetio. Možda mi je predepresivan premda to nije strano ni ostatku serijala? (3)

Konvergencije
Dvije dobre filer priče od kojih Meka mjesta (4) imaju jaču vezu sa glavnom radnjom, ali Lov (5) sa cangrizavim dedekom mi je simpatičniji.
DiSkAcH Posted - 10/06/2020 : 15:41:30
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by kasper

a gde je ova slavna omladina, going going i ostali, sto se tice sendmena, transa i ostalog. nista valjda zaglavili na superherojskoj zgadiji

bzv je usporedba Transa i Sandmana. Od Sandmana mi valjaju jedino majice.



Meni su isto majice super, a sam strip sam probao onaj privju i iskreno bili su mi upitnici iznad glave pa sam odustao.
lwood Posted - 09/06/2020 : 07:48:26
quote:
Originally posted by kasper

a gde je ova slavna omladina, going going i ostali, sto se tice sendmena, transa i ostalog. nista valjda zaglavili na superherojskoj zgadiji

bzv je usporedba Transa i Sandmana. Od Sandmana mi valjaju jedino majice.
going going Posted - 09/06/2020 : 01:52:19
I ja mislim da je do kolicine procitanog Sekspira. A deluje mi da nije dovoljno samo procitati Romea i Juliju i Hamleta sto je moje jedino iskustvo s Hamletom kao srednjoskolska lektira.

Uz to, Britanci su vrlo emotivni po pitanju svog najveceg pisca tako da epizoda koja se bavi Sekspirom po automatizmu mora da bude hvaljena i nagradjivana.
Beva Posted - 08/06/2020 : 21:55:43
quote:
Originally posted by kasper

ta sa sekspirom je meni zaista vrhunska. taj sendmen 3 u izdanju bp (koji je prvi radjen) ima problema sa prevodom, moze biti da tu dolazi do neke disharmonije



Idejno je epizoda vrhunska, ali razrada mi nije najbolje sjela jer, ponavljam, nisam čitao San ivanjske noći. Prije i poslije predstave mi je sve OK, ali sama predstava me umorila. Epizoda zahtijeva predznanje da bi se uživalo u potpunosti.
Shaner Posted - 08/06/2020 : 15:53:14
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by going going
Prva tri trejda su mi bila odlicna (s tim sto mi je isto kao i Bevi upravo epizoda sa Sekspirom bila najslabija od svih, dok mi je na primer prica odmah posle te, kako je bese prevedena, Fasada jedan od najdrazih stripova.



ta sa sekspirom je meni zaista vrhunska. taj sendmen 3 u izdanju bp (koji je prvi radjen) ima problema sa prevodom, moze biti da tu dolazi do neke disharmonije


Meni nije sjela, bar na prvo čitanje (Fibrino izdanje). Vidjet ćemo kakvi će biti dojmovi kad jednom ponovo dođe na red.

kasper Posted - 08/06/2020 : 10:13:31
quote:
Originally posted by going going
Prva tri trejda su mi bila odlicna (s tim sto mi je isto kao i Bevi upravo epizoda sa Sekspirom bila najslabija od svih, dok mi je na primer prica odmah posle te, kako je bese prevedena, Fasada jedan od najdrazih stripova.



ta sa sekspirom je meni zaista vrhunska. taj sendmen 3 u izdanju bp (koji je prvi radjen) ima problema sa prevodom, moze biti da tu dolazi do neke disharmonije
going going Posted - 07/06/2020 : 22:09:36
quote:
Originally posted by kasper

a gde je ova slavna omladina, going going i ostali, sto se tice sendmena, transa i ostalog. nista valjda zaglavili na superherojskoj zgadiji



Evo me!
Ja sam stigao do ,,Igram se tebe" odnosno petog trejda u izdanju BPa, ne znam u kojoj je to Fibrinoj knjizi.

Prva tri trejda su mi bila odlicna (s tim sto mi je isto kao i Bevi upravo epizoda sa Sekspirom bila najslabija od svih, dok mi je na primer prica odmah posle te, kako je bese prevedena, Fasada jedan od najdrazih stripova. Cetvrti trejd Sezona izmaglice mi nije toliko dobro legao i mislim da sam to i napisao ovde na nekom topiku i mislim da si mi upravo ti kaspere tada rekao, sacekaj malo pa kreni ispocetka s citanjem i taj ce ti trejd biti mozda i najbolji.

Stao sam na Igram se tebe jer sam cekao da nabavim i ostatak serijala u izdanju DW, sada kada sam nabavio sve nikako da se nateram da pocnem od pocetka ali bice uskoro. Samo da mi koze123 vrati sa pozajmice dva trejda Ostavio sam i komentare na recenzijama kada sam citao. Pocetak Sendmena mi je utoliko bio zanimljiviji jer sam nedavno pre toga bio zavrsio Murovo Stvorenje iz mocvare i onda sam video koliko je ustvari Gejman bio inspirisan Murom na pocetku, dok nije otisao na svoju stranu. Zao mi je sto nikad nije pisao za Stvorenje. U svakom slucaju odlican serijal i jedva cekam da ga celog procitam i napisem utiske.


Sto se tice transa nisam ga nabavio do sad, ali planiram.
supermark Posted - 06/06/2020 : 17:37:51
quote:
Originally posted by ivi skoj

Mogli su mi se potpisati Markos, Cromwell, Nesvrstani i risbo svaki u jednu knjigu da imam sve vlasnike edicije po kronološkom redu.
Zadnji se smije onaj koji nije skužio vic, tako još ja nisam skužio zakaj Sandman njima nije dobar pa su mi uvalili komplet.





nekako sumnjam da se njemu strip nije svidio
kasper Posted - 06/06/2020 : 16:30:37
a gde je ova slavna omladina, going going i ostali, sto se tice sendmena, transa i ostalog. nista valjda zaglavili na superherojskoj zgadiji
kasper Posted - 06/06/2020 : 16:26:35
quote:
Originally posted by izivko
Dobar strip u cjelini. odličan, ne vrlo dobar - dobar odlican.

izivko Posted - 06/06/2020 : 16:09:40
Sandman - Početak mi se jako svidio, samo oslobađanje, potraga za predmetima itd.
Posebno mi se svidio onaj silazak u pakao i ona luda ideja kako Lucifer napušta pakao, odnosno predaje ključeve, ako se dobro sjećam.
Glavni lik zanimljiv, sviđaju mi se njegove moći. Inače po meni previše likova u priči. Teško je to sve pohvatati.

Poslije je zanimanje splasnulo, čitao sam onako pomalo. Razvuklo se to sve previše, rekao bih. Ubijanje para, ništa više.

Dobar strip u cjelini. Ne odličan, ne vrlo dobar - dobar.

Beva Posted - 06/06/2020 : 15:35:45
Kad bih birao strip koji mi je osobno najbolji i najdraži, Sandman bi bio najvjerojatniji izbor.

Čak mi je najlošije sjela slavna epizoda sa Shakespearom koja je osvojila World Fantasy Award kao jedini strip ikad, ali to je zato što nisam čitao Shakespearea pa mi je pola radnje nerazumljivo :D

Inače, Sandman je strip o pričama, mitologijama i o promjenama u životu. Gaiman suptilno kroz serijal provlači ideju o prolaznosti da bi na kraju sve kulminiralo na jedini mogući način.

Uz sve to, najviše su me oduševile same ideje. Recimo, licitacija s prodajom Pakla, pa obiteljske svađe između članova Sandmanove obitelji, priča o čovjeku koji odluči ne umrijeti... Gomila toga, i na svako novo čitanje otkrijem nešto novo. Čitajte Sandmana ljudi, ako vam ne sjedne ništa niste izgubili, a u suprotnom možete dobiti itekako puno.
Shaner Posted - 06/06/2020 : 14:03:20
Ja sam za sada pročitao samo prvu knjigu i bila mi je dosta dobra. Nisam baš pao na guzicu, ali svakako planiram nastaviti sa serijalom.

@ivi skoj
Upratio sam na drugom topicu razgovor između tebe i NESVRSTANOG. Ta tvoja priča sa Sandmanom je možda i bolja od samog stripa.

Tonto Posted - 06/06/2020 : 12:54:52
Moj stripovski život bi bio ozbiljno prazniji bez Sandmana. The Kindly Ones je jedan od najboljih stripova koje sam čitao. *ebo ja sve one vrancuske novovalne pizdarije u kojima nesvrstani uživa...
Cromwell Posted - 06/06/2020 : 12:29:12

Ak se dobro sjećam uspio sam pročitati do polovice druge knjige i doslovno umro od dosade. Je to bilo kompleksno i stvaralo svijet ali mene nije uvuklo i nije mi baš bilo jasno zašto.
Kasnije sam kod dvije različite ženske osobe doma primjetio Sandmane na polici iako niti jedna niti druga ne čitaju stripove. Neki ženski kult valjda, nemam pojma.
Iz toga sam stvorio glupo mišljenje da to nije strip za prave muževe!

Međutim, mogao bi mu dati još jednu šansu jer tako mi je i Hitman na prvu izgledao kao tinejdžerska budalaština a sad na drugu mi je također budalaština ali ludo zabavna budalaština u kojoj guštam već neko vrijeme
ivi skoj Posted - 06/06/2020 : 10:20:01
Mogli su mi se potpisati Markos, Cromwell, Nesvrstani i risbo svaki u jednu knjigu da imam sve vlasnike edicije po kronološkom redu.
Zadnji se smije onaj koji nije skužio vic, tako još ja nisam skužio zakaj Sandman njima nije dobar pa su mi uvalili komplet.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000