forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Izbacivac (Bouncer)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
tiberije Posted - 07/11/2009 : 18:22:59
Evo jos jedne male recenzije prve epizode serijala, Kainovo Oko


IZBACIVAČ (BOUNCER)
Piše – Alejandro Jodorowsky
Crta - Francois Boucq


Nije da Jodorowsky nije poznat po svom angažovanju na Western žanru ali ipak je većini ljubitelja stripova poznatiji kao kreator kultnih SF stripova kao što su Metabarons i Incal. Naravno ljubitelji filmova su opet upoznati sa njegovim radom na Western filmu El Topo. Teško je zaboraviti ovaj uvrnuti Western bilo kome ko ga je jednom video. To nas dovodi i do stripa Bouncer gde se Jodorowsky vraca Western miljeu nakon dugo vremena.

1)Kainovo Oko, je prva epizoda u western serijalu o jednorukom kafanskom izbacivaču zapošljenom u jednom od mnogobrojnih saluna Divljeg Zapada. Kao i u filmovima James Bonda ovde sledi dugi uvod, Jodorowsky nas drži u neizvesnosti čak se i poigrava sa nama time što nas sa glavnim likom serijala upoznaje tek na 35 strani stripa, puštajući nas da mislimo da će to biti neko drugi. Do tog trenutka nas je upoznao sa vođom odmetnika sa juga jednookim Kapetanom Raltonom koji zbog neračišćenih računa sa svojim starijim bratom Blejkom upada na njegovo imanje i ubija njega i njegovu ženu. I Blejkovim sinom Setom koji na sreću uspeva da preživi masakar a otac mu pred smrt poručuje da se javi Izbacivaču iz saluna Inferno u gradu Džuritaunu. Džuritaun je jedan jako „lep” gradić kako uskoro saznajemo, malo je veselijeg karaktera i šerif retko kada živi duže od mesec dana. Dvoboji su svakodnevni a u najgorem od svih saluna (Inferno - Pakao) radi naš jednoruki Izbacivač. Saznajemo da Izbacivač ima i 2 rođena brata i da su to – gle sudbine – upravo jednooki Kapetan Ralton i sada već pokojni Blejk koji je nekada važio za najbržeg revolveraša zapada pre nego što se okrenuo bogu. On prihvata svog bratanca i polako ga uči zanatu kako bi se zajedno osvetili bratu-stricu Raltonu. Saznajemo i kratku istoriju porodice i da su sva tri brata rođena kao vanbračna deca „najbolje kurve Divljeg Zapada” i da su pod njenim vođstvom opljačkali najveći najvredniji dijamant – Kainovo Oko. Ovde se Jodorowsky malo poigrao sa biblisjkom mitologijom i namerno je nazvao dijamant Kainovo Oko po biblisjkom liku Kainu jednom od dva Adamova sina koji je ubio svoga brata. Tako i ovaj dijamant prvo dovodi do obračuna između braće u kome Izbacivač gubi ruku a Ralton oko, dok Blejk pritisnut grižom savesti rešava da se posveti bogu. Njihova majka izvršava samoubistvo a pri čemu prethodno sakriva dijamant od svojih sinova.
17 godina kasnije....Ralton u pohodu na dijamant ubija svog brata što dovodi do već pomenutih događaja.
Jodorowsky je ovde iskoristio dva osnovna motiva u Wesetern žanru. Prvi je lov na blago, tj. Dijamant Kainovo oko a drugi je osveta i to međusobna osveta pripadnika jedne porodice. Ono što razlikuje ovaj western od gomile drugih jeste upravo onaj nihilizam koji provejava kroz ceo strip, da bi rezultirao finalem koje ne bi prošlo cenzuru u većini zemalja. Naime finale se tiče pronalaska dijamanta ali ne želim da vam otkrijem kakve to veze ima sa cenzurom i nihilizmom Jodorowskog jer da bi to saznali moraće te pročitati ovaj strip.
Nego da nastavimo sa stripom, ovo je pravi prljavi western Sergio Leonevskog tipa, western gde jednostavno možete osetiti stvarnu i moralnu prljavštinu divljeg zapada. Jodorowsky nije autor koji često piše westerne ali kada ih napiše onda budite sigurni da je to nešto čega će te se sećati dugo, tome doprinose neke „kritične scene“, kako bi ih ja nazvao, jedna je ona sa dijamantom, druga je kada Ralton ubija Blejka odsecanjem glave samo trenutak pre nego saznamo da mu je on rođeni brat. I da pomenem samo na kratko par scena iz druge knjige o kojoj ću napisati kasnije par redova: scena izvođenja ljudoždera na vešala i scena pred Izbacivačevo venčanje kada ga snaša napušta zbog...Ove scene vam ostaju urezane u sećanje dugo nakon što pročitate strip.
Verovali ili ne iako deluje mnogo ovo je tek površina priče o Izbacivaču i ja sam vam otkrio vrlo malo jer pravi događaji tek slede, ali to ćete saznati ako kupite i pročitate strip.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ReemCP Posted - 23/06/2019 : 19:57:03
Hvala na prijedlogu za čitanje Bouncera
A uzeo ja već "Pogrebnika" 1&2, pisao sam nešto o tome par postova iznad. Prvo njih, pa su mi onda preproručili u SNK Bouncera, a potom i tog "Maršala" koji mi je u tom trenutku bio previše, pa reko zapamtit ću ga i stavit na listu želja
DiSkAcH Posted - 23/06/2019 : 08:47:01
Što se tiče redoslijeda čitanja, nije da nešto gubiš ako čitaš ovako unazad, ali ipak ako imaš mogućnosti čitaj od prvog broja nadalje, ima nekih sitnica koje će ti biti jasnije.
Ja sam isto čitao prvo 8 i 9, pa onda 1-7. Uzeo sam si i ova dva nova integrala od CRŠ da imam veći format i na HR. :)

Ali probaj i Maršal Bassa i Pogrebnika, meni su oba bolja od odličnog Bouncera
ReemCP Posted - 18/06/2019 : 18:40:09
Vidis, nisam ni razmisljao tako znaci, mogli bi izbacit iduce godine 2 integrala:

Integral - epizode 1. i 2.
Integral - epizode 10., 11. i 12.


Mr. Bushido Posted - 18/06/2019 : 18:00:39
quote:
Originally posted by ReemCP

Aha, oni su krenuli sa 8. i 9., 6. i 7., pa sad nedavno 3., 4. i 5. Objasnio mi je Raul da idu u "rikverc" sa tim izdavanjem, i ako se dobro sjecam, rekao mi je da mogu citat kako hocu - odnosno, bez obzira na kronologiju brojeva.

CRS je tako pisao u temi koju su otvorili za ovogodisnje izdanje CRS-a, evo ovdje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50327&REPLY_ID=2227992

Mozda ne bi bilo lose, tko bude isao na sljedeci CRS, da ih priupita dal razmisljaju objavit i te najnovije brojeve.


Rekli su da će ga završiti, ali nisu rekli da neće objaviti i ove najnovije albume.
ReemCP Posted - 18/06/2019 : 17:06:51
Aha, oni su krenuli sa 8. i 9., 6. i 7., pa sad nedavno 3., 4. i 5. Objasnio mi je Raul da idu u "rikverc" sa tim izdavanjem, i ako se dobro sjecam, rekao mi je da mogu citat kako hocu - odnosno, bez obzira na kronologiju brojeva.

CRS je tako pisao u temi koju su otvorili za ovogodisnje izdanje CRS-a, evo ovdje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50327&REPLY_ID=2227992

Mozda ne bi bilo lose, tko bude isao na sljedeci CRS, da ih priupita dal razmisljaju objavit i te najnovije brojeve.
Mr. Bushido Posted - 18/06/2019 : 13:49:51
quote:
Originally posted by ReemCP

Jedino mi nije jasno da su iz udruge CRS napisali da iduce godine zavrsavaju serijal (ep 1. & 2.), a znam da je DiSkAcH i jos neki ostali, pisali da postoje epizode 11. & 12. pa bi nekako bilo steta da ostanemo bez njih :(


Hm, gdje su to rekli?

12. album još nije objavljen u Francuskoj, a albumi 10. i 11. za sada čine novu cjelinu i oni još nisu objavljeni kod nas. U prvoj knjizi koju je CRŠ objavio nalaze se albumi 8. i 9.
ReemCP Posted - 18/06/2019 : 10:33:26
Je, sjajan strip :) Ja sam za njega sasvim slucajno saznao i to u SNK kad sam kupovao "Pogrebnika" od Fibre i Raul u SNK mi kaze ako volim dobar vestern, ali i brutalan pomalo, neka si pogledam Bouncera :) dao mi da prolistam i onako vizualno me se odmah dojmilo. Jedino mi nije jasno da su iz udruge CRS napisali da iduce godine zavrsavaju serijal (ep 1. & 2.), a znam da je DiSkAcH i jos neki ostali, pisali da postoje epizode 11. & 12. pa bi nekako bilo steta da ostanemo bez njih :(
njofra32 Posted - 18/06/2019 : 09:29:49
Izbacivač mi je među boljim stripovima. Vrhunski u svemu
ReemCP Posted - 18/06/2019 : 09:21:06
Poceo jucer citat Bouncera, ovu najnoviju knjigu sto je izasla. Procitao sam prvi album i jako sam odusevljen ovime :) meni je ovaj Bouncer pun pogodak :) ima brutalnih scena, sjajnih kadrova i onaj osjecaj kao da gledas film dok citas. Vidio sam da se sljedeci album nastavlja na ovaj sto sam citao, ali i onaj poslije. Pa je sigurno to i bila pocetna ideja da sva 3 idu u ovu, istu knjigu.

Jedini manjak mozda koji bi naveo, sto nisu stavili na pocetku prvu naslovnicu (onu sa zmijom), a i volio bi da je neki drugi font slova. Ali ajd, to su neke sitne zamjerke.
DiSkAcH Posted - 24/08/2018 : 14:21:39
quote:
Originally posted by djdjuro

quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Peyo

Za pretpostaviti je da bi knjiga 1 bila prva 2 albuma (kao kod Dagde), a knjiga 2 albumi 3 i 4 (kao kod Dagde) i knjiga 3 samo 5. album.



glupo ali kaj je tu je ako je takoc



Jucer sam procitao To hell and back u izdanju CRŠ i meni je ovo odlično!!!
OK, znaci Dagda je objavila prva 4 albuma, od 6-9 albuma je objavio CRŠ. Je li neki izdavač s ovih "naših" prostora objavio 5 album? Ili za sad mogu traziti samo englesko izdanje...



Ja sam nakon tog CRŠ-ovog mini integrala kupio engleski sa epizodama 1-7 i moram priznat su te epizode 8 i 9 još i najbolje.
Nije strip loš, naprotiv, ali i Maršal Bass i Pogrebnik su mi bolji.
izivko Posted - 23/08/2018 : 23:40:45
Bounceru manjka ideja.
Peyo Posted - 23/08/2018 : 13:41:23
Bilo je govora da bi CRŠ objavio prvih 5 albuma.

Ali to bi moglo potrajati kada su oni u pitanju.
Peyo Posted - 23/08/2018 : 13:36:05
Bilo je govora da bi CRŠ objavio prvih 5 albuma.

Ali to bi moglo potrajati kada su oni u pitanju.
djdjuro Posted - 23/08/2018 : 12:39:58
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Peyo

Za pretpostaviti je da bi knjiga 1 bila prva 2 albuma (kao kod Dagde), a knjiga 2 albumi 3 i 4 (kao kod Dagde) i knjiga 3 samo 5. album.



glupo ali kaj je tu je ako je takoc



Jucer sam procitao To hell and back u izdanju CRŠ i meni je ovo odlično!!!
OK, znaci Dagda je objavila prva 4 albuma, od 6-9 albuma je objavio CRŠ. Je li neki izdavač s ovih "naših" prostora objavio 5 album? Ili za sad mogu traziti samo englesko izdanje...
Dr. Zistis Posted - 11/05/2018 : 20:45:57
quote:
Originally posted by njofra32

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Aco
Svojom brutalnošću i scenama koje dižu kose na glavi bliži je američkim serijalima Jonah Hex i Loveless, s tim da je Jodorowski bolesniji od Palmiottija/Graya te Azarella zajedno.




Dok je scenaristički prvi dio relativno umjeren za Jodoa, u drugom dijelu je nadmašio samog sebe u ogavnostima i bolesnom izdrkavanju (isprika što ne mogu naći prikladniji izraz). Kako ga naziva naš vispreni forumaš zeljko - "ludonovski" - je ovdje u punoj formi.

Ovo je poput neke sapunice u kojoj se nastoji da svaka iduća stranica bude odvratnijeg i bolesnijeg sadržaja samo u svrhu šokiranja.

Imam želudac da sve mogu svariti i teško me je iziritirati, ali ovo je malo too much (iako ni prethodni albumi nisu bili kamilica).

Toliko mi se smučio da bih se odmah riješio ove knjige da nisam ponajveći fan Boucqovog crteža. Šteta da se takav genijalac nije udružio s boljim scenaristom za westerne.

Kad sam već spomenuo western, ovo je western samo zemljopisno i vremenski, ali sadržajno mislim da je za većinu Jodovih scenarija sasvim sporedno da li je to SF, western ili nešto drugo, on uvijek profurava te neke svoje teme/ideje, tako da odjeća, okoliš i vrijeme događanja postaju nebitni.





Nedavno san i ja ovo pročita i potpisujen napisano.
Jodorowski mi več duže vrimena nije osobito zanimljiv, a forsiranjen boleštine postaje pomalo dosadan.
SF,Western, ili povijesni, njemu je svaki strip isti.



Ne bih se složio sa vama momci.




Takodje...nikako se ne bih slozio sa njima
njofra32 Posted - 25/04/2018 : 22:51:41
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Aco
Svojom brutalnošću i scenama koje dižu kose na glavi bliži je američkim serijalima Jonah Hex i Loveless, s tim da je Jodorowski bolesniji od Palmiottija/Graya te Azarella zajedno.




Dok je scenaristički prvi dio relativno umjeren za Jodoa, u drugom dijelu je nadmašio samog sebe u ogavnostima i bolesnom izdrkavanju (isprika što ne mogu naći prikladniji izraz). Kako ga naziva naš vispreni forumaš zeljko - "ludonovski" - je ovdje u punoj formi.

Ovo je poput neke sapunice u kojoj se nastoji da svaka iduća stranica bude odvratnijeg i bolesnijeg sadržaja samo u svrhu šokiranja.

Imam želudac da sve mogu svariti i teško me je iziritirati, ali ovo je malo too much (iako ni prethodni albumi nisu bili kamilica).

Toliko mi se smučio da bih se odmah riješio ove knjige da nisam ponajveći fan Boucqovog crteža. Šteta da se takav genijalac nije udružio s boljim scenaristom za westerne.

Kad sam već spomenuo western, ovo je western samo zemljopisno i vremenski, ali sadržajno mislim da je za većinu Jodovih scenarija sasvim sporedno da li je to SF, western ili nešto drugo, on uvijek profurava te neke svoje teme/ideje, tako da odjeća, okoliš i vrijeme događanja postaju nebitni.





Nedavno san i ja ovo pročita i potpisujen napisano.
Jodorowski mi več duže vrimena nije osobito zanimljiv, a forsiranjen boleštine postaje pomalo dosadan.
SF,Western, ili povijesni, njemu je svaki strip isti.



Ne bih se složio sa vama momci.

NESVRSTANI Posted - 25/04/2018 : 22:05:20
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Aco
Svojom brutalnošću i scenama koje dižu kose na glavi bliži je američkim serijalima Jonah Hex i Loveless, s tim da je Jodorowski bolesniji od Palmiottija/Graya te Azarella zajedno.




Dok je scenaristički prvi dio relativno umjeren za Jodoa, u drugom dijelu je nadmašio samog sebe u ogavnostima i bolesnom izdrkavanju (isprika što ne mogu naći prikladniji izraz). Kako ga naziva naš vispreni forumaš zeljko - "ludonovski" - je ovdje u punoj formi.

Ovo je poput neke sapunice u kojoj se nastoji da svaka iduća stranica bude odvratnijeg i bolesnijeg sadržaja samo u svrhu šokiranja.

Imam želudac da sve mogu svariti i teško me je iziritirati, ali ovo je malo too much (iako ni prethodni albumi nisu bili kamilica).

Toliko mi se smučio da bih se odmah riješio ove knjige da nisam ponajveći fan Boucqovog crteža. Šteta da se takav genijalac nije udružio s boljim scenaristom za westerne.

Kad sam već spomenuo western, ovo je western samo zemljopisno i vremenski, ali sadržajno mislim da je za većinu Jodovih scenarija sasvim sporedno da li je to SF, western ili nešto drugo, on uvijek profurava te neke svoje teme/ideje, tako da odjeća, okoliš i vrijeme događanja postaju nebitni.





Nedavno san i ja ovo pročita i potpisujen napisano.
Jodorowski mi već duže vrimena nije osobito zanimljiv, a forsiranjen boleštine postaje pomalo dosadan.
SF,Western, ili povijesni, njemu je svaki strip isti.
risbozg Posted - 25/04/2018 : 21:07:24
quote:
Originally posted by Peyo

Za pretpostaviti je da bi knjiga 1 bila prva 2 albuma (kao kod Dagde), a knjiga 2 albumi 3 i 4 (kao kod Dagde) i knjiga 3 samo 5. album.



glupo ali kaj je tu je ako je takoc
Peyo Posted - 25/04/2018 : 20:28:15
Za pretpostaviti je da bi knjiga 1 bila prva 2 albuma (kao kod Dagde), a knjiga 2 albumi 3 i 4 (kao kod Dagde) i knjiga 3 samo 5. album.
Mr. Bushido Posted - 25/04/2018 : 20:09:04
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Mr. Bushido





knjiga 4 ????????
niš mi nije jasno..ima li ko pametniji da mi tu enigmu razjasni ???
unaprijed hvala


Biblioteka Uragan, knjiga 5 = Bouncer: To Hell and Back (8. i 9. album)
Biblioteka Uragan, knjiga 4 = Bouncer: Crna udovica; Dvostruko srce (6. i 7. album)

Pretpostavljam kako je namjera da prve tri knjige Biblioteke Uragan budu preostale knjige Bouncera, koje bi sadržavale prvih pet albuma u serijalu.
risbozg Posted - 25/04/2018 : 19:48:25
quote:
Originally posted by Mr. Bushido





knjiga 4 ????????
niš mi nije jasno..ima li ko pametniji da mi tu enigmu razjasni ???
unaprijed hvala
Peyo Posted - 24/04/2018 : 20:24:05
Hoće li objaviti i Jeremiahov integral 4?
DiSkAcH Posted - 24/04/2018 : 19:32:43
To su 6-i i 7-i tom, a kog vraga nisu izdali 10 i 11 koji su izašli ove godine?
Ja taman imam Humanoids integral 1-7 i CRŠ-ov 8-9
Svejedno lijepa vijest, i vj ću i ovo kupit :
Mr. Bushido Posted - 24/04/2018 : 14:52:23
zarmix Posted - 01/07/2017 : 22:00:26
Ne znam zašto se dosta ekipe žali na Jodorowskog da im je pretežak za želudac? Pa nismo male bebe. U svijetu filma Tarantino i Rodriguez su dobivali panegirike za još morbidnije scene, mada je Jodo za njih doktor nauka što se scenarija tiče. Bouncer je zapravo na tragu špageti westerna Sergia Leonea, samo još malo više zapapreno. Kako ćeš raditi western nakon Blueberry-ja da ga ljudi skontaju? Treba nekako privući pažnju inače dobiješ klona kao što je Pogrebnik. Macan i Kordej rade sada priču o prvom crncu šerifu da pokušaju skrenuti pozornost šire publike. Meni je Bouncer kao serijal odlično krenuo, ali je onda pao, kako to s Jodorowskim obično biva, u nekom trenutku mu jednostavno dokurca, ali ja mu opraštam i slabije trenutke zbog Incala i prvih Metabaruna, a ponajviše radi propale Dune.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000