forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kabaret Folies Bergere

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 24/04/2015 : 19:16:59


Prvi svjetski rat. Rovovi. Vojnici su suočeni s patnjom i sa smrću. I dok ih njihovi nadležni doživljavaju kao topovsko meso, oni pokušavaju preživjeti. Prkoseći ratu, vojnici svoju satniju zovu „Kabaret Folies Bergère“ i daju si međusobno nadimke. U rovovima su složni. Zbijaju šale. Crtaju. Ne gube nadu. I bore se. Umiru u strahovitim patnjama. Ubijaju se ili gube razum. Jedan od njih osuđen je na smrt strijeljanjem… Ali preživljava. Pravo čudo...

Kolorka 41 • Kabaret Folies Bergere • 100 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Porcel • Prijevod Petra Hrebac • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.4.2015. • Cijena 120 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 27/11/2023 : 11:47:00
Dosta mučan strip. Sa jedne strane prolivena crijeva, iscepane genitalije, ruke i noge na sve strane, smrad u rovovima, štakori iz vagine...a sa druge stari Monet u idiličnom okruženju crta svoje lokvanje.
Najbolji je dio sa kćeri streljanog židovskog vojnika. Tek kad je shvatio zašto živi, mogao je umrijeti.Dio sa karikaturom kad dolaze uhapsit autora a stariji vojnik preuzima krivnju umjesto njega isto ok. Kraj nekako pozizivan jer barem je netko uspio doći do Kabareta.
Likovi su ok ali strip je relativno kratak i treba bit dobro koncentriran kod čitanja.

Sad se treba natjerati pročitat i Tardijev strip sa istom tematikom, ali kad je on u pitanju to je uvijek muka.
pcoro Posted - 06/09/2021 : 09:46:20
Došao je red i na Kabaret Folies Bergere drugi put i evo dojmova:

riječ je o još jednom Zidrouovom hitu u kojem je sjajno iskoristio svoju sklonost izmišljanju kombiniranju mračnih i krvavih detalja sa perverzijama. Kao cjelina me i nije impresionirao jer je temu "1. svjetski rat - pakao na Zemlji" već monopolizirao Tardi, a i brojni drugi pa mi se čini kao da Kabaretom nije rečeno ništa novo, bolje, pametnije.

Ali ti detalji, to mi je sjajno! Krtica koja izlazi iz krvave pičke, vojnik sjedi sa vlastitim crijevima prosutim u porciji, vojnik koji ostane stajati, rasnesene vilice, takve krvave scene se sjajno sljubljuju sa mirnijim, meditativnijim scenama Moneta koji crta lopoče, vojnika koji ne može umrijeti dok se ne sjeti zašto vrijedi živjeti, nadređenih koji bi streljali i Krista, Boga i Sotone koji se svađaju u glavi izludjela svećenika (kao Zagor i Helingen u Divovima dobra i zla!).

Sjajan mi je i početak kad kip vojnika oživi i krene nam pričati priču. Kraj je klasičan Zidrouovski, pop odlazi u kabare, nasmiješen, opet ispada kao da je seks osloboditelj od licemjerja i zala svijeta. Ili se to samo meni tako čini?

Crtež isto dobar, primjeren. Možda sam par puta imao problema sa razlikovanjem likova, ali mislim da to nije crtač kriv nego više to što ih ima puno na relativno malo stranica pa treba čitati koncentrirano.

Kažem, sve mi se to svidjelo, samo na kraju imam dojam da je sve to radi fore, da smisao stripa i nije toliko osuditi, dati sliku WWI koliko dati mašti na volju, napraviti jenu ovaku opaku mišanciju u kojoj dokoni čitatelj može uživati. Nema tu one iskrenosti koja se osjeća kod Tardija (koji je dosadniji) ili Gipija (koji je zbunjeniji).
knauso Posted - 06/09/2021 : 08:01:03
Izgleda mocno.
jdnoga dana ako bude reprinta pa i mi smrtnici da procitamo...
AleksandarN Posted - 08/02/2021 : 10:00:10
quote:
Originally posted by Chui

Pridružujem se ekipi koja je oduševljena ovim stripom, zbilja je odličan, brutalan, prljav i emotivan. Davno je ovo objavljeno, prije mog povratka stripu, tako da sam jako sretan što imam primjerak ovoga, hvala Markosu :)))))



Nikako da dodje na red a bas mi se cita... Mozda da presecem Asteriksa ovim stripom jer sam uhvatio VC komplet da citam.
Chui Posted - 08/02/2021 : 09:09:43
Pridružujem se ekipi koja je oduševljena ovim stripom, zbilja je odličan, brutalan, prljav i emotivan. Davno je ovo objavljeno, prije mog povratka stripu, tako da sam jako sretan što imam primjerak ovoga, hvala Markosu :)))))
DzekDenijels Posted - 23/08/2018 : 23:09:32
"Neka vas istrgne iz vaše varljive sigurnosti, iz vaših osrednjih snova, iz vaših života koje proživljavate kroz druge!"...

Najpre naslovnica, a onda i ovakav početak.
Strip me je u startu oduvao...
Priča o ratu...velikom ratu, ali ispričana na tako fascinantan način.
Surovo i nemilosrdno, bez ulepšavanja i patetike, davanja uzvišenog smisla svom tom ludilu u koji su ljudi upali.
Ogoljeno, mračno, sa prikazom scena od koje se čitalac naježi, zažmuri, oseti neizmernu tugu...
Istovremeno priča o neizmernoj porodičnoj ljubavi koja je u pojedinim trenucima jača od smrti, o nadi da će svemu zlom doći kraj, da je izlaz i sreća ne samo u veri već i u običnim stvarima kakav je odlazak u čuveni Kabaret Folies Bergere (pa čak i za jednog sveštenika).
Nema nevinih, nema heroja, svi su samo zrno prašine u vihoru rata i smrti...
Ovo je obavezno za kolekciju.

10/10


Peyo Posted - 10/04/2017 : 12:08:09
Ti i DiSkAcH, sa svojom mladalačkom energijom i razmišljanjima, ste pravo osvježenje za forum, jasno svako na svoj način.

Zanimljiva mi je tvoja introspekcija i neopterećenost (možemo li reći i hrabrost) u otvorenom iznošenju i vrednovanju svojih stavova i zapažanja.

A mislim da je dečkima drago da na forumu ima predstavnica ženskog spola, a nadajmo se uskoro i u većem broju.
Mrkva Posted - 10/04/2017 : 11:25:27
Hvala :) i hvala sto uvijek dobro reagiras na moja filozofiranja :)
Peyo Posted - 10/04/2017 : 09:25:36
Jedan od zanimljivih postova koje sam pročitao.

Uvijek me iznenadiš.
Mrkva Posted - 10/04/2017 : 08:45:02
Čitanje mi je omogućilo da se uzivim u različite uloge, čak i one koje nikad nisu bile moje. Kroz čitanje, bila sam nečija mama, i ratnik, i smrtno bolesna, i visoka više od metar šezdeset, i drogirala sam se, i bila sam siromašna i sramotno bogata, i sretna i nesretna. Kao i svi mi. No, čitajući Kabaret Folies Bergere, nagnalo me to na razmišljanje o tome što mi čitanje čini.

Kad svoje čitalačko iskustvo uspoređujem sa svojim stvarnim zivotnim iskustvima, ona stvarna mi se uvijek čine blijedima, a moji osjećaji u njima neopravdanima. Nešto se pokvarilo i čitanje mi više nije sredstvo boljeg razumijevanja svijeta oko sebe, nego relativizacije svakog svog (a i tuđeg) osjećaja.
Kad sam u ulozi profesorice, ne mogu prekoriti djecu zbog nestašluka s nekim iskrenim uvjerenjem, već stalno cinički pristupam svojoj ulozi, stalno se stavljam u njihovu. Kad sam nečija ljubavnica, malo se smijem svom uzdisanju i obraćanju nekome s „ljubavi“. Kad sam bila alkoholičarka, čak i onda sam se smijala sama sebi kako sam zapala u klišej srednje klase.

Sve me to čitanje prisiljava da stalno iznova vrednujem vlastite osjećaje, tjera me da im dajem manje značaja...ukratko, sazivljavanje sa svima donosi bremenitost nemogućnosti sazivljavanja sa samim sobom.
I tada, u trenucima kada me podsmjehivanje samoj sebi dovede do očaja, potreban je strip baš kao ovaj, neki koji će pucati na kolektivno, na potpuno općeljudski. Neki koji će kao pričati osobnu priču, ali ta će priča biti već toliko prozvakana da će biti zapravo kolektivna priča.

Meni se svidjelo. Nije me bacilo na koljena, ali svidjelo mi se: uvuklo me u priču koja ima samo jednu stranu i neke ljude koji imaju zašto ostati zivi.
zarmix Posted - 23/09/2016 : 02:08:57
Bilo koji Tardi na temu prvog svjetskog rata je ozbiljniji i temeljitiji, Naša majka rat da ne pričam, pa čak i ono što je Kordej radio sa Morvanom. Kabaret reciklira prežvakane teme pokušavajući na stotinjak stranica stripa šokirati čitatelja. Bezveze, ali ja inače ne volim Zidroua.
Zagor-te-nay Posted - 29/04/2016 : 22:40:35
Vrhunski strip, uz Majku rat nadraži s WW1 tematikom.
Barney Posted - 18/03/2016 : 21:16:55
Kasper, ne bih se baš složio da su Gibratovi stripovi sranje.
Peyo Posted - 07/01/2016 : 23:55:21
Ma ja i kasper se u mnogo čemu slažemo kada su stripovi u pitanju.

Osobno nikome ne namećem što da čitaju (a ne volim ni pljuvati po onome što mi se ne sviđa) i uvijek kada nešto komentiram napišem da je to moje osobno razmišljanje. Slažem se s onima koji napišu da ih ne zanima, ni ne opterećuje da li je nešto dobilo nagradu ili da li je masovno prihvaćeno.

Zasmeta me samo kada neki iznose svoje mišljenje kao da je to zakon, neki krajnji sud.

Inače ne smatram Zidroua lošim, ali mi naslovi koje sam pročitao nisu sasvim legli.

Podsjeća me na Desberga i još neke scenariste koji ne uspijevaju održati kompaktnost i uvjerljivost priče do kraja.

Recimo, nekad sam volio čitati Marti Misteriju zbog zanimljivih zapleta, ali bi me rasplet često razočarao.

Što se tiče stripa Kabaret Folies Bergere (kojeg sam pročitao prije dosta vremena), mislim da ima dobrih dijelova, ali mi je slabiji od Tardijevih ratnih stripova.
kasper Posted - 07/01/2016 : 22:39:56
quote:
Originally posted by anto
A Žibrini Potkazivač i Odgoda su meni lično jako,jako dragi.



a i meni je to bila gotiva 2009 kad je izaslo, cak sam naleteo na svoje postove gde hvalim oba stripa. al posle gomile drugih stripova, oba mi se cine nepotrebnim. odnosno, Fibra mi je sahranila Zibru. isto to vazi i sa Sambrove

quote:
Originally posted by anto.
Mada kaspere ne bi ih svrstao u klasične WWII stripove.



pa sta znam, to sam i ja mislio kad sam pisao, al da potkacim i Zibru
anto Posted - 07/01/2016 : 22:35:40
quote:
Originally posted by Peyo

Kaspere, ako su tebi sranja onda to tako i napiši, a nemoj donositi generalne ocjene. Meni to zasigurno nisu sranja, naprotiv.

Vidim da se mnogi od vas pomokre (u gaće) od radosti na Zidroua


Peyo,omašio si adresu - kasper ti je najveći hejter Zidroua na svim strip portalima gde učestvuje u forumima.

A Žibrini Potkazivač i Odgoda su meni lično jako,jako dragi.
Mada kaspere ne bi ih svrstao u klasične WWII stripove.
kasper Posted - 07/01/2016 : 20:20:01
quote:
Originally posted by Peyo

Kaspere, ako su tebi sranja onda to tako i napiši, a nemoj donositi generalne ocjene. Meni to zasigurno nisu sranja, naprotiv.

Vidim da se mnogi od vas pomokre (u gaće) od radosti na Zidroua i Vehlmanna, a ima nas koji su suzdržani kada su oni u pitanju pa ne nabijamo to drugima na čelo.
Pritom ne mislim da njihov rad ne valja, ali ih izdaleka ne doživljavam kao drugi koji ih jako hvale. Evo recimo, Pet bagdadskih pripovjedača mi je sasvim OK.

Da se ne ponavljam, ukusi su različiti i stvar pristojnosti je da se poštuju različitosti.





Bas me btiga sta mislis, meni su sranja. Pisi sta hoces slobodno
Peyo Posted - 07/01/2016 : 20:01:47
Kaspere, ako su tebi sranja onda to tako i napiši, a nemoj donositi generalne ocjene. Meni to zasigurno nisu sranja, naprotiv.

Vidim da se mnogi od vas pomokre (u gaće) od radosti na Zidroua i Vehlmanna, a ima nas koji su suzdržani kada su oni u pitanju pa ne nabijamo to drugima na čelo.
Pritom ne mislim da njihov rad ne valja, ali ih izdaleka ne doživljavam kao drugi koji ih jako hvale. Evo recimo, Pet bagdadskih pripovjedača mi je sasvim OK.

Da se ne ponavljam, ukusi su različiti i stvar pristojnosti je da se poštuju različitosti.

kasper Posted - 07/01/2016 : 18:47:17
antisa, imas i onaj stalag b od tardija o II ratu. imas bre i zibre i dosta toga jos. sve su to sranja, samo valja bilo jednom.
anto Posted - 07/01/2016 : 18:06:10
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto
ceo rat su se uglavno zajebavali,dok su druge nacije prolevale krv.

U stvari, i normalno je da ne pišu ništa o događaju u kom su ispali obične pizde.


e da smo mi barem ispali takve pizde.


he,he,he,...sad bi ti nešto odgovorio (u šali,normalno!),ali bi nakon toga verovatno došlo do opšte svađe i krvopilića na ovoj temi,te brzog zaključavanja iste.
jaki Posted - 07/01/2016 : 17:12:12
quote:
Originally posted by anto
ceo rat su se uglavno zajebavali,dok su druge nacije prolevale krv.

U stvari, i normalno je da ne pišu ništa o događaju u kom su ispali obične pizde.


e da smo mi barem ispali takve pizde.
anto Posted - 07/01/2016 : 17:00:05
Sad nešto razmišljam - Francuzi cepaju stripove sa WWI tematikom ko ludi,a WWII skoro pa ništa.Jedino mi je na pameti Bilo jednom u Francuskoj.

Ne poznajem istoriju francuza tokom WWII rata,ali iz onoga što znam,cenim da i nemaju razloga da pišu o tom ratu.
Nemci su ih pregazili ko zadnje sise, onda su se neki okrenuli ka Hitleru a neki ka pokretu otpora;i ceo rat su se uglavno zajebavali,dok su druge nacije prolevale krv.

U stvari, i normalno je da ne pišu ništa o događaju u kom su ispali obične pizde.
anto Posted - 07/01/2016 : 16:27:04
Zidrou sada kod mene ima ogroman kredit,tako da sve što od njega bude objavljeno, uzimam bez razmišljanja.

Trenutna lista njegovih stripova mi je:
1.Lidija
2.Kabaret
3.&4. Lepo putovanje i Medveđa koža
anto Posted - 07/01/2016 : 16:25:16
I od mene totalna peporuka za ovaj strip!

Kad sam počeo da ga čitam,prvih dvadeset i kusur stranica mi i nisu nagovestili o kakvom se odličnom albumu radi.
Ali onda sve dolazi na svoje mesto - teška,mučna i nemilosrdna ratna priča,lišena patetike i licemernosti.
Puno je scena od kojih vam se srce stegne - možda mi je najača sa ranama koje zaceljuju i malom Anom.Trenutak kada je otac udara šamar, a zatim snažno zagrli je nešto najemotivnije što sam odavno pročitao.Evo i sad dok pišem i podsećam se te scene,samo što mi suze ne pođu na oči.
Rat ogoljen do koske.Mokraća,govna,krv i blato je ono od čega se sastoji ova sjajna antiratna priča.
A opet, šta bi bili mi ljudi da nemamo u sebi i samilost,požrtvovanost i ljubav.
A najbolje to oslikava zadnja tabla.

Ovo je jedan od albuma,koji kad završiš,napraviš pauzu od nekoliko minuta,i onda kreneš opet da ga listaš iz početka i slažeš u glavi kockice koje nisi lepo složio,odnosno da još bolje složiš one koji jesi.

dijamantska 9/10
trolodtroje Posted - 24/08/2015 : 13:27:57
sasvim slučajno sledio sam ernie pike-a. Odsad kuplam se na kasperja.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000