forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Darovi prirode

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Oki Posted - 20/05/2015 : 14:03:26
Priroda nas daruje, a mi to samo moramo iskoristiti...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Tutta Posted - 23/03/2018 : 16:17:43
U trgovinama nas varaju - med više nije med! (15.02.2018)

Oki Posted - 01/03/2018 : 18:24:48
quote:
Originally posted by izivko

Nikada ne kupujem med u trgovini, pa ni tada.

Uglavnom kupujem od istog pčelara, nešto dobijem i džabe.

Samo nema kod nas meda po 40 kn (10 km) već dugo.
Najniža cijena je 15 km (60 kn) ako se uopće može naći. Slaba godina.



Ja sam pred neke dvije ili tri godine išao dolje do Velike Kladuše poslati veću količinu stripova nekome dalje u Bosnu...to mi je nekih 50-tak kilometara, a troškove disela vratim kupovinom jedne gajbe karlovačke jer je skoro duplo jeftinija.
Nije mi vrag dao mira pa sam za probu kupio tri staklenke meda od nekog pčelara sa etiketom koji svoj med prodaje na tržnici i te tri staklenke mi je prodao za 50 kn koliko je kod nas u Hrvatskoj normalna cijena za jednu staklenku.
Jedna etiketa bagrem (agacija), druga cvijetni, a treća kesten.
Tri nijanse smeđe boje, a kada sam ih kod kuće išao probati sve tri potpuno isti umjetni ukus....uglavnom nejestivo.
Jednu je žena dala nekoj svojoj prijateljici za medicu, a ove dvije mi i dan danas stoje dolje u podrumu...neće ih nitko.
Zanimljivo je to da mi se smjesa u jednoj čak i ušećerila/ukrutila, a neki kažu da je to dokaz da je med pravi. Moje mišljenje je da to nije istina jer pravi med možeš prepoznati jedino po ukusu.
Tutta Posted - 01/03/2018 : 13:05:28
Čitajući Okijev post, sjeti se jednog Njemca, ne mogu se više ni sjetiti gdje je to točno i bilo, okolica Hanaua....
u kući smo mu preuredili jednu prostoriju, za sastanke pčelara. Tako kroz priču, saznao sam neke stvari, pogotovo koja
sam "seljačina". Med, šećer... ma duga priča. Taj dedo me je upitao, da li sam ikad probao med, naravno da jesam, Rewe, Aldi, Lidl itd.
On mi na to reče, da ja ne znam što je pravi med. Eto, mogao sam kod njega uzeti... jbg.
1Euro Posted - 01/03/2018 : 13:02:30
U Sloveniji smo uvijek imali dovoljno meda, imamo čak neku našu posebnu "Kranjsku pčelicu" za koju kažu da je "kvalitetna, sposobna,...šta god) ali sada mislim da več dvije godine teško je palo pčelarima taj posao sa medom, zbog prirode....jednom je bio mraz, ali tek negdje u aprilu, prije toga toplo, pa so se pčele probudile i otišle "čebelarit" ali je onda stisnuo mraz i puno ih se nije vratilo, umrle su,...pa zbog toga je bilo jako malo meda napravljenog....onda su neku godinu imali nekakav "pomor pčela" znači da su umrle, ponestalo im je hrane ili nešto,...tako da mislim da su več dvije godine za redom neki problemi sa prirodom i meda ima sve manje i manje...ali sigurno če se to oporaviti pa čete ga svi opet moči kupovati.

Inače ima i jedan problem, jer je ova naša "Kranjska pčelica" na dosta dobrom glasu pa ima dosta stranaca koji kupuju ovaj med i plačaju više,...pa opet naši domači ljudi ostanu bez meda ili trebaju plačati više zbog stranaca jer oni plačaju više pa se diže cijena....a još jedan problem postoji, a to su ovi pčelari koji imaju satovje (oni ormariči u kojima su pčele) na kamionu pa onda oni dovuku svoje kamione na rub šume, jer šumski med je mislim da još cijenjeniji pa onda ove "pčele kamionđije" urušavaju floru i faunu te neke šume u kojem ima neki drugi pčelar svoje stacionarne satovje i onda dolazi do rata između pčelara i pčelica....
izivko Posted - 01/03/2018 : 12:25:23
Nikada ne kupujem med u trgovini, pa ni tada.

Uglavnom kupujem od istog pčelara, nešto dobijem i džabe.

Samo nema kod nas meda po 40 kn (10 km) već dugo.
Najniža cijena je 15 km (60 kn) ako se uopće može naći. Slaba godina.
Oki Posted - 01/03/2018 : 12:10:12
Da ne otvaram novi topic...i ovaj je u neku ruku prikladan.
Pokrenuo bih jedno uvijek vrlo aktualno pitanje, a radi se o medu kojeg “proizvode” pčele.
Kod mene je obično praksa da od plaće koju dobijem u 9.-om mjesecu izdvojim 1000 kn za 25 staklenki meda...imam takav dogovor sa jednim pčelarom, pola meda što uzmem je agacija, a pola je mješavina raznoraznog cvijeća, kestena, lipe i ostalog...uglavnom mislim da je 40 kn po staklenci meda odlična cijena, a mislio sam i da će mi tih 25 staklenki biti dovoljno za cijelu godinu, no cure su mi svako malo bolesne, pa danas evo načeo posljednju 25.-u staklenku.
Situacija je takva da od četiri pčelara za koje znam da imaju dobar med više nitko nema meda za prodaju, čak ni ovaj najskuplji koji traži 60 kn po staklenci.
Prošle zime kada mi je prifalilo sam kupovao med od nekih pčelara koji čak imaju i svoju etiketu na staklenci, ali i ta etiketa i cijena od 60 kn ne znači ništa kada je po ukusu meda očito da ljudi nešto muljaju sa medom.
...i tako se ja raspitujem uokolo gdje nabaviti još par staklenki meda, pa usljed propitkivanja bivah ponuđen da probam “kupovni” med iliti med koji možemo kupiti po domaćim trgovačkim centrima.
Med jednog proizvođača iz Višnjevca čija cijena je 80-tak kuna po staklenci je na žlicici probala moja kčerka, pa je doslovno sve pljunula na pod...probah i ja...stvarno splačina kojoj ne mogu definirati odvratan ukus koji nema veze sa medom.
Neki dan probao kod mame i onaj PIP med, kaže nedavno ga u pola cijene kupila u konzumu za 29,99 kn;) staklenku, također teška kemija koja je slađa i od rastopljenog šečera.
Ja sam prošli tjedan gledao po istoj cijeni staklenke neki treći med u kauflandu, ali niska cijena i sumnjiva deklaracija iz koje možete zaključiti jedino da med nije sa marsa me je srećom odbila.
...iskreno, ta deklaracija na kojoj piše da je med proizveden u zemljama EU i zemljama koje nisu EU, znači da je med sa planete zemlje i po meni znači da u Hrvatskoj na dilanju “meda” zarađuju političari koji su omogućili takve zakone da u Hrvatskoj ljudi u trgovinama ne mogu kupiti pravi pčelinji med već raznorazne smjese koje u stvarnosti nemaju veze sa pčelama i prirodnim...
Jadno je to da ljudi koji žive u većim gradovima i koji nemaju dostupan pravi med za kupiti možda nikada u životu neće ni probati ovu deliciju i dar prirode.
Jel tako i u državama van Hrvatske, to ne znam?
Oki Posted - 02/10/2016 : 13:18:48
...slikao jučer nakon što mi je stari počeo vikati na djecu da zašto loptice bacaju u vrt:)
Oki Posted - 02/10/2016 : 13:16:05
"Gljiva iz Černobila" opet niknula...ali ovaj puta nije sama;)
Oki Posted - 09/08/2016 : 18:15:14
A da, kada sam spominjao ove čajeve iz lidla, u onoj drugoj vrsti od šumskog voća ima crnog ribizla, borovnice, kupine i što ja znam čega sve ne.
Probao sam doma sušiti domaće pitome kupine, ali su mi se kvarile i plisnivile, pa ako netko zna kako osušiti divlje kupine koje sada rode, neka isto to napiše...možda bi i njih trebalo ostaviti na grančicama?
Oki Posted - 09/08/2016 : 18:08:54
Jedni od najboljih čajeva koji se mogu kupiti u trgovinama su mi oni koji se mogu kupiti u Lidlu u pakiranjima od 200g proizvođača Lord Nelson, imaju ih dvije vrste, divlja trešnja i šumsko voće, a koštaju povoljnih 15kn.
Gledam sada sastav ovog čaja od "divlje trešnje": sušeni komadići jabuke, cvijet hibiskusa, bobice bazge, kora šipka, kora naranče, komadići trešnje i prirodna aroma! ...ovo prirodna aroma mi se nešto ne sviđa jer pod prirodnu aromu mogu uvaliti tko zna što...
No što je tu je, ovo je jedan od kupovnih čajeva koji ima najintezivniji i najbolji okus, jedino bi nekome možda bio problem to što se radi u čaju koji je prije konzumiranja potrebno procjediti...

Uglavnom, ove godine sam odlučio sam poraditi na čajevima koji će se piti preko zime, pa već imam par litri osušenih cvjetova bazge, osušenih listova i cvjetova stolisnika, osušene mente...
Sada sam odlučio sušiti i raznorazne bobice, kroz mjesec dana ću brati bobice bazge i šipka, a danas baš berem aronije.
Nabrao sam preko dvije kg aronije u grozdićima, a pošto je nikada do sada nisam sušio priupitao bih jel ima možda netko na ovom forumu tko zna kako se to radi. Ja sam planirao sve te grozdiće povezati koncem, pa ih objesiti na tavan da se suše u hladovini, te kroz nekih mjesec dana te bobice smrviti ako budu dovoljno suhe?
Ako griješim javite mi na vrijeme da mi sve ovo ne propadne...
Ovako izgleda snop pripremljen za sušenje:
izivko Posted - 29/07/2016 : 17:08:35
Ako ima gljivara, neka se jave ovdje,
Da vidimo iskustva, recepte i ostalo

Evo jedna dobra aplikacija za gljivara
http://www.gobice.com
izivko Posted - 09/05/2016 : 22:55:43
Koliko vidim radi se o gljivi pušak, tako je barem mi zovemo.
Narezati na kolutove i pohati a može i s lukom. Mekana kao mozak, jako ukusna
Oki Posted - 09/05/2016 : 22:31:15
Tri petine gljive sam podijelio, a sa dvije petine sam "eksperimentirao".
Na onoj prvoj slici sam sa ljeve strane stavio upaljač (sponzor supersport), tek toliko da se stekne dojam veličine.
Gljivi se oguli koža, a iznutra je bijela poput svježeg sira t.j. kada se reže izgleda kao onaj kuhani sir, a miriše doslovno isto kao i vrganji.
Prvo sam probao peći "šnjicle" na masti...ukusno je, ukus vuče malo na sunčanice.
Zatim mi je žena spohala par "šnjicli",ali su mi na taj način nekako presuhe.
Na kraju sam za večeru narezao komad gljive na kockice i ubacio ih na dinstani luk, mrkvu, papriku, protisnuti češnjak i dodao bulgur...e to je bio pun pogodak i prava ukusna večera:)
Oki Posted - 09/05/2016 : 22:17:43
Samo da javim...živ sam!
Risar_69 Posted - 09/05/2016 : 21:18:34
quote:
Originally posted by lwood



černobilske gljivice



nepotrebne su žarulje
Poli Posted - 09/05/2016 : 11:25:19

Oki, javi nam ako se pojavi cudna svetlost oko tebe.


Ili neke paranormalne moci.


lwood Posted - 09/05/2016 : 11:15:38


černobilske gljivice
Poli Posted - 09/05/2016 : 11:03:05

nadam se da nije to pocelo tmao '86 ili '87 ... ;)


Oki Posted - 09/05/2016 : 10:52:14
Uglavnom, nisam je nikada probao jesti, ali evo jutros sam ju probao spremiti za doručak...
"Šnjicle" debljine 1 cm sam pekao na domaćoj svinjskoj masti i moram priznati da je ukusna za jesti.
Žao mi je samo što nisam dogovorio kakav roštilj sa društvom jer bi imali jedan ukusan prilog, a ovako je moram razdjeliti da se ne pokvari....
Oki Posted - 09/05/2016 : 10:47:18
Svake godine na istom mjestu u vrtu mi izraste jedna ogromna gljiva:







GOLEMA PUHARA (evo, vagnuo sam ovaj primjerak iz svog vrta i teška je nešto malo preko 4kg)

DODSFERD Posted - 29/05/2015 : 23:12:31
Ako nekoga zanima kako napraviti džem od jagoda ovdje ima recept http://www.makeithealthyhr.blogspot.com/2015/05/marmelada-od-jagode-strawberry-jam.html
izivko Posted - 29/05/2015 : 22:26:34
Dobro je to. Po mogućnosti piti što više tih prirodnih pripravaka a manje sirupa i antibiotika.

Za kašalj bi trebalo i ovo biti dobro. Samo problem je što djeca možda neće htjeti piti.
Žlica maslinovog ulja i iscijediti četvrt limuna

Ili na sitno iskrižati pola glavice crvenog luka u jednu manju šalicu i dodati par žlica meda.
Ostaviti da prenoći dok se ne stvori sirup i uzimati po jednu žlicu.
Oki Posted - 29/05/2015 : 22:17:19
Kčerkice su mi se pred nekih tjedan dana uskašljale, ponajviše u snu...pa sam nabavio prošlogodišnji sirup od mladih borovih iglica
Čini mi se da je dosta pomogao i da kašlja skoro da i nema:)
Danas u predvečerje sam bio u šetnji sa svojim curama i nabasao sam na nekoliko borova prepunih ovih mladih svijetlih iglica, pa smo nabrali jednu punu vrečicu istih pred padanje mraka i sada sam ih oprao i ostavio da se posuše.

Nisam nikad radio ovaj sirup, ali receptura je sljedeća:
-u staklenku slagati red šečera, red iglica, red šečera, red iglica.....red šečera.
Staklenku dobro zatvoriti i ostaviti mjesec i pola na suncu uz povremeno "mučkanje".
Nakon toga tekućinu procjediti kroz gazu i to je to.
Nadam se da će moje kčerkice sljedeću zimu dočekati uz sirup iz vlastite domaće proizvodnje;)

Nego...ima li netko kakav dobar prijedlog/recept za sirup od tih mladih borovih iglica koji bi i tata popio?
(uz dodatak neke rakijice ili sličnog).
tex2 Posted - 26/05/2015 : 19:45:02
eto super, onda još stavim limun i koje zrno kave, pa javim kakav bude ispal!
izivko Posted - 26/05/2015 : 10:05:38
quote:
Originally posted by tex2

Hej skoro kao ovaj recept koji ću isprobati dolje (stari zagorski :-)), sam kaj oni ne stavljaju uopće na sunce, a ima i obrazloženje zašto i oni stavljaju jabukovaču, e sad nju je teže nabavit nego lozu, pa ću ja uzet lozu iz tvog recepta i manje šećera iz tvog recepta i mrak iz zagorskog!

Na prvi pogled se čini da Zagorci nemaju tradiciju u spremanju orahovca, ali oduvjek je ispred svake zagorske kuće bilo posađen orah.

Lišće oraha zbog svog jedinstvenog mirisa tjera insekte i kukce, od zrelih plodova pekle su se orehnjače ili koristili za kolače, a zeleni plodovi koristili su se za pripravljanje orahovca.

Svaka kuća je nudila svoju verziju orahovca iako se na njemu štedjelo budući se smatao lijekom za želučane probleme i za jačanje tijela. Za ljekoviti orahovac se zeleni orasi narezani na četvrtine stavljaju u rakiju jabukovaču (najbolja je prepečenica jabukovače), ne smiju se izlagati direktnom suncu jer gube ljekovita svojstva.

Sastojci:

12 zelenih oraha narezanih na četvrtine
1 litra domaće rakije
3/4 kg šećera
2 šipke vanilije

Priprema

Na dno velike staklenke staviti šećer, naliti rakiju, staviti orahe i vaniliju. Ostaviti poklopljeno na tamnom mjestu dok šećer ne otopi (dva do tri tjedna). Preliti u bocu i služiti kao liker.

Što se orasi duže drže u rakiji, okus je intenzivniji, a boja tamnija. Orasi se mogu ostaviti u rakiji i nekoliko mjeseci.


Ovo je po meni jako dobar recept. Ja dodam još 1 limun izrezan na kriške i desetak zrna kave. Rakija jabukovača je dobar izbor

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000