forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Aya iz Yopougona

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 13/02/2015 : 20:51:11

"To sam htjela pokazati u Ayi: Afriku bez ratova i gladi, Afriku koja istrajava usprkos svemu jer, kako mi kažemo, život ide dalje." - Marguerite Abouet

Obala Slonovače, 1978. Obitelj i prijatelji svake se večeri okupljaju u Ayinoj kući kako bi pogledali prvu televizijsku reklamu u zemlji koja promovira Solibru, "pivo snažnog muškarca". Bilo je to zlatno doba, a duh zemlje koja je slovila za oazu blagostanja i stabilnosti u Zapadnoj Africi kao da je bio ispunjen nečim čudesnim.

Tko je mogao znati da se čudo iz Obale bjelokosti bliži kraju? U suncem okupanim ulicama radničkog Yopougona (kojeg su svi zvali Yop City " kako bi se činilo da je iz američkog filma") praznici samo što nisu počeli, kafići na otvorenom i diskoteke se počinju puniti, a neke sasvim druge brige postaju aktualne. Slobodan stol na lokalnoj tržnici pod zvijezdama je sva privatnost kojoj se mladi ljubavnici mogu nadati noću, a zatim ono što se tamo događa uskoro postaje javna tajna.

Aya je priča o istoimenoj 19-godišnjoj junakinji, bistroj i marljivoj Ayi, njenim lakomislenim prijateljicama Adjoui i Bintou, i njihovim susjedima i rodbini koji se vole miješati u tuđi posao. Lagana je to i dovitljiva priča o želji za radošću i slobodom, o sitnim zadovoljstvima i problemima svakodnevnog života u Yop Cityju, nepretenciozna i smiješna priča o Africi kakvu rijetko viđamo - punu duha, nade i pozitivnih vibracija!

Aya 1 • Aya iz Yopougona • 360 stranica • Kolor • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Marguerite Abouet • Crtež Clément Oubrerie • Prijevod Vanja Kranjčević • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.2.2015. • Cijena 220 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 01/06/2023 : 06:56:33
Markosova recenzija otvara lipanj:

https://www.stripovi.com/recenzije/aya-aya-fb-12-aya-iz-yopougona/3029/
Deers Posted - 21/01/2022 : 09:20:55
Aya 1

Nabavio sam Ayu tek po izlasku druge knjige i to gotovo ne planirajući, birajući nešto što bi se svidjelo i mojoj boljoj polovici. Koja bi bila greška da sam je propustio. Aya je Afrika oslikana svojim najljepšim bojama, ljudima (ne nužno najboljim) i ritmovima. Nisu to uvijek najbolji ali svi su, bez greške, jednako izraženi. Blješte. Ako se to makne, priča zapravo ostaje gotovo siromašna, po ničim posebna, praktično, samo tkivo koje drži sve to na okupu. I to je dovoljno.
Usporedba sa Lj&R je prirodna, toliko ima puno zajedničkih elemenata da je nemoguće je izbjeći. Pa opet, ovo izgleda drukčije i šarenije. Ne znam koji mi je bolji. Meni su dovoljno drukčiji da ne moram ih na taj način uspoređivati.
prop_ovednik Posted - 17/05/2021 : 08:16:05
Pročitao za vikend prvu knjigu - priča one vrste gdje se zlo praktički ne događa. Čak i kad se opisuju ozbiljne teme koje bi drugim autorima služile za teške depresije ovdje je to motiv za smijeh i prihvaćanje - to je tako, idemo dalje. Glavni lik stoji zapravo po strani, Aya je moralna vertikala svojim prijateljicama koje su, u suštini, pokretači rade. Nadam se da će se u drugoj knjizi to promijeniti malo, da vidimo i Ayu u dnevnoj drami.
Crtež ugodno prati priču. Stavio sam na listu, mislim da ću kupiti i prvi i drugi dio.
DzekDenijels Posted - 16/05/2021 : 16:27:50
Predugo sam odlagao kupovinu Aya-e, i pored pročitanih pozitivnih komentara na forumu.
Ipak odluka je pala čim je Fibra objavila nastavak, i uzeh obe knjige odjednom.
Posle pročitane prve, utisci su uglavnom pozitivni.

Ovo je jedna optimistična, emotivna priča o tinejdžerima i njihovom sazrevanju, iskrenom prijateljstvu i potrazi za srećom, nadanjima i snovima.
O jednostavnim i “običnim” ljudima, njihovom svakodnevnom životu, nemaštini i problemima, iskrenosti i lažima, porodici.
Svedočenje autorke o jednoj siromašnoj zemlji, društvu protkanom tradicijom ali istovremeno savremenim trendovima, različitosti i isprepletanosti sveta bogatih i siromašnih.

Ovog puta je ona “divlja i prelepa Afrika” prikazana na jedan totalno drugačiji način, bez smrti, stradanja i tragedija.
Ovo je Afrika puna života, magije i lepote, ljubavi i emocija, zabave i ritma, snova koji čekaju da budu ostvareni.
Ovo je život u pravom smislu reči, predstavljen na jedan opušten i pre svega optimističan način.
Ta atmosfera u kojoj Aya sa porodicom i prijateljima živi najlepše godine svog života je tako dobro dočarana da čitaoca lagano uvlači u priču i drži pažnju do samog kraja.

Crtež je neobičan, ne toliko detaljan, gotovo karikaturalan.
Istovremeno razigran i dinamičan, sa na trenutke odličnim facijalnim ekspresijama.
Boje takve da dočaravaju atmosferu kojom odiše sam strip.

Odlična (naizgled jednostavna) priča za upoznavanje sa pravim životom zapadne Afrike.
Emotivna, na trenutke šaljiva ali realna.
Ništa revolucionarno, ali ležerno i pre svega optimistično (što nam je svima potrebno).
Svakako nešto što vredi pročitati više puta.
vukozec Posted - 05/06/2019 : 15:09:54
quote:
Originally posted by Peyo


Plus što Anto daje uvijek ocjenu manje ako se spomenu gay teme u nekom stripu.



Što puno govori koliko su mu izuzetno dobre Ljubav i rakete :)

Kad smo se već uzgovorili oko L&R, da malo i lobiramo:

quote:
Originally posted by Markos

Evo da ne prepričavam:
http://www.fantagraphics.com/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=135

Ja ću sigurno još objaviti knjige 5 i 6, koje zaokružuju prvu, originalnu seriju od 15 trejdova.



Prebacujem na njihov topic...
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=37073
Peyo Posted - 05/06/2019 : 14:55:01
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Dobra je Aya,ali L&R Palomar je klasa više. Locas su mi nečitljive.



Aya je laganica, a ti i Anto ste iz teške kategorije .

Plus što Anto daje uvijek ocjenu manje ako se spomenu gay teme u nekom stripu.
NESVRSTANI Posted - 05/06/2019 : 14:06:42
Dobra je Aya,ali L&R Palomar je klasa više. Locas su mi nečitljive.
anto Posted - 05/06/2019 : 13:00:20
quote:
Originally posted by Zula

L&R mi je bolji, a Ayi 2 se veselim...


+1
za obe stavke
Kerempir Posted - 05/06/2019 : 12:08:03
Ma Lj&R su jako dobri, slažem se za Gilberta, i iako mi nisu baš za usporedbu, Aya je pitkija :-)
Zula Posted - 05/06/2019 : 11:48:05
L&R mi je bolji, a Ayi 2 se veselim...
Peyo Posted - 05/06/2019 : 10:49:02
quote:
Originally posted by vukozec

;)

Točnije, mislim da L&R nisu usiljen i nategnut serijal (doduše Gilbert mi puno više leži od Jaimea).



Ma i ja sam zapravo htio naglasiti da mi više leži Aya nego L&R koji mi je vrlo dobar strip.
kasper Posted - 05/06/2019 : 10:21:08
malo sam vise i zaboravio l&r, ne znam kako bi mi to danas leglo. sve je tu moguce.
al aya i dalje przi

daj marko da kompletiramo ovaj divni serial
vukozec Posted - 05/06/2019 : 10:04:35
;)

Točnije, mislim da L&R nisu usiljen i nategnut serijal (doduše Gilbert mi puno više leži od Jaimea).
Kerempir Posted - 05/06/2019 : 09:55:58
Ma toooo! A kaj misliš da aya nije bolja od Lj&R? :-)
vukozec Posted - 05/06/2019 : 09:36:20
quote:
Originally posted by Kerempir

Uh ja mislio bit će najave za dvojku...



quote:
Originally posted by Markos

Drugi se prevodi.



+2 od 3 za ovo gore Peyino :)
Kerempir Posted - 05/06/2019 : 09:26:48
Uh ja mislio bit će najave za dvojku...
Peyo Posted - 04/06/2019 : 21:43:42
Konačno pročitah Ayu.

Nisam odmah zagrizao, ali kako je strip napredovao sve više me osvajao.

Posebna dragocjenost su mi hrpa šaljivih dosjetki (čestitka za prijevod) te vrlo zanimljiv i dobar kolor.

A ostalo ste sve vi napisali:
quote:
Originally posted by izivko

Ova Aya je ludnica od stripa! Izvanredno! Uživancija!



+1

quote:
Originally posted by kasper
meni je ovo mnogo bolje od Ljubav i rakata, koji mi je dosta usiljen i nategnut serijal. ovde sve ide prirodno.

Margarita je divan pripovedac, a Clement ko da je stopljen sa njom.

dragulj kojem cu se vracati



+1


quote:
Originally posted by mr murdoc
U ovom stripu cemo upoznati divne i jednostavne ljude,ljude sa svim njihovim vrlinama i manama..ljude popud nas...samo slobodnije.
U ovom stripu cemo dozivjeti jednu drugaciju afriku od one sa nasih tv ekrana i udahnuti njenu magiju, magiju prastaru poput nje same.
U nekim trenutcima citanja kada sam stvarno duboko uronio u pricu ucini mi se da cujem Dinu kako pjeva … mladi crnci i crnkinje, plešu tango uz bubnjeve…
Citajte ovaj strip



+1
anto Posted - 17/10/2018 : 19:25:34
quote:
Originally posted by Kerempir

Eh da, tu su i Gen i Tvrđe interesantne, no spomenuo Ayu jer mi baš djeca čitaju.. dok čekaju nastavak Samih. Ma da, Fibra rastura sve pet i nije da ne dolaze stalno novi interesantni naslovi, ali recimo konkretno ovi spomenuti naslovi su mi baš super i redovito iščitavam pa više ne mogu dočekati.


glede Samih,i ja ih čekam ko ozeblo sunce;ali tu nam nije Markos bitan,već Velman i Gazoti.Vidim da kako koji album izbacuju,sve niže ocene dobijaju (što opet nije relevantno merilo),a i mrzim to odugovlačenje u nedogled - bilo bi sjajno da u naredna dva broja okončaju priču.
Kerempir Posted - 17/10/2018 : 18:05:17
Eh da, tu su i Gen i Tvrđe interesantne, no spomenuo Ayu jer mi baš djeca čitaju.. dok čekaju nastavak Samih. Ma da, Fibra rastura sve pet i nije da ne dolaze stalno novi interesantni naslovi, ali recimo konkretno ovi spomenuti naslovi su mi baš super i redovito iščitavam pa više ne mogu dočekati.
anto Posted - 17/10/2018 : 17:33:02
planira - po mojoj slobodnoj proceni,2020.bi ga mogli videti.Prevelika pauza,ali šta da se radi - nije da Markos sedi skrštenih ruku.
Sličnu žal za predugim čekanjem osećam i za Devicu iz bordela,Žeroma i Gena.
Tvrđe neću ni da spominjem.
Kerempir Posted - 17/10/2018 : 15:37:10
Planira li se nastavak? Već 5 puta sam pročitao strip.
Peyo Posted - 27/03/2017 : 09:17:26
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by Peyo

Tko bi rekao da je Mrkva takav bully ?

A ja mislio da je to nježna poetska duša.


Nije li ironično kako netko moze biti poetska duša, a ne voljeti poeziju? Mislim da je to zato što na faksu hrvatskog uvijek imaš one koji zele "pisati", a zaboravljaju da je "pisati" rješenje za lijenčine, a ne neki uzvišeni poziv; onda očajnički proguravaju svoje zbirke poezije u kojima "kosa plače" i "bijeli zubi sviraju simfonije" i takva trabunjanja (koja su prije prolazila samo u pjesmama EKV-a) i dobivaju nagrade na XY knjizevnim natječajima, a ne poznaju pravila pjesništva nego prodaju muda pod bubrege jer sve prolazi u "suvremenom" pjesništvu.

Ali u ime odrzanja slike sebe, napisala sam jednu modernističku pjesmu za tebe. Na engleskom je, jer se planiram pokušati probiti na međunarodno trziste XY knjizevnih natječaja.
Poštovala sam rimu, ali metrički je shit.

I used to dislike him
Because he was cynical
But now my adoration
Is almost biblical
I still find him
Overly critical
(Why I now like him
Is very quizzical.)

Perhaps his calm tone
That I lack
Makes me feel
Taken aback

Nontheless I'm grateful
That he is there
And for the comic revelations
That we share.






Šmrc, ovako nešto lijepo još nisam doživio. Pjesma za mene :



Pa još ima i ritma, dala bi se uglazbiti.

Naslov: Co(s)mic love!!!
Mrkva Posted - 27/03/2017 : 08:58:24
quote:
Originally posted by Peyo

Tko bi rekao da je Mrkva takav bully ?

A ja mislio da je to nježna poetska duša.


Nije li ironično kako netko moze biti poetska duša, a ne voljeti poeziju? Mislim da je to zato što na faksu hrvatskog uvijek imaš one koji zele "pisati", a zaboravljaju da je "pisati" rješenje za lijenčine, a ne neki uzvišeni poziv; onda očajnički proguravaju svoje zbirke poezije u kojima "kosa plače" i "bijeli zubi sviraju simfonije" i takva trabunjanja (koja su prije prolazila samo u pjesmama EKV-a) i dobivaju nagrade na XY knjizevnim natječajima, a ne poznaju pravila pjesništva nego prodaju muda pod bubrege jer sve prolazi u "suvremenom" pjesništvu.

Ali u ime odrzanja slike sebe, napisala sam jednu modernističku pjesmu za tebe. Na engleskom je, jer se planiram pokušati probiti na međunarodno trziste XY knjizevnih natječaja.
Poštovala sam rimu, ali metrički je shit.

I used to dislike him
Because he was cynical
But now my adoration
Is almost biblical
I still find him
Overly critical
(Why I now like him
Is very quizzical.)

Perhaps his calm tone
That I lack
Makes me feel
Taken aback

Nontheless I'm grateful
That he is there
And for the comic revelations
That we share.


EDIT: I btw poetske duše su često bullyji, ne isključuje jedno drugo :)

Nisam on topic, pa ajde da kazem kasperu da ja isto mislim da će biti drugog dijela jer je Markos zešći opsesivni-kompulzivac i neće moći podnijeti da na Ayi piše 1, a da 2 ne postoji.
Peyo Posted - 26/03/2017 : 22:55:42
Tko bi rekao da je Mrkva takav bully ?

A ja mislio da je to nježna poetska duša.


kasper Posted - 26/03/2017 : 22:42:09
kad ce aya 2, da kompletiramo

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000