forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Chanbara - samurajski serijal

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
solar Posted - 06/05/2014 : 21:08:10
Serijal je utemeljen na dvije priče (Iskupljenje samuraja i Cvjetovi pokolja), scenarista Roberta Recchionija i crtača Andree Accardija, koje su izašle u okviru Bonelli serijala "Le Storie" (Jedno doba, jedna PRIČA).
Prvobitna ideja je bila da se u okviru "Le Storia" napravi jedan mini-ciklus od tri-četiri tematski povezane priče koje bi radio uvijek isti dvojac. Ipak, nakon dobre reakcije publike i kritike na prve dvije epizode, u Bonelliju su odlučili dati ambicioznom Recchioniju odriješene ruke da napravi cijeli serijal.

Chanbara je termin koji se odnosi na ono što mi obično zovemo "samurajski filmovi", ili, preciznije, na "borbe mačevima", kojih u takvim filmovima ima mnoštvo. To su djela u kojima se veličaju čelični moralni kodeks (bušido) starih japanskih ratnika, njihova sposobnost da ubijaju i hrabrost.

Serijal će biti crno-bijeli, zasad je planirano sedam epizoda, ostaje za vidjeti hoće li se nakon toga nastavljati. Evo crtača koji su najavljeni uz Andreu Accardija: Werther Dell'Edera, Walter Venturi, Isabella Mazzanti i Paolo Bacilieri. Recchioniju će se pridružiti scenaristica Gabriella Contu koja bi trebala napisati dvije epizode.
Prva epizoda svjetlo dana ugledala je u 10. mjesecu 2018. godine, a svi brojevi prvo će izaći u velikom A4 formatu za knjižare pa tek onda kreće distribucija za kioske.

Izdavačka kuća Čarobna knjiga kod nas kreće sa objavljivanjem ovoga serijala.


Intervju sa autorima (na talijanskom):
http://www.fumettologica.it/2014/03/nuova-serie-bonelli-recchioni-accardi-intervista-samurai/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
zlatan bihac Posted - 29/11/2022 : 14:29:32
quote:
Originally posted by ivan_micic

mogla bi ČK izbaciti onda uskoro?


dosad su izdavali dvobroje, tako da vjerujem da će sačekati broj 6 pa da ide opet kao dvobroj...mada je ČK sa bonelijem stala, jer već neko vrijeme nema ništa od bonellija, možda ove godine samo jedan broj komesara ricciardija da je izdan..nema ni zadnjeg broja naopačke, ni zadnjeg specijala la storia od prošle godine, ni novi neznanac broj 2 nije izašao, a da ne govorim o započinjanju novih serijala, a nije da ih nema u boneliju u zadnje vrijeme.
ivan_micic Posted - 29/11/2022 : 08:14:17
mogla bi ČK izbaciti onda uskoro?
Shaner Posted - 28/11/2022 : 23:20:03
A di su Recchioni i Accardi?

zlatan bihac Posted - 28/11/2022 : 19:36:41
broj 5.

https://shop.sergiobonelli.it/chanbara/2022/04/22/libro/chanbara-il-mondo-sospeso-1021603/
kasper Posted - 05/02/2022 : 07:52:52
da li je ovo chanbara stala u italiji, zna li se sta?
Jozzinelli Posted - 03/02/2022 : 20:50:29

Čanbara 2

Uf, ovaj serijal je očigledno zamišljen kao poligon za pokazivanje crtačkih majstorija, dve sukobljene strane, što više akciije a manje priče,
uz malo erotike i mnogo nasilja i živopisnog prikaza unakaženih leševa.
Ono što je prisutno u nekim američkim stripovima, želja da se šokira čitalac (u ovakvim slučajevima bi bolji izraz bio "gledalac"),
počeli su konačno da primenjuju i u Boneliju, makar u ovom serijalu.
Lično nemam ništa protiv te formule "seks i nasilje", samo što mi to deluje kao korak nazad u odnosu na prve 2 priče iz "Priča".
Mislim, po pitanju količine nasilja i šokirajućih scena, a pogotovo neverovatnih scena presecanja tela na pola kao u video igricama,
ove su priče otišle korak dalje, ali su kao priče, odnosno zaplet, krajnje uprošćene.

Već sam napomenuo, još kada je solar samo najavljivao serijal, da mi se ne sviđa ta premisa "okupljaju se ratnici i idu da se biju
s (brojčano jačim) neprijateljem", pogotovo što su među tim ratnicima Tecuo i Džun iz prethodne 2 epizode.
To je tema prve priče "Munja i grom", u kojoj su mi i karakteri likova malo odudarali u odnosu na njihovo prethodno pojavljivanje.
Iči jeste zajedljiv, ali ne i ozlojeđen do te mere da srlja sam u pogibeljni sukob, prikazan na početku,
a i karakter Džun na kraju njenog prvog pojavljivanja mi je delovao prilično izmenjen,
dok je ovde njen odnos sa Ičijem ponovo izglađen i sve super.

Druga priča "Mačevi izdaje" mi je malo bolja scenaristički, pa i crtački, da li zbog scenografije, kostimografije, mračnijeg tona priče,
Venturijeve upotrebe rastera, nekako mi je crtež, ako ne bolji od Akardijevog, ono atmosferičniji, da tako kažem.
Ima nekih slabijih tabli u drugom delu priče, koje kao da su odrađene na brzinu, i može se zameriti poveći Ičijev nos,
kao što su neki već zamerili (mada meni nije smetao taj detalj).

Sve u svemu, nisam toliko oduševljen ovim serijalom, u odnosu na moja očekivanja, mislio sam da će i priče biti skroz zasebne,
ali očigledno je zamišljeno da okupljena ekipa prelazi u svakoj epizodi po jedan "nivo igrice", što bi Anto rekao,
dok ne dođu na kraju do glavnog baje, a koliko će "nivoa" za to trebati, verovatno još ne znaju ni sami autori?


Čanbara 1

Sad kad sam ponovo pročitao i ove 2 priče, primećujem koliko se i u njima radnja svodi mahom na akciju,
baš je bilo brzo ovaj put, kod prvog čitanja u sveskama "Jedno doba, jedna priča" je duže trajalo,
jer sam uživao lagano i u crtežu, plus zbog efekta napetosti; sada mi je tok obe priče već bio poznat,
a mogu i da potvrdim ono što sam ranije komentarisao, ipak bolje izgleda ovaj strip crno-belo nego u koloru.


Nego, moram da iskritikujem prevod u ovoj prvoj knjizi...
Objašnjenja koja su Italijani dali za japanske titule, prevodilac je ovako protumačio:

- daimjo - plemeniti velikaš

- samuraj - plemeniti vojnik

Takođe, nisam znao da Japanci govore nemački, pa imaju i svog ceremonijalmajstera?!

Dobro, to što bolje zvuči prevod naslova "Cvetovi pokolja" nego "Cveće pokolja" ne može se posmatrati kao greška u prevodu,
ali bi trebalo prevodioci da imaju osećaj i za ono što je stilski lepše i prikladnije.

Kao kad bi umesto naslova "Kad jaganjci utihnu" upotrebili naslov "Umirena jagnjad".
(Ne znam da li je film nekad negde tako prikazivan, ali su ga u časopisu "Video revija" prezentovali upravo pod tim naslovom. )


anto Posted - 09/01/2021 : 17:06:38
Rekioni&Akardi:Čanbara #1 (Čarobna knjiga)
Rekion,Akardi,Kontu,Venturi:Čanbara #2 (Čarobna knjiga)

Rekioni i Akardi su u okviru edicije Priče napravili dve samurajske epizode,a kako su one više nego sjajno prihvaćene,pokrenuli su mini serijal Čanbara,koji će imati 7 sveski (što može verovatno i da se promeni).

Čanbara se izdaje (kako sam skapirao) u više obika (knjižarski,kiosk,A4),a čakejci su uzeli knjižarski sa B5 formatom,HC izvedbom i kolornim početnim epizodama (ovim objavljenim u Pričama).

U prvoj knjizi dakle imamo Iskupljenje samuraja i Cvetove pokolja;prvu sam čitao svojevremeno,i nisam baš bio najzadovoljniji,što je možda posledica velikih očekivanja,jer mi je žanr samurajštine jako,jako drag.Ovog puta,stvari su sele na svoje mesto.

Elem,u obe priče glavni lik,iako se to ne naslućuje na prvu, je slepi ostareli Iči,bivši samuraj i vrlo jeben lik;lik kome su pravda i čast svetinja i pokretačka snaga.U Iskupljenju samuraja,Tecuo Kogava je mladi samuraj čiji je učitelj izabrao sramotu umesto časnog harakirija,pa on mora da ga privede,ili umre pokušavajući.Ali ono za šta je njegov mentor optužen nije baš tako kako izgleda 4.5/5
U Cvetovima pokolja,u centru priče je Džun Nagajama,čiji se otac ubio iz protesta zbog korupcije (a i majka je potom umrla),a taj čin je bio propraćen smehom prisutne vlastele;mlada devojka će poći putem osvete,uz pomoć Ičija 4/5

U drugoj knjizi,kreće serijal - u njemu Iči pokušava da doaka Rjuu Murasakiju,poznatom i kao Belom đavolu,izuzetno opasnom i veštom roninu koji ubija bez određenog cilja,radi umetnosti ubijanja,a oko sebe okuplja ogromnu bandu najgorih zlikovaca,koja će širom zemlje sejati smrt i najgore nasije.
Prva sveska,koju potpisuju Rekioni i Akardi govori o okupljanju ekipe koja će se suprostaviti Murasakiju,a u njoj će biti stari znanci Tecuo i Džun,plus Daisuke Nagata aka Gromovita zver,izuzetno snažan ratnik i ljubitelj hrane,žena i nasilja.Svojevrsno otvaranje serijala 4/5
U drugoj se naši junaci sukobljavaju sa jednim od bosova Belog đavola (ovo mu dođe kao prvi level neke igrice),lepom i zlom Akemi,koja koristi sukob dva feudalca kako bi mogla da sa bandom ubija i stiče moć.Ovde imamo nove autore,izvesnu Gabrijelu Kontu i starog poznanika Venturija.Kontu je dostojno zamenila Rekionija,mada se svakako oseća mali pad u priči,a Venturi,koga baš i ne ljubim mnogo,odradio je sjajan posao,u odnosu na radove sa kojim sam se ranije sretao 3.5/5

Zanimljivo je da serijal nema etiketu Audace,sa obzirom da ekspicitnost scena - mislim da ovoliko prosutih utroba,odrubjenih glava i golih sisa nisam video ni jednom drugom Boneliju.

druga zanimljivost je da me je u Iskupljenju samuraja cela ta atmosfera više puta podsetila na žanr vesterna,da bi se baš toga dodirnuo i Rekioni u tekstu Mačevi se nikad ne umaraju u drugoj knjizi.

U svakom slučaju,preporuka za ovaj serijal s' moje strane.
kasper Posted - 05/11/2020 : 22:03:11
a kad ce nova epizoda samuraja?
kasper Posted - 05/11/2020 : 22:01:44
skidam kapu rekioniju za samuraja, alnu sustini taj covek je teski prevarant
pcoro Posted - 05/11/2020 : 21:41:39
Moram još pročitat Contu/Venturija. Možda su dobri. Crtež na onim previewima mi se nije činio loš. Ne priznajem priče o crtežu u pravom formatu. Već su više puta izdavali ovo, ne treba toliko pokušaja da se nešto izda u pravom formatu.
Deers Posted - 05/11/2020 : 21:32:25
Pa zar nije bolje da radi sporo i dobro nego da na silu izdaju serijal sa filerima kao sto su Contu/Venturi? Ovo i nije muznja njego napokon crtež u pravom formatu.
pcoro Posted - 05/11/2020 : 20:49:50
Znači mužnja! Napisao je te tri epizode šta valjaju (valjda tri, treću još nisam čitao) i sad to treba izdat u što više mogućih izdanja, što više alternativnih korica

Ma ok, nemam ništa protiv ali me razočarava to što nema ničeg novog. Što je izgleda najteže još uvijek napravit dobar strip
Deers Posted - 05/11/2020 : 16:05:58
Recchioni najavio reprint Storia na velikom formatu!



Poli Posted - 23/10/2020 : 16:47:24

quote:
Originally posted by Melusine

ZAGONETNI STARAC KOJI UVEK IGRA NA KARTU PRAVDE I SLOBODE.

„ČANBARA 2“ na LETEČEM STARTU po ceni od 1.000 dinara


Format 14,5 x 20,5 cm
Povez Tvrd
Broj strana 224
Štampa Crno bela
Serijal Riznica Bonelli SERIJAL


Istovremeno brutalne, pune stilizovanog nasilja, i elegantne, odmerene, ove priče o najčasnijim japanskim ratnicima majstorski su ispripovedane, rečju i slikom, u duhu tradicije u kojoj se mudrost polako otkriva onima koji su spremni da slede njen put…

Prvi tom, koji je urađen prema luksuznom kolor-izdanju Bao pablišinga, sadrži dve priče: „Iskupljenje samuraja“ i „Cveće pokolja“, dok je drugi tom crno-beli s dodatnim materijalima i ilustracijama u boji. U njemu su epizode „Munja i grom“ i „Mačevi izdaje“.

Prelistajte ova izdanja:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_ambara%202.pdf

„ČANBARA“, tom 2, na Letećem je startu u striparnici „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu, od petka, 23. oktobra, do subote, 31. oktobra. Cena drugog toma je 1.000 dinara. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.100 dinara za drugi tom. Puna cena u ostalim knjižarama je 1.499 dinara za drugi tom.




Poli Posted - 23/10/2020 : 16:46:16
quote:
Originally posted by Melusine

ZAGONETNI STARAC KOJI UVEK IGRA NA KARTU PRAVDE I SLOBODE.

„ČANBARA 1“ na LETEĆEM STARTU po ceni od 1.340 dinara


Format 14,5 x 20,5 cm
Povez Tvrd
Broj strana 256
Štampa Kolor
Serijal Riznica Bonelli SERIJAL


Istovremeno brutalne, pune stilizovanog nasilja, i elegantne, odmerene, ove priče o najčasnijim japanskim ratnicima majstorski su ispripovedane, rečju i slikom, u duhu tradicije u kojoj se mudrost polako otkriva onima koji su spremni da slede njen put…

Prvi tom, koji je urađen prema luksuznom kolor-izdanju Bao pablišinga, sadrži dve priče: „Iskupljenje samuraja“ i „Cveće pokolja“.

Prelistajte ovo izdanja:
https://carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/_ambara%201.pdf


„ČANBARA“, tom 1, na Letećem je startu u striparnici „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i na našem sajtu, od petka, 23. oktobra, do subote, 31. oktobra. Cena prvog toma je 1.340 dinara. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.500 dinara. Puna cena u ostalim knjižarama je 1.999 dinara za prvi tom.



going going Posted - 05/10/2020 : 20:00:01
Uzimaju se obe knjige. I reprint JDJP u boji i onda ovaj nastavak.

Ludilo sta sve izbacuje CK, ne mogu da postignem nista.
Shaner Posted - 05/10/2020 : 19:22:54
Jako mi je drago vidjeti da netko napokon kreće s ovim.

zlatan bihac Posted - 05/10/2020 : 16:47:59
quote:
Originally posted by solar

quote:
Originally posted by Deers

Meh, prvu knjigu su najavili u boji... šteta....


Mislim da je u prvoj knjizi onaj reprint prve dvije priče (Le Storie) koje je objavio Bao Publishing u boji. Druga knjiga bi trebala sadržavati prve dvije epizode Chanbara serijala, barem sudeći po broj stranica.


bolje i tako, nego da po jedan reprint stave su svaku knjigu, pa da moramo duplati sa onim darkwoodovim pricama..ovako cu samo ove nove price uzeti u jednoj knjizi, ovu prvu preskacem...jer 256 stranica u boji na B5 format nece biti bas jeftino, a samo je reprint u pitanju, uz nesto skica, teksta i sl...
pcoro Posted - 05/10/2020 : 14:47:17
Nema veze, već ima crno bijelo od Darkwooda. Ovo u boji će bit za one koji oće nešto novo i mogu to i platiti.
Deers Posted - 05/10/2020 : 14:37:23
Sve znam, ali boja je greška. To su kasnije i ovi u Bonelliju skužili. Boja, koliko god bila dobra, tom crtežu nije potrebna. Zato ostaje žal što čarobnjaci nisu odlučili to izvesti kako treba i sve izdati crno bijelo.
solar Posted - 05/10/2020 : 13:56:50
quote:
Originally posted by Deers

Meh, prvu knjigu su najavili u boji... šteta....


Mislim da je u prvoj knjizi onaj reprint prve dvije priče (Le Storie) koje je objavio Bao Publishing u boji. Druga knjiga bi trebala sadržavati prve dvije epizode Chanbara serijala, barem sudeći po broj stranica.
Deers Posted - 05/10/2020 : 13:37:10
Meh, prvu knjigu su najavili u boji... šteta....
solar Posted - 05/10/2020 : 13:30:25
Odlično!
zlatan bihac Posted - 05/10/2020 : 12:26:06
ck najavila brojeve 1 i 2 i to kao brojevi 7 i 8 u ediciji grande..
to je dakle, onaj "srednji" format..
zlatan bihac Posted - 10/08/2020 : 23:21:42
jedan od najsporijih serijala...vec 6 godina postoji topic...a izaslo 3-4 broja...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000