forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Neil Gaiman: Knjižnice, čitanje i sanjarenje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
bonjovi4ever Posted - 29/11/2013 : 17:56:37
Jedno odlično predavanje Neila Gaimana na temu "Zašto naša budućnost ovisi o knjižnicama, čitanju i sanjarenju."

http://gkr.hr/Magazin/Teme/Neil-Gaiman-Zasto-nasa-buducnost-ovisi-o-knjiznicama-citanju-i-sanjarenju
13   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
zeljko Posted - 11/12/2017 : 22:51:42
seratoe
doom Posted - 11/12/2017 : 22:25:37


Gaiman na svojim pocetcima, nekako se i osjeti. Mozda je malo i tesko subjektivno govoriti o knjigama jer zahtijevaju vise truda i paznje pa su nekakve generalizacije upitne. Gaimanova inspiriranost snaznim dogadjajima koji imaju sposobnost iscrpiti toliko emocija je fantastina. Klasicno od njega, mi kao citaoci smo tu, sa akterima. Nekima vise, nekima manje, u dovoljno odvrgnutoj mjeri da ne osjetimo zasicenje ili manjkavost. Koristeci prekrasne personifikacije, epitete, usporedbe, Gaiman se skladno kotrlja kroz to pletenje rijeci. Uvijek mi se svidjala da nagetost ka poeticnim vodama unutar defniranih prica.





Na prvu sam pomislio kako bi ovo mogao biti pomalo netipicna autorova prica (ne zbog previewa, vec zbog prvih stotinjak stranica. Jasno, moglo se na par mjesta osjetiti Gaimanov trag zbog gore spomenutih osobina, ali generalno odise drukcije). To sto smo mi kao djeca mogli misliti, mastati pa cak i djelovati zbog tih uvjerenja bi nasim roditeljima moglo biti nezamislivo. Jer dijete se na nekom podrucju namece roditelju, postaje vece od njega. Pretjerana uvjerenost u steceno znanje i iskustvo ipak nije dovoljna da upotpuni covjeka. Odrasli idu putevima, a djeca istrazuju. Odrasli prelaze isti put tisucama puta i mozda im nikada ne padne na pamet sici sa puta, da se negdje skrivaju, da pronadju prostore izmedju ograda. Jer usotalom, mozda nisu price za odrasle, ali nisu ni za djecu. One jednostavno postoje.





Strukturno potpuno drukciji Gaiman. Sadrzajno djelomicno. Ovaj put citaoc vise djeluje kao da sjedi na tribinama nego da je na terenu. Gaiman se na nekim mjestima ponavlja (ne u samoj knjizi, vec gledajuci na kontinuitet prijasnjih djela). Jasno, i ovdje se vidi njegov potpis, ali definitivno ostaje utisak drugacijeg Gaimana. Mozda to dolazi kao rezultat subjektivnih ocekivanja vezanih za ovu knjigu.
Bosenoge Posted - 25/10/2017 : 08:17:59
Mene je Gaiman kupio s ovim predavanjem:
http://longnow.org/seminars/02015/jun/09/how-stories-last/
Govori o važnosti pričanja priča za čovjeka i civilizaciju uopće. Nakon toga sam progutao Američke bogove i Anansi boys(ostatak je na čekanju), a iza toga rekoh idem vidjeti što ima u tom Sandmanu kojeg gledam već godinama kod frenda na polici. Naravno da me je Gaiman navukao i na stripove koje nisam čitao još od djetinjstva. Sad već gotovo godinu dana ne čitam gotovo ništa drugo osim stripova :)
bonjovi4ever Posted - 27/08/2017 : 13:02:53
Da... Baš sam opet pročitao Američke bogove, nakon 7 godina, i Anansijeve dečke. Baš se tijekom čitanja osjeti da je ista osoba napisala te romane i pripremila ovo predavanje ;) Šteta da ovdje, mada je to sasvim razumljivo jer je ovo ipak stripovski forum, nema mjesta i za pisanje osvrta na romane. Ne mislim na onu "Knjige & co" forumsku temu o pročitanim romanima, nego baš nešto slično recenziranim stripovima (naravno, bez ocjena za crtež i scenarij, samo ocjena za priču). Bilo bi interesantno vidjeti zanimljivosti, komentare i razne poveznice vezane uz pročitano. Ili da makar netko, informatički potkovaniji, osmisli neku takvu hrvatsku stranicu, mada neće biti lako naći nekog tko bi to napravio kak' spada. Opet, ne mislim na još jedan blog, one tamo neke facebook stranice ili, pogotovo, pokroviteljske web-stranice na koje nailazim i na kojima svi osvrti na pročitano uvijek vuku na nekakvo ulizivanje, promociju izdavača i sl., tamo su sve knjige odlične, svi pisci su odlični i za preporuku, gluparije samo takve, znam što ću pročitati u osvrtu prije nego ga pročitam, bezveze...
doom Posted - 19/08/2017 : 14:43:15
Neil Gaiman je stvarno odlican autor, i, vjerujem da je dobar covjek, makar da ima lijepe stavove. Ovo je uistinu jedan jako lijep tekst u kojem se mozes prepoznati na bezbroj nacina, nezavisno od toga sto radis u zivotu. Ako i cistis smece po ulici to ne znaci da je tvoj zivot losiji od nekoga tko ima mrvicu bolje standarde zivota. Samo mrvicu.
DeeCay Posted - 23/08/2015 : 22:54:57
quote:
Originally posted by VALTER

Uzeo u dugavskoj knjižnici Gaimanove 'Američke bogove' i pripremam se početi čitati dok sam još na godišnjem (dok dovršim 'Doživljaje Huckleberrya Finna' i strip 'Perzepolis'). Jel pročitao tko, pa da kaže koju riječ?


Ja se pripremam na nju već godinama, valjda ću je pročitati za neko skoro vrijeme. Imaš i nastavak Anansi boys.
Obi-wan Posted - 23/08/2015 : 18:14:21
Kod nas teta za pultom u knjižnici drži u rukama Kindle i čita.
bonjovi4ever Posted - 23/08/2015 : 12:36:41
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by VALTER

Uzeo u dugavskoj knjižnici Gaimanove 'Američke bogove' i pripremam se početi čitati dok sam još na godišnjem (dok dovršim 'Doživljaje Huckleberrya Finna' i strip 'Perzepolis'). Jel pročitao tko, pa da kaže koju riječ?



Bila je rasprava na topicu o knjigama i mišljenja su oštro podijeljena, nema sredine.

Meni je odlična, moja preporuka.



Meni je to jedna od ponajboljih knjiga općenito, baš odličan dokaz koliko je dobar pripovjedač Neil Gaiman, ali opet mogu razumjeti ako se nekima knjiga ne dopadne, bude im zamorna, prerastegnuta, dosadna i sl. Ovisi da li te zanima takva urban fantasy tematika i da li imaš strpljenja jer nije to knjiga koja se pročita onako, u jednom dahu (što uopće ne znači ništa loše ;). Uglavnom, ako ti se dopadne, pročitaj i njegove "Anansijeve dečke" ;)
Ernie Pike Posted - 19/08/2015 : 00:12:15
quote:
Originally posted by VALTER

Uzeo u dugavskoj knjižnici Gaimanove 'Američke bogove' i pripremam se početi čitati dok sam još na godišnjem (dok dovršim 'Doživljaje Huckleberrya Finna' i strip 'Perzepolis'). Jel pročitao tko, pa da kaže koju riječ?



Bila je rasprava na topicu o knjigama i mišljenja su oštro podijeljena, nema sredine.

Meni je odlična, moja preporuka.
VALTER Posted - 18/08/2015 : 09:16:03
Uzeo u dugavskoj knjižnici Gaimanove 'Američke bogove' i pripremam se početi čitati dok sam još na godišnjem (dok dovršim 'Doživljaje Huckleberrya Finna' i strip 'Perzepolis'). Jel pročitao tko, pa da kaže koju riječ?
bonjovi4ever Posted - 08/12/2013 : 09:37:50
Također. Nekih par tjedana sam tijekom ljeta volontirao u knjižnici, tek da vidim da li bi mi se taj posao dopao koliko sam vjerovao da bi. I doista je. Dobar dio knjiga sam posložio na policama( blago je reći da nisu baš bile najbolje posložene :) i usput uzimao one koje bi mi izgledale zanimljive ( na kraju sam završio sa preko 10 posuđenih knjiga i par stripova :), a bilo je super i preporučiti pokoju knjigu i razgovarati s ljudima kojima nije vrhunac književnosti pročitati Sportske novosti, vjiesti iz politike ili skandale objavljene u novinama, na internetu i sl. A s obzirom da je knjižnica mala i slabije posjećena, vremena za čitanje je bilo napretek. Naravno, prvi dan mojeg dolaska u knjižnicu su mi napravili (ili pronašli, nisam siguran) kopiju ključeva jer su me kao malog nekad znali slučajno zaključati u knjižnicu, zaboravili bi da sam unutra ( onda bi gazda iz susjednog kafića uzeo ljestve pa bi kroz prozor po njima izašao van :)
Johnny Difool Posted - 07/12/2013 : 18:58:47
Kad bih mogao birati posao kojim se želim baviti, to bi bio upravo knjižničar.
Okružen si hrpom prekrasnih knjiga (dobro, i bezveznih, ali računaju se dobre i odlične), vladaju mir i tišina, ako netko slučajno povisi glas samo ga uljudno upozoriš, a pred tobom na pultu uvijek je knjiga koju trenutno čitaš.
Dobro, na preskok ovisno o broju korisnika tog jutra ili popodneva, ali polako je čitaš, skoro pa meračiš po par stranica između drugih obveza.
A knjige fino mirišu, i one stare po patini, vremenu i čitateljima u čijim su rukama bile, i one nove po papiru i svježijem tisku.
Imaš par stalnih korisnika koji intenzivno čitaju i biraju kvalitetnije naslove, pa s njima polako u pola glasa razgovaraš o knjigama i komentiraš pročitano.
Posao sve u svemu bez stresa i s puno gušta, ponekad vladaju takav mir i tišina skoro kao da si u sanatoriju.
Kad ti dođe želja, samo pročitaš po koju stranicu omiljene ti knjige, onih trajne vrijednosti ili onih koje su ti nekad nešto značile.
Znam da idealiziram, ali hebi ga...

Just_Charlie Posted - 06/12/2013 : 23:34:10
Ovo je prekrasan clanak u kom sam se prepoznala kao roditelj koji je
zatrpavao svoje dijete od prvih dana zivota slikovnicama, bajkama, stripovima, atlasima, i njegova je znatizelja danas beskonacna.
I ostavit cu sinu otvoren ovaj clanak da ga također procita i kroz
njega dobije potvrdu koliko je vrijedno to sto se skompao s knjiznicarkama pa mi dođe doma s nekim znanjem za koje ja pitam - odakle ti to znas? A on mi na to rece da je s kolegicom bio u knjiznici
i pricao o tome s knjiznicarkom koja im je nasla u knjizi..
To je jedino sto jos danas vrijedi, sto se racuna..
U stvari, jedino knjiznicarke, po njegovom, i jesu "normalne" osobe s kojima je ostvario neki poseban odnos i bliskost. Nastavnici,
oni su neka druga prica ..

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000