forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Mitovi u koje (ne)verujemo

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 25/08/2015 : 17:35:34
Za jedne je mit evolucija, za druge kreacionizam. Tamna materija? Tamna energija? Da li su u stvari stari Sloveni bili visoki, plavih očiju i kose? Da li su Vikinzi otkrili Ameriku, ili je bio neko pre njih? Atlantida i Mu, piramide su izgradili vanzemaljci,čakre, tantre, mantre i sl...

Da vidim da li ste toliko fini i da li ste u stanju da civilizovano i bez ikakvih naznaka uvreda umete da diskutujete sa sučeljenom stranom, kako svi ovde tvrde. Naravno, ne mora nužno značiti da mora uvek da postoji suprotna strana, oko nečega se možemo i složiti. :)

Offtopic teme: Crkva kao institucija, komunizam u bilo kojem obliku, bivša nam zemlja i sve njene preteče i potomci, fašizam kao ideolgija i...znate već i sami.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Willer Posted - 28/08/2015 : 21:49:38
quote:
Originally posted by stinky

oko piramida
ima jedna odlična misao u Mumforda, Mit o mašini
ne bih se mogao ovoga trena zakleti, ali nešto u stilu piramide su supermašine, dakle, ponos tehnološkog čovjeka, a taj ponos je - što? "ogromne grobnice za balzamirane leševe". E. Fromm je tu misao (is)koristio u svojoj studiji nekrofilskog karaktera (pa ti vidi svoju fascinaciju piramidama, Willeru).



Ne znam, ja sam fasciniran oblikom, zaje*ancijom arhitekta dodavanjem lažne grobnice u podzemlju (Keopsova), smanjenjem pritiska vještinom, kratke ali slatke, izmjene materijala u jednoj od unutrašnjih dvorana (isto; ali da sad ne ispucajem sve, to je planirano za drugi dio). S druge strane, iskreno da ti kažem, grozim se, ali baš grozim činjenice da je "Zagrebačka mumija" javno izložena u Arheološkom muzeju Zagreb, bilo me je sram što sam je uopće pristao vidjeti, a jest i sada kad se toga sjetim. Pa, hebem mu, to je jednom bilo ljudsko biće, a sad je mi mučimo pogledima, kada bi trebala počivati u miru. Nije to u redu, nimalo nije.

Tako i u vezi onoga mog, gorespomenutog interesa za ikonografiju atentata, dakle da, na žalost, atentata, pa bio on na koga god. Nimalo mi nije zanimljiv onaj famozni dio Zapruderova filma. Ali, prepoznavanje Charlesa Harrisona (oca poznatog glumca, kasnije osuđenog ubojice) kao jednog od "trojice skitnica" uhapšenih nedaleko Daley plaze, eto, iz nekog razloga jest, pri čemu me čak nije ni briga je li ta teorija točna ili nije. To ti je otprilike ista "veza" sa smrću JFK-a, kao ono što me zanima kod piramida, s mumijom koja se u njoj jednom nalazila.

Ali ako baš hoćeš, neki bi marksisti i ovo što me zanima u oba slučaja, nazvali buržoa-interesom. Lenjinov ministar kulture, dobri Lunačarski s njima se ne bi složio, ali ja ne kažem da bi bio u pravu, samo što ima jedan problem - baš me briga što bi rekli, meni je zabavno točno ono što mi je zabavno. A što se tebe tiče, ironično, zaista, da citira Fromma... Šalim se, naravno, nema ništa ironično.
stinky Posted - 28/08/2015 : 21:19:45
oko piramida
ima jedna odlična misao u Mumforda, Mit o mašini
ne bih se mogao ovoga trena zakleti, ali nešto u stilu piramide su supermašine, dakle, ponos tehnološkog čovjeka, a taj ponos je - što? "ogromne grobnice za balzamirane leševe". E. Fromm je tu misao (is)koristio u svojoj studiji nekrofilskog karaktera (pa ti vidi svoju fascinaciju piramidama, Willeru).
Willer Posted - 28/08/2015 : 21:09:12
quote:
Originally posted by emirem

Nijedna piramida nije grobnica,svi su pokapani u dolini kraljeva...



Sad mi se ne da točno provjeravati, ali mislim da je Dolina kraljeva ušla u modu stotinama godina nakon što su nastale gizeanske piramide. A i zemljopisno je to drugo područje (ovisno o promjeni političke situacije), te je zapravo samo promijenjen trend faraonskog ukopa. Giza = piramidalne grobnice. Dolina kraljeva = hramovi/grobnice u stijeni.

Ako sam nešto pobrkao ispravit ću se, no mislim da nisam.
emirem Posted - 28/08/2015 : 21:04:19
Nijedna piramida nije grobnica,svi su pokapani u dolini kraljeva...
Willer Posted - 28/08/2015 : 21:00:29
quote:
Originally posted by lwood

šteta samo da su samo od 100+ piramida u egiptu gotovo sve porušene.
a one 3 stoje jebački kano klisurine



Neki momci najavili su da uskoro više neće.

KRAS Posted - 28/08/2015 : 20:54:56
Lazu da od pivkare raste stomak
lwood Posted - 28/08/2015 : 20:08:02
quote:
Originally posted by Willer

Evo kratke priče o egipatskim piramidama, preciznije, piramidalnim grobnicama.

U početku bijaše mastaba, kao što je recimo ova na ovoj prvoj slici. Riječ je zapravo o presliku vanjskog, unutrašnjeg i podzemnog dijela grobnice kraljevskih slugu u Sakari.





Ova je doduše iz oko 2400. g. pr. Kr., no primjeri mastaba poznati su iz još stoljećima starijih vremena. Važno je tu držati na umu nekoliko stvari. Funkcija=grobnica. Ukošene stranice koje s ravnim krovom zapravo čine oblik krnje piramide (opa, eto nas već!). Grobna komora u podzemnome dijelu.

Sad dalje. Netko se dosjetio, vjerojatno - čovjek zvan Imhotep (kojega ima, ako se dobro sjećam, i u filmu "Mumija"?), da bi na jednu mastabu, mogao nadodati još jednu manju, pa još jednu još manju, i još jednu, i još... Da bi na kraju, već oko 2670. pr. Kr., u istoj onoj Sakari dobio ovo:






Kao što oblik sugerira, nazvaše je "stepenastom piramidom", a njen podzemni dio broji dobrih 5 km hodnika. No, za razliku od one mastabe gore, iznad toga podzemnog dijela nema ništa - puni volumen kamena bez ijedne prostorije. Kamen, da, mastabe su ugl. bile od trošnije materije, tj. sušene opeke. Što je više jačala vlast faraona, to su ambicije bile veće, što za ovaj, što za onaj svijet. Mastaba od opeke nije više dostojna, je li, boga na zemlji.

Uglavnom, sve što je, nakon Imhotepova uspjelog eksperimenta s formom mastabe, dalje uslijedilo, moglo bi se najjednostavnije sažeti izrazom "vježba čini majstora":




Ova prva, to je ona Imhotepova od gore, ove druge dvije iz Dahšura datiraju nekih 70ak godina kasnije, što znači oko 2600. god. pr. Kr. Približavamo se "najsavršenijem" obliku.

Nastavit će se.

EDIT: Samo dodatak, prve dvije slike pokupio sam negdje s interneta, Bog zna gdje, a ova zadnja je iz "Atlasa arhitekture", sjajna dvodijelna knjižica koju toplo preporučam.



šteta samo da su samo od 100+ piramida u egiptu gotovo sve porušene.
a one 3 stoje jebački kano klisurine
Just_Charlie Posted - 28/08/2015 : 18:41:37
quote:
Originally posted by KRAS

Mene zanima sta se na kraju desilo sa odrezanom nogom starog maršala..nisu je valjda psima bacili



Napravili osso bucco.
Willer Posted - 28/08/2015 : 18:30:03
Evo kratke priče o egipatskim piramidama, preciznije, piramidalnim grobnicama.

U početku bijaše mastaba, kao što je recimo ova na ovoj prvoj slici. Riječ je zapravo o presliku vanjskog, unutrašnjeg i podzemnog dijela grobnice kraljevskih slugu u Sakari.





Ova je doduše iz oko 2400. g. pr. Kr., no primjeri mastaba poznati su iz još stoljećima starijih vremena. Važno je tu držati na umu nekoliko stvari. Funkcija=grobnica. Ukošene stranice koje s ravnim krovom zapravo čine oblik krnje piramide (opa, eto nas već!). Grobna komora u podzemnome dijelu.

Sad dalje. Netko se dosjetio, vjerojatno - čovjek zvan Imhotep (kojega ima, ako se dobro sjećam, i u filmu "Mumija"?), da bi na jednu mastabu, mogao nadodati još jednu manju, pa još jednu još manju, i još jednu, i još... Da bi na kraju, već oko 2670. pr. Kr., u istoj onoj Sakari dobio ovo:






Kao što oblik sugerira, nazvaše je "stepenastom piramidom", a njen podzemni dio broji dobrih 5 km hodnika. No, za razliku od one mastabe gore, iznad toga podzemnog dijela nema ništa - puni volumen kamena bez ijedne prostorije. Kamen, da, mastabe su ugl. bile od trošnije materije, tj. sušene opeke. Što je više jačala vlast faraona, to su ambicije bile veće, što za ovaj, što za onaj svijet. Mastaba od opeke nije više dostojna, je li, boga na zemlji.

Uglavnom, sve što je, nakon Imhotepova uspjelog eksperimenta s formom mastabe, dalje uslijedilo, moglo bi se najjednostavnije sažeti izrazom "vježba čini majstora":




Ova prva, to je ona Imhotepova od gore, ove druge dvije iz Dahšura datiraju nekih 70ak godina kasnije, što znači oko 2600. god. pr. Kr. Približavamo se "najsavršenijem" obliku.

Nastavit će se.

EDIT: Samo dodatak, prve dvije slike pokupio sam negdje s interneta, Bog zna gdje, a ova zadnja je iz "Atlasa arhitekture", sjajna dvodijelna knjižica koju toplo preporučam.
izivko Posted - 28/08/2015 : 14:08:47
quote:
Originally posted by KRAS

Mene zanima sta se na kraju desilo sa odrezanom nogom starog maršala..nisu je valjda psima bacili


Mislim da je negdje u muzeju u Sloveniji
izivko Posted - 28/08/2015 : 14:08:05
Od smrada niko nije niko umro a od propuha koliko hoš
KRAS Posted - 28/08/2015 : 14:05:23
Mene zanima sta se na kraju desilo sa odrezanom nogom starog maršala..nisu je valjda psima bacili
GGG Posted - 28/08/2015 : 14:02:52
quote:
Originally posted by igor 12

mit o opasnosti propuha..

da li je to samo još jedan balkanski mit?

imaju li englezi,francuzi riječ za propuh?

jeli on doista poguban za zdravlje?

znate li ikog ko je prdno na rosu od propuha?




Kako kaže stara uzrečica - bolje smrad nego hlad
Willer Posted - 28/08/2015 : 13:45:24
Jedva čekam topic "Ispod radara istinske predodžbe", ovaj uvod stinkya i murdoca zaslužio je da se zaštiti kao nematerijalno kulturno dobro...

Nego, prije nego se bacim na piramide, moram reći da mi je jako zanimljiv i mit zvan JFK, tj. onaj njegov dio koji manje uključuje život i politički/predsjednički rad, a više atentat i njegove okolnosti. Milijun je teorija, mnogo među njima bizarnih, i još više dosadnih, a već i sami spomen vuče na iskazivanje neke svoje.

Ali, ono što mene (i ne samo mene) mnogo više zanima i nije toliko "tko je ubio Kennedya?", nego svojevrsna ikonografija samog događaja, utemeljena na video zapisima i fotografijama. Ključne riječi su, npr., grassy knoll, Texas school book depository, Babushka lady, Umbrella man, Dark complected man, second gunman, three tramps itd. Zajedno tvore mit ili stvarnost o ubojstvu JFK-a, i zapravo sami postaju mit.
bagi Posted - 28/08/2015 : 12:48:17
Znam ja...Rahmetli Suljo...Stajao je na propuhu u ulazu u zemunicu kad ga je stigao geler...
igor 12 Posted - 28/08/2015 : 08:36:24
mit o opasnosti propuha..

da li je to samo još jedan balkanski mit?

imaju li englezi,francuzi riječ za propuh?

jeli on doista poguban za zdravlje?

znate li ikog ko je prdno na rosu od propuha?
igor 12 Posted - 28/08/2015 : 08:31:49
kad vidim ove zadnje stranice topica,

bojim se da je onaj mit da koristimo samo 10% mozga istinit,

u mom slučaju,bojim se,niti toliko
WOLF-HUNTER Posted - 28/08/2015 : 01:26:22
Ev me vratio sam se - mit je izmisljen, cevapi se mogu pojesti za manje od 5 minuta... I uz oto jos koju porciju i nekoliko piva....
WOLF-HUNTER Posted - 27/08/2015 : 23:34:18
Ima jedan mit koji kaze da se velika porcija cevapa ne moze pojesti za manje od 5 minuta... Eto me za 5 minuta opet tu...
manhunter Posted - 27/08/2015 : 22:10:10
I sad ću biti kriv ako vas opomenem zbog spama i offtopica ovde?
Stinky spama zbog razgovora samog, a možda misli da neke od vas može da formira kao ličnosti, murdoc spama da bi pokazao kako je free of boundaries i da mu vlast ništa ne može. Bagi...Bagi je u prolazu, kao i uvek. ;)



Deco, ODMAH da ste prestali.
Elderane84 Posted - 27/08/2015 : 21:14:21
Dajte, magle mi oci od ove cetvrte strane topika, dok skontam sta je ko htio reci :)
stinky Posted - 27/08/2015 : 20:52:00
ma daj, ne zajebavaj. istina da se tu i tamo potkrade koja visokoparna misao, ali nek te to ne zavara, bagi. ako ti sad kažem da su meni bitni samo ljudi, znači, pravi ljudi, a ovih ima od pekara do lekara, onda ćeš misliti da se izvlačim. ma ne, samo sam ti lijepo rekao da znaš pretjerati, a dalje je na tebi. da napraviš bolje (ako je moguće), ako ne - ne.
ali pustimo te priče, evo, čim je izrečeno, već je nekako bezveze, jeftino. na kraju krajeva, dobro si primio kritiku, i to je to.
mr murdoc Posted - 27/08/2015 : 20:47:28
quote:
Originally posted by bagi

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by stinky

bagi, ti bi trebao poraditi na dobrom ukusu. eto, bezveze je to tako reći, sad će te pogoditi žalac, ali ti mahnitaš sa nekim svojim tobože duhovitostima. to su zahodske zajebancije, bagi, povremeno se koriste. vidiš da smo ovdje ozbiljni ljudi, murdok, švicarski bankar, pjesnik u nastajanju, i tako sve listom, krema, a ti upadaš sa kočijaškim riječnikom.

samo lagano, bagi, učiti učiti kako se jede kruh i pije vino, onda ulaziti u konverzacije, sa taktom.

Otimas mi rijec iz usta..no ipak bagi je kralj i car karoserija i kako postenom covjeku reci da je zalutao..tesko..ja ne mogu..jebiga .



Creme de la creme...Problem je u tome što je ponekad razmazana po ubuđalom kruhu,kojeg jedete tako...sa stilom.Što se tiče lutanja,svi smo mi zalutale ovčice,zar ne? Nisam uvrijeđen što me držite tako nisko nego zato što mislite da ste visoko tamo negdje nedostižni u svojim naširoko rječitim nadmudrivanjima isprepletenim raznoraznim citiranjima istinskih mislilaca.Valjda se na taj način osjećate high,stinky pogotovo.Nije mi cilj prepirati se s vama dvojicom,neću dalje replicirati,ne mogu ja vas pratiti,fali mi takta,stila i odgovarajućeg humora...Odoh učiti,učiti...A kad se vratim obrezovan onda ste najebali...

Ma daj bagi ..stvarno
mr murdoc Posted - 27/08/2015 : 20:45:54
quote:
Originally posted by stinky

pa čovječe, samo jedan naslov teme je prikladan: Ispod Radara Istinske Predodžbe!

bagi Posted - 27/08/2015 : 20:41:22
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by stinky

bagi, ti bi trebao poraditi na dobrom ukusu. eto, bezveze je to tako reći, sad će te pogoditi žalac, ali ti mahnitaš sa nekim svojim tobože duhovitostima. to su zahodske zajebancije, bagi, povremeno se koriste. vidiš da smo ovdje ozbiljni ljudi, murdok, švicarski bankar, pjesnik u nastajanju, i tako sve listom, krema, a ti upadaš sa kočijaškim riječnikom.

samo lagano, bagi, učiti učiti kako se jede kruh i pije vino, onda ulaziti u konverzacije, sa taktom.

Otimas mi rijec iz usta..no ipak bagi je kralj i car karoserija i kako postenom covjeku reci da je zalutao..tesko..ja ne mogu..jebiga .



Creme de la creme...Problem je u tome što je ponekad razmazana po ubuđalom kruhu,kojeg jedete tako...sa stilom.Što se tiče lutanja,svi smo mi zalutale ovčice,zar ne? Nisam uvrijeđen što me držite tako nisko nego zato što mislite da ste visoko tamo negdje nedostižni u svojim naširoko rječitim nadmudrivanjima isprepletenim raznoraznim citiranjima istinskih mislilaca.Valjda se na taj način osjećate high,stinky pogotovo.Nije mi cilj prepirati se s vama dvojicom,neću dalje replicirati,ne mogu ja vas pratiti,fali mi takta,stila i odgovarajućeg humora...Odoh učiti,učiti...A kad se vratim obrezovan onda ste najebali...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000