forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Šta čitam, a da SF nije...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 11/09/2015 : 09:53:30
Jeste, bio je ovakav topic. Jeste, postoji topic o knjigama.
Ali mišljenje nisam promenio. Komentarisaću ovde šta čitam ili sam pročitao, a da ne spada u klasičan žanr SF-a.
Ko želi, može da se pridruži. Ili se držite onog drugog topica, svejedno.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
delboj Posted - 29/07/2019 : 10:53:47
Da, polazna osnova jeste dobra, ali onda ni sama autorka nije znala šta će. Već pri kraju Osmice je počela da se gubi, kvalitet priče je opao, a ovdje je taj nivo možda čak i nešto niži.
manhunter Posted - 29/07/2019 : 10:22:44
Prevod jeste kriminalan, barem ono što sam ja pročitao.
Knjiga bi i imala dobru osnovu, ali nema nikakvu izvedbu. Svaka čast što si uspeo da je završiš.
delboj Posted - 29/07/2019 : 10:11:17
quote:
Originally posted by manhunter



Ketrin Nevil je napisala jedno od mojih omiljenih knjiga, "Osmicu". Nije ni to neko remek-delo, ali je kao neobavezan, avanturistički roman sasvim dobar.

Ovde je pokušala da napiše "osmica, dvadeset godina kasnije" i sve što je mogla da pogrešno uradi, uradila je. Knjiga je ostala nepročitana negde na polovini. Možda se i nakanim da je nastavim, ali sumnjam. Isuviše likova, isuviše zapleta, neobjašnjivih dijaloga, prava američka "bigger is better" filozofija. Papazjanija koja bi mogla da se svidi nekome u sedmom-osmom razredu osnovne škole, ali to je to.


Pročitao sam i ovo. Prvi loš utisak ostavlja prevod, čini mi se da žena koja je to prevodila u najmanju ruku već duže vrijeme ne živi na srpskom govornom području i da je pod drugim jezičkim uticajima. Koliko vidim, radi na fakultetu u Novom Sadu, ali neki dijelovi prevoda su stvarno jako čudni. Onda, griješi i na banalnim stvarima, za istu ličnost čas piše da je stric, čas ujak (iako je naglašeno da je očev brat). I tako... Očito je da nije čitala stripove, inače bi ako daje objašnjenje o Ani Četiri Pištolja mogla i da napiše da je poznata pod tim imenom.

Sama knjiga tu i tamo i može da bude donekle zanimljiva, bar u zapletu, ali raspleta nema, ne desi se ništa, zaključci su čudni, previše se zapetljava, a ništa se ne raspetljava... Mnogo lošije od Osmice.
Dwayne_Looney Posted - 22/09/2017 : 12:35:59
quote:
Originally posted by anto

Vilijam Pol Jang:Koliba (Laguna)




Malo sam se vrtio i naišao na ovaj antov osvrt na "Kolibu" koju sam pročitao prije godinu i pol otprilike. Vjerujem da su to učinili mnogi koji inače čitaju, ipak je već dugo na tržištu i o njoj se dosta raspravljalo.
Knjiga u rukavicama na nekoliko mjesta "minira" riječ Biblije i katolički nauk tako da mislim da je jedan podmukli pokušaj da se manje religioznim čitateljima, zamotana u dosta dobrih i pozitivnih poruka, "proturi" i koja laž odnosno navede na "New age" shvaćanja.
Tko hoće može naći dovoljno kritike i na katoličkim i pravoslavnim portalima i blogovima, možda neki pretjeruju ali osobno sam odmah primjetio kako se autor o jednoj stvari izjašnjava na dva načina. Prvo Isus tom glavnom liku govori nešto u smislu da je ponosan na sljedbeništvo koje je stvorio i da nauk Crkve treba slijediti da bi poslije opet u razgovoru rekao da je najbitniji ili čak jedino bitan njegov nauk a institucije i sakramenti ne. U tom smislu uglavnom, ne traži mi se sad knjiga. Uglavnom, u moru nekih pozitivnih poruka krije se i pokoje upakirano izvrtanje kršćanskog nauka.
manhunter Posted - 16/08/2017 : 20:49:41
http://www.carobnaknjiga.rs/senka-vetra

Ajme meni, koja je ovo papazjanija, strašno. Odustao na 135. stranici, ne mogu više.
Tolika pompa i hvalospevi a ja ništa ovde našao nisam.

4/10
manhunter Posted - 28/04/2017 : 21:26:31
Zima 1257. Dva putnika probila su se kroz sneg i led do usamljenog manastira u Ajfelu. Iskušenik Aelfin u jednom od posetilaca prepoznaje čuvenog Alberta Velikog, koga prati smrtno bolesna devojka Favola. Ona nosi neprocenjivo blago: mitom obavijenu luminu, biljku koja, po legendi, potiče iz Edenskog vrta. Albert i Favola to tajanstveno rastinje nameravaju da vrate u njegovu postojbinu kako bi ponovo nastao raj. Međutim, nadbiskup željan moći ima drugačije planove: hoće luminu samo za sebe. Njegovi ratnici su beguncima za petama. Aelfin se priključuje Albertu i Favoli, ne sluteći da je to početak uzbudljive trke s vremenom, odiseje koja će ih odvesti do kraja sveta i na epsko putovanje ka počecima stvaranja... Tako počinje poslednja bitka za raj na zemlji!




Odlična knjiga, generalno gledajući. Samo što je mogla da ima upola manje stranica, i bila bi još bolja. Tema je zanimljiva, likovi dobro opisani. Ali ovoliko opisa ni Tolstoj nije imao.
manhunter Posted - 28/04/2017 : 21:20:54


Kaluđer koji je prodao svoj ferari je priča o tome kako da ostvarite svoje snove i uzmete sudbinu u svoje ruke. To je priča o vrhunskom advokatu Džulijanu Mentlu, koga je trka za uspehom i novcem dovela do skoro fatalnog infarkta usred završne reči u prepunoj sudnici. Taj bliski susret sa smrću naterao ga je da razmisli o svom životu, o tome čemu zaista teži i šta je suština života i sreće. U potrazi za tim odgovorima odlazi na jedno neobično putovanje, u visine Himalaja među mudrace Sivane, gde započinje njegov nov, jednostavan život pun vedrine.


Nije roman, već pripučnik. Lako se čita, teško primenjuje u današnjem svetu.
manhunter Posted - 09/03/2016 : 10:50:44
Posle fijaska sa Nultim časem, krenuo sam sa ovim:





Nemam reči. Fenomenalna knjiga, bukvalno jedna od onih koje se čitaju u "jednom dahu". Ja sam za dan pročitao nekih 140str. i jedva čekam da nastavim.
Preporuka.
manhunter Posted - 07/03/2016 : 21:06:32
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by manhunter

Polako se mučim sa "Nultim brojem" od Eca.
Stvarno je nula i čisto sumnjam da će mi nešto promeniti mišljenje do kraja.



Slazem se. Tesko razocaranje.





Evo, pročitao sam 2/3 knjige i odustajem. Ne mogu.
Ovo da nije Eco napisao, ne bi ni ugledalo svetlost dana.
Shaner Posted - 06/03/2016 : 23:03:00
quote:
Originally posted by manhunter

Polako se mučim sa "Nultim brojem" od Eca.
Stvarno je nula i čisto sumnjam da će mi nešto promeniti mišljenje do kraja.



Slazem se. Tesko razocaranje.

manhunter Posted - 06/03/2016 : 20:49:12
Polako se mučim sa "Nultim brojem" od Eca.
Stvarno je nula i čisto sumnjam da će mi nešto promeniti mišljenje do kraja.
VALTER Posted - 25/02/2016 : 07:49:26


http://www.jergovic.com/subotnja-matineja/tibor-varady-covjekova-sudbina-gonetana-iz-odvjetnickog-arhiva/
Johnny Difool Posted - 20/02/2016 : 21:03:40
Jedinstven erudit, filozof, semiotičar, lingvist i prozaik koji je najpopularniji postao kad je posegnuo za formalno trivijalnim žanrom krimića, odnosno za krimićem kao žanrovskim okvirom.

Jedan od nekoliko umova koji su ključno obilježili naše vrijeme.

Laka mu zemlja...

tinton Posted - 20/02/2016 : 12:48:39
Počivao u miru.
culture vulture Posted - 20/02/2016 : 09:23:08
quote:
Originally posted by manhunter


Eko je i autor brojnih eseja i knjiga iz teorije umetnosti, lingvistike i semiotike. Osim toga, pisao je i književnu kritiku i knjige za decu.



A bio je i ljubitelj stripova i dao je važan doprinos teoriji stripa (semantika/semiotika).

Poznat je njegov citat: "Kad se želim opustiti, čitam Engelsov esej. Kad želim čitati nešto ozbiljno, čitam Corta Maltesea."
manhunter Posted - 20/02/2016 : 09:13:35

Italijanski pisac i filozof Umberto Eko preminuo je u petak uveče u 84. godini.
Porodica čuvenog pisca, najpoznatijeg po romanima "Ime ruže" i "Fukoovo klatno", saopštila je samo kratko da je Eko preminuo kod kuće, ne navodeći više detalja, prenose svetski mediji.

Za svoj prvi roman "Ime ruže", koji je napisao 1980. godine, Eko je osvojio niz nagrada, a roman je preveden na 47 jezika i prodat je u više od 30 miliona primeraka. Samo u Italiji prodato je više od sedam miliona kopija.

Roman je svojevremeno francuski "Le Monde" uključio u listu 100 najznačajnijih knjiga 20. veka, a prema njemu je francuski režiser Žan-Žak Ano 1986. snimio istoimeni triler s Šonom Konerijem i Kristijanom Slejterom u glavnim ulogama.

Renome jednog od najvećih svetskih pisaca na prelazu dva veka potvrili su i romani "Fukoovo klatno", "Ostrvo dana pređašnjeg", "Baudolino", "Tajanstveni planem kraljice Loane" i "Praško groblje", "Nulti broj"...

Eko je i autor brojnih eseja i knjiga iz teorije umetnosti, lingvistike i semiotike. Osim toga, pisao je i književnu kritiku i knjige za decu.

- Ja sam filozof. Romane pišem samo vikendom - rekao je jednom.

Eko je važio za ovrsnog poznavaoca istorije i umetnosti srednjeg veka, a bio je i osnivač Odseka za medijske studije na Univerzitetu San Marina i univerzitetski profesor u Bolonji.

Rođen je 5. januara 1932. godine u Alesandriji, u severnoj Italiji.
melkajk Posted - 09/01/2016 : 18:35:28
Zimsko štivo. Od istog autora još mi jedino preostaje pročitati ''Samo nek se kreće''.

Jeste li čuli za butansku filozofiju sreće?
Znate li da Butanci razvoj ne mjere BDP-om nego BNS-om –bruto nacionalnom srećom?
Jeste li znali da je zahvaljujući donedavnoj tisućljetnoj izolaciji od ostatka svijeta, Butan uspio sačuvati egzotičnu tradiciju više od svih ostalih himalajskih zemalja?
Znate li da su u Butanu zabranjene plastične vrećice, vanjsko oglašavanje i cigarete, a da je propisano da svi moraju odijevati tradicionalne nošnje i graditi kuće isključivo butanskim stilom?
Zanima li vas kako se pola milijuna Butanaca uspjelo oduprijeti pritiscima susjednih milijardu Kineza i milijardu Indijaca te utrti vlastiti, originalan put?
Sve je to zanimalo i Davora Rostuhara koji je odgovore potražio putujući Butanom uzduž i poprijeko – pješačeći do najudaljenijih dolina Himalaje, prateći jedan od najzahtjevnijih i najljepših trekinga na svijetu: Snowman trek. Odgovore je pronašao u susretima s brojnim dragim ljudima, a nama ih nudi u formi stiha, kroz crtice, priče, pjesme i fotografije koje razotkrivaju neobično tkivo te malo poznate zemlje Dalekog Istoka ili, kako je Butanci nazivaju, zemlje gromovitog zmaja.


anto Posted - 01/01/2016 : 14:48:16
Vilijam Pol Jang:Koliba (Laguna)

Šestogodišnja Misi je oteta na letnjem kampovanju i najverovatnije ubijena od strane serijskog ubice;nad njenog oca Mekenzija i ostale članove porodice se nadvija Velika tuga.
Nekoliko godina kasnije,Mekenzi dobija poruku od Tate (kako njegova žena Nan naziva Boga, u kojeg čvrsto veruje za razliku od muža,koji je na Boga besan zbog nesreće koja ga je zadesila),da se nađu u kolibi,u kojoj su nađeni dokazi za Misino ubistvo,za sledeći vikend.
Da li je u pitanju neslana šala,poziv od ubice ili Božji poziv? Mek je rešen da sazna i u tajnosti od svojih kreće u mesto svojih najvećih košmara.
A ono šta će tamo zadeći je jedna neverovatna avantura koja će ga zauvek promeniti.

U ovoj knjizi dobijamo odgovore na večito pitanje "Gde je Bog u svetu ispunjenom neizrecivim bolom?".
Najtoplije je preporučujem svima,a posebno ateistima i ljudima sa poljuljanom verom.

Knjiga genijalne ideje i ništa lošijeg izvođenja - i da vas upozorim,nije ni malo laka;kako zbog tragičnog događaja kojim se bavi,tako i zbog ozbiljnih razgovora koji će se voditi između Mekenzija i ...
...uostalom,ako nabavite knjigu,i sami ćete videti.

*****/*****
melkajk Posted - 03/11/2015 : 20:31:53
Ovo sam pročitao takoreći u jednoj noći:

Autobiografski roman kineske spisateljice Anchee Min, koja ga je napisala nakon odlaska u SAD, upečatljivo je i iznimno napeto svjedočanstvo o odrastanju u razdoblju "kulturne revolucije" Mao Ce Tunga.

Rođena u Šangaju, u obitelji predanih maoista, Anchee Min je u sedamnaestoj godini prisilno poslana na rad na kolektivno poljoprivredno dobro te se našla u političkom ozračju obilježenom otuđenjem i neprijateljstvom, gdje su joj jedine bliske veze bile pogibeljne i vatrene.

Istodobno iskreni i dirljivi, ovi memoari opisuju njezinu izdvojenost i protuzakonitu ljubav na pozornici kineske Kulturne revolucije. Od njezinog stasanja u Crvenoj gardi do novačenja u snažnu industriju propagandnih filmova gospođe Mao, "Crvena azaleja" iskreno i vješto istražuje tajnu čulnost u represivnom društvu.




manhunter Posted - 21/10/2015 : 14:43:15
Mnogo dobra knjiga. Pisana je laganim stilom, a opet ima dubinu.
Jedna od onih knjiga kad uhvatite sebe dok je čitate i kažete "čekaj još samo jednu stranicu..."

kandraks Posted - 29/09/2015 : 12:13:23
quote:
Originally posted by manhunter

Pre mnogo godina, imao sam možda 9-10, pročitao sam ovu knjigu i oduševio se. Knjiga je bila pozajmljena od nekog druga, vremenom sam je zaboravio, a sad mi je iznenada "ispala" na Laguninoj stranici. Naručena i jedva čekam da je ponovo imam u rukama!







Super knjiga, najjači lik mi je Radovan...
manhunter Posted - 29/09/2015 : 11:15:05
Sasvim dobro zamišljen roman, ali veoma nespretno izveden. Meni nije legao uopšte. Neizbalansiran, na momente pretenciozan, a onda ležeran, jezik mi takođe nije legao... Daću mu sigurno još jednu šansu, ali trenutno nije ni za prelaznu ocenu.




Miloš Crnjanski, Ivo Andrić, Bora Stanković, Petar Kočić, Tito, Vladimir Nazor, Šaban Bajramović – samo su neki od junaka su ove nesvakidašnje knjige!

Najnovija zbirka priča jednog od naših najznačajnijih savremenih pripovedača potvrđuje Žurićevu sposobnost da na malom prostoru izgradi uverljive književne svetove sazdane na ruševinama naše nedavne prošlosti, u kojima bezuspešno tražimo kamen temeljac za svetliju budućnost. Sportskim jezikom rečeno, Žurić je i ovoga puta sastavio najbolju reprezentaciju književnih likova koji zahvaljujući piščevoj mašti i umeću daju sve od sebe u ispunjavanju sopstvenih sudbina.

Tako mnoge poznate ličnosti u srpskoj povesnici XX veka postaju pouzdani svedoci neobične stvaralačke energije Vuleta Žurića i potvrđuju posebnost njegovog autorskog glasa, a čitalačkoj publici priređuju vrhunsku književnu predstavu.
manhunter Posted - 29/09/2015 : 10:31:59
Pre mnogo godina, imao sam možda 9-10, pročitao sam ovu knjigu i oduševio se. Knjiga je bila pozajmljena od nekog druga, vremenom sam je zaboravio, a sad mi je iznenada "ispala" na Laguninoj stranici. Naručena i jedva čekam da je ponovo imam u rukama!




Dok je sunca, dok je mačeva, Sloven se ne predaje!

Roman o Starim Slovenima, o vremenima kada je nepreglednim prostranstvima slobode odjekivao topot konja i prasak gromova.

Istok je divlje jurio. Čežnja i smelost su ga raspinjali. Prvi put je osetio ratni pas oko struka, prvi put njegovo oko nije tražilo zverinje, nego je žudelo da ugleda sjajne šlemove Vizantinaca. Srce mu je u prsima burno kucalo, osećao je silnu snagu u rukama, pa bi ponekad trgnuo uzde tako snažno da bi konj njisnuo, opružio vrat i jurnuo u divljem trku dolinom. Činilo mu se da sunce još nikad nije sijalo tako prijatno i tako slobodno.

Izuzetno uzbudljiva, bezvremena priča koja iznova i vrlo uspešno oživljava doba kada su čast, hrabrost i odanost bile vrhunske vrline a oganj i čelik krčili put u besmrtnost i slavu.

Pod slobodnim suncem je gotovo jedina knjiga na ovim prostorima koja dočarava dolazak Slovena na Balkan, ratove sa Vizantijom i Hunima, prve susrete paganskih bogova i hrišćanstva, kao i napore za ujedinjenjem rascepkanih slovenskih plemena u jedan narod.

Zasnovan na istorijskim činjenicama i smešten u šesti vek nove ere, roman prikazuje sudar dva sveta: dekadentne i osvajački nastrojene Vizantije kojom upravljaju moćni Justinijan i njegova promiskuitetna žena Teodora i nepokorenih Slovena čiji pohod na jug ne može biti zaustavljen.
manhunter Posted - 20/09/2015 : 11:54:43
Meni je ova žena ostala u pamćenju kao sestra Alexis iz Dinastije i ona ista čije sam odlomke knjige čitao svakog četvrtka u TV Novostima. I crveneo na rečenice poput "uhvatila je njegov pulsirajući ud i počela lagano da ga miluje"... Šta ćete, imao sam tada 12-13 godina.


http://www.bookvar.rs/?p=4796
Američka spisateljica Džeki Kolins, čija je prva knjiga cenzurisana u nekoliko zemalja zbog izrazito erotskog sadržaja, preminula je u Kaliforniji u 78. godini, saopštila je u nedelju njena porodica.

Džeki Kolins, mlađa sestra glumice Džoan Kolins (82) koja se proslavila u ulozi Aleksis u popularnoj seriji “Dinastija”, objavila je brojne romane, među kojima “Poor Little Bitch Girl” koji za aktere ima bogate i lepe stanovnike Holivuda s burnim privatnim životima.

Njeni romani, koji su prodati u više u 400 miliona primeraka u svetu, u nekim zemljama su zabranjivani zbog eksplicitnih opisa seksa.

Posle prvog romana “Svet je pun oženjenih muškaraca”, napisala je “Svet je pun razvedenih žena”, a usledili su “Ljubavnici i kockari” i “Holivudske supruge”. Ta knjiga je pretočena u TV seriju u kojoj su igrali Kendis Bergen, Endži Dikinson, Suzan Somers, Stefani Pauers i Rod Stajger.
melkajk Posted - 15/09/2015 : 21:46:11
Iako me debljina knjige isprva obeshrabrila, već nakon par stranica uhvatio sam se kako ipak vjerujem ovom majstoru priče.
Bilo da piše o seksu, bolesti, smrti, starosti, ljubavi...Ferić to čini s takvim šarmom i pitkošću da bih mogao pročitati i 1000 stranica teksta...Klizi kao gemišt.
Priča o ostarjelom doktoru ginekologije koji kreće na okupljanje starih maturanata i pritom nakon mnogo godina susreće ljude koji su na ovaj ili onaj način utjecali na njegov život...i još sijaset toga.


Roman koji je nastajao šest godina, a intenzivno se očekivao barem posljednjih godinu-dvije, na samom kraju ove kalendarske godine napokon je ugledao svjetlost dana.


Kada se njegov autor zove Zoran Ferić - pisac koji je zaslužio sve nagrade koje je do sada dobio, a možda i one koje su mu izmakle, i za kojega možemo reći da nikada nije razočarao čitatelje, premda ih je znao temeljito šokirati svojim tematsko-motivskim sklopovima i životnim svjetonazorom utkanim u prozne tekstove - razumljivo je odakle sva ta nervoza i iščekivanje.


No, sada kada pred sobom imamo tu “gromadu” od knjige, tih šest stotina stranica što je opseg na kakav su nas srećom već navikli autori inozemnih bestselera pa nemamo što prigovarati, više nema mjesta za iščekivanje, već samo za čitanje.

A upravo to je ono što vam u vezi s “Kalendarom Maja” najiskrenije preporučujem. Jer, u ovom romanu suočit ćete se s ne samo s najzrelijim proznim tekstom koji je izašao iz Ferićeve radionice, već i iznimnim romanom koji u svim aspektima daleko nadmašuje ono što smatramo hrvatskim proznim standardom.


Roman je dobio naslov prema jednoj sceni iz romana “Pod vulkanom” Malcolma Lowryja (čija filmska inačica nosi potpis Johna Hustona), koja nam govori o eliptičnosti i relativnosti vremena i u njega upisanih životnih sudbina. U Ferićevoj verziji to je priča koja žanrovski pokriva vrlo raznoliko područje, od obiteljske sage, bildungs, ljubavnog, erotskog, društvenog romana, a u tematskom smislu u sebi sadrži prepoznatljive “ferićevske” stalne motive bolesti i smrti te otkriva prisutnost onog “unutarnjeg oka” koje ima nepogrešivi senzibilitet za bizarno koje se obično krije tamo gdje ga najmanje očekujemo.

No, ono što sve navedeno doista drži na okupu je snažna pripovjedačka koncentracija koja ni u jednom trenutku ne ostavlja dojam da je bilo što višak, greška ili prazan hod, čak i kad je riječ o, za ovoga autora tako karakterističnom, ulančavanju pripovijedanja. Ukratko rečeno, u “Kalendaru Maja” radi se o sljedećem - skupina na životu preostalih nekadašnjih maturanata, danas skoro sedamdesetogodišnjaka, odlučuje ponoviti svoje maturalno putovanje brodom, na relaciji Opatija - Zadar.

To je okvir i to je “sadašnjost” u kojoj se, tijekom nekoliko iz više razloga nimalo idiličnih dana, zapliću i raspliću nekadašnje antipatije i simpatije, razotkrivaju međusobni odnosi i stavlja točka na iluziju kako se neke stvari mogu ponoviti, čak i kao kratkotrajni eksperiment. Ta je okvirna priča na neki način priča o starosti, onom razdoblju u životu čovjeka koje navodno donosi smirenje i mudrost, premda upravo to ova Ferićeva varijanta itekako demantira.


No, narator i glavni lik je jedan od njih, ginekolog Tihomir Romar, čija je životna priča od ranog djetinjstva do ukrcavanja u ovaj brod zapravo središnja i “noseća” fabularna dionica romana. Premda je u samom središtu te glavne priče ljubavni zaplet (s mnogo uspješnih i sjajno pozicioniranih suspensa), velika, tragična, neobična i ponešto devijantna ljubavna priča Tihomira i nekadašnje školske kolegice Senke, Ferić se ne zadovoljava samo tim žanrom, već vrlo ambiciozno uobličava složenu pozornicu na kojoj se ona odvija.

“Kalendar Maja”, tako, doista postaje roman sastavljen od više romana, skladno sklopljenih u cjelinu bez ikakvih vidljivih šavova. Tihomir i njegova generacija odrastaju u Zagrebu, kao pripadnici više klase, svojevrsne socijalističke “zlatne mladeži”, i u tom se dijelu priče zaviruje iza zavjesa kuća na Šalati, koje je generacija njihovih roditelja “zaradila” svojim društvenim ugledom i spomenicama.

No taj, sada već povijesni dio romana, nadopunjen memorabilijama na razdoblje 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, ne sadrži nikakve eksplicitne političke konotacije, jer one za ovoga pisca jednostavno nisu u prvom planu, a legenda kaže da se zadnje “štrihanje” romana odvijalo upravo na tom terenu. I dobro da jest. Jer, Tihomira je puno više odredila jedna druga, ona seksualna revolucija, kao i privatni pakao (odnosno više njih) koji su obilježile majčina bolest i smrt, smrti prijatelja, kompliciran i ambivalentan odnos s ocem, i teška, strasna i u biti prokleta ljubavna veza koja se odvijala u nekoliko etapa, do konačnog otkrivanja istine i njezine gotovo demonske i razarajuće dimenzije.

Eros i thanatos, užitak i bol, zadovoljstvo i patnja, dva muškarca i žena u odnosu koji nazivamo ljubavnim trokutom, sve su to elementi na kojima počiva Ferićeva ljubavna priča, koja nije samo katalizator ovog literarnog teksta, već i nukleus iz kojeg proizlaze, razvijaju se svi ostali odnosi među likovima romana, a prije svega pomno odrađen razvoj glavnog lika Tihomira.

U trenucima dok se “Kalendar Maja” posvećuje starosti i preispituje koliko je moguće doista napraviti rekapitulaciju vlastitog života, čitatelju je jasno da je brod kojim plovi ta skupina “bivših” ljudi i držeći se plana putovanja posjećuje hrvatske otoke, još samo olupina u kojoj se ljuljuškaju krhotine prošlosti, koju više ništa ne može promijeniti jer su se u nju smjestili čitavi životi.

Dakako, “Kalendar Maja” na strateškim je mjestima “obogaćen” motivima zbog kojih je Ferić i postao Ferić - stranicama romana prodefilirat će mongoloidna djeca i prostitutke, ove druge čak u popriličnom broju, rađat će se mrtva djeca i obavljati abortusi, namjerno će se poigravati tabuima i šokantnim detaljima, obolijevati od sifilisa i karcinoma, a smrt će biti konstantno prisutna, kao misao, predosjećaj ili zbiljski događaj.


Neke od ključnih scena odigrat će se na sprovodima, a obiteljski odnosi rješavat će se u jednoj od najdojmljivijih scena romana, onoj tišine (ili nedostatka glazbe) na majčinom sprovodu. No, ovaj “zreli” Ferić, ovaj pripovjedač koji vas svojom maštom i vještinom jednostavno “zalijepi” za tih famoznih 600 stranica svoga romana, ovaj put ne želi šokirati gomilanjem i ulančavanjem bizarnosti i crnim humorom, njegova je nakana puno složenija i dublja.

“Kalendar Maja”, naime, prepun obrata i iznenađenja, sjajnih pojedinačnih slika i snažnog cjelovitog dojma, dubinska je analiza temeljnih determinanti čovjekovog života, tužna spoznaja o životu kao kavezu i mišolovci, mnogo strašnijoj od one Walta Disneya.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000