forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 NEMIRNO MORE Helene Klakočar

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
herlock sholmes Posted - 01/09/2015 : 15:15:13


Hrvatski strip koji je petnaest godina godina tražio hrvatskog izdavača


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 01/03/2023 : 16:25:13
Ja ga dobio na poklon od žene za neki rođendan prije nešto godina, divan strip :)
globinjo Posted - 01/03/2023 : 15:39:46
Promocija ovog stripa ce biti na festivalu Comicator
u Splitu
Zadnji vikend u četvrtom misecu

vukozec Posted - 28/02/2023 : 17:07:57
quote:
Originally posted by Paka01

Koliko Podgore u ovom članku
Helenini majka i ujac su Borići iz Podgore, ova žena Elšatka lako moguće da je isto iz Podgore jer ima tu kod nas jedna šta se tako zove, a i spominje se Smiljana Šunde, autorica koja je napisala poveći broj knjiga o Podgori. Baš sam prije par mjeseci bio na promociji najnovijeg njenog naslova.

Puno je ljudi iz Podgore bježalo u El Shatt i dobivalo neobična imena zbog toga. Od najboljeg mi prijatelja otac se zove Zbjegan. Rođen je u zbjegu, na međunarodnim vodam na putu za El Shatt.



Popričao sam malo sa Helenom na zadnjem CRŠ-u baš na tu temu :)
Paka01 Posted - 28/02/2023 : 17:00:56
Koliko Podgore u ovom članku
Helenini majka i ujac su Borići iz Podgore, ova žena Elšatka lako moguće da je isto iz Podgore jer ima tu kod nas jedna šta se tako zove, a i spominje se Smiljana Šunde, autorica koja je napisala poveći broj knjiga o Podgori. Baš sam prije par mjeseci bio na promociji najnovijeg njenog naslova.

Puno je ljudi iz Podgore bježalo u El Shatt i dobivalo neobična imena zbog toga. Od najboljeg mi prijatelja otac se zove Zbjegan. Rođen je u zbjegu, na međunarodnim vodam na putu za El Shatt.
vukozec Posted - 28/02/2023 : 16:53:23
https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizevnost/sjajan-strip-o-el-shattu-do-moje-sedme-godine-za-peglanje-smo-koristili-deku-iz-izbjeglistva-pomagala-mi-je-i-zena-koja-se-zove-elsatka-15310474
Manny Posted - 19/10/2020 : 22:31:03
Mislim da Heleni Klakočar treba dati više prostora, bilo bi zgodno kad bi neko prokomentirao njen "Vlaga, Mraz i Sol" i druge radove.
going going Posted - 19/10/2020 : 00:38:11
Manny odlicne su ti analize i stvarno je uzivanje citati ih iako nisam procitao strip o kojem pises. Bas si me zainteresovao sada za ovaj strip! Samo nastavi ovako, stvarno je zadovoljstvo citati tvoje postove!
Manny Posted - 18/10/2020 : 23:29:26
Domaći autori ne dobijaju dovoljno pažnje*, a Helena Klakočar je - unatoč svim nagradama u inostranstvu - paradigma tog odnosa. Iako u startu govori o atmosferi u osvit rata u Hrvatskoj iz ugla koji državni povjesničari ne žele videti (možda je i to razlog što je strip objavljen sa velikim zakašnjenjem u Hrvatskoj), Nemirno more daleko je od političkog ili angažovanog stripa, naprotiv - junaci Heleninog stripa nisu nikakvi junaci, oni neverice posmatraju šta se događa i kad instiktivno osete da rat stiže, otiskuju se sa svojim malim katamaranom u (nemirno) more, tražeći mesto gde će se ponovo osećati svojim. Roman je podeljen u dva dela (barem u izdanju Fabrike knjiga), prvi deo je pretežno lociran na Jadranu i u Grčkoj, dok drugi deo prati njihov porodični odlazak u Holandiju i dileme i probleme izbeglištva.
Helena je zanimljiv autor vrlo originalnog crteža koji strip table koristi bez ograničenja, izražajno i sa jakim ličnim pečatom. Primeri tome su brojni, npr. kad se pojavi neki strah i panika, Helena razlije crtež i umrlja lice osobe koju hvata panika, ako se Heleni neka osoba ne sviđa, ona išara glavu te osobe do neprepoznatljivosti, nebitne osobe u kadru ne nacrta do kraja, i slično, sve to pomaže da se lako fokusiramo na bitno u priči, nešto slično sam video kod Dejvida Smola. Neko je zgodno uvezao i Persepolis kao referencu, ali treba ponoviti da Helena ne piše strip o svojoj domovini ili ratu, ona je fokusirana na sebe i svoju porodicu, te je paralela sa Persepolisom možda nepotrebna.
Nemirno more je dobar strip o ličnoj sudbini koji je napisan nepretenciozno, svakako dovoljno da zavolimo Helenu na prvo čitanje i da se nadamo njenim novim albumima ubuduće.


* da ipak ima neke pažnje pokazuje odličan video Knjigopsije u prilogu, elokventni i zanimljivi Saša Stanić i preslatka i prepametna Tamara Crnko, ko nije pogledao, obavezno da pogleda, malo gde ima ovako kvalitetne diskusije o stripu.
Mrkva Posted - 25/08/2017 : 15:19:31
Vau.
Jako mi se svidio.
Procitajte.
vukozec Posted - 08/06/2017 : 09:49:13
Manje-više naš Maus i Perzepolis (bez namjere da se doslovno uspoređuju povijesne okolnosti u koje su smješteni ti stripovi) i manje-više, za razliku od tih stripova, a sudeći između ostalog i po broju komentara na temu, potpuno nedoživljen kod nas.

Ali nema veze, vjerojatno je i Perzepolis nedoživljen u Iranu.
Deers Posted - 07/06/2017 : 18:54:55
Odličan strip. Da citiram Gipija: "Koliko blizu ti bombe moraju eksplodirati da bi si rekao kako je neki rat tvoj?"
Protagonisti iako zemljopisno daleko od glavnih događaja ne uspjevaju se potpuno odmaknuti od njih. Rat i popratni korov prati ih u svakoj luci u svakom pristaništu.

Za popratne sadržaje moram se nažalost složiti sa zarmixom.
Deers Posted - 12/07/2016 : 19:18:00
Na kraju ovog videa imaš većinu informacija A otvoreno je za sve, koliko ja znam.
Shaner Posted - 12/07/2016 : 19:03:36
Nisam imao pojma da ta Knjigopsija postoji...

Znas li mozda gdje se mogu naci obavijesti o predstojecim knjigopsijama i moze li ih bilo tko doci slusati?

Deers Posted - 12/07/2016 : 16:21:11
herlock sholmes Posted - 08/03/2016 : 16:57:21

Što o NEMIRNOM MORU misli glavom i bradom sam Matko Vladanović može se saznati klikom na

http://www.mvinfo.hr/clanak/helena-klakocar-nemirno-more
herlock sholmes Posted - 03/03/2016 : 02:37:58

Kako NEMIRNO MORE vidi (i ocjenjuje) Tomislav Čegir

http://www.matica.hr/vijenac/573/Vrhunske%20grafi%C4%8Dke%20novele/
Mali_Mate Posted - 02/03/2016 : 14:46:25
Intervju s Helenom (na nizozemskom)

http://mestmag.nl/internationaal/vrede-2-0-een-wereld-zonder-vluchtelingen
zarmix Posted - 06/10/2015 : 22:57:30
Screenshot iz 23/30 epizode pod naslovom Autorice u stripu dokumentarnog televizijskog serijala Strip u Hrvatskoj, kojim se predstavljaju domaći strip-autori i grupe autora (rezija: Irena Jukic Pranjic; novinari: Bojan Krištofić, Vjekoslav Đaniš, Irena Jukić Pranjić, Matko Vladanović i Maja Hrgović) emitiranoj 03.05.2015. na HRT3.

herlock sholmes Posted - 02/10/2015 : 20:23:27

Promocija knjige NEMIRNO MORE, uz prisustvo autorice Helene Klakočar, na festivalu stripa u Čakovcu - subota, 12 h.

Promotor Matko Vladanović.

Svi ste dobrodošli!
zarmix Posted - 02/10/2015 : 16:54:59
quote:
Originally posted by herlock sholmes


Hvala! hvala...

vedis







Molim lijepo. Bilo mi je zadovoljstvo.

Želite li možda da kratko prokomentiram popratne tekstove urednika iz knjige?
herlock sholmes Posted - 02/10/2015 : 15:37:08

Hvala! hvala...

vedis



zarmix Posted - 02/10/2015 : 08:26:35
Nekako mi je lakše pronaći željeni strip ili knjigu na policama, kad na hrbatu piše naziv djela i ime autora, a pretpostavljam da to nije samo stvar sa mnom.

Zamišljam kako bi izgledale čitave knjižnice, striparnice i knjižare kad bi sve knjige i stripovi bili bez ikakvih informacija na hrbatu.

Da ne pričam o dizajnu i izgledu izdanja kao cjeline, kao što to Fibra recimo radi zadnjih godina kod nas. U današnje vrijeme ne bi stripovi, bar ne oni ključni, trebali izgledati kao izdanja opskurnih religijskih sekti što se mogu pronaći na željezničkom kolodvoru ili po hodnicima domova zdravlja.

Nemirno more je još mila majka, zahvaljujući autoričinoj intervenciji, kako su opremljena ostala Vedis/Art9 izdanja. Njega bi ionako kupio, bez obzira na izdavača.
herlock sholmes Posted - 02/10/2015 : 02:03:02

Opet čisti bingo, samo da izmedju Arta 9 i Vedisa ne postoji "mala razlika", kao što i djeca u osnovnoj školi znaju da postoji "mala razlika" izmedju recimo NK Mlaka i NK Hajduka.

Usput, Veljko Krulčić nije potpisan kao urednik svih izdanja Arta 9, makar taj podatak nema nikakve veze s ovim topicom.

Da, nismo dječji vrtić, ali strip bi trebao biti prije svega radost, veselje... kao što je ono svojedobno izjavio Žarko Beker. Zar ne?!

Zašto bi bila greška ostaviti hrbat knjige bez navodjenja autora i naslova? Tko i kada je normirao ili obavezao izdavače da tako rade knjige? Koje su posljedice za izdavača ukoliko hrbat ostavi bez tih podataka?

I na kraju da li je propust što Vedis nije naveden kao izdavač na naslovnici knjige? Ili je to možda ipak svjesna odluka Vedisa i same Helene Klakočar?!

Za točan odgovor častimo vas vrućom čokoladom.

Neovisno od navedenog, drago nam je što ste uprkos "propustu" ipak kupili knjigu NEMIRNO MORE?! Ili ste ju barem držali u rukama.

Ok?!




zarmix Posted - 01/10/2015 : 14:06:42
quote:
Originally posted by herlock sholmes


Bio bi čisti bingo... da nema jedno "ali".

Sunakladnik nije nakladnik!

"Vedis" je samo pripomogao da ta Lordova knjiga ugleda (kako se to nekad znalo reći) svjetlo dana.

Ok?!



Nećemo vrijeđati inteligenciju, ovo je ipak forum strip fanova, a ne dječji vrtić, stoga ne bi pravio veliku razliku između Art9 i Vedisa, osim što je prvo udruga, a drugo tvrtka. Urednik svih izdanja spomenutih izdavača je ionako Veljko Krulčić.

Osim toga herlock sholmes na stranicama ovog foruma uredno obavještava o svim novim izdanjima isključivo ovih nakladnika.

Braniti vlastiti propust kao autorsko djelo Helene Klakočar je zapravo neumjesno.

Još nekoliko Vedis/Art9 izdanja bez ikakve informacije na hrbatu knjige:

Najbolje od Madcapa, Vedis, 2013.
Nobika i Bordo, Velika utakmica, Vedis, 2013.
Izgubljeni svijet, Čukli - Dovniković, Art9
Mladen Bjažić - Stripaš iz sjene, Art9, 2011.
herlock sholmes Posted - 01/10/2015 : 00:58:34

Bio bi čisti bingo... da nema jedno "ali".

Sunakladnik nije nakladnik!

"Vedis" je samo pripomogao da ta Lordova knjiga ugleda (kako se to nekad znalo reći) svjetlo dana.

Ok?!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000