forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Ken Parker 80

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/06/2015 : 15:49:56


Nakon skoro dvadeset godina čekanja, pred nama je konačno zadnja epizoda ovog kultnog serijala!

Ken Parker - serijal što su ga 1977. kreirali Giancarlo Berardi i Ivo Milazzo, zauzima bitno mjesto u povijesti talijanskog, a i svjetskog, stripa. Traper, vojni izviđač, šerif, bjegunac, detektiv, pisac... Ken je Parker sve samo ne klasičan heroj Divljeg zapada. Čitatelje je osvojio baš tom nesposobnošću da bude junak i "profesionalni" pustolov, svojom bliskošću "običnome" čovjeku, mogućnošću da pogriješi, mudrošću kojom takve greške priznaje, ironijom i samokritikom, unutarnjim borbama, razmišljanjima, sumnjama te vrlinama poput velikodušnosti, dobrote, prijateljstva, odanosti, altruizma, hrabrosti, idealizma, optimizma i samostalnosti.

Ken Parker 80 • Božićna pjesma - Kamo jutro pružilo se • 148 stranica • C/B + Kolor • 160 X 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Giancarlo Berardi • Crtež Ivo Milazzo • Prijevod Marko Šunjić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.6.2015. • Cijena 80 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
supermark Posted - 30/04/2018 : 08:19:01
evo pročitao drugi put ovaj famozni broj 80, ovaj put nakon što sam još jednom pričitao cijelu kolekciju 1-79
utisci mi se nisu promijenili, osrednje, ali ništa više
ali prvenstveno bih za to okrivio Millaziv fušeraj, Berardi je posao odradio solidno prikazujući ne-beskomprisnog Kena
eh da, Božićnu priču bi trebalo čitati poslije Jutra
izivko Posted - 01/08/2016 : 22:18:01
Ni meni se ne sviđa ovaj svršetak Kena, nimalo, ništa ovo ne valja.
Da sretnem negdje Berardija, prisilio bih ga da proguta cijeli strip.
Peyo Posted - 01/08/2016 : 18:37:26

Tek sad pročitao.

Božična priča mi je kao strip sasvim OK, a Kamo jutro pružilo se prilično razočaranje.

Uostalom NESVRSTANI je svojim originalnim stilom (direktno i bez okolišanja) napisao što i sam mislim:

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Koju gospu ga je uopće Berardi vadija iz zatvora?
Da umre s puškon u ruci???
Ma baš me briga, može umrit i sa kiton cvijeća u ruci.
Meni 100 puta bolje funkcionira kraj kakav je bio do sada.
Zatvor i "aj bog doviđenja".

Ne da mi se ulazit u filozofiju susreta sa samim sobom i vjernosti samom sebi. Meni je ovakav kraj Kena da se otvoreno izrazim "Sranje".
Čemu novi kraj koji ne riješava ništa(osim terminalnog rješenja), kad smo jednako nedorečen kraj imali i do sada?
Ovo su autori napravili ili da skinu s neke stvari dosadne fanove ili da ubiju još koju kintu. U oba slučaja bilo bi bolje da nisu radili ništa.
Curica sa Štokholmskim sindromom, nemaštoviti iskopirani negativci, u ciloj vukojebini Montane Ken eto baš naleti na "stare drugove"(Ovo mi je više za Zagora), uvaljivane već ispričane Božićne priče kroz flashback, itd...
Loše.




Nije mi čudno da ovaj završni dio nailazi na bolji odaziv kod onih koji nisu čitali svih 80 Kenova.


Deers Posted - 11/02/2016 : 21:44:44
Nisam uspio pratiti Kena kad je Markos počeo pa sam ga s vremenom lagano otpisao. Usprkos tome uspio sam pročitat dio njegovih priča, što iz knjižnice što u starim i srpskim izdanjima. Možda sam i zato čekao gotovo godinu dana da je pročitam. Ovu priču stoga čitao ne kao zadnju, dugo očekivanu završnu priču serijala već kao posljednju priču poznatog mi junaka. I kao takva je savršena, iznenađujuće savršena.
morski Posted - 17/01/2016 : 15:11:26
quote:
Originally posted by dupli

Isprobavao sam nove boje.




me like it
dupli Posted - 17/01/2016 : 09:53:11
Isprobavao sam nove boje. (skener "pojeo" boje pa sam sken zamijenio fotografijom)
El Morisco Posted - 18/11/2015 : 22:39:16
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by bisley

Ne mogu naći ni jednu sličicu na kojoj je Ken mrtav, ubijen od metka. Tri puta sam pročitao Ken Parker broj 80 i jednostavno ne mogu naći tu sličicu. Ako se na 4 stranice foruma piše o njegovoj smrti, stekao sam dojam da je ubijen i da je mrtav. Ne kužim u čemu je fora sa mojim stripom jer Ken u njemu preživi oba metka i čeka izlazak sunca koje nosi novi početak.
Još jedna stvar, Ken se nije slučajno našao tamo gdje se našao i nije se slučajno našao tamo kad se našao. Samo treba pratiti priču. Najbolji Ken Parker do sada i savršeno zaokružena priča.
[/quote

Tebi je ovo najbolji Ken do sada i savršeno zaokružen, a nisi ni razumio priču koja ti je ispričana.

"Izlazak sunca nosi novi početak", da, samo je pitanje - za koga?
Za Kena zasigurno ne. Nema početka. Za Kena je kraj (zato citiranje Divlje horde. Zato Ulzana's Raid kao odjava.)

Pročitao sam upravo ovu posljednju epizodu, i, ne bih rekao da je loše. Solidno, jedino što dolazi nakon (gotovo 40 godina nakon) što je ova priča već ispričana u filmu (Divlja horda, Monte Walsh itd.)

Berardi je jednostavno prisiljen uzeti već gotov oblik, ispričanu priču - i zato ovo ne može ići u rang sa najboljim Kenovima.

[quote]Ako svatko prema vlastitom unutarnjem glasu može izabrati, ja biram da je on živ.


Da, to je samo "prema vlastitom unutarnjem glasu", tj. možeš ga izabrati jedino kao ideju (koja živi). Ken Parker umire, to je potpuno jasno u ovoj priči (koja bi tebi trebala biti jasna, kada si onomad pisao o Libertyju Valanceu).


Haugh!
izivko Posted - 18/11/2015 : 16:56:07
Imam ga 2 mjeseca i još ga nisam pročitao. Ne usuđujem se nikako
stinky Posted - 18/11/2015 : 16:13:45
quote:
Originally posted by bisley

Ne mogu naći ni jednu sličicu na kojoj je Ken mrtav, ubijen od metka. Tri puta sam pročitao Ken Parker broj 80 i jednostavno ne mogu naći tu sličicu. Ako se na 4 stranice foruma piše o njegovoj smrti, stekao sam dojam da je ubijen i da je mrtav. Ne kužim u čemu je fora sa mojim stripom jer Ken u njemu preživi oba metka i čeka izlazak sunca koje nosi novi početak.
Još jedna stvar, Ken se nije slučajno našao tamo gdje se našao i nije se slučajno našao tamo kad se našao. Samo treba pratiti priču. Najbolji Ken Parker do sada i savršeno zaokružena priča.



Tebi je ovo najbolji Ken do sada i savršeno zaokružen, a nisi ni razumio priču koja ti je ispričana.

"Izlazak sunca nosi novi početak", da, samo je pitanje - za koga?
Za Kena zasigurno ne. Nema početka. Za Kena je kraj (zato citiranje Divlje horde. Zato Ulzana's Raid kao odjava.)

Pročitao sam upravo ovu posljednju epizodu, i, ne bih rekao da je loše. Solidno, jedino što dolazi nakon (gotovo 40 godina nakon) što je ova priča već ispričana u filmu (Divlja horda, Monte Walsh itd.)

Berardi je jednostavno prisiljen uzeti već gotov oblik, ispričanu priču - i zato ovo ne može ići u rang sa najboljim Kenovima.

quote:
Ako svatko prema vlastitom unutarnjem glasu može izabrati, ja biram da je on živ.


Da, to je samo "prema vlastitom unutarnjem glasu", tj. možeš ga izabrati jedino kao ideju (koja živi). Ken Parker umire, to je potpuno jasno u ovoj priči (koja bi tebi trebala biti jasna, kada si onomad pisao o Libertyju Valanceu).
tkosta74 Posted - 18/10/2015 : 14:17:00
Nije gotovo(kao ni ilustracija, koja je na svojih 70%). Tek je krenuo na put ne bi li otkrio kamo jutro pružilo se. A za to će mu trebati vrimena. I prostora. I pomoći. Svih nas koji smo ga pratili. Mi smo njegovi scenaristi, crtači i čitači. To duet koji ga je stvorio jako dobro zna.


DKoor Posted - 01/10/2015 : 23:07:20
quote:
Originally posted by KuntaKinte

quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Ne secam se stripa gde se serijal zavrsava smrcu glavnog junaka.


Badi Longvej? Zekan?

Baš si me morao razočarati sa Longvejom...
DeeCay Posted - 26/09/2015 : 12:17:46
Kamo jutro pružilo se
Ken Parker
KP FB 80
148 str.
by Gil-Galad


...it ain’t over 'til it's over.


bisley Posted - 18/09/2015 : 22:08:41
Na 105. strani, razgovor:
Dali su vam pomilovanje?
Oprost. Tako se to zove. Nakon izbora, novi je predsjednik ponudio znak dobre volje.
...
Markos Posted - 18/09/2015 : 22:03:10
Pušten je, predsjednik dodijelio oprost svim zatvorenicima.
NESVRSTANI Posted - 18/09/2015 : 21:35:05
quote:
Originally posted by DeeCay

Iako ne posjedujem cijeli serijal, ipak nisam mogao odoljeti ne kupiti ovo posljednje poglavlje velike sage o Kenu Parkeru...

Jutro“ nas uvodi u vrijeme 20 godina nakon Kenovog utamničenja, gdje se on vraća svojoj staroj radinosti, lutanju prerijom. Uz obimne flashbackove iz vremena robijanja (koje smo imali prilike vidjeti u prvoj epizodi iz knjige), Berardi nam kazuje susret između grupice bivših robijaša pljačkaša i našeg junaka, sada već dobrano ostarjelog. Umornog od svega, i na prvi pogled razočaranog u svijet i pravdu, kao da sva zla ovog svijet prihvaća kao neminovno.

Berardi konstantno provocira čitatelja dovodeći ga u situaciju bespomoćnosti, a nevine žrtve se koprcaju u nevolji. Dok Ken spava zimskim snom nedjelovanja. No, Ken je ipak ostao čovjekom nakon 20 godina robijanja, što i je razumno, jer je on ipak takav čovjek. Pomalo zamjeram Berardiju način na koji je završio serijal, mislim da ne doliči jedan junak završi na tako banalan način, kao pas. Dobra epizoda, no nedostojan kraj. Nemojte mi zamjeriti...

Milazzov stil postao je još rudimentarniji i stiliziraniji, usudio bih se reći čak i siroviji. Olovka na razini skice, sa sasvim dovoljnom količinom tuša; no izvanredno sposoban prikazati emocije i suštinu kadra.

Uvijek sam se pitao kako bi bilo najbolje završiti jedan od legendarnih serijala nakon 38 godina lutanja i pustolovine... Očekivao bih nešto slično, ali opet ne tako pesimistično. jel oduvijek bila prisutna ta odsutnost nade u bolji život? Ta okrutnost života?

I možda mi je promaklo; nego jel Ken bio pušten ili je možda pak pobjegao iz zatvora?



Da san kulturniji i pismeniji i ja bi ovako napisa
Svaka čast Dee, potpisujen svako slovo.
Mislin da nigdi nije rečeno je li pušten ili je pobiga, ali virujen da je pušten. Nigdi nisan steka dojam da ga neko progoni, iako bi ga kao bjegunca i ubojicu policajca progonilo po svin država i tjeralica bila u svakoj selendri.
U ovoj zadnjoj epizodi, Ken je slomljeni starac u vrimenu u kojen se ne snalazi(Ka onaj Mr.Brooks iz Shawshank redemption), i taj dio mi je apsolutno jasan.
Meni fali dio koji se tiče njegove obitelji, jer je Kenu to jedino šta ga možda može gurat da ide naprid, a on nema volje za životon.
Ne triba saga o njegovoj obitelji, moglo se sve reć u jednome kadru i dva oblačića.
Uostalon, volija bi znat i kako su završile avature Teddyja Parkera.
Situacija isprid dućana koju je dupli spomenija je i mene dojmila, i baš bila moment kad mi je postalo jasno da je sve drugačije.
DeeCay Posted - 18/09/2015 : 20:28:31
Iako ne posjedujem cijeli serijal, ipak nisam mogao odoljeti ne kupiti ovo posljednje poglavlje velike sage o Kenu Parkeru...

Jutro“ nas uvodi u vrijeme 20 godina nakon Kenovog utamničenja, gdje se on vraća svojoj staroj radinosti, lutanju prerijom. Uz obimne flashbackove iz vremena robijanja (koje smo imali prilike vidjeti u prvoj epizodi iz knjige), Berardi nam kazuje susret između grupice bivših robijaša pljačkaša i našeg junaka, sada već dobrano ostarjelog. Umornog od svega, i na prvi pogled razočaranog u svijet i pravdu, kao da sva zla ovog svijet prihvaća kao neminovno.

Berardi konstantno provocira čitatelja dovodeći ga u situaciju bespomoćnosti, a nevine žrtve se koprcaju u nevolji. Dok Ken spava zimskim snom nedjelovanja. No, Ken je ipak ostao čovjekom nakon 20 godina robijanja, što i je razumno, jer je on ipak takav čovjek. Pomalo zamjeram Berardiju način na koji je završio serijal, mislim da ne doliči jedan junak završi na tako banalan način, kao pas. Dobra epizoda, no nedostojan kraj. Nemojte mi zamjeriti...

Milazzov stil postao je još rudimentarniji i stiliziraniji, usudio bih se reći čak i siroviji. Olovka na razini skice, sa sasvim dovoljnom količinom tuša; no izvanredno sposoban prikazati emocije i suštinu kadra.

Uvijek sam se pitao kako bi bilo najbolje završiti jedan od legendarnih serijala nakon 38 godina lutanja i pustolovine... Očekivao bih nešto slično, ali opet ne tako pesimistično. jel oduvijek bila prisutna ta odsutnost nade u bolji život? Ta okrutnost života?

I možda mi je promaklo; nego jel Ken bio pušten ili je možda pak pobjegao iz zatvora?
Dr. Zistis Posted - 13/09/2015 : 12:23:45
Jos odlazem sa citanjem ovog poslednjeg broja, kao klinac kad sam
ljubomorno cuvao poslednji slatkis
Boris Posted - 18/08/2015 : 12:04:20
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by bisley

Ne mogu naći ni jednu sličicu na kojoj je Ken mrtav, ubijen od metka. Tri puta sam pročitao Ken Parker broj 80 i jednostavno ne mogu naći tu sličicu. Ako se na 4 stranice foruma piše o njegovoj smrti, stekao sam dojam da je ubijen i da je mrtav. Ne kužim u čemu je fora sa mojim stripom jer Ken u njemu preživi oba metka i čeka izlazak sunca koje nosi novi početak.
Još jedna stvar, Ken se nije slučajno našao tamo gdje se našao i nije se slučajno našao tamo kad se našao. Samo treba pratiti priču. Najbolji Ken Parker do sada i savršeno zaokružena priča.



bisley, ja mislim da si ti sada baš zadro u dogmu, ali da si debelo u pravu
sve što sam i ja sam skužio je to da je popušio olovo ali ne i da je od njega odapeo, kao ono malo mu je muka ali eto to je to....
e sad pa stvarno, obično kad se želi potvrditi konačna smrt nekoga onda neki sporedni lik stoji nad grobom istoga, bilo u filmu ili stripu
sad, da li ovo budi nekakvu nadu da ovo nije i zadnja epizoda, ne znam stvarno ... treba vidjeti da li su ona dva stara lisca Berardi i Milazzo dali intervju na temu je li mrtav ili preživio....



Kad već toliko spoilera ...
i ja sam imao isti dojam kao bisley. U mnogim predošlim pričama je Ken dobio metak i preživeo, pa su poslednje vinjete na mene ostavile dojam da sam odlučim da li je preživeo pri izlasku sunca ili nije. Ipak je u jednom momentu u stripu kada je bio sam sa gospodjom rekao nešto kao "..tako ne bi upoznao tebe..".
Al ipak mi je draža ideja da je umro.
Na šta evociraju stihovi Emily Dickinson pri toj sceni?
morski Posted - 30/07/2015 : 18:07:27
Jbmliti, kakav strip! Kakav, kakav strip! Kao filmovi u reziji Klinta Istvuda. Po zavrsetku ostaju samo knedla u grlu, suza u oku.
Bravo za autore i hvala Fibri.
frano Posted - 24/07/2015 : 21:13:00
Izniman kraj iznimnog serijala. Hvala autorima.
Vorador Posted - 24/07/2015 : 14:41:46
Zadovoljan sam epizodom. Kraj (zadnji kadrovi s pjesmom) me podsjetio na Knockin' on Heaven's Door scenu iz filma Pat Garrett and Billy the Kid ( https://www.youtube.com/watch?v=hFxwq33rVAs ).
Vorador Posted - 24/07/2015 : 14:24:11
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by dupli
Druga je stvar to što je Marko odlučio tiskati jedno i drugo zajedno.


Zar sam imao izbora?



Možde se mogao napraviti mali ustupak u kronologiji i ta priča objaviti na kraju kao poseban bonus.

dzoni Posted - 24/07/2015 : 12:29:03
procitao i ovaj zadnji broj...crtez mi je sasvim ok...a prica..pa nije losa ali je sam kraj mogao biti i bolji....smrt glavnog junaka...tako je scenarista odlucio i to je to...meni je samo malo zasmetao nacin smrti....odnosno od cije ruke umire..to se moglo drugacije napraviti
chicolopez Posted - 18/07/2015 : 11:26:25
Hvala!
supermark Posted - 18/07/2015 : 11:15:05
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/ken-parker-80-bozicna-pjesma-kamo-jutro-pruzilo-se/335/

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Snitz Forums 2000