forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 47 - Kililana song

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 27/10/2015 : 18:30:54


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-47-kililana-song/347/

Jedanaestogodišnje siroče Naïm živi na otočju Lamu, u kenijskim vodama, kod svoje tete Maïmounije koju obožava. Odbija ići u kuransku školu jer nije sklon disciplini, pa više voli markirati i, unatoč tome što ga njegov brat Hassan redovito progoni, provodi vrijeme lunjajući, šetajući i viseći po predgrađima, živeći od sitnih spletaka. Znatiželjan po prirodi, otvoren prema životu i drugima, svaki djelić dana, svaki susret koji mu se dogodi daju mu materijala za njemu karakteristično zdravorazumsko mozganje. Susreće tako i Gűntera, kapetana nizozemske mornarice, nasukanog na otočju zbog ilegalnog trgovanja hašišem, koji navrat-nanos mora naći 70 000 dolara kako bi dobio natrag svoj brod i dokumente...

Kolorka 47 • Kililana song • 272 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Benjamin Flao • Crtež Benjamin Flao • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 220 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Bokoja Posted - 09/10/2022 : 02:43:09
I meni je među dražim kolorkama, fenomenalan. I ujedno, sada kad je rasprodat tiraž, da kažem da mi je ovo jedan od zaista retkih Fibrinih stripova gde sam se spoticao o razliku između hrvatskog i srpskog jezika u prevodu, koju inače ni ne primećujem kad čitam (recimo, u duhu srpskog jezika se džin u nominativu množine kaže džini, iako je dublet, jer džinovi, izraz koji se koristi 100 puta kroz ceo strip, ima u srpskom drugo značenje, divova ili grdosija itd). Jasno mi je da je strip na hrvatskom, da je zaista zahtevan za prevođenje, i da je sve to odlično urađeno, čisto jedan subjektivan utisak.
DiSkAcH Posted - 03/10/2022 : 10:19:00
Meni je Kililana jedan od najdražih stripova u kolekciji. ;)
supermark Posted - 10/09/2022 : 22:57:25
U zadnje vrijeme nisam imao vremena za stripove, učih za ispit, pa sam možda zato darežljiv sa opisima... Ponovih gradivo sa kililana song, čitao odavno pa se sjećao samo djelića radnje... Ali ovo je jedan prekrasno, prekrasno nacrtan strip! I obojan!

A vidim i da je rasprodan
Nisam to očekivao, s obzirom na mali broj komentara na ovoj temi
john connor Posted - 03/02/2022 : 09:06:20
Odlican strip, kako godine idu sve vise cenim ovako uspele radove, a da je kompletan autor jedan covek.
pcoro Posted - 03/02/2022 : 08:07:01
Jedna od najboljih Kolorki, a tako malo komentara. Vidim da sam i ja komentirao, a nisam veličao Killianu onoliko koliko to zaslužuje.. A jebiga, tako je to, neke stvari nekad prođu ispod tepiha.
stripadzija Posted - 02/02/2022 : 19:40:16
Kolekcionari smo čudna sorta.

Ima tako stripova za koje procenim da će da mi se svide, kupim ih čim izađu, stavim ih na policu i pustim ih da čekaju pravi trenutak za čitanje.

I onda tako neki doguraju čekajući 6 - 7 godina, kao Kililana song. Istina da je samo nekoliko takvih, ali baš ga preterah. Jedno dva puta sam uzeo ruke da ga čitam i nekako mi oba puta nije legao spori ritam priče, tako da je ostao tamo među Kolorkama da čeka bolja vremena.

Prebrz je današnji ritam života, (nažalost) čovek teško nađe vreme da se osami sa svojim mislima i u miru pročita jedno ovakvo remek delo.

Flaov kolorit me je osvojio, prikazi mora, ljudi, lokalnog folklora, dočarao je današnji istok Afrike. Poslednjih 15-ak strana pre Epiloga sam baš gustirao, prikaz besa prirode na moru, ogromnih talasa, vrhunski odabir kadrova... Sama priča stripa mi i nema toliki značaj, poenta je u atmosferi i doživljaju života u tom delu sveta.

Sve u svemu jedan od Fibrinih bisera i meni ostaje misterija da je stripu trebalo više od 5 godina da se rasproda.
DzekDenijels Posted - 04/04/2021 : 02:52:52
Ovo je jedan od stripova na koji nisam odmah obratio pažnju.
Posle pročitanih dobrih kritika, uspeo sam da ga nabavim (rasprodat je), i večeras konačno pročitam.

Ovo je jedna topla, emotivna priča o detinjstvu i odrastanju, prijateljstvu i borbi za bolji život, verovanju u stare i nove bogove, prilagođavanju.
Svedočenje autora o jednoj siromašnoj zemlji, životu u njoj, različitosti i isprepletanosti dva “sveta” (crnih starosedelaca i belih investitora), nezadrživom “napretku” koji uništava sve pred sobom.
Pošto je u pitanju “divlja i prelepa Afrika” ubačene su i neizbežne teme poput krijumčarenja, droge, terorista, nafte, turizma, ekologije...
Flao je pokušao da ubaci sve ono što prosečnog čitaoca treba da asocira na jedno takvo podneblje.
Po meni moglo se i bez nekih “univerzalnih svetskih problema” jer to ipak zahteva strip sa mnogo više strana, pa se ovako čini da je kraj nekako zbrzan.

Ali ipak suština ostaje netaknuta.
Ta atmosfera u kojoj Naim odrasta, suočava se sa prvim životnim izazovima, i proživljava trenutke kao iz bajke, je gotovo savršena.
Tako dobro dočarana da čitaoca istog trenutka uvlači u priču i drži pažnju do samog kraja.
Ovaj strip se čita u jednom dahu.

Crtež je ono što je bar meni još bolje nego i sama priča.
Razigran, dinamičan, sa tako dobrim facijalnim ekspresijama (posebno grimasama).
Scene prirode, samog sela, a posebno kiše i talasa, izvanredne.
Kolor fantastičan...

Ovo je odličan strip za upoznavanje sa pravim životom istočne Afrike.
Emotivan, na trenutke šaljiv ali realan.
Za lagano čitanje, uživanje u priči i maestralnom crtežu.
Po meni obavezna literatura za sve.
Ostaje u kolekciji, naravno...
Peyo Posted - 04/01/2019 : 23:58:13
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Peyo

Meni je pak bolji u Isaacu piratu.


Tja, Isaac u startu je zakon, ali svakim albumom sve slabiji.



Možda se utisak popravi kada bude kompletiran.
Shaner Posted - 04/01/2019 : 21:03:05
quote:
Originally posted by Markos

Mislim da radi trenutno na nastavku Isaaca pirata...



Jako lijepe vijesti. Veselim se tome.

Red Marquis Posted - 04/01/2019 : 20:50:00
quote:
Originally posted by Peyo

Meni je pak bolji u Isaacu piratu.


Tja, Isaac u startu je zakon, ali svakim albumom sve slabiji.
Peyo Posted - 04/01/2019 : 18:04:20
Meni je pak bolji u Isaacu piratu.
Red Marquis Posted - 04/01/2019 : 16:41:12
quote:
Originally posted by anto
A od Markosa očekujem da izda Gasa u nekom momentu.


Imam englesko izdanje Gusa (prva 3 albuma), prošle godine izašao četvrti, ne znam kakav je plan i koliko se još albuma planira, ali ono što znam je da je meni Blain tu najbolji.
anto Posted - 04/01/2019 : 14:46:50
quote:
Originally posted by Markos

Mislim da radi trenutno na nastavku Isaaca pirata...


bio je plan da se pojavi još krajem prošle godine taj novi Isak (postavio je neko informaciju na nekoj temi,da ne tražim sad),a Blejn radi sa Sfarom i na novom Blubu,pa zbog toga verovatno kasni.

A od Markosa očekujem da izda Gasa u nekom momentu.
Markos Posted - 04/01/2019 : 14:37:41
Mislim da radi trenutno na nastavku Isaaca pirata...
kasper Posted - 04/01/2019 : 13:13:32
quote:
Originally posted by Markos

Essence je dobar.



samo gledajuci crtez, mnogo je bolji u kilijani. nego kilijana je izasla u turi sa jos nekim odlicnim kolorkama, gde behu i diplomatkse hronike, pa cisto da pitam oce li biti jos sta od tog baina skorije?
Markos Posted - 04/01/2019 : 12:25:55
Essence je dobar.
kasper Posted - 04/01/2019 : 10:55:56
sve ocekujen nesto novo dobro od tog flaoa, al koliko vidim covek je nesto bas bas usporio
Kerempir Posted - 03/01/2019 : 13:12:26
Hm, da, nisam čitao preko godinu dana, baš bih se mogao ponovo podsjetiti, znam da mi je bilo odlično nacrtano.
DiSkAcH Posted - 03/01/2019 : 09:42:21
Ovaj strip je bomba, ja sam ja mislim svoj osvrt baci u ''što ste zadnje čitali'' još pred neko vrijeme kada sam ga pročitao.
Atmosfera i crtež su vrhunski, čini mi se da je ovo ono što američani zovu ''hidden gem'', nitko ne priča o njemu, a tko ga je čitao je zadovljan.
Dakle, vi koji niste, bacite se na čitanje!
vukozec Posted - 02/01/2019 : 22:11:51
Manje razvikan Fibrin naslov: premda svi komentari variraju od jako zadovoljnih do oduševljenih, njih nema ni za jednu stranicu i zadnji je od prije skoro dvije godine...

Strip započinje sa tipičnom malomišćanskom scenografijom: imamo široku galeriju likova koju pratimo kroz svakodnevni život na ulici u jednom malom obalnom naselju. Glavni protagonist koji povezuje niti priče je simpatični 11-godišnji berekin.

U drugom albumu u tu se sliku sve više uvode vanjski elementi. Neki su gore komentirali da im se to baš i nije dopalo, da je u drugom albumu ambicija pojela fokus, no meni je to odlično leglo i upravo mi drugi dio diže cijeli strip na novu razinu.

Flao je u svoju priču uspio ugurati mnoge ključne afričke teme: ekologija, naturalna mistika, strani investitori, turizam, naftni biznis, opijati, islamski teroristi, strana vojna sila, ekspatrioti, špekulanti i šverceri, sve se to pojavljuje na stranicama ovog stripa. Flao je u svom malom mistu prezentirao Afriku u malom i to je izveo vrlo vješto i dopadljivo.

Na sve to kao šećer na kraju dolazi crtež, koji, poput filmova Luisa Bunuela, iz realističnog stila eksplodira u stani-pani prizore nadrealizma koje gledate širom otvorenih očiju (i usta).

Vrhunsko djelo od glave do pete i jedan od bisera Fibrina kataloga.
Mrkva Posted - 12/03/2017 : 11:23:58
quote:
Originally posted by Peyo

Fantastičan strip.

Uživao sam u svakoj stranici prvog dijela kako u scenariju tako i u fenomenalnom crtežu. Scene s Naimom i bratom Hassanom, te upoznavanje s Naimovim okruženjem (zanimljivi likovi žena i starijih) vrlo zabavno i zanimljivo, podsjetilo me na mnoge likove koje poznajem.

U drugom dijelu priča postaje po mom mišljenju preambiciozna, ide u širinu i bavi se prevelikim brojem tema ali je i dalje na visokoj razini.

Neke scene sa velikim valovima neponovljivo dobro nacrtane. Lakoća crtanja grimasa i atraktivnih pejzaža pokazuje svu raskoš Flaova talenta.

Knjiga kojoj se s velikim guštom vraća.





Napokon dovršila; sjajan, sjajan strip.
Ali potpisujem i zamjerku. Potpuno je razumljivo da je autor imao potrebu ići u širinu jer je sve to i dozivio pa nije htio učiniti nepravdu izostavljajući nešto, ali recimo da to čini stvar ponekad zamornom. I dalje je to 9/10 za mene.

I super mi je što je autor uključio Karen Blixten u priču. Ona mi je inače pretjerano patetična kad je čitam, a sad vidim, kad se njene riječi stave u usta starca, odjednom je autentično, svjeze, baš lijepo.

Tako mi je drago što je ovo objavljeno.
nika331 Posted - 02/01/2017 : 20:22:10
jedan od boljih fibrinih albuma u zadnje vrijeme, i kraj je na mjestu
all_ba Posted - 02/01/2017 : 20:20:45
Odličan je ovaj album, ono što mi legne to i kupim. Još ljetos sam ga nabavio. Zanimljiva priča, lijep lagan crtež, lepršav kolorit. Preporuka od srca.
Mrkva Posted - 02/01/2017 : 16:13:56
Sigh. Umalo ga danas kupila, ali mi je falio ovaj poticaj. Nista, drugom prilikom.
Macon Posted - 02/01/2017 : 15:47:06
Vrlo vrlo dobar strip, baš sam ga pročitao. Crtež i montaža, kolori i pejsaži, sve je vrh. Scenarij se malo zakomplicira ali ne previše i kraj je genialan. Doslovce ubitačan. :)

Svi smo razmaženi sa ovakvim izdanjima. Bravo Markosu i bravo Flau, duboko poštovanje od mene.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000