forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Scenaristi - ima li nas? Razmjenjivanje ideja itd.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zagor12 Posted - 15/11/2015 : 16:10:03
U ovom je podforumu vrlo ustaljena praksa postavljanja crteža mnogobrojnih mladih nada domaće strip-scene, kao i autorskih stripova i zaista je lijepo vidjeti svu količinu truda i energije uloženog u stvaranje stripova na ovom podforumu. Većina tih autora puca upravo na crtački dio posla, pa je moje pitanje - što je sa scenaristima? Gdje su se sakrili? Katkad iskoči koji topic vezan uz scenarije, ali naspram drugih stvari udio je veoma malen. Vjerujem da ima ljudi koji vole pisati na ovom forumu i kao jedan od takvih ovim putem pokušavam prizvati svoju braću po hobiju i pozvati ih da se jave s nekim idejama ili da na ovaj topic okače scenarije koje su napisali ili pišu. Upravo sam zamislio ovu temu kao razmjenjivanje svojih ideja, scenarija, crtica i natuknica vezanih uz kreaciju autorskih stripova, pa čak i fan-fictiona. Recimo, sjećam se topica u Bonelli podforumu koji se zvao "Zamislite da ste Zagorov scenarist" i bio je dosta posjećen u svoje vrijeme. Tko zna, možda se na forumu krije neki novi Alan Moore!
9   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Golub Posted - 13/01/2018 : 21:47:43
Pojma nemam gdje da napišem ovaj post pa dižem stari topic iz mrtvih.

Trebam feedback u vezi jednog scenarija kojega sam napisao, radi se o 24 stranice sf/fantasy stripa. Ideju razvijam već cca devet mjeseci, posvjećujem joj zaista mnogo vremena i u stalnom sam kontaktu s crtačima oko realizacije projekta. Radi se o priči kroz koju sam spojio gomilu elemenata iz svih mojih amaterskih započetih stripova kroz godine u jedno, a svijet kojega sam si zadao izgraditi potpuno me okupirao. Čitali su ga potencijalni suradnici i prijatelji, ali još nisam naletio na nekog prokušanog forumaša komu bih poslao scenarij. Znam da imate pametnijeg posla, ali ako se ikome čita javite mi na PM, bilo bi zakon od vas, makar pročitali samo opening scenu. Pišem ovo ovako jer mi je glupo spamati ljudima inboxe sa "pls pročitaj moj scenarij", pa činim to ovako javno .
Zagor12 Posted - 24/11/2015 : 17:25:46
Sad sam stavio dva mača umjesto koplja, igram se... Drugi pokušaj... Urednije i preglednije, e sad, jel' bolje...



Emir Pasanovic Posted - 22/11/2015 : 20:29:09
Hehehe isto sam ja ovako papir unakazio svojim scenarističkim prstima za ovo 24-satno crtanje.

Obrati malo pažnju na koplje. Osim ako je ono koje se produži kad ga uzme u ruku, ovo će prije biti nekakav buzdovan kako si ga nacrtao. Ok su kratka koplja ali su i oštrice uske, nešto zbog skupoće metala a nešto i zato što je pun ku--- teško izvući debelo koplje kad njime proburaziš čovjeka ili životinju.
Zagor12 Posted - 22/11/2015 : 15:23:50


Zagor12 Posted - 21/11/2015 : 16:31:27
I koristim CeltX uvijek. Najjači program ikad.

A što je ovo?

Emir Pasanovic Posted - 15/11/2015 : 22:15:34
Sve pet, to je sve o čemu vrijedi razmišljati prilikom vorldbildinga pa reko da pripomognem ako ti je šta promaklo. Isto obrati pažnju na odjeću, to mu ga dođe sad najbitnije, majku mu vražiju. Kad imaš više likova koji su uniformisani u smislu da se njihova vrsta ili rod po tome mogu prepoznati izdaleka, lakše je narativno izdefinisati.

Što se tiče scenarija, koristi Celtx. Ja imam sreću da mogu koristiti stariju verziju koja se može instalirati na desktop (na Ubuntu Linuxu i derivativima, ja koristim Linux Mint, ne znam je li ima ekvivalent na Windowsu) ali tu osim pomoći oko formatiranja scenarija, imam i dodatke u obliku Master Cataloguea, gdje mogu 'projektu' dodati raznorazne likove (automatski), lokacije, potrebne rekvizite itd. Sve je to primjenjivije na film i dramu ali pravo dobro dođe kod world buildinga, posebno kad nakon ne znam koliko mjeseci odeš i pogledaš šta si sve posložio. Isto možeš napraviti u nekakvoj Excel tablici (ja sam s vremena na vrijeme počeo eksportirati sve iz Celtxa u Excel tablicu za rezervu) ali ovako ja to nekako radim:



I ono najbitnije: baci sve na papir, u txt file, u txt file. Što više riječi staviš na papir, to ćeš brže proći kroz svo ono sranje kroz koje svi moramo proći prije nego prave riječi napokon legnu na pravo mjesto.
Zagor12 Posted - 15/11/2015 : 21:01:30
@Emir:

Mislio sam da neće biti nijedan komentar, baš si me razveselio. Da prijeđemo na stvar...

(1) Napomenuo sam - svi ljudi će imati isti korijen imena, patuljci, goblini, demoni, ne znam šta još neće imati takva imena, ali i ovo što ti kažeš drži vodu. Poradit ću još na tome!

(2) Svijet bi bio neki univerzalni naziv - npr. kada bi netko prevodio to na engleski (vidi mene bahatog već pucam visoko), naziv bi ostao isti, ne bi bio "The World". Ne znam jel' me razumiješ i znam da to nije točno ono što si htio reći, ali nekakav opći naziv koji bi se koristio prilikom pripovijedanja između ljudi bi doista bio Svijet. A naravno da bi drugi narodi imali druge nazive za taj pojam, no lingvistiku i jezičnu mapu tog, khm, svijeta, još ipak nisam detaljno razvio.

(3) Malo si se prevario kod ovoga djeva u nevolji itd. Da, Braslav bi spasio K od zlih muških razbojničkih svinja na samom početku iako mi to ne bismo direktno vidjeli (scenarij sam zamislio... drukčije malo, no o tome nekom drugom prilikom), ali daleko od toga da bi on to radio u svakoj borbi - Braslav ne bi bio Tobey Maguire, a K ne bi bila Kirsten Dunst . Zapravo bi K bila centralni lik ma koliko se god Braslav činio važnijim. Zašto Braslav nije Braslava? Ha, ne mogu ti garantirati da ne postoji jedna Braslava u cijeloj priči. Zapravo, možda ih ima i više... Na pitanja o K ti neću odgovarati jer bih ti pokvario cijelu radnju ali da, nije obična cura. Braslavov frend? Možda si krivo shvatio ili sam ja konfuzno napisao sinopsis, ali njegov frend je Tro glavom i repom! Zašto Braslav ide u avanturu? Zašto šeće po pustinji? Tko i što su razbojnici? To ćeš sve saznati kada stavim scenarij na forum ili čak strip. No ne brini, već sad imam sve odgovore na ta pitanja, časna riječ . I hvala na pomoći!

Emir Pasanovic Posted - 15/11/2015 : 20:00:40
I ja imam slične probleme s fantazijem, mada mi je to nekako više prozno nastojanje nego stripovsko. Trenutno rješenje je da pišem bajke umjesto dužih stvari, pa tako postepeno gradim svijet... vi šl sii.
Kad je tvoja stvar u pitanju, evo par stvari pa ako pomognu:
(1) Različite rase a sve imaju isti korijen imena? Ili samo ljudi imaju imena istog porijekla? Što je isto veliki problem ako će se pojavljivati iz različitih krajeva planete. Može ti i to biti značajna blokada, jedan drugi svijet koji sam stvorio tačno za strip (a koji ne nazivam baš fantazijem, mada donekle jeste) mi je pravio probleme dok nisam skontao kako imena svima da nadijevam kad je u pitanju mješavina kultura i svega ostalog. Sad su mi preostali samo svi drugi mogući problemi.
(2) Ne vidim ništa loše sa nazivom Svijet ali, da se nadovežem na pitanje imena i jezika, svaka rasa ima drugo ime za svijet u kojem žive, baš kao što i kod nas makar svaka grupa jezika ima potpuno različito ime za Zemlju. Plus što je kod nas ko i u engleza, zemlja i Zemlja, a onda je još i država ponekad - zemlja! Pa ti to objasni nekom ko govori inuitski neki dijalekt i ništa drugo.
(3) Radnja - ženu spašava hrabri muškarac od pustinjskih razbojnika koji su također vjerovatno svi muškarci zijeeev. Izuzev tih tradicionalnih mačo uloga, zašto je K žena a Braslav nije Braslava? Šta to znači u njihovom porijeklu? Da li je ona nasljednica neke duge loze kraljica-ratnica iz zemlje na čijim obodima djeluje Braslavovo barbarsko pleme (tetovaže)? Ili je žena samo zato što muškarci uvijek spašavaju lijepe djeve u nevolji? Da li samo muškarci iz Braslavovog plemena imaju pravo putovati na avanture? Zašto Braslavov drug nema imena? Ako su iz istog sela, što je problem dati mu ime? Ili je on neka druga rasa pa si zaglavio jer im ne znaš dati imena. Zašto nemaju prezimena? Zašto su u pustinji u potrazi za izvorom mladosti? Zašto je K u pustinji? Zašto su razbojnici bili baš u tom dijelu pustinje u tom trenutku i odakle dolaze?
Zagor12 Posted - 15/11/2015 : 17:35:25
Evo za početak nešto od mene...

Naime, oduvijek mi je bila želja napraviti neki sf/fantasy strip i to sam već pokušavao, ali nikako da mi se kristalizira neka ideja. Smišljao sam već mnogo priča i likova, no nijedna me nije dovoljno privukla da joj se potpuno posvetim. Eto kakvom se trenutno bavim:

NEORIGINALNA FANTASY RECIKLAŽA

NAPOMENE:

1.) Svijet u kojemu bi se odvijala ova priča bi jednostavno imao naziv Svijet (jako maštovito, zar ne?). On se sastoji od raznih pokrajina u kojemu žive različite rase i bića (što je normalno za ovaj žanr), a prostori su veoma različiti (isto). Počevši od naprednih, gotovo hi-tech gradova, preko šuma do golog kamena.

2.) Gotovo svi likovi koji predstavljaju ljude bi imali slavenska/staroslavenska imena. Nešto čega se držim još od prvih fantasy ideja koje su mi padale na pamet.

Priča ovog serijala (još neimenovanog, naravno, jer je sve samo ideja) bi se vrtjela oko djevojke koja na samom početku priče pati od amnezije i ne sjeća se apsolutno ničega - obitelji, prijatelja, pa čak ni vlastitog imena. Ima samo duguljasti štap kojega nosi svuda sa sobom i prilično dobro rukuje njime za vrijeme borbe. Nju od pustinjskih razbojnika spasi Braslav, tajanstveni mladić pun tetovaža koji nakon pokolja u njegovom rodnom selu luta po Svijetu zajedno sa svojim prijateljem i ljubimcem imena Tro. Tro je nekakav križanac miša i majmuna koji vječno sjedi na gospodarevom ramenu. Braslav, naoružan s kopljem i dva duga noža, je navodno nositelj drevne energije Roda koja vlasniku donosi vječno blagostanje, a prema nekima čak i besmrtnost. Njih dvojica lutaju svijetom u potrazi za mitskim Tisućljetnim izvorom koji bi im trebao dati odgovore na sva njihova pitanja i riješiti Braslavovu (ili Braslavljevu, nemam pojma kako je ispravno) sudbinu. Djevojka, koju mladić prozove K, mu se pridruži u misiji, također tražeći odgovore i pokušavajući riješiti misterij svoga podrijetla.Trojac će na svom putu i potrazi naći mnoge suputnike, ali će istodobno, kako to uvijek biva, susresti mnoge neprijatelje.

Naravno, sve je to već viđeno i neoriginalno, ali brijem da bih se jako zabavio pišući/crtajući strip.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000