forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Gaming winds of change

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Obi-wan Posted - 20/02/2016 : 19:20:53
Imam osjećaj da se dešavaju neke suštinske promjene u svijetu video igara u odnosu na to kako su stvari stajale od početka 90-tih godina do nedavno.

U zadnjih 20-25 godina situacija je bila ovakva:
Za kompleksnije igre i kompleksnije igranje tu je bio PC. Za one koji su htjeli ubaciti igru i igrati na TV-u bez puno mudrovanja i podešavanja tu su bile konzole. Igre su se nalazile na fizičkom mediju - najčešće disk.

Ja zakleti konzolaš, na zalasku karijere, našao sam ponovnu radost u igranju na PC-u ?!?
Šta se to dešava?

Pojavom PS3 i Xbox 360 konzole su dobile mogućnost izlaska na internet što je možda najvažnije značajka PC kompjutera. Još uvijek postoje fizičke kopije igara, ali download content tj. igre koje se skidaju sa neta postaju sve zastupljenije. Ovo sve još više dobija na zamahu pojavom PS4 i Xbox one. Nije više ono upali i igraj. Sada tu ima opcija, priključivanja, podešavanja, instaliranja, bežična veza, unatrag kompatibilnost, hard disk i to još izmjenjiv, čatanje, šeranje, multiplayer, igre skupe do bola i još 100 čuda kojih se ne mogu sjetiti. Ne drugovi, to nije ono što ja podrazumjevam pod konzolom. U PS1 si ubacio igru i igrao. Bile su jeftine jer su bile piratske. I to je sve i to je dovoljno. Da li su konzole postale PC in the box?

S druge strane, PC već silom prilika imam. Postao je dio standardne opreme kao recimo TV uređaj. Kada sam bio klinac bilo je nešto malo ljudi bez TV-a, sada ima nešto malo ljudi bez kompa.
Pa kad već imam komp, da se probam igrati. Učlaniš se na Steam i imaš masu jeftinih igara. Ne možeš ih djeliti, ali su stvarno jeftine čak i za naše pojmove. Kupiš, skineš, ubodeš kontroler i igraš. Meni je ovo bliže konzolaškom igranju nego što su same konzole danas. Pogotovo što se tiče brzog pristupa i cijene igara. Ne znam može li se jeftina download igra za konzolu i kupiti ako nemaš PC? - plaćanje. Za igranje na konzoli treba PC! Koji će mi onda konzola...

Ako imate neka razmišljanja na temu, svakako podjelite.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
izivko Posted - 03/03/2016 : 16:50:11
Naveo si razloge.

Plus sada sam u nekim godinama kada me igrice ne privlače nešto kao nekad.
Obi-wan Posted - 03/03/2016 : 16:28:48
quote:
Originally posted by izivko

Nikad nisam volio igrati na PC.
Konzole su zakon


Ni ja. Uvijek sam mrzio instaliranje, pa direkt X kurac ne radi, komande na tipkovnici, ne podržava ovo i ono, pa igru kroz prozor.
I sada gomile ljudi (uključujući i mene) prelaze sa konzola na PC (Steam i slično). Zašto?
Obi-wan Posted - 03/03/2016 : 16:25:10
quote:
Originally posted by nagor

Meni se čini da su ti "intelektualci" bili u pravu. :)

Konzole su uvijek bile popularna platforma ali PC je uvijek bio kralj ozbiljnog igranja. Nikad PC nije bio podređen konzoli. U biti bolje ti je tvrditi da su tek sada zadnjih par godina konzole došle bliže PC-ju i to prije svega zbog tih par dobrih ekskluzivnih naslova, ali i dalje je PC kralj. ;)


Znam kamo ovo ide pa tamo nećemo...
izivko Posted - 03/03/2016 : 01:34:35
Nikad nisam volio igrati na PC.
Konzole su zakon
Dermentor Posted - 03/03/2016 : 01:24:20
Ja sam 95 dobio svoj prvi PC i ostalo je povijest. Imam ps3 koji na sebi ima dva prsta prašine. Nažalost uz posao i dvoje male djece imam jako malo vremena za igranje, ove godine još nisam igrao ništa a imam 500 igara na steamu i 30 na originu. Definitivno najviše vremena na pucačinama od dooma i Duke nukema preko unreala do counter strikea source i Cod-a, AA i na kraju battlefielda. Kad se sjetim ma bilo je svega, c&c, carmageddon, Fallout, Fife, manageri, NFS, Starcraft, Diablo, monkey island.... Ma previše toga za nabrojati. Mada u ratnim godinama visio sam kod frenda na supernitendu i gameboyu. Zašto? Jer sam bio klinac i moji nisu imali za te skupe stvari. Malo sam se pogubio al htio sam reći PC je car nad carevima za gameing i ako bog da gejmat ću do smrti.
nagor Posted - 03/03/2016 : 00:10:25
Meni se čini da su ti "intelektualci" bili u pravu. :)

Konzole su uvijek bile popularna platforma ali PC je uvijek bio kralj ozbiljnog igranja. Nikad PC nije bio podređen konzoli. U biti bolje ti je tvrditi da su tek sada zadnjih par godina konzole došle bliže PC-ju i to prije svega zbog tih par dobrih ekskluzivnih naslova, ali i dalje je PC kralj. ;)
Obi-wan Posted - 02/03/2016 : 23:49:19
Sjećam se negdje prije 20-tak godina našao sam se u studentskom društvu intelektualaca koji su baš igrali neku strategiju na PC-u. Ja sam se pohvalio svojim Playstationom i pobrao prezrive poglede. Povela se rasprava u kojoj sam ja predvidio da dolazi era konzola i da će konzole vladati. Naravno dobio sam još prezira uz konstataciju da su konzole za djecu i da nema šanse da pariraju PC igranju koje je tada držalo primat.
Sada imam neki dojam da se situacija ponovo polako mjenja. Konzole se još uvijek dobro prodaju (mada uspjeh PS2 neće biti ponovljen), ali PC sa ogromnim izborom jeftinih igara postaje sve zastupljeniji. Konzole nove generacije su tu već više od 2 godine, ali blockbuster igre zbog kojih kupuješ konzolu su ekstremno rijetke. To ne smeta previše casual gamerima koji tu i tamo nešto odigraju, ali ovisnicima jednostavno treba veći i bolji izbor. Cijene da i ne spominjem. Istina da se polovne igre za konzole mogu naći za 20 dolara što nije strašno, ali za PC ima gomila igara za 1 dolar. Ovu generaciju konzola preskačem (nakon 20 godina praćenja) jer mi nema što ponuditi. Jedino je grafika nešto malo poboljšana (nedovoljno). A zabrinut sam i za iduću generaciju na kojoj bi se stvar mogla slomiti ako ne ponude nešto zaista novo...
Oki Posted - 21/02/2016 : 15:05:22
Ma nisu više ni orginalne igre skupe kao nekad ako nisi neki gejmer ovisnik da ih moraš imati odmah po izlasku jer kroz godinu dana od izlaska cijene padnu na nekih cca 150kn za novu igru, a onaj tko se može zadovoljiti polovnjačom, ima ih na njuškalu ili po zalagaonicama i ispod 50kn...
tesan07 Posted - 21/02/2016 : 13:34:37
Dodatna draž pc-a su i "besplatne" igre s torenta.Pogotovo za mene,jer igram samo singleplayer.Da moram kupovat igre po 400 njak kunića,ps3 bi mi bio prvi izbor.
Obi-wan Posted - 21/02/2016 : 11:22:35
quote:
Originally posted by Otto Kraus

PS1
PS2
PS3
PS4
Svaki za klasu bolji od drugoga.
I jos uvijek je princip isti :upali i igraj
Igrice za PS4 ne skidam,volim ih imati na pokraj konzole,ne u njoj.
Pc samo za strategije i COD online(single player moze i na PS).



Ti si baš Sony tip.
Mogu ti reći da su sve ove druge platforme koje sam koristio bile podjednako zabavne kao i PS. Svi oni znaju šta rade.
Jedino Nintendo nisam nikada koristio, morat ću u budućnosti nešto od njih kupiti. Ove godine izlazi neki NX ili nešto tako...
Otto Kraus Posted - 21/02/2016 : 02:35:19
PS1
PS2
PS3
PS4
Svaki za klasu bolji od drugoga.
I jos uvijek je princip isti :upali i igraj
Igrice za PS4 ne skidam,volim ih imati na pokraj konzole,ne u njoj.
Pc samo za strategije i COD online(single player moze i na PS).
Tonto Posted - 21/02/2016 : 01:58:17
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Oki

1985-2016 je izgledalo ovako:
Atari
Nintendo
Supernintendo
Playstation
Playstation 2
Playstation 3

Na PC-u sam igrao jedino Plants vs Zombies odmah prve godine kako je igra napravljena :)


Commodore 64 (puno igrao)
Amiga 500 (osrednje)
Sony Playstation 1 (puno)
Sega Dreamcast (puno)
PS2 (malo)
PS3 (malo)
Playstation portable (malo)
Xbox 360 (malo)
PC (u više navrata tijekom dugog niza godina, trenutno Steam)



ZX spectrum... ovaj



Nintendo
Sega
PC


...jebo konzole, pc je sve što ti treba..
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:57:50
...da preskočim sljedećih 15 godina i odmah kažem da me danas više zanimaju neke interaktvne igre/filmovi kakvih će biti sve više...nešto poput:
https://youtu.be/FgtqWScPbg8
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:50:46
...ali na ps1 je ovo bio glavni preokret u svijetu video igara...
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:44:34
A koliko su mi na ps1 samo vremena odnjeli ovi RPG-i





Oki Posted - 21/02/2016 : 01:36:01
Jedna od prvih odigranih igri na playstationu bila je Resident evil...tv spojen na poprilično pojačan stereo surround linije, je da sam igrao sam ali uvijek je kod mene bilo više prijatelja koji su gledali kako igram i njihovo prepadanje na određene scene je prepadalo i mene samog još više.
Resident evil je bila prva igra koja vas je mogla dobro isprepadati:)
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:24:49
Sljedeću konzolu, običan nintendo sam nekako i zaboravio, ali supernintendo je jednom mome susjedu i meni ubio jedno kompletno zimsko ferje sa samo jednom nenadjebivom igrom zbog koje su mi oči bile krvave, kosti ukočene, a kosa mi je također bila pomalo čudna od zračenja televizije....
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:17:44
Sjećam se da sam dosta igrao i ovu igru Pitfaal:


...a bila je i jedna igrica sa nekim tenkićem kod kojeg se kod prijelaza staze aktivirala neka mjuza u stilu TANTARATAN TANTARATAN TANTARATAN!!!!:)
Oki Posted - 21/02/2016 : 01:11:54
Kada sam bio negdje drugi ili treći razred osnovne škole (oko 1984. ili 1985.godine), stari mi je iz Japana donio Atari konzolu...posljedica toga što sam jedini u gradu imao tako nešto je bila takva da je skoro pola razreda dolazilo meni u kuću kako bi se igrali dvoboji tenkovima.
Svi smo bili zaluđeni tim igricama u kojima su jedini zvukovi bili PIJU PIJU PIJU PIJU KRŠŠ:)
Evo kako je to izgledalo:
tihomirduras Posted - 21/02/2016 : 00:54:08
quote:
Originally posted by Obi-wan


Sony Playstation 1 je bio prava revolucija kod izlaska. Predivna 3D grafika i igre kakve do tada uglavnom nisu postojale. To je najveći kvalitativni skok koji se desio u gaming svijetu.




sa ovim se apsolutno slažem, sjećam se jedno vrijeme sam išao sa frendovima odmah poslije škole u igraonice gdje bi igrali fifu ah to su bili dani
Obi-wan Posted - 21/02/2016 : 00:01:50
quote:
Originally posted by Oki

1985-2016 je izgledalo ovako:
Atari
Nintendo
Supernintendo
Playstation
Playstation 2
Playstation 3

Na PC-u sam igrao jedino Plants vs Zombies odmah prve godine kako je igra napravljena :)


Commodore 64 (puno igrao)
Amiga 500 (osrednje)
Sony Playstation 1 (puno)
Sega Dreamcast (puno)
PS2 (malo)
PS3 (malo)
Playstation portable (malo)
Xbox 360 (malo)
PC (u više navrata tijekom dugog niza godina, trenutno Steam)

Sony Playstation 1 je bio prava revolucija kod izlaska. Predivna 3D grafika i igre kakve do tada uglavnom nisu postojale. To je najveći kvalitativni skok koji se desio u gaming svijetu.
Možeš ti meni nabrajat koliko hoćeš koliko puta je PS4 jači od PS3, ali džaba. Nema tu šoka i ushićenja. Ionako predivna grafika postala je malo bolja. No big deal. Samo oni sa oštrim okom i bujnom maštom tu vide neki veliki napredak. Kada si prvi put upalio PS1, nisi znao šta te strefilo, usta do patosa. Tolika je bila razlika u odnosu na ono prije. To je bila revolucija, ovo danas je evolucija i mužnja novca. Ako hoćeš nove igre kupi PS4 jer ih uskoro za PS3 više nećemo praviti.
Oki Posted - 20/02/2016 : 23:38:45
Vrlo maštovit naslov topica;)
Oki Posted - 20/02/2016 : 23:37:40
1985-2016 je izgledalo ovako:
Atari
Nintendo
Supernintendo
Playstation
Playstation 2
Playstation 3

Na PC-u sam igrao jedino Plants vs Zombies odmah prve godine kako je igra napravljena :)
Obi-wan Posted - 20/02/2016 : 23:21:16
quote:
Originally posted by nagor



Evo 100 razloga zašto je PC bolji od konzola.

http://www.pcgamesn.com/pc-versus-consoles





U doba PS1 i Dreamcasta, nisam bio svjestan ni da postoji PC.
No, danas mi je Steam igranje privlačnije od konzola nove generacije. Jednostavnost, veliki izbor i povoljne cijene su aduti zbog kojih sam prešao na tamnu stranu...
Obi-wan Posted - 20/02/2016 : 23:06:03
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by nagor

Smiješno mi je kad konzolaši igraju pucačine sa gamepadom. Blasfemija.




kad sam vidio diablo na PS-u smrklo mi se pred očima...


Uh, ja sam baš uživao uz Diablo na PS1. Prešao sam 2-3 puta. Kasnije Diablo II na PC-u mi se nešto nije igrao...
Ne igram puno pucačine iz prvog lica, nije moj žanr. No, sjećam se da sam nekad igrao Clive Barker's Undying i No one lives forever putem tastature i miša i bilo je odlično. Gamepad nije dobar za ciljanje definitivno. Također ništa ne valja za real time strategije. No, dobar je za jako puno igara pa ga je dobro imati. Ne brinite, imam ja i miš i tipkovnicu kad zatreba :-) Tamo gdje postoji opcija, uglavnom biram gamepad jer sam navikao - Tomb Raider ne bih znao igrati preko tastature i miša...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000