forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
stinky Posted - 17/06/2012 : 14:17:59
"Poput svakog proizvoda, strip izaziva pozitivnu, negativnu ili neutralnu reakciju kod konzumenta"

kaže izvjesni Luca
http://www.stripovi.com/magazin/strip-koji-oslobada/229/

Međutim previdio je slučaj kada strip izaziva reakciju a da ga subjekt uopće nije konzumirao!
Nije ga konzumirao, jer je to izlišno. Postoje proizvodi koji su tolika opća mjesta da ih nije potrebno "konzumirati", tj. oni su "otvorena knjiga" kroz koju se providi. Rječju, oni su raskrinkani a priori. Lulu, oslobođena je jedan takav proizvod. Strip koji nije potrebno pročitati da bi se moglo "recenzirati".

"...(izmišlja) priča o nezadovoljnoj majci i supruzi Lulu koja je zarobljena u svakodnevici. Nakon šesnaest godina odluči pronaći posao pa odlazi na razgovor u obližnji grad, no razgovor ne završava uspješno za nju jer više nije u cvijetu mladosti, već u četrdesetima, a godine su poslodavcu itekako bitne, naročito u današnje vrijeme koje je opsjednuto kultom mladosti. Lulu odluči prenoćiti u gradu. U hotelu upoznaje Solange, trgovačku putnicu, koja ju na fin način nagovara da izbaci iz sebe ono što ju raskapa. Ne volim svoj život. Ništa se ne zbiva. Ne znam volim li još svojega muža, promijenio se. Ponekad ga ne podnosim. Srećom pa imam djecu. Ali nekad imam dojam da sam samo produžetak štednjaka i vešmašine. Lulu odluči na neko vrijeme napustiti muža i troje djece, pronaći ono nešto što nedostaje. Da bi to napravila, mora krenuti na put i staviti postrani prijašnji život. Na tom putu upoznaje nove ljude..."

Grozniji bulšit nisam pročitao od Pakla.

Majka i supruga, Lulu, "zarobljena" je u svakodnevici. Zato odluči stati tome na kraj i potražiti malo 'pravu' sebe. (europski budizam)

Njena 'potraga za samom sobom' nije čak ni autentična! Misleći kako slijedi svoju najnavlastitiju bit, Lulu zapravo slijedi diktat neoliberalne ideologije oličen u Solange (znakovito: trgovačka putnica). "Zabavljaj se, uživaj, na kredit, lako ćemo" je dikatat kojemu podliježu nježne dušice kao Lulu. Ona ne shvaća da je i u ovom slučaju, kao i u prethodnom kojeg je tobože 'prokužila' (nesretna sam u patrijarhalnom diskursu braka i obitelji) jednako određeno - izvana.
Umaštavši kako je "putovanje Istine" njen subjektivni izraz najdubljih najunutarnijih težnji, Lulu previđa da je samo objekt "socijalne konstrukcije zbilje": raznih građanskih udruga, b.a.b.a., iskoraka, gej aktivista, Danijele Trbović i Osmog kata, markosa i fibre... Lulu je proizvod "velikih kulturoloških narativa" kojima je instrumentalizirana kroz ideološke aparate (altiserovske).

No, da bi sve to čime je bombardirana 'preradila' na pravi način, da bi usvojila, imamo doslovno inicijalnu kapislu. Solange, pretpostavljam žena-zmaj, pogura našu junakinju u 'pravom' smjeru. Lulu raskida ugovor (obitelj-zajednica) i odlazi pronaći samu sebe...

Na ovoj razini prelazimo iz neoliberalizma u antiku. Poganski moral: postani ono što jesi. Platon i anamneza. Autor i Luca-Torelli i Markos i ime im je legija, puni su suosjećanja za čovjeka. Ništa nije bitno samo neka čovjek bude "svoj", neka nađe sebe. Represivna civilizacija je otuđila čovjeka i sada se on treba vratiti. "Postani ono što jesi". I što je Lulu?

"Lulu sreće čudne ljude koji, svaki na svoj način, kroče rubom svijeta."

Evo, to je Lulu. Svoja među "čudnim ljudima". Što će reći, ovo su sve individualci. Svaki je poseban, svoj, čudan, neprocjenjiv. Vrcaju talentom, izražavaju se. Transsocijalni pojedinci, intelektualci.

Kritika (određivanje značenja): Lulu je na ovome mjestu utjelovila avatar Intelektualca iz Hegelove Fenomenolgije. Ona je sebi "sav realitet": interesira se samo za sebe i svoj 'talent'. "Čudni ljudi" oko nje, vjerojatno su literate i kojekakvi umjetnici. Ona se "izrazila" putovanjem. Pseudodruštvo individualaca.
Negiraju svijet (Lulu negira svoj svijet, muža, obitelj...) čisto mentalno, verbalno.

Kada to shvati, Lulu postaje (ili postat će) ...

... Čovjek koji drži do obaveza i ugovora u zajednici, tj. priznata u svojoj osobi majke i supruge od strane onih koje sama priznaje: muža i djece ...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
frano Posted - 12/12/2023 : 15:32:41
Recimo da su Danijel i Andrija više slikari nego crtači. Bez razgovora se radi o jakim rukopisima.

Jeli Andrija ikad koristio fotke kao finalni proizvod?
frano Posted - 12/12/2023 : 15:15:11




Ovo je super crtač.
A i ove naljepljene i izrezbarene teksture su bomba.


I eto.
Ako se samo gleda krajnji rezultat, dojam i sadržaj, onda nema veze kojim sredstvima je crtač došao do cilja.

Ja samo ne znam za dobre stripove koji nisu nacrtani :)

frano Posted - 12/12/2023 : 15:05:16
U produkciji mangi imaju te kataloge za pozadinu i ostalu radnu dokumentaciju.

Produkcija je u vječitoj posvađanosti s vremenom.

I onda su se domislili.

Voliš crtat samo likove? Neda ti se crtat pozadine? Samo reci koju trebaš. I plati.

I rezultat je vizualno bomba. Detaljne pozadine ističu stilizirane im likove.
Dobitna kombinacija.

Asistenti mnogih crtačkih legendi su odrađivali brdo posla. Crtanje pozadina, teksture, srafure, crna boja itd... ponekad i cijele stripove su odrađivali asistenti.




frano Posted - 12/12/2023 : 14:53:01
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by frano
Meni se čini da prvi nije ni trejsan već je koristena cb fotka... vjerovatno i za zgrade.



E vidiš, sad pitanje: jel to onda znači da Žeželj pada? Jel to onda vrijedi ako je fotka? Što sad kažeš?



Čim nije nacrtano, nema istu vrijednost kao da jest.

Ponekad će crtač to napraviti s razlogom. Čak i valjanim. U svrhu priče. Ili je priča toliko jaka pa sve guta i poklapa.

Macan je u Stropu koristio kadrove drugih crtača (Prinv Valijant - ona grda hobotnica). Tema stripa je Strip o stripu. I to je jedini primjer kojeg se mogu sjetiti da je korištenje fotografije (u ovom slučaju tuđeg kadra stripa) opravdano.

Sve ostalo su kratice za uštedu vremena.
Efekt zna bit divan kao kod Danijela, ali temelj stripova je crtanje. Ne kolažiranje.

Salkan Posted - 12/12/2023 : 14:03:42
quote:
Originally posted by stinky

Da, svakako pogledaj.
Znači, na listu top Žeželjevih radova stavljam: Poglavica jelena, Babilon, Industrijski, Crno bijelo plus crveno -> priče: Mali princ, Debeli roker, i ajde ta, Killer.
To je za sad to, od potvrđenih djela. Neka se još moraju potvrditi, i postoji šansa da uđu na listu.

Sigurno neće ući, i stavljam ih maltene u smeća: Osmijeh Majakovskog, Divljaci, Devet života, Bolivijska crna.

Više ne, nego da, ali zapaženo djelo: Rex, Sophia, Sun City, Ljeto, Kralj Nekropolisa.

Usput, jel imaš za skinuti Sun City, to bih trebao ponoviti, a nemam kod sebe u knjižnici.

Daj, bavi se Žeželjom, pa ćemo nešto organizirati. Jednu pravu tribinu o Žeželju. Frano će uskočiti s nekim svojim crticama, ja naravno sveobuhvatni idejni pogled, a ti ćeš financirati projekt.


Imaš na stripzoni veliku većinu njegovih stripova
Mislim da ustvari nema samo Poglavica i ovo zadnje o Van Goghu. Moram provjerit kad dođem kući s posla. Javim
stinky Posted - 12/12/2023 : 13:23:19
quote:
Originally posted by frano
Meni se čini da prvi nije ni trejsan već je koristena cb fotka... vjerovatno i za zgrade.



E vidiš, sad pitanje: jel to onda znači da Žeželj pada? Jel to onda vrijedi ako je fotka? Što sad kažeš?
stinky Posted - 12/12/2023 : 13:21:10
Da, svakako pogledaj.
Znači, na listu top Žeželjevih radova stavljam: Poglavica jelena, Babilon, Industrijski, Crno bijelo plus crveno -> priče: Mali princ, Debeli roker, i ajde ta, Killer.
To je za sad to, od potvrđenih djela. Neka se još moraju potvrditi, i postoji šansa da uđu na listu.

Sigurno neće ući, i stavljam ih maltene u smeća: Osmijeh Majakovskog, Divljaci, Devet života, Bolivijska crna.

Više ne, nego da, ali zapaženo djelo: Rex, Sophia, Sun City, Ljeto, Kralj Nekropolisa.

Usput, jel imaš za skinuti Sun City, to bih trebao ponoviti, a nemam kod sebe u knjižnici.

Daj, bavi se Žeželjom, pa ćemo nešto organizirati. Jednu pravu tribinu o Žeželju. Frano će uskočiti s nekim svojim crticama, ja naravno sveobuhvatni idejni pogled, a ti ćeš financirati projekt.
Salkan Posted - 12/12/2023 : 12:09:59
quote:
Originally posted by stinky

Salkan,
si ti uopće čitao Industrijski?


Još ne
Ali pošto ja svaku tvoju veličanstvenu izjavu na ovom forumu shvatam kao pop-kulturu reklame i prodaje,
Naravno da ću.
frano Posted - 12/12/2023 : 11:45:47
quote:
Originally posted by stinky

Usput, frano,
je li Žeželj trejsao tigra i velegrad? (vidi prvu sliku)
Jesu li to Žeželjevi trejsani tigrovi, koje ćemo onda priložiti u franine trejsane egzotične životinje?



Meni se čini da prvi nije ni trejsan već je koristena cb fotka... vjerovatno i za zgrade.

Drugi je mrakača...
stinky Posted - 12/12/2023 : 11:40:21
Salkan,
si ti uopće čitao Industrijski?
stinky Posted - 12/12/2023 : 11:35:57
Usput, frano,
je li Žeželj trejsao tigra i velegrad? (vidi prvu sliku)
Jesu li to Žeželjevi trejsani tigrovi, koje ćemo onda priložiti u franine trejsane egzotične životinje?
stinky Posted - 12/12/2023 : 11:33:16
INDUSTRIJSKI je podijeljen u dva dijela, jedna priča o muškom i jedna o ženskom radniku. Imamo i dva simbola: simbol muškog proletera je kit, a ženskog tigar. Muški nije zajahao kita, ali ženski proleter jest tigra. Tigar se pojavljuje i u prvoj priči, kit u drugoj ne. Tigar se nametnuo kao dominantniji simbol. Kako bismo prosvijetlili Salkana, velikog Žeželjeva fana i velikog nepoznavatelja životinjskih simbola u hrvatskom stripu, napose nepoznavatelja motiva tigra u Žeželjevim radovima, skrećemo pozornost na drugi jedan njegov strip – Crno bijelo plus crveno na naslovnoj, priča Killer.

Ovako je govorio Žeželj o svojoj intuitivnoj fascinaciji tigrom:


Tigar je najjači emotivni simbol divljine i slobode. Za daljnje ozbiljno bavljenje Žeželjom, valja nam zapamtiti ovaj motiv, koji je naš autor ovako naivno izrazio. Čitav taj album Crno bijelo plus crveno se vrti oko ovog motiva slobode. No, trenutno se nećemo baviti time (na Salkanovu žalost), nego specifično simbolom tigra u Industrijskom.

Industrijski također spada u glavni tok Žeželjevih preokupacija motivom slobode, samo što je ovdje čitava stvar postavljena preusko. Žeželj svoju pobunu protiv svijeta stavlja u okvir komunjarskih simplifikacija, i za njega se stvar svodi na borbu radnika i kapitalista. Naravno, ovaj uski pogled ne može zadovoljiti vodeće duhove epohe, odnosno vodećeg kritičara hrvatskog stripa. Zato sam i sugerirao Evolu, koji btw, i opet piše istu stvar, svoju čuvenu Pobunu protiv modernog svijeta. Već ova okolnost, da jedan drugi autor, koji dolazi iz skroz suprotnih pozicija nego su to marksistička teoretiziranja, također je NEZADOVOLJAN svijetom, morala bi upaliti lampicu: stvar se ne može objasniti u okvirima radnika i kapitalista. Evola je toga svjestan, jer njegov zahvat je širi, dublji i značajniji od Žeželjeva. Evola je direktno suprotan i buržujskom svijetu; on zna da nekakav buržujski svijet ne bi ništa promijenio, odnosno, upravo je kapitalističko-buržujski svijet negacija vrijednosti koje su njemu na pameti.

Uglavnom, idemo mi na Industrijski. U svijetu sveobuhvatne industrijske zarobljenosti čovjeka (kojega, na žalost, Žeželj pogrešno identificira s proleterom), čini se da su jedine oaze slobode ovo:


Zajahati tigra.

.................


Kako bi Salkanu sve sjelo na mjesto, i kako bi došao do računa da mi dodijeli 77% (kako sam inicijalno i postavio vlastiti izračun, pokazavši se, osim filozofa i kvazifilozofa, ujedno i boljim matematičarem od njega), radim malu pauzu, točno na ovom uzbudljivom mjestu do kojega smo sada stigli u našoj analizi tigra u hrvatsko stripu, specifično - Žeželjevom stripu Industrijski.
frano Posted - 10/12/2023 : 21:28:53
:)
I meni je Stinky mio i drag.

Malo su nam zključali livadu i eto nas sad tu na Stinkyjevim poljanama.

Isti veter pirka.
Salkan Posted - 10/12/2023 : 20:08:42
Petruša
Moraš da znaš par stvari, stinkač ZNA da ga gotivim zbog njegovih agresivno-konzerviranih stavova o svemu i svačemu
Ali je stinkač zaboravio da mu matematika nije jača strana - pošto je očito naklonjen filozofiji (i donekle etici), pa mu moram reć' da je onih početnih 67% kod mene bilo i više, a tu mu je Raspudić odnio poene nekad davno. Pa kad je zaradio još 4% kod mene za Žeželja, onda je sve to prosuo neki dan. Jer, neki dan gledam s Kule na livadu i on kaže da se vratio iz Čilea '95 i zauzeo upravne odbore i odbore za zapošljavanje. Kako kod mene dijaspora automatski gubi -15% simpatija, stinkač je trenutno na 56% kod mene i prijeti mu ignore mod na neko vrijeme.
Jedino ako me prosvijetli sa nekim tezama o Žeželju, može računati da praznike provede u 1.ligi.
Toliko zasad.
frano Posted - 10/12/2023 : 19:27:31
Doba svađe i licemjerja.
frano Posted - 10/12/2023 : 19:26:48
Julius Evola ... nisam upoznat.
Ali s Kali Yugom (a nije avtek) smo bome svi upoznati, svjesno ili nesvjesno.







frano Posted - 10/12/2023 : 19:20:36
Isusti, pa već smo se vrnuli :)
Iz živih.
U virtualne :)

mhmh...
huhuhihihii
ohohooo :)


stinky Posted - 10/12/2023 : 18:53:38
ZAJAHATI TIGRA – razmatranja o stripu Industrijski, Danijela Žeželja

Nakon sove, kao još jedani simbol životinje koji se pojvljuje u hrvatskom stripu, nameće nam se tigar.
Tigar se pojavljuje u stripu Danijela Žeželja, kojemu je ovaj dao ime INDUSTRIJSKI. Industrijski je slab naslov, kao što je i Žeželjevo postavljanje same priče nepotpuno, čak i promašeno. Pravi naslov ovome, usprkos svemu, zanimljivome stripu trebao je, naravno, glasiti: ZAJAHATI TIGRA.

Zajahati tigra je naslov Evoline knjige o raspadu pravih vrijednosti u završnoj fazi, ili kako on to uzima iz indijske mudrosti, u doba Kali Yuge. Ne vjerujem da Žeželj poznaje Evolino djelo, ne poznaje ni Evolu sudeći prema onoj njegovoj knjizi portreta u kojoj je stavio svoje uzore (Divljaci). Pa ipak je Zajahati tigra puno bolji naslov: bolje pogađa ono s čime se Žeželj u stripu bavi, plus je efektniji, jači i praktički kamenom urezan u svijest, naspram mlakog naslova kao što je Industrijski.

[

Prije nego počnemo s analizom Žeželjeva stripa, pozivamo njegovog najvećeg živućeg fana sa scoma da pozorno poprati ovaj mini-esej. Pričam o Salkanu, velikom Žeželjevom fanu i ujedno velikom promašitelju Žeželjevih tema, najboljih djela itd. Moja razmatranja bit će točna 77% i Salkan će se s njima isto tako složiti – 77%.

Ovo je Industrijski:


Na naslovnici vidimo tigra. Kao i dupli do sove, Žeželj je do tigra došao zaobilaznim, pogrešnim putem. Tigar mu se nametnuo kao simbol, premda njegovo postavljanje priče i spuštanje među proletarijat, nema veze ni s tigrom ni s, ipak kvlaficiranijim Evolinim izvođenjem. Naprotiv, dva toka su potpuno oprečna: Žeželj polazi s radničkih i komunističkih pozicija, Evola je pak kontroverzan kao takozvani fašistički pisac, antimodernist i konzerva.

Prije nego ukratko ispričam fabulu stripa Industrijski, uzmimo mali predah nakon ovog šokantnog i zapanjujućeg uvoda u još jednu simboliku životinja u hrvatskom stripu.
frano Posted - 02/04/2023 : 16:38:30
Baš ko i Trojica u mraku :)
frano Posted - 02/04/2023 : 16:35:16
:)

Bomba.
tkosta74 Posted - 02/04/2023 : 13:13:14
[quote]Originally posted by frano

hrhrhrrrrrr ... (McGowan smile - soundtrack:)


Zakunjao sinoć na kauču, probudi me upravo hrhrrrrhhh...taman na početak.Dokumentarac je remek djelo.
stinky Posted - 02/04/2023 : 10:56:18
Trojica u mraku. Što se tiče kaubojaca.
Makar mi je sada možda najbolji Grob u prašumi. Ne znam, treba to sve utvrditi.

Trojica u mraku imaju neke neproporcionalne likove, to bi ti morao voljeti. Divlji dječak koji ima mračni temelj, i svi drhte od njegovog pogleda, prati ga vuk, to je sve ohoho potentnije od jedija. To je poetika, a ne ovo kam se skrenuli tvoji kolege, i dobro kažeš, oni rišu niškoristi stripove. Čak je i Maršal Bass niškoristan pored Trojice u mraku. Maršal Bass ima neki klimavi prolaz, ono, nja nja.
frano Posted - 02/04/2023 : 10:39:58
hrhrhrrrrrr ... (McGowan smile - soundtrack:)


Nego, Stinkač, kaj te najviše žiga od Maurovića? Koji kaubojci?
stinky Posted - 02/04/2023 : 08:37:38
a ti si shawn kemp
košta je pistol pete maravich

a ja sam franjo arapović kada promašuje zakucavanje u finalu protiv amera
frano Posted - 01/04/2023 : 22:37:08
Maurović je Jordan :)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000