forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Antarktika

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Tonka24 Posted - 24/03/2016 : 03:16:52
Antarktika je nazvana po starogrčkom: Ανταρκτικως,što doslovno znači „suprotno od Arktika.“ Zvanično ovo je jedini kontinent ne nenaseljen ljudima, iko na tom kontinentu postoje mnoge istraživačke stanice u kojima obitavaju ljudi „s drugih kontinenata“ za vrijeme svojih istraživačkih misija.



Antarktika je najhladniji kontinent na planeti, s prosječnom temperaturom od -55 °C. Za vrijeme polarnih noći Sunce se uopće ne diže iznad obzora dok za vrijeme polarnog ljeta ne silazi ispod obzora. Uz obalu je prosječna ljetna temperatura oko -18 °C. Dok je Najniža zabilježena temperatura izmjerena oko zagonetnog jezera Vostok gdje je izmjereno čak -89,2 °C 21.07.1983. godine.




Odnos veličine Europe prema veličini Antarktika

Antarktika je mjesto s najmanje oborina (u ovom slučaju snijega) koji prosječno napada 40 litara po metru kvadratnom što se zvanično smatra pustinjskim količinama oborina. 1972. Godine izmjerena je brzina vjetra od 327 kilometara na sat, i u većini slučajeva ovo je vjetrovit, leden i nemilosrdan kontinent tako da uopće ne čudi trenutačna situacija od „0“ stalnih stanovnika na 14 milijuna kilometara kvadratnih koliko iznosi njegova kvadratura (peti kontinent po veličini na planeti).

U ljetnom periodu u znanstvenim stanicama na Antarktiku boravi oko 4000 tisuće ljudi dok ih preko zimskog perioda ne bude više od 1000.


Najveća znanstvena baza na Antarktiku McMurdo



Iako je Terra Australis, ime za južnu neotkrivenu zemlju, pripalo Australiji, ne-zvanično je James Cook otkrio Antarktiku 17.01.1773, no na njega se nije iskrcao, tako da je primat u otkrivanju ovog kontinenta pripao Nijemcu Fabian Gottlieb von Bellingshausen-u s Ruskom ekspedicijom koja je na njega stupila 30.01.1820.




Jedna od misterija koji su zaokupili znanstvenike na Antarktiku su takozvani „Krvavi vodopadi.“ Znanstveno objašnjenje kaže kako je ovaj vodopad visine zgrade od pet katova uzrokovan probojem ekosustava 2 milijuna godina starih naslaga bakterija koji su uspjele probiti svoj put do oceana nakon klimatskih promjena i zatopljenja.



Antarktika je zemlja s mnogim jezerima koji su ostali izolirani pod ogromnim naslagama leda. 14.04.2011. Znanstvenici su pronašli ledom prekriveno jezero Untersee, s mnogim naslagama bakterija i njihovim čudnim stromatolitima.




Antarktika je okružena ogromnim područjima po kojima pliva morski led, led od smrznute morske vode (zbog slanosti, more se smrzava na -1,8 °C) i gdje se razvio jedan od najbogatijih ekoloških sistema na svijetu. Mora vrve divovskim jatima krila i drugih malenih rakova. To je temelj prehrambenog lanca za mnoge životinje: ribe, kitove, perajare, pingvine i brojne vrste morskih ptica.

Ovdje živi i veliki broj raznih vrsta tuljana, među najbrojnije spadaju Weddelovi tuljani, tuljani rakojedi i morski leopardi. Njima se tijekom ljeta pridružuje još oko 100 milijuna ptica selica koje se gnijezde na okolnim otocima ili na dijelovima kontinenta koji nisu pokriveni ledom. Procijenjeno je, da samo kitovi Južnog mora pojedu oko 55 milijuna tona glavonožaca što od prilike odgovara količini od tri četvrtine ukupnog ulova riba svih ribarskih flota na Svijetu.

Suprotno ovom vrlo bogatom i raznovrsnom životu u oceanu i uz rubove ledenih polica, život na kopnu, s izuzetkom tzv. antarktičkih oaza, gotovo da ne postoji. Na otocima pretežu močvare i tresetišta (cret) s jastučastim biljem, lišajevima i mahovinama. Na kopnu kontinenta, uz navedeno, raste samo jedna cvjetnica, trava Aira antarctica, a i ona samo do 62° južne geografske širine. U međuvremenu je utvrđeno postojanje više vrsta lišajeva i mahovina, neke mikroskopske gljive i razne vrste bakterija.






25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
lwood Posted - 12/04/2019 : 20:22:09
teška pseudoznanost
Tonka24 Posted - 12/04/2019 : 20:04:47
Budem stavio na listu kasnijeg gledanja. Hvala na prijedlogu.
Risar_69 Posted - 12/04/2019 : 19:12:12
.
Od 53:33-56:20 o Grenlandiji, ali isplati se pogledati cijelu emisiju...

Tonka24 Posted - 08/02/2019 : 23:47:04
quote:
Originally posted by vice

Vidiš, podsjetija si me da bi bilo dobro otvorit zasebnu temu za Podcast Inkubator. :)


Otvori, ima jako dobrih tema.
vice Posted - 08/02/2019 : 22:59:14
Vidiš, podsjetija si me da bi bilo dobro otvorit zasebnu temu za Podcast Inkubator. :)
Tonka24 Posted - 08/02/2019 : 18:36:36


Jedan od rijetkih u emisiji bez prozivanja, ružnih riječi, psovik i svega ostaloga.
Sve pozitivno niti jedna riječ negativnosti bilo voditelj ili gost.
Tonka24 Posted - 16/01/2018 : 21:57:27
Tonka24 Posted - 16/01/2018 : 15:39:14
Evo linkova koga zanima kako prolazi David Rostuhar svoj polarni san na Antarktiku.
https://www.facebook.com/DavorRostuharPAGE/

https://kek.hr/category/polarni-san-novo/ekspedicijski-dnevnik/
Tonka24 Posted - 26/12/2017 : 15:00:33

Solidan dokumentarac
Tonka24 Posted - 16/12/2017 : 01:15:32
http://www.index.hr/Black/clanak/prva-hrvatska-ekspedicija-na-juzni-pol-quothodat-cu-1200-kilometara-na-minus-40quot/975365.aspx
Tonka24 Posted - 25/11/2017 : 21:19:51


Tonka24 Posted - 25/11/2017 : 21:14:26
Sjetio sam se ove fantastične,pune potencijala teme, kada sam razmišljao o finalu JA sage zagora
Pa vrijeme je da se nastavi i da ispunim obećanje,a to su teme o Grenlandu i Aljasci.
Tonka24 Posted - 07/04/2016 : 00:51:30
Ako Bog da podsjetit ću jednom ovaj kontinent, jako me privlači i ta njegova mističnost.

alanmaras Posted - 06/04/2016 : 09:03:21
quote:
Originally posted by MSBlueberry

Malo mi nije jasno kako su ˝Stari Sumeri˝ znali da je Antartika sastavljena od dva kopna (mi smo to saznali tek nakon WWII uz pomoć Amera) koje je prekrio led i snig. Sumerani su bili opće priznato prva Homo-sapiens civilizacija (prije 7 milenijuma) i nisu se micali od prostora Eufrat/Tigris (dobro+-), pa kako su to mogli znati?! Tada naravno Južni pol nije bio tu i bila je blaga klima, ali ipak kako su mogli doč tu i cili prostor stavit na zemljopisnu kartu (šta in je to tribalo?).


Postoje neprihvaćeni dokazi o cca 200.000 godina starim civilizacijama...a Piri Reis je svoje mape kompilirao od puno starijih i izgubljenih mapa...današnji povijesničari i arheolozi su večinom zatupljeni balvani koji se slijepo drže onog što su učili u školi a zapadna civilizacija počiva na dogmama i to je to ;)
Sneaksie Thiefsie Posted - 06/04/2016 : 07:50:01
bas na ovu temu
jedna od mojih omiljenih japanskih serija
Nankyoku Tairiku


http://www.watchdramaonline.tv/watch-drama/nankyoku-tairiku/

muzika je prelepa

markotamara Posted - 06/04/2016 : 03:35:44
Obozavam dokumentarce, vrlo poucno
Tonka24 Posted - 06/04/2016 : 00:58:01
xilrion Posted - 26/03/2016 : 20:09:20
zato jer su stare civilizacije uredno plovile svijetom. a postoji i teorija da je na antarktici postojala civilizacija. ali to su priče za neki drugi topic...
lwood Posted - 26/03/2016 : 19:59:40
Google Earth?
MSBlueberry Posted - 26/03/2016 : 15:16:34
Malo mi nije jasno kako su ˝Stari Sumeri˝ znali da je Antartika sastavljena od dva kopna (mi smo to saznali tek nakon WWII uz pomoć Amera) koje je prekrio led i snig. Sumerani su bili opće priznato prva Homo-sapiens civilizacija (prije 7 milenijuma) i nisu se micali od prostora Eufrat/Tigris (dobro+-), pa kako su to mogli znati?! Tada naravno Južni pol nije bio tu i bila je blaga klima, ali ipak kako su mogli doč tu i cili prostor stavit na zemljopisnu kartu (šta in je to tribalo?).
lwood Posted - 25/03/2016 : 20:35:34
emirem Posted - 25/03/2016 : 00:43:37
Strip je od Libellusa (epizode "rapa nui" i "bezvremenski rat"), a u nekom dokumentarcu sam i vidio kartu bez leda.
Mozda je bilo u "ancient aliens" jer osim njih i BBC-ijeve ne gledam druge dokumentarce.
Tonka24 Posted - 24/03/2016 : 23:48:31
quote:
Originally posted by emirem

Sinoc sam citao MM "bezvremenski rat" spominju prvu karte tog podrucja od moreplovca Piri Reisa.
Navodno karta prikazuje antarktiku bez leda.


– Antarktika je prije 11,5 tisuća godina bila zeleni kontinent, a kada je krenulo njezino zamrzavanje, sloj leda polako je rastao zadržavajući na svojim pojedinim razinama cijelo bogatstvo informacija o tadašnjim prilikama. Današnja tehnologija omogućava istraživanja ovih “zaleđenih” zapisa i to se obilato koristi u znanstvenoj zajednici, kaže dr. Paar. Ipak, ispod debelih nanosa leda ne nalaze se samo vrijedne znanstvene informacije o povijesti planeta nego i nešto mnogo opipljivije. Upravo zbog toga što je Antarktika svojevremeno bila zeleni kontinent, tamo se nalaze bogata nalazišta nafte, plina i ruda. Dosad su otkrivena nalazišta zlata, ugljena, a u priobalnim područjima sondirana su nalazišta plina i nafte. Ipak, zbog vrlo nepogodnih vremenskih uvjeta kakvi vladaju na ovom kontinentu od 14 milijuna kvadratnih kilometara, eksploatacija još nije zaživjela. Tomu doprinosi i to što je do 2048. na snazi i Antarktički ugovor koji nalaže da nijedna zemlja nema pravo svojatanja ili pripajanja bilo kojeg dijela ovog kontinenta. No taj rok polako istječe, a velike svjetske sile za taj se trenutak pripremaju.
lwood Posted - 24/03/2016 : 23:17:39
quote:
Originally posted by emirem

Sinoc sam citao MM "bezvremenski rat" spominju prvu karte tog podrucja od moreplovca Piri Reisa.
Navodno karta prikazuje antarktiku bez leda.



istina. iako ja to nisan čita u MM.
koji je to broj MM? originalni?
DODSFERD Posted - 24/03/2016 : 23:16:13
Znam i ja jednu prigodnu koju već dugo nisam čuo.



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000