forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Od olovke do kolora najljepše je kad se sve mora

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
K.R. Posted - 26/03/2016 : 16:04:36
24.11.2107.
Da ne bude zbunjujuće svim koji prate ovaj topic i vole autorske teme i domaći strip , promijenio sam naslov topica koji je bio Prezentacija izrade/od olovke do kolora NOVA TABLA čisto jer mi novi zvuči pompeznije
Također, pratio sam i ovu priču na temu oko stanja foruma i mislim da mi djeca s kolodvora Autorskog izloga imamo sve moguće predispozicije da ovaj forum učinimo ozbiljnijim pa i po cijenu da se sve pretvori u čisto nostalgični trip nas milenijum generacije ili neke nove ekipe.

Slijedi originalni tekst ove teme i normalna kronologija bez ovakvih metastrukturalističkih uleta a nastavak ove priče po reguli topica.

Pozdrav iz budućnosti
K.R.

.......

Završio sam danas jedan strip-jednostraničnjak a sjetio sam se na vrijeme da uslikam proces izrade pa evo čisto kao zgodan dokument. Znači, ovo su samo dva panela iz sredine a ostatak table je za sada "u tajnosti":)

Prve dvije slike su fotkane a aparat bio na nekom glupom modu pa je malo glupo žuto ali nema veze.

1. Olovka. Jedan širi panel sam podijelio na dva dijela jer će predstavljati jedan dan, drugi noć u istoj zgradi. Čitav prizor je "iz glave" ali htio sam da izgleda atmosferom kao neka scena iz kvarta gdje živim.



2. Tuš skoro završen (koristio sam japansko "School-pen" pero i W&N tuš). Može se primijetiti kako sam odlučio da pomjerim rep oblačića na prvi sprat te produžio uličnu svjetiljku. Na vrijeme sam skontao da je prekratka u odnosu na ostale. Za golfa nisam mogao naći dobru fotku-referencu gdje je baš u ovom položaju jer su sve po netu slike iz kojekakvih gornjih uglova ali dobro je ispao poslije malo muke.



3. Tuš završen, gumice obrisane i skenirano. Golfa sam priznajem malo prezacrnio na nekim dijelovima jebiga :)



4. Final. Digitalni kolor od skeniranih lavira/akvarela koje koristim kao "screen-tones".


Eto, toliko :)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
K.R. Posted - 31/12/2017 : 13:20:44
Prijetnja, prijetnja, ona prava fina, psihološka.

mogorovic Posted - 30/12/2017 : 22:24:26
Taj suvišno "istuširani" dio, najviše mi se sviđa. Najavljuje neku mračnu, strašnu prijetnju! Brrr...
K.R. Posted - 30/12/2017 : 19:59:34
Novi strip je istuširan, negdje i previše.




K.R. Posted - 23/11/2017 : 23:41:54
A sad tuširanje...


Obavljena najtuplja ali i jedna od najoptimističnijih faza tj. - izvlačenje panel okvirčića, što znači: olovke obavljene, nema više švrljuckanja-brisuckanja, ganjanja anatomije, izvlačenja perspektive s bezbroj trokutova, postavki kadrova i ostalih nužnih tehničkih stresova. Slijedi još ucrtavanje oblačića pa napokon hipnotičko ludilo tuširanja deset B4 olovkiranih tabli što uljučuje i prepravljanje u letu ovih nezgrapno postavljenih kombinirki i gomilu tripuoznih improvizacija na našvrljane pozadine. Sve u svemu, kulerski dio posla plus vidiš pred očima kako sve počinje da izgleda kao neki pravi strip
K.R. Posted - 05/11/2017 : 02:40:23
quote:
Originally posted by mogorovic

Najbolji ti je onaj što popravlja antenu na krovu. I, da. Svjetionik (točnije - lučko svjetlo) ti je prevelik. Mora biti upola manji.


Sve ima šmek naivne umjetnosti što je fora ali mislim da ću to tušem srediti da izgleda stripovskije.
Jedva čekam potuširati sve pa da vidimo. Smanjujem lučko svjetlo odmah u olovci i lijevo rtić pozadinu, ostalo ću da improviziram.

Svakako, tek sam na pola prve table stripa od više stranica ali je uzbuđenje svršetka već počelo
mogorovic Posted - 04/11/2017 : 23:02:42
Najbolji ti je onaj što popravlja antenu na krovu. I, da. Svjetionik (točnije - lučko svjetlo) ti je prevelik. Mora biti upola manji.
K.R. Posted - 04/11/2017 : 15:09:51
...uh, sve se pretvorilo u 4 suluda neotreznjivačka dana.
Ukratko, pobrkali su mi se neki dijelovi sjećanja zadnjih nekoliko mjeseci i dok su trajali tj. dok su bili upravo sada i mislim da je to utjecalo na ono sto se dogadja liku iz Ispod pitospore.

Ironično, dobio sam dobru gažu da radim line-art psihoterapijsku bojanku za odrasle - ali to radi neki drugi ja.

Uglavnom, pale su prve olovke sinoć na puni mjesec i to za jedan novi strip koji možda bolje pojasni čitavo ovo pripovijedanje.



Ribarska brodica u centru malo djeluje kao da lebdi ali ispred je riva pa ce sve sjesti na svoje. Svjetionik je definitivno preogroman.
Da se vratimo na topic
culture vulture Posted - 04/11/2017 : 13:57:35
...
K.R. Posted - 01/11/2017 : 21:04:54
quote:
Originally posted by culture vulture

Kostja, daj mi objasni, pliz, sto se dogadja u 'Ispod pitospore'...



Hvala na zanimanju. Dat ću neka objašnjenja, vrlo rado. Čim se malo skuliram. Imao sam sulud dan. A sve je počelo s MojStripom u ponoć
culture vulture Posted - 01/11/2017 : 17:20:43
Kostja, daj mi objasni, pliz, sto se dogadja u 'Ispod pitospore'...
Zox Posted - 19/10/2017 : 15:23:30
hahahaha dublje :D
ne ne, bas to, plitko :D
K.R. Posted - 19/10/2017 : 14:32:38
quote:
Originally posted by kriticni


Pa "upale" joj tange u dupe



To sam i ja prvo pomislio ali nije mi u gramatičkom smislu a i Zox zna imati dublje šale... eh, dublje ode sad sve u...
kriticni Posted - 19/10/2017 : 14:13:54
quote:
Originally posted by K.R.

Jedino Zoxe, o kakvoj je upali riječ. Ne mogu da skontam foru nikako


Pa "upale" joj tange u dupe
K.R. Posted - 19/10/2017 : 14:00:06
Hvala svima, sve kritike su odlično primjećene a neke kompliment-friendly izjave su mi uljepšale dan
Drago mi je kako svako ima neku specifičnu stvar koji primjeti i to puno znači na ovom zabavnom putovanju kroz stvaranje stripova. Ovo je isječak kako trenutno radim i sve nesavršenstvo i greške su tu za dokument. Neke greške mi se sviđaju a neke ne, ali svakako ono što se trudim trenutno najviše je da te greške i nespretnosti ne smetaju samoj priči tj. čitavom stripu kojeg je ovo samo djelić


Jedino Zoxe, o kakvoj je upali riječ. Ne mogu da skontam foru nikako

... i da, drago mi je što je autorski izlog opet u modi

D.J. Posted - 19/10/2017 : 07:56:43
K.R. jako mi se svida tvoj tus. Boja mi je onako, OK, ali crno bijelo mi je odlicno.
Nicko Posted - 18/10/2017 : 23:30:29
Pomakni galeba udesno u prvom panelu - dodiruje kljunom rub mora i stražnji rub krila mu ide usporede s linijom brodica. Ako ga pomakneš udesno ovo ćeš izbjeći. Treći kadar - dvije ženske u prvom planu si mogao malko povećati tj. postaviti bliže kameri (2-3 mm) i približiti ih gornjem rubu panela - no, to si i sam osjetio pa si se lukavo snašao tako što si prazninu popunio s dva galeba iznad. Nije neka velika greška, samo savjet. Stilski, crtež ti je OK, još malo poradi na anatomiji, a posebno šakama. Boja ti je u redu, tonalitetno ujednačena. S njome se ovdje dobro snalaziš.

Tabla na engleskom jeziku - dobro izgleda. Ženski lik - treći kadar - lijevi obraz je uži nego desni pa ili lijevi proširi, ili desni suzi.

Imaš dara, talentiran si, samo nastavi vježbati!
Zox Posted - 16/10/2017 : 23:09:53
Mozda je samo rijec o "upali" :D
K.R. Posted - 15/10/2017 : 23:16:50
Na ebayu ima masa držala običnih i meni su ova japanska-kineska manga držala totalno zakon https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtachikawa+nib+holder.TRS0&_nkw=tachikawa+nib+holder&_sacat=0
Uglavnom isti je standard/dizajn držala: Zebra, Nikko i ostali japanci samo druga firma.
Njihova pera su puno debljeg materijala od recimo Gillot pa ne mogu u svaki obični holder, razvale ga a u njihovim držalima tanja pera ispadaju.
Ima isto na ovom sajtu tehnička kompatibilnost japanskih držala s Eu/SAD perima https://www.jetpens.com/blog/guide-to-nibs-and-nib-holders/pt/763

Uglavnom rupe su im od uglavljene plastike u drvo s dvije prstenaste rupe za ova mala cjevkasta pera i veća polumjesecastog oblika da se strpaju.

Meni su preugodna za držati i lagana drvena i plastična. Zavolio sam i služim se generalno s ovima u kombinaciji s Zebra G-pen perom.


Ima na ebayu i prejeftinih držala finih od plastike istog standarda još se dobije mala kolekcija bizarnih pera s kojima se može svašta uz dobro raspoloženje http://www.ebay.com/itm/Cartoon-Manga-Pen-Dip-Pen-Calligraphy-Drawing-Tool-Nib-Holder-Painting-Making-/122556794160?hash=item1c88f44530:g:uwsAAOSw1~JZSPTl

Danas sam vidio po prvi put / za one koji su u Sarajevu / jedno ovakvo slično držalo i setić s nekoliko pera u knjižari gift shopu u Merkatoru na Socijalnom. Znači ovaj manga debeljuškast pri dnu standard fazon, može se u njega strpati svašta od pera. Košta 4 marke, na polici je kod pastela i gumica

@mogorović
quote:
Originally posted by mogorovic

Fino K.R. Samo, tange ti nisu bile baš u modi u vrijeme fićeka s natpisom "Milicija"!


... i onda kažu kako su to bila bolja vremena


mogorovic Posted - 14/10/2017 : 23:55:51
Da ne lutaš po inozemnim Web stranicama, najbolje ti je pogledati stranicu Art shopa u Splitu, u ulici Ruđera Boškovića 7, koja prodaje svoj asortiman online. Tu ćeš naći sve što ti treba, na njihovoj stranici http://www.artshop.hr/cms.php?id_sms=4 . Klikni na izbornik crtanje, a s njega na crtaća pera i tu ćeš sve naći: sliku, opis, cijenu i ostale informacije. Samo trebaš naručiti i platiti.
MisterYES Posted - 14/10/2017 : 00:42:26
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by melkajk

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?



Trakoscanska 17


Ja sa ove stranice pera kupujem jedino http://www.blotspens.co.uk/index.html jer takodje na eBay nisam uspio naci.
melkajk Posted - 13/10/2017 : 22:52:38
tnx ;)
culture vulture Posted - 12/10/2017 : 18:35:34
quote:
Originally posted by melkajk

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?



Trakoscanska 17
melkajk Posted - 12/10/2017 : 17:56:16
Najprije pohvale autoru, izgleda odlično :) :)

A sad pitanje, (vidim da ste raspredali o alatima):

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?

Na e-bayu imaju samo neke vintage kolekcije Brausea itd. Ne znam kako doći do najobičnijeg crtaćeg pera.

Nema u Narodnim novinama ni po knjižarama, a ni u specijaliziranim trgovinama.

tnx
mogorovic Posted - 10/10/2017 : 14:40:14
Fino K.R. Samo, tange ti nisu bile baš u modi u vrijeme fićeka s natpisom "Milicija"!
K.R. Posted - 10/10/2017 : 12:38:02
Evo iz jednog najnovijeg stripa isječci i procesi. Tabla je početak čitave jedne duže sekvence pa/i ima raznih prizora u njoj, od totala arhitekture, krupnih kadrova i figure + autići/kajići

Pa idemo redom:

Skenirani: olovka pa tuš koji je neočišćen i nesređen, uglavnom sve "živo", krivudavo i u prvom planu je tuširano s fleksibilnim perom a ostalo rapidografom. Lenijar je korišćen dosta u olovci za izvlačenje perspektive i ravne linije a u tušu samo za panel okvire.



Očišćen sken od flekica i šporkluka, ujednačena crna jer mi je rapidograf sivkastiji od tuša. Na kraju kolor i to je to.



Zanimalo me koliko zapravo sam odstupao od olovke i šta sam u letu mijenjao, dodavao, ispravljao pa sam zalijepio olovku preko tuša te olovku pretvorio u plavu boju a tuš u crvenu. Izgleda kao šnit iz Burde :



Prilično sam pratio svoje olovke kao što se vidi, tu i tamo samo preciznije radio na našvrljanim detaljima pozadine i oblačićima.







forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000