forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Bajke 1, 2 i 3

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 13/05/2016 : 20:24:18


Kad je divlje stvorenje, poznato kao Protivnik, osvojilo čuvene zemlje legendi i bajki, u izgnanstvo su protjerani svi njihovi slavni stanovnici.

Skriveni među normalnim građanima modernog New Yorka, ovi su magični likovi stvorili tajno društvo, Bajkograd - unutar ekskluzivne i luksuzne stambene zgrade na Manhattanu, u kvartu Upper West Side. No, kad navodno ubiju Crvenu Ružicu, razuzdanu sestru Snješke Bijelić, bajkogradskom šerifu Vučku, koji je reformirani i pomilovani bivši Veliki zli vuk, ostaje odrediti je li počinitelj Plavobradi, bivši Ružičin ljubavnik i zloglasni ubojica supruga, ili Janko Junak, trenutačni dečko s kojim živi, a nekad penjač po stabljikama graška i ubojica divova.

Bajke 1 • Životinjska farma • 264 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Bill Willingham • Crtež Lan Medina • Mark Buckingham • Steve Leialoha • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2016. • Cijena 180 Kn




Kako se Snješka polako oporavlja od metka u glavi, ona i Vučko provode mnogo vremena zajedno. No, kad su objavili da zajedno odlaze i na odmor, čitav se Bajkograd šokirao … i ne samo zato što Snješka nikad prije nije uzimala slobodne dane. Njihov iznenadan odlazak iz New York Cityja - i smrtonosna opasnost u koju će uskoro uletjeti - nisu ni blizu tako opasni kao nemilosrdni neprijatelj koji još vreba duboko u šumi. Ova knjiga donosi i specijal BAJKE: POSLJEDNJA TVRĐA, o velikom ratu koji je prisilio Vučka Vuka, Kraljevića Bajnog i Plavobradog da napuste domovinu i potraže sigurno utočište. Dok bitka bjesni, upoznajemo i tajanstvenu ženu u crvenom i saznajemo zašto zamjenik Snješke Bijelić, Šegrt Plavi, na svojoj trubi svira samo blues.

Bajke 2 • Ljubav iz bajke • 264 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Bill Willingham • Crtež Lan Medina • Mark Buckingham • Steve Leialoha • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2016. • Cijena 180 Kn



Kad Crvenkapica iznenada prođe kroz kapiju između ovog svijeta i izgubljene domovine Bajki, gotovo svi je dočekuju kao čudom preživjelu - svi osim stare joj nemeze, Vučka Vuka, koji njuši špijunažu i subverzije - a ne preživljavanje. No, hoće li moći dokazati svoje sumnje prije nego što započne katastrofa? I kako će to utjecati na početak kampanje Kraljevića Bajnog da postane novi gradonačelnik Bajkograda?

Bajke 3 • Marš drvenih vojnika • 232 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Bill Willingham • Crtež Jimmy Palmioti • Lan Medina • Mark Buckingham • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2016. • Cijena 180 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ZoranM Posted - 21/09/2023 : 21:25:36
Pa na to sam i mislio. Ako neki zdavac ne plati autorska prava, sada recimo u ovom slucaju za Bajke, onsamim tim ima pravo da ih izda (otstampa itd) i da ga regularno prodaje na trzistu (po prodavnicama, striparnicama...). Ili pak vazi samo na tu stvorenu fransizu da neko u buducnosti moze da radi na njoj i koristi njene karaktere a da za to ne morad da pita autora ili originačnog izdavaca. Ni sam nisam siguran. Ko zna, mozda vazi i u oba slucaja.
Paka01 Posted - 21/09/2023 : 20:43:00
Nije to istina.
Pa recimo Shakespearova djela su u public domainu... Biblija je public domain. Neki stari nijemi filmovi isto tako, pa se prodaju na fizičkim medijima. Ako je nešto public domain, to znači da se na to ne trebaju plaćati autorska prava, a ne da sami proizvod mora biti besplatan.
ZoranM Posted - 21/09/2023 : 20:33:44
Da vervatno ste u pravu sto se tice toga. Da sve sto je ranije napravljeno vervatno ne bi moglo tek tako da se stampa, no to je izgleda od sada slobodna volja da drugi autori stripa mogu raditi na Bajka universu, bez da traze saglasnost dcija ili autora. Sto opet nije lose. Slican slucaj kao sa Konanom koji je zbog prolaska dugog perioda od smrti autora, pa u slobodan domen, bar van Americkog podrucja. Sto znaci da bi mogao, primera radi, da nadjem scenaristu i napravim strip o junaku iz publik domejna i bez ikakvih pravnih poteskoca mogu posle da ga stampam i prodajem.
DiSkAcH Posted - 17/09/2023 : 07:14:33
quote:
Originally posted by ZoranM

Bilo bi super kada bi, sada kada je Fables u slobodnom domenu, neki srpski izdavac, recimo Darkvud izbacio bajke u delux izdanju. Sa Fibrom sam okasnio, nisam pratio serijal, jer je bilo puno toga preceg da se isprati, no ako bi se pojavio u Srbiji sigurno bi kupovao.



Nisam nešto pametan po pitanju PD-a, ali nekako mi se čini da se nešto iz PD ne bi smjelo prodavati, nego recimo da DW to izda i dijeli đabe ljudima.

Neka me ispravi netko ko zna bolje.

EDIT: Ili ipak možda može, iako piše samo o kopiranju, ništa o zaradi tj naplaćivanju:https://fairuse.stanford.edu/overview/public-domain/welcome/

Ali ima puno rupica gdje i PD franšize nisu u potpunosti PD.

Inače i sav software koji besplatan, je besplatan samo i jedino za osobnu upotrebu tj za privatne osobe, za bilo kakvo obavljanje posla NIJE besplatno. To piše uvijek i uvjetima.

Samo se mnoge firme prave grbave i koriste takav ''besplatni'' software.
Shaner Posted - 16/09/2023 : 22:34:03
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by Shaner


A što se tiče rispekta za Fibru, ja bih radije da je Marko batalio Bajke i istrajao s L&R.


Bajke su baš zabavne, neke i izvrsne. Zašto bi ih uspoređivali s L&R?
Drago mi je što su Bajke objavljene, a jednako drago bi mi bilo i za L&R!


Ma ne uspoređujem ja stripove, samo kažem što bi meni bilo draže ako se već moralo odustati od nekog neprofitabilnog serijala.

@ZoranM
U slobodnom domenu je intelektualno vlasništvo (ako i to, vidjet ćemo), ne već postojeći stripovi.

ZoranM Posted - 16/09/2023 : 02:57:43
Bilo bi super kada bi, sada kada je Fables u slobodnom domenu, neki srpski izdavac, recimo Darkvud izbacio bajke u delux izdanju. Sa Fibrom sam okasnio, nisam pratio serijal, jer je bilo puno toga preceg da se isprati, no ako bi se pojavio u Srbiji sigurno bi kupovao.
Zula Posted - 15/09/2023 : 21:45:34
quote:
Originally posted by Shaner


A što se tiče rispekta za Fibru, ja bih radije da je Marko batalio Bajke i istrajao s L&R.


Bajke su baš zabavne, neke i izvrsne. Zašto bi ih uspoređivali s L&R?
Drago mi je što su Bajke objavljene, a jednako drago bi mi bilo i za L&R!
Shaner Posted - 15/09/2023 : 20:53:53
https://www.comicsbeat.com/dc-comics-fables-not-in-the-public-domain/

Neće to DC pustiti samo tako.

A što se tiče rispekta za Fibru, ja bih radije da je Marko batalio Bajke i istrajao s L&R.

john connor Posted - 15/09/2023 : 20:26:01
Rispekt za potez, ali za Fibru, sto je istrajala.
Markos Posted - 15/09/2023 : 19:28:23
Mi smo platili, materijali su stigli, čeka se prijevod, zadnje dvije knjige će izaći dogodine najvjerojatnije.
Rispekt za potez-
john connor Posted - 15/09/2023 : 18:26:59
Fibra je verovatno vec platila prava.
SenG Posted - 15/09/2023 : 18:22:06
https://billwillingham.substack.com/p/willingham-sends-fables-into-the < bilo mi je zanimljivo pročitati danas kako je autor Bill Willingham zbog nesuglasica sa DC-jem predao sva intelektualna prava u public domain (ne znam naški izraz). Kači li ovo na ikakav način domaće izdanje?
Chui Posted - 30/04/2022 : 00:51:45
Danas u kombiju pročitao drugu knjigu, to mi je prvi susret sa Bajkama, generalno mi se svidjelo, epizode variraju od odličnih do solidnih. Ne ide mi u must have ali svakako bi volio pročitati još koju.
DiSkAcH Posted - 14/08/2017 : 14:44:07
Ma bajke su odlicne, ja cekam interliber pa da uzme 4 i 5. A prije toga cu ih vj uzet u knjiznici ako naletim na njih.
anto Posted - 13/08/2017 : 16:17:10
pošto nabavih 4. i 5. knjigu Bajki,reših da obnovim i prve tri - čini mi se da su mi na drugu Bajke malo više svidele.

Mislim da su očekivanja kod prvog čitanja bila pomalo prevelika,pa su zato reakcije bile nešto stegnutije;ali sad je sve došlo na svoje mesto.

Jedino što mi je sad Životinjska farma za nijansu bolja od Ljubavi iz bajke,a Marš drvenih vojnika,kao i ranije,ono pravo.

Ako bih trojci dao 5/5,dvojci 4.5/5,kec bi bi negde tu između;u stvari malo bliži oceni prvog trejda.
Obi-wan Posted - 31/03/2017 : 21:05:09
Dobre su mi Bajke, ali Janko Junak i slično mi se nikako ne sviđa...
Ernie Pike Posted - 04/02/2017 : 21:24:01
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by anto

Nego,ko je u bajkama Ružica,Snešina sestra?


Ona potječe iz bajke o jednoj drugoj Snjeguljici, koja nema veze s onom iz Snjeguljice i sedam patuljaka.

https://en.wikipedia.org/wiki/Snow-White_and_Rose-Red



Pri prevođenju na engleski dva lika, Schneeweißchen i Schneewittchen su prevedena kao Snow white.

Ove godine smo u prvom razredu i učiteljica je rekla da će bajke braće Grimm biti lektira pa sam se spremio. Imam cijelu policu raznih izdanja i pročitao sam stručnu literaturu

Edit: ne čitam pažljivo, Bushido je dao link na članak u wikipediji s objašnjenjem.
Ernie Pike Posted - 04/02/2017 : 21:18:26
Zasad su mi Fables najbolje od prošlogodišnjih Fibrinih Amerikanaca.
DiSkAcH Posted - 25/01/2017 : 07:30:23
Bajke su mi bas odlicne, evo pred neki dan sam odigrao i The Wolf Among Us (ima i strip kome se neda igrat), i igra je isto vrh.
zarmix Posted - 24/01/2017 : 23:51:34
Fables sam dugo čekao i posuđivao u biblioteci kad su izašle da bi ih na kraju batalio. Nije mi se uopće dalo ulaziti duboko u svijet Bajki. Stvar ukusa. Možda i žanra. Ostali Vertigovi serijali i općenito Ameri što Fibra izdaje su mi sasvim dovoljni od ove fele za trošit pare i vrijeme. Ne možeš sve. Ali "ne krivim" ljude koji ih vole
Mrkva Posted - 25/12/2016 : 13:12:34
Ne da mi se citat cijeli topic pa ne zamjerite ako se budem ponavljala. Prvo, ja bih uvijek rekla da su fables basne, a fairytales bajke, zato svaka cast prevoditeljima sto su preveli kao bajke (jer to i jesu, a u originalnom naslovu je nepreciznost).
Drugo, bilo mi je vremenski zahtjevno procitati (tek sam prve dvije knjige, trecu moram brze-bolje ici kupiti), ili je tekst gust ili ja nisam bila skoncentrirana.
Trece, iako podilazi mojim najnizim porivima (mi ljudi volimo prepoznavati poznato, zato su nam ove price tako super: da su neki drugi likovi u pitanju, ove price bi nam mozda bile i bezveze), obozavala sam noir stih prve price, styling junakinja mi je vrhunski (Crvenu Ruzicu definitivno planiram kopirati, s mozda malo vise tkanine), sparivanje likova je odlicno, izbor likova koji ce biti nositelji radnje isto...ukratko, odusevljena sam preko svake mjere.
Mala zamjerka ide crtanju Zlatokose u scenama Zivotinjske farme, ima jedno tri ili cetiri krupna plana njene face nakrivljene, a iznad nje oblacic s odgovarajucim pamfletiziranjem (iako je to razumljivo jer strip nije izlazio u ovakvom obliku pa ponavljanje scena nije bilo tako ocito). Odlican mi je crtez lisca i triju prascica, pantera je tako sjajna da mi dode da ju pomazim, a na naslovnici prve knjige zeko koji drzi ukrstene pistolje SVAKI me put nasmije).
Meni ovaj strip ima dodatnu vrijednost zbog svoje pitkosti: definitivno cu pricu prilagoditi za svoju dramsku sekciju. Sad mi je malo kasno za Lidrano ove godine, ali ako sljedece godine ne pobijedimo, onda stvarno nista nije sveto :)

EDIT: A sto kazete na ono s Vuckom i Modrobradim u Ljubavi? I kako je to Modrobradi odlucio rijesiti na kraju epizode? To su vec ozbiljne teme!
DiSkAcH Posted - 23/12/2016 : 20:01:19
Ajme sto je ovo dobro i napeto, progutao sve 3 knjige zacas i sa gustom.
Odlican crtez, jos bolji humor. jednostavno i zabavno stivo.
Za mene ovo je odlicna ideja, mislim na to kako bi izgledali junaci djecijih prica i bajki u danasnje doba, predobro.
Cak mi se svidja i ovaj manji format.
Ajd uspio sam zapalit i malo ekipu po gaimng forumima, ni oni kao i ja nisu shvatili da je ovo Fables.
Mozda da je ostao orignalni naziv...
Ugl ja sam se dobro napalio na ovaj strip, tako da cu sada napokon odigrat i igru :)

A tko ce sad docekat da stignu ostale knjige :(



Markos Posted - 15/12/2016 : 21:34:43
dvije do četiri.
DiSkAcH Posted - 13/12/2016 : 12:18:03
I tako ja dosao malo prolistat ovu temu da vidim jel ovo ima veze sa nahvaljenim The Wolf Among Us (igra radjena po Fables stripovima) jer sam mislio vidjevsi samo cover u ducanu, da je ovo doslovno neka bajka u stripu.
Kad ono djecji vrtic, prepucavanje jel bolji bonelli ili ameri, ko piratizira, ko ne...ajd na svu srecu tu je privju sa fibre, pa mogu to malo iscitat i vidjet dali mi odgovara :)

EDIT: Procitao prvju, odlicno, kupujem :D

@Markos:Kojim tempom ce izlazt? 3 knjige godisnje kako je netko spomenuo, ili... ?
DeeCay Posted - 10/12/2016 : 23:22:37
Mali osvrt na 1. knjigu Bajki.

Slažem se, zarazne su i uvuku se pod kožu... Nije vrhunski domet umjetnosti, ali bome niti ne teži pretencioznosti. Vjerojatno se najlakše apsorbira od svih Vertigovih naslova.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000