forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Oda Kirihitu 1 i 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/07/2016 : 18:35:23

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/oda-kirihitu-1-prvi-dio/389/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/oda-kirihitu-2-drugi-dio/390/

Možda je zarazna, a možda i ne. Čini se da za nju nema lijeka. Ipak, Monmow, životno opasna bolest koja preobražava osobu u zvijer nalik psu, nije jedini negativac u ovom šokantnom remek-djelu, medicinskom trileru boga mange, Osamua Tezuke. Navodno omiljeni strip samog autora, koji je diplomirao medicinu i bio iznenađujuće upućen u kršćanske teme i motive, Oda Kirihitu uništava naivne ideje o ljudskoj prirodi i zdravlju te moguće pretpostavke o samom autoru.

Od bogatih krajolika japanskih sela do zatvorenih soba punih grijeha i iskupljenja, Tezuka nas zapanjuje kroz više od osamsto stranica, crtežom naizmjence jednostavnim i bogato eksperimentalnim, te odlučnim i ozbiljnim istraživanjem naših najodbojnijih instinkta i šansi da ih savladamo. Prvi put uključujući elemente često šokantne „gekiga“ mange namijenje odraslima, Tezuka je zakoračio u plodan kasniji period svoga rada.

Perspektivan mladi liječnik, Kirihito Osanai, posjećuje zabačeno japansko planinsko selo kako bi istražio porijeklo najnovijeg medicinskog misterija. Dok ga put vodi oko svijeta kako bi otkrio što je potrebno da se izliječi od takve bolesti, urota kod kuće pokušava objasniti njegovo odsustvo. O njegovoj sudbini ovise sudbine njegovih najdražih: nestabilnog prijatelja iz djetinjstva i kolege, zarobljenog među frakcijama u medicinskoj instituciji koja ga je podigla; zaručnice koju je preobrazio Kirihitov tajanstveni nestanak; i neznanke koji postaje njegov anđeo čuvar, senzualne cirkusantice, s nepredvidivim psihičkim tajnama.

Od plutokratskog Taipeija i rasno podijeljene Južnoafričke Republike do arapske zabiti i moderne Osake, ambicija i žudnja tjeraju „normalne ljude“ da se ponašaju gore od zvijeri. Prikivajući našu pažnju na deformaciju i njeno prihvaćanje poput Čovjeka slona Davida Lyncha, Oda Kirihitu preispituje pravu vrijednost ljudskog bića, ponad vanjskog izgleda.

Oda Kirihitu 1 • Prvi dio • 400 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 120 Kn

Oda Kirihitu 2 • Drugi dio • 428 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 120 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 25/11/2020 : 14:21:21
Nema idealnijeg stripa za čitanje za vreme korone od štiva u kojem doktori muku muče da pronađu lek za misterioznu zarazu koja pretvara ljude u deformisane osobe psolikog izgleda
Reč je o svojevrsnoj de-evoluciji gde se ispoljava naš iskonski strah da ćemo se jednog dana vratiti u primordijalno stanje, kao što je i jaka kritika društva koja svaki fizički defekt etiketira kao nešto čudovišno od čega treba da se zazire

U ovom medicinskom trileru Tezuka je opleo po njemu bliskoj struci, iako bi ideal lekara trebao biti da rade sve u svojoj moći da spasu druge u ovom stripu autor je ogulio i na videlo prikazao svu sebičnost od koje može "oboleti" jedan doktor
Čak i kada svi dokazi upućuju na jednu stranu oni tvrdoglavo teraju po svome iz ličnih interesa koji su samo njima bitni, a sve zarad uspona na političkoj društvenoj lestvici

Iako strip broji 800+ stranica čita se veoma lako, pitak sadržaj koji se jednostavno guta i koji te tera da nastaviš dalje i saznaš epilog priče
Pored sjajnog crteža, ovo mi je najveći atribut ovog autora, kada jednom počneš da ga čitaš ne ispuštaš knjižicu iz ruku

Ima par stvari koje mi smetaju doduše. Crnci, žene i seljaci su prikazani na najstereotipniji mogući način što je potpuno suludo uzimajući u obzir samu ideju stripa gde se govori o pacijentima koji zbog fizičke mane bivaju izopšteni iz društva
Ali otpisaću ovo činjenici da se čita nešto što je staro 50god

Sve u svemu, Kirihito je položio ispit iz teorije drugog čitanja i ovo je strip kojem ću se ponovo vraćati
risbozg Posted - 03/11/2020 : 00:06:27
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Oš mi prodat jedinicu? ;)

AUU, samo posudba igra

pogledaj si ovdje

https://newhopeumc.info/ubojstvo-u-berlinu.html
mladjo Posted - 02/11/2020 : 23:48:47
quote:

Moja prva manga. Nisam nikad pomislio da ću se prihvatiti mangi iako je moj omiljeni Nathan pun referenci iz raznih mangi. Još su me k tome upozorili da bi Oda Kirihitu mogla biti too much za sami početak, ali ipak je izbor pao na ovaj strip s obzirom da kompletni Adolf nije dostupan, a Taniguchi mi se u startu činio, da tako kažem, "premekanim".

I sad, nakon drugog čitanja mogu samo zaključiti da je Tezuka vrhunski majstor stripa. Manga koja te jednostavno tjera da je u jednom danu slistiš iako stripove većinom čitam po nekoliko dana. Japanci su baš otkačen i perverzan narod što je valjda normalno u njihovoj kulturi. Nekoliko brutalnih scena mi se često vrte pred očima, ali bez obzira na to Tezuka vrhunskim scenarijem ostavlja čitatelja bez riječi ispresjecajući više tema na baš dojmljiv način. I ta medicinska tematika kao jedna od tema svakako da me je privukla budući da sam iz te struke. Crtež čudan i ne baš dojmljiv, ali navikneš se.

Već u startu bingo i ocjena:

9,5/10

Nis' ti doktor, tis' zubar:D:D
Jerry Krause Posted - 02/11/2020 : 23:41:38
Oš mi prodat jedinicu? ;)
risbozg Posted - 02/11/2020 : 23:31:34
quote:

Vidjet ćeš sljedećih dana, ovo će biti najbolja ocjena od svih pročitanih mangi.

Sad se primi Adolfa koji je duplo bolji.. ocjena 11/10
Jerry Krause Posted - 02/11/2020 : 22:06:55
Vidjet ćeš sljedećih dana, ovo će biti najbolja ocjena od svih pročitanih mangi.
Paka01 Posted - 02/11/2020 : 22:04:56
Ocjenjuješ gore nego anto. Oduševljen apsolutno svime
Jerry Krause Posted - 02/11/2020 : 22:03:15
Moja prva manga. Nisam nikad pomislio da ću se prihvatiti mangi iako je moj omiljeni Nathan pun referenci iz raznih mangi. Još su me k tome upozorili da bi Oda Kirihitu mogla biti too much za sami početak, ali ipak je izbor pao na ovaj strip s obzirom da kompletni Adolf nije dostupan, a Taniguchi mi se u startu činio, da tako kažem, "premekanim".

I sad, nakon drugog čitanja mogu samo zaključiti da je Tezuka vrhunski majstor stripa. Manga koja te jednostavno tjera da je u jednom danu slistiš iako stripove većinom čitam po nekoliko dana. Japanci su baš otkačen i perverzan narod što je valjda normalno u njihovoj kulturi. Nekoliko brutalnih scena mi se često vrte pred očima, ali bez obzira na to Tezuka vrhunskim scenarijem ostavlja čitatelja bez riječi ispresjecajući više tema na baš dojmljiv način. I ta medicinska tematika kao jedna od tema svakako da me je privukla budući da sam iz te struke. Crtež čudan i ne baš dojmljiv, ali navikneš se.

Već u startu bingo i ocjena:

9,5/10
AleksandarN Posted - 05/09/2020 : 11:04:23
Posle odlicnog MW sam uzeo da citam Odu Kirihitu. Ocekivao sam mnogo a dobio jos vise. Medicinski triler savrseno odgovara opisu ovog dela. Sumorna i teska prica ali veoma pitko napisana i toliko je zanimljiva da vas prosto tera da sve procitate u jednom dahu. Jako interesantni likovi, radnja bez trenutka dosade, sve je na mestu, nemam zamerke. Po meni je ovaj strip izdrzao test vremena i mislim da ce dugo tako ostati. Preporuka svima da ugrabe Odu dok se ne rasproda.

9,5/10
Paka01 Posted - 26/06/2020 : 18:37:43
Pročitah i ja ovo napokon.

Jedino Tezukino djelo koje sam čitao prije Kirihita je Buddha koji mi se vrlo brzo popeo u sami vrh do sada pročitanih stripova (općenito, ne samo mangi). Nažalost, za Kirihita ne mogu reći istu stvar. Buddha je kroz svih osam knjiga išao savršeno odmjerenim tempom i pružio mi je epski ugođaj gdje niti jedan kadar i niti jedna stranica nije suvišna. S druge strane, Kirihito u dvije knjige nekako uspijeva ostaviti dojam puno rastegnutijeg stripa. Radnja Kirihita je za moj ukus previše zgusnuta i krcata raznoraznim obratima koji su nerijetko na granicama uvjerljivosti. U nekim mi se situacijama činilo kao da Tezuka ubacuje određene kadrove čisto kako bi iznio svoje mišljenje, bez da se pri tom opterećuje mišlju kako će se te situacije uklopiti u sveukupni narativ. Posebno se to osjeti u dijelu priče kad Kirihito pronađe bebu u pustinji. Ne znam, ne volim kad osjećam da mi autor drži propovijedi, a neki dijelovi ovog stripa su upravo takvi. Također, ne mogu baš reći da mi je za ijednog lika bilo baš stalo, pa čak ni za samog Kirihita. Skoro pa svi oni su mi ostavili poprilično iritantan dojam.

Da ne bude zabune i da me se krivo ne razumije, Oda Kirihitu uopće nije loš strip. Stvarno mi je drago da sam ga pročitao i ukupno gledano, uživao sam čitajući ga, no upravo zbog tih brojnih obrata i neuvjerljivih scena ga neću ostaviti na polici. Dok su mi Kirihitovi dijelovi priče tu i tamo bili over-the-top, sve ovo ostalo vezano za istraživanje bolesti te samu medicinsku struku mi je bilo strašno zanimljivo i volio bi da se priča više fokusirala na taj dio. Ne znam, možda mi je Buddha jednostavno postavio očekivanja previsoko. E da, crtež je svakako prva liga, tu nemam nikakve zamjerke, nije ništa slabiji nego u Buddhi. Svakako se veselim čitanju MW kad izađe, a i Adolfa ako jednom uspijem naći komplet po normalnoj cijeni.
Peyo Posted - 01/03/2017 : 22:22:27
A kakvi smo mi?
Oki Posted - 01/03/2017 : 21:02:44
Vrlo fascinantan strip s obzirom na svoju starost od preko 45 godina.
Prožeto nevjerovatno šokantim scenama kojima se u ovom "karikaturalnom" crtežu nikada nisam nadao.
Strip možda otkriva i to kaliko su Japanci perverzna i trknuta nacija;)
risbozg Posted - 09/01/2017 : 01:11:42
prvi dio 7-8 /10. ali zata nastavak cista 10
Shaner Posted - 09/12/2016 : 07:20:37
quote:
Originally posted by Opti

Može i ovdje. Cijeli film je na YouTubeu: https://m.youtube.com/watch?v=FfrBSKu7k-w

To je inače drugi od tri AnimeRama filma iz Tezukinog studija. Za mene je bio prečudan, ali zato je treći film (Belladonna of Sadness, 1973) odličan. Nekakva psihodelična art-hentai drama crtana u stilu Gustava Klimta i art nouveaua. Puknuto i upečatljivo, ali je i dosta rijedak pa je koliko znam nalažljiv jedino na torrent sajtovima. :)

Za taj znam i cak sam ga vec i vidio negdje samo nikako uhvatiti vremena pogledati sve te zanimljive filmove. Hvala na linku!

Opti Posted - 08/12/2016 : 21:51:39
Može i ovdje. Cijeli film je na YouTubeu: https://m.youtube.com/watch?v=FfrBSKu7k-w

To je inače drugi od tri AnimeRama filma iz Tezukinog studija. Za mene je bio prečudan, ali zato je treći film (Belladonna of Sadness, 1973) odličan. Nekakva psihodelična art-hentai drama crtana u stilu Gustava Klimta i art nouveaua. Puknuto i upečatljivo, ali je i dosta rijedak pa je koliko znam nalažljiv jedino na torrent sajtovima. :)
Shaner Posted - 08/12/2016 : 21:42:00
quote:
Originally posted by Opti

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay
Za razliku od ostalih manga ode sensei Tezuka pokazuje da je i stari perverznjak, japanski pervertit.
7/10.

Čini se da nisi gledao njegov anime film Cleopatra: Queen of Sex (1970)

Nisam ni ja, ali bi rado. Ako imas ideju kako, slobodno javi na pm.

Opti Posted - 08/12/2016 : 19:48:21
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay
Za razliku od ostalih manga ode sensei Tezuka pokazuje da je i stari perverznjak, japanski pervertit.
7/10.

Čini se da nisi gledao njegov anime film Cleopatra: Queen of Sex (1970)
Zagor-te-nay Posted - 04/12/2016 : 20:24:54
Nemam posebnih opažanja, volio bih da se radnja zadržala više vremena na otocima, pod snijegom, tamo je atmosfera bila fantastična. Za razliku od ostalih manga ode sensei Tezuka pokazuje da je i stari perverznjak, japanski pervertit.
7/10.
Zula Posted - 13/10/2016 : 18:07:37
Tezukin Adolf je meni vrlo dobar strip. Tema je zanimljiva, radnja dinamična, napetost prisutna, strip vuče na stalno čitanje… Pokoja ocjena manje jer je pokoji lik previše, previše je slučajnosti, fali malo dužeg kajanja glavnog lika (jer sve počinje njegovim dvosatnim kašnjenjem), kraj je prebrz…

Adolf 8/10

Tezukin Kirihito mi je pak izvrstan. Tu je sve u balansu. Dovoljan je broj dobro okarakteriziranih, zaokruženih likova. Dovoljno dilema, dovoljno preispitivanja prijateljskih, poslovnih, statusnih, ljubavnih i općenito mnogih ljudskih odnosa i njihovih različitosti, koje nas pametno uvuku u preispitivanje samog sebe i naših vrijednosti. Što ponekad nije loše. Monmowa bolest je sjajna izlika za to preispitivanje, back door za osobnu analizu. Scenario i crtež najbolji kad je najvažnije. Čitanje je bilo užitak koje sam jedva uspio produžiti na par dana…

Kirihito 10/10
Amos Posted - 11/10/2016 : 13:26:46
Da, to je to.
Šteta..
drogsy Posted - 11/10/2016 : 11:43:33
Ovo drugo, bojim se...

Amos Posted - 11/10/2016 : 10:57:09
Tko ta prava drži?
Je li problem u (premalom?) broju primjeraka koji bi se tiskali ili su skupa prava?
Za izdavački raj kakav je Japan, 500-1500 komada jednog izdanja je kikiriki.
Mr. Bushido Posted - 26/09/2016 : 14:37:57
Za Lone Wolf and Cub je jako teško dobiti prava. Marko je već pokušavao.
Amos Posted - 26/09/2016 : 14:36:01
E, kamo sreće da krene s Lone wolfom..
To je dobar strip.
Peyo Posted - 25/09/2016 : 17:14:12
quote:
Originally posted by anto

I Bosonogi Gen i svi stripovi Tezuke i Tanigičija su mi pun pogodak - sve do reda sjajni,sjajni,sjajni stripovi.

To su sve probrane stvari.

Nadam se da će se Marko odlučiti objaviti i Maison Ikkoku od Rumiko Takahashi, te legendarnog Lone Wolfa od Kazuo Koikea i Goseki Kojime.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000