forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Oda Kirihitu 1 i 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/07/2016 : 18:35:23


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/oda-kirihitu-1-prvi-dio/389/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/oda-kirihitu-2-drugi-dio/390/

Možda je zarazna, a možda i ne. Čini se da za nju nema lijeka. Ipak, Monmow, životno opasna bolest koja preobražava osobu u zvijer nalik psu, nije jedini negativac u ovom šokantnom remek-djelu, medicinskom trileru boga mange, Osamua Tezuke. Navodno omiljeni strip samog autora, koji je diplomirao medicinu i bio iznenađujuće upućen u kršćanske teme i motive, Oda Kirihitu uništava naivne ideje o ljudskoj prirodi i zdravlju te moguće pretpostavke o samom autoru.

Od bogatih krajolika japanskih sela do zatvorenih soba punih grijeha i iskupljenja, Tezuka nas zapanjuje kroz više od osamsto stranica, crtežom naizmjence jednostavnim i bogato eksperimentalnim, te odlučnim i ozbiljnim istraživanjem naših najodbojnijih instinkta i šansi da ih savladamo. Prvi put uključujući elemente često šokantne „gekiga“ mange namijenje odraslima, Tezuka je zakoračio u plodan kasniji period svoga rada.

Perspektivan mladi liječnik, Kirihito Osanai, posjećuje zabačeno japansko planinsko selo kako bi istražio porijeklo najnovijeg medicinskog misterija. Dok ga put vodi oko svijeta kako bi otkrio što je potrebno da se izliječi od takve bolesti, urota kod kuće pokušava objasniti njegovo odsustvo. O njegovoj sudbini ovise sudbine njegovih najdražih: nestabilnog prijatelja iz djetinjstva i kolege, zarobljenog među frakcijama u medicinskoj instituciji koja ga je podigla; zaručnice koju je preobrazio Kirihitov tajanstveni nestanak; i neznanke koji postaje njegov anđeo čuvar, senzualne cirkusantice, s nepredvidivim psihičkim tajnama.

Od plutokratskog Taipeija i rasno podijeljene Južnoafričke Republike do arapske zabiti i moderne Osake, ambicija i žudnja tjeraju „normalne ljude“ da se ponašaju gore od zvijeri. Prikivajući našu pažnju na deformaciju i njeno prihvaćanje poput Čovjeka slona Davida Lyncha, Oda Kirihitu preispituje pravu vrijednost ljudskog bića, ponad vanjskog izgleda.

Oda Kirihitu 1 • Prvi dio • 400 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 120 Kn

Oda Kirihitu 2 • Drugi dio • 428 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2016. • Cijena 120 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 17/10/2023 : 17:52:44
quote:
Originally posted by Jerry Krause
Buddha... pa Adolf i Kirihito... pa Ayako... MW... Apolon... Dororo



Otprilike tim redoslijedom.

S obzirom na pročitano s moje strane Phoenix serijal ispred Buddhe, a na kraju ide Swallowing the Earth i još neki stariji radovi: Lost World/Metropolis/Next World (Dark Horse). Astro Boy u rasponu od izvrsnih do osrednjih tako da ne znam gdje bih ga pozicionirao.

Da ne zaboravim i Black Jacka negdje ispred MW-a.


quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Simpatično je u cijeloj ovoj priči što mi po pitanju Tezuke još nismo zagrebli ni površinu njegovog opusa. Još nas toliko toga čeka.



To je istina, samo pitam se koliko je tu još toga vrhunskoga. Vjerojatnije da ima puno vrlo dobroga ili dopadljivog prije svega Japanacima.
Mr. Bushido Posted - 17/10/2023 : 17:22:44
Simpatično je u cijeloj ovoj priči što mi po pitanju Tezuke još nismo zagrebli ni površinu njegovog opusa. Još nas toliko toga čeka.
borg Posted - 13/10/2023 : 12:36:18
Adolf mi još stoji u celofanu, kako je kupljen. Nikako da dođe na red.

Buddha je odličan serijal. Tempo kakav samo retki znaju postići. Sabio sam ne znam koliko hiljada strana za par dana. Humor mi rušio koncepciju. Nismo ja i Tezuka na istim talasnim dužinama što se humora tiče.

Oda Kirihiu je simpatičan strip, zanimljiv. Ali, ništa više od toga.
Kao i ostali pomenuti naslovi.

Jedan bih ipak izdvojio:
MW je loš samo tako. 50strana gejštine, plus kojekakve boleštine. Mislim da je urađen kako bi izazvao senzaciju, razbijanjem svih tabua. Priča kriminalno loša, posebno u drugom delu i završnici.

Osim Buddhae, ne bih znao šta pohvaliti do sada od Tezuke što je Fibra izdala. (Opet, nisam Adolfa pročitao još uvek. Stoji mi na polici u visini očiju i nikako da ga dohvatim)
Dok me Jiro dira u žicu skoro svakim delom.
Jerry Krause Posted - 13/10/2023 : 12:12:02
quote:
Originally posted by Paka01

Ovakve izjave pored živog Buddhe... Ccc.


Slažem se. Podcijenio sam Buddhu bio skroz, nisam ga dugo htio nabaviti. Kad ono remek djelo!

Buddha... pa Adolf i Kirihito... pa Ayako... MW... Apolon... Dororo
Tonto Posted - 13/10/2023 : 11:39:14
Budu nijesam konzumirao, apolon mi je najbolji tezuka kojeg sam citao. Onda adolf i oda...podjednaki.
Paka01 Posted - 13/10/2023 : 11:36:11
Ovakve izjave pored živog Buddhe... Ccc.
Peyo Posted - 13/10/2023 : 11:22:43
Od Fibrinih OT stripova Apolonova samo ispred Dororoa i možda MW.
Tonto Posted - 13/10/2023 : 10:40:19
Ja se ne slazem, nije bolji od apolonove pjesme.
Shaner Posted - 13/10/2023 : 09:39:30
I ja se slažem s vama. Osobno ili ne, kako vam je draže.

Peyo Posted - 13/10/2023 : 09:05:51
Osobno se slažem s frendom Zulom.
Zula Posted - 13/10/2023 : 08:42:06
quote:
Originally posted by Chui

Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih.


I meni je (bez osobno 😂) Kirihito najbolji Fibrin Tezuka. Ostali su vrlo dobri.
risbozg Posted - 12/10/2023 : 14:43:11
quote:
Originally posted by Chui

Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih. Zapravo jednako mi je odličan kao Adolf al je za jednu knjigu kraći pa zauzima manje mjesta pa ipak pobjeđuje za jedan prst haha.
E i sad vidim da je rasprodan, oba dijela. Markos jel ima kakvih planova o reprintu? Nadam se da ima još zainteresiranih eh.



Odličan..ali ipak Adolf pa Oda pa MW
Chui Posted - 12/10/2023 : 14:18:26
Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih. Zapravo jednako mi je odličan kao Adolf al je za jednu knjigu kraći pa zauzima manje mjesta pa ipak pobjeđuje za jedan prst haha.
E i sad vidim da je rasprodan, oba dijela. Markos jel ima kakvih planova o reprintu? Nadam se da ima još zainteresiranih eh.
Chui Posted - 11/01/2022 : 17:04:16
quote:

I naslovnica je bas...ljetna


don_draper Posted - 11/01/2022 : 13:46:33
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...


To čuvam za ljetnu plažu jer je samo jedna knjiga pa se lako nosi na more



I naslovnica je bas...ljetna
Chui Posted - 11/01/2022 : 10:03:30
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...


To čuvam za ljetnu plažu jer je samo jedna knjiga pa se lako nosi na more
risbozg Posted - 10/01/2022 : 22:06:09
quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...
Chui Posted - 10/01/2022 : 20:55:57
Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))
naker Posted - 10/12/2021 : 20:55:15
Pa sad, iako je istina da se neka venčanja održavaju u crkvi zapravo većina se održava u maloj kapelici koja je uglavnom u sklopu hotela ili restorana i koja je samo dizajnirana da izgleda kao crkva, ona nema funkciju crkve i tamo nema sveštenika niti vernici mogu otići da se pomole. Trend da se japanci venčavaju kao hrišćani više proizilazi iz pragmatičnih razloga negoli duhovnih ili običajnih jer njihova tradicionalna venčanja sa kimonima i jukatama su često nerealno skupa, a i mladi ljudi pokazuju tendenciju da se venčavaju na hrišćanski način jer im venčanja koja se viđaju po američkim serijama i Holivudu deluju "kul".

A bolje da ne ulazimo u to da milioni japanaca Božić poistovećuju sa odlaskom u KFC i naručivanjem korpe piletine (ovo je toliko popularno da je neophodna rezervacija od mesec dana unapred) Božić u Japanu je običan radni dan, a ako bi neko došao u Japan dan posle Božića ne bi mogao ni primetiti da je bio Božić jer oni ukrase skidaju momentalno nakon završetka ovog "praznika". Jedino što je isto kod nas i kod njih je ta užasna moderna komercijalizovana verzija Božića da sve prodavnice davaju popuste i da su gužve po šoping centrima velike jer kakav je to Božić ako se "povoljno" ne uzme neka tehnika jel
vukozec Posted - 10/12/2021 : 19:02:53
quote:
Originally posted by anto


*jako mi je interesantno i Tezukino dodirivanje (i poznavanje) hrišćanstva i teksta iz Biblije,i pohvalno je kako je to iskoristio u stripu.Dobro,nije Tezuka napravio ovde ništa duboko,ali svakako to nismo ni očekivali od čoveka iz totalno drugog podneblja,kulture i duhovnosti.



Kršćanstvo je u Japanu prisutno skoro 500 godina. Premda se malo Japanaca izjašnjava kao kršćani, većina njihovih vjenčanja danas se odvija u kršćanskom obredu. Od slavnih primjera, recimo Toshiro Mifune (Yojimbo, ne zec već japanska preteča Clinta Eastwooda) je bio kršćanin.

Rani dani kršćanstva u (fikcijskom) Japanu su kulisa stripa Klan Otori kojeg je ove godine objavio Bookglobe: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=52396#0

Što se Tezuke tiče, premda se ne spominje da se sam iznjašavao kao Kršćanin, očito je bio zainteresiran za tu temu, jer glavni protagonist u MW je katolički svećenik.
don_draper Posted - 26/07/2021 : 20:32:15
quote:
Originally posted by naker

Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad. To mi dođe kao da neko od Moora prvo iščita From Hell pa onda pređe na Providence i Halo Jones

Ali OK videćeš i sam možda će kod tebe biti drugačiji utisci



Što se tiče opusa Tezuke lako moguće da je Kirihito kulminacija. Meni ovako po nekom čitalačkom redoslijedu je dopao kao uvertira. Uostalom, Fibra je prvo izbacila Adolfa i Kirihita, pa onda Buddhu, MW i Ayako, tako da mnogima su ovdje Kirihito i Adolf bili prvi susreti s Tezukom.
anto Posted - 26/07/2021 : 19:33:20
Kulminacija je Adolf, a i Buda je bolji od Kirihita.
Peyo Posted - 26/07/2021 : 19:31:01
quote:
Originally posted by naker

Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad.



+1
naker Posted - 26/07/2021 : 18:09:40
Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad. To mi dođe kao da neko od Moora prvo iščita From Hell pa onda pređe na Providence i Halo Jones

Ali OK videćeš i sam možda će kod tebe biti drugačiji utisci
don_draper Posted - 26/07/2021 : 15:21:27
2.knjiga

Tezuka suvereno nastavlja tamo gdje je zadnje stao.
U ovom dijelu dobiva se još više uvida u medicinski svijet čiji je član i sam autor inače. Puno toga se ovdje vrti oko profesionalnog ugleda i što su ljudi spremni učiniti za njega, a manje o osnovnoj temi odbačeništva. Što nije nužno loše jer pokazuje koliko je strip bogat temama i materijalom za razmišljanje.
Čitajući cijeli serijal nedostajalo mi je nekih značajnih trenutaka u kojem čovjek zastane i razmisli o svemu. Previše često kroz strip vozimo brzim Tezukinim ritmom, uz povremeno karikaturalni crtež te se ključni trenuci radnje ne poentiraju onako kako mislim da bi mogli. Drugim riječima, značaj pojedinih događaja u radnji je dosta relativiziran kontekstom u kojem se nalazi.
Također, jedna škakljiva primjedba, ali konkluzija samog serijala možda nije otišla u smjeru koji sam očekivao i priželjkivao. No, to je zanemariv prigovor budući da poštujem autroa i njegove ideje te mislim da je on tako najbolje vidio u datom trenutku.
Sve u svemu, veoma dobar serijal i mislim da nitko neće požaliti čitajući ovo. Puno očekujem i u budućnosti od Tezuke, čak i bolje od ovoga, ali ovo je bila i više nego dobra uvertira u njegov opus.
4/5

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000