forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 56 - Dieter Lumpen

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 23/06/2016 : 23:11:02


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-56-dieter-lumpen/382/

Dieter Lumpen ima ponešto od klasičnog pustolova i ponešto od čovjeka koji ne želi znati ni za kakve pustolovine. Stoga nije čudno što mu se sama Pustolovina isprečuje na putu i vuče ga sa sobom. Njegova nas pojava elegantnog lika, ljubaznih manira, bez poznatog posla i prihoda, vodi iz Turske na Karibe, putem klasičnih poprišta pustolovina, poput Kine ili Venecije. Prvoga se puta pojavio 1981. na stranicama Caira, i objavljivan je u različitim časopisima do svoga kraja 1994. Ovo izdanje sadrži sve Dieterove pustolovine, kao i prolog Tima Salea i pogovor Celije Macías Castejón.

“U Pellejeru sam zbog načina na koji shvaća ravnotežu crnog i bijelog vidio srodnu dušu. Kada sam pročitao Dietera Lumpena, otkrio sam da me njegov crtež, spojen sa Zentnerovom pričom i njezinom mješavinom ekstravagantnosti, pustolovine, romanse i zavodljivog osjećaja za smještanje priče, fascinira. Nikada prije nisam vidio ništa slično. Zavidim svakome tko će tek otkriti njegov rad.” Tim Sale

Kolorka 56 • Dieter Lumpen • 272 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jorge Zentner • Crtež Ruben Pellejero • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2016. • Cijena 250 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
alexts Posted - 16/11/2021 : 13:31:11
quote:
Originally posted by alaniusfordius

reklo bi se da su ove veze i slicnosti sa Pratom koje pominjete verovatno jedan od elemenata koji je Pelejera preporucio za nastavke Kortovih pustolovina?




Da.
alaniusfordius Posted - 16/11/2021 : 11:21:56
reklo bi se da su ove veze i slicnosti sa Pratom koje pominjete verovatno jedan od elemenata koji je Pelejera preporucio za nastavke Kortovih pustolovina?
vukozec Posted - 16/11/2021 : 10:52:35
ok, pošteno

rekoh "pomalo" ;)
kasper Posted - 16/11/2021 : 10:51:09
quote:
Originally posted by vukozec

Smatram da se iz druga dva citata koja nisu moja jasno vidi gdje je ta možebitna veza sa Prattom. Ako nas ima par koji slično razmišljamo valjda ipak nismo ludi.



nije upitna veza sa pratom, samo sto zentner i prat ne smeju biti u istoj recenici. moja soljica caja
vukozec Posted - 16/11/2021 : 10:49:38
Smatram da se iz druga dva citata koja nisu moja jasno vidi gdje je ta možebitna veza sa Prattom. Ako nas ima par koji slično razmišljamo valjda ipak nismo ludi.
kasper Posted - 16/11/2021 : 10:44:02
eh sad, spoemenuo si prata, doveo ga u vezu sa stripom i to je sad kao ok, svasta. scenario je pravljen za revije, kao sto si napomenuo, nista istorijski za razliku od crteza
vukozec Posted - 16/11/2021 : 10:40:38
Steječe se dojam iz nekih komentara da je scenarij baš loš i nikakav. To je daleko od istine.

Da ne pišem citirat ću Shanera i Tonta:

"Scenarij ima neku romantičnu dozu nedorečenosti i zavodljive ležernosti."

"Punokrvna avantura u kojoj pratimo naslovnog junaka po gotovo svim kontinentima uz obilje akcije i humora... Zentner i Pellejero stvaraju eskapistički svijet u kojem ne manjka nadrealnih elemenata, filozofske kontemplacije i otvorenih pitanja, ali ne pretjeruju s ozbiljnošću te u prvi plan stavljaju zabavu"

A na kraju i sebe: "Pripovjedanje pomalo Prattovsko, dakle plus" (onome kome paše takvo pripovjedanje).
DiSkAcH Posted - 16/11/2021 : 10:30:15
Pa nije sve u crtežu (ali je barem 60% kada je riječ o stripovima), za odlično dijelo moraju svi sastojci biti kako treba. ;)
kasper Posted - 16/11/2021 : 10:07:27
quote:
Originally posted by vukozec

Crtež je gozba za oči, a scenarij produkt svog vremena, simpatičan, ali pomalo zastario (ili ako hoćete: pomalo zastario, ali simpatičan). Pustolovni strip za izlaženje u revijama.

Mnogo tih oldskul novinskih ili revijskih stripova koji su bili dizajnirani baš za te formate ne funkcionira najbolje kad ih se iskrca u integralima i čita đuture kako je navikla moderna publika. Nisu bili predviđeni za pressing, nego ležerni ritam.



ok bi bilo to sto kazes da ovaj nije razvalio sa crtezom
vukozec Posted - 16/11/2021 : 10:04:43
Crtež je gozba za oči, a scenarij produkt svog vremena, simpatičan, ali pomalo zastario (ili ako hoćete: pomalo zastario, ali simpatičan). Pustolovni strip za izlaženje u revijama.

Mnogo tih oldskul novinskih ili revijskih stripova koji su bili dizajnirani baš za te formate ne funkcionira najbolje kad ih se iskrca u integralima i čita đuture kako je navikla moderna publika. Nisu bili predviđeni za pressing, nego ležerni ritam.
kasper Posted - 16/11/2021 : 09:18:07
pelejer je vrhunski crtac, al ovde je scenario dosta iza njega. nadam se da ostali njegovi stripovi ne pate od istog problema.
oce li ga biti jos u fibri?
alexts Posted - 16/11/2021 : 09:13:12
Vrlo je uočljivo Lumpen (i uopšte Pellejerov rad) iznad proseka. Sad koliko, malo ili više, zavisi od ukusa i kriterijuma, ali "teški prosek", ne.
DiSkAcH Posted - 16/11/2021 : 08:18:24
Složio bih se s tobom, meni je ovaj strip nekako prosječan, teška sredina.
Pročitao sam ga bio u knjižnici i evo iskreno ničeg se ne sjećam, sjećam se da mi nije bio loš, nego tako, nit smrdi nit miriše.
don_draper Posted - 15/11/2021 : 17:04:26
Prošle zime sam pročitao cjelokupni serijal o Tintinu i nekako stvorio apetit za tim avanturama oko cijele kugle zemaljske.
Dieter Lumpen u ovih oko 260 stranica zasigurno obiđe pola svijeta, ako ne i više. Prva dva albuma su zbirke kraćih dogodovština koje su dinamične, pomalo filozofske crtice s primjesama humora. Nijedna mi nije ostala kao pretjerano upečatljiva, brzo se čitaju, ali i nekako brzo ispare iz sjećanja. Nedostajalo je nešto što osvaja.
Ostala 3 albuma se fokusiraju na tri veća narativa i tu mi strip raste u kvaliteti. I dalje nisam bio nešto pretjerano oduševljen, ali svidjelo mi se jer daje bolje gledište na protagonista i stvara dosta dobru i zanimljivu paletu sporednih likova. Dosta dobro je sjelo i to poigravanje sa žanrovima i pletenje filozofskih elemenata u pustolovnu priču.
Glavni lik sam po sebi je zanimljiva figura i magnet za nevolje, ali njegov cinizam ponekad postane monoton i previše svrsishodan.
Crtež je praktički najjači adut ovog stripa, divnih kolora i jako dojmljivijih ocrtavanja likova, pejzaža i interijera. Vrlo visoke ocjene za Pellejera.
Usprkos superiornosti crteža, scenarij i same priče koje se nalaze u ovom izdanje mi nisu uspjele pobuditi neke posebne simpatije i emocije. Nedostajalo mi je nekog većeg smisla i interesantnije tematike. Ovo je bilo skroz korektno odrađeno, ali nipošto specijalno.
Svakako ću zadržati strip i mozgati kada ga opet pročitati i steći neku novu perspektivu.
3.5/5
going going Posted - 13/10/2021 : 22:48:02
Ah kakav prelep i genijalan crtez. Pellejero je ovde napravio stripovsko remek delo.
Price vec nisu toliko dobre, sveukupno je to jako simpaticno i zabavno, ali mi fali nesto, neko dublje profilisanje lika, ili mozda jos po neka prica da bi se sve to dovelo do nekog scenaristickog nivoa koji bi me u potpunosti kupio. Ima tu malo magijskog realizma, sto mi se jako svidja, crnog humora, uvrnutih situacija, sve su to pozitivne stvari, ali mi nesto bas nedostaje. A ne mogu da tacno kazem sta. I zao mi je sto nema jos prica. Najbolje su mi ona u Manausu, ukletoj kuci i poslednja dugometrazna Haronova cena. Nadam se da cemo videti jos neki Pellejerov strip u izdanju Fibre.

Za crtez 11/10
Sveukupno 7/10
Jozzinelli Posted - 25/08/2021 : 05:13:28
Prva priča u Istanbulu je tu i tamo, ali nije loša kao indijanadžonsovski uvod u serijal,
a već mi je druga sa Grcima bila odlična, kad sam čitao prvi put u Avanturi, i svrstala je Ditera među moje omiljene strip junake.
(Iako sam ga kompletno pročitao tek u Fibrinom izdanju )

Meni su i prva 2 albuma u proseku odlični, mada stoji činjenica da se albumi nižu gradacijski i da je svaki naredni
u manjoj ili većoj meri bolji od prethodnog.
BeaGea Posted - 23/08/2021 : 17:42:52
quote:
Originally posted by Shaner

Nema na čemu.

Meni su također duže epizode bolje od kraćih, s tim da bih ga stvarno trebao ponoviti. Dugo je već vremena prošlo od prvog čitanja.





Iako ti moram prizanti da sam nakon prve dvije priče gledal malo s ćuđenjem, pa kaj mi je to preporučil
Shaner Posted - 23/08/2021 : 14:53:10
Nema na čemu.

Meni su također duže epizode bolje od kraćih, s tim da bih ga stvarno trebao ponoviti. Dugo je već vremena prošlo od prvog čitanja.

BeaGea Posted - 23/08/2021 : 14:02:21
Shaneru fala na preporuci!

U pocetku one kratke epizode i nisu nekaj ali kasnije strip postaje punokrvna avantura. Fala jos jednom.
alexts Posted - 04/01/2021 : 17:38:00
Izašla je duža epizoda u PZ ovih dana.
vukozec Posted - 04/01/2021 : 14:38:13
Pročitao zasad samo prvi album. Crtež kao miks Hergea, Moebiusa i Berneta, dakle desetka. Koje debele, masne naslage crne, mljac (čini mi se da ih ima manje u kasnijim albumima doduše).

Pripovjedanje pomalo Prattovsko, dakle plus.

Vidjet ću kakav će biti ostatak integrala, zasad ima potencijal da bude jedan od onih "pročitao pa kupio".
vešmašina Posted - 22/07/2020 : 16:32:58
9/10.

bez očekivanja, oduševio me
JAH WOBBLE Posted - 16/07/2017 : 22:21:57
Problem sa scenariom je samo u tome što nije mogao uvek da parira ovako izuzetnom crtežu. Za celokupan utisak, od mene maksimalna ocena.
Johnny Difool Posted - 07/06/2017 : 08:40:19
Dok ne dočekamo ukoričen tekst, evo...


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Dieter-Lumpen-lakoca-urezivanja-u-trajno-pamcenje




Korg Posted - 26/02/2017 : 00:01:42
Nije ni mene oduševio, ali mi je drago da ima svoju publiku

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000