forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 48 -Diplomatske kronike

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 27/10/2015 : 18:32:16


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-48-diplomatske-kronike/357/

Quai d'Orsay, Ministarstvo vanjskih poslova Francuske. Na čelu mu osebujni Alexandre Taillard de Worms. Fanatik vlastitih ideja čije lajtmotive rado pretjerano naglašava, hiperaktivan, grandilokventan, bez prestanka zanesen akcijom i hitnošću teških diplomatskih situacija, kocka se imidžom Francuske u svijetu. Zapošljava Arthura Vlamincka, mladog savjetnika kojemu povjerava pisanje svojih govora. Pomalo naivan zbog nedostatka iskustva, Arthur će se naći u svijetu kontradikcija, pokušavajući se snaći u slalomu između diplomatskih fraza i realpolitike. Ponesenog ekstatičnom atmosferom i dinamikom ministarskog kabineta, krhkoga savjetnika zavrtjet će lirični verbalni tornado u liku ministra...

Kolorka 48 • Diplomatske kronike • 216 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Abel Lanzac • Crtež Christophe Blain • Prijevod Vlatka Briški • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 220 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 26/09/2022 : 08:15:43
Uzeo zbog Blaina ali poprilično slabašno je ovo. Nakon nekog vremena se sve počinje ponavljati. Govor se prepravlja, telefoni zvone, lobira se na sve strane, love se zadnje sekunde i na kraju se nekako sve riješi, i onda opet sve ispočetka. Prvi album zabavan i bio bi dovoljan sam po sebi.

VLON!
kasper Posted - 24/02/2022 : 09:46:12
hm, francusko vrsljanje po svetu? pa imaju azrayen, zaboravljeni iz amama, katanga itd. dobri su franci, pride ima stripova gde im je istorija teski realizam. vrh su franci
a vrh su i hronike naravno
pcoro Posted - 24/02/2022 : 08:10:14
Ima i u prvom albumu scena kad se brod u plamenu pun opasnog tereta približava obalama neke "zadrte" zemlje i može bit velika frka i puno mrtvih i međunarodni incident ali diplomacija ministarstva to sve riješi i spasi svijet iako su izgledi bili mali i sve je bilo protiv njih
going going Posted - 23/02/2022 : 22:49:28
Lik ministra dozivljava promenu u stripu ali ne menja se on sam, vec percepcija autora o njemu. Od totalnog pompeznog idiota kakav je prikazan u prvom albumu u drugom albumu poprima i neke pozitivne osobine jer jedini pokusava da spreci Americku intervenciju u Luzistanu i zove sve zive drzave i trudi se na svaki nacin da to zaustavi.
Ne znam da li je ta promena i blagonaklonost prema ministru bila zamisljena od samog pocetka stripa ili su autori razvili neka osecanja prema njemu tokom rada na stripu pa su onda odlucili u drugom albumu da ga ,,iskupe" i prikazu kao jedinog na medjunarodnoj pozornici koji je spreman da se usprotivi Americi diplomatski.
pcoro Posted - 23/02/2022 : 22:23:33
Ali nije baš tako prikazano. Ok, prikazano je kako drugi pišu govore, ismijan je diplomatski riječnik ali je slavljena francuska diplomacija. Na početku i ministar kaže - amerikanaca ima puno, na desetke, a nas ovdje koliko stane u čamac ili splav - nekoliko izabranih. A ti izabrani su odani svom ministru, zaljubljeni u njega (u nekoliko scena su i nacrtana srca). Ok, ministar ponekad izgleda izgubljen i totalno nerealan u svojim govorancijama koje non stop mijenja, ali ipak, u odnosu na ljigavog digića i prepredene amere, francuz je prikazan kao jedini koji drži do ideala revolucije - slobode, jednakosti, bratstva. U DK su Francuzi zapravo savjest svijeta - ako i nisu najmoćniji, ako i nisu ništa napravili, bar su digli glas protiv sile i nepravde, nisu šutjeli.

Interesantno mi je to, kako oni sami sebe vide - a u Čovjeku koji je ubio Chrisa Kylea je onda suprotnost, kako gledaju Amere.

Također, kolika je razlika između još jednog stripa koji se bavi vanjskom politikom - Svi moji ratovi, od Ennisa, tamo je vanjska politika čisti oportunizam, u službi love i nasilja. Valjda zato jer je pisao Irac, a ne Amerikanac.
izivko Posted - 23/02/2022 : 15:08:37
I to govor koji su mu drugi pisali.
Ništa se nije promijenilo, još je i gore. Nesposobni su, imaju na desetke savjetnika koje plaćaju stotine milijuna eura. Naravno iz državnog proračuna.

Dobro je to prikazano.
pcoro Posted - 23/02/2022 : 14:58:58
Možda u stvarnosti ali u stripu dominira Pomalo me začudilo da u današnje ironično doba nema odmaka nego je lik ministra prikazan kao faca, vođa, a njegova ekipa kao ljudi koji ga slijede radi ideala. Svi oni žrtvuju svoj privatni život jer rade za veliku stvar. I onda, kad konačno ministar održi moćan govor i doživi pljesak na otvorenoj sceni, na licu im budu suze ponosa jer su obranili principe i osvjetlali obraz Francuske!
vukozec Posted - 23/02/2022 : 12:51:41
quote:
Originally posted by pcoro



Ne sjećam se kako je to tada bilo i kako su se stvarno ponašali Francuzi, ali kad danas vidim malenog Macrona na kraju onog golemog stola s Putinom, čini mi se da se njihova diplomacija prilično srozala




Francuska diplomacija je predmet sprdnje od Napoleona naovamo.
pcoro Posted - 23/02/2022 : 12:31:12
Netko je nedavno stavio na fejs simpa Blainov strip o kratkom susretu sa Mezieresom, crtačem Valeriana. Bio mi je lijep, duhovit i zabavan pa sam odlučio da želim još Blainea u svom životu i eto - ponovio Diplomatske kronike.

Vidim da se DK uspoređuju sa britanskim satiričko-političkim serijama kao što su Državnik novog kova i Da, ministre ali mene najviše podsjećaju na film Vrag nosi Pradu sa Meryl Streep i Annom Hateway - mladi pripravnik kreće raditi na intenzivnom radnom mjestu kod autoritatornog, karizmatičnog šefa i taj posao i to okruženje ga potpuno uvuče u svoj svijet i proguta mu privatni život. Jedino što ovdje fokus toliko na pripravniku, nakon što se postavi taj početni okvir, ne razvija se dalje nego se fokus prebacuje na lik ministra, funkcioniranje kambineta, diplomatske začkoljice.

Interesantno je što se nije išlo na satiru i ismijavanje politike - vidi se da su autori imali poštovanja za ulogu Francuske, da su bili zadovoljni kako se tada, u vrijeme krize u Iraku suprotstavila Americi i ovo je zapravo romantizirana verzija tog suprotstavljanja, kad je možda Francuska zadnji put bila važna. Lik ministra je smiješan ali i dostojanstven, na neki način smijeh izlazi iz njegove različitosti, on je taj koji ima velike ideje, koji vidi širu sliku, koji se zanosi antičkim tekstovima i humanističkim idealima, a humor se gradi u nastojanjima ostalih da tu njegove vizije stave u neki smisleni, publici prihvatljivi kalup.

Ne sjećam se kako je to tada bilo i kako su se stvarno ponašali Francuzi, ali kad danas vidim malenog Macrona na kraju onog golemog stola s Putinom, čini mi se da se njihova diplomacija prilično srozala

U svakom slučaju, uživao sam čitajući strip. Lik ministra ali i ostalih iz kambineta je tako dobro dočaran, pokreti, grimase, dinamika. Pravi gušt je gledati kako ti likovi žive na tabli, kako je jednostavan, a opet izražajan i elegantan Blaineov crtež. On mi je oduvijek jedan od najvećih, ovdje je briljirao ali i priča je dobra, nekako svi likovi dođu do izražaja, svijet diplomacije je predstavljen interesantno, životno, radnja je opuštena pa nekad pređe u drugi plan dok likovi zabavljaju čitatelja ali opet na kraju ima i zadovoljavajući zaključak - sve skupa, baš zadovoljavajuće
Chui Posted - 31/01/2022 : 17:56:05
Ovo mi se jako svidjelo, jučer završio strip, duhovito i pametno, dobri likovi i fora stiliziran crtež, a tek kako je prenesena energija ministra, jaoo čovjek je veći od života.
vukozec Posted - 14/10/2021 : 10:07:23
Fenomenalan strip. Lik ministra je perfektan.
corto33 Posted - 14/10/2021 : 09:17:32
Preporučujem britansku seriju The Thick of It, svima kojima su se dopale Diplomatske kronike:
https://www.imdb.com/title/tt0459159/
going going Posted - 13/10/2021 : 22:37:16
Diplomatske hronike su mi na spisku za kupovinu jos od 2016. godine, ali eto tek sam nedavno nabavio ovaj jako dobar strip. Par puta sam se naglas nasmejao, stvarno je zabavno i duhovito, a lik ministra od totalnog idiota kakav je prikazan u prvom albumu u drugom albumu poprima i neke donekle pozitivne osobine jer jedini pokusava da spreci Americku intervenciju u Luzistanu i zove sve zive drzave i trudi se na svaki nacin da to zaustavi.
Voleo bih da ni nemamo onaj neobjavljeni epilog, deluje mi suvisno i nepotrebno i vise zakomplikuje stvar nego sto je resi. Bas se pre toga lepo bio zavrsio strip, ne zna se da li je ministar uspeo u tome da zaustavi Amere, ali je odrzao jako dobar antiratni govor , a i za Arthura se nazire moguci srecan kraj jer mu se devojka konacno javila na telefon. Voleo bih da se tako i zavrsio strip, ovo naknadno je nepotrebno.
Nego je l se zna koji je razlog sto strip nije u potpunosti realizovan do kraja?

8/10
don_draper Posted - 13/07/2018 : 00:59:59
tek sad pročitao, dosta dobar strip
tko je ikad gledao britanske satirične serije (već ranije spomenute) skužit će atmsoferu gotovo odmah, lik de Vormsa je stvarno vrhunac ovog stripa i prikazi njegovih uletavanja i izlazaka su vrlo dojmljivi
što se tiče diplomatskog izražavanja i paradoksalnosti i bizarnosti politike i njenih govorancija u tome strip dosta dobro zagrebe površinu, ali nedostajalo je baš da ode do kraja, svaki put me pripremi na neki monumentalni kaos ili zbrku, ali svaki put sam prelistao dalje nekako uskraćen
još jedna zamjerka je taj 2.dio koji malo čudnije starta i treba mu dulje da uđe u pravu brzinu, a i onaj kraj nacrtan olovkom nije baš puno doprinjeo
ali ima i stvari koje osvajaju, reference na Star Wars i grčke mitove su me osvojile, raznorazne vizije tog legendarnog Vormsa su mi bile najdraži dio stripa
sveopći odjam usprkos svemu je prilično pozitivan, vjerujem da ću se vratiti tom stripu, očekivao sam da me oduševi i nasmije, ali ovo je britka i suptilna satira i takvu ju treba čitati
4/5
Deers Posted - 28/09/2017 : 21:48:42
Podsjetio me na seriju The Thick of it i pripadajući film In the loop što je uz genijalan crtež bilo dovoljno da mi se svidi a do kraja stripa i potpuno preuzme. Sad se osjećam krivo.
trolodtroje Posted - 18/11/2016 : 21:39:29
Završio ovaj urnebesni album. Koliko toga ispričaju ministrove ruke, kako Maupas voza ministra, kako su sekretarice profesionalne, kako pragmatično ozbiljan je Cahut (BONG), kolko je švica procurilo u ovom stripu, večina su na cm do šloga; od izvještaja Luzdemistanca dalje, sve do pijanske noči (166-182) pogotovo turbulenca, su totalna raspaljotka. Suze...I da, neobjavljeni epilog je samo interesantni dodatak.

Onu glupost što sam napisao "malo lošije crtanje" povlačim. Super izraznost, dinamika, perspektiva, sve totalno paše u ovaj duhoviti masterpis.
Ernie Pike Posted - 27/08/2016 : 14:13:25
Kronike su vrlo zabavan i duhovit strip. I meni se svidio način na koji se ozbiljne teme prikazuju na šaljiv način.

Usporedbe sa serijama Yes Minister i Yes Prime Minister ne stoje jer dok je u serijama Ministar vrlo često samo izmanipulirana lutka na koncima, ovdje nikad ne dolazi u pitanje tko je glavni. Taillard može bili lud, šašav i ekscentričan, ali njegovo vodstvo je neupitno i njegove ideje se nikad ne mjenjaju, već u najboljem slučaju pokušavaju konkretizirati. Razlog za to nije samo hijerarhijska organizacija francuske (i svake druge) birokracije već i istinsko poštovanje koje Taillard uživa kod svojih suradnika.

Blainov crtež izvrsno paše u ovom stripu.
trolodtroje Posted - 15/02/2016 : 14:26:36
Hehehe. Prvih 30 stranica na eks. Tečno i brzo se čita, uživancija. Ni malo lošije crtanje ne može sjebat vrlo dobrog početnog učinka.
Zula Posted - 05/02/2016 : 15:16:24

-- V L O N --


Jedinstvo - tapa-tapa-tapa-tap
Zamotano u humor i satiru, dobio sam prikaz efikasnog (ili ne?) funkcioniranja francuskog Ministarstva vanjskih poslova - u punoj brzini, s hrpom osebujnih likova i Minotaurom koji ih predvodi…
Predviđanja o ovom stripu dobro je staviti na stranu i od početka se stopiti s njegovom dinamikom.

MeđuOvisnost - cap/cap/cap/cap
Kao vrtlog te uvuku u priču (i u Ministarstvo) i samo te ganjaju i gnječe, i ne znaš da li ćeš pasti ili nastaviti vožnju na tom ringišpilu politike i stripa. A politika je (kao i strip) zavodljiva i iscrpljujuća, tko se jednom navuče - ostaje.

Učinkovitost - Seek & Destroy
9/10

-- V L O N --


Zagor-te-nay Posted - 25/01/2016 : 23:56:27
7/10. Solidno. Tema ima puno veći potencijal koji nije po meni iskorišten. Strip je svašta pomalo, komičan, političan, dinamičan...ali fali taj finiš, ta razrada ideje do kraja.
GGG Posted - 21/01/2016 : 00:52:58
Odličan strip - ne sječam se kad sam se zadnji put naglas smijao čitajuči strip. Obavezno za sve sa ludim šefovima (može se biti još blesaviji). Drugi dio možda malo slabiji od prvog.

Jedna greška u prijevodu - na stranici 169 govori se o nekakvim "aluminijskim tubama" - radi se naravno o aluminijskim cjevima, koje se na engleskom pravilno pojavljuju na stranici 190 (američka prezentacija u UN).
kasper Posted - 08/01/2016 : 16:59:19
sto volim kad u novi godinu udjem dobro . retko puta sam do sada u zivotu citao ovako pametan i duhovit strip, jedinstven po tematici. politika me sad vec tesko smara, al eto, izgleda da se imalo zivih materijala da se takva tematika moze odraditi na nacin da stranice prosto upijaju dok se cita. ima ovde dosta vrcavih dijaloga, prevod se dosta dobro izborio sa ovime, na par mesta sam se iskidao od smeha. lik oko koga sve ceo strip vrti, ministar Alexandre, prilicno je jedinstven lik. nadmen, harizmatican, hipeaktivan, nerazumljiv svima osim sebi non stop pravi komedije situacije. epilog je sjajan, al mu ga je ministar zavukao svetski

Blain odlican, covek mi je postao marka za kvalitet. sve od njega je odlicnog kvaliteta

glavna numera u strip odkida (seek and distroy)

strip zlata vredan
anto Posted - 28/11/2015 : 10:24:45
quote:
Originally posted by SenG

Isprike ako sam unio pomutnju - istina je da je strip završen, ali je zadnja epizoda samo skicirana (i zapravo mi nije jasno zašto, zar autori nisu stigli na izdavačev deadline? :)) Za razliku od ante, meni baš ova zadnja epizoda daje konac priči i da nema nje dojam bi mi bio ponešto nepovoljniji (mada bi i dalje mislio da je riječ o vrhunskom stripu!)


(za razliku od anta)
možda sam se loše izrazio - i meni je draže što imamo ovaj epilog,mada ne bih shvatio tragično ni da ga nema.
SenG Posted - 27/11/2015 : 11:37:05
Isprike ako sam unio pomutnju - istina je da je strip završen, ali je zadnja epizoda samo skicirana (i zapravo mi nije jasno zašto, zar autori nisu stigli na izdavačev deadline? :)) Za razliku od ante, meni baš ova zadnja epizoda daje konac priči i da nema nje dojam bi mi bio ponešto nepovoljniji (mada bi i dalje mislio da je riječ o vrhunskom stripu!)
anto Posted - 26/11/2015 : 16:50:25
U zadnjoj,prilično pozamašnoj turi Fibre koja je stigla za Beogradski Sajam knjiga,nije se bilo nimalo lako odlučiti šta prvo uzeti (sa obzirom na limitirana novčana sredstva).Diplomatske hronike su se nekako našle u tom prvom kupovnom talasu.U stvari, i nije baš nekako - Krištof Blejn (ili kako se već čita njegovo prezime)je nakon Pirata Isaka,ali i učešća u Tvrđi (edicija Praskozorje),dobio kod mene pozamašan kredit,te sam ovaj album uzeo naslepo.I drago mi je da nisam pogrešio.

Diplomatske kronike su nekakav politički humoristički strip,mada se ne bih smeo zakleti da je ovo čistokrvni humor;iako je na trenutak urnebesan,počesto se ovde radi i o ozbiljnim stvarima,samo predstavljenim u duhovitoj formi.
Nisam neki ljubitelj politike,niti me ista zanima,ali tematika ovog albuma je sveprisutna u našoj svakodnevnici,tako da nisam imao problema sa tematikom stripa.
Blejnov crtež je sjajan,poprilično mi je bolji nego u Isaku,a zaista je neverovatno kako je preneo pokrete likova iz stripa,posebno ministra Aleksandra i njegovo gestikuliranje rukama,što je primetio SenG u jednom od prethodnih postova.Zaista kapa dole za crtež.

Kako sam ukapirao,Abel Lanzak je ovde bio neka vrsta konsultanta, sa obzirom da je čovek iz političkog života.

Glede kraja,strip se bez problema mogao završiti i na 198. stranici,mada nije problem ni ovaj crno beli dodatak, odnosno Neobjavljeni epilog.

tanka 9/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000