forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Video igra - umetnost? Vaš stav.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zackoljicofil Posted - 08/08/2016 : 05:07:44
Kratko i jasno, da li su za vas video igre umetnost?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Rahazlam Posted - 07/09/2016 : 16:44:52
Bushido,ako i nađeš posao u Hrvatskoj to neće biti posao koji ce biti placen onako pošteno s obzirom na tvoje dugogodišnje školovanje,iskreno najbolje bi ti bilo da se ugradis u ministarstvo kulture i tamo izvlačiš pare od poreznih obveznika kao i većina kulturnjaka u Hrvatskoj,jasno ako je to moguće a netko je gore spominjao ministarstvo kulture!Sto čekaš,to ti je super prilika da zgrabis neku lovu!!
Mr. Bushido Posted - 06/09/2016 : 18:48:58
quote:
Originally posted by culture vulture

Ma, da, nemoj me krivo shvatiti, nije mi te bila namjera bedirati. Bas suprotno, htio sam reci: "Ne bediraj se previse, u Hr je normalno da s tim profilom obrazovanja dugo trazis posao".
A, koliko znam, jos se nisi ozenio pa ti je i s te strane lakse i cekati i mozda prihvatiti nesto slabije placeno dok ne nadjes nesto bolje.
U svakom slucaju, sretno, jer nalazenje posla je bar 90% stvar ciste srece.


Hvala. Valjda će se nešto pojaviti. Kad-tad.
culture vulture Posted - 06/09/2016 : 16:35:03
Ma, da, nemoj me krivo shvatiti, nije mi te bila namjera bedirati. Bas suprotno, htio sam reci: "Ne bediraj se previse, u Hr je normalno da s tim profilom obrazovanja dugo trazis posao".
A, koliko znam, jos se nisi ozenio pa ti je i s te strane lakse i cekati i mozda prihvatiti nesto slabije placeno dok ne nadjes nesto bolje.
U svakom slucaju, sretno, jer nalazenje posla je bar 90% stvar ciste srece.
Mr. Bushido Posted - 06/09/2016 : 15:57:38
quote:
Originally posted by culture vulture

Znam kak ti je - i ja sam nakon zadnjeg povratka u Hr preko godinu dana trazio posao.
Nije mi se strasno zurilo da ga nadjem, jer sam imao ustedjevine za godinu dana i jer mogu OK zivjeti i od obiteljskog uzgoja pasa, ali ono, htio sam raditi, staviti svoje znanje i vjestine na nekakvu korist drustvu.
Iako imam CV "za vola ubit" (ili mozda bas zbog toga), vecina prijava je prolazila bez ikakvog odgovora.
Kad sam i pozivan na intervjue, to je bila cista sprdacina.
Na kocnu sam nasao posao koji bi u nekom drugom vremenu bio posao iz snova. A i ja bih bio zaposlenik iz snova - poslodavac je bio odusevljen cim je vidio moje ime na prijavi i jedino pitanje je bilo jesam li ja onaj koji on misli da jesam. Nije bilo nikakve daljnje selekcije, intervjua, nicega. Samo: "Dodjite, idemo raditi". Jedini problem je bio: "Znate, placa ce vam biti 3500kn, jer vise nemam. A i to samo kad budete imali punu satnicu. A ne mogu vam garantirati da cete ijedan mjesec imati punu satnicu. Dapace, ne mogu vam garantirati ni da cete imati posao kroz nekoliko mjeseci. Mogu vam garantirati jedino to da ce vam sve sto odradite biti placeno."
Ovaj put se ne vracam dok ne ustedim toliko da barem 10 godina ne moram raditi, jer je situacija sve gora i gora.


Ja se još uvijek nekako nadam da ću ovdje naći posao.
culture vulture Posted - 06/09/2016 : 14:52:19
Znam kak ti je - i ja sam nakon zadnjeg povratka u Hr preko godinu dana trazio posao.
Nije mi se strasno zurilo da ga nadjem, jer sam imao ustedjevine za godinu dana i jer mogu OK zivjeti i od obiteljskog uzgoja pasa, ali ono, htio sam raditi, staviti svoje znanje i vjestine na nekakvu korist drustvu.
Iako imam CV "za vola ubit" (ili mozda bas zbog toga), vecina prijava je prolazila bez ikakvog odgovora.
Kad sam i pozivan na intervjue, to je bila cista sprdacina.
Na kocnu sam nasao posao koji bi u nekom drugom vremenu bio posao iz snova. A i ja bih bio zaposlenik iz snova - poslodavac je bio odusevljen cim je vidio moje ime na prijavi i jedino pitanje je bilo jesam li ja onaj koji on misli da jesam. Nije bilo nikakve daljnje selekcije, intervjua, nicega. Samo: "Dodjite, idemo raditi". Jedini problem je bio: "Znate, placa ce vam biti 3500kn, jer vise nemam. A i to samo kad budete imali punu satnicu. A ne mogu vam garantirati da cete ijedan mjesec imati punu satnicu. Dapace, ne mogu vam garantirati ni da cete imati posao kroz nekoliko mjeseci. Mogu vam garantirati jedino to da ce vam sve sto odradite biti placeno."
Ovaj put se ne vracam dok ne ustedim toliko da barem 10 godina ne moram raditi, jer je situacija sve gora i gora.
Mr. Bushido Posted - 06/09/2016 : 13:52:11
quote:
Originally posted by culture vulture

Mislio sam da su te zadrzali u Ministarstvu kulture.


Bilo je vrijeme prije parlamentarnih izbora, pa mi nisu produžili ugovor. Već godinu dana bezuspješno pokušavam naći posao.

Znanstveni rad je u redu, ima dosta toga što želim napraviti. Ali sada bih bio najsretniji s bilo kakvim plaćenim poslom koji odgovara mojim sposobnostima, samo da imam neka primanja od kojih bi mogao živjeti.
culture vulture Posted - 06/09/2016 : 12:23:22
Kakvo pitanje! Pa valjda i vrapci na grani znaju da je Bushido povjesnicar.
Rahazlam Posted - 06/09/2016 : 12:10:45
Bushido,doktorat iz čega?!
culture vulture Posted - 06/09/2016 : 11:22:05
Mislio sam da su te zadrzali u Ministarstvu kulture.

Znanstveni rad nikad ne prestaje, da. Osim kad spavas ili se rekreiras, u biti radis citav dan. I jos na kraju dana imas osjecaj da nisi nista napravio. Ja sam si cak znao prije spavanja nabrajat sta sam sve u tom danu procitao, napisao, naucio, blabla, da se ne bih osjecao da sam protratio dan.
Al danas mi je jos gore. 8 sati dnevno radim posao koji je OK i u biti je u znanosti, ali s kojim se ne identificiram i koji sam prihvatio samo zbog love. Pa pravi rad brojim tek od trenutka kad dodjem doma i pojedem veceru.
Mr. Bushido Posted - 06/09/2016 : 10:11:16
quote:
Originally posted by culture vulture

Eh, ako moras radit, moras. Ali sumnjam da on ove postove u sitne sate salje s pauza na poslu.




Ne šaljem s pauza na poslu jer posao nemam.

Sve što trenutno radim su obaveze vezane za doktorat i neki znanstveni/studentski projekti za koje neću dobiti nikakve novce. S obzirom da nemam definirano radno vrijeme, radim koliko mogu, sve dok se ne umorim.
Opti Posted - 26/08/2016 : 15:46:39
" Napisi nesto o tome jesu li videoigre umjetnost ili nisu."

I jesam, na prvoj stranici. I tu se više nema što dodati.
culture vulture Posted - 26/08/2016 : 15:20:46
A ja ne razumijem sto bi to moglo covjeka natjerati da se neznancu na internetu obraca osobno, hvata se za nesto sto je rekao i kako je to rekao... I to jos na nivou "sta li sve tu nisi nadrobio... frustracije... kritika kunilingusa koju ti nisam oprostio".

Definicija koja te muci nikako nije moja, datira barem od Tome Akvinskoga. Ali nemam se namjeru nadmudrivati. Ne bih se o ovome nadmudrivao ni uzivo s nekim frendom, kamoli na netu s neznancima.
Ne svidja ti se kako pisem? Preskaci moje postove ili me cak stavi na ignore. Zelis razgovarati sa mnom? Reci mi kako da bez majstora rijesim problem s vesmasinom. Sve radi, ali kad stavim bijeli ves na 90, prije centrifuge se sve zapjeni i dio vode iscuri kroz ono gdje stavljas deterdzent i omeksivac. Poslije normalno ispere. Ne znas nista o vesmasinama? Napisi nesto o tome jesu li videoigre umjetnost ili nisu. Nemas nista reci o toj temi? Onda smo zavrsili.


Opti Posted - 26/08/2016 : 14:50:47
"Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti."

To nikako nije jedna od definicija mentalne bolesti, jer onda je svaki oblik života mentalno bolestan na neki način. To je tvoja definicija koju izvrćeš kako ti paše. Što je ta objektivna realnost izvan naše svijesti ili osjetila? Molim te opiši je. I kakve to veze ima s vrednovanjem Aquamana i Naše majke rat, poveži to u neku smislenu cjelinu, molim te. Ako netko dosegne nirvanu i vidi svijet kakav doista je, onda će spoznati skalu umjetnosti na čijem će dnu biti videoigre i Kordejevi stripovi s lezbijskim kunilingusom, ili što? Uopće te ne razumijem.
culture vulture Posted - 26/08/2016 : 14:36:28
Da, ako ti ne razumijes sto ja govorim, mora da ni ja sam nemam pojma. U pravu si.
Hvala i za psihoanaliticki moment, puno mi je pomogao da napokon shvatim sebe.
Jos ako znas popraviti vesmasinu, ti si rjesenje za sve moje probleme.
Opti Posted - 26/08/2016 : 13:50:20
quote:
Originally posted by culture vulture

Ono sto je imbeciliziralo suvremenog covjeka nije to sto si je prikopcao mozak na kojekavu elektroniku i prepustio se suludom ritmu beznacajnih informacija, plitkih misli, glupih uzitaka i praznih uzbudjenja. To je doslo u drugom koraku. Prvi korak je bio prihvacanje apsurdne ideje da ne postoji neko ispravno stajaliste, nekakva neupitna istina, objektivna realnost izvan osobnog dozivljaja, ikakva hijerarhija stvari.
Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati. Cak i ako su visoko inteligentni i obrazovani, mozak im jednostavno nema osnovne kategorije potrebne za formiranje jasnih misli. Buduci da su "sva misljenja jednako vrijedna", a "istina ne postoji", misao nema u odnosu na sto biti konzistentna i logicna i dosli smo vec na razinu razmisljanja mentalnih bolesnika. Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti. A to je upravo ono od cega pate sve generacije stasale od tamo negdje kraja 60-ih. Naravno da korijeni toga idu jos od Descartesa, ali tek u postmoderni se to ludilo spustilo s akademskih katedri medju "obicnu raju".




Šta li sve tu nisi nadrobio, svaka ti čast.

Pa ti kao da ni sam ne znaš šta pričaš i još ideš propovijedati o nekoj objektivnoj stvarnosti i nezaobilaznim mladim naraštajima. Hrpa besmislenog filozofiranja koje korijene vuče iz nekakvih frustracija valjda.
culture vulture Posted - 26/08/2016 : 13:08:46
quote:
Originally posted by marcho

Ako ovo nije umjetnost, ne znam što jest:

https://www.youtube.com/watch?v=QsE68X9NKJk
https://www.youtube.com/watch?v=HBGEBXDes3Y&list=RDHBGEBXDes3Y#t=8
https://www.youtube.com/watch?v=eZbA6nMqV1g

Najbolji i najvjerniji vizualni prikaz Tolkienovog Međuzemlja ikad... I to u jednoj videoigri, daleko ispred Jacksonovih filmova.



Nisam igrao, ali u linkanim klipicima ja ne vidim niceg umjetnickog.
Svijet je osmislio Tolkien, vizualne elemente citav niz umjetnika davno prije negoli su ovi odlucili napraviti igru...
Koji je doprinos autora igre? OK, mozda se moze reci da su odlicno sabrali te tudje ideje, ali u cemu je tu umjetnost?
culture vulture Posted - 25/08/2016 : 15:21:45
Eh, ako moras radit, moras. Ali sumnjam da on ove postove u sitne sate salje s pauza na poslu.

Tonto Posted - 25/08/2016 : 15:07:38
> Tijelo treba san i normalan bioritam.

Blago onom ko si to može priuštit. To sam zadnji put imao u srednjoj školi.
culture vulture Posted - 25/08/2016 : 14:31:49
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati.


Eh, iako smo rekli da nećemo, vidim da ćemo ipak morati raspraviti o ovome.



Moze, ali pod uvjetom da ne pises iza 22h. Tijelo treba san i normalan bioritam.
marcho Posted - 25/08/2016 : 07:31:34
Ako ovo nije umjetnost, ne znam što jest:

https://www.youtube.com/watch?v=QsE68X9NKJk
https://www.youtube.com/watch?v=HBGEBXDes3Y&list=RDHBGEBXDes3Y#t=8
https://www.youtube.com/watch?v=eZbA6nMqV1g

Najbolji i najvjerniji vizualni prikaz Tolkienovog Međuzemlja ikad... I to u jednoj videoigri, daleko ispred Jacksonovih filmova.
Mr. Bushido Posted - 25/08/2016 : 00:01:06
quote:
Originally posted by culture vulture

Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati.


Eh, iako smo rekli da nećemo, vidim da ćemo ipak morati raspraviti o ovome.
culture vulture Posted - 24/08/2016 : 13:38:33
quote:
Originally posted by GGG

Na žalost u današnje vrijeme "kratkih i brzh" informacija i opčeg informacijskog šuma, nešto jasno i nedvoumno definirati je praktički nemoguče, pa je zato lakše postavljati razne paušalne tvrdnje

Danas se zbog tehničkih mogučnosti s jedne strane i komercializacije i posljedično debilizacije medija s druge, brišu granice između umjetnosti, entertainmenta i "neumjetničkih" djela (tehnički crtež, pravni spis). Tako da je praktički nemoguče i mislim da čak sasvim suvišno apriori proglašavati neke medije umjetničkin a neke ne ili im čak dodjelivati neke brojeve.



Apsolutno se slazem, ali nesto bih dodao.
Ono sto je imbeciliziralo suvremenog covjeka nije to sto si je prikopcao mozak na kojekavu elektroniku i prepustio se suludom ritmu beznacajnih informacija, plitkih misli, glupih uzitaka i praznih uzbudjenja. To je doslo u drugom koraku. Prvi korak je bio prihvacanje apsurdne ideje da ne postoji neko ispravno stajaliste, nekakva neupitna istina, objektivna realnost izvan osobnog dozivljaja, ikakva hijerarhija stvari.
Posljedica toga nije samo to da su "neke svescice Aquamana na istoj razini kao i 'Nasa majka rat'", nego i to da se (ne govorim vise o tebi, Bushido) s mladjim generacijama vise uopce ne moze razgovarati. Cak i ako su visoko inteligentni i obrazovani, mozak im jednostavno nema osnovne kategorije potrebne za formiranje jasnih misli. Buduci da su "sva misljenja jednako vrijedna", a "istina ne postoji", misao nema u odnosu na sto biti konzistentna i logicna i dosli smo vec na razinu razmisljanja mentalnih bolesnika. Jedna od definicija mentalne bolesti jest dozivljavati svijet kao da ne postoji objektivna realnost izvan nase svijesti. A to je upravo ono od cega pate sve generacije stasale od tamo negdje kraja 60-ih. Naravno da korijeni toga idu jos od Descartesa, ali tek u postmoderni se to ludilo spustilo s akademskih katedri medju "obicnu raju".

Kakve to veze ima s temom? Pa ima te da je, u svijetu u kojem sve moze biti umjetnost, i sve vjerojatno i jest umjetnost, ili nista nije umjetnost, tko bi ga znao, jer objektivna definicija umjetnosti, kao ni bilo cega, ne postoji, vec i samo pitanje "Je li VI umjetnost?" posve promaseno.
GGG Posted - 24/08/2016 : 11:59:58
Na žalost u današnje vrijeme "kratkih i brzh" informacija i opčeg informacijskog šuma, nešto jasno i nedvoumno definirati je praktički nemoguče, pa je zato lakše postavljati razne paušalne tvrdnje

Danas se zbog tehničkih mogučnosti s jedne strane i komercializacije i posljedično debilizacije medija s druge, brišu granice između umjetnosti, entertainmenta i "neumjetničkih" djela (tehnički crtež, pravni spis). Tako da je praktički nemoguče i mislim da čak sasvim suvišno apriori proglašavati neke medije umjetničkin a neke ne ili im čak dodjelivati neke brojeve.

Inače vidim, da se oko večine stvari nekako slažemo, jedino drugačije ocjenjujemo utjecaj interaktivnost i input konzumenta VI. Ne tvrdim, da su odlučujuči ili posebno važni za umjetničku vrijednost VI. Iako je taj vidik na nivou "entertainment" kritike VI jasno prepoznan, na nivou traženja neke umjetničke vrijednosti utjecaj tih čimbenika se zanemaruje. Npr - baš to razlikuje jedan RE 4, koji i nakon 10 godina važi za jednu od najboljih VI igara od svojih nasljednika RE 5 i RE 6, iako imaju sličnu priču B filma i jednaki ili bolji vizualni/video aspekt.
culture vulture Posted - 23/08/2016 : 20:20:39
quote:
Originally posted by GGG

Ali pojedine videoigre mogu dostignuti neku višu razinu na osnovi znanja, spodobnosti i kreativnosti autora i u tom slučaju možemo govoriti i o umjetnosti. Znači VI same po sebi nisu umjetnost ali pojedine igre to mogu (u večoj ili manjoj mjeri) postati.


Tu se slazemo, ali, jos jednom ponavljam, mene muci to sto VI ne mora imati nista umjetnicko a i dalje je VI. Za razliku od slikarstva koje, kad mu oduzmes umjetnicki element, padne na razinu npr. tehnickog crteza. Ili knjizevnosti koja time padne na razinu npr. pravnoga teksta.
Ispravno bi, dakle, bilo govoriti ne o video igrama, nego o npr. digitalnoj umjetnosti.

Ista problematicna terminologija postoji i kod izjednacavanja stripovi = 9. umjetnost. Strip je jedna od formi 9. umjetnosti, postoje i druge (recimo, ciklusi slika u iluminiranim manuskriptima).
I taj termin "strip", kako ga danas koristimo, je na teorijskoj razini duboko problematican. Jer strip (tako siroko definiran kao danas) ne mora uopce imati umjetnicku komponentu da bi bio strip. Ne mislim u smislu "Bonelli nije umjetnost!", nego u smislu da se u formi stripa moze objasniti, recimo, kako dizati utege. To svakako nije umjetnost, ali jest (ono sto danas zovemo) strip. Dakle, ako stripu oduzmes umjetnicku komponentu, sto je on onda? Pa, i dalje strip. Tocnije bi onda bilo govoriti o necemu sto ja predlazem da se nazove ikonatura (neologizam skovan prema rijeci "literatura"). Ikonatura je pripovijedanje slikama. Strip je podvrsta toga. Ostatak terminologije treba razraditi.

quote:
VI su samo digitalizacija igara na tabli - zašto je ta izjava problem?
Kao prvo, čak i kod igara, gdje to stoji (npr simulacije), kompjuter omogučava operiranje ogromnim brojem parametara u milisekundi, što omogučavadublje i intenzivnije iskustvo, a te igre se mogu odvijati i u realnom vremenu. Takve simulacije (real-time) su evoluirale u potpuno nov tip VI. Kao drugo, i još značajnije, ispušta se činjenica, da su VI u prvom redu nastale kao digitalizacija akcijskih igara kao npr. fliper, a taj akcijski momenat koordinacije inputa (oko) i outputa (ruka/kontroler) princip je večine akcijskih igara. Treče ignoriranje AI - umjetna inteligencija kao protivnik preduvjet je praktički za sve VI i izvan tog medija ne postoji.


Hm, vjerojatno si posve u pravu, I stand corrected, ali to ne utjece na nase osnovno pitanje.
Bila VI Monopoly na steroidima ili fliper na steroidima - steroidi ne cine umjetnost.

quote:
Kod Multiplayer igara cijeli doživljaj zavisi od odluka i načina igre tvojih suigrača/protivnika.

Čak i kot single player VI ti pomenuti odabiri su u velikom djelu refleksni ili podsvjesni, a kod akcijskih igara redaju se jedan za drugim. Svaki igrač ih na osnovi svojih iskustava, znanja i karaktera procesira drukčije. I taj individualni doprinos je dio doživljaja.
Npr.. imam sina starog 17 godina, uglavnom ima svako svoje igre ali ponekad igra istu igru kao ja, i teško ga gledam, jer ima stil potpunod rukčiji od mene (kod 3D akcija je više ziheraški, kod auto utrka voli "polirati" trke do najboljeg rezultata, dok se ja zadovoljim prolazom).



Da, ali i u massive multiplayer igrama, gdje toliko toga ovisi o toliko odluka realnih igraca, to i dalje nije ekvivalent onome sto je u izvedbenoj umjetnosti improvizacija. Ako bi tvoje odluke dok igras VI bile nekakva umjetnicka improvizacija, jer su, kao, neka tvoja verzija te igre, onda bi umjetnicka improvizacija bila i kad nogometas igra utakmicu. Ali odlazimo previse u sirinu.

Ja nemam problem s time da se, recimo, govori o digitalnoj umjetnosti i da su VI jedna njezina podvrsta. (Ne sve, one koje realno imaju neceg umjetnickog u sebi.)
Problem za mene nastaje kad se koristi nejasna, nerazradjena i nepromisljena terminologija.
Zasto tu nastaje problem i koga briga za taj i sve takve probleme, nije lako objasniti nekome kome to nije struka.
Recimo npr. to da, zbog lose definicije toga sto je to "strip", danas ne mozes ni na jednoj instituciji na svijetu raditi kao istrazivac onoga sto danas zovemo "pretpovijest stripa". Ne mozes, jer to nije nijedno znanstveno podrucje, a nije jer ga nije nikad nitko definirao, a nije ga definirao jer imamo neadekvatnu i nikad promisljenu terminologiju. Koga briga? Pa, svakoga tko bi htio nesto znati o tisucama godina te "pretpovijesti" i tisucama tih "protostripova".
GGG Posted - 21/08/2016 : 03:52:42
quote:
Originally posted by culture vulture


quote:
I još druga stvar, koju moram opet pomenuti - interaktivnost odnosno sudjelovanje konzumenta u priči, zagonetki, akciji,... Kao kod umjetnosti, gdje "umjetnički utisak" zavisi od interpreta (muzičara, glumca, pjevača), VI djeluju preko postavljanja izazova i posljedičnih odluka igrača. I kao posljedicu vlastitih reakcija, taj igrač sam individualno doživljava VI.



Nisam shvatio - interaktivnost je po tebi ekvivalent onoga sto u izvedbenim umjetnostima zovemo interpretacijom? Pa, ne bih bas rekao, jer igrac nista novo ne stvara, on odabire od unaprijed ponudjenih mogucnosti.




Kod Multiplayer igara cijeli doživljaj zavisi od odluka i načina igre tvojih suigrača/protivnika.

Čak i kot single player VI ti pomenuti odabiri su u velikom djelu refleksni ili podsvjesni, a kod akcijskih igara redaju se jedan za drugim. Svaki igrač ih na osnovi svojih iskustava, znanja i karaktera procesira drukčije. I taj individualni doprinos je dio doživljaja.
Npr.. imam sina starog 17 godina, uglavnom ima svako svoje igre ali ponekad igra istu igru kao ja, i teško ga gledam, jer ima stil potpunod rukčiji od mene (kod 3D akcija je više ziheraški, kod auto utrka voli "polirati" trke do najboljeg rezultata, dok se ja zadovoljim prolazom).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000