forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Mateo 3

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/09/2016 : 22:43:00


Brojna životna razočaranja navela su Mattéa na gubitak volje za životom. Predavši se po povratku iz Rusije 1918. žandarima, koji su ga tražili kao dezertera, možda je priželjkivao smrt, a možda je htio prestati bježati od stvarnosti i lažnih nada, ali ono što je dobio bilo je 20 godina teške robije u Cayenneu, jednoj od kaznionica u Francuskoj Gvajani. Nije ih odslužio ni pola, ali se nije niti vratio kući: postao je kamenorezac i ostao živjeti u pariškoj regiji.

Kolovoz je 1936. Dok Francuzi uživaju u zakonu koji je uveo plaćeni godišnji odmor, rastu unutrašnje i vanjske napetosti, a u Španjolskoj počinje građanski rat, republikanci protiv Francovih pučista. Mattéo s prijateljima - Paulinom, koji je oslijepio 1914., medicinskom sestrom Amélie i njezinim dragim, intelektualcem Augustinom - kreće prema Pirenejima u rodni kraj, gdje ga čeka majka i u kojem se prije 18 godina oprostio od Juliette, koja mu je stavila do znanja da joj je sin Louis najvažnije u životu...

Matteo 3 • Treće razdoblje (kolovoz 1936.) • 76 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Pierre Gibrat • Crtež Jean-Pierre Gibrat • Prijevod Goran Marinić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.9.2016. • Cijena 100 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/matteo-3-trece-razdoblje-kolovoz-1936/400/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 15/08/2018 : 18:03:46

Vec sve napisao tamo u topicu za 1. i 2. album, posto nikako da nađem ovoga - nasao sam ga tek kada sam "listao" stranicu po stranicu. Naravno, u naslovu fali jedan t u imenu Matteo.

Pa da samo prekopiram svoj pogled i u ovaj topic:




Poslije procitana sva 3 do sada izasla albuma kod nas, da ovdje ostavim i svoj dojam.

Citao sam ih skoro u cugu, onak u par dana, sa malo pauze, pa mogu reci da mi je treci album i najbolji od ova tri (zanimljivo kako se slazem sa Antovom ocjenom serijala) i malo je popravio cjelokupnu ocjenu.

Poslije Odgode i Potkazivaca, Gibratu sam dao malo pauze, pa sam zato citao Mattea tek sada. Vec tamo mi je smetalo to sto su mu sve zene ko blizanci, pa ih mozes razlikovati samo po frizuri ili boji oci (ako su u krupnom planu), ako vec nisu debele ili osakacene. A isto i sa muskarcima. Eto, tek kada sam zavrsio sa trecim albumom sam skuzio da je bila u pitanju Amelie, a ne mlađa sestra one ruske radodajke. Ali tu sam i sam kriv, jer unutra ljepo pise Amelie i da je medicinska sestra, ali "se nisam sjetio". A onda jos ti plasticni pogledi, kao kod lutaka, mada nisu u svim kadrovima. A Juliette bi trebalo par puta osamarati, mada se djelomicno iskupu u 3. albumu.

Gibrat je svakako majstor, ali priznajem da vise volim neke njegove crteze nego cjelokupni strip.

O prici necu gubiti rijeci, vec se dosta napisalo, no poslije procitanog me zanima cetvrti album koji se odigrava krajem 1936 u Spaniji, građanski u svom pocetku.

Teoretski bi ovo moglo stici i do drugog svjetskog - recimo (SPOILER!) da se njegov sin pridruzi ovim francuskim izdajnicima i obozuje nacisticku vojnu masineriju, a otac... ili romanticnije, otac i sin se zblize i otkriju da ipak imaju vise zajednickog nego je to prije izgledalo. Ok, prvo mora sin cuti tko mu je zapravo otac, u 3. albumu nije bilo vremena.

Zanimljiva su i ciklicka ponavljanja, kao odlazak sa camcem, pa odlaski vojnika...


vknez Posted - 25/02/2017 : 10:47:02
7/10...nategnuto
tinton Posted - 06/01/2017 : 10:09:38
Meni je ovaj album onako, ok.
Ima solidnih momenata, ali ni blizu oduševljenja nakon broja 1 ili Odgode.
Tu je negdje u ravnini s drugim brojem.
split85 Posted - 06/01/2017 : 08:13:34
Ocjena: 8/10
Definitvno bolji od prethodna dva albuma.
Malo konfuzni ženski likovi, jer su svi isto nacrtani.
Treba dobro gledat o kome je riječ.
Zagor-te-nay Posted - 22/11/2016 : 01:33:49
Mateo 3, nakon nešto lošije duje, vraća se nazad na pravi put. Ima dušu, ima sve...al brate Gibratu triba neko reć, ej, ok, ovo je žena iz tvojih snova, al ne moraš njezinu facu svugdi lipit...nema smisla...čak i 20 god kasnije isto izgledaju likovi, al to s ženama stvarno nema smisla.
Inače, 8/10.
anto Posted - 25/10/2016 : 15:24:12
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by dzoni

koliko ima tih matea ukupno?


Do sada su izašla tri albuma, a navodno bi trebala još dva.


ili 1?
(u startu je bilo planirano pet,ali čini mi se da sam pročitao negde da će ipak biti priča zaokružena sa 4 albuma).
Mada,ne verujem da ni sam Žibra ne zna tačan broj albuma.
Mr. Bushido Posted - 24/10/2016 : 22:47:39
quote:
Originally posted by dzoni

koliko ima tih matea ukupno?


Do sada su izašla tri albuma, a navodno bi trebala još dva.
dzoni Posted - 24/10/2016 : 22:42:02
koliko ima tih matea ukupno?
Shaner Posted - 23/10/2016 : 14:59:50
quote:
Originally posted by anto

ne znam šta si rekao,na ignoreu si mi!





A ja sam bas mislio kako ces biti sretan sto sam Mattea ocijenio s vise od 6. Nekim ljudima nikako udovoljiti...

anto Posted - 23/10/2016 : 11:02:50
ne znam šta si rekao,na ignoreu si mi!
Shaner Posted - 23/10/2016 : 09:39:34
quote:
Originally posted by anto

Mateo tri ti nije ni za mrvicu bolji od prva dva?
Šaneru,staviću te na ignore!



Ne samo to nego su mi prva dva za mrvicu bolji od treceg.

anto Posted - 23/10/2016 : 00:48:47
Mateo tri ti nije ni za mrvicu bolji od prva dva?
Šaneru,staviću te na ignore!
Shaner Posted - 23/10/2016 : 00:42:42
U trećem albumu, čija se radnja zbiva 18 godina nakon prethodnog, zatičemo Mattea kako se s prijateljima bezbrižno vraća iz Pariza u rodni kraj na odmor. Ponovno susrećemo stare likove poput Paulina, Matteovog najbližeg prijatelja, i Amelie, medicinske sestre koju je Matteo upoznao još za vrijeme prvog svjetskog rata, a ovdje joj Gibrat posvećuje više pozornosti. Tu je naravno i Juliette, čiji sin je već odrastao i zainteresiran za politiku, a koja još uvijek gaji simpatije prema našem junaku, pogotovo otkako je ostala sama. Moram istaknuti kako mi je zasmetalo preskakanje tako velikog vremenskog perioda i Matteovog služenja kazne. Shvaćam da tu nije bilo mogućnosti spojiti Mattea s nekim važnim događajima, ali ipak je riječ o još jednom razdoblju njegovog života, i to vrlo važnom. No što je, tu je. Ljeto je 1936. godine i u španjolskoj je počeo građanski rat no on se ovdje pojavljuje samo u vijestima. Gibrat nam ovaj put pripovijeda malo ležerniju priču svjetlijih tonova te naglasak stavlja na osobne priče sad već dobro poznatih likova. Ima tu svakakvih iznenađenja i obrata, kao i neugodnih trenutaka, a sve skupa ostavlja dojam posljednje fešte nakon koje slijede crni dani, koji se kako se približavamo kraju albuma sve više naslućuju. Moram priznati da mi ovdje nedostaje onaj grandiozni društveni element prisutan u prethodnim albumima u vidu rata i revolucije, no Gibrat pokazuje da se može snaći i bez njega. Kombinacijom starih i novih likova dodatno uslojava odnose i uspješno stvara napetost u relativno mirnom okruženju. Naracija je, sukladno priči, osobnija u odnosu na prethodna razdoblja, dok je crtež jednako upečatljiv, ali s jednom manom. Naime, bez obzira što je prošlo preko dvadeset godina od događaja iz prvog albuma, svi likovi izgledaju gotovo identično. To mi je stvarno zasmetalo, pogotovo kad se uzme u obzir da nikoga od njih život nije mazio i posljedice starenja, i fizičkog i psihičkog, bi trebale itekako biti vidljive. Pretpostavljam da je problem što likovi onda više ne bi bili toliko lijepi, a to je Gibratu očito važno. Bez obzira na ovu zamjerku i nedostatak nekakvih "većih" događaja, još jednom je u pitanju zanimljivo djelo. Mali obiteljski intermezzo pred nadolazeće nevrijeme.

7/10

kasper Posted - 03/10/2016 : 21:43:09
quote:
Originally posted by kasper

cudi me da se anto nije obradovao ovom stripu, on bas boli Gibrata

anto Posted - 03/10/2016 : 20:32:58
Matteo,treće razdoblje

E ovo mi je onaj Žibra iz Odgode i Potkazivača!

Stari akteri su opet zajedno,na istom mestu gde je i počela priča o Mateu.
Atmosfera pomalo Felinijevska,priče o prijateljstvu,ljubavima (kako starim,tako i novim),o planovima za neki bolji život,...
I sve to prekrasno nacrtano.

Ova knjiga Matea mi je preodlična!

dijamantska 9/10
Poli Posted - 26/09/2016 : 11:17:28
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Možda bi razbilo monotoniju da tu i tamo koju ženu nacrta malo dugačije.


Pitanje je, može ume li.


Peyo Posted - 26/09/2016 : 10:20:00
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Povuka bi paralelu Gibrat-Gibonni. Je, sve je to kao kvalitetno, kao umjetnost, ali dosadno do zla boga. Isto ka šta je Gibonniju svaka pisma ista, tako je i ovome svaki strip isti.
Moža bi razbilo monotoniju da tu i tamo koju ženu nacrta malo dugačije.



Gib(rat)o 1 i Gib(onni)o 2
NESVRSTANI Posted - 26/09/2016 : 10:06:43
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

Gdje si našao Lea?

Gibrat je umjetnik, a Leo zanatlija.



Možda je Gibrat umjetnik, ali zato su mu mu stripovi za razliku od Leovih izrazito dosadni.



Onda ne gubi vrijeme na Gibrata i čitaj ono što te zabavlja.

Puno je riba u moru.

Ja recimo volim naučnu fantastiku, ali Leovi stripovi su previše "light" za moje shvaćanje i prihvaćanje SF-a, nešto malo iznad Raymondovog Flasha Gordona.
Iako, kada zažmirim na ono što me u Leovim stripovima smeta, tada mi je to prilično zabavno štivo.




Je, slažen se.
Prva dva su prodana, treći će me zaobić.
Povuka bi paralelu Gibrat-Gibonni. Je, sve je to kao kvalitetno, kao umjetnost, ali dosadno do zla boga. Isto ka šta je Gibonniju svaka pisma ista, tako je i ovome svaki strip isti.
Možda bi razbilo monotoniju da tu i tamo koju ženu nacrta malo dugačije.
split85 Posted - 24/09/2016 : 21:48:53
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by vknez

quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by split85

Prva dva albuma nisu bila ni približno kvalitetna kao Potkazivač, nešto slabija su od Odgode.


Meni je Potkazivač najgore od Gibrata što smo imali ovdje prilike čitati.



uhh. sto ljudi sto ćudi. meni je Odgoda i Potkazivač vrhunski stripovi



Dovoljno je videti crtez...prelepo


Crtež je vrhunska klasa.
Dr. Zistis Posted - 24/09/2016 : 19:50:28
quote:
Originally posted by vknez

quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by split85

Prva dva albuma nisu bila ni približno kvalitetna kao Potkazivač, nešto slabija su od Odgode.


Meni je Potkazivač najgore od Gibrata što smo imali ovdje prilike čitati.



uhh. sto ljudi sto ćudi. meni je Odgoda i Potkazivač vrhunski stripovi



Dovoljno je videti crtez...prelepo
vknez Posted - 24/09/2016 : 15:47:30
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by split85

Prva dva albuma nisu bila ni približno kvalitetna kao Potkazivač, nešto slabija su od Odgode.


Meni je Potkazivač najgore od Gibrata što smo imali ovdje prilike čitati.



uhh. sto ljudi sto ćudi. meni je Odgoda i Potkazivač vrhunski stripovi
split85 Posted - 19/09/2016 : 20:35:12
Pročita san ga prvoga pa mi je osta u najboljem sječanju.
Dok je Matteo u etapama i nikako nisan moga povezat namjeru te priče.
tinton Posted - 19/09/2016 : 20:31:41
quote:
Originally posted by split85

Prva dva albuma nisu bila ni približno kvalitetna kao Potkazivač, nešto slabija su od Odgode.


Meni je Potkazivač najgore od Gibrata što smo imali ovdje prilike čitati.
split85 Posted - 19/09/2016 : 20:22:29
Prva dva albuma nisu bila ni približno kvalitetna kao Potkazivač, nešto slabija su od Odgode.
tinton Posted - 19/09/2016 : 20:09:08
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

Gdje si našao Lea?

Gibrat je umjetnik, a Leo zanatlija.



Možda je Gibrat umjetnik, ali zato su mu mu stripovi za razliku od Leovih izrazito dosadni.


Ne mogu vjerovati da Odgoda nekome može biti dosadna.
Meni možda i najzanimljiviji strip koji sam pročitao. Svakako jedan od.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000