forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip - Ima li nade?!

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zackoljicofil Posted - 07/10/2016 : 15:44:53
Sta mislite da li ima dovoljno mladezi zainteresovane za strip da bi ostao barem u ovakvom stanju kao danas?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
nika331 Posted - 14/10/2016 : 18:36:26
nasrecu sve ih je manje, kao i stripova na kioscima
Beva Posted - 10/10/2016 : 15:27:12
Buduće generacije će inicijaciju i upoznavanje sa stripom imati na webu.

I ne mislim tu na skenove, nego na stripove prvenstveno namijenjene čitanju na internetu. Možemo mi misliti da, recimo, Cyanide & Happines i nije neki strip, ali to svaki dan čita gomila ljudi, pa dijele preko facebooka i slično.

Ili recimo stripovi koji su stvarno zanimljivi i dobro nacrtani, kao Sarah's Scribbles:

http://sarahcandersen.com/page/6

Toliko je popularna online da joj se stripovi tiskaju u nekoliko zemalja:

http://sarahcandersen.com/page/5

Mislim da industrijski strip ima budućnost, ali nikad tako bajnu kao što je bilo u 20. stoljeću. S druge strane, uz besplatnu reklamu na webu, brojni autori su ograničeni samo srećom i vlastitim umijećem. Ako si popularan online, ljudi će kupiti i tiskano izdanje, i to ne nužno ljudi koji inače čitaju stripove.

I u Italiji su trenutno najpopularniji Zerocalcare i Ortolani, kompletni autori sa jako izraženim stilom, što crtački što pripovjedački.

Stripova će uvijek biti, jer je dovoljan entuzijazam jedne osobe da se napravi strip. Govorili su i da su knjige u krizi i da djeca ne čitaju, pa smo doživjeli da je prva knjiga Harryja Pottera peta najprodavanija knjiga ikad.

Znači, više će se naglasak stavljati na zanimljivost i kvalitetu, a manje na periodični izlazak i kvantitetu. Po meni je to dobro, a ako takvi stripovi privuku veću publiku, to može oživjeti i cjelokupno industriju.

Naravno, pod svime ovime mislim na stanje u svijetu, kod nas je malo drukčije ali dok je Fibre, Darkwooda, Komika i sličnih, ne brinem se previše.
DODSFERD Posted - 10/10/2016 : 10:56:11
Poštar je ipak ''prisutan'' premalo vremena da bi dijete pokupilo sličnosti od njega, susjed je puno opasniji.
King Warrior Posted - 10/10/2016 : 10:43:28
Cuj "pravljene klonova".
Znaci ako dijete slici roditelju i dijeli odredjena zajednicka interesovanja, sto bi u nekom normalnom slucaju i trebalo biti tako, onda je klon? E svasta.
Sve je dobro dok slici meni, a ne komsiji ili postaru.
morski Posted - 09/10/2016 : 11:58:54
poenta roditeljstva nije pravljenje klonova nego izvodjenje deteta na pravi (samo njegov/njen) put
King Warrior Posted - 09/10/2016 : 10:00:59
quote:
Originally posted by Combatrock

obi van

Samo bulje u ekran

A i teme iz stripova su im miljama daleko od zivota koji zive. Niko se danas sa jebenim Zagorom ne moze poistovetiti. Niko mladji od 30 godina.

O ozbiljnim stripovima nema sta da se prica. To decu ne zanima. Previse je to naprezanja mozga.


Ta nova generacija, pa zar to nisu nasa djeca?!

Koliko god da pljujemo po toj generaciji, ocigledno smo "mi" kao roditelji ti koji su zakazali. Mi treba da okrenemo djecu na pravi put, tu ne mislim samo na stripove.

Moja cerka je sportista/karatiskinja, filmofil, gamer i veliki fan stripova, dakle sve isto kao i ja. Samo sto sam ja u toku vremena prestao da igram igrice zbog nedostatka vremena.
King Warrior Posted - 09/10/2016 : 09:50:43
quote:
Originally posted by Obi-wan

Kako očekivati od klinca koji živi za GTA da nakon igranja uzme u ruke Zagora. Nakon ekspolozije boja na granici epilepsije, treba uzeti malu sivu tekicu gdje sivi Zagor kaže Čiku kako ima prevelik trbuh. Mogu zamisliti izraz na licu tog klinca kojem je netko pokušao servirati tu davno izlapjelo jelo. Kasnije kada postane zreliji za bolje stripove, bude kasno.


Zar na forumu nije zabranjeno vrijedjanje na vjerskoj/religijskoj osnovi?! Banirajte ga!
King Warrior Posted - 09/10/2016 : 09:45:30
Strip se sahranjuje vec dvadeset i kusur godina, dok danas imamo vise raznolikih izdanja i izdavaca nego ikada prije.
Da nema Fibre, Libellusa, Darkwooda i Komika, bio bi neko peti.
Gledajte malo pozitivno na cijeu tu stvar, jer danas imate vise izbora nego ikada prije.
Obi-wan Posted - 09/10/2016 : 09:00:43
quote:
Originally posted by jurica

kao i svi oblici umjetnosti koji su u jednom trenutku bili omiljena razbibriga svih koji su vremena za razbibrigu imali, a onda su izgubile popularnost (opera, poezija, kazalište...) - preživjet će u jaaaaako uskom krugu fanatika, uz državna sponzorstva i na račun "kulturnog kapitala".

što se defakto već događa. zato su mi smiješni povremeni napadi na Fibru i njezinu ulogu kao "grobara domaćeg stripa" kako netko jednom reče, jer navodno visokim cijenama odbija svu tu silnu djecu koja samo čekaju da se zaljube u strip. bilo, prošlo, neće se ponoviti, što god mi o tome mislili i što god mi potajno (ili javno) priželjkivali.


Slažem se, vrijeme stripa polako, ali sigurno prolazi ma koliko to nama bilo žao.
Fibra, Darkwood i slični izdavači su jedino što još uvijek drži strip na životu na exYu prostorima. Tako da je ovo za grobare skroz pogrešno.

Kako očekivati od klinca koji živi za GTA da nakon igranja uzme u ruke Zagora. Nakon ekspolozije boja na granici epilepsije, treba uzeti malu sivu tekicu gdje sivi Zagor kaže Čiku kako ima prevelik trbuh. Mogu zamisliti izraz na licu tog klinca kojem je netko pokušao servirati tu davno izlapjelo jelo. Kasnije kada postane zreliji za bolje stripove, bude kasno... Strip je prvenstveno bio zabava. Čitao si i skupljao. Danas je zabava otišla u intenzivnije vode. Dok je nostalgije, bit će i stripa, a to znači da se bliži kraj...
Peyo Posted - 08/10/2016 : 23:37:19
Ne bih rekao da je kod nas opala popularnost Bonelli stripova.

Za većinu onih koji ne prate stripove strip je i dalje jednako Bonelli, eventualno Alan Ford, Disney i Tom i Jerry. Takvi se s nostalgijom sjećaju tih stripova za djecu, kako oni kažu, s eventualnom primjedbom kako je Alan Ford OK.

S druge strane čini se da većina Bonelli fanova (priznali mi to ili ne) ionako nema potrebu za ostalim stripovima (uglavnom, ali ne i isključivo pritom mislim na "slice of life" stripove), iako ponekad onako usput i pomalo "milostivo" pohvale poneki od tih naslova.

Nemogućnost prodaje ostalih (vrlo često vrhunskih) stripova u tiražu od par stotina naslova u periodu od više godina dovoljno govori o potražnji za "ostalim" stripovima. Dobro, istina je da se s tim naslovima kod nas često i debelo kasni (pa su već nabavljeni na drugim jezicima), a ne treba zanemariti ni pitanje financija. A neki su dostupni i u skeniranom obliku.

Zahvaljujući izdavačkoj renesansi kod nas, pokazalo se da za strip još ima publike, i uz nostalgičare privukao je nešto i mlađe publike, ali nije vjerojatno za očekivati neki veći uzlet. Zanimljiv je i poprilični uspjeh strip revije Večernjeg lista, ali ne znam da li bi se održala da nije pod tim pokroviteljstvom.
morski Posted - 08/10/2016 : 22:12:08
pa, da, jer se uglavnom bonelli prodaje na kioscima, ostali stripovi su prakticno nevidljivi, skriveni po striparnicama koje su za veliki broj ljudi - nepostojece.
Tonto Posted - 08/10/2016 : 20:25:26
Ja čak mislim da je za ovakve raprave i za naše područje potrebno zasebno razmatrati fenomen bonellija i "ostalih" stripova... i ne mislim da je popularnost ostalih stripova tako drastično opala koliko je opala popularnost bonellija.

...što znači da stvari ustvari sjedaju na svoje mjesto.:P
Johnny Difool Posted - 08/10/2016 : 20:12:44
Dok je nas, trenutno sredovječnih fanova odraslih na sedmoj umjetnosti kojoj smo žestoko privrženi i zbog nostalgije, bit će i stripa.

Kako reče Jurica, razmjerno uske skupine ljepoduha i ljubitelja umjetnosti jednog će se dana skupljati po katakombama i poput ranih kršćana ili odmetnika iz Fahrenheita 451 čitati i komentirati stripove.

Trenutno nijednoj umjetnosti ne cvjetaju ruže, film se zbog svoje (i) komercijalne prirode te atraktivnosti kao vizualnog medija u eri predominacije dinamične vizualnosti dobro drži, a kvalitetan strip pripada u domenu esteta i ljepoduha.

I to samo po sebi uopće ne mora biti loše.

jurica Posted - 08/10/2016 : 20:06:07
kao i svi oblici umjetnosti koji su u jednom trenutku bili omiljena razbibriga svih koji su vremena za razbibrigu imali, a onda su izgubile popularnost (opera, poezija, kazalište...) - preživjet će u jaaaaako uskom krugu fanatika, uz državna sponzorstva i na račun "kulturnog kapitala".

što se defakto već događa. zato su mi smiješni povremeni napadi na Fibru i njezinu ulogu kao "grobara domaćeg stripa" kako netko jednom reče, jer navodno visokim cijenama odbija svu tu silnu djecu koja samo čekaju da se zaljube u strip. bilo, prošlo, neće se ponoviti, što god mi o tome mislili i što god mi potajno (ili javno) priželjkivali.
Combatrock Posted - 08/10/2016 : 17:24:44
obi van

Samo bulje u ekran

A i teme iz stripova su im miljama daleko od zivota koji zive. Niko se danas sa jebenim Zagorom ne moze poistovetiti. Niko mladji od 30 godina.

O ozbiljnim stripovima nema sta da se prica. To decu ne zanima. Previse je to naprezanja mozga.
Obi-wan Posted - 08/10/2016 : 15:15:01
Klinci ne čitaju stripove, ne igraju se vani, ne zanima ih sport. Samo bulje u monitor.
Stripova će biti još nekih 20 godina dok mi što ih čitamo ponešto i kupujemo. Poslije toga je kraj. Većina nas ovdje ima 30-45 godina...
Čak ni ja koji volim strip ne kupujem ništa na kiosku, sve mi je to prenaivno.
DollarBill Posted - 08/10/2016 : 13:16:03
Mislim da nema nikakve nade. Za 20 godina strip ce postojati samo u kratkim digitalnim formama. Papiru je odzvonilo.
Dukidule Posted - 08/10/2016 : 00:56:10
quote:
Originally posted by bagi

Začkoljomrčkofilj,stvarno si pretjerao sa tim silnim poll-ovima...


Meni se sve čini, to je tek faza laganog zagrijavanja...
vronski 3 Posted - 07/10/2016 : 22:11:13
Profo, edukuj decu pa će opstati stripovi al nemoj da samo forsiraš onog tvog Zagora! ;))
DODSFERD Posted - 07/10/2016 : 20:40:30
quote:
Originally posted by RAKOSI4

Nažalost za 20 - 25 godina strip je u velikoj opasnosti da nestane iz kioska , šta bi bila velika tragedija za mene i većinu stripofila.
Zato kupujte stripove , duplirajte,troduplirajte


Ovo je teško za izvesti ako se baš ne zoveš teller.
RAKOSI4 Posted - 07/10/2016 : 19:09:31
Nažalost za 20 - 25 godina strip je u velikoj opasnosti da nestane iz kioska , šta bi bila velika tragedija za mene i većinu stripofila.
Zato kupujte stripove , duplirajte,troduplirajte , čuvajte ih , čitajte ih i molite Boga za Bernarda-
Tako da bi se to odvijalo sve u nekoliko striparnica .
Nadam se podsvjesno da se to neče dogoditi da će biti zauvjek na kioske.
RadioClash Posted - 07/10/2016 : 17:22:44
Novi poll:
Da li zackoljicofil pretjeruje?
[] Da
[] Ne

bagi Posted - 07/10/2016 : 17:12:32
Začkoljomrčkofilj,stvarno si pretjerao sa tim silnim poll-ovima...
DODSFERD Posted - 07/10/2016 : 16:38:13
Nažalost nema ih dovoljno, mladi imaju puno drugih zanimacija pa niti ne razmišljaju o stripovima, barem je tako na našim prostorima.
1Euro Posted - 07/10/2016 : 16:35:50
ne

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000