forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 Knjige o gamingu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
DiSkAcH Posted - 16/12/2016 : 07:30:37
Posto se volim puno igrat, a i volim retro igre, reko da prenesem malo dojmove o nekim knjigama koje sam kupio (C/P je sa gamerskih foruma).

Slobodno pisite i vi o svojim dojmovima o gaming knjigama

Commodore Amiga: A Visual Commpendium



Evo, ''procitao'' sam i ovu knjigu, nisam mogao odolit kada sam ju vidio na netu.
Kvaliteta printa i same knjige je vrh vrhova, papir je ''masan'' i debel tako da je malo teza, prosivena je i cak ima i dva bookmarka (koje je hr naziv? oznaka?): crveni i bijeli posto su to boje Amige (Amiga bouncing ball demo), dolazi sa tvrdim koricama (ima i jeftinija verzija sa mekim, al kad je bal...) sa omotom i u ''futroli'', tako da je sveukupan dojam odlican!



Ima i jako puno sitnica i ''uskrsnjih jaja'', uz vec spomenute bookmark-e, i omot ima jednu jako lijepu foru.
Isti naime dolazi sa potpisima svih koji su konstruirali prvu Amigu (Amiga 1000). Tko nezna, ta Amiga je imala desktop kuciste, a nije bila cijela u tastaturi kao kasniji modeli, pa su zapravo (a po uzoru na Apple, koji je to napravio prije njih na prvom Mac-u) otisnuli unutar kucista na poklopcu svoje potpise ukljucujuci i sapu psa Jay Miner-a (glavni dizajner i ''otac'' Amige). Sitnica, ali bas fora ;)



Kao sto i samo ime kaze, u ovoj knjizi i nema bas puno teksta, tu je vise jako kvalitetnih slika, sto hardvera, sto skica istog, kutija igara i najvise samih slika iz igara. Uz svaku sliku iz igre je kratki tekst ili dva. Negdje je citat nekog rivjua iz davnih dana, negjde je citat nekog od dizajnera same igre, a negdje citat fana igre (autori su dali mogucnost da fanovi nesto napisu o najdrazoj igri, pa ih se mozda uvrsti u knjigu).



Posto je knjiga vecinom o izgledu igara, tu su intervjiu sa grafickim dizajnerima i umjetnicima koji su radili grafiku za Amigine igre.
Ima i opis par programa i citata ljudi koji su ga koristili u doba vrhunca Amige.
Jos su napisali i kratke povijesti o par vecih izdavackih i developerskih kuca.



Knjiga ima 426 stranica i stvarno je predivna, opet kao i ostale slicne knjige poprilicno je skupa (zapravo je postarina jako skupa, i dosla mi je za 2 dana iz Uk, ali da sam mogao, stavio bih opciju normalne dostave po nizoj cijeni...medjutim, nema je).
Preporucio bih je samo okorijelim fanovima Amige, a vi ostali koji nemate problema sa nostalgijom kao ja...izbjegnite :)

Inace, ova izdavacka kuca (Bitmap Books) ima istu vrstu knjige i za Commodore 64, ZX spectrum, a u ožujku 2017-e stize i NES (Nintendo Entertainment System) kojeg cu vjerovatno isto uzet, volio bi da naprave i sa DOS igrama...

Sada jos cekam da mi stigne Sensible Software 1986-1999 knjiga, pa cu i za nju napisat kratki osvrt. :thumbs:

Za kraj evo jedan kratki video o knjizi:








11   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 07/08/2017 : 06:26:31
[color=black]Sega Mega Drive/Genesis: Collected Works[/color]



Jos jedna gaming knjiga, ovaj puta o Segi Mega Drive ili Genesis kako se zvala u USA.
Knjiga je mrvu starija i bila je rasproadana, pa sam ju ''ugrabio'' cim je ponovo tiskana.
Prvo sto upada u oci su fantasticno dizajnirane korice na kojima je silueta Mega Drive-a i izgleda jako efektno!

Knjiga zapocinje odlicnim predgovorom Dave Perry-a koji je radio igre za Mega Drive (mnoge poznate igre, ukljucujuci i odlicnog Aladdina).
Nakon toga slijedi kratka povijest o nastanku same konzole, probijanju na Americko i Europsko trziste (u Japanu nije bila bas uspijesna kao u US i EUR), nastavlja se sa razno raznim dodatcima za konzolu (Mega CD, 32X...) i nekim poznatijim igrama.

Nakon toga slijede slike....puno slika ! Prvo su tu dizajnerski dokumenti o samom hardveru, zatim naslovnice igara i promotivnih postera, zatim konceptualni dizajn likova, nivoa samih igara, logotipa... Dio sa slikama se zavrsava sa pixel artom likova i nivoa iz igara.





I za kraj je tu puno intervjua sa poznatim ljudima iz same Sege, a i ostalih nezavisnih developera koji su radili igre za istu.
Ovaj dio je zapravo najbolji, tu se moze procitati kako je ko stvarao igre, sam hardver, iskoristavao skrivene potencijale konzole (iskoristavao hardverske bugove u korist razno raznih grafickih efekata)... Tu su intervjui sa legendama kao sto su Yuji Naka, Yu Suzuki, Yuzo Koshiro...

Sve u svemu, odlicno stivo za ljubitelje Mega Drive-a i retro gaming-a opcenito!


Knjiga ima cca 350 stranica i teska je cca 1,5kg sto je poprilicno, pa je mozda mrvicu nezgodna za citanje u lezecem polozaju.
Stranice su od masnog debelog papira, neke stranice su preklopljene pa se mogu rastvorit da se dobije veca slika.



Stranice sa intervjuima su puno tanje i od nemasnog papira.
Knjiga je malo veceg formata, cca 21x26cm.
Cijena je kao i uvijek dosta parena (oko 350kn), ali eto to su cijene gamerskih knjiga :(

I za kraj samo da spomenem kako je glavni urednik Darren Wall jako susretljiv i odlucio mi je poslat novi primjerak knjige o Sensible Sofware-u, kao i ove knjige o Mega Drive-u jer su obje dosle sa greskama, inace zapakirane su vrhunski prije slanja postom, ali su jednostavne dosle sa greskama, knjigu o Sensible-u sam vec poslikao i pokazao uz opis problema, a kod ove mi se desila slicna stvar, editirat cu postove kad mi stignu nove knjige cisto da javim da li je sve u redu.

Slike u tekstu nisu moje nego sa interneta.

Za kraj evo review knjige Gaming Historiana :

DiSkAcH Posted - 30/04/2017 : 08:35:23
Evo C/P mojeg zadnjeg osvrta sa drugih, gaming foruma


Nakon dosta vremena evo mene opet sa kratkim osvrtom jos jedne gaming knjige koju sam kupio jos pred par mjeseci, ali me uzela stripomanija (procitao sam malu hrpicu stripova :D) pa je nisam procitao sve do pred neki dan.

Sensible Software 1986-1999



SS su bili gotovo pa ikone prve polovice 90-ih, tko u ono doba nije cuo sto je Sensible Soccer ili Cannon Fodder?!

Knjiga medjutim krece od samih pocetaka i nastanka ovog vrlo kreativnog malog studija iz UK.
Osnovali su ga 2 clana, John Hare i Chris Yates koji su bili prijatelji od svoje 15-e godine.
Krenulo je tako sto su svirali zajedno, a igre su dosle...onako, usput, da se nesto zaradi.
Poceli su radeci konverzije igara za ZX Spectrum i Commodore 64 radeci za druge firme.
Nakon toga se odlucuju udruzit i osnovat vlastiti studio, tu im upomoc uskace tadasnja vlada Margaret Tatcher koja je davala 1000 funti poticaja malim poduzetnicima...
U pocetku su bili orijentirani na C64 igre, a dosta kasnije su se prebacili na Amigu (skoro pa i prekasno).
Dalje vise nebih o sadrzaju knjige jer bi bio prevelik spojler.

Knjiga je vrlo slicna knjizi o kojoj sam vec pisao ''The Bitmap Brother Universe''. Zapravo je obrnuto jer je Sensible knjiga dosta starija.
Pisana je u obliku intervjua, Garry Pen je novinar/recenzent koji je pisao za Britanske gameing casopise,; on je taj koji provodi intervju sa mnogim ljudima koji su radili sa Sensible Software ekipom, ili im se divli u doba dok su zarili i palili Amiga scenom.
Ogromna steta je sto Chris Yates nije zelio sudjelovat, ali je John Hare vise puta kroz knjigu naglasio da su njih dva u dobrim odnosima i da nema tu nikakvih svadja i da nikad nikom nisu ostali duzni ni penija....ugl prica se zavrsila tuzno, ali realno, i bez ''zrtava''.

U knjizi ima jako puno zanimljivih cinjenica koje ni sam nisam znao, izmedju ostalog: Sensible Soccer ili Sensi kako su ga od milja svi zvali je bio prva nogometna igra sa licenciranim timovima i igracima, prva u kojoj je svaki igrac imao statistike koje su nesto znacile u samoj igri a istrazivali su ih za njih tadasnji sportski novinari (rijec je pocetku 90-ih kada je internet bio znastsvena fantastika i nije se sve moglo doznat jednim klikom), prva sa igracima pripadnicima drugih rasa osim bijelacke, prva sa detaljnim bojama dresova, stucni...i tako prokleto igriva, debelo iznad svake prijasnje simulacije nogometa (dobro, Kick Off 2 je bi blizu, nesto kao PES i FIFA u danasnje dobe, kad su obje odlicne, a mi sami biramo koja nam je draza). I to im je bila igra koja ih je lansirala u orbitu ultra popularnih developera i poceli su zaradjivat ozbiljan novac.

Uf, nesmijem vise spojlat... Sve u svemu, knjiga kao knjiga, tj sadrzaj je vrhunski, odlicno napisan, citljiva, zanimljiva, napeta.

E sad malo o samom izdanju....ajoj, za razliku od vrhunskog, vec prije psomenutog The Bitmap Brothers Universe-a, ova knjiga je lose kvalitete. Dok su tamo bile tvrde korice, deblji, kvalitetniji papir, ova je sa mekim koricama i pocela se raspadat nakon samo 1 citanja. Ok popravit cu ja to, malo lijepila sve rijesava, ali sta je potrebno da ja knjigu koja kosta preko 300kn moram sam popravljat?! Steta, velika steta. Dolazi sa mekim koricama koje su u bas fora papirnatoj kosuljici koja kad se skine i razmota sa druge strane ima sliku iz njihovog ureda. Ima cca 350 strana od kojih je 190 strana teksta, a ostatak su razne slike i skice iz igara, boxartovi njihovih igara i slicno. Cak i taj tekst ne zauzima cijelu stranu nego mozda 2/3, a i tu ima slika i skica tako da efektivno knjiga nema ni tih 190 stranica.

Dakle da zakljucim, dok sam sa samim izdanjem jako razocaran, sadrzaj knjige je vrhunski i tu sam odusevljen.
Napokon su se odlucili napravit reprint svoje knjige ''Sega Mega Drive/Genesis: Collected Works'' i nju cu isto kupit (cekam ju kao ozebli sunce :slini:), pa napisem nesto i o njoj kad kupim i procitam.
A sada evo par slika mojeg primjerka gdje se vidi u kakvom je stanju knjiga nakon sto sam je procitao, a i kako opcenito izgleda knjiga i papiranta kosuljica u kojoj dolazi:

Na ovoj slici se vidi da stranice uopce nisu zalijepljene za korice na kicmi, sto je inace normalno kod knjiga sa mekim koricama:



I onda se desi ovo kad se knjiga pocne citat:



Par slika samog sadrzaja:











I za kraj, papirnata koslujica:





DiSkAcH Posted - 31/12/2016 : 20:23:54
Ima zenske ima sve, znas kako...lepo u grad...
Ima ima, i ovo su vecinom knjige o retro gamingu, i ima nas koji volimo ovako nesto.
Pogledao sam ja i dosta dokumentaraca, tu inace ima jako dobrih jutjubera, npr Kim Justice ubija sa svojim dokumentarcima o retro gamingu, ali knjige ipak imaju svoju car ;)
Darth Ivan Posted - 31/12/2016 : 18:41:55
Knjige o gamingu? Kaj to postoji?

Znam za naše časopise, ali ovo...
DiSkAcH Posted - 26/12/2016 : 17:53:32
A da vidis tek kako je knjiga dobra, ja ju nisam mogao ispustit iz ruku dok ju nisam dokrajcio.
Dosla mi je i Sensible SOftware 1986-1999 knjiga, ali ju jos nisam taknuo, trenutno me drzi stripomanija, uspio sam sve procitat sto sam dosada kupio, jos su mi ostali ''samo'' zivi mrtvaci, pa se onda vj bacam na sensible ;)
anto Posted - 23/12/2016 : 22:16:32
uf Diskach,kako mi je seo ovaj video sa Bitmap brothersima,ne mogu ti opisati - 19 minuta je proletelo u sekundi.

ja sam inače veliki fan retro igara, i Amiga mi je bila jedna od omiljenih kompjutera za igranje,a Gods,Magic pockets,Chaos engine i Speedbal sjajne igrice (Gods jedna od omiljenih).
Windwalker Posted - 16/12/2016 : 16:20:24
quote:
Originally posted by nagor

Mene privlače artbookovi određenih igara. Nešto poput ovog ispod:






Taj artbook ti je iz kolektorske edicije igre.

No ako nju ne želiš masno platiti, postoji i next best thing, tj. ovo:
https://www.darkhorse.com/Books/24-219/The-World-of-The-Witcher-HC#prettyPhoto
DiSkAcH Posted - 16/12/2016 : 13:57:47
Je da, tu baca malo i na Alan Ford stil :D

EDIT: Evo slika likova iz same igre:

jaki Posted - 16/12/2016 : 13:15:31
quote:
Originally posted by DiSkAcH





ovo ko da je Magnus crta.
nagor Posted - 16/12/2016 : 08:16:47
Mene privlače artbookovi određenih igara. Nešto poput ovog ispod:



DiSkAcH Posted - 16/12/2016 : 07:31:49
The Bitmap Brothers: Universe


Knjiga je o poznatim UK developerima iz zlatnog doba Amige. Slucajno sam naletio na kratki osvrt na jednom sajtu pred cca 2 tjedna kada je knjiga izasla, i posto su mi ovo jedni od najdrazih devova toga doba (The Chaos Engine mi je bas vrh igra) odlucio sam ju narucit. Nije bas ni jeftina, 30 funti je knjiga, plus jos 7 postarina. Dosla je super zapakirana, u kartonu, pa u najlonu sa mjehuricima, pa jos sa plasticnim stitnicima za rubove (da se ne saviju u transportu) i onda jos u celofanu !



Knjiga je sva u plavicasto-ljubicastom tonu, kao da je pisana kemijskom olovkom jer su se time vjerovatno sluzili njihovi crtaci (Dan Malone i Mark Coleman) u svom vrlo prepoznatljivom stilu. Knjiga govori o samim pocetcima studija sve do njegovog zatvaranja 2004-e godine. Sve o tome kako je covijek koji je radio kao prodavac u trg centru, jednog dana odlucio osnovat svoj studio za izradu igara sa jos dvojicom kolega. I tada su krenuli hitovi... Speedball, Xenon, Cadaver, Xenon 2: Megablast, Speedbal 2: Burtal Deluxe, The Chaos Engine, Gods, Magic Pockets, Z, The Chaos Engine 2...
Igre su im sve redom dobivale 90%+ u tadasnjim gaming casopisima.



Bili su jedni od prvih u gaming svijetu koji su ubacili licenciranu muziku tadasnjih izvodjaca u igre! Sve igre su im imale prekrasnu grafiku i odlicnu igrivost. A oni su bili buntovnici gaming svijeta. Knjiga kaze kako u njihovom studiju nije bilo pritska na radnike ili ''bracu'' kako se oni sami oslovljavaju (Brothers), svako je radio sto je htio. Neki su dobili potpunu slobodu da izrade igre po svom gustu, svoj ''dream project''. Primjer toga je npr Gods koje plod umjetnika/crtaca Mark Coleman-a.

Uglavnom su radili igre za Amigu, pa poslije portali na ostale platforme. Vec u doba SNES-a i Mega Drive-a posao im je postao znatno tezi. Pricaju o tome kako uopce nisi bili konkuretni Japanciam i Amerikancima koji su imali enormno vece budzete i broj zaposlenih. U doba Playstationa jos im je teze i izrada igara se jako usporila, nije im vise trebalo cca 8 mjeseci za 1 igru nego 1-2 godine. Izdavaci ih odbijaju, i tu sve lagano pocinje ici ka rasulu, nema vise onog lezernog stava, presing je sve veci, iz studija odlaze kljucni ljudi i 2004-e (2003-e su izdali svoju posljednju igru) se studio zatvara.

Kraj knjige nam govori o tome gdje ko radi u danasnje doba (osnivac Mike Montgomery npr radi u Slighlty Mad Studios-Project CARS), i govori o djeci Bitmapa (''The Bitmap Kids''). Tj o poznatim developerima na koje su BB utjecali, pa se tako spominje dovjac iz Dennaton Games-a (odlican Hotline Miami) koji kako sami kazu obozavaju BB i Tetsuya Mizuguchi iz Sege (Sega Rally Championship, Rez, Lumines... ) koji kaze da nije mogao vjerovat da je Xenon 2 europski schmup i da je toliko bio napredniji od Japanskih (Japanci su bili vodeci proizvodjaci schmupova toga doba)!

Knjiga je stvarno odlicna, mozda sam ja malo subjektivan posto obozavam ove developere i puno toga vezanog uz Amigu, pa sam zato odlucio i napisat malo kraci sinopsis/rivju knjige. Ima 360 stranic, od toga ima jako puno screenshotova iz samih igara koji su prinatni onako kako se vide na CRT televizorima/monitorima jer su igre tako zamiljenje i radjene. Od toga efektivno ima kakvih 100injak stranica teksta koji je odlicno napisan i u nijednom trenutku nije dosadan, ima puno sitnica, a opet knjiga neide u neznam kakve tehnicke i slicne detalje. Svakako preporuka za ljubitelje igara.

A ja sam si jos od iste izdavacke kuce narucio i knjigu Sensible Software 1986-1999 (Sensible Soccer serijal, Cannnon Fodder, Sensible Golf...) koji imaju vrlo slicnu povijest kao i BB, a i osnivaci oba studija su jako dobri prijatelji.
Htio sam jos narucit i hvaljenu knjigu o Mega Drive-u od istog izdavaca ali je rasprodana a oni jos razmisljaju da je ponovno printaju. Narucio sam i Amiga: The Visual Compendium, pa kada mi dodju te dve knjige (i procitam ih), napisem nesto slicno ;)

BTW, TBB:Universe je printana u HR :hug
I ima jednu malu greskicu koja mi nije sjela...izmedju ostalog se spominje kako su BB-ovci priv implementirali nemogucu tezinu u igru koja bi se piratizirala (Gods, prvi boss bi postao gotovo nemoguc za prijec). I onda se u kontekstu toga spominje Croteam i ista fora u Serious Sam 3 sa skoriponom... A kao objasnjenje pise da je Croetam poznati Poljski studio :wildboy: :wildboy:



Za kraj evo jos jedan odlican video koji ukratko opisuje gotovo sve igre The Bitmap Brothersa:


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000