forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka sp. 29 Brodeckov izvještaj

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/11/2016 : 21:28:31


Radnja Brodeckovog izvještaja odvija se u zabitom pograničnom selu netom poslije rata. Glavni lik, Brodeck, vratio se nakon godina provedenih u logoru i trudi se živjeti što mirnije i bezbolnije. No u selo dolazi stranac Anderer - odnosno Drugi. Zbog ratnih trauma kojih se još živo sjećaju, među seljanima vlada nepovjerenje i strah koji kulminiraju zvjerskim ubojstvom neobičnog neznanca. Seljani zadužuju Brodecka da o tom događaju napiše izvještaj čega se on nerado laća, no izvještaj ga ponuka da paralelno s njime napiše drugu, svoju vlastitu priču.

U stripu koji je nastao kao adaptacija romana Philippea Claudela, Manu Larcenet crno-bijelom tehnikom snažno dočarava surovost zabačenog kraja i ljudi koji u njemu žive. Kombinirajući jake slike oštrih crta kojima opisuje događaje s pastoralnim slikovnim podlogama Brodeckovih razmišljanja, ovo djelo istražuje kušnje s kojima se suočava čovjekova ljudskost u teškim situacijama. Kad sklopite korice ove majstorski oslikane priče, još dugo ćete razmišljati o njoj…

Orka Specijal 29 • Brodeckov izvještaj • 320 stranica • C/B • 284 x 236 • Tvrdi uvez • Scenarij Manu Larcenet • Crtež Manu Larcenet • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 200 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-29-brodeckov-izvjestaj/414/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
tex2 Posted - 22/04/2022 : 10:34:20
Meni se strip nije svidio, srećom se brzo pročita! Eto ja ne kužim ovaj strip...
Chui Posted - 02/03/2022 : 10:44:12
Evo napokon sam pročitao i Brodeckov izvještaj, ima toliko klasika s kojima kasnim bemu miša. Odličan je Brodeck, al sebe bih smjestio u grupu kojoj je dojmljiviji Blast. U Blastu je nekako sve extremnije, vizualno i narativno pa je samim time snažniji dojam. Brodeckova priča je "normalnija", al svakako ima dosta dojmljivih scena i u Brodecku. Bolje možda prvo čitati Brodecka pa onda Blast, pa će dojam stalno biti uzlazan. Oba su odlična naravno.
naker Posted - 25/01/2021 : 20:11:46
Ima nešto u tim pričama o učmalim sredinama zabačenih bogu iza nogu čiji žitelji robuju stereotipima i predrasudama i svojski se trude da očuvaju način života koji im je znan, preživeti po svaku cenu je jedino što je bitno

Mala grupa ljudi koja ima svoj interni začarani krug i na svakog stranca gleda sa nepoverenjem, što se Brodek više raspituje i što više saznajemo o mračnom događaju koji je obeležio ovu selandru to se dolazi bliže istini, ali da li je to istina koja želi da bude razotkrivena, koliko ljudi ima hrabrost da pogleda u ogledalo i ne uplaši se sopstvenog odraza

I vizuelno i tekstualno strašno jako delo
ninel Posted - 06/11/2020 : 08:17:09
Recenzija Brodeckovog izvještaja na slovenačkom jeziku:
Dežela strahopetcev
https://www.ludliteratura.si/kritika-komentar/dezela-strahopetcev/
night Posted - 22/07/2020 : 21:37:40
Konačno sam kupio i pročitao ovaj strip. Ako su mi Plašt i očnjaci bili nešto najbolje od Fibre, sad sam promenio mišljenje, Brode(c)kov izvještaj je vrhunski strip, i približava se vrhunskim delima umetnosti. Naravno - ovo je moje mišljenje.

Nakon čitanja strip sam pažljivo vratio u navlaku i pola sata zurio u zid. Ovde se govori o svetu kakav jeste, ne o ulepšanoj svakodnevnici koju sami sebi izgrađujemo. Priča bi bila ista i da je iz rimskih vremena, ili da se dešava za 200 godina, univerzalna je i odvajkada poznata, samo malo zaboravljena. Čovek je loš, zao i sebičan, i da bi svoje interese zaštitio spreman je sve da učini. Ako je grupa u pitanju, to je još niži nivo i inteligencije i zlobe, samo što je agresivnost i mržnja hranjena bolje i jače nego kod pojedinca. Ako nešto nije naše, ako je nešto drugačije ma koliko to bilo dobro i lepo, prezrećemo ga, a kad skupimo hrabrosti, i uništiti. Svinje će progutati one bolje, koji prete da će doneti promenu i reći istinu. Nema kompromisa, možda si bolji, ali nisi jači od nas, mi imamo silu i moć, pa ćemo te staviti na svoje mesti, ako sam ne odustaneš. Ovaj strip je neophodan (ne samo on i ne samo ova vrsta umetnosti) da bi prikazao čoveka neumivenog i grešnog, a ne njegovu retuširanu verziju.

Nakon ovoga sam morao da pogledam 2-3 političke emisije, da pretrčim nekoliko portala i bacim pogled na izloge kioska, da se vratim u normalu.

Kerempir Posted - 20/12/2019 : 11:43:07
Napokon kupio i pročitao. Od Larceneta mi je u izdanjima Fibre ostalo još samo Blast, kojeg sam, kao i Brodecka izbjegavao jer mi se nije dalo deprati se.

Crtež je baš atmosferičan i generalno mi se sviđaju ti kontrasti, jedina mi je zamjerka što teže raspoznajem lica.

Radnja je ono što sam i očekivao (i zbog toga izbjegavao), mučna, premda dobro vođena. Dalo mi za razmišljati o Brodecku i ostalim likovima. Koliko bi bili spremni poniziti se radi pukog preživljavanja, jedni se ponižavaju u logoru, drugi prokazuju susjede i siluju žene, kako plimni val mase zatomi svaku individualnost i ponese ljude u mržnji i isključivosti. Brodeck je pak ambivalentan, s jedne strane toliko slomljen ratnim zbivanjima da šutke prelazi preko ponašanja svojih susjeda, s druge strane pokazuje iskru otpora.

Vraćat ću se ovom stripu.
don_draper Posted - 07/07/2019 : 00:45:31
dugo sam odgađao čitanje ovog stripa, nekako sam smatrao da je dosta teška literatura za probaviti pa sam ga u neku ruku izbjegavao
nakon pročitanog nisam bio u krivu, vrlo tmurna atmosfera, crtež koji fenomenalno dočarava ponor ljudskosti i težinu tragedije i neljudskih djela
još jedan sjajan rad, ne bih se usudio uspoređivati sa Svagdanjom borbom budući da su po meni dosta različiti stripovi
ne preostaje mi ništa drugo nego reći da se radi o pravom remekdjelu i teško je pronaći riječi hvale za ovaj strip koji cijelu devetu umjetnost podiže na jednu višu razinu
5/5
Poli Posted - 24/11/2017 : 19:04:46

Super! To su dobrosusedski odnosi, a ne tamo gore među politicarima ...


Jos jedna "zanimljivost", nase izdanje ide u 400 primjeraka, a kad se uzme u obzir da kod nas godisnje izađe mozda nekih 50 stripova, i koliki je broj stanovnika ... mozda previse? No, vidim da imaju sada vec nekoliko stripova sa ovim "manjim" tirazom umjesto recimo 500.
S druge strane i Fibra fura neke naslove na 400, pa mi se ovih nasih 400 cini optimisticnih. Mada Larcenet to svakako zasluzuje ... samo da jos (ostali) kupci stripova kod nas to prepoznaju.


Markos Posted - 24/11/2017 : 18:26:20
Da, zamolili su me jer im se moje izdanje jako svidjelo, a ostali fontovi koje su probali nisu izgledali dobro, pa sam im ja poklonio font koji sam napravio od Larcenetova rukopisa.
Poli Posted - 24/11/2017 : 18:05:21

Samo zanimljivost, za slovensko izdanje (VigeVageKnjige) je markos prepustio/odstupio svoj font, kako sam mogao procitati u stripu, među zahvalama.


kasper Posted - 12/11/2017 : 10:40:10
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Markos

Nakon što se prošle godine naklada od 750 primjeraka rasprodala u svega 4 mjeseca, bilo je jasno da ćemo morati raditi reprint ovog izvanrednog stripa. Da vidimo koliko će drugom izdanju trebati da se rasproda?!:)


Evo, da sam sebi odgovorim, sudeći po prodaji na Interliberu, opet neće trebati dugo, izgleda...



dzaba si krecio
Shaner Posted - 12/11/2017 : 09:24:59
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Markos

Nakon što se prošle godine naklada od 750 primjeraka rasprodala u svega 4 mjeseca, bilo je jasno da ćemo morati raditi reprint ovog izvanrednog stripa. Da vidimo koliko će drugom izdanju trebati da se rasproda?!:)


Evo, da sam sebi odgovorim, sudeći po prodaji na Interliberu, opet neće trebati dugo, izgleda...



To je lijepo cuti. Bilo bi fora da opet stavis spisak najprodavanijih naslova na Interliberu kad uhvatis vremena, vjerujem da bi mnoge interesirao.

www2 Posted - 12/11/2017 : 09:21:22
Odlično
Markos Posted - 12/11/2017 : 09:18:42
quote:
Originally posted by Markos

Nakon što se prošle godine naklada od 750 primjeraka rasprodala u svega 4 mjeseca, bilo je jasno da ćemo morati raditi reprint ovog izvanrednog stripa. Da vidimo koliko će drugom izdanju trebati da se rasproda?!:)


Evo, da sam sebi odgovorim, sudeći po prodaji na Interliberu, opet neće trebati dugo, izgleda...
kasper Posted - 12/11/2017 : 08:36:27
ponovio sam ovaj strio, al ovaj desavanja u logoru nisu imala toliko dejstvo, a i brzo sam ih presao. tako su ove pozitivne stvari jos dodatno pojacane. odican


quote:
Originally posted by kasper

aj i ja da prozborim koju

vizuelo savrseno, Larsen je ovim doterao taj svoj stil kojeg gura od Blasta do kraja

prica... ova desavanja u selu, ta naracija, opet savrseno. ta laganost pripovedanja, koja sto se ide dalje postaje sveobuhvatna u potpunosti opisuje sjebano selo u nekoj vec vukojebini. al sto mi smeta jesu prenaglasena desavanja u logoru, ko da se mislilo da ce narodu biti dosadna desavanja u selu pa da se malo zacini scenario. opet, moze i to u logoru, samo mi Broderik nije u saglasju sa onim sto mu se tamo desavalo

tolko od mene

Markos Posted - 21/10/2017 : 08:15:31
Nakon što se prošle godine naklada od 750 primjeraka rasprodala u svega 4 mjeseca, bilo je jasno da ćemo morati raditi reprint ovog izvanrednog stripa. Da vidimo koliko će drugom izdanju trebati da se rasproda?!:)
anto Posted - 06/08/2017 : 09:51:07
quote:
Originally posted by anto

Blast > Brodeck.
+1

Aco Posted - 06/08/2017 : 08:48:36
Jak strip, snažan i mračan. Možda na trenutke malo previše razvučen ali jo uvijek vrhunski. Mada me Blast više oduševio, priznajem.
Albino Posted - 19/06/2017 : 10:41:22
Davati bespotrebna obrazloženja zašto je ovaj strip dobar nema puno smisla. Nalaziti mane ovakvom delu , iako ih sigurno ima, još je više besmisleno. Znao sam šta kupujem , očekivao sam remek delo .Ali nisam očekivao da ću se stalno vraćati ovom crtežu. Nisam očekivao da ću biti OVAKO hipnotisan ovim stripom.
vukozec Posted - 13/06/2017 : 10:11:11
Slijedi moj osvt na strip koji ima neksplicitnih SPOILERA.

Brodeckov izvještaj je žestoka osuda ksenofobije. No to je jasno već iz sinopsisa. Interesantnije je proučiti glavni lik, koji je jedini bitan u cijeloj priči, ostali uglavnom služe samo kao simboli.
Kakav je dakle Brodeck i kakvu nam poruku šalje?
Brodeck je pasivni pacifist. Naneseno mu je toliko zla i nepravde da bi Clint Eastwood već odavno cijelo selo prebojao u crveno i preimenovao ga u "Pakao", no Brodecka osveta ne zanima. On je "pas BrodecK", koji ne reagira, koji preživljava tako da šuti i trpi.
Brodeck ne pripada krdu i ne razmišlja kao krdo, što je osobina u kojoj se mnogi od nas vole prepoznati, te nam je on (skupa sa svojom obitelji) prestavljen kao jedini pravi pozitivac u priči.
No pitanje je što bi taj i takav Brodeck napravio u ključnoj situaciji priče. Brodeck je cijelo vrijeme uglavnom pasivni promatrač, on nikad ne donosi odluke već ide linijom manjeg otpora. U logoru je završio jer su ga tamo poslalu drugi, ne zato jer se aktivno odupirao režimu, u logoru se nije usprotivio autoritetima koji su ga ponizili koliko god se ljudsko biće može poniziti, kad se vratio kući i saznao što se dogodilo u njegovom odsutstvu odlučio je sve ignorirati, a na Događaju oko kojeg se vrti priča nije bio prisutan.
Što bi dakle Brodeck koji će radije preživjeti tako da bude pas nego se usprotiviti napravio da se te večeri ranije zatekao u gostionici? Bi li se usprotivio mnoštvu, pružio aktivni otpor i time vjerojatno završio kao Anderer? Ili bi opet bio pasivni promatrač sa strane?

Na kraju, epilog kojem je sve vodilo i koji je bilo lako predvidjeti nam šalje poruku koja je prilično pasimistična ako je projiciramo na vlastito okruženje: ako se nikako ne uklapate u sredinu u kojoj živite, pokupite stvari i otiđite, otpor nema smisla.
Nostromo Posted - 01/06/2017 : 23:20:57
:-)
RadioClash Posted - 01/06/2017 : 22:57:08
I to dvaput.
Nostromo Posted - 01/06/2017 : 21:58:47
Jedino što me nervira u vezi ovog fenomenalnog stripa je to što sam bio idiot i kupio ga u Algoritmu. Kao da sam taj novac bacio u bunar.
vukozec Posted - 01/06/2017 : 12:13:01
Bio prošli tjedan u Barceloni, naletio na španjolsko izdanje ovog stripa. Slično Fibrinom, samo bez kutije, cijena 50% viša.



Dwayne_Looney Posted - 30/03/2017 : 17:18:54
Upravo pročitao i ne pada mi na pamet da sad ostavljam konačni sud, tj. dajem ocjenu i komentar u recenziji. Okvirno: nisam pogriješio što sam kupio ali da je strip nešto bombastično definitivno nije. Treba ovo da se "slegne" a vjerojatno još i bolje opet pročitati za 2-3 tjedna. Komplicirano je to kad je strip adaptacija romana a ja roman nisam pročitao tako da ne mogu dati sud koliko je to dobro preneseno ali nije (mi) bitno. Ipak, neki dojmovi se mogu iznijeti tako da ima spojlera.

Prvo, crtež me ne obara s nogu, kao bonellijevac ga mogu usporediti s Ortizovim ali ovo je Ortiz na kvadrat, previše je zacrnjeno koliko god to pristajalo turobnoj atmosferi. Inače, najmanje mi se dopadaju slične ružne face domaćih seljaka, na 1-2 mjesta sam se morao udubiti da vidim tko je tko uopće.

Razvučeno jeste ali ne toliko da bi trebalo dizati neku pompu, jednostavno okom brže preletiš slike bez riječi i amen. Očekivao sam žešći završetak od paljenja izvještaja i poruke Brodecku da nauči zaboraviti. A koliko god bilo simbolike u njegovoj smrti, pukim čitanjem kod mene prevladava dojam da je Anderer, svojim ponašanjem i šuteći o svom identitetu, sam potaknuo seljake da mu daju ime "Onaj drugi" i doživljavaju kao trn u oku. Jednostavno se, htijući ili ne, igrao tankim živcima rastresenih ljudi, ljudi nečiste savjesti. Eto, tako im ja malo "perem ruke" ali zaista sam očekivao Anderera kao običnog čovjeka a ovaj to definitivno nije bio. Također, kako netko reče, očekivao sam više istrage i mistike. No, stvar koliko toliko ispravljaju prejaki dijalozi i poruke koje ostavljaju.

I da zašećerim, mislim da ima istine da strip više godi čitati na nekoj niskoj temperaturi nego iznad +20. A izdanje je perfektno, kutija funkcionira i svaka čast za nju.

P.S. Jedna je dilema ovako na prvu ostala, vremenski razmak između Diademeove i Andererove smrti. Tu me prijevod na jednom mjestu zbunio.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000