forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Sudjenje skolstvu

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
morski Posted - 28/03/2017 : 12:53:01
izvor: http://www.index.hr/vijesti/clanak/skolstvo-nas-uci-da-ribe-smatramo-glupima-jer-se-ne-znaju-popeti-na-drvo/927616.aspx

"EINSTEN je jednom rekao: Svatko od nas je genij sam po sebi, ali ako ćete biti takvi i suditi jednoj ribi koja koja se ne zna popeti na drvo, provest ćete cijeli život misleći da je ta riba glupa.

Zamislite takav početak uvodnog govora na suđenju modernom školstvu u slučaju "Čovjek protiv školstva". Zapravo, ne trebate ni zamišljati jer se već okupila kivna grupa ljudi koji je školstvu presudila sama. S jako dobrim argumentima izrečenima u videu kojeg je na YouTube postavio poznati američki youtuber Prince EA aka Richard Williams, američki reper, umjetnik i očiti žestoki zagovaratelj promjena. Pa iako mu je cilj prvenstveno nasmijati javnost, u ovom videu ništa zapravo nije smješno. Jer je toliko istinito, s istinom koja žulja i boli brojne generacije iz doslovno cijelog svijeta, Osim one šačice sretnih ljudi koji žive u zemljama u kojima su se promjenu u školsku dogodile.

"Danas na suđenju imamo moderno školstvo koje ne samo da tjera ribu da se popne na drvo, ono je tjera da siđe i još otrči dodatnih 10 kilometara. Reci te nam drago moderno školstvo jeste li sretni i zadovoljni što ste milijune ljudi pretvorili u robote?

Smatrate li da je to zabavno? Znate li koliko se djece danas osjeća poput naše ribe plivajući uzvodno u nastavi, bez vremena i volje da pronađu svoj dar, misleći pritom da su glupi i beskorisni.

Tome mora doći kraj i zato prozivam školstvo i osuđujem ga zbog ubijanja kreativnosti i individualnosti, optužujem ga za intelektualno nasilje. Ako mi dozvolite časni suče, da potkrijepim svoje argumente dokazima.

Dokaz A - ovo je pametni telefon kakve danas svi imamo, pokazao je "odvjetnik" sliku pametnog telefona, ali i sliku prvog telefona od prije 150 godina. Sličan primjer pokazao je i na slikama automobila - moderne jurilice i kočije od prije 150 godina. Vidite li razliku? Upitao je prisutne. Naravno da su svi kimali glavama jer razlika je drastična.

Vidite li sada razliku, pokazao je sliku običnog školskog sata prije 150 godina i danas. Razlike - nema. Nije li to sramota? Da nikakvog pomaka od tada nema, a toliko se drugih stvari oko nas promijenilo?

A vi tvrdite da svojim modernim školstvom učenike pripremate za budućnost?

Pitam vas stoga ponovo. Pripremati li vi njih za budućnost ili za prošlost? Jer sudeći prema sadašnjim iskustvima, meni se čini da vi njih pripremate za rad u tvornicama. Dok svi mirno sjede u svojim redovima učenici moraju podići ruku kada nešto žele reći, imaju kratku stanku za odmor, a ostalih osam sati vi im govorite što da misle. Ah, da - i tjerate ih da se natječu kako bi dobili plaću. Tjerate ih da znaju kako se proizvodi i kako se stvaraju roboti i zombiji. Ali svijet je ljudi moji napredovao i mi sad pod hitno trebamo ljude koji misle kreativno, inovativno, kritički, nezavisno s mogućnošću suradnje i povezivanja cijelog svijeta. Jer znate, i znanstvenici kažu da ne postoje dva jednaka mozga, što će potvrditi i svaki roditelj koji odgaja dvoje, troje djece.

Zašto onda vi koji to ne bi trebali, baš vi, na djecu gledate kao na kalupe ili obične kape. Jedna veličina i jedan oblik za sve?

Što kada bi liječnici odjednom počeli davati svima isti lijek? Rezultat bi bio tragičan i puno bi se ljudi još dodatno razboljelo, zar ne?

Ali ljudi moji upravo se to događa u školstvu, gdje jedan učitelj stoji ispred 20 djece od koji svatko ima različite osobine, potrebe, talente i snove, a vi ih sve učite iste stvari na isti način. To je užasno!

Ovo je možda jedan od najgorih kriminala ikada počinjenih, a žalosno je što ni učitelji sami nemaju puno bolji tretman. Nemaju li oni najvažniji posao na svijetu, a tako su malo za njega plaćeni. Nije čudo stoga što je toliko učenika premalo naučeno. Budimo stoga realni. Učitelj bi kao i liječnici trebali biti isto plaćeni jer doktor može operirati srce i spasiti život djeteta, a veliki učitelj može dosegnuti do srca tog djeteta i omogućiti mu ispunjen život.

Ali učitelji su često heroji koje se često osuđuje iako u njima uopće ne leži problem. Oni jednostavno rade u sustavu u kojem nema baš puno opcija ni prava. Kurikulumi su stvoreni od strane političara od kojih većina nije podučavala ni dana. Političara koji su opsjednuti standardiziranim testovima. Oni misle da će ubacujući pitanja s više odgovora odrediti nečiji uspjeh. Ustvari, ovi su testovi prebanalni da bi bili korišteni i trebaju se baciti.

Ne morate mi vjerovati gospodo porotnici. Vjerujte onome tko je izmislio standardizirano testiranje. Pogledajte njega, velikog F.J. Kellya kojeg ću ovom prilikom citirati jer on je rekao - "Ovi su testovi prebanalni da bi se koristili i ne bi ih se uopće trebalo koristiti."

I zato ja više ne polažem svoju nadu u školstvo. Ali vjerujem u ljude. Ako možemo preurediti zdravstvenu skrb, aute i facebook stranice onda je naša dužnost da isto napravimo i s obrazovanjem.

Da ga unaprijedimo, promijenimo na bolje i prestanemo mariti za školski duh jer je to beskorisno osim ako radimo na tome da izvučemo najbolje iz duha - iz svakog učenika.

To bi nam trebao biti zadatak, zaurlao je odvjetnik na porotu dok su djeca nijemo sjedila i razmišljala o njegovim riječima.

Posegnimo u srce svakog učenika. Naravno, matematika je važna, ali nije ništa važnija od plesa i umjetnosti. Dajmo priliku svakom talentu, svakom daru, svakom duhu. Znam da to zvuči kao san, ali pogledajte recimo Finsku u kojoj se rade impresivne stvari. Oni imaju puno manje školskih sati, učitelji pristojno zarađuju, nitko ne dobiva domaću zadaću i svi su fokusirani na suradnju umjesto na natjecanje između učenika.

Ali ima nešto još i bolje!

Njihov edukacijski sustav nadmašio je sve slične sustave na svijetu, Škole s Montessori predznakom, programi kao što je Khanova akademija. To samo pokazuje da nema jednog rješenja za sve. Ali dok učenici čini barem 20 posto naše populacije, nemojte zaboraviti da oni ujedno čine i 100 posto naše budućnosti.

Zato se posvetimo njihovim snovima i ne možemo zamisliti što sve zapravo možemo ostvariti. To je svijet u kojem vjerujem. Svijet u kojem riba nije više prisiljena da se penje na drvo.

Zanima li ovo suđenje? Zanimaju li vas reakcije porote, okrivljenih, publike i sudaca?"




25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
lwood Posted - 22/05/2020 : 18:34:39
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2184989
nagor Posted - 16/01/2020 : 11:50:09
lwood Posted - 23/12/2019 : 23:08:43
https://www.elespanol.com/sociedad/educacion/20191218/veronica-profesora-valladolid-ensena-dentro-disfraz-anatomico/452955661_0.html?utm_medium=Social&utm_campaign=Echobox&utm_source=Facebook#Echobox=1576741626
Tonto Posted - 10/12/2019 : 13:07:05
Ne zamjeri, ali zaista mi se više ne da naširoko raspravljati na forumu. Uživo, uz pivu može. :) Razumijem tvoje razloge, ali se ne slažem s njima. Možda zato što imam uvid u život prosvjetnih radnika (mater, jedna bivša)...a da budem pošten lagao sam da nemam direktan interes jer mi je i sadašnja profesor iako ja to zaista ne gledam na taj način.
Poanta mog posta je ionako bila više općenita jer mislim da se u ovoj državi tribaju bunit svi redom kontra privilegiranih političkih kasti, ne vidim drugog načina da se stvari popravljaju kod nas. Da ih ima koji bi se tribali bunit prije njih, ima.
Imam i ja mulca, vjerovao ili ne na njega je štrajk djelovao motivirajuće.
NESVRSTANI Posted - 10/12/2019 : 11:42:07
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by morski

nisam ubedjen da ce vece plate dovesti do toga da se vise i bolje radi



A vidiš ja san ubedjen. Ali ne da će će radit više i bolje, nego da neće.


Dobro placen radnik je bolji radnik... ako je normalan, ako nije i ne zna svoj posao ne moze njemu nista pomoci da bolje radi.

Moje je misljenje da su dobri profesori zasluzili vece place... i ne samo oni. Sad se trebaju buniti panduri pa doktori pa privatnici pa svi redom dok gamad ne prestane pumpat lovu u crkvu, hercegovinu, svoj vozni park, svoja politicka orgijanja i ne pocnu mislit na malog covika koji hrani njihove debele guzice i guzice njihovih niškoristi rodjaka na izmisljenim radnim mjestima.


Tija san ti odgovorit odma ali nikako uvatit vrimena. Neznan odakle bi krenija kad je ova tema u pitanju, ali pokušat ću.
Apsolutno ne podržavan štrajk iz nekoliko razloga:
1.Ne podržavam štrajk zbog radnog isustva.
18 godina radnog iskustva u informatičkoj firmi kao konzultant za robno materijalno knjigovodstvo, obračun plaća i kadrovsku evidenciju. Ima san prilku radit u najvećim firmama, neke od njih su bile privatne, neke sisači proračuna. Ono šta je meni bilo interesantno u mome poslu je šta su svi ti projekti trajali po nekoliko miseci jer da bi nekome isporučija funkcionalan software moraš skužit sve procese i procedure koji se odvijaju u firmi, koja su zaduženja po radnim mjestima od šaltera do direktora, i koliki je obim posla na pojedinim radnim mjestima. Isto tako i obračun plaća je dio softwarea pa san ima priliku crno na bilo vidit koliko su ljudi plaćeni za poslove koje obavljaju. U tih 18 godina skužija san da u Hrvatskoj postoje 2 paralelna svijeta. Svijet sisača, i svijet nesisača. Diplomira san na pravnon fakultetu, ali budući nikad nisan radija u struci više se ne sićan skoro ničega, ali jedna stvar mi se usikla u pamćenje, a to je da obaveze moraju bit ekvivalentne pravima, pa se vraćan na 2 spomenuta paralelna svijeta u kojen se u jednom svijetu priča samo o pravima, a u drugom samo o obavezama. Vidija san svega, ali čisto za primjer ću navest situaciju iz jedne gradske firme. Dakle iako su prošli obuku i naravno potpisali da su je prošli, uredno su svaki tjedan mene zvali da odradin posal, i naravno dodatno to plaćali. Da je u privatnoj firmi djelatnik proša obuku i potpisa da je proša, a onda gazda mora dodatno platit da napravin posal toga djelatnika, djelatniku bi se iznos odbija od plaće. Kad je gradska firma u pitanju taj iznos će platit građani. Međutim, ono šta me resetiralo u toj situaciji je da u ponediljak kad san mora to doć napravit su zvali da ne dolazin jer kolegica ide u penziju pa imaju marendu. Nakon prvoga šoka jer mi je nepojmljivo da zbog marende jedan cili odjel praktički cili dan neće radit nabuloza ide dalje pa na moj prijedlog da dođen onda u utorak kažu nemoj jer u utorak radi marendu kolegica koja dolazi umisto ove koja ide u penziju. Monty Phyton. Najluđe od svega je šta kad sutra krenu u štrajk će ih ekipa podržavat jer su ovi jadni i potlačeni i 5000 Kn in je mala plaća. To šta objektivno zaslužuju maksimum od 1000 Kn nije bitno? To šta objektivno zaslužuju nogu u guzicu a ne cementirano radno misto do penzije isto nije bitno? Situacija je uz male razlike ista kod svih sisača, tako da sisači žao mi je ali budući san vidija neman iznutra, moju podršku nećete imat nikad.
Da budemo blizu temi spomenit ću da san ima priliku radit i u jednoj obrazovnoj ustanovi, i od tamo iman izrazito zanimljivo iskustvo. Za razliku od obračuna plaća koji je u privatnim firmama jednostavan, kod svih sisača je kompliciran jer na osnovicu za obračun se najčešće obračunava cijeli niz dodataka. Pokušat ću objasnit šta su ti genijalci izveli. Dakle uzmimo da je bruto osnovica da nan je lakše računat 10000 Kn. Na tu osnovicu profesor recimo ima 8% dodatka na doktorsku titulu, 10% za vjernost službi, 10% za smjenski rad, i 10% na minuli rad. Svaki taj dodatak se za sebe množi sa osnovicom, dakle to bi značilo da će taj profesor dobit osnovicu od 10000Kn, 1000 Kn za vjernost službi, 1000 za smjenski rad, 1000 za minuli rad, i 800 za doktorsku titulu. To bi bilo 10000+1000+1000+1000+800 sve skupa 13800Kn bruto plaće.
E u toj ustanovi su nevezano za zakonske odredbe i izvješće revizije imali svoju teoriju o obračunu. Nisu dodatke svaki za sebe množili sa osnovicom pa ih zbrojili, nego su jednostavno pomnožili sve dodatke, pa kad 10000Kn pomnožiš sa 8% i još tri puta po 10% dobiješ cifru od 14374Kn. U svakon slučaju, u toj ustanovi je zbog genijalne ideje kako obračunavat plaće svaki djelatnik u prosjeku prima 600Kn više. 600Kn na 80 djelatnika, u 12 miseci, ni manje ni više nego 600000Kn oštećenog proračuna godišnje.
Vrh svega je da su moju firmu napali jer nan nevalja software za obračun plaća.
Podržat ih u štrajku? Može kad prvo vrate sve šta su nezasluženo dobili.

2.Ne podržavam štrajk jar su razlozi za štrajk krivi.
Ide mi na živce patetika o dostojanstvu, nebuloze o kvalitetnijen obrazovanju i blebetanje o općem interesu.Isto ka i svi ostali koji štrajkaju, štrajkaše boli đon za bilo kakav opći interes, jedini razlog je vlastiti džep. Da nastavnici štrajkaju zbog toga šta učenicima moraju titrat jaja bi imali moju podršku. Da profesori tjelesnog štrajkaju jer ih pola nema dvorane pa improviziraju po učionicama bi imali moju podršku. Da profesori fizike i kemije štrajkaju jer nemaju opremljene laboratorije bi imali moju podršku. Da profesori glazbenog štrajkaju jer nemaju instrumente ili sredstva za odlaske na koncerte bi imali moju podršku.
Na žalost ovo je štrajk isključivo za vlastito dupe, i to u situaciji di su po svim parametrima plaćeni adekvatno za posal koji rade.

3.Ne podržavan štrajk kao roditelj.
Kao roditelj prvaša i sedmaša mogu reć da su napravili totalni kaos. Osin gradiva koje će se sad morat ubrzat i produženja škole do jebenog 25.06, napravili su mi ogroman problem jer ovaj prvaš se taman počea navikavat na školu i rutinu kad je krenija cirkus, a ovome sedmašu ionako hormoni rade 100 na sat, fokus na školu je zadnja rupa na svirali, i taman kad njega dovedeš u red, krene već spomenuti cirkus.
Sad je 10.12 ja iman osjećaj da smo na početku školske godine.

4.Ne podržavam štrajk kao dijete(vlastitih roditelja naravno).
Iz primjera vlastith roditelja mogu izvuć dvi različite situacije.
Mater cili život do penzije u brodogradilištu, i čuđenje kad je sve otišlo u vražju mater jer kaže da je splitko brodogradilište radilo izvrsne brodove. Je, radilo je izvrsne brodove i prodavalo ih ispod proizvodne cijene. Koga briga za produktivnost kad će brod platit građani. Ista stvar važi i za ostale sisače.
Otac mi je dobar primjer za usporedbu sa prosvjetarima. Iako je glazbenik, ima nekih stvari koje bi se mogle usporedit. Glazbenik u orkestru HNK ima slično radno vrime ka profesor u školi. Znači neka 3-4 sata na radnom mjestu, ostatak kod kuće u pripremi. Ono šta je profesorima priprema to je glazbeniku vježbanje. Kad san bija mali stari je vježba 4-5 sati svaki dan jer je tribalo naučit Carmen, Aidu, Turandota, 100 čuda. Kad san ima 15-20 godina stari je vježba sat-dva dnevno. Kad san ima 30 stari više nije uopće vježba. Ne zato šta je lijen, nego zato šta nakon 1000 puta odsvirane Aide šta ima više vježbat Aidu? Mislin da je stvar slična i sa pripremanjen nastave.
Posao glazbenika mogu usporedit sa poslon nastavnika i zato šta ni jedno ni drugo nisu poslovi koje možeš radit ako ih ne voliš. To su karijere u kojima nema love, i karijere za koje u startu znaš sve pluseve i minuse.
Meni je stari u svojoj branši bija vrhunski, i u orkestru HNK je doša do najviše pozicije do koje je moga doć. Prid kraj karijere kad mu je bila najveća plaća je dogura do 7500Kn, većinu karijere je radija za kikiriki. Je li kuka? Nije, jer je radija ono šta je izabra i ono šta voli, i jer je zna da od 1975. kad se zaposlija, pa do kraja karijere, osin ako u napadu ludila sikiron ne zatuče intendanta, ima osigurano radno misto i redovnu isplatu plače.
nagor Posted - 08/12/2019 : 22:43:42
quote:
Originally posted by delboj

Ne znam zašto mene spominješ, ja sam se isključio iz rasprave.



Da, najpametnije. Topic je živi pijesak. :(
Beva Posted - 08/12/2019 : 22:34:03
quote:
Originally posted by delboj

Ne znam zašto mene spominješ, ja sam se isključio iz rasprave.



Ništa osobno, ti i Nagor prvi mi padnete na pamet kad pomislim na forumske profesore.
mpavin Posted - 08/12/2019 : 22:30:47
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by nagor

Nisam tvrdio da imam najteži posao na svijetu. Meni tlak digne tvrdnja da je biti učitelj najlakši posao na svijetu.


Ako uzmem za primjer većinu mojih učitelja u osnovnoj i srednjoj to i je jedan od najlakših poslova na svitu.



Ovisi o razredu.


Nisam mislio na to.
Npr. imali smo jednu profesoricu koja nije rekla ni rič o gradivu u 2 godine. A i inače nije ništa govorila.
delboj Posted - 08/12/2019 : 22:30:06
Ne znam zašto mene spominješ, ja sam se isključio iz rasprave.
Beva Posted - 08/12/2019 : 22:21:12
quote:
Originally posted by nagor

Ne volim kad seru po mojoj profesiji.



Moj je dojam da najviše negativnosti o školstvu ovdje na forumu dolazi od profesora, konkretno od tebe i Delboja. Nije to način na koji ćeš braniti profesiju. Tražiš po svijetu najgore primjere lošeg ponašanja učenika i ističeš ih. Tako se stvara dojam da si frustriran i mrziš svoj posao. Ako misliš da time braniš svoju profesiju, varaš se. Samo stvaraš antipatiju kod ostalih jer ispada da želiš prikazati kako je vama najgore i kako imate posla s malim čudovištima.

A što se tiče stresa na poslu, svatko ga proživljava kad-tad. Sjećam se par neprospavanih noći kad nisam mogao prestati razmišljati jesam li odredio dovoljno armature na nekoliko stubova prizemlja objekta jer je investitor naknadno dodao kat, pa onda još goreg stresa kad shvatim da stubove treba ojačati i ostaje ti samo nada da izvođač još nije došao do njih.

Ne kažem, većina dana na poslu mi, kako godine prolaze, postaje sve manje stresna jer sam iskusniji, ali pretpostavljam da je tako i u školstvu. I za svaki posao je najbitnija motivacija. Ako to fali, mogu te plaćati koliko hoće i opet nećeš dobro raditi.
lwood Posted - 08/12/2019 : 22:05:57
quote:
Originally posted by mamlaz

Iskreno idu mi na kurac i nagor i protivnici nagora.
Nagor jer me zivcira.
I ovi drugi koji nemaju pojma o tom poslu i seru govna, a da nemaju pojma o poslu kojim se Nagor bavi. I nisu nikad bili sa njegove strane u ucionici.
Jbg, svi smo bili ucenici, ali ne znam bas tko je ovdje osim Nagora ( koji me btw zivcira) ucitelj? Jel moze on vama srati kako da radite svoj posao? Jebeni balkan. Svj se razumiju u tudji posao, a svoj nema nitko pojma raditi.






Ko plača ima pravo i srat.
nagor Posted - 08/12/2019 : 22:01:10
quote:
Originally posted by mpavin

quote:
Originally posted by nagor

Nisam tvrdio da imam najteži posao na svijetu. Meni tlak digne tvrdnja da je biti učitelj najlakši posao na svijetu.


Ako uzmem za primjer većinu mojih učitelja u osnovnoj i srednjoj to i je jedan od najlakših poslova na svitu.



Ovisi o razredu.
mpavin Posted - 08/12/2019 : 21:47:02
quote:
Originally posted by nagor

Nisam tvrdio da imam najteži posao na svijetu. Meni tlak digne tvrdnja da je biti učitelj najlakši posao na svijetu.


Ako uzmem za primjer većinu mojih učitelja u osnovnoj i srednjoj to i je jedan od najlakših poslova na svitu.
mamlaz Posted - 08/12/2019 : 21:23:31
Iskreno idu mi na kurac i nagor i protivnici nagora.
Nagor jer me zivcira.
I ovi drugi koji nemaju pojma o tom poslu i seru govna, a da nemaju pojma o poslu kojim se Nagor bavi. I nisu nikad bili sa njegove strane u ucionici.
Jbg, svi smo bili ucenici, ali ne znam bas tko je ovdje osim Nagora ( koji me btw zivcira) ucitelj? Jel moze on vama srati kako da radite svoj posao? Jebeni balkan. Svj se razumiju u tudji posao, a svoj nema nitko pojma raditi.


nagor Posted - 08/12/2019 : 20:58:26
Nisam tvrdio da imam najteži posao na svijetu. Meni tlak digne tvrdnja da je biti učitelj najlakši posao na svijetu.
drogsy Posted - 08/12/2019 : 17:04:21
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Vrlo rado. Vjerujem da bi to bio izuzetno zabavan i nemonoton posao.


Joj, što bih dao te vidim u jednom pravom razredu.


Ovako. Pusti sad to da sam ti antipatičan. Mene po defaultu ne šljiviš. OK. Ali daj, ako imaš koga u školstvu, pitaj ih malo o tome. Ono, prijatelja po mogućnosti s kojim si si dobar. Ja ti garantiram da je lakše popravljati strojeve nego kontrolirati razred pun nezainteresiranih tinejdžera.




"Popravljati strojeve" Vidi se da ni ti nemaš pojma ni o mom poslu. Ne služi aviomehaničar nekoj airline kompaniji da "popravi stroj", to može svaki idiot nakon nekog vremena prakse, već da sa svojim potpisom pusti avion u let.
Zamisli da si sam samcat u nekoj dalekoj pripizdini na aerodromu, dođe avion s defektom, krepala mu je jedna hydro-pumpa ili control unit za neku letnu površinu, nije bitno. Ti moraš donijeti odluku (naravno, u skladu s manualima) hoće li taj avion nastaviti letjeti odmah ili ćeš ga prizemljiti dok se defekt ne riješi. naravno, moraš uzeti u obzir da štogod napraviš u prvoj opciji tvoja evenutalna greška može utjecati na kvalitetu života od 100-200 putnika koji će biti na tom idućem letu jer se tvoje eventualne greške ne mogu ispraviti u zraku, ili, ako se odlučiš za drugu opciju, moraš uzeti u obzir da ćeš kompaniju koštati hrpu novaca jer svaki sat na koji avion samo provede na zemlji u nekom wastelandu košta pun kurac, o nekom eventualnom korištenju hardvera za održavanje od druge kompanije u tuđini da i ne govorim, što može utjecati na budućnost tvojeg radnog mjesta i visinu plaće. Imaš pola sata. Ogroman stres.

I ti sad meni pričaš kako je tebi teško izaći na kraj s nekom tamo balavurdijom. Mogu se samo smijati


Ok, ne kažem da je lako, ali daj se prestani postavljati u poziciju kao da radiš najodgovorniji i najstresniji posao na svijetu. Ne radiš, stari moj. Ne radim ga ni ja, a kamoli ti.
I ne, nisi mi antipatičan, tu i tamo napišeš neku notornu glupost na forumu i onda mi digneš tlak sa ustrajanjem u branjenju te gluposti, ali u suštini mislim da si dobar dečec. priznajem da sam malo bio i bahat u onom prvom postu, ali iako sam napustio Hrvatsku prije 15 mjeseci, svejedno me i dalje živcira gledati kako se ista raspada svakim danom sve više, a ljudi i dalje ustraju u mentalnoj retardaciji
drogsy Posted - 08/12/2019 : 16:35:18
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...



Primjer je bio metafora u smislu da nije isto raditi sa stvarima ili sa ljudima. Ništa protiv majstora sa gradilišta.

Dakle, ti si mehaničar. Da, sad tvoje pisanje ima nekog smisla. Ti popravljaš strojeve. Pošten posao. Trebamo i takve. Osim činjenice da si jednom išao u školu za mehaničare ti sa školstvom odnosno o tome kako je biti profesor nemaš pojma.

Zapravo imam, jer dok sam radio u Croatiji Airlines podučavao sam praksu kao asistent praktikantima iz moje bivše škole, kao i nekim kolegama iz Nigerije i Zimbabvea koji su se došli tamo školovati se za taj posao. Također, planiram biti i predavač teorije jednog dana kad malo ostarim, to je normalno u ovom poslu.
lwood Posted - 08/12/2019 : 09:55:55
quote:
Originally posted by morski

u celoj ovoj diskusiji, vama koji "napadate" nagora nedostaje objektivan stav.
svoju sliku formirate na osnovu ličnog iskustva koje je svedeno na vas ili vašu decu kao učenike.
a to zaista nije dovoljno.
da bi se stekao pravi utisak o nečemu, potrebno je malo "uživljavanja" u situaciju, potrebno je "obući tuđe cipele".

jasno da postoje i ovakvi i onakvi u prosveti, jasno je da nisu svi sjajni, ali zašto ne uzmete ovo što vam se iznosi kao realan problem iz prve ruke?
iskustva koja ste vi imali i koja su vam stvorila sliku su jednostrana.
liče mi na traume.
a u celoj slici koje je vaše mesto?

da li ste vi bili oni koji su želeli, a nije im bilo omogućeno?
jednostavno, niste imali s kim da naučite.
toliko ste izgarali za znanjem, a oni koji je trebalo da vam ga prenesu, to nisu činili.
nešto čisto sumnjam da je to bilo tako.

ili se desilo ono što se svima desi, pre ili kasnije: sazrevanje.
shvatilo se da se mnogo propustilo i pošto smo prema univerzalnom balkanskom mentalitetu skloni da druge krivimo za svoje neuspehe, ko nam je kriv?
pa nastavnici.
nisu nas ništa naučili.

naravno i roditelji imaju tu ulogu krivca, nije baš da su pošteđeni, ali nastavnici su nekako glavni.
i onda iz te perspektive pljuj po sistemu.
nagor vam iznosi realne situacije i vi umesto da mu barem donekle poverujete i razmislite o sebi i svojoj deci kako da se to izbegne,
da ne-daj-bože prodiskutujete sa učiteljima i nastavnicima svoje dece, da unapredite sistem, vi ga nipodaštavate.

hajde da uzmemo da svako od vas ima barem jedno svoje dete i koliko puta ne može da izađe na kraj sa njim.
šta mislite kako je nekome ko ima 200 tuđe dece?
šta ćete reći?
on je plaćen i školovan da se bavi njima.

e pa nije.
tu i jeste problem.
plaćen je da ih obrazuje i vaspitava (mada je ova druga uloga toliko svedena da je gotovo neizvodljiva),
ali uslovi za izvođenje tog procesa su rudarski teški.

zamislite da vi morate da vaspitavate i podižete svoje rođeno dete prema zakonu o porodici.
koliko puta ste prekršili neki član?
da li vam je dolazila inspekcija?
da li ste osvanuli u novinama?

za kraj preneću priču koju znam iz druge ruke.
koleginica koja je radila kao nastavnik mašinske grupe predmeta u srednjoj mašinskoj tehničkoj školi u srbiji je otišla u sloveniju da radi u nekoj firmi kao mašinski inženjer.
tek po odlasku i promeni posla i sredine je izjavila da je posao u školi neuporedivo teži i da se nikada ne bi u školu vratila.



Izvinićeš,al gadno se varaš.
nagora i bilo kojeg profu niko nije tira da rade u školi.
Znači ,birali su sami.
Znali su bar otprilike sa čim se suočavaju.
Mene je svojevremeno isto nagovaralo na nešto slično al mi nije padalo napamet.
Zašto? Jer neman ni volje ni živaca nekog učit nešto,pogotovo masu tinejđera koje uglavnom ne zanima ništa osim droge i sexa.
Pa ko voli nek izvoli.
lwood Posted - 08/12/2019 : 09:51:57
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...



Možda zna pripremit bitumensku smjesu?
Al stvarno nagore,navija si se ka da si abdominalni kirurg u nekoj skupoj privatnoj klinici.




Ma kakva kirurgija. Ne volim kad seru po mojoj profesiji. U razredu moram paziti da ne uvrijedim njihove mlade umove. Jednom specijalcu na forumu valda mogu spustiti.

I fora kod miješanja betona je u pravilnom doziranju vode. Dosta specijalaca misli, budući da smjesa cementa i pijeska u miješalcu djeluje jako suho, da treba dodati puno vode. Ali ne znaju da u biti treba manja mjera nego što ti instinkt na prvu kaže. Evo, moje skromno iskustvo iz gradilišta.



ma dobro,jebeš sad beton.
I to ako ih sad ne zanima ,ne znači da ih neće u daljnem životu zanimat. bar pojedince. Mene je na kraju OŠ zanimala samo biologija.

Poanta je u tome,koliko uopće imaju smisla neki predmeti za neke škole? Npr,kolegica išla na prekvalifikaciju za kuvaricu i tamo je imala vjeronauk.
Mislin wtf? Alan Ford.
morski Posted - 08/12/2019 : 08:45:32
u celoj ovoj diskusiji, vama koji "napadate" nagora nedostaje objektivan stav.
svoju sliku formirate na osnovu ličnog iskustva koje je svedeno na vas ili vašu decu kao učenike.
a to zaista nije dovoljno.
da bi se stekao pravi utisak o nečemu, potrebno je malo "uživljavanja" u situaciju, potrebno je "obući tuđe cipele".

jasno da postoje i ovakvi i onakvi u prosveti, jasno je da nisu svi sjajni, ali zašto ne uzmete ovo što vam se iznosi kao realan problem iz prve ruke?
iskustva koja ste vi imali i koja su vam stvorila sliku su jednostrana.
liče mi na traume.
a u celoj slici koje je vaše mesto?

da li ste vi bili oni koji su želeli, a nije im bilo omogućeno?
jednostavno, niste imali s kim da naučite.
toliko ste izgarali za znanjem, a oni koji je trebalo da vam ga prenesu, to nisu činili.
nešto čisto sumnjam da je to bilo tako.

ili se desilo ono što se svima desi, pre ili kasnije: sazrevanje.
shvatilo se da se mnogo propustilo i pošto smo prema univerzalnom balkanskom mentalitetu skloni da druge krivimo za svoje neuspehe, ko nam je kriv?
pa nastavnici.
nisu nas ništa naučili.

naravno i roditelji imaju tu ulogu krivca, nije baš da su pošteđeni, ali nastavnici su nekako glavni.
i onda iz te perspektive pljuj po sistemu.
nagor vam iznosi realne situacije i vi umesto da mu barem donekle poverujete i razmislite o sebi i svojoj deci kako da se to izbegne,
da ne-daj-bože prodiskutujete sa učiteljima i nastavnicima svoje dece, da unapredite sistem, vi ga nipodaštavate.

hajde da uzmemo da svako od vas ima barem jedno svoje dete i koliko puta ne može da izađe na kraj sa njim.
šta mislite kako je nekome ko ima 200 tuđe dece?
šta ćete reći?
on je plaćen i školovan da se bavi njima.

e pa nije.
tu i jeste problem.
plaćen je da ih obrazuje i vaspitava (mada je ova druga uloga toliko svedena da je gotovo neizvodljiva),
ali uslovi za izvođenje tog procesa su rudarski teški.

zamislite da vi morate da vaspitavate i podižete svoje rođeno dete prema zakonu o porodici.
koliko puta ste prekršili neki član?
da li vam je dolazila inspekcija?
da li ste osvanuli u novinama?

za kraj preneću priču koju znam iz druge ruke.
koleginica koja je radila kao nastavnik mašinske grupe predmeta u srednjoj mašinskoj tehničkoj školi u srbiji je otišla u sloveniju da radi u nekoj firmi kao mašinski inženjer.
tek po odlasku i promeni posla i sredine je izjavila da je posao u školi neuporedivo teži i da se nikada ne bi u školu vratila.
nagor Posted - 08/12/2019 : 00:27:13
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...



Možda zna pripremit bitumensku smjesu?
Al stvarno nagore,navija si se ka da si abdominalni kirurg u nekoj skupoj privatnoj klinici.




Ma kakva kirurgija. Ne volim kad seru po mojoj profesiji. U razredu moram paziti da ne uvrijedim njihove mlade umove. Jednom specijalcu na forumu valda mogu spustiti.

I fora kod miješanja betona je u pravilnom doziranju vode. Dosta specijalaca misli, budući da smjesa cementa i pijeska u miješalcu djeluje jako suho, da treba dodati puno vode. Ali ne znaju da u biti treba manja mjera nego što ti instinkt na prvu kaže. Evo, moje skromno iskustvo iz gradilišta.
nagor Posted - 08/12/2019 : 00:22:32
quote:
Vrlo rado. Vjerujem da bi to bio izuzetno zabavan i nemonoton posao.


Joj, što bih dao te vidim u jednom pravom razredu.


Ovako. Pusti sad to da sam ti antipatičan. Mene po defaultu ne šljiviš. OK. Ali daj, ako imaš koga u školstvu, pitaj ih malo o tome. Ono, prijatelja po mogućnosti s kojim si si dobar. Ja ti garantiram da je lakše popravljati strojeve nego kontrolirati razred pun nezainteresiranih tinejdžera.
nagor Posted - 08/12/2019 : 00:18:39
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...



Primjer je bio metafora u smislu da nije isto raditi sa stvarima ili sa ljudima. Ništa protiv majstora sa gradilišta.

Dakle, ti si mehaničar. Da, sad tvoje pisanje ima nekog smisla. Ti popravljaš strojeve. Pošten posao. Trebamo i takve. Osim činjenice da si jednom išao u školu za mehaničare ti sa školstvom odnosno o tome kako je biti profesor nemaš pojma.
lwood Posted - 07/12/2019 : 23:02:45
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...



Možda zna pripremit bitumensku smjesu?
Al stvarno nagore,navija si se ka da si abdominalni kirurg u nekoj skupoj privatnoj klinici.
drogsy Posted - 07/12/2019 : 22:49:37
quote:
Originally posted by nagor

Branim svoj posao kao ozbiljan i zajeban jer se ne radi o miješanju mrtvog betona na gradilištu

Na ovo sam se zaboravio osvrnuti. Vidiš, upravo zbog ovakvog stava nitko normalan vas ne podržava. Baš bih te volio vidjeti kao miješaš beton, i je li ga uopće znaš pripremiti. podjsećaš me na još jedng profesora koji nam je govorio nakon svakog lošeg usmenog kako trebamo promijeniti struku, kako se traže slastičari, pekari, kao da je riječ o nekom nižem zanimanju...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000