forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Omiljeni fikcijski svijet

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Obi-wan Posted - 17/04/2017 : 17:11:16
Koji vam je najdraži svijet iz mašte?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 14/04/2018 : 08:39:12
Tek sada vidio poll. Star drek naravno :)
jankela Posted - 13/04/2018 : 20:46:04
Darkwood
ivi skoj Posted - 21/04/2017 : 00:23:52
Glasao za Discosvijet.
Nije neka ekipa, ali šta ću kad mi je najdraži.
Dukidule Posted - 20/04/2017 : 21:46:53
quote:
Originally posted by Darth Ivan

Nekako sam imao osjećaj da če Marvel biti pri vrhu; nekako je mali broj za njega glasao.



A uzto cijelih 50% dosadašnjih glasova ide na moj račun.
Andrey Posted - 20/04/2017 : 21:13:28
1) Westeros, tj World of Ice and Fire. Jer je nekako jednostavan u premisi, didtinktivan u svojoj povijesti (pa se onda lako pamti) i tkođer takav u svojim različitim settinzima. Predobra mi je ideja o pseudo-srednjovjekovnom svijetu (ali ne samo u europskom smislu, ako je to moguće) u kojoj je jednostavnija magija sa Zmajevima nekada postojala ali sada se i također, dok teče radnja koju pratimo, polako i vraća.

Premisa tog worldbuildinga je jednostavna (sa svojom topografijom sjevernjaka juznjaka i sl) jer je to i poanta knjige. Da u čitanje uđemo sa naizgled prvoloptaškim fantasy tropama ali onda ih se obrće ili kritizira, ali je također jednostavna jer je on pisac koji postepeno dobiva ideje od jednostavnih zamisli pa ih nadograđuje beskrajnim preispitivanjima i tako mozemo pratiti na meta razini kako se worldbuilding fino razvijao kako mu je bilo potrebno za razvitak priče. To se sve ne vidi u holivudiziranoj seriji gdje se uzimaju sasvim očekivane holivudske banalnosti. Egzoticne likove iz dalekih krajeva igraju naravno Crnci, itd. Kod Martina je blend elemenata puno originalniji. Pa nije samo robovi jednako crnci ili dothraki jednako mongoli. Baš vidiš 2,3 plemena/etnika izblendirana u jedan.

Posebice mi se sviđa ljeto kod Martina. Baš imaš atmosferu dječačke sjete za ljetom, tih pustih prostranih slabo nastanjenih krajeva ali gdje mozes i ocrkivati zmaja u zraku. Baš bi volil prolaziti taj svijet u nekoj sandbox igri tipa Skyrim ili GTA.

2) Patkograd i sl. (mcscrooge, donald duck). Povijest, mape, mape trezora i sl. (Ne stane u istu recenicu sa Bonellijem pa je smijesno kada ljudi kazu kako bonelli "bar nije nesto banalno za djecu".

3) Hr. Serija Zakon. Kao nekakva Hrvaticana (od americana). Simpatican setting manjeg postEXYU grada, između sela i metropole, urbana mitologija izmišljena, horror mitologija čak. Spoj visoke i niske kulture hrvatske i postexyu 90ih (valjda da se bar nesto pozitivno iz tog desetljeca izvuce). Učitavanje drugih kultura u hr/exyu kontekst (ta americana), to mi je uvijek bilo simpaticno, stavljanje holivudskih tropa u manji lokalni kontekst što funkcionira i kao meta komentar i kao parodija ali ne samo to. To je recimo takodjer vidljivo u postEXYU hip hopu, samo je tuzno kad se oni dozivljavaju ozbiljno ("mi crnci kao americki crnci")

Bonelli je u worldbuildingu siromašan u odnosu na broj epizoda pa samo ili plagiraju ili učitavaju historijske anakronosti kako im treba. Dylan ima neiskorišten potencijal urbane mitologije Londona ali ja i volim dozivljavati ga kao svaku epizodu novi univerzum ili reset.


4) GTA San Andreas (samo tu kao i kod Westerosa nije samo naslovni SA već i kvazi vegas i kvazi francisco).

5) Svijet Vojka Vrućine I Dječaka, futuristički hiperbolizirani tzv. "urbani" Split i Spinut kao mladenački odmak i kritika kako je Dalmacija ljudima izvana uobicajeno prikazana preko hit pjesama.

6) Serija Misfits. Možda više moja pristranost (jerbo teen život prije 8 godina) ali baš jebeni setting sa tim zgradurinama u suburbiriji kao i u Zagrebu, uz ogromnu rijeku gdje je snimana scena iz Clockwork Orange. Jesenski (kad i škola i faks počinju) kišna atmosfera sa tmurnim bojama, zapravo malo worldbuildinga ali je originalan pa su imali i website, Kao i zmajevi kod Martina ovdje isto samo jedan nadnaravni element savršeno uklopljen u teen humorističnu dramu. Volio bih da mogu opet vizualno konzumirati taj setting.


Guilty pleasures ili bez komentara: Skyrim (ionako nisam prelazio misije vec samo lutao), Princ Valiant (ovdje mi licemjerno ne smeta teške anakronije jer mi je simpaticno to maglovito rano srednjovjekovlje), igra Bully, American Gods (drugačija Amerika, najsimpazičniji road movie knjiga, umirujuća atmosfera na prijelazu u treći milenij), Elric, Asterix, nacionalna historiografija, svijet u knjigama Bret Easton Ellisa, Hyboriju I Međuzemlje bi prolazio u sandboxovima, zatim DBZ i Pokemoni, posebice prvi koji me kao malog upoznao sa sasvim drugačijom kulturom dalekog istoka ali već 10ak godina ga nisam ponovio ( isto kao Westeros vežem uz ljeto i tako to). Pokemone sam u OŠ znao napamet preko karata, animea ali najprvije, preko GameBoy igara.

Hyperion me po naslovnici najviše privlači od onoga što nisam čitao
Risar_69 Posted - 20/04/2017 : 00:04:17
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Jugoslavija.




+1


plus dva :)
Sneaksie Thiefsie Posted - 19/04/2017 : 20:45:17
a Bonelli univerzum
Obi-wan Posted - 19/04/2017 : 08:24:25
quote:
Originally posted by hitchhiker

hmmm a

Foundation (Asimov)
Myth (Asprin)
Hyperion (Simmons)
Amber (Zelazny)
Galaxy (Adams)

:)


samo 15 mjesta za poll...
hitchhiker Posted - 19/04/2017 : 07:15:08
hmmm a

Foundation (Asimov)
Myth (Asprin)
Hyperion (Simmons)
Amber (Zelazny)
Galaxy (Adams)

:)
RAKOSI4 Posted - 18/04/2017 : 23:41:39
Želim u svijet Diznija , i ako ikada uđem ,nikada ga neću napustiti makar me proganjala zla vještica i opaki Hromi Daba
Opti Posted - 18/04/2017 : 23:10:42
Last Action Hero
Obi-wan Posted - 18/04/2017 : 22:07:34
quote:
Originally posted by izivko

Azeroth, Westeros, Arda, Forgotten Realms, Discworld, Howards, za neke načuo DC multi-kulti...


Azeroth je svijet iz čuvene igre, a kasnije knjige, stripa i odnedavno filma Warcraft.
Sedam kraljevstava Westerosa su ono oko čega se bore u Igri prijestolja - najpopularnija fantasy knjiga trenutno i čuvena najgledanija serija.
Forgotten realms je serijal labavno povezanih knjiga fantasy tematike. Knjiga ima poveći broj, a ima i stripova, također veliki broj fanova. Mnoge RPG igre emještene su u Toril, a također je to bazni svijet za Dungeons and dragons igre na papiru.
Arda je svijet u kojem je smješten Tolkienov Middle-earth - vjerovatno si čuo za Gospodar prstenova.
Discworld je fantasy humoristični svijet koji je stvorio pisac Terry Pratchett. Ima i stripova.
Hogwarts je škola u koju pohađa nadaleko i naširoko poznati Harry Potter.

Vjerovatno si koristio Sensory deprivator 2000 u zadnjih par godina...
izivko Posted - 18/04/2017 : 21:38:59
Azeroth, Westeros, Arda, Forgotten Realms, Discworld, Howards, za neke načuo DC multi-kulti...
Obi-wan Posted - 18/04/2017 : 21:28:13
quote:
Originally posted by izivko

Hyrule poznajem ga ko svoj džep. Koliko sam sati proveo istražujući ga


Pa za koje onda nisi čuo?
izivko Posted - 18/04/2017 : 21:19:50
Hyrule poznajem ga ko svoj džep. Koliko sam sati proveo istražujući ga
Obi-wan Posted - 18/04/2017 : 21:15:20
quote:
Originally posted by izivko

Za polovicu nisam čuo pa biram ovaj Conanov.


Mogu zamisliti da Hyrule nije poznat svima, ali ostalo...
Sneaksie Thiefsie Posted - 18/04/2017 : 20:52:13
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Jugoslavija.




+1

takodje
Darth Ivan Posted - 18/04/2017 : 16:46:40
Nekako sam imao osjećaj da če Marvel biti pri vrhu; nekako je mali broj za njega glasao.
Darth Ivan Posted - 18/04/2017 : 16:45:31
Grčka mitologija FTW!
Shaner Posted - 18/04/2017 : 15:49:33
Glasao za Discworld. Vidim da sam u dobrom drustvu.

izivko Posted - 18/04/2017 : 15:12:49
Za polovicu nisam čuo pa biram ovaj Conanov.
panzer Posted - 18/04/2017 : 15:02:55
Hyborian age, Star Trek, Alien
ken2 Posted - 18/04/2017 : 14:55:33
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by ken2

novi zavjet



zašto Novi? Pa Stari je deset puta zanimljiviji i kreativniji



Zna on zašto Novi!

On topic: Arda



zato što mi je draži i bliži
i jer je ljepši i bolji, jer je avangardan i socijalan
jer sam ga 'živio' dok sam bio mali i jer ga sada kada nisam vjernik mogu bez kompleksa promišljati i razmišljati o tom svijetu

Amos Posted - 18/04/2017 : 13:43:45
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by ken2

novi zavjet



zašto Novi? Pa Stari je deset puta zanimljiviji i kreativniji



Zna on zašto Novi!

On topic: Arda
Korg Posted - 18/04/2017 : 13:08:48
Alien i Hyborian age

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000