forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kriminal 3 & 4

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/11/2014 : 16:40:28


MRTVI I UMIRUĆI, treći dio višetomne serije Kriminal koja je dobila nagradu Eisner, autora Eda Burbakera i Seana Philipsa, dovodi u vezu tri brutalne studije o likovima smještene u ranim sedamdesetima. Boksač koji pokušava pobjeći iz sjene svoga oca i nalazi život izvan svijeta zločina u kojem je odrastao. Vijetnamski veteran koji, vrativši se kući, otkriva da su vještine koje je naučio u ratu ujedno i sreća i prokletstvo. Nevina djevojka koja postaje femme fatale bori se ne bi li pobjegla s puta koji vodi prema uništenju. Ove se priče preklapaju i sudaraju pod oštrim uglovima kako bi stvorile jedinstven i dirljiv crtani roman.

Kriminal 3 • Mrtvi i umirući • 100 stranica • Kolor • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2014. • Cijena 130 Kn


Prije nekoliko godina, Jacob Kurtz bio je sretan obiteljski čovjek, sretno umirovljen iz kriminalnog miljea u kojem je odrastao. Onda ga je policija osumnjičila za stravičan zločin i razorila mu život. Jacob je sad sjena od čovjeka koji je nekoć bio, krstari noćnim ulicama grada dok pati od kronične nesanice, tražeći bilo što da mu odvuče pažnju od praznog kreveta. I nakon što ušeta na krivo mjesto u pravi trenutak, jedna će teška noć gurnuti Jacoba opakim putem otmica, pljački, umorstava... a možda čak i prema rješenju tajne zakopane u njegovoj prošlosti.

Kriminal 4 • Jedne teške noći • 120 stranica • Kolor • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2014. • Cijena 130 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Imrahil Posted - 15/05/2023 : 12:16:37
Krenuo juče da obnavljam 1-6 plus ovo "novo" da iščitam i kec definitivno štuca pred kraj sa zapletom. Ništa strašno ali malo bode oči da je Brubiša mogao da se potrudi da sve to ima više smisla.
kasper Posted - 15/05/2023 : 11:54:45
ne znam zasto vam je prvi deo slabiji????, kriminal 1-6 je savrsen, najbolje od stripa je tu
Paka01 Posted - 15/05/2023 : 11:45:43
Prvi dio je i meni mrvicu slabiji od ostatka, dok mi je druga knjiga već puno bolja. Međutim, od 3. do 6. knjige mi praktički nema greške, fenomenalno štivo.
Jebemu sve, mislim da je vrijeme da i ja ponovim kompletan serijal, nisam odavno.
Poli Posted - 15/05/2023 : 11:37:10

He he he, pocelo je, pocelo... Samo uzivaj dalje!


Cromwell Posted - 15/05/2023 : 11:05:50
Nisu krimići nešto za čime sam baš lud pa nakon prva dva dijela koji su mi bili "nit smrdi nit miriše" dalje nisam niti pratio ovaj serijal. I budući da u zadnje vrijeme čitam Nicka Raidera rekoh ajd da probam samo nastaviti s ovim Brubakerovim čudom nakon skoro 10! godina!
I eto. Treći dio mi se izuzetno svidio. Baš jebačka karakterizacija likova, atmosfera i razvijanje priče kojoj uopće ne mogu pronaći niti najmanju zamjerku. Ne znam da li je caka u meni ili je ovo stvarno toliko bolje od prva dva, ili je vrijeme ili je tlak zraka ili koji vrag ali znam da jedva čekam pročitati četvrti dio.
going going Posted - 20/08/2021 : 20:43:03
Devojka mi je za rodjendan poklonila 3. i 4. deo Kriminala jer zna koliko sam se navukao na noir tandem Brubaker i Phillips u prethodnoj godini, pa tako slede kratki osvrti na ova dva poglavlja, a nadam se u najblizoj buducnosti dolaze na red za kupovinu i preostala 3 dela!

Kriminal 3 • Mrtvi i umirući Do sad najbolja epizoda serijala! Brubaker vrhunski prica tri price koje su medjusobno isprepletene vremenski, prostorno i s istim likovima. Trece poglavlje o mladoj crnkinji (kojoj sam sad zaboravio ime) je jos emotivnije i srceparajuce kako se zavrsava jer znamo kakva joj je sudbina jos u prvom poglavlju.
Primetio sam da mnogi americki scenaristi vole da ispricaju jedan dogadjaj iz razlicitih perspektiva likova s preplitanjem vremena (takozvani Pulp fiction efekat, ili mozda bolje reci Reservoir dogs? Znam da Tarantino nije izmislio nelinearno pripovedanje u filmovima ali ga je ponovo oziveo i osavremenio pocetkom 90ih u krimi zanru pa je verovatno uticao i na americke scenariste stripova). Siguran sam da sam citao u vise americkih stripova, ali najsvezije u secanju mi je da Aaron tu metodu koristi vise puta u Skalpiranima. Dok je kod Aarona potrebna mozda malo jaca doza koncentracije pri citanju da bi se skapiralo sve (kada, ko, gde, otkud sad ovaj tu), Brubaker to tako nonsalantno i bez imalo muke pripoveda da je sve u svakom trenutku kristalno jasno, direktno, mocno i emotivno, a bez patetike. Najjaca recenica u celom stripu je, kao sto je i u predgovoru primetio pokojni John Singleton: Moja picka je najuboitije oruzje! Sjajno Brubaker oslikava tu seksualnu pozudu i manipulaciju kod zena i kod muskaraca. A to sjajno radi i u sledecem poglavlju Kriminala!

10/10


Kriminal 4 • Jedne teške noći Jos jedan odlican strip, mentalno posrnuce ili sizofrenija glavnog junaka je bas originalno prikazana, Frank Kafka je sjajan lik, ocekivao sam malo vise direktnih poveznica ili omaza Francu Kafki, ali dovoljno je vec tu - kako sistem pritiska, maltretira i unistava zivot nevinom coveku (mada u Procesu Kafka kaze kako smo svi mi krivi) , borba protiv hladnog, otudjenog sveta; pohotni seks (kao sto ima K sa krcmaricom u Zamku) itd. U svakom slucaju odlican strip, ali bolje mi je emotivno legao prethodni broj. izmedju 8,5 i 9/10
Peyo Posted - 16/12/2020 : 16:43:33
quote:
Originally posted by mike

Ova dva su mi za nijansu ali samo za nijansu manje sjela nego prva dva, ali jos uvijek je to ... odlicno.



+1

Mislio sam već da je to samo moj dojam.
mike Posted - 07/12/2020 : 21:27:59
Ova dva su mi za nijansu ali samo za nijansu manje sjela nego prva dva, ali jos uvijek je to vise nego odlicno. Ide se dalje do kraja, jedva cekam peticu, koja mi vec sad mirise na peticu. Vraca se Tracy...
Kriminal 3 4.25/5
Kriminal 4 4.25/5
don_draper Posted - 22/05/2020 : 11:12:40
Jedne teške noći

Imam osjećaj da je 3.dio očito prekretnica u serijalu, a ovaj 4.dio nastavlja tu tradiciju i izlazi iz žanrovskih okvira i donosi puno više od pukog noir trilera. U ovom dijelu se susrećemo s osamljenim umjetnikom Jacobom, poznatog iz 2.knjige čiji monotoni život se prekida dolaskom tajanstvene Iris. Naravno ima tu pregršt isprepletene radnje, akcije i dinamike, ali ono u čemu ovaj serijal osvaja jesu atmsoferičnost i nevjerojatan smisao za likove. Toliko dobro dočarava umno stanje glavnog lika i sve što mu prolazi kroz glavu, a k tome i radnja je standardno sjajna i do zadnje stranice stripa drži u neizvjesnosti. Stilski osvaja, ali ono zbog čega mi je doista drago da sam nabavio ove knjige to je taj vrhunski, gotovo pa urođeni smisao za likove i njihovu nutrinu.
5/5
don_draper Posted - 21/05/2020 : 10:12:44
Mrtvi i umirući

Uzlazna krivulja kvalitete se nastavlja, Brubaker i Phillips su opet nadmašili sami sebe. Ovaj dio je poseban jer umjesto linearne priče iz perspektive jednog lika, ovaj put u 3 poglavlja jedna priča, ali, 3 različite perspektive, 3 različite atmosfere, 3 različite sudbine. U svakom poglavlju karakter pripovjedača se odražava i na radnju i ono što mi kao čitatelji osjećamo čitajući, sva 3 lika jednostavno tako suvereno "vladaju" svojim trenucima i dirigiraju atmosferu. Ovo je nevjerojatno dobro leglo i premda ovaj dio broji tek 100 stranica, bolje je, dublje i atmosferičnije od prva 2 dijela koja imaju 30ak više svaki. Ovdje se prepoznaje pravo umijeće i svestranost ovog noir serijala, izašli su iz gabarita, uspjelo je, a na meni je samo da jednako entuzijastično pročitam i 4.dio, a nakon toga se zaputiti u dosad nepročitane dijelove.
5/5
anto Posted - 05/10/2017 : 00:17:32
hvala na informacijama.
Mr. Bushido Posted - 02/10/2017 : 22:58:48
quote:
Originally posted by anto

jel ovo neka greška za broj stranica trojke i četvorke - 3.album ima 100 stranica a 4. 120,dok na amazonu trica ima 128,a 4. 144 stranica;za prve dve knjige se brojevi slažu.


Nije greška. Postoje tri reprint-izdanja serijala: Marvelovi trejdovi, Imageovi trejdovi i Marvelovo deluxe izdanje. Marvelovo deluxe izdanje sadrži neke dodatne materijale koji nisu prethodno objavljeni u trejdovima. Ne mogu usporediti sadržaje svih ovih izdanja, ali pretpostavljam da je Image nešto od tih dodatnih materijala iz Marvelovog deluxe izdanja objavio u svojim trejdovima. Uz iznimku toga, Imageovi pojedinačni trejdovi sadrže iste epizode kao i Marvelovi. Naravno, Imageova sedma knjiga sadrži nove epizode, koje su objavljene nakon što je serijal prešao iz Marvela u Image.

Fibrino izdanje treće i četvrte knjige bazirano je na Marvelovom. Ti si na Amazonu gledao podatke za Imageovo izdanje.
izivko Posted - 02/10/2017 : 22:49:29
Ne bi trebala biti greška. Kod Nijemaca skoro isto: 3. album 100, 4. album 116 str.
anto Posted - 02/10/2017 : 22:23:18
jel ovo neka greška za broj stranica trojke i četvorke - 3.album ima 100 stranica a 4. 120,dok na amazonu trica ima 128,a 4. 144 stranica;za prve dve knjige se brojevi slažu.
DiSkAcH Posted - 02/10/2017 : 10:00:15
quote:
Originally posted by stbojan

Prva dva dela su mi sasvim dobra, odlicne krimi price..., ali nakon trojke i cetvorke... celokupan "opus" Kriminal je dobio potpuno novu dimenziju... ovo je vise od dobrog, ovo je majstorski napisano i uradjeno.... nisam imao pojma da se kroz sve delove provlace i neki isti likovi i price o njima (ili njihovim bliznjim) na ovaj ili onaj nacin... da je sve u nekakvoj vezi... mislio sam da je to karakteristicno samo za prva dva dela, ali sada kad pogledam sva cetiri to dobija potpuno drugi smisao kao celina za sebe... fenomenalno napisano...

Sto se tice konkretno ova dva dela (Mrtvi i umiruci, Jedne teske noci)... oba su izuzetno dobra kao prica za sebe... trojka pocinje prilicno intrigantno, a zatim se prica sjajno razvija sa vrlo zanimljivim obrtima... cetvorka je pak jedno malo remek delo sa glavnim protagonistom koji je zapravo bio epizodista u dvojci... odlicna prica, napeta, brutalna... mozda ne toliko zbog nasilja koliko zbog svog psiholoskog aspekta u odredjenim segmentima price... pravo uzivanje za sve ljubitelje ovog zanra..

Crtez u obe price sjajan... ceka se nastavak... pa onda sve ponovo od keca do kraja... jedva cekam...



+1
Upravo to, prva 2 su Ok, ali poslje toga 3 i 4 su vrh vrhova, fantasticno, odlicno, predobro i kupujem!
E sad samo da dobijemo i ostatak
risbozg Posted - 20/09/2017 : 10:50:32
kada će nastavci ?????
kasper Posted - 07/06/2017 : 14:13:51
quote:
Originally posted by anto

ne kenjaj kaspere nego nam kaži zašto je Leo ubio tog Teega?



pa ja rekoh, sad jedino ako si zaboravio ko je leo
anto Posted - 07/06/2017 : 13:21:27
ne kenjaj kaspere nego nam kaži zašto je Leo ubio tog Teega?
kasper Posted - 07/06/2017 : 11:19:51
inace skroz dobra druzina se okupila oko ovog kriminala, sve meni dragi strip kenjatori

hm, fali tu naravno, evo ovaj thekide, sta tebe sprecava da procitas ovaj divan serijal?
kasper Posted - 07/06/2017 : 11:09:16
quote:
Originally posted by trolodtroje
Pitanje za znalce - zašto je Leo Patterson ubio Teega Lawlessa?

Jel mogu da postavim ponovo ovo pitanje? Kasper, Combatrock, Zarmix...?



zbog onoga sto se nalazi u njemu . salim se, hm, iskreno zaboravih, mora to ponovo sve da se procita


inace ovde vlada misljenje da je prvi nastavak... onako. nije on onako, i on je odlican, samo se treba na kraju vratiti na nj i sve ce leci kako treba
trolodtroje Posted - 06/06/2017 : 22:30:27
quote:
Originally posted by trolodtroje

brubaker + phillips

Kriminal 1 - 4

Nešto najbolje za fene krimiča. I baš se čita ko krimič ne samo ko strip. Brubaker sa malo više reči može ovo izdat ko knjigu - set crnih kriminalnih priča.
Polako se slagaju puzzle. Na početku mislio sam, da je treči "CRNI" deo slaba karika (prva priča čak!!), ali je najbolja, jer smiselno povezuje ranije i kasnije djelove. Samo priča o femme fatale Danici je možda malo suvišna. OK, dobar dodatak, ali nije ono nužan upm.
I naravno vrh u 4 delu.

Pitanje za znalce - zašto je Leo Patterson ubio Teega Lawlessa?


Jel mogu da postavim ponovo ovo pitanje? Kasper, Combatrock, Zarmix...?
vukozec Posted - 06/06/2017 : 12:50:01
Prva dva su mi bila tako-tako, krimi noir by the numbers. Treća kažete vrhunac? A ništa, provjerit će se.
Combatrock Posted - 06/06/2017 : 12:36:55


kakve su to homo aluzije u starom gradu čačku na obodu srpske svete gore...

anto Posted - 06/06/2017 : 12:23:11
ako te je kasper napalio onda ...
Combatrock Posted - 06/06/2017 : 11:56:34
prva knjiga sama po sebi nista posebno... sve dobija potpuno drugaciji smisao kada se cita kao celina i kada se povezuje radnja...

iza mene su tone krimi i triler romana... sto bi trebalo da znaci da sam koliko toliko kompetentan za ocenu...

treca knjiga me potpuno razvalila i sigurno je sam vrh ne samo zanra...

u svakom slucaju su ocekivanja ispunjena i stvarno je kriminalno da ovakvo izdanje ide loše... svrsavanje na tehnicku stranu izdanja je vec poslovično a iskreno raduje me što nema nikavih dodataka po želji autora... samo udri direktno... počeli su ti dodaci opasno da mi smetaju... predgovori, pogovori, palamuđenja, objašnjenja itd ...

crtež mračan možda i više od očekivanog... ali odlično ide uz priču...

pokušaću sa par preporuka da poguram priču... hvala svima koji su preporučili izdanje i napalili me...


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000